David.Darco

Slovensko
Študent VŠMU

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
    • 19.2.2021  18:16

Zaujímavá animácia, ale tým sa môže vlastne pišniť celá séria. Je síce pravda, že v seriály je obrovská scenáristická barlička, ktorej vypustenie by zanechalo interpretačne otvorené surreálno. Nie že by nepretrvávalo aj bez nej, ale fungovalo by určite lepšie. Inak nádherný vizuál je v snovej sekvencii obohatený o krásnu hudbu a celé to súznenie ma vlastne presvedčilo prikloniť sa vyššie.

• 18.2.2021  14:27
    Telefon (2020)

Wau tak ja budem asi prísny. Narozdiel od iných recenzentov som mal zrejme výhodu, že som sa s daným námetom stretol prvý krát. Telefon je remeselne výborne zvládnutý film, s na moje prekvapenie prvotriednymi vizuálnymi efektmi, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani v Hollywoode. Čo však začína ako zaujímavá žánrovka sa postupne zamotáva do sebou samým nastavených nezmyselných pravidiel časového paradoxu. (Hlavná postava síce pociťuje fyzikálne zmeny simultánne s časom v minulosti, ale nemení sa jej vedomie. Tak isto nefunguje napríklad odkaz na podlahe a množstvo ďalších vecí) Možno je to chorobou zvanou Dark z nemeckej produkcie, ale podobne nelogicky spracované časopriestorové paradoxy ma vážne otravujú. Otravujú až tak, že sa nedajú ignorovať a ťahajú film do priemeru. No a potom príde na záver. Ten sa zrazu z ničoho nič (na začiatku bola zmienka problematického vzťahu matky s dcérou, ktorému sa však tvorcovia takmer nevenujú a keď už, tak maximálne povrchne) strhne do melodrámy a jeho myšlienka sa stráca v nedohľadne. Ale fajn. Povedzme že keby film skončil tu tak by sa jednalo k žánrovku s vydarenými efektami, peknou kompozíciu záberov, zaujímavými lokaciami a šarmom Ázijskej kinematografie. Bohužiaľ. SPOILER: Tvorcovia vytiahnú úplne zbytočný, trápny a nefunkčný zvrat ala Haneke, ktorý aj tú chabo spracovanú myšlienku zruinuje a otriasajúcu sa logiku časopriestorového paradoxu sfúkne ako domček z kariet. Nehovoriac o tom, že cliffhangre patria do seriálov. Škoda.

• 12.2.2021  20:12

Len ťažko hľadať slová pre tento legendárny epos. Som celkom rád, že som s ním počkal a nepozeral ho už ako dieťa. Neverím že by som ho docenil a že by som si dokázal užiť Jakubiskovu poetiku. Tú ja totižto naozaj môžem. Najkrajší magický realizmus o ľuďoch, ktorí si mnohé javy vysvetľovali po svojom. Nikdy by som sa neoznačil za hrdého patriota, ale Tisícročná včela je úžasným mementom, prečo mám túto krajinu, s mnohými chybami vlastne rád.

• 16.1.2021  19:16

Drogy a duchovia k sebe jednoducho pasujú. Zatiaľ jednoznačne najlepšia epizóda zo všetkých. Venovaná zatiaľ najsympatickejšej postave (pričom hovoríme o ich dospelých variantoch). Nikdy by som nepovedal, že ma levitujúci pán s paličkou a klobúkom takto vydesí. Až sa fakt hnevám, že ma takto dostala klasická scéna pod posteľou. Ale čo už, keď to raz funguje...

• 16.1.2021  19:11

V tretej epizóde konečne nastáva zlom a teda konečne sa divák je schopný orientovať v tom, čo vidí. Minimálne ja som sa konečne naučil kto je kto a čo tu vlastne celý ten čas nehrá. Trochu ma zamrzelo že do seriálu vstupuje istý, podľa mňa už aj v rámci nadprirodzena o ktorom Haunting zatiaľ je, príliš nerealistický prvok. Celú epizódu som to akosi nebol schopný pobrať. Nakoniec som sa s tým však zmieril a vďaka tomu, ako začali tvorcovia vystrkovať rožky s naozaj premakaným strihom, prikloním sa ku 4*. Jednoznačne ma k tomu dokopala aj bodka epizódy v znamení ďalšieho perfektného strihu.

