Majo Čiki! (2011) (seriál)

Človek by povedal, že po toľkých drámach bude správnou voľbou siahnuť po niečom osviežujúco ľahkom, ideálne humornom. Dozaista by tomu tak i bolo, ale to by som musel učiniť šťastnejší výber. Nemôže za to iba moja značná apatia ku crossdressingu, jednoducho ten seriál "nefungoval". Samozrejme, človek sa z úvodu zasmeje, ale ten úsmev ho nakoniec prejde, keď tak zostane len prihlúply úškrn, ktorý so zábavou nemá nič spoločné. Môže za to neustále sa opakovanie tých istých vtipov - dokonca bežného stereotypu nachádzajúce ho sa v každom (druhom) anime takéhoto typu. I tá štipka originality, ak sa to dá tak nazvať, je veľmi rýchlo zadupaná. Azda je to daňou z vyššej literatúry, ktorá mi bráni vykročiť plným krokom po Moe-dó a zaradiť sa tak medzi bežných fanúšikov, či je to prípad pre ňu obdobný a jedná sa tak o takzvanú brakovú tvorbu (nemýliť s barokovou, výzdobu hrdiniek nemožno...). Bohužiaľ toto by nefungovalo ani ako paródia a ma to pritom tú kratšiu dĺžku. Ale dosť už chvály.

Přední linie (2011)

Dlhú dobu veľmi nevýrazný film plný častého klišé, ktoré kade tade zozbieral. A bohužiaľ sa na tú stopáž spamätáva príliš neskoro aby ukázal ad absurdum vojny a nepomôžu tomu ani ako také dojímavé vložky (často trápne a zbytočne kaziace už tak slabý dojem) a ani krása nepriateľskej odstreľovačky, ktorej rukou by smrť prijal každý (koľkí z vás fandili jej prežitiu, priznajte sa!). Filmovo-vojnové pole ponúka mnoho filmov, ale tento bude asi jeden z tých padlých, ktorému nikto nevie prísť na meno. Radšej zalovte po psej známky s tým lepším.

Eikoku koi monogatari Emma - Molders hen (2007) (série)

Praotec čas, tak predsa len si ma zradil a nestihol to zakončiť skôr ako som vyzdravel. A ja som musel pretrpieť celé to tiahnutie sa. No narozdiel od prvej série, ktorá bola ešte ako tak originálna a v podstate na ten natiahnutý čas mala vyvážený dej, vďaka čomu sa to dalo dobre pozerať - tu to bolo takmer utrpením. Dokola sa omielajúca omáčka a minimum inovácie. A neustále stojací čas, aspoň v tom sa mohli poučiť. Ale oni nie a nie... Rozhodne horšie ako prvá séria, zvlášť s neprekvapivým koncom. Myslím, že spracovanie v kratšej stopáži by tomu len pomohlo.

Pod vlajkou vycházejícího slunce (1972)

Než hľadieť na film ako proti vojnový, povedal by som, že ho treba vnímať ako psychologický. Áno svojím spôsobom zobrazuje hrôzy vojny, ale je to jeho skutočným zámerom? Naozaj sa nás snaží varovať? Alebo je to azda obvinenie? Výkrik, ktorý plače nad tým, že ho nik nevypočul. V porovnaní s inými (proti) vojnovými filmami je to naozaj zvláštne pojatie, no bohužiaľ mi nesadlo. A nemôže zato ani miestami dokumentárny charakter, či snaha o umeleckosť. Ale depresívnosť. Samozrejme si poviete, veď o čom inom by mal taký vojnový film byť. Nešlo by to však inak? Navodiť atmosféru neznamená trápiť diváka, zvlášť hudobným doprovodom, všetko má svoju mieru. Čo sa týka samotnej zápletky, tá je už na tom omnoho lepšie. Len škoda, že samotné pojatie filmu jej dosť podkopáva nohy. Predlohu nepoznám (zatiaľ), ale dovolím si tipnúť - jedna z tých čo nejde sfilmovať a preto to aj tak dopadlo. Keď už, siahnite po inom vojnovom alebo ešte lepšie po nejakej dobrej detektívke.

