Takaru

okres Liberec
???

• 11.11.2018  02:42
    Život ryb (2010)

Velmi známé, blízké, nepříjemně osobní, s intenzivně hořkou dochutí, která člověka málem již dáví, stejně jako sžíravé neutuchající myšlenky spjaté s nenaplněnou životní láskou. Léta plynou, člověk bojuje, jde dál, přesto nepřichází ono vysvobození, nalezení ztracené víry, znovunastolení vnitřního klidu. Možná je lepší, nikdy nedostat některé odpovědi a jistým setkáním s minulostí se raději vyhýbat. Nemusí přinést totiž nic jiného, než další bolest a otázky. Těžko bych při setkání se svojí "Femme fatale" volil výstižnější slova, nežli ta, která vyslovila Beatriz u akvária, tady to byl opravdu těžký zásah do nezhojených ran. Přesto bych je ale zřejmě nevyslovil, prostě proto, že by nic nezměnila, jen by mohla ublížit dalším lidem. 80% a raději nikdy více.

• 25.8.2018  01:21
    Případ Kettering (TV seriál) (2016)

Ale no tak, poslední díl to jako doopravdy??? Odpovědí, které nikdy nedostanu, mi můj život už pár dluží, asi jako každému z nás. Proč jsem ale nedostal alespoň trochu uspokojivější odpověď v případě Kettering, tak tomu nerozumím a na autory seriálu se opravdu, ale opravdu zlobím. Ti vaši seriálový "bubáci", nejsou nic ve srovnání se mnou, šíleným nočním lovcem rozprávějícím s divou zvěří, zvláště hovory s paní Liškou za mrazivých zimních nocí patří k nejtajemnějším okamžikům posledních let. A seriál měl slušně našlápnuto přidat se právě k nim. Tajemná mrazivá atmosféra dosáhla svého vrcholu v okamžiku začlenění skutečné a dosud nevyjasněné Datlovově výpravě, tedy přesněji jejího příběhu, do toho seriálového, skvělý tah. Byl jsem napnutý stejně jako ona pověstná struna a čekal jsem na osmý díl a ony ODPOVĚDI. A nedostal jsem vlastně ani jedinou, z čehož jsem opravdu nevrlý a ve své choré mysli přemýšlím o kulišárnách, které autorům provedu až zavítám do Tasmanie, aby měli trochu nové inspirace do dalších řad seriálu. Prozatím 3,5 hvězdy zaokrouhlené směrem dolů vzhledem k neuspokojivému konci. A uvidíme co nám přinese zítřek, ostatně jsem rád, že nejsem jediný, kdo vidí dva měsíce na noční obloze a na kůži má občas podivnou vyrážku.

• 24.7.2018  23:08
    Krásno (2014)

Chybičky by se "samo" našly, občas ne zas tak absurdní jako spíše trapné, nebudu ale hnidopich, neb je třeba podporovat invenční tvůrce a vychutnat si příliv svěžího závanu originality bez potřeby přirovnávání a srovnávání se světovou filmařinou. Lehký úsměv jsem měl na tváři po většinu filmu, a to není vůbec málo. 3,5 hvězdy a ještě půl navíc za recepčního s klukama z pohřebního ústavu. Inu, pokleslý humor, takto provedený, neurazí, dokonce pobaví, tvůrci prostě věděli z čeho si tu "prdel" dělají. 80%.

• 22.7.2018  01:04
    Nadechni se (2013)

Co je pouhým pokušením, které nám zničí život a ublíží našim blízkým, a co už je opravdová promarněná šance na nový, plnější, skutečně šťastný život, jež se snažíme všichni najít? Tak přesně o tom je tenhle "malý" filmový příběh, ve kterém není místo pro hloupě sladký happyend, ale jen pro mnoho otázek "co kdyby a proč", tak jako ve skutečném světě, kterým všichni kráčíme. Možná ale opravdu existuje nekonečné množství paralelních vesmírů, v nichž se odehrávají všechny, tedy i ty nejméně pravděpodobné scénáře našich životních příběhů. Felicity Jones, její sladký něžný úsměv, stejně jako slzy na konci filmu mi připomněli jednu etapu mého vlastního života a i díky tomuto hořkému přesahu dávám 75%. Dobrý film, odpovědi ale nečekejte.

