Hit-Monkey (2021) (seriál)

Milé prekvapenie plné menej známych, dovolím si povedať priam neznámych, postáv od Marvelu. Som ale rád, že Marvel vyprodukoval aj niečo takéto, čo nie je family friendly. Viac takých projektov. Čo sa týka deja, tak ten bol fajn. Hlavné duo sa snaží pomstiť a zároveň rozpletá sieť konšpirácie. Do toho máme dej z pohľadu policajtky, ktorá po nich pátra a strýčka s neterou, ktorí sa snažia vyhrať voľby. Za tieto ,,iné" pohľady som rád. A aj napriek tomu, že sa jedná o priamočiaru jazdu, tak sa podarí tvorcom spraviť vec, ktorú by som nečakal. A akčné finále bolo cool. Čo sa týka postáv, tak Hit-Monkey i Bryce sú si podobní. Obaja v sebe skrývajú viac, ako sa zdá. Ale zas priznávam, že Bryce ma tak nebavil, i keď tam asi môže byť chyba v tom, že podobnými postavami (cool týpci s bolestivou minulosťou) som prejedený. Policajtka (meno si nespomeniem) bola klasický nováčik, ktorý sa rýchlo učil, ako svet funguje a Aika mi svojou impulzívnosťou liezla na nervy, ale zas ju chápem. Lady Bullseye bola potom klasický sadistický psychopat, ktorý ma bavil. Ako celok sa nejedná o zlý seriál. Je to niečo, čo by človek od Marvelu, značky spadajúcej pod family friendly Disney, nečakal. Viac takýchto projektov a hlavne ďalšiu sériu pre Hit-Monkey!

Rod Draka - Série 1 (2022) (série)

Po siedmej/ôsmej sérií Game of Thrones som k tomuto pristupoval s nezáujmom. Potom ma ale chvála na internete nalomila a ja som tomuto prequelu dal šancu. A neurobil som zle. Zo začiatku mi to až tak skvelé neprišlo. Dialógy neboli tak inteligentné a postavy tak komplexné, ako v prípade GoT. Ako ale seriál postupoval, tak sa postavy prehlbovali a začalo sa ukazovať, že je v nich viac. Za to som rád. Komplexné postavy boli predsa to, čo som na GoT zbožňoval. Za mňa najlepšou postavou Daemon v skvelom podaní Matt Smitha. Čo sa týka negatívov, tak sa priznám, že nie vždy sa seriálu darilo udržať moju pozornosť, mal aj hluchšie miesta. Taktiež nemám rád časové skoky v deji, i keď sa v nich dalo orientovať. Čo sa týka úvodnej hudby, tak je trošku škoda, že Rod draka nemá vlastný motív, ale na druhej strane je to možno aj dobré. Predsa len, tá GoT zvučka je dokonalá. House of Dragon možno nie je tak vynikajúce ako Game of Throne, ale je dobré. Rozhodne napravilo moju vieru v túto značku.

Luther - Série 3 (2013) (série)

Tvorcovia na to idú ako v predchádzajúcej sérií - dva prípady po dvoch epizódach a k tomu jedna linka, ktorá sa tiahne všetkými štyrmi epizódami. V tej sa na scénu vracia otravná Erin, aby bola otravná ešte viac. A nie je sama, tentoraz ju sprevádza nová postava Georga Starka. Obaja chcú len jedno a to dostať Luthera za mreže. Táto linka ma až tak nebavila, môže za to asi aj to, že Erin je nesympatická a George Stark mi prišiel väčší zmrd, ako všetci doterajší vrahovia, s ktorými sa Luther stretol. Čo sa týka prípadov, tak prvý s úchylom ma veľmi nebavil. Ten druhý, so samozvaným pomstiteľom, mi prišiel o dosť zaujímavejší i keď nebol taký, aký som čakal. Čakal som, že sa budeme zapodievať témami viny, trestu a samozvanej spravodlivosti. Miesto toho ale sledujeme pomaly úpadok daného pomstiteľa (SPOILER: Uznávam, je to celkom lacné, ako tvorcovia spravili, aby sme tomu samozvancovi vo finále nefandili.  Rozhodli sa z neho totiž spraviť ku koncu nebezpečného blázna, ktorému už nerobí problém ublížiť i nevinným. Zbavili ho všetkého, čo by ho mohlo robiť sympatickým. I napriek tomu ma ale ,,bavil". KONIEC SPOILERu). Je smutné, ako Lutherovi nič nevychádza. Snaží sa, obetuje všetko a na konci je skoro sám. Máme tu síce mierny náznak, že by mohol mať šťastie, ale tvorcovia hneď dokážu, že pre to v Lutherovom živote nie je miesto. Aj táto tragickosť ho robí veľmi sympatickou postavou. Tretia séria je za mňa slabšia, nohy jej podkopáva linka so snahou zatknúť Luthera a prvé dve epizódy. Posledné dve ale boli skvelé a napravili pachuť po tých prvých. SPOILER: A vracia sa Alice Morgan. A kto by túto psychopatku nemiloval? KONIEC SPOILERu.