• 16.1.2021  19:07

Tak po nadpriemerne dobrej druhej epizóde prichádza viac-menej nuda. Postupne divák začne chápať, ktorá tu bije a ako sú jednotlivé epizódy vybudované. Táto je však venovaná snáď najnesympatickejšej postave vôbec (sympatie k postavám sú tu celkovo problém). A tak strávite hodinu nudy s dvoma strašidelnými scénami... A to jednoducho nestačí. Nie keď je rovina rodinnej drámy z pohľadu tejto postavy taká nuda.

• 16.1.2021  19:04

Vrhol som sa po dlhom odkladaní na tento hit od Netflixu. A môžem povedať že som spokojný. Strašidelný dom je vážne strašidelný. Tvorcovia sa neuchylujú k prvoplánovým Jumpscarom. Chvála Bohu. Atmosféra je fakt dusná a konzistentná. Čo však zatiaľ konzistentné nie je je chronológia rozprávania. Hneď od začiatku vás hodia tvorcovia do víru mnohých postáv a časových rovín. Ostáva len dúfať, že sa v tom postupne zorientujete.

• 14.1.2021  14:37
    Breakout (2007)

Jeden z tých na ktorých som fičal vo svojej "rapperskej" a "dancerskej" fáze života... žiaden highlight to ale nie je.

• 10.1.2021  09:59
    Duše (2020)

Na Soul som sa tešil nesmierne dlho a správa že sa dostane na internet ma nesmierne potešila. Dokonca som aj počas filmu zostal milo prekvapený jeho zápletkou, ktorá sa našťastie nedala celá odvodiť z traileru. Duša je krásny, príjemný animák s perfektnou hudbou. Pixar prišiel so skvelými nápadmi podobne ako pri Inside out. Myšlienka filmu nie je svetoborná, ale na to sa Pixar ani nezameriava. Film funguje. Ale nefunguje tak, ako som si to želal. Neodzbrojil ma. Síce ma dojal, ale neodzbrojil. No a potom je tu fakt, že tentokrát ide skutočne o animovaný film pre dospelých. Deti sa síce určite pár krát dobre zasmejú, neviem si však predstaviť, že by mohla mať Soul u nich taký úspech ako Coco. Tento krát je protagonistom dospelá osoba a tak si myslím a verím, že Pixar mohol Soul spracovať interpretačne zložitejšie. Pre dospelého diváka. Aj keď rozumiem, že útvar ktorý zvolili je zo strategického hľadiska výhodnejší a nájde si viac divákov. Škoda. Soul si tento prístup určite zaslúžila. Aj tak však ide remeselne o veľmi kvalitný a divácky o veľmi milý film.

• 10.1.2021  09:47

Len ťažko si spomínam na väčšiu debilinu. Už samotná zápletka je klišé prúser, ale to ako ho scenárista spracoval by si zaslúžilo zemiakovú malinu. Nezachráni to ani nahota vo väčšine filmu.

• 10.1.2021  09:45

Fajn priemer s perfektným Kurtom, ktorému rola sadla. Páčia sa mi inovácie v rámci témy. Hudobné vystúpenie má grády. Potom to však všetko spadne do patetického, debilného ukvapého konca. Škoda.

• 15.12.2020  11:57

A čo že film točí na pílu? Keď nám po kuchyni behajú štyri malé labky šteniatka akity, po ktorom som tužil odkedy som videl tento film prvý krát. Filmy sú tu na to aby sme sa smiali, aby sme plakali, aby sme prežívali. Hačiko je síce veľmi priemerne a konvenčne natočený fascinujúci príbeh. Ale natoľko spĺňa to, čo som napísal dve vety dozadu, že to je zrejme úplne jedno. No a potom je tu ešte to, čo som napísal v druhej vete :) Akita je mystické plemeno.