• 14.4.2018  14:14
    O chytrém Honzovi (TV film) (1985)

Jak jsem jen mohl zapomenout na tuhle parádní pohádkovou taškařici, kterou jsem jako dítko měl tak rád. Naštěstí kouzlo stále trvá a všechny princezny bych osvobodil a tedy se s nimi i po zásluze oženil klidně sám. To by byla teprve ta pravá pohádka pro dospělé.

• 10.3.2018  00:47
    Konvoj (1978)

Uff....tolik nesympatických vidláků, trapnejch keců a tupejch holek, o který bych neopřel ani to pomyslný kolo, až se mi z toho dělá blbě. Vše korunováno a umocněno na české poměry zcela otřesným dabingem. Film jsem viděl před mnoha lety jako děcko a možná se mi i libil, kdo ví. Ale asi ne, to bych si snad ještě pamatoval. Jednoduše, neskutečně zmatlaný dílko Mistra Peckinpaha, které se snad nemohlo lidem líbit ani v době svého vzniku a to ani jako parodie sama sebe. Brrr... čistá jedna. Jo, a od kdy se lidi sprchují oblečení? Do smrti bych se styděl za účast na tomto "filmovém klenotu". "Kačere", strč si tu její kudrnatou hlavu do..., zdar.

• 29.1.2018  21:52

Tolik hezkých českých výrazů pro felaci, která málokdy stojí za to, jsem už dlouho neslyšel. Paní třídní jistě nebyla češtinářka, tohle by přeci musela ocenit. Krobot drtí vše kolem, ostatní mu skvěle sekundují. A co se vulgarismů týče, sprosté slovo ještě nikdy nikoho nezabilo, a pokud jím hloupě neprovokuje ku... z Hradu, pak mi většinou nevadí. Parádně jsem se bavil, Pan Preiss palec nahoru. Čtyři zasloužené hvězdy.

• 28.1.2018  22:41

Filmy Tomáše Vorla mám až na pár výjimek opravdu rád, a mrzí mě, že mají mnohdy nižší hodnocení, než by si zasloužily. Nejde, ani tak o to číslo a jeho absolutní hodnotu, jako spíše o srovnání s jinými českými filmy se stejným nebo dokonce vyšším hodnocením, které ale těm jeho často nesahají ani po pověstné kotníky. Instalatér z Tuchlovice je skromným příspěvkem do jeho tvorby, mnohem skromnějším než např. obě jeho"Cesty"- pro mě srdeční záležitost. Skromnost ale není občas na škodu, a vlastně jen odpovídá jednoduchému příběhu našeho "zabržděného" hrdiny. Vorlův lehce zidealizovaný pohled na vesnici a život jejich obyvatel vykreslený přímou zemitou poetikou mi sedí, vesnický život vnímám velmi podobně. "Malý" obyčejný filmeček, ve kterém vše hrálo, netlačilo se příliš na pilu (jako v Krobotově Diře), kterému ale jakoby zároveň chyběla celá jedna čtvrtina čehosi, co je nezbytné proto, abych byl nasycen zcela. 70% zaokrouhluji nahoru a těším se na třetí cestu.

• 27.1.2018  23:26

Jsem rád, že jsem tehdy na Díru u Hanušovic do kina nešel, byla by to totiž škoda času. Krobotovo sdělení divákům nechápu. Jeho pohled na český venkov pak beru jen jako úzoučký výsek tvořený životy pár podivných existencí žijících rozhodně nejen na venkově. A nebýt dnešního výsledku prezidentských voleb, dost bych pochyboval o tom, že podobní jedinci vykreslení v této odporně nudné, neživotné podívané vůbec v reálném světě existují, rozhodně tedy ne v hojné míře. To jsem se ale ošklivě zmýlil, a dnešní zvolení Miloše Zemana je jasný důkaz toho, že jich bude požehnaně a to nejen v zapadlých dírách naší vlasti, čímž samozřejmě neříkám, že tvoří většinu těch, co dnes Milošovi dali svůj hlas, tolik jich naštěstí opravdu nemůže být. Jednoduše v našem státě toho smrdí, čím dál tím víc, než jen jedna mrtvola zakopaná někde v lese nebo na louce a pan Krobot toho určitě ví v jistých směrech více než já. Nejlepší bude asi strčit si prsty do krku a dát se na modlení.