Provaz (1948)

John Dall ako Brandon Shaw má v sebe potrebnú aroganciu, Farley Granger ako jeho partner v zločine Phillip Morgan má správne nervy v kýbli a James Stewart si pomaly skladá celú skladačku. Celé je to postavené na skvelých dialógoch odohrávajúcich sa v jednej miestnosti. Napriek tomuto ,,obmedzeniu" nám kameraman poskytne pár skvelých záberov. A záverečné rozuzlenie, keď sa Brandon so svojím bývalým učiteľom bavia o motíve, je proste dokonalý.

Osvícení (1980) odpad!

Horor? Horor by mal mať desivú atmosféru, divák by mal cítiť mrazenie na chrbte a báť sa. Ak tvorca nevie navodiť atmosféru, siahne po ľahších prvkoch, ako sú jumpscary, alebo prehnané gore. V tomto ,,horore" nie je ani jedno. Atmosféra tu neexistuje! Čoho sa mám báť? Krvi tečúcej z výťahu ako víno alebo dvojičiek? Sledujeme scény v hoteli, keď rodina niečo robí a sem-tam sa naskytne ,,mystériózny" prvok. A asi si Kubrick ku koncu uvedomil, že ich tam dal málo, tak, aby sa nepovedalo, posledné minúty sledujeme Wendy, ako uteká cez hotel a nachádza ,,divné" veci. Ale aby som neklamal, je tu jedna scéna, ktorá mala desivú atmosféru a bál som sa, ako dopadne - keď Jack objímal syna a tváril sa pritom nie normálne. To bola fajn scéna. Ďalej to zasnežené prostredie bolo fajn a zábery na hotel, pred ktorým utekali postavy, boli pekné. Keď som začal s postavami, tak Wendy bola jediná sympatická. Jack Torrance ma sklamal, čakal som, že budeme sledovať jeho pomalý prepad do šialenstva, ale Nicholson sa už od úvodných tituliek tvári, že chce všetkých pozabíjať. A potom je tu Danny a ten mi liezol na nervy. Shining? Ten tu bol na čo? Iba na začiatku sa spomenul a bolo, vôbec v tomto filme nemusel byť. Teda, sú tri dôvody, prečo tu Danny má túto schopnosť. Za prvé, film by sa musel volať inak. Za druhé, museli tým zničiť jediné zaujímavé scény. Pretože vždy, keď sa niečo zaujímavé stalo, film začal prestrihávať na Dannyho, ktorý sa tváril, že má problémy s kakaním. A tretí dôvod, keby nebolo shiningu, ako by sa dostali v závere k pluhu? Som enormne sklamaný. Dlhý nudný film, v ktorom absentuje čokoľvek hororové, nie je tu prepad postavy do šialenstva, keďže daná postava už od začiatku pôsobí šialene a jediné zaujímavé scény ničia prestrihy na otravné decko. Fakt toto nie. Mal som dať prednosť knihe.

Luther - Série 2 (2011) (série)

Ubehol nejaký ten piatok (presnejšie štyri roky) odkedy som dopozeral prvú sériu tohto krimi. Stál môj návrat k tomuto počinu za to? Hej! Druhá séria ma bavila možno aj viac, ako tá prvá. Môže za to to, že tu máme dva prípady, každý po dvoch epizódach, vďaka čomu sa viac prekreslí zločin i povaha vrahov. Tí sú správne šialení maniaci, že by i Myšlienky vraha (Criminal Minds) závideli. Prvý vraždí v maske gašpara, druhý pácha nezmyselné násilie bez motívu. Okrem toho je tu aj jedna dejová linka, ktorá sa tiahne všetkými štyrmi epizódami a to je, keď sa Luther rozhodne pomôcť istej osobe a sám sa pritom zapletie s nebezpečnými ľuďmi. Táto linka bola fajn i keď problémy, ktoré pred Luthera postavila vyriešil nejak jednoducho. Po čase som nadobudol mierny pocit, že táto linka tu je, aby sa mali čím diely vypchať na požadovaných 50 minút. Taktiež samotne vyriešenie celej linky mi prišlo tak jednoduché, že mám pocit, že to tak Luther mohol vyriešiť už v prvej epizóde. Pre milovníkov Alice sklamanie, keďže táto psychopatka v podaní Ruth Wilson si tu veľkú úlohu nestrihne. A čo sa týka samotného Luthera, Elba je sympaťák. A keď sme pri sympatiách, Erin mi liezla na nervy. Síce bola čestná, ale jej čestnosť bola viac na škodu. Som zvedavý, či sa v ďalších sériách vráti a ako bude jej vzťah s Lutherom pokračovať.

