Agáva (2016)

Poprosím Veľkého Dekana a Majstra Scenáristu, nech už mu nikdy nenapadne režírovať. A čo sa týka scenárov, nech si pozrie svoje staršie filmy a uvedomí sa. V mnohom tento jemný, lyrický a nespútaný príbeh pripomína posledného Najväčšieho Gedzbiho -- okázalé, zle interpretované, zamerané na ľúbostný trojuholník namiesto spoločenského kontextu a s boľavými umelými dialógmi. Najskôr mi nebolo jasné prečo to premenovanie, ale v priebehu pozerania mi to došlo -- vlhká pichľavá pičovina, z ktorej ležérne trčí obrovská cicina asi najlepšie vystihuje tento podarený snímok. Slovenskí divadelníci a filmári skrátka v poslednom čase radi potvoria slovenskú literatúru a mne nie je jasné prečo, rovnako mi nie je jasné, prečo tento harmonický, poetický filmíček vôbec vznikol a kto naň dal keš. Ešteže Ballek zomrel a nemusel to vidieť. A samozrejme cecky, tie musia byť.

Ach, Lucy! (2017)

Výborný príbeh o nemožnosti vykročiť zo seba samého/samej, ani zmenou prostredia alebo identity. Putovanie hlavnej hrdinky a jej postupne objasňovaná história diváka len utvrdí, že všetka snaha je zbytočná a jediné, čo nám ostáva, je zotrvať v našom údele, prijať kúsok ľudského tepla, ktoré je práve poruke (pretože ani najväčšia možná blízkosť príbuzných a súrodencov nie je samozrejmá, ba je dokonca ničivá), a pokúsiť sa vykúpiť zo svojich hriechov. Viac pesimizmu na naše obrazovky!

...a jitra jsou zde tichá (2015)

Čo do gulagu je toto? Viac stereotypov vojnových filmov sa do toho nedalo napchať? Ako keby si režisér pozrel najlepšie zarábajúce goľivudskje filmy z druhej svetovej a pozliepal tohto rozpačitého a nechcene komického rambo/saving private ryan frankenfilmu. Pátos na cukrovku, ale verím, že to mnohým jedincom pomasíruje národné cítenie a prostatu. Výborné hlášky, ktoré prehovárajú k pračloveku skrytému v každom z nás, ktorý hádže dlažobné kocky a potiera si svoje steny vlastnými výkalmi. "nie sú to ľudia, ani zvieratá, sú to fašisti." "mohla mať deti a jej deti mohli mať ďalšie deti." Veľkoruská propaganda jak víno, čo by sa dalo odpustiť, keby bola zaujímavo a rozumne natočená.

Alois Nebel (2011)

Skvelý vizuál, no ohromne zlý scenár. Až sa mi nechce veriť. Akoby tvorcovia popri práci na forme zabudli, že vo filme chcú mať aj dešifrovateľný obsah. Darmo mi budú ukazovať srdceryvné či napäté scény, keď nemám šancu poriadne odčítať odkiaľ kam vedú a prečo. Zopár dobrých momentov stratených do nikam. No tak či tak, dobre sa na to pozerá.

Anděl zkázy (1962)

Film o nemožnosti prekročiť určitú apriori danú hranicu, či už spoločenskú, morálnu, etickú, fyzickú. A tiež o nezmyselnom, no o to dôslednejšom zotrvávaní v medziach tejto hranice. Veľmi dobre.

Andrew - člen naší rodiny (1999)

Keď som bol ešte malý ciciak, tento film ma vedel ohúriť. Teraz len sedím a pýtam sa: a stavebné povolenie na ten domček na pláži ako dostal? A materiál? Základná myšlienka fajn, ale dostal som cukrovku a zostarol o dve storočia.

Apač (1954)

Takže ďalší z radu filmov, kde sa biely, modrooký krásavec namaže načerveno, a garde mu robí biela modelka, ktorá vyzerá, akoby vyliezla zo solárka. Grandiózne teatrálne výkony, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani vzdychajúce páriky v priemernej melodráme. Masaj je veľký ničiteľ, mizantropický Indián trpiaci bipolárnou poruchou a pyromániou, ktorý sám terorizuje celé teritórium a šmatlavé biele tváre sa ho nevedia zbaviť. Dokáže sám prevrátiť povoz naložený chlapmi, hodiť kameň a do polsekundy puškou trafiť protivníka medzi oči, prípadne uniesť ženu, potom jej zakázať ho nasledovať, potom jej jebnúť papekom do hlavy a potom ju pomilovať a oplodniť. Impulzívny Indián, ktorému nerobí problém vypestovať obilie na prašnej, skalnatej pôde! Slovom: pokus trošku spochybniť obraz vznešeného divocha skončil ako prehliadka stereotypov a klišé americkej žánrovej produkcie 50. rokov s dejom plným bizarne nepravdepodobných, ale aj tak predvídateľných udalostí. Svoje si nájdu aj feministky (žena má ísť