• 15.12.2020  11:51

Na ST je skvelé, že si pre hororové sekvencie dokáže vyberať úžasné lokácie. Ide síce vždy o dobre známe a otrepané miesta ako škola, laboratórium či nemocnica. V prvých dvoch sériách však boli obohatené o vizualizáciu rovnakých lokácií vo svete Upside Down a jeho prienik do reálneho sveta. Tretia séria je však iná a hrôza vychádza skôr z ľudskej persóny a perfektných hereckých výkonov. Napriek tomu je výrazne najvtipnejšia, avšak tento akcent vtipu spôsobuje silný kontrast s nostalgickým a melancholickým záverom série, ktorý prežijete o to viac. Tretia séria nám sprostredkováva tému, s ktorou sa každý z nás stretne niekoľko krát za život a robí to skvele, živo a vťahujúco. Za mňa je to teda jednoznačne najlepšia séria, čo ma teší, avšak zároveň privádza ku strachu, že ostane neprekonaná. Aj keď by som si veľmi prial opak, bude to ťažká úloha.

• 15.12.2020  11:42

Po akcii prichádza rehabilitácia, tak ako to už poznáme...

• 15.12.2020  08:24

Asi najdlhší hodinový (aj kúsok) film, aký som kedy videl. Nevhodne obsadený. S hlúpymi replikami, ktoré sú často úplne odveci. Lacným vizuálom a nelogickým strihom. Tu ma Jaroš ako scenárista silno sklamal. Žiaľ. Navyše som videl verziu snáď s najhorším zvukom na svete.

• 14.12.2020  17:07

Atmosfericky to bola bomba. Tieto zápletky izolované do jednej miestnosti či menšieho objektu ma vždy priťahovali. Koniec epizódy bol síce formálne zaujímavý, ale prišiel trochu náhle. Situácia mohla byť predsa len trochu komplikovanejšia. Na druhej strane sa hlavný záporák vyvíja veľmi zaujímavo. Mám pre tie typy postáv slabosť. Uvidíme čo z toho bude.

• 14.12.2020  10:06
    Pouta (2009)

Film chladný ako psí čumák. Zvláštne ľudské existencie v reálnom prostredí, ktoré sa dostávajú do absurdných, niekedy až príliš strojene pôsobiacich situácii. Nejako som nedokázal nadviazať na melanchóliu Pout. K tomu ich nezvyčajne dlhá stopáž je úplným zabijákom. Tak isto sa vo filme, najmä v prvej polovici strašne ťažko orientuje medzi všetkými postavami. Neviem či som bol tak unavený, alebo som tak blbý, ale mal som z toho celého pocit chaosu.

• 11.12.2020  15:36

Tak som asi divný, ale mne prišiel najmä teda v tomto skoro zimnom období Húšťavou film celkom príjemným odreagovaním. Nejde ani zďaleka o nič svetoborné a sem-tam to herci trošku preženú s teatrálnosťou. Inak ale ide o celkom pekný, aj keď zjednodušujúci film o víťazoch a porazených. Komentáre typu čierno-biely pohľad mi akosi nedávajú zmysel. Postavy okrem úspechov a neúspechov v športe zažívajú aj úspechy a neúspechy v osobnom živote, láske, vzťahoch k rodičom a podobne. Kontrasty tu fungujú dobre a výpoveď je taktiež jasná a pomerne funkčná. Príjemný priemer s pár peknými dobovými zábermi na Tatry.

• 10.12.2020  15:21
    Tetsuo (1989)

Tetsuo sa v podstate s ničím nesere a už na začiatku vám naservíruje zrejme najhorší záber v celom filme. Jeho metafora človek-stroj-stroj skaza človeka síce funguje. Jeho kompozícia záberov a montáž nadchne až sa zastavuje rozum. Ale. Ale po 15tich minútach začne akosi nudiť. Utiekať sa k nekonečným bojovým sekvenciám a stáva sa z neho úplné Béčko. Pritom samotná metafora človeka-stroja sa dala spracovať omnoho lepšie. A tie ostatné vrstvy? Tak tu asi končí moja intelektuálna hranica... Mnoho vecí mi skôr ako premyslený postup a súlad formy s obsahom pripadalo ako miš-maš všetkého. Radšej si znova pozriem Kung-Fury, Ľudskú stonožku, alebo Antichrista.

