Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Horor
  • Krimi

Recenze (1 612)

plakát

Láska a anarchie (2020) (TV seriál)

Mělo to půlhodinové, krátké epizody, proto jsem se dodíval do konce. A mám ve zvyku něco odpálit, až po kompletním zhlédnutí. Abych si byl svým odsudkem skutečně jistý. Ten mladý chlapec mi byl vskutku nesympatický. Možná i proto, že za něj hlavní hrdinka vyměnila svého manžela, který se jevil jen první díl jako blbec (v tom případě by se její únik z reality dal pochopit). Jenže on měl svoji ženu opravdu rád a takové chování si od ní nezasloužil. V podstatě tedy příběh o tom, kterak si jedna milfka usmyslí, že život ve vyjetých kolejích ji už nebaví a proto se začne sbližovat s mladíčkem, který si hraje na dospělejšího, než ve skutečnosti mentálně je. Když tedy ponecháme stranou tuto nudnou zápletku, neměli bychom si nevšimnout toxického levicového liberálního progresivismu, který je nám zde podsouván jako norma dnešního západoevropského extremistického myšlení: Šéf, který se synečkem nechá vydírat kořistnickým obviněním ze sexuálního zneužívání, feministická muslimka a bože chraň!, aby si nějaká žena nepřipadala sexuálně obtěžovaná. Většina lidí se chová fakt dost teple a na to ta naše "západní" liberální společnost brzy dojede. 30 %.

plakát

Napiš si svou smrt (1998)

Ono se to tváří jako taková oddechovka na nedělní odpoledne. Ale jako taková je fakt kvalitní. Člověk u toho vypne a přesto vnímá určitou kvalitu i přes poměrnou jednoduchost děje. Mně se tento film líbil i pro jeho takovou trochu mysteriózní atmosféru. 70 %.

Valan (2019)

Závěr do toho vpravil trochu mystery, takže nakonec z toho bylo něco jako naše "Pustina", které jsem dal také tři hvězdy. Je opravdu osvěžující pustit si něco "exotického", kde ještě můžeme vidět herce čistě původní barvy pleti a kde nemusí nutně být nějaký homo...něco. Jinak, za únos, obchod s bílým masem a následné víceméně zotročování bych dával tresty od dvaceti let výš. Ale to je na daleko delší rozpravu. 63 %.

Odříznutí (2018)

Na německou produkci velmi slušný thriller typu "Sedm", "Vraždy podle Jidáše" nebo "Purpurové řeky". Jen mi připadá, že prvotní záměr tohoto filmu byl šokovat brutalitou vražd za každou cenu. Rozdíl mezi výše jmenovanými filmy a tímto je v kvalitě scénaře a v nedostatcích některých skutečnosti tohoto filmu. Jinak ale na jedno zhlédnutí slušné. 70 %.

Nevěrné hry (2003)

Já si myslím, že celkem zbytečnost. Zajímavé, že s českými filmy, kde se objeví klavír, mám fakt problém (příklad "Tajnosti" 2007). Snad ten nástroj má dát filmu punc jakési intelektuální nadřazenosti. Tady o tomto nemůžu ani říct, že to bylo civilně natočené, protože tyto rádoby intelektuální filmy se o to snaží, ale jde tam cítit ta pachuť určitého záměru. Aby to jako vypadalo civilně, ale zase ne tak moc. Rozdíl můžou poznat přece jen zasvěcení intelektuálové. No. lidé si navzájem zahýbají, tak z toho uděláme normu a vytřískáme filmové body. 32 %.

Mé druhé já (2007)

Přání smrti z roku 1974 s morální kritikou sebe sama. Já bych to nechal na divákovi. 62 %.