• 24.1.2018  21:28
    Vzteklina - Epizoda 3 (E03) (epizoda) (2018)

Tak třetím dílem se scénáristovi povedlo slibně rojzetou temnou kriminálku poslat pěkně "do hajzlu". Tady už nebudu a ani nemůžu cokoli odpouštět. Tolik logických kiksů v jednom díle je ostuda všech, co mohli, ale hlavně měli tenhle seriál ovlivňovat, a tvořit tak, aby měl hlavu a patu. Tak, kdo za to může, scénárista, režisér nebo jak vlastně? Skvěle vygradovane napětí je opakovaně zcela zabíjeno nesmyslností jednání většiny postav. Pudil se nechá roztrhat svými psi, když místo aby zavřel vrátka klece, tak couvá. Vzteklý medvěd napadne za světla rodinku na houbách, místo toho aby v noci prohnal pár kempujících trampů nebo třeba mrcasníků, kterých je Šumava plná ve dne v noci. O tom, jak se povedlo rodince ujet, se nikdo raději ani nezmínil. Ostatně, kdyby medvěd chtěl, a to by měl, když už zaútočil, tak by se do autíčka dostal hezky první ránou na sklo. Auto po dotažení mělo sice plechy potrháné jak od hydraulických nůžek, zato skla byla bez poskvrnky. Jednoduše bída, asi se tvůrci zalekli, že by mohli vytvořit něco kvalitního, co vydrží, ale to se v dnešní době přeci nenosí. Zklamání, těšil jsem se na další pořádnou nálož strachu, a místo toho jsem nevěřícně sledoval komedii. Jo, ten závěrečný bonus v podobě soukromé exumace, zřejmě předehra k nějakým těm radovánkám na kožkách nakažených zvířátek, už nemá cenu ani komentovat, to už není ani k smíchu. Prostě jste to totálně zkur....., milí soudruzi.

• 1.1.2018  01:45

Co bych byl bez hudby? Co bych byl bez hudby skupiny Pink Floyd? Léta nezadržitelně plynou, vše se mění, něco však naštěstí zůstává stejné a neměnné, bezpečné světlo majáku na rozbouřeném moři. Doby, kdy mě The Wall fascinovalo, ale nebolelo, jsou v nenávratnu, hluboko ztracené v proudu plynoucích času. Člověk dlouho snáší rány bez viditelných změn. Pak se ale stane něco, co otřese vaším světem, zbourá pracně budované, zdánlivě nezničitelné hnízdo, a vy zažijete hrůznou nekončící jízdu na vlnách vlastního šílenství. Člověk, ale vydrží vše. Je jen otázkou, kolik z něho zbyde, nebo jak se změní.Tohle je pro mě The Wall v 21. století. Ano, přiznávám se, tentokráte bučím a vytrvale bučet nadále budu s pomyslným stádem. Pět za hudbu, pět za zpracování. Tak zase někdy.

• 29.12.2017  02:31

Vždy při sledování dokumentů tohoto typu nejen žasnu nad neuvěřitelně naplněným životem té které osobnosti, ale zároveň si kladu otázku, kolik obdobně pozoruhodných lidí ještě neznám a kolik jich z různých důvodů nikdy ani nepoznám. Nezbývá, než si přát, aby jich tu bylo co nejvíce, a člověk žil, co nejdéle, aby měl čas jejich příběhy poznat, a tak trochu si jimi obohatit i ten nejdůležitější příběh, příběh vlastního života. Pánové Zikmund a Hanzelka tu s námi prostřednictvím svého díla budou ještě dlouho, a to je zatraceně dobře. Dokument Petra Horkého je pak důstojným a zdařilým poděkováním oběma osobnostem.

• 27.12.2017  13:52
    Tři bratři (2014)

Čtyři hvězdy jasné, ta pátá na truc všem škarohlídům, kterým se pohádka nelíbila právě pro její pohádkové atributy. Coby bývalý náročný divák dětský říkám: tohle se prostě a jednoduše POVEDLO. Rád se podívám znovu.