• 10.12.2020  09:18

Úprimne, som trochu zmätený. Nezačali trošku tvorcom uchádzať motivácie postáv? Nerozpráva Frank až príliš vzhľadom na jeho postavu? Musí tri krát odôvodňovať, prečo pomohol, tej čo pomohol? Štvrtá hviezda čisto za zaujímavého záporáka (pripomína mi to nemecký Dark a Brimstone) a za ten build up na konci epizódy. Inak reálne skôr 3*.

• 10.12.2020  09:12

Dajte mi prosím šiestu hviezdičku, alebo nie. Prosím dajte mi ich aspoň tisíc, ako na oblohe nekonečného príbehu. A všetky do jednej ich dám tejto epizóde, pretože viac sme si ani nemohli priať. Suzie do you copy dostalo nový rozmer. Milujem to, ako dokážu tvorcovia ST vyťažiť z každej scény maximum a stále tak robiť zo seriálu vizuálnu lahôdku. Vojna svetov, IT, Neverending story, Terminátor. Všetko možné aj nemožné v jednej perfektnej epizóde. Tvorcovia našli gule a otočili tentokrát situáciu naruby. Čo to znamená zistíte sami. No a potom je tu ten krásny a dojemný záver a dopis. Síce gýčové, ale nádherné. S perfektnou hudbou. Jednoducho čo viac si priať ? Všetko čo sme v ST doteraz videli vyvrcholilo v tejto dlhej epizóde a dovolím si tvrdiť že je to suverénne najlepšia epizóda celého seriálu. Bojím sa však že ostane už neprekonaná.

• 10.12.2020  00:30
    Hlasy (2020)

Španielske horory a thrillery ma mnoho krát dostať do zóny diskomfortu ich atmosférou, či šokovať záverečnou pointou. Po pár prečítaných hodnoteniach som bol teda celkom natešený na sľubný horor na netflixe. Čo som však dostal? Obyčajnú zmesku klišoidných postupov, zopár jumpscarov. Maximálne urýchlený príbeh, kde sú strašne slabučko zmotivované rozhodnutia postáv a v neposlednom rade pomerne debilný, suchý, skratkovitý scenár s doslovným moralizovaním na konci a úplne nezaujímavým, ale uznávam že logickým zvratom. Možno je chyba vo mne a duchariny ma už proste nebavia. Alebo je to smutný fakt, ktorý treba prijať. A síce že väčšina tvorcov točí ten istý film stále dookola. A ja som sa už naozaj prejedol.... Film bez vlastnej tváre...

• 9.12.2020  14:25

Kto by to bol povedal, že dokument o porne môže byť omnoho, omnoho lepší ako porno samotné? .... A teraz vážne. Z pohľadu Európskeho diváka ma zaujala najmä téma premeny spoločnosti a téma sexu ako tabu. Popravde som si nikdy neuvedomil, že len pár rokov dozadu, v podstate jednu aj kúsok generácie predo mnou boli takto radikálne odlišné názory na čosi, čo dnes vnímame ako úplne normálne, dokonca svojím prístupom a dostupnosťou všetkého možného zrejme pomaly mažeme čaro, ktoré by malo s touto témou prichádzať. Veľmi príjemný mix zábavných výpovedí, najmä respondentov, ktorí ostali nad vecou a histórie pornografie.

• 9.12.2020  11:33

Tak mi tvorcovia zasa zahrali na nôtu. Ja lunaparky milujem. Taká úvodná scéna z US, alebo kolotočová scéna z Hitchových Strangers on the Train a mnoho ďalších ma dokážu strhnúť so sebou. Neviem prečo je práve v centre zábavy toho toľko desivého. Mám však silný dojem, že nám tvorcovia priniesli jednu z najlepších, ak nie aj najlepšiu epizódu zatiaľ. O vizuálnych nápadoch v lunaparku ani nemusím hovoriť... Nedotknuteľní krvácajú, komédia sa mení na tragédiu. Skupiny sa dostávajú z mnohých menších prúserov do jedného kolosálneho a teda konečne sa takmer všetci stretávajú. A napokon plynule prejdeme z jednej perfektnej lokácie do druhej, v ktorej nás čaká finále. Už sa neviem dočkať.

