• Krátkometrážní

Stranger Things - Season 3 (2019) (série)

Na ST je skvelé, že si pre hororové sekvencie dokáže vyberať úžasné lokácie. Ide síce vždy o dobre známe a otrepané miesta ako škola, laboratórium či nemocnica. V prvých dvoch sériách však boli obohatené o vizualizáciu rovnakých lokácií vo svete Upside Down a jeho prienik do reálneho sveta. Tretia séria je však iná a hrôza vychádza skôr z ľudskej persóny a perfektných hereckých výkonov. Napriek tomu je výrazne najvtipnejšia, avšak tento akcent vtipu spôsobuje silný kontrast s nostalgickým a melancholickým záverom série, ktorý prežijete o to viac. Tretia séria nám sprostredkováva tému, s ktorou sa každý z nás stretne niekoľko krát za život a robí to skvele, živo a vťahujúco. Za mňa je to teda jednoznačne najlepšia séria, čo ma teší, avšak zároveň privádza ku strachu, že ostane neprekonaná. Aj keď by som si veľmi prial opak, bude to ťažká úloha.

The Punisher - Jizva (2019) (epizoda)

Po akcii prichádza rehabilitácia, tak ako to už poznáme...

Deň slnovratu (1973)

Asi najdlhší hodinový (aj kúsok) film, aký som kedy videl. Nevhodne obsadený. S hlúpymi replikami, ktoré sú často úplne odveci. Lacným vizuálom a nelogickým strihom. Tu ma Jaroš ako scenárista silno sklamal. Žiaľ. Navyše som videl verziu snáď s najhorším zvukom na svete.

The Punisher - Rozbouřit vodu (2019) (epizoda)

Atmosfericky to bola bomba. Tieto zápletky izolované do jednej miestnosti či menšieho objektu ma vždy priťahovali. Koniec epizódy bol síce formálne zaujímavý, ale prišiel trochu náhle. Situácia mohla byť predsa len trochu komplikovanejšia. Na druhej strane sa hlavný záporák vyvíja veľmi zaujímavo. Mám pre tie typy postáv slabosť. Uvidíme čo z toho bude.

Pouta (2009)

Film chladný ako psí čumák. Zvláštne ľudské existencie v reálnom prostredí, ktoré sa dostávajú do absurdných, niekedy až príliš strojene pôsobiacich situácii. Nejako som nedokázal nadviazať na melanchóliu Pout. K tomu ich nezvyčajne dlhá stopáž je úplným zabijákom. Tak isto sa vo filme, najmä v prvej polovici strašne ťažko orientuje medzi všetkými postavami. Neviem či som bol tak unavený, alebo som tak blbý, ale mal som z toho celého pocit chaosu.

Sneh pod nohami (1978)

Tak som asi divný, ale mne prišiel najmä teda v tomto skoro zimnom období Húšťavou film celkom príjemným odreagovaním. Nejde ani zďaleka o nič svetoborné a sem-tam to herci trošku preženú s teatrálnosťou. Inak ale ide o celkom pekný, aj keď zjednodušujúci film o víťazoch a porazených. Komentáre typu čierno-biely pohľad mi akosi nedávajú zmysel. Postavy okrem úspechov a neúspechov v športe zažívajú aj úspechy a neúspechy v osobnom živote, láske, vzťahoch k rodičom a podobne. Kontrasty tu fungujú dobre a výpoveď je taktiež jasná a pomerne funkčná. Príjemný priemer s pár peknými dobovými zábermi na Tatry.

Tetsuo (1989)

Tetsuo sa v podstate s ničím nesere a už na začiatku vám naservíruje zrejme najhorší záber v celom filme. Jeho metafora človek-stroj-stroj skaza človeka síce funguje. Jeho kompozícia záberov a montáž nadchne až sa zastavuje rozum. Ale. Ale po 15tich minútach začne akosi nudiť. Utiekať sa k nekonečným bojovým sekvenciám a stáva sa z neho úplné Béčko. Pritom samotná metafora človeka-stroja sa dala spracovať omnoho lepšie. A tie ostatné vrstvy? Tak tu asi končí moja intelektuálna hranica... Mnoho vecí mi skôr ako premyslený postup a súlad formy s obsahom pripadalo ako miš-maš všetkého. Radšej si znova pozriem Kung-Fury, Ľudskú stonožku, alebo Antichrista.

The Punisher - Bojuj nebo uteč (2019) (epizoda)

Úprimne, som trochu zmätený. Nezačali trošku tvorcom uchádzať motivácie postáv? Nerozpráva Frank až príliš vzhľadom na jeho postavu? Musí tri krát odôvodňovať, prečo pomohol, tej čo pomohol? Štvrtá hviezda čisto za zaujímavého záporáka (pripomína mi to nemecký Dark a Brimstone) a za ten build up na konci epizódy. Inak reálne skôr 3*.

Stranger Things - Kapitola osmá: Bitva u Starcourtu (2019) (epizoda)

Dajte mi prosím šiestu hviezdičku, alebo nie. Prosím dajte mi ich aspoň tisíc, ako na oblohe nekonečného príbehu. A všetky do jednej ich dám tejto epizóde, pretože viac sme si ani nemohli priať. Suzie do you copy dostalo nový rozmer. Milujem to, ako dokážu tvorcovia ST vyťažiť z každej scény maximum a stále tak robiť zo seriálu vizuálnu lahôdku. Vojna svetov, IT, Neverending story, Terminátor. Všetko možné aj nemožné v jednej perfektnej epizóde. Tvorcovia našli gule a otočili tentokrát situáciu naruby. Čo to znamená zistíte sami. No a potom je tu ten krásny a dojemný záver a dopis. Síce gýčové, ale nádherné. S perfektnou hudbou. Jednoducho čo viac si priať ? Všetko čo sme v ST doteraz videli vyvrcholilo v tejto dlhej epizóde a dovolím si tvrdiť že je to suverénne najlepšia epizóda celého seriálu. Bojím sa však že ostane už neprekonaná.

Hlasy (2020)

Španielske horory a thrillery ma mnoho krát dostať do zóny diskomfortu ich atmosférou, či šokovať záverečnou pointou. Po pár prečítaných hodnoteniach som bol teda celkom natešený na sľubný horor na netflixe. Čo som však dostal? Obyčajnú zmesku klišoidných postupov, zopár jumpscarov. Maximálne urýchlený príbeh, kde sú strašne slabučko zmotivované rozhodnutia postáv a v neposlednom rade pomerne debilný, suchý, skratkovitý scenár s doslovným moralizovaním na konci a úplne nezaujímavým, ale uznávam že logickým zvratom. Možno je chyba vo mne a duchariny ma už proste nebavia. Alebo je to smutný fakt, ktorý treba prijať. A síce že väčšina tvorcov točí ten istý film stále dookola. A ja som sa už naozaj prejedol.... Film bez vlastnej tváre...