Le Mans '66 (2019)

Svet potrebuje silné idoly, aj keď celý život žiju v tieni. Slúžia na inšpiráciu nás všetkých, ktorí nie sme na výslní. A v takomto štýle bol odprezentovaný Ken Miles a Carroll Shelby. Skvelá práca a "Pí áR" filmárov, že si vybrali práve toto duo, ktoré bolo svojim správaním extravagantné a hercami dokonale zvládnuté. Filmu niet čo vytknúť a chválou by som zapísal niekoľko strán, tak to skrátim. Vynikajúce vizuálne a hudobné spracovanie, zvuky motorov a boj o vlastnú česť ma udržalo vo vyplavovaní adrenalínu nielen celú hodinu tupého krúženia po trati, ale aj na zbesilej jazde autom domov. A silný záver bol čerešničkou na torte, ktorú si všetci v duchu želali, aby sa vlastne vôbec nestala. Tohtoročný favorit na Oscara je pre mňa jasný.

Dva papežové (2019)

Životopisný film o dvoch postavách, ktoré píšu históriu dneška. Dvaja starci, hoc s názormi diametrálne odlišnými, sú ochotní vzájomnej diskusie a následného porozumenia. Príbeh nie je duchovný ani suchý, ale pokorný s vtipne budovanou náladou, ktorá sa viac približuje obyčajnému divákovi. Aj keď je príbeh rozprávaním, je zvládnutý perfektne do detailov, a upriamený nielen na hlboké myšlienkové pochody, ale aj na jemnú mimiku aktérov. Chválim vhodné a výstižné vsuvky z mladosti, ktoré príbehu dodávali pohľad do formovania osobnosti jednotlivca a vynútene nenarúšali dejovú líniu. Nevýhodou je roztrasená kamera s dosť zvláštnym štýlom približovania tváre počas rozprávania. Odporúčam pozrieť, filmy bilancujúce život jednotlivcov vo mne vždy zanechávajú dlhotrvajúcu stopu spokojnosti a zamyslenia sa nad vlastným životom.

Pavučina snů (2003)

Začiatok je veľmi sľubný a poskytuje nastolenie tajuplnej atmosféry hlboko v zasnežených lesoch, kde sa odkrývajú tajomstvá a charakterové črty postáv (aj pomocou retrospektívneho pohľadu na minulosť). Aj v prvých minútach stretu a boja s mimozemskými "formami" sa dej pohybuje v relatívne dobre vystavanej atmosfére. Bohužiaľ prekombinovaním viacerých nápadov s úplnými nezmyselnosťami a absurditami sa celkový dobrý dojem ku koncu úplne vytratí a ja iba krútim hlavou ako bol premrhaný potenciál príjemne rozbehnutej mašinérie. Dokonca aj boje (vrtulníky vs. materská loď či Duddits vs. Pán Šedý) boli extrémne slabé, nezáživné a hlavne prvý spomenutý skoro až parodický. Na okraj iba poznámka, že celý film na mňa pôsobil ako nepodarená vykrádačka Votrelca.

Pavouci z vesmíru (2010)

Priemerný mimozemský plán o ovládnutie Zeme bez akejkoľvek hlbšej podstaty. Koncepcia nezničiteľnosti je dosť biedna a otvára obrovské množstvo možností o zničenie, či už samotného pešiaka alebo celej materskej lode. Nepotešil ani zdanlivo zaujímavý výzor alienov, keďže bezkostné "želé" telá preplnené slizom, výzorovo podobné medúzam, je dosť nudný a oku nelahodiaci pohľad. Nápad vcucnutia ľudí mimozemským plavidlom je starý ako UFO samé a v prípade filmu je to pastva pre oči, ale všetko ostatné v tejto vesmírnej okupácii bolo len nudné ľudské zlyhanie, ktoré ku koncu absolútne sklamalo otvoreným rozprávkovo-romantickým koncom.

Gettysburg (1993)

Dávno som nevidel poriadny vojnový film, v ktorom ide hlavne o ľudí a útrapy vojny, nie o oslavu vojny samotnej. Mnoho filmov sa snaží dostať do hĺbky a podstaty vojny, pričom mierne zabrdnú do filozofie, ale želaný efekt sa podarí iba navonok. V prípade Gettysburgu však 4-hodinová stopáž bola presne to, čo napomohlo odkryť zmýšľanie ľudí a absurditu vojny na obidvoch stranách barikády. Obrovské zástupy ľudí a neuveriteľné množstvo dobovej bojovej techniky len spríjemnili celkový pohľad na vec a zvelebili sledovanie aj po audiovizuálnej stránke. Zároveň veľmi oceňujem detailnosť bojov, neexistuje tu totiž trasúca sa kamera, ktorá by sa snažila zakryť jednoduchosť a nekvalitnosť boja, ale pasáže sú nad očakávania dlhé, znázorňujúce boj človek vs človek. Ani na chvíľu som nezapochyboval o nezmyselnosti, odvahe a utrpení.