• 17.12.2017  01:56

Je nádherné, žít ve světě, ve kterém zněla, zní a ještě dlouho bude znít hudba skupiny Pink Floyd. Až jednou oslavím své sté narozeniny, obklopen svými blízkými, budou to právě nesmrtelné melodie těchto Titánů, které se polynou do teplé červnové noci. A já se znovu, jako už tolikrát, s pohledem upřeným k hvězdné obloze nechám unášet kamsi do omamného neznámá.

• 8.11.2017  00:41
    Překupníci (TV seriál) (2016)

Čirý Odpad, podobné pokrytecké programy nemohou vyřešit závažné celosvětově problémy, o kterých pojednávají. Jen ukazovat, obviňovat a občas se dojmout opravdu nestačí. Další naivní holčička, která chce spasit svět, ale místo toho aby si udělala pořádek před vlastním prahem, nebo se o to alespoň snažila, cestuje na druhý konec světa a tam šíří své "spravedlivé" přesvědčení. "Nelufar, přijeď se spravedlivě rozhořčit na českou zabíjačku, ukázat jací jsme barbaři, když se tak ošklivě chováme k čuníkům. Za odměnu dostaneš pořádnou jitrnici, nejlépe mezi nohy a budeš mít klid."

• 23.10.2017  17:51
    Signál (2012)

Chápu, že část diváků si při sledování tohoto filmu vzpomene na Bobule nebo Experty díky postavě, kterou zde vytvořil Kryštof Hádek. Otázka je, zda je to dílem scénáře postavy nebo způsobem Hádkova herectví. Jiní zas zvolí přirovnání k Mužům v říji, ostatně i to může být. Úplně ale nerozumím nízkému hodnocení filmu jako celku a jeho označením za komedii. Na tu je zde těch dramatických momentů, nutno přiznat že vydařených, zvláště ve druhé části filmu, mnoho. Zůstal bych u prostého označení "film", netřeba vše škatulkovat. A protože mi nevadí ani lehce roztřesená kamera, ani Vojta Dyk, chlapi proč Vám vadí? Všechny naše dcery nám stejně nestihne ošukat. Naopak si ho za pár let umím představit i ve zcela charakterní roli. Výběr herců je na jedničku, příběh neotřelý, jednoduše slušně zvládnutá záležitost, za kterou se nikdo ze zúčastněných nemusí stydět. Proti novějšímu a tolika diváky a kritiky "vychvalovanému" Rodinnému filmu" je pro mě Signál hotovým dotaženým filmem se smysluplným obsahem srozumitelně naservírovaným divákovi. Sečteno a podtrženo: 70% a jen tak dál.

• 30.9.2017  21:58
    Padesátka (2015)

Ať žije Padesátka, po třetí a stále se příjemně bavím a uznale pokyvuji hlavou, jak hezky to všichni, kteří vytvářeli tenhle film, zvládli. To, co mě ale trochu mrzí, jsou některé negativní komentáře zdejších filmových fandů. Zvláště pak ty, ve kterých je Kotkova zdařilá svěží prvotina přirovnávána ke Kameňáku. Váš názor vám neberu, ale musíte být pěkní "cipy", když přirovnáváte tenhle zábavný, místy lehce drsný horský příběh k pomejím ala Kameňák. Na horách občas potkáte opravdu "divné týpky" a zažijete různá více či méně příjemná dobrodružství. Jo, a jako příležitostný běžkař nemůžu méně jak za čtyři hvězdy.

• 21.8.2017  00:07
    Rebelové (2001)

Film, který mě hřeje i po tolika letech. Mnoho věcí se mění, tak jak člověk stárne. Mé pocity při sledování Rebelů jsou ale stále stejné, stále pozitivní i po více jak patnácti letech, které uběhly od uvedení filmu do kin. Tady nechci a nikdy ani nebudu hledat chyby. Pro někoho možná patetický kýč nasáklý nostalgií hrající na bolavou strunu naší minulosti podpořenou hity tehdejší doby. Pro mě spíš neuvěřitelně chytlavá podívaná, lákající kouzelnou barevnou stylizací, sympatickými tvářemi mladých herců, zralým herectvím jejich starších kolegů (Němcův farář, Hanák v roli otce). Jednoduše samá pozitiva. Ani jednoduchý příběh není v tomto případě na škodu, naopak pomáhá dotvářet onen pohodový "feeling", který mám tak rád. A pochopitelně i hudba, tedy vlastně písničky, velmi blízké nejen mé generaci. Jestli on to doopravdy nebude "muzikál". Tak zase někdy.