Harley Quinn - Season 3 (2022) (série)

Stále je to zábavné, krvavé, zvrhlé. Príde to len mne, alebo stúpol počet vtipov so sexuálnym podtónom? Zas sa niet čomu čudovať, keď ústredné duo už dávno nie je len kamarátske. Som rád, že čo sa týka Harlivy, tak tvorcovia pracujú s Harley a Ivy a s tým, že obe sú odlišné a majú odlišné ciele. Neostali proste len pri tom, že tu máme dve lesbičky, tak nech sa mladí chalani potešia pohľadom na bozkávajúce animované devy. Trochu ma mrzí, že linka volieb starostu nemala toľko priestoru a bola fakt len na zasmiatie. Tešil som sa na riadny volebný súboj, ale nevadí, Gordon zachraňuje túto nevyužitú linku. Za čo som ale rád je to, ako tvorcovia pracujú s postavou Batmana. Tak takéto zobrazenie asi už nikdy nedostaneme. Tento seriál je pekný balans humoru a práce s postavami a ich vývojom. Som potešený.

Kriminálka Kraj (2022) (seriál) odpad!

Ja mám rád kriminálky. A od slovenskej seriálovej produkcie som už dávno prestal mať vysoké očakávania (i keď Za sklom bola kvalitka). S týmto rozpoložením som sa teda pustil do Kriminálky Kraj, od ktorej som nečakal nič viac, ako príjemné krimi na večer so sympatickými postavami a zaujímavými prípadmi. Podľa môjho hodnotenia je jasné, či sa moje očakávania naplnili. Postavy sú úplne nesympatické. Tak máme tu ústredné duo vyšetrovateľov, ktoré nefunguje. Mitaš má depku a divný vzťah s matkou, ktorý sa ani moc nerieši a Kolesárová je arogantná a človek ma chuť ju preplesnúť (a to som proti násiliu na ženách). A vlastne, na čo tam táto dvojica je, keď aj tak všetky prípady vyrieši Abrahámová od počítača? Čo sa týka prípadov, tak tie sa dajú (až na tretí diel, v ktorom je páchateľ rýchlo zrejmý). Priznávam, nedostal som sa ďalej, ako po štvrtú epizódu. Aj som začal pozerať piatu, ale vypol som to potom, čo som si uvedomil, že ma tento počin vôbec nebaví. P.S.: Až teraz som si všimol, že na tom robili tí istí, čo robili na skvelom Za sklom. Tak dúfam, že tento projekt bol ich krok vedľa a ďalší bude kvalitka ako Za sklom a nie, že sa jedná o podpriemerných tvorcov a Za sklom bol ,,omyl", ktorý sa už nezopakuje.

21 mostů (2019)

Neviem, čakal som, že tie mosty a to, že je ostrov uzavretý zohrá nejakú väčšiu úlohu. Ako keby to tam pridali po dopísaní scenáru, keď sa niekto spýtal, prečo postavy nepobehovali po celom New Yorku. Inak sa ale jedná o príjemné akčné béčko so sympatickým Bosemanom v hlavnej úlohe.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Najhoršia Marvelovka? Určite nie. Najhorší Thor? Ale prosím vás, toto nie je Temný svet. Láska a hrom je v pohode film. Neprišiel mi prepálenejší ako Ragnarok. Bavil ma. Bavil ma Thor snažiaci sa nájsť sám seba, bavila ma nová Jane Fosterová bojujúca s rakovinou a snažiaca sa byť hrdinkou. Korg a Valkýra ok, i keď mi prišlo, že mali menej priestoru. Ale naozaj málo priestoru mal Bale ako šialený Gorr a to je škoda. Pretože Gorr ma bavil. Čo sa týka akcie, nič také výraznejšie som si nezapamätal. Čo sa týka hudby, nemôžem sa sťažovať. A otravné uvreštané kozy? Tie zrejme mali liezť na nervy. Nechápem ten hate, ktorý sa na tento film zniesol. Je to pohodová výplachovka plná akcie, hlášok a farieb. Šlo by to spraviť temnejšie? S postavou ako Gorr určite. Ale Waititi sa rozhodol pre takýto štýl. A mne to vôbec nevadí.