Ad Astra (2019)

Vizuálne je film prepracovaný fantasticky, nádherné komorné zábery Marsu a jeho podzemných vnútorných priestorov, fantastické detaily na prstenci Neptúnu či zaujímavý vizuál rakiet a staníc. Zábery častokrát pripomínajú Blade Runner: 2049. Lenže filozofovanie okolo toho miestami lezie na nervy. Taktiež nezmyselnosť konania v niektorých kľúčových momentoch, napríklad boj v štartujúcej rakete alebo skok z lode do lode cez Neptúnov prstenec iba so štítom v ruke je strašná blbosť. Pre mňa je film jedno veľké sklamanie. PS: Veľký potenciál filmu je, že jeho pokračovanie môže nadviazať na Zrod planéty opíc.

Země na scestí (2019)

Skvelým lákadlom k zhliadnutiu je originálny nápad a chválitebné vizuálne spracovanie (až na pár výnimiek, kedy film pripomínal truck simulator). Očakávateľnou bola aj obrovská odvaha, sebaobetovanie a globálna spolupráca v rámci vyššieho dobra, pričom ku koncu sa to začalo dosť preháňať a skĺzavať do utopického žvástu. Lenže po tejto chvále prichádza jedno neuveriteľne obrovské ALE! A tým je vedecká stránka filmu. Už po prvej úvodnej minúte som sa chytal za hlavu a vytrhával si postupne jeden vlas za druhým. Po hodine, keď som skoro oplešatel, prišla z čistého neba posledná rana, ktorou bola myšlienka zapáliť Jupiter a vychýliť Zem z jeho gravitačného vplyvu. Po tomto som mal už aj ja dosť, a tak celkový dojem zhrniem veľmi jednoducho. Ak by sa Hawking pri každej sprostosti v hrobe obracal, vyprodukoval by toľko energie, že by ho mohli na jeden Earth motor rovno pripojiť...

Tereza (1976) (TV film)

V duchu hesla "geológia nemôže len hľadať, musí aj nachádzať" sa nesie celý historický film z čias "onikania" a skorozabudnutej slovenskej baníckej éry, zasadený do banských závodov v okolí obce Dúbrava. Škatuľkovo je vyobrazený život baníkov, pre ktorých je ich práca celým zmyslom života a svojrázna banícka hrdosť nedovoľuje pripustiť si zlyhanie. Dôveryhodnosť atmosfére dodáva slovník, ktorým sa premosťuje povrchový život na ten podzemný. Výrazy ako "Kde sa človek pozrie, samá hlušina" alebo "Čo slovo, to ekrazit" dodávajú filmu tú pravú, do depresie slkzávajúcu atmosféru plnú odhodlania pokračovať ďalej (či už pri hľadaní antimónovej rudy alebo samotných zavalených baníkov). Film je spracovaný veľmi dobre, prezentuje zmýšľanie ľudí pracujúcich v neistote aj odhodlaní, avšak miestami je cítiť nedostatočne zachytenú silu a hĺbku postáv. Spoiler: Antimonit, ktorý geológ vyniesol na povrch nepochádza z baní, v ktorých sa dej odohráva, ale pravdepodobne z baní v oblasti Kremnice.

Srbský film (2010)

Moje duševné zdravie sa zrejme na pár dní posunie na nový level. Tým, že je film natočený poloretrospektívou je na jednej strane veľmi pútavý a drží človeka v očakávaní, na druhej strane je neskutočne morbídny a úchylný v každej tabuizovanej oblasti. Myslím, že všetko znechutenie, pohoršenie, nadávky a otrasne morbídne vtipy sú už spomenuté nižšie v komentároch, takže jediné čo by som k tomu ešte dodal je odporúčanie. Radšej to nepozerajte s rodičmi. Teda vlastne so žiadnymi ľuďmi. Nikdy.

Saljut-7 (2017)

Som rád, že žijeme v dobe rusko-amerických propagandistických filmov, kedy môžme zažiť studenú vojnu z vesmíru na obrazovke v pohodlí domova. Oceňujem, že sa rusi chytili príbehu, ktorý sa opieral o reálne udalosti zo sovietskeho vesmírneho programu. Rovnako ako americké filmy, tak aj tento sa nevyhol štýlu "amerického", teda sovietskeho hrdinu, pričom na rovnako obsahoval v dnešnej dobe neospravedlniteľné chyby. Filmári by mohli konečne pochopiť, že vo vesmíre je vákuum, čiže zvuk sa tu nešíri ako v Star Wars. Na palube nikdy nevznikol požiar, čím len zbytočne a klamlivo zdramatizovali dejovú líniu, nehovoriac o množstve ďalších detailov, ktoré sa buď stali inak, alebo sa nestali vôbec. Dej sa zdá veľmi monotónny, pretože filmári zanedbávali kľúčové momenty, ktoré sa následne stratili medzi ďalšími úkonmi naťahujúcimi dĺžku filmu. Ale na pomery ruskej kinematografie treba film hodnotiť kladne a každý fanúšik letov do vesmíru si v ňom užije svoje.

Ovládací panel
7 bodů