Duna: Část druhá (2024)

Forma víťazí nad obsahom. Audiovizuálne je to skvelý film, to sa nebudem hádať. Ale príbehovo je to skratkovité, emočne chladné. Napriek minutáži, ktorá má 166 minút, som si miestami spomínal na Lynchovu verziu a ako bola ku koncu skratkovitá. Lebo aj tu som mal pocit, že niektoré veci sú urýchlené, prípadne prišli odnikadiaľ (to s tou špiónkou mi prišlo strašne náhodne). Vzťah medzi Paulom a Chani na mňa vôbec nefungoval. Vlastne žiadna postava, či vzťah na mňa nefungovali. Paulov vývoj mi tiež prišiel moc rýchli. Nechcem vojnu, dám si vodu, chcem vojnu. Ako som ale písal, po stránke audia či vizuálu (aréna Harkonnenovcov) je to výborné dielo.

Echo (2024) (seriál)

Seriál Hawkeye sa mi páčil, i keď mal svoje mínusy. Jedným z nich bola postava nevýraznej antagonistky Mayi. Preto som nechápal, keď ohlásili, že dostane vlastný seriál. Potom ale vyšiel trailer, ktorý ma celkom namlsal. Bohužiaľ výsledný produkt kvalít traileru nedosiahol. Ale poďme postupne. Maya sa vracia do rodného mesta, odkiaľ plánuje ,,prevziať Kingpinovi firmu" (nechápem prečo neostala v New Yorku, kde je centrum operácií), prípade sa pomstiť (tiež nechápem, keďže si ešte vtedy myslí, že Kingpin je mŕtvy). Nevadí. Príbeh o Mayi, ktorá sa snaží prevziať zločinnú skupinu v rodnom meste a naráža pritom na starých známych by mohol byť zaujímavý. Bohužiaľ to také terno nie je. Bolo by to celkom fajn, ale je tu veľa zbytočností s tými indiánmi. Celé tie ich scény a história mi prišli rušivé a nebavili ma. A koho napadlo, že by bolo fajn nastrihať ich do akčných scén? K tomu musím spomenúť tie Mayine magické prsty, ktoré zrazu získala. Na čo? Prečo si tvorcovia nemohli vystačiť s tým, že je zdatnou bojovníčkou? Na čo jej dávať hókus-pókus schopnosti? Ktoré ešte fungujú nejako (rozumej tak, ako dej potrebuje). A čo sa týka postáv, tak sa nejde veľmi do hĺbky. Ich charaktery a vzťahy sú skôr načrtnuté a kĺže sa po povrchu. Čo by mi nevadilo, keby bola Echo film (na to sú tie postavy celkom sympatické) ale od seriálu čakám viac. Jasné, je hlúposť čakať komplexnosť ako pri Game of Thrones, ale aspoň trochu hĺbky by tie charaktery mohli mať. A potom je tu postava, pri ktorej sa mi zdá, že ju šéfovia MCU vnímajú ako záchranu svojich seriálov orientovaných na pouličných hrdinov - Kingpin. Odkedy skončil Daredevil, tak mám pocit, že scenáristi nevedia, ako Fiska písať. Akože užil som si ho v Hawkeyovi i v Echo, ale je to tieň toho, čo býval pod taktovkou Netflixu. Našťastie, nech je Fisk hoci-ako písaný, tak Vincent D´Onofrio ho zvláda stále skvelo hrať. SPOILER: I keď to finále malo byť čo? Proste Echo spraví svoje abrakadabra prsty, Kingpin sa mentálne zrúti a odíde? To mi prišlo, ako keby tvorcovia nestihli prísť s nejakým bojom medzi týmito dvoma postavami a nestíhali vymyslieť nič iné. Finále sklamalo. KONIEC SPOILERu). Napriek kope negatív, tak Echo nie je úplne zlým seriálom.  Dosť sa kĺže po povrchu, nejde sa do hĺbky. A tá linka s indiánmi by ti byť nemusela. Ako celok projekt ale neurazí, nenadchne, je to taký priemer. I keď finále mohlo byť lepšie.