Brimstone (2016)

Při sledování jednotlivostí nás tento film doslova nutí sledovat dvě roviny, morální a sociologickou. Podrobněji je to faktické ovládání lidí pomocí církevních dogmat a role postavení ženy v tehdejší společnosti. Za prvé se mi velice líbí, že když chtějí umělci kritizovat náboženství, v drtivé převaze jde o kritiku křesťanství. Kritizovat např. islám se jim moc nechce. Pokud jde o násilí páchaném na ženách a celkové zacházení s nimi - opravdu jsem se musel přesvědčit, jestli režisérkou nebyla žena. Chceme-li totiž ospravedlnit a odargumentovat víceméně fašistickou kampaň "me too", musíme ji nějak vědecky a historicky podložit. Proto i děj se odehrává v Americe, kde celá tato nenávistná kampaň vznikla. Potud byl film hodný zamyšlení a zneklidňující. Podíváme-li se ale na film v globále, tak nám vypráví příběh jednoho úchylného psychopata, který má rád malé holčičky a nejlépe z jeho vlastní krve. Pro ukojení svých zvrácených choutek využívá své moci, která se v tomto případě skrývá v kněžském rouchu. Závěrem tedy ponouknutí vysokohodnotících k upřímnému zamyšlení: dali byste vysoké hodnocení béčkovému horroru, který by pojednával o úchylném psychopatovi, který má rád malé holčičky, nejlépe z jeho vlastní krve, a jenž pro ukojení svých zvrácených choutek zneužívá kněžského roucha? Myslím si, že hodnocení by bylo o desítky procent nižší. Jde prostě jen o krásu obalu, ale ten se nakonec taky počítá. Každopádně byly natočeny daleko lepší osudové filmy. 60 %.

plakát

Případ mrtvého nebožtíka (2020)

Proč bych se nepobavil, navíc, když má film velice kvalitní obsazení? Jenže v průběhu sledování mi všech těch herců bylo až líto. Myslím si, že se stali obětmi koronavirové krize, která divadelní umělce nenechá vydělat si na živobytí. To pak člověk vezme opravdu všechno a ani se mu nedivím. Je také možné, že při čtení scénáře člověk nemusel mít pocit, že se nakonec bude jednat o opravdu zoufalý a směšný počin. Já bych tady toto srovnal s "Kameňákem", u kterého všichni tak nějak předpokládali, že nepůjde o nějakou filmovou kvalitu. A ani si na to nikdo nehrál. Jenže v tomto případě si skutečně někteří (a nejen diváci) myslí, že jde o kvalitní parodii kriminálních filmů. Některé scény byly až trapné, jakoby natočené dětmi k příležitosti každoroční školní akademie, aby rodiče viděli, jak jsou jejich děti šikovné a kreativní. Ano, tam bych to bral. Ale u herců, co už mají nějaké jméno? Neříkám ale, že jsem se u některých pasáží nepobavil. Natočit to dvanáctileté děti, řeknu roztomilé. 38 %.

plakát

Dáma a Král (2017) (TV seriál)

Já musím říct, že jsem byl mile překvapen a opravdu hodně mile. Moc jsem tomu seriálu nevěřil a to hlavně proto, že jsem se domníval, že půjde o další trapnou krimi sérii z nějakého českotelevizního policejního oddělení. Ne, jednalo se o advokátní kancelář, třebaže v tom takový rozdíl nebyl. Také se tam řešili kriminální případy, většinou vraždy. Jde mi o to, že u policistů člověk předpokládá nějaké šablonovité chování a ne výstřelky Matěje Hádka, u kterých by si lidé řekli, jací že to u té kriminální policie pracují podivíni. Paradoxně postava Matěje Hádka pro mne udělala seriál jedinečným. Ano, určité nedostatky v seriálu jsou, zejména ochota všech lidí odpovídat na otázky advokátů, kteří z definice nejsou orgány činnými v trestním řízení. Každopádně bych se nestyděl k charakteristice seriálu přidat i mysteriózní. Tento žánr mám velice rád a proto mezi mé nejoblíbenější díly patří "Krvavá svatba" a "Smrt v jezerní kotlině". 64 %.

plakát

Hlava 22 (2019) (TV seriál)

Kniha byla daleko lepší. Ne že by tam chyběl ten nenucený humor. Myslím si ale, že v knize je daleko lépe rozepsán. Zde jsou klíčové souvislosti sice uvedeny, ale jen proto, aby se ve filmu objevily. Nemyslím si, že by divák neznalý knihy mohl poznat kontext a tudíž si film i postavy důkladně užít. Prostředí pěkné, natočeno kvalitně. 60 %.