Sinsegye (2013)

Na ceste k trónu proti svojej vôli? Alebo kde končí a začína už nová hranica. Ja som čakal, že to bude taký kórejský akčniak s nejakým tým mafiánskym zázemím ako býva na Kórejcov zvykom a možnože potlačia tak trošku na atmosféru aby sa nepovedalo. Ale poviem vám, zatlačili poriadne a atmosféra bola fakt hustá. Samozrejme to samotné film k výšinám nevynesie, veď takých dobrých thrillerov sa nájde. Tak čím to je? Tým, že to točili Kórejci a tí neváhajú pridať vždy čerešničku nakoniec. Očakávam všeličo ale tentokrát ma film naozaj presvedčil "Takto to neskončí" a predsa! Prekvapenie s potešením na mojej strane.

Eikoku koi monogatari Emma - Season 1 (2005) (série)

Nechal som sa zvábiť prísľubom žiarivého pozlátka sveta viktoriánskej éry a v ňom zasadenej romantickej drámy. A čoho sa mi dostalo? V podstate toho, čo som čakal aj keď nie v úplne očakávanom podaní. Veď čo, tok deja je statickejší ako animácia sama a hoc sa jedná o tému "z (ne)bežného života" je to miera niekedy fakt neúnosná. Teda niekedy - hlavne z úvodu! Áno, potom sa to "trochu" rozbehne ale stále to bolo moc pomalé aj na môj vkus. Ešteže má sklátila choroba a tak toho času na odtrpenie som mal habadej. No čo sa týka fabuly ako takej, tá očakávania splnila. A tak teraz váham či siahnuť po druhej sérií. Stihne sa Emma zakončiť skôr ako ja vyzdraviem a ušetrí ma tak trápenia sa pri plynulom toku času? Či azda pokračovanie oželieť a ustáť "vydarený" koniec prvej série. Ach praotec čas nesklam ma zas!

Gajok (2004)

Ach, drámička podľa môjho gusta. Hoci koniec predvídateľný a očakávateľný, stále sa snaží udržať si nejaké to čo ak? Ale inak sa na nič nehrá, nič extra prehipované. Dokonca ani tá konečná "vydieračka" nebola až tak prehnaná, ako je na Kórejcov typické. Myslím, že je škoda sa viac rozpisovať treba to jednoducho vidieť, potom človek pochopí. Opäť jedna z kórejských fajnoviek.

Eorin shinbu (2004)

V poslednej dobé nemám trikrát šťastie na výber. Nie žeby som vyberal zle, ale perly to tiež nie sú. Jednoducho taký lepší priemer, ktorý vás pobaví a keď sa doň zapozeráte tak ten čas ubehne rýchlo a môžete si povedať, že ho nebola škoda. Ale to je všetko. Žiaden údiv sa nekoná, nerozmýšľate nad tým čo ste videli a na film sa len tak zas nespomeniete. Opäť jeden z tých na spestrenie nudných chvíľ, alebo keď vás zmorí choroba.

Battle Royale (2000)

Hej, hej! Keď ju miluješ, neváhaj a zabi ju! Alebo nekonečné sa točiaci vražedný polygón zákerného osudu? Či azda nakoniec tvrdá ruka tvrdí charakter? Tak ako tak motív, ktorý napadne iba Japoncov. A neustále mrkajúci Kitano vás k tomu núti hľadať za tým všetkým veľkú pointu. Len škoda, že som sa k tomuto filmu dostal tak neskoro, takže ma už ničím neprekvapí a v podstate som hádal vopred (a veľmi často správne). Ale ako odreagovanie (...nemyslite si o mne nič zlé...) to bolo v celku dobré aj keď trochu dlhé.

Yeongeo wanjeonjeongbok (2003)

English knows no shame. Alebo to bolo také slabé (teda predlhý úvod) alebo nerozumiem kórejskému humoru. Síce sa to časom rozbehlo ale film sa hodnotí ako celok a nie len jeho časť a preto som nerád, že musím hodnotiť tak nízko. Ku koncu, či skôr od polky som sa začal fakt baviť, no dovtedy som len krútil hlavou nad tým, čo si Kórejci pripravili. Tradične platí: zopár bránicu trhajúcich záberov film nevytrhne. Hlavne ak sú v ňom tie pre mňa nepochopiteľné montáže. Skrátiť či azda lepšie spracovať ten úvod dal by som aj plnú, takto je to priemer (teda ako celok!).