Pink.Panther

Pink.Panther

mystifikace dadaismus

Česko
veselý mnich nebo smutný klaun

• 26.12.2016  00:47
    Slíbená princezna (TV film) (2016)

Pohádka pro děti? Asi se někdo zbláznil ! Produkce: Česká Televize

• 24.10.2016  17:35

Kriminální zápletka není ani tak zajímavá jako politická fikce filmu. Zákulisní politické dění, „kontroverzní“ podnikatelé, nadnárodní kapitál řídící nastrčené politické figurky, všiváci politici hrabou a hrabou, svým ovcím dají žrádlo a hry a celé to nápadně připomíná dění v jedné středoevropské zemi. Akorát že novodobá šlechta v této zemi mluví o svých ovcích jako o "obyčejných lidech". Tento výborný nadčasový film ani po 40 letech nezestárl, pořád aktuální, bohužel.

• 8.6.2017  21:30

Kodetův Exner je výborný, Augustův znalec jakbysmet, renesanční opočenská atmosféra taktéž. Někomu toto pojetí možná nesedlo, pro mě je to sympatický film. Produkce: FSB

• 1.9.2020  00:09

Pomalý, utahaný film postavený na nezáživném scénáři, bytˇvize o síle médií mají co říci i dnes. Kulisy průmyslového skotského Glasgow ani RS nejsou argumenty proti nanicovatosti tohoto díla.

• 11.8.2020  13:42
    Snílci (2003)

Bertolucciho esteticko-filmové intelektuálně sofistikované cvičení jež má tři témata: kino, politiku a sex. Tyto se prolínají v diskuzích mezi třemi hlavními postavami, které si vybudují vlastní svět ve svém bytě, zatímco venku probíhají pouliční protesty studentské revolty roku 1968. Je to podáno s dostatkem empatie, šarmem a lehkostí, že je celkem snadné podlehnou názvu filmu a zasnít se také. Bertolucci vzdává hold světovému filmu, v prostřizích jsou skryty pozdravy od Keatona, Chaplina atd., skvělý soundtrack zahrnuje vše možné od Dylana až po hudbu z dobových francouzských filmů včetně prvního hitu u nás více méně neznámé, avšak pro pochopení kontextu francouzské moderní kultury významné šansonierky Françoise Hardy "Tous les garçons et les filles"._____Samostatnou kapitolou je nahota a sex ve filmu. Možná je to víceméně bezúčelná berlička pro povrchní atraktivitu filmu s naznačeným sourozeneckým incestem._____Tak či onak tehdy začínající filmové hvězdy to pojaly opravdu odvážně a adolescentní Evík po té co se ve své filmové prvotině svlékne do stavu ganz ohne, je autentickou sexuálně osvobozenou flower power teenagerkou a nenechá o svém velkém filmovém talentu pochybovat ani toho největšího puritána z kláštera poustevníků augustiniánů. Další mužské stars této trojky nijak nezaostávají, jen jejich herecký talent nedokáži tak odborně posoudit jako u Zelené Evy – tam jsem si naprosto jist. V čem trochu tápu je otázka, mám-li dílo považovat za filmový majstrštyk nebo úlet lascivního básníka z Parmy…Brilantně natočená a netuctová podívaná je to každopádně. 👍 Produkce: Recorded Picture Company

• 8.1.2016  10:27
    Sněhová královna (TV film) (2007)

Telenovela na variaci pohádky.

• 29.11.2016  19:38

Hlavně díky výbornému scénáři nadprůměrný film, jehož s přibývajícími lety zesilující kultovní status zakládá tuto relativizující otázku: je to skutečně tak naprosto výjimečný film nebo jsou tuzemské komediální filmy natočené po roce 90 tak slabé? 70% Produkce: Filmové studio Barrandov

• 4.12.2016  21:32

Vlastě to jak se tento film nepovedl demonstruje jak fatálně nemožné je vrátit se po čtvrtstoletí do školních lavic – a to ve filmu, i v reálu. Tento tristní fakt se odráží v depresivní smutné nostalgicko-melancholické atmosféře, která je asi nejsilnější devízou snímku. Produkce: Pragofilm

• 13.1.2021  13:22
    Solaris (1972)