Temný případ - Noční krajina (2024) (série)

Na čsfd sa snažím neriešiť politiku a ani sa ňou neoháňať, ale musím povedať, že z tohto silno cítim súčasnú ľavicu. 90% hercov sú ženy, väčšina mladých je obéznych, téma dobrí eko-aktivisti a zlá banská spoločnosť. Dobre, to by som všetko ešte akceptoval. Ale ten koniec. K tomu sa ešte dostaneme. Pretože napriek mojej počiatočnej výčitke, tak štvrtá séria Temného prípadu nie je tak zlá. Zamrznuté temné prostredie je možno lacná kulisa, ale mne sa páčilo. Taktiež samotný prípad je temný, mystický a zabieha takmer do hororových vôd. Až tak, že som sa miestami bál, že to vysvetlia nejakým duchom, nebodaj si požičajú Lovecraftovského boha. Našťastie (alebo nie našťastie, ale k tomu sa dostanem) tomu tak nebolo. Miestami som mal ale pocit, že sa prípadu dostatočne nevenujú. Ako keby nevedeli ako. Možno by stačilo aj menej epizód. Čo sa týka ústrednej dvojice v podaní Kali Reisovej a Jodie Fosterovej, tak ich postavy mali momenty, kedy mi liezli na nervy, hlavne Fosterovej postava Liz Danversová bola občas na facku, ale viac bolo momentov, kedy mi nevadili. Takže fajn. Teda až na koniec. Uznávam, niektoré dialógy boli hlúpe a divné a nemuseli tu byť. Taktiež nie som veľký fanúšik zapojenia indiánskej mystiky a bol by som rád, keby sme tu tie rôzne vízie nemali. Akože celkovo by som tomu dal priemerné hodnotenie. Ale teraz sa dostanem k tomu niekoľkokrát spomínanému koncu. To čo malo byť? SPOILER: Annie je psychicky narušená eko-aktivistka, ktorá zničí roky výskumu. Je jasné, že skupina vedcov, ktorá tie roky strávila na opustenej stanici uprostred zimy vybuchne a zabije ju. Nie je to správne, ale úplne ich chápem. Samozrejme, podobne nezmýšľa skupina indiánok, ktorá daných vedcov chladnokrvne zabije. A seriál sa tvári, že je to v poriadku. Proste muž je zlo a žena zabíjajúca muža je v pohode. A to, že Navarrová a Danversová s tým súhlasia u mňa skazilo obe postavy. Proste prečo? Keby to bolo, že tí muži sú násilníci, tak je to pochopiteľné a pomstu akceptujem. Ale oni boli len vedci, ktorých nahnevalo, že ich snaha vyšla nazmar kvôli krave. To tam asi fakt mohli dať, že vedcov zabil duch, alebo nejaký boh spiaci v lade. KONIEC SPOILERu! Skvelé prostredie, celkom zaujímavá zápletka, zbytočný indiánsky mysticizmus, ok postavy s pár otravnými momentami, záver, ktorý to celé splachuje do kanálu. A to, že Issa Lopéz bude robiť aj na piatej sérií ma celkom zarmútilo.

Alibi na klíč: Den D (2023)

Prestávam mať rád, keď sa vo filme vyskytujú situácie, ktoré by šli vyriešiť jednoduchým vysvetlením a zbytočne sa komplikujú. Zase ale, asi by som sa tak nenasmial. Alibi na mieru 1 bol fajn film, pri ktorom ma oznámenie pokračovania mierne prekvapilo. Ale zopakovala sa situácia, ako pri jednotke. A teda, že som od filmu nič nečakal a ostal som milo prekvapený. Zabavil som sa.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Z celej Ant-Manovej trilógie asi najslabší diel. Sympatickí herci pobehujú pred zeleným plátnom, na ktorom sú rôzne divné svety, stretávajú rôzne divné tvory a tak celkom sa snažia prežiť. Čo sa týka Cassie, tak áno, zo začiatku je možno mierne otravná, ale hneď, ako sa dostanú do kvantovej ríše, tak sa stane znesiteľnou. MODOK mi neprekážal a nebojím sa povedať, že ma celkom i bavil. Kang je super záporák a teším sa na jeho návrat. I keď je pravda, že do tohto filmu sa silne nehodil. OP zloduch vraždiaci Avegerov  je priveľkou výzvou pre mravčiu rodinu schopnú meniť veľkosť (SPOILER: Preto mu vlastne museli socialistické mravce pod vedením Douglasa zničiť to super hight-tech brnenie. KONIEC SPOILERu). Niektoré vtipy sa podarili, iné nie. Z vedľajších postáv zaujmú asi tak dve - jedna preto, lebo má, na rozdiel od iných, do oka bijúci dizajn (reflektor miesto hlavy) a druhá, lebo stále hovorí o dierach. Och...a zdá sa mi to, alebo na to, že meno Wasp je v názve filmu, tak má Hope paradoxne z celej rodiny najmenej priestoru?