• 9.8.2017  00:50

Tak si říkám, kolikrát jsem za těch dvacet let od vzniku filmu zažil podobný příběh jako naši hrdinové. Příběh, který vždy raději znovu prožiji na vlastní kůži, a i když jeden skončí, je šance, že začne další, tentokráte ten doopravdy osudový. Ano, stačí jedna společná noc v cizím městě naplněná rozhovory o všem a vlastně ničem, a loďka vášeho života může nabrat nový směr někam do přístavu s názvem láska a štěstí. Může se to tak stát, stejně tak můžete ale strávit celý rok rozhovory s tím druhým v domění, že je ten pravý, a vše, co vám z toho všeho nakonec zbyde, budou nekončící běsy a noční můry. Film, u kterého jsem si vědom jeho kvalit, přesto se při jeho sledování tak trochu nudím, dnes, stejně jako před lety, když jsem jej viděl poprvé. Snad mě jeho sledovani dokonce až unavuje. 65%. .

• 2.1.2017  21:07

Ano, uznale pokyvuji hlavou, tady se možná narodilo něco kvalitního, originálního. Už dlouho jsem totiž neměl tak silně rozporuplné pocity při sledování televize. Ta atmosféra je..... Těším se na další díly. Zatím 75%. Po třetím díle zvedám na pět hvězd. Těžko definovatelná, ještě obtížněji zařaditelná záležitost, plná nadsázky, magické atmosféry, vtipných dialogů, fungující chemie mezi postavami, tak trochu originální upřímná karikatura doby předsametové. Společně s hereckými výkony, na hercích je vidět, jak si natáčení užívali, má tohle odvážné dílko šanci zkultovnět. Báječná, neotřelá podivaná, mňammmm......m. "Hoši, tohle se vám povedlo". Pro mě nejlepší český seriálový počin 21. století.

• 26.12.2016  21:25
    Zázračný nos (TV film) (2016)

Tak sláva, konečně výtvor, který se s klidným srdcem dá označit za pohádku. Poctivé tři hvězdy, ta čtvrtá navíc za sympatickou princeznu a její krásně odvážnou koupací scénu pro nás odrostlejší. Příště prosím, ale bez dabingu, klidně v Česko - Slovenské verzi. Tohle jste měli vysílat na Štědrý večer.

• 25.12.2016  22:01
    Slíbená princezna (TV film) (2016)

Ahoojjj..a BĚŽTE UŽ DO PRDELE. A to Vy všichni, kteří jste se na této bestiálností podíleli. Tím, jaké pocity ve mě vaše "umění" vyvolalo, se vám podařilo překonat i film zcela jiné kategorie: O kuřatech a lidech, tam jsem s tím ovšem tak trochu počítal. Tvůrcům doporučuji návštěvu psychiatra, dostanete nějaké ty tabletky, hřejivý klistýr a uleví se vám. A nebo to zkuste udat na nějaký ten festival, doporučuji "Mezi ploty".

• 24.12.2016  20:19
    Pravý rytíř (TV film) (2016)

To je ale zase taškařice. Kvalita textů písní "bezkonkurenční" venku se smraká, myslím na tebe, v ruce mám ptáka atd. Kraus coby úlysný kumpán a jeho "majstrstyk" nakrmeni královny víl šipkou pěkně zezadu, to jenom dokláda hloupost a nepohádkovost téhle slátaniny. Většina hereček je zde sice opravdu k nakousnutí, ovšem tím lehce perverzním způsobem, s královnou matkou v čele, ale ani tohle vlastně do pohádky vůbec nepatří. Ach jo, tak třeba zítra. Dnes sotva za dvě nepohádkové hvězdy.