Asi jsem nezachytil celý komplex filozofických myšlenek, ale vizuálně mně chytlo hned švenkování kamery podmanivými precizně nasnímanými exteriéry. Tempo je pomalé a zároveň hypnotizující, umocněno i Bachovým preludiem v soundtracku. Existencialistické otázky a teologické odkazy se prolínají s autobiografickými prvky autora, pro jejich lepší pochopení bude nutno znát dobře bio režiséra._____Přizpůsobení předlohy zabývající se futuristickým problémem mezidruhové komunikace autorovým uměleckým záměrům je ale zjevné a zkoumání lidských duší je v kulturních dějinách Ruska nepřehlédnutelné. Kdysi jsem někde zachytil úvahu, že Solaris je jedním z deseti nejlepších filmů všech dob. Jakkoliv jsou tyto myšlenky emotivní, v podstatě naivní a možná i kontraproduktivní, nyní nemám sebemenší důvod takovou úvahu nějak rozporovat.

• 14.10.2018  18:20
    Spisovatelé (2012)

Stuck in Love představuje současný nezávislý americký film, který neporušuje konvence a klišé dražších produkcí, ale liší se především stylisticky. Kdybychom to brali jako teenagerský film, tak je to výborný.

• 8.2.2019  10:02

Možná by bylo lepší, kdyby Růžový panter zmizel beze stop. Odchodem Sellerse bylo stejně rozhodnuto, že diamant už nikdo nikdy nevypátrá. Produkce: United Artists

• 27.10.2020  16:18

Některé nymfomanky jsou po zhlédnutí filmu ještě dnes s hrůzou zamčeny na wc, kde čekají na pařížský schizoidní přízrak, který jim dá poslední lekci z mravopočestnosti. Nádech černé komedie, mrazivá hudba, slavná honička po střechách nad galeriemi Lafayette dává to co někteří kritici považují za klasiku a přiznávají tomuto populárnímu žánru i umělecké zásluhy. Mé doporučení je jasné - nepřeceňovat. Přes veškeré kaskády je to velmi průměrný snímek, kde dokonce ani Morriconeho hudba nevybočuje z této šedi. Film je dnes dosti za zenitem a zatímco vetšina belmondovek stále působí svěže, zde mám dojem jako kdyby tato byla jejich karikaturou. 50% Produkce: Cerito Films

• 18.9.2018  01:45

Fajn film pro starší generaci, romantika ve sladkém nálevu s kýčovitostí nevhodnou pro progresivní rockery. Nečekal jsem že bude Daniel Auteuil režírovat akční sci-fi (naštěstí ne), ale tohle je přec jen příliš starosvětské. Rosamunde Pilcher nechá pozdravovat pantátu a ještě jeden osobní vzkaz: švihák lázeňský co má osobní šarm i s brněnským hantecem sbalí fešnou pražandu ani nestačíš říct eins zwei. Ale dokoukat tuto filmovou dechovku, to je fakt fuška. Produkce: Les Films Alain Sarde

• 12.5.2018  23:21
    Stážista (2015)

Svým způsobem úděsná marcipánová pohádka s kýčovitě podaným sociálním podtextem. Koukatelnost zajišťuje profesionální filmařina brooklynské produkce, status feel-good movie a hlavní herecké duo._____V USA řeší zřejmě inverzní problém jako my zde. Každý den čteme v náborové inzerci tytéž texty: starý dynamický kolektiv hledá do svého středu nové zkušené pracovníky. Nebo jsi starý, máš chuť učit se nové věci pojdˇ pracovat k nám nebo hledáme zkušenostmi nabité prošedivělé lidi přidej se do našeho starého týmu. Pokud člověku není přes 50 v práci si ani neškrtne. Prošedivělí lidé se spoustou pracovních i životních zkušeností mají zkrátka u zaměstnavatelů logicky přednost. A tak paradoxně mladí odcházejí do předčasného důchodu, aniž by kdy začali pracovat. Tomu říkám kapitalismus deluxe! Produkce: Waverly Films

• 1.5.2017  00:37

• Sly v presu mezi maminkou a šéfkou. Druhé zhlédnutí s časovým odstupem odhalilo prostou skutečnost, že na tuto lehkou oddechovku netřeba brát můj tradičně přísný metr. Holt taky jeden ze způsobů jak objevit Ameriku. Produkce: Universal Pictures