Baiohazado: Desuairando (2023)

Je to tu! Štyria hlavní protagonisti hernej série sa konečne stretávajú! Leon, Chris, Jill a Claire spolu bojujú proti monštrám a šialencovi, ktorí oné monštrá vypustil. Pritom hviezdou je Leon, ktorý ma svojimi hláškami vždy dokáže pobaviť. A najviac na nervy mi liezla Jill. Príbeh možno nie je geniálny, ale nevadí. Zabaviť dokáže a som rád za napojenie na predchádzajúci film Vendetta. A taktiež je tu dosť akcie, na ktorú sa dobre pozerá. Body za záporáka, ktorý ma bavil. I keď pri tom jeho dlhom monológu (počas ktorého na neho celý čas mierila Jill) som si spomenul na Incredibles a na to, ako si z tohto klišé robili srandu. Alcatraz možno mohol byť viac využitý, ale ani to nevadí. Pobavilo ma, že to miestami pripomína hru (SPOILER: Pod Alcatrazom je tajná ponorková základňa, v ktorej je plazmová puška!!! KONIEC SPOILERu). Jasné, nie je to dokonalý film, ale zábavná akčná výplachovka s obľúbenými postavami a fajn vtipmi (za ktoré môže Leon). Ja som sa bavil. Jeden detail - tento diel by sa mal odohrávať po päťke, preto ma zaráža, že Jill vyzerá ako z remaku dvojky. Mierne ma to zmiatlo, nebudem klamať.

Barbie (2023)

Feministická propaganda o tom, že byť ženou je ťažké a muži sú zlí? Ta nech. Bavilo ma to. Na Margot Robbie sa vždy rád pozriem. Ale ona nie je jediný dôvod, prečo hodnotím ako hodnotím. Vtipy rozosmievali. Ryan Gosling ako Ken prekvapil. Akože nečakal som, že bude zlý, alebo niečo také, ale nečakal som, že si ho až tak užijem. Je to propaganda? Bohvie. Kto chce, ten to tam vidí. Ja v tom vidím zábavnú blbinu so sympatickými hercami.

Co kdyby...? - Co kdyby... Happy Hogan zachránil Vánoce? (2023) (epizoda)

MCU dostáva svoju Smrtonosnú pascu. Síce z toho veľmi necítim ,,What If", ale klamal by som, keby som napísal, že ma táto epizóda nebavila. Happy bol fajn, nejakej epizóde, v ktorej by sa pridal k Avengerom by som sa nebránil. Ale popravde, celý diel si pre seba ukradol excentrický Justin Hammer, ktorý ma bavil každou scénou. Len tá Darcy bola otravnejšia, ako by som si prial. Šťastné Marvelovské.

Co kdyby...? - Co kdyby... Hela objevila deset prstenů? (2023) (epizoda)

Zoberte dej prvého Thora s tým, že hlavným hrdinom spravíte Helu. A primiešajte do toho prvky zo Shang-Chiho. Asi tak by sala shrdnúť táto epizóda. Priznávam, že som mal trochu chaos vo vzťahu a charakteru postáv. Myslel som si, že Wenwu bude zloduch, Odin mierumilovný, ale nakoniec to bolo inak. A prečo sa rozhodli hentí cvičiť Helu? Nemali proti takým, ako ona bojovať? Každopádne to bola fajn epizóda. Bavila a to je hlavné.

Co kdyby...? - Co kdyby... Iron Man havaroval u Velmistra? (2023) (epizoda)

Tak toto ma nebavilo. A pritom potenciál to malo zaujímavý - Iron Man sa stretne s Grandmasterom. Ale tak nejak to pre mňa nebolo ono. Grandmaster má pár dobrých momentov, ale väčšinu mi prišiel trápny. A tak celkovo mám pocit, že to mala byť epizóda o Tonym súťažiacom vo vesmírnych závodoch, ale tvorcovia boli donútený do toho prihodiť aj Gamoru. Celá tá vec s ňou mi prišla divná. Príde na scénu, chce zabiť Tonyho a ten ju hneď začne presviedčať, aby sa zmenila. Prečo? Je to vrahyňa, ktorá ho chce zabiť, tak prečo sa k nej chová, ako by ju poznal a vedel, že je v nej dobro? A potom je tu ten koniec, kedy spoznáme najsilnejšiu zbraň vo vesmíre, ktorou je Topazina palica. Ale aby som nebol len negatívny, tak uznám, že samotné závody boli ok.