• Fantasy

Na plný úvazek (2021)

Dráma, ktorá sa poľahky môže javiť ako skutočný thriller. Strhujúci prednes zaobalený v hlbokej dávke citlivosti. Hudba tak skľučujúca, že nezanecháva žiadny moment oddychu alebo pokoja. Dlho vo mne ostáva pocit ohromenia z námetu, ako aj z famózneho výkonu Laure Calamy.

Zapomenutý princ (2020)

Hoci ma film upútal skvostnou myšlienkou, spracovaním v náznakoch poetiky a zároveň nezabúdajúc s dôrazom pre humor, našla by som poľahky jeho vrtošivé úskalia. Omar Sy ma stále viac presviedča výkonmi, aj vďaka nemu sa dostalo Zabudnutému princovi dôstojného dôvtipu. Neraz mi srdce búšilo, skákalo od sĺz k smiechu, inokedy som sa prichytila dumajúc nad tými neduhmi.

De Gaulle (2020)

S kamarátkou sme si dali latku priveľmi vysoko, očakávajúc kvalitnú rekonštrukciu historických udalostí, nám troška narušilo, nie zrovna prepracované skĺbenie s myšlienkou: Za každým úspešným mužom stojí silná žena. S témou sa dalo lepšie naložiť, dodať ohnivý dych, zotrvať upriamenejší na hlavnú dejovú linku, zaiskriť na scéne dvoch veľkolepých historických postáv Charlesa, Winstona. Kinosála taktiež neburácala a odozvy boli fádnejšie.

Amélie z Montmartru (2001)

Amélia mi neponúkla plochý nevšedný zážitok, darovala mi omamné precítenie. Každý jeden nadých sa stal dúškom života, sna, túžby ostať sama sebou, prežiť ho neopísateľnou vnútornou láskou. Po skončení filmu som sa prebudila na hebkou páperovom obláčiku, naplnená nehou a úsmevom.

Skandinávská divočina (2011) (pořad)

Prekrásna divoká príroda s nádhernou panorámou, veľmi citlivo natočené. Obdivujem vyprávača, skutočné potešenie sledovať. Pôvab Škandinávie si ma podmanil.

Výjimeční (2019)

Ce film est porté par une histoire forte et une atmosphère unique. Encore un chef-d’œuvre pour ce duo de réalisateurs! Très très beau film, remarquable de justesse et d'intensité. L'humour est présent sans être trop lourd.

Bídníci (2018) (seriál)

Som príjemne očarená z tejto adaptácie. Najskôr som bola jemne skeptická, ale tento seriál som si rýchlo obľúbila. Dominic West suverénne dominuje v stvárnení Valjeana, David Oyelowo v Javertovi je impozantný, presvedčivý výkon vznešenej Lily Collins v postave Fantine. Imponuje mi vynechanie muzikálnosti a pridanie dôrazu na príbeh. Bolesť a smútok sú nádherne zachytené s citom pre detail.

Zvíře (1977)

Staré remeslo, úžasná komédia, túto medicínu som si predpísala proti absencii úsmevu. Nechala som sa uniesť chytľavou hudbou, výbornými hercami s kráľovskou korunou pre zviera Belmonda a skvelým dejom.

Jméno růže (1986)

Temná atmosféra filmu dýcha v každom kúte kláštora, stáva sa tak impozantnou perlou celého diela. Stredoveký duch doby ponorený do inkvizície, lovu na čarodejnice, vyšetrovanie zločinov je majstrovsky zachytený, so zapáleným dychom som si vychutnávala každú minútku. Film hodnotím takmer rovnako silno, ako jeho knižnú predlohu, po skončení som mala chuť znova siahnuť po knižke.

Divoká Francie (2011) (seriál)

Nádherne spracovaná štúdia štyroch ročných období, divokých zvierat, rastlín a ich nažívanie v unikátnej francúzskej prírode. Zážitok pri sledovaní sa mi prehĺbil vďaka citlivému doprovodu Sophie Marceau, nejedenkrát som si uvedomila priveľkú vzácnosť, silu a zároveň neopísateľnú krehkosť prírody a ako sa k nej veľa raz neobratne správame, zabúdame, že sme jej súčasťou.