• 19.9.2020  22:42

Tak ještě jednou a naposled projděme uličky Montmartre za zvuku Laiových nostalgických šansonových kreací v tomto posledním Zidiho filmu. Je to více než důstojné rozloučení, nejen s Prohnilými, nejen se Zidiho komediemi, ale i s tehdy už zkomírajícím specifickým žánrem francouzské komedie. Tato labutí píseň je možná posledním ohlédnutím za zlatým věkem francouzského komediálního filmu, neb tam kde se v dáli v podzimní mlze nad Seinou vytrácí noty doznívajícího akordu starého harmonikáře už v novém tisíciletí neomylně blikají neony v rytmu techna. Pro nás pravověrné jasné znamení že bude lepší z Francie sledovat už jen sport, třeba Starou dámu. Ta letošní byla celkem povedená - jen ten Křižák letos úplně vyhořel.

• 14.11.2016  18:37

Film mi připadl neskutečně dlouhej přitom stopáž standardní, byla to holt dost nuda hlavně druhá akčnější půlka nestála za nic. No vše špatné k něčemu dobré: alespoň mi to v archívu nezabere žádné místo. (Jedna hvězda za krysu, druhá za švába, 30%)

• 12.12.2016  01:51

Neurotická Margot návštěvou své sestry rozbíjí její partnerský vztah těsně před svatbou. Je otázkou co tím chtěl autor říct. Možná že nic. Pak je to v pořádku. 75%. Produkce: Scott Rudin Productions

• 7.1.2016  19:36

Béčkový filmek, možná ne úplně tak špatný jak by někteří chtěli. Rozhodně ne běžný počin na tuzemské scéně. Odpovídající atmosféra pražských židovkých hřbitovů i zámeckých interiérů. Úplně to nezatracuji.

• 4.1.2019  21:42

Konverzační komedie se spoustou vychytaných dialogů, za kterou by se nemusel stydět ani Billy Wilder. Pan Vok je jedna z nejlepších filmových kreací mistra Kopeckého, ale hraje tu celá plejáda špičkových herců. Landovského flegmatický císař je také povedený. Překvapivě to tady nemá ani sedumdesát procent. Možná je to tím, že je to komedie inteligentní. Inteligenti to nemaj jednoduché. A inteligenti, kteří si i přes vysoké vzdělání zachovali zdravý rozum jako tato komedie to nemaj jednoduché nikde, ani na csfd. 90% Produkce: Filmové studio Barrandov

• 26.5.2017  23:45

• Viewegh se nechal inspirovat nováckou výměnou manželek, aby tu výměnu dotáhl do doslovného důsledku. Hřebejk jakoby to poťouchlé libertinství Viewegha nedokázal úplně vstřebat, natočil film totálně asexuální s přihlouplým trapným obsahem, takže nevzniklo ani to softporno, které mohlo být nejvyšším uměleckým levelem obou autorů._____Prvoplánově lascivní scénář, celý film a vieweghovsko-hřebejkovké povrchní vidění světa se dá shrnout asi takto: 1. Dva manželské páry skončí v jedné posteli, poněvadž to je přece sen každého. 2. dozví se to jejich náctileté děti a meditují o tom rodičovském skupinovém sexu. 3. dozví se to jejich rodiče a babička při té příležitosti prozradí dědečkovi sladké tajemství, že i ona za mlada jako studentka souložila ve skupině. :-)))) :-)))) Typický Viewegh. A Hře-bejk na celý karibský výměnný pobyt nasadil žlutý filtr, snad aby diváka ujistil, že se dívá na velké umění. Tu už chybí jen veselý bonus z natáčení, třeba s prezidentem republiky jak Hřebejkovi ukazuje hůlkou na filmovou kameru a říká: „ale nastav si to, támhle to máš obráceně, at´ je v záběru pěkně vidět její holá prdel.“ 30% Produkce: In Film Praha

• 23.1.2016  17:41
    Svatý rok (1976)

Film svým poklidným tempem představuje decentně dávkovaný, kultivovaný humor staré školy, perfektně souznící s Gabinovým hereckým naturelem. S lety zraje jak vínovice - jedná se o v tomto roce právě 40 - letý pravý francouzský koňak té nejlepší značky pro gurmety. Konečné rozloučení, úspornými prostředky, přesto nebo právě proto ve velkém stylu. Po Gabinovsku !