• 9.12.2020  11:27

Ako ja milujem soundtrack a zvukové efekty v Punisherovy. Človek by si aj pomyslel, že sa mu tá rozladená gitara časom sprotiví. Ale akosi dopredu vie, že sa mýli. Romantika na poli brutality podaná takto reálne a s takou bolesťou a citom zároveň sa len tak nevidí. Tento krát klobúk dole pred scenáristom a hercami.

• 9.12.2020  11:24
    The Punisher - Season 1 (série) (2017)

Nemôžem si akosi pomôcť ale niektoré epizódy v inak fakt skvelom seriály boli jednoducho navyše. Prestrihať a zredukovať na 10 by tomu veľmi prospelo. Aj tak však ide o jednu z tých mála komiksoviek, ktoré sa orientujú na realistické vyznenie. Hrdinovia sú z mäsa a kostí a prežívajú len s veľkým, veľkým šťastím. Marvel ma prekvapil. Od ich PG 13 blbín v kine s humornými scénami za päť korún obrovský skok ku temnej Nolanovej trilógii Batmana... A to ja skutočne rád. Teším sa na druhú sériu.

• 9.12.2020  10:54

Wau. Moje obavy, že po vzore GoT bude skutočným finále predposledná epizóda sa nenaplnili. Punisher má finále 2 a dovolím si teda tvrdiť, že jedno lepšie ako druhé. Kolotočová sekvencia aj s jej brutálnym koncom mi ostane zaseknutá v mysli zrejme navždy.

• 8.12.2020  10:08

Tak a zasa sme spomalili. Začínam mať pocit, že toho humoru, alebo pokusov o humor je tu už zbytočne veľa. Také Hopperové scény fungujú len z časti (čo môže byť ale spôsobené tým, že seriál pozerám druhý krát). Scéna v podzemí so sérom pravdy však funguje už na 110%. Len je veľká škoda, že to celé ťahajú Robin a, kdo by si to bol v prvej sérii pomyslel, Števko Háro. Mám toho chlapca rád. Hopp a Joyce oproti predchádzajúcim sériám trochu nudia. Čo je škoda, lebo ich mini-konflikt je pretavený do scenára veľmi vtipne. Len uvoľňovanie informácií je akési pozvoľné. No a napokon je tu SKUPINA OSTATNÝCH na čele s EL. V nej sa veľmi zaujímavo a vtipne zasa vyvíjajú vzájomné vzťahy. Pozornosť však jednoznačne ťahá k sebe El. Ostatné postavy stoja viac či menej v jej tieni. Čo je škoda. Najviac však zamrzí, že tá ozaj Hororová zložka prichádza opäť až na záver. A za mňa sú tieto scény jednoznačne najlepšie a najefektívnejšie. Tentokrát dokonca obohatené o čosi nové. Je sa na čo tešiť. Záver ťahá celú epizódu do lepších čísel. Najmä zaň silné 4*

• 7.12.2020  16:54

Ak bol niekedy názov seriálu obsiahnutý v jednej, jedinej časti. Bola to táto. Bezhraničné násilie, potoky krvi a perfektné prestrihy do jemne surreálneho. V závere názov epizódy dostane dvojnásobný význam. Zatiaľ špička seriálového ľadovca.

• 7.12.2020  15:36

Tak tu už končí všetka sranda. Vidno že séria pomaly, ale isto kráča ku svojmu koncu. Dočkali sme sa zatiaľ najbrutálnejšej akčnej sekvencie. Spoločne s Kandahárom a Gunnerom aj najlepšej. No a tento krát sme sa dočkali aj veľmi milého prekvapenia. Kruh sa uzatvára, karty sú viac-menej rozdané. Je čas na showtime.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16