• 9.9.2016  00:07

Při odchodu z kina jsem jednoho pána slyšel pronášet jakási moudra o přílišné patetičnosti, a v duchu s ním rozhorčeně nesouhlasil. Vše, co jsem ty dvě hodiny totiž viděl, bylo neskutečně osobní, vkusné, hluboké a strhující, v žádném případě ale ne patetické, alespoň tedy viděno mojí optikou. Ano ta barevná část v druhé půli filmu mi sice úplně nesedla, tady to na chvilku patetické bylo i pro mě, ale vzhledem k těm ostatním 90 % nelze jinak, než smeknout klobouk před Mistrem Cavem a tím, jakým způsobem se pokouší vyrovnat s životní tragédií, která z něj v jeho vlastních očích udělala někoho jiného. Já, ale za sebe říkám: "Ano, tohle je ten Nick Cave, přesně takový, jak ho dlouhá dvě desetiletí vnímám - člověk, který je schopen za všech okolností nabídnout kus sebe a vytvářet tak hudbu, která mě znovu a znovu uchvacuje, rezonuje s mými pocity a náladami. "Skeleton tree" je životně hořká, zároveň neuvěřitelně neodolatelná hudební bonboniera, ve které jsem si svůj oblíbený kousek našel a neni rozhodně jenom jeden, ke kterému se budu ve výjimečných okamžicích svého byti vracet.

• 27.2.2016  00:28
    Taxikář (1976)

Dnes jsem využil příležitosti a znovu jsem po několika letech zhlédl tento film, který jsem měl zařazen do toho nejlepšího od Mistra Scorseseho. Jenže kouzlo se někam vytratilo. U těchto kvalitních starších snímků hraje velikou roli nostalgie, neb jsem jich spoustu viděl někdy v letech devadesátých coby náctiletý. Zatímco ale filmy jako např. : "Serpico" nebo "Scarface" a mnohé jiné i po opakovaných shlédnutích a mnoha letech stále fungují nebo dokonce ještě rostou, "Taxikáři" jako by docházel dech a neměl co říci, což samozřejmě není pravda. A já si říkám, proč se to stalo právě zde. Nevadí, nic to nemění na faktu, jak skvěle na mě působil film při jeho shlédnutích v minulosti. 80%.

• 27.2.2016  00:03

Celkem sympatický pokus o film jiného ražení než to, na co jsme od "českých" tvůrců zvyklí. Každopádně zůstal jen kdesi na půli cesty k mé spokojenosti. Příliš mnoho příběhových linek totálně nedotažených do konce, chybějící napětí, které bych tak očekával u daných témat. Jeden pár mladých a jeden pár zralých kůzlatek to taky nevytrhne, a hafík Oto se svojí story, už vůbec ne, tedy rozhodně alespoň u mě. Na tak krátký film mnoho nudy. 50% zaokrouhluji na tři hvězdy jako motivaci pro nadějného režiséra, který mě zatím ale neoslovil.

• 24.2.2016  00:31

Neskutečně pozitivní upřímná podívaná. Film, který už z názvu dává tušit svojí výjimečnost. Film, který vám zaručeně zvedne i opravdu špatnou náladu. Rád bych znal reakce švédských a finských diváků. Takto si představuji kvalitní komedii určenou širokým masám, mám ale trochu strach, že je to jen mé zbožné přání. Zároveň si říkám, kde se to v těch Švédech neustále bere, že dokáží vytvářet takto originální, hřejivé a otevřené komedie, které ale současně jasně a s nadhledem reflektují celou řadu aktuálních témat v dané společnosti (krize identity, rodinné vztahy, vztahy sousedních zemí). Jonas Karlsson coby Mikael Andersson je jednoduše borec, kterému uvěříte i to, že je psycholog a možná i váš bratr nebo spíš nová nečekaná životní láska. "Uprchlík na malinové loďce" mi znovu dokázal, že je mi styl švédských komedií bližší než těch českých, a to je mám opravdu rád, což asi něco znamená, třeba jsem duší "Švéd", kdo ví. Každopádně i když to bylo místy ulítlé možná až příliš (transplantace ledvin), nemůžu dát méně jak 90%. Opravdu si nepamatuji, kdy naposledy jsem se tak upřímně zasmál, smál jsem tak moc až mi tekly slzy a chvílemi i krev z nosu, holt nachlazení a rýma si braly svojí daň. Prostě jedna veliká radost a možná i nová srdeční záležitost. PS: Na Fridu Hallgren bych se vydržel dívat až do skonání světa.

• 19.2.2016  20:27
    Helimadoe (1992)

Film, který naštěstí nemůžu srovnávat se slavnou knižní předlohou, neb jsem ji nečetl. Zato film, který si vždy znovu rád připomenu. Mému vysokému hodnocení přispívá jistě i fakt, že jsem jej poprvé viděl někdy v půli let devadesátých, kdy jsem byl ve věku hlavního hrdiny, který stejně jako já začal objevovat krásu světa i jeho faleš a mnohá úskalí. A už tehdy mi učaroval, a to zdaleka nejen půvaby krásné Lucie Zedníčkové, ale především poetickým způsobem vyprávění, volně se linoucím, a tak přiléhavým k oné době před informační explozí dneška. Krásná představa, vesnický lékař, role jako ušitá pro pana Somra, coby nositel moudrosti, tak trochu podivín, přísný přesto milující, obklopený ženským elementem v podobě svých pěti dcer. Příběh z nelehké doby, občas jistě ne příliš veselý, přesto příběh, že kterého na mě vždy díky způsobu, jakým je vyprávěn, dýchne neskutečná pohoda klid a i jistá míra životní inspirace a energie. A pak jsou tu ony zmíněné půvaby Lucie, byly to kouzelné doby, kdy člověku stačilo jedno odhalené ženské ňadro s lehkostí zakomponované do poetického vyprávění k tomu, aby byl zcela unešen. S velkou dávkou sentimentu a nostalgie, ale nemůžu za méně než 80%.

• 18.2.2016  23:49
    Moje matka (2005)

Dechberoucí dojetí se u mě sice nekonalo, přesto mě film oslovil, zvláště některé pasáže a dialogy mi připomínaly jisté události v mém životě, ne zrovna veselé. Jak jsem v první polovině filmu soustředěně sledoval jeho dění, vše plynulo jakoby zvolna, dramatické scény spíše konejšily - není míněno jako negativum - a zároveň dávaly tušit velkému finále, které se dostavilo. Při něm jsem už ale nějak ztratil koncentraci a v myšlenkách se věnoval nejen filmovému příběhu, ale také své minulosti. Spojením obou myšlenkových rovin, té filmové a té z mého života, vznikl zajímavý zážitek, ne nepříjemný. Sám za sebe bych nedokázal rozhodnout, která z obou matek by měla větší právo na výchovu malého Eera. 75%.

• 17.2.2016  01:28

Přijemná podivaná, namichaná z legrace, lehce odvázané zábavy a trocha toho životního smutku. Aneb obraz toho, co se stane, když z čista jasna končí vyjeté koleje, po kterých člověk dlouhou dobu směřoval až na konečnou. Vykolejení, které prožívá naše šedesátiletá hrdinka Lise, by mohlo být zcela fatální pro její další život, naštěstí má kolem sebe ale své dvě dcery, které jsou pevně rozhodnuté navést svou matku znovu na nějakou tu novou životní kolej. A že to nebudou mít úplně lehké, občas to i zabolí, ale hlavně si při tom užijí spoustu zábavy a divák s nimi, "tak to si pište!" Opravdu jsem se bavil počínáním všech tří hrdinek, jejich znovuobjevovánim cest jedné k druhé a k sobě samým. Místy mi sice trochu vadily některé "jednodušší" vtípky jako barmanka-dealerka, ale to jsou naštěstí jen drobnosti. Vcelku se totiž jedná o film plný zralého humoru, kde nám jeho hrdinky jasně ukazují, že jsou okamžiky v životě, kdy je nejrozumějsí žít naplno, i když se vlastně vůbec nechce, nebrat se zas tak vážně a především nebát se nových začátků, přesto že už nám dávno není dvacet. 70% PS: když jste normální ženská se zadkem jak valach, nezapomeňte si sebou brát dostatek krému na opalování. Já, se pak coby muž, naproti tomu začínám duševně připravovat na vidinu ochabujicí erekce ve vyšším věku.