• 25.6.2020  21:11
    Svět Pygmejů (TV film) (2011)

Rituál zasvěcení mladých členů komunity do života - pilování zubů je zajímavý proces, kdy jsou zuby osekány do špičky za pomoci nože do něhož je tlučeno nástrojem nahrazujícím kladivo zkušeným členem kmene. Takový místní dentista a šaman v jednom. Má to i praktický význam kdy konzumované maso ulovených zvířat pygmejům nezůstává v mezizubních mezerách. Vskutku neortodoxní způsob jak se vyhnout používání mezizubních kartáčků. Nikdy bych nevěřil že to řeknu, ale došel jsem k závěru, že můj dentista je vlastně velmi mírumilovný člověk.

• 13.8.2019  02:11
    Tajemství (1974)

Paranoia thriller s nemalými psychologickými deficity a výbornou Morriconeho hudbou. JeanLouis Trintignant je téměř charakteristickým znakem ambiciózního filmu, jenže ambice nestačí. Nemá to tempo, vtip, žádné vzrušení, režisér s námi hraje trochu nefér hru místo aby nás vtáhl do problému a ve finále to končí pomocnou berlou špatného scénáristy. Asi nejslabší hl. role mého velkého oblíbence JLT, pro Enrica je toto bohužel standard s čestnou vyjímkou Staré pušky. Tam Enrico zamířil do černého. Jinak má ovšem mušku pramizernou. 50% Produkce: Président Films

• 7.1.2016  23:07

Telenovela á la Indiana Jones.

• 27.11.2020  20:12

Todle snad jde přímo proti předloze Fan Vavřincové, amatérština ze které není úniku, pro kterou není omluvy. Ta dřina nepříjemně se tvářících neherců aby se ve filmu z humoristické knihy objevilo něco úsměvného je kolosální. Jediné co mě usmiřuje s existencí tohoto veledíla je, že po tomto debaklu autor zasedl ke svému psacímu stolu, otevřel zásuvku, z ní vytáhl svou čézetu pětasedumdesát, zasunul do ní plný zásobník s náboji 9 mm Luger, natáhl závěr, přiložil hlaveň ke spánku a zmáčknul spoušť. Budiž mu země lehká. Produkce: In Film Praha

• 8.7.2020  01:35

V druhé plovině sedumdesátých let proběhla světem vlna zájmu o mars ufo mimozemšťany, prostě vesmírná móda která zachytila svět filmu a v něm i režiséra Jireše. A zatímco Spielberg a Lucas si scénáře ke svým filmům napsali sami, Jireš se v tomto spolehnul na Márii Dufkovou-Rudlovčákovou. Autorský cíl projektu byl od samého začátku definovám jednoznačně - s Talíři nad Velkým Malíkovem nekonkurovat Lucasovým Hvězdným válkám ani Spielbergovým Blízkým setkáním třetího druhu. A ve finále mohli tvůrci před schvalovací komisí prohlásít hrdě a se stachanovským nadšením filmového úderníka - cíl splněn na dvěstě procent!

• 30.11.2020  09:47
    Tammy (2014)

Kde se objeví nejlépe placená americká herečka Melissa, tam tráva deset let neroste (a je řádně zdupaná země). Produkce: RatPac-Dune Entertainment

• 9.6.2018  23:05

Vy pořád spoléháte na svou chytrost, ale to se v lidovědemokratickém státě přepočítáte! Produkce: Bonton film

• 20.1.2016  18:02
    Taxidermia (2006)

Zásadní otázka je, jestli chceme na tuto hru přistoupit. Pokud ano, potom je to něco podobného jako když svou malbu provedete nahozením kbelíku barvy na zedˇ. Ta se rozprskne na tolik zajímavých patvarů, že v tom můžete nají tisíce jinotajů a myšlenek. Když na zed´ přimáznete i čerstvé lejno, dostane to takový potenciál, že se objeví desítky kritiků, kteří o vaší malbě napíší hlubokými myšlenkami protkané recenze a bude se na tom živit nemalá tlupa takyintelektuálů. Na gymplu jsme tomu říkali Punc Náročnosti. Lidí přibývá a stále vznikají nové segmenty byznysu. Taxidermia je pak svěží dílko na které se tito Puncíři slétnou jak vosy na med. Pokud se někdo živí Puncem Náročnosti, (nejlépe s grantem a z peněz daňového poplatníka) pak má můj obdiv - to je ten zlatý PUNC NÁROČNOSTI !