• Krátkometrážní

Addamsova rodina (1991)

Tak som si pozrel ďalšiu halloweensku kultovku v pohodlí domova. Nápad zasadiť bizarný svet morbídnej rodiny do konfliktu s postavami z reálneho sveta, s reálnymi problémami je na nezaplatenie. Takéto absurdné jablko sváru funguje perfektne a prináša množstvo vtipných, ale hlavne šikovne nainscenovaných momentov. Addams family zrejme pribudne na zoznam filmov, ku ktorým sa budem v pravom jesennom období pravidelne vracať.

Addamsova rodina 2 (1993)

V niečom vtipnejšie ako jednotka, v niečom naopak suchšie. Reálne by som to videl skôr na 3,5. Ale linka detského tábora mi to nedovoľuje. Disneyovky v perníkovej chalúpke, masakrálne vyvrcholenie úplne bizarnej, rasistickej hry thanksgiving s moriakmi. To sú presne tie motívy a situácie , ktoré príbeh posúvajú. Linka s Festerom a bratom je len variáciou linky z prvého dielu a teda je viac-menej nudná. Alebo povedzme, že priemerná a zdobí ju len pár dobrých fórov, jedno tango a celkom sexi Joan Cussack (zvláštne). Zaokrúhlim však hore, keďže som to videl v krátkom čase po jednotke, počas jesenného, halloween obdobia a nemôžem povedať, že by mi ho druhý diel addams family nespestril.

After: Polibek (2019) odpad!

... Videl som to ešte v lete kvôli priateľke. Chúďa potom svoj výber trpko oľutovala aj sama. Klišé chujovina pre vlhké trinástky s nesympatickým kastingom, otrasným strihom, najdebilnejším twistom v dejinách kinematografie a rádoby zaujímavým cliffhangerom... Čo viac k tomu dodať. Koľko to napísala autorka strán tohoto románu za pár mesiacov ? 2000?

Aftersun (2022)

Neskutočne inteligentný, citlivý film, ktorý sa ma dotkol snáď na všetkých myšlienkových i emocionálnych úrovniach, o ktorých viem, že v sebe mám. Film pre pozorného diváka, ktorý bude ochotný hľadať a premýšľať po dobu celej jeho stopáže.

Amadeus (1984)

Veľké dielo, veľkého majstra, v ktorom je genialita odsúdená ku záhube a priemernosť človeka vládne svetu.

Americká vražda: Rodina od vedle (2020)

Snáď horší dokumentárny film, ktorý by mi išiel takto proti srsti som ešte nevidel. Neviem čo tým chcela dosiahnuť režisérka, ale absolútne nevie pracovať so sympatiami diváka a uvoľňovaním informácií. Už názov je úplne spackaný a ničí možnosti rozuzlenia pre diváka, ktorý ani nevie o čo ide. Navyše nechápem ako mohol niekto z rodiny predať práva na takéto znevažovanie... On už samotný príbeh je úplne katalógový vyvrhel. Pri všetkej úcte k obetiam, najmä k deťom... Nemyslím si že má príčetný človek veľkú šancu získať sympatie k preafektovanej Americkej pipke, ktorá absolútne nerieši GDPR svojich vlastných detí a točí a zverejňuje na facebook snáď všetko čo vás napadne. Popri sledovaní tak máte úplne nulové emócie a sami sa cítite ako bezcitné hovädo, keď máte podivné myšlienky. Navyše to celé pôsobí strašne strojene. Mám za to, že najväčší problém tkvie v SMS konverzácii, ktorá znie tak strašne neuveriteľne... Buď to dopisoval fakt špatný scenárista, alebo bola manželská dvojica fakt, ale že fakt divná. Zámer zobraziť sympatického psychopata a nesympatickú pipku od susedov a vymeniť im role skoro úplne skrachoval. Jediné, čo vo vás niečo vyvolá, je smrť detí. Keď sa presunieme z obsahovej stránky ku formálnej, tá sa neskutočne podobá Dont Fuck With Kittens, trojdielnej sérii o samoľúbom vrahovi. Fonty a drvivá väčšina zobrazovania internetového obsahu je ako cez kopirák. Zmeska nudného a nefunkčného ničoho bez odkazu, bez myšlienky. Marketingový vyvrheľ pre masy divákov ktorí budú nad tým všetkým krútiť hlavami. Pokiaľ teda nebolo zámerom vyvolať dilemu, či ste fakt tak necitlivým človekom, alebo je American Murder naozaj tak hrozným filmom... Túto dilemu však vyriešim: Úprimne súcitím s rodinou a všetkými, ktorí si tým peklom museli prejsť.

Amores perros - Láska je kurva (2000)

Konečne som sa k nemu dostal :) Krásne ráno, v izbe prítmie a ide sa na vec. Dej ma veľmi rýchlo vtiahol. Každá z postáv bola uveriteľná. Každá bola výrazná a skvele zahraná. klobúk dole pred Emilio Echevarría, ktorý bol viac ako úžasným. Oceňujem to, že napriek tomu že si divák postavy a ich spojenie zaradil, oni sami to vôbec netušili. 4* s piatou do rezervy pred avizovanými 21 grams :)

Arctic: Ledové peklo (2018)

Na Arctic je sympatické ako sa v maličkostiach, ale svojím spôsobom aj v samom závere (čiže myšlienkou) chce odlišovať od ostatných filmov svojho subžánru. Nejde o radikálne odlišnosti, a možno práve to je to čo je mi na ňom sympatické. Na kontrast však môže takáto "divácka bezpečnosť" niekomu prekážať. Za mňa to je jednoznačne DOBRÝ A PODARENÝ film s rozumnou stopážou, perfektným Mikkelsenom, ktorý je jeden z mála tých, ktorí majú dar akejsi fotogenickosti a najmä talent v podobe hrania mimikou tváre. Niečo ako európsky Tom Hardy. Čo opäť môže niekomu vadiť je fakt že to celé ťahá Mikkelsen, avšak o čom vlastne tento film je však ? :) Zaslúžených 80%

Arsy-Versy (2009) (studentský film)

Arsy versy je úkazom bezpodmienečnej lásky človeka ku svojej rodine, dôkazom že kráčať inou cestou neznamená kráčať tou nesprávnou a pripomienkou, že v istých momentoch by sme nemali svoju osobu brať úplne vážne a proste si užívať svoje pobláznené ja. Veľký rešpekt.

...a spravedlnost pro všechny (1979)

....A tá intímne podaná záverečná reč Al Pacina... A tá nádherná samostatná bodka v podobe záverečnej scény, umocňujúcej absurditu fungovania spoločnosti a právneho systému.... A jeden z najmocnejších filmových zážitkov vôbec.