Šibenice (2017)

Unudený Al Pacino, nahnevaný Karl Urban a novinárka, ktorá je občas múdrejšia ako detektívi s dlhodobými skúsenosťami pátrajú po hyper-geniálnom vrahovi, ktorý má svoju morbídnu hru dokonale premyslenú. Al Pacino je tiež super-génius, lebo mu naozaj stačí málo, aby vedel, kam sa má vybrať. Ani Sherlock by sa na neho nechytal. Dej by sa aj dal, ale je zbytočne chaoticky podaný. I tak by sa tento film dal brať ako celkom fajn oddychovka. Bohužiaľ tu máme rozuzlenie, aké na podobných ,,lacných" kriminálkach neznášam. Nič k nemu nevedie, scenáristi si cucajú z prsta, motivácia vraha začne existovať až v posledných minútach filmu. Kvôli tomuto uberám jednu hviezdu. A posledný pár minút boli vyložene trápnych a na smiech. A skoro som kvôli nim ubral ďalšiu hviezdu. Hangman je celkom priemerná lacná kriminálka, ktorá napriek obsadeniu pôsobí televízne. Dala by sa, keby rozuzlenie nebolo enormne stupídne a vycucané zo vzduchu.

Diplomová práce (1996)

Napriek celkom malému počtu postáv sa filmu úspešne darí navodiť atmosféru, kedy divák pochybuje, kto je vinný a kto nie. A to je veľké plus. Zrovnávať s 8 MM zbytočné. Oba filmy sa síce zaoberajú témou snuffka, každí to ale robí po svojom. A oba to robia dobre.

Vraždy podle předlohy (1995)

Čakal som zlý, priemerný thriller, ktorý mi svojou hlúposťou a nezaujímavou réžiou skazí večer. Stal sa opak. Copycat je pohodový krimi film s fajn ústredným duom vyšetrovateľov. Sigourney Weaver so svojou Helen je síce klišé génia s nejakou poruchou (v tomto prípade trpí daný génius agorafóbiou), ale bavila ma. Vyzdvihnem aj hudbu, ktorá miestami navodila fajn atmosféru. Taktiež sa tu nájde aj nejaký ten prekvapivý moment. A scenáristi si necucajú veci z prsta, čo tiež poteší. Čo viac dodať? Copycat patrí, aspoň za mňa, medzi tie lepšie krimi thrilleri o policajtoch pátrajúcich po sériovom vrahovi.

Shrek Retold (2018)

Cez 200 ľudí sa spojilo, aby prerozprávali prvého Shreka rôznymi štýlmi. Či už ide o rôzne animácie alebo live-action vstupy. Bolo to vtipné, zábavné a tak rôznorodé, že si to moju pozornosť naplno udržalo. Súhlasím s tým, čo napísal užívateľ Comics.jto: Takto by mal internet fungovať. Miesto hádania sa by ľudia mali spolupracovať a vytvárať takéto skvosty. Som zvedavý, či sa dočkáme aj prerábky dvojky.

Duna: Část druhá (2024)

Forma víťazí nad obsahom. Audiovizuálne je to skvelý film, to sa nebudem hádať. Ale príbehovo je to skratkovité, emočne chladné. Napriek minutáži, ktorá má 166 minút, som si miestami spomínal na Lynchovu verziu a ako bola ku koncu skratkovitá. Lebo aj tu som mal pocit, že niektoré veci sú urýchlené, prípadne prišli odnikadiaľ (to s tou špiónkou mi prišlo strašne náhodne). Vzťah medzi Paulom a Chani na mňa vôbec nefungoval. Vlastne žiadna postava, či vzťah na mňa nefungovali. Paulov vývoj mi tiež prišiel moc rýchli. Nechcem vojnu, dám si vodu, chcem vojnu. Ako som ale písal, po stránke audia či vizuálu (aréna Harkonnenovcov) je to výborné dielo.

610 metrů nad zemí (2022)

Vzbudzovalo to vo mne nepríjemné pocity. A to beriem ako klad. Jasné, malo to svoje chyby, ale bavilo ma to. Ale asi by to fungovalo viac ako kraťas. Mám totiž pocit, že hrdinky sem-tam spravili logickú chybu, len aby minutáž mala ideálnu dĺžku. A koniec bol mierne urýchlený. Inak ale fajn film. Lepší, ako som čakal.

Temný případ - Noční krajina (2024) (série)

Na čsfd sa snažím neriešiť politiku a ani sa ňou neoháňať, ale musím povedať, že z tohto silno cítim súčasnú ľavicu. 90% hercov sú ženy, väčšina mladých je obéznych, téma dobrí eko-aktivisti a zlá banská spoločnosť. Dobre, to by som všetko ešte akceptoval. Ale ten koniec. K tomu sa ešte dostaneme. Pretože napriek mojej počiatočnej výčitke, tak štvrtá séria Temného prípadu nie je tak zlá. Zamrznuté temné prostredie je možno lacná kulisa, ale mne sa páčilo. Taktiež samotný prípad je temný, mystický a zabieha takmer do hororových vôd. Až tak, že som sa miestami bál, že to vysvetlia nejakým duchom, nebodaj si požičajú Lovecraftovského boha. Našťastie (alebo nie našťastie, ale k tomu sa dostanem) tomu tak nebolo. Miestami som mal ale pocit, že sa prípadu dostatočne nevenujú. Ako keby nevedeli ako. Možno by stačilo aj menej epizód. Čo sa týka ústrednej dvojice v podaní Kali Reisovej a Jodie Fosterovej, tak ich postavy mali momenty, kedy mi liezli na nervy, hlavne Fosterovej postava Liz Danversová bola občas na facku, ale viac bolo momentov, kedy mi nevadili. Takže fajn. Teda až na koniec. Uznávam, niektoré dialógy boli hlúpe a divné a nemuseli tu byť. Taktiež nie som veľký fanúšik zapojenia indiánskej mystiky a bol by som rád, keby sme tu tie rôzne vízie nemali. Akože celkovo by som tomu dal priemerné hodnotenie. Ale teraz sa dostanem k tomu niekoľkokrát spomínanému koncu. To čo malo byť? SPOILER: Annie je psychicky narušená eko-aktivistka, ktorá zničí roky výskumu. Je jasné, že skupina vedcov, ktorá tie roky strávila na opustenej stanici uprostred zimy vybuchne a zabije ju. Nie je to správne, ale úplne ich chápem. Samozrejme, podobne nezmýšľa skupina indiánok, ktorá daných vedcov chladnokrvne zabije. A seriál sa tvári, že je to v poriadku. Proste muž je zlo a žena zabíjajúca muža je v pohode. A to, že Navarrová a Danversová s tým súhlasia u mňa skazilo obe postavy. Proste prečo? Keby to bolo, že tí muži sú násilníci, tak je to pochopiteľné a pomstu akceptujem. Ale oni boli len vedci, ktorých nahnevalo, že ich snaha vyšla nazmar kvôli krave. To tam asi fakt mohli dať, že vedcov zabil duch, alebo nejaký boh spiaci v lade. KONIEC SPOILERu! Skvelé prostredie, celkom zaujímavá zápletka, zbytočný indiánsky mysticizmus, ok postavy s pár otravnými momentami, záver, ktorý to celé splachuje do kanálu. A to, že Issa Lopéz bude robiť aj na piatej sérií ma celkom zarmútilo.

Super-Blb (2022)

Bláznivá komédia robiaca si srandu zo superhrdinských filmov, ktoré v posledných rokoch dobili Hollywood. Mám rád absurdný humor a herci sú sympatickí.

La cabina (1972) (TV film)

Hororové je na tom to zobrazenie ľudskej nátury zľahčovať a zosmiešňovať cudzie nešťastie (ako sme videli pri nehode s ponorkou Titan). Cudzí človek je uväznený v telefónnej búdke a dav má z toho zábavu. Sedia, smejú sa, predávajú balóniky okolostojacim. Pekne to navodilo znechutenie nad spoločnosťou. Okrem toho má tento snímok celkom dobrú tajomnú atmosféru, kedy nevieme, prečo sa to stalo a ako to bude pokračovať, tak ako by horor mal mať. Potom sa ale preklopíme do druhej polovice a mne to jazdenie tým autom prišlo miestami zdĺhavé. Som ale rád, že autori sem začlenili pár zastávok so symbolickým významom. Čo sa týka záveru, tak záleží, či vám takýto druh koncov sadne. Mne prišiel na jednej strane celkom aj lacný, proste ako inak to ukončiť? (Spoiler: Proste tajomná skupina ho odvezie do skrýše, kde nájdeme niekoľko podobných búdok s mŕtvolami. Koniec je, že nejaká tajná banda takto inštaluje búdky, chytá do nich ľudí a potom ich odvezie do úkrytu, kde ich nechá umrieť. Prečo? Načo? KONIEC SPOILERu)Na druhej strane mal koniec dobrú atmosféru. La Cabina je zaujímavý krátkometrážny snímok, ktorý ma do polovice bavil. Potom prišla slabšia druhá polovica, ktorú zachraňovalo tých pár zastávok a následne koniec, ktorý sa mi, napriek miernej ,,lacnosti", celkom aj páčil.

Chudáčci (2023)

Vzhľadom k stavu hlavnej postavy a istým scénam, môžeme to nazvať nekrofilným pornom? Zaujímavý audiovizuálny počin, o ktorom som počul, že je variáciou na Frankensteina. Asi by sme to mohli tvrdiť, je to ale dosť osobitné, takže keď to nálepkujeme ako ,,ďalšieho Frankensteina", tak to celkom zhadzujeme. Aspoň podľa mňa. Písal som, že je to ,,zaujímavý audiovizuálny počin". Je tu niekoľko pekných scén, hlavne tie rôzne mesta, ktoré pôsobia ako z vedeckej fantastiky. A na tú oblohu, ako z olejomaľby, sa pekne pozeralo. Pôsobilo to tak umelecky. Hudba ma dostala tým, že si neviem vybaviť soundtrack, kde by tak dominovala trúba. Vďaka tomu mi ešte dlho ostane v pamäti. Pochváliť musím taktiež hercov, hlavne Emmu Stone, Marka Ruffala a geniálneho Willema Dafoea. Stone podáva skvelý výkon ako Bella, ktorá spoznáva svet a samú seba. Ruffalo s Dafoeom sú zdrojom zábavy a kradnú si každú scénu, v ktorej sú. Ramy Youssef tiež nie je zlý, ale na týchto troch sa bohužiaľ až tak nechytá. Na Chudiatko som šiel bez očakávaní. Nevidel som trailer a veľa som o ňom nepočul. O to viac ma dostal a ja som z kina odchádzal milo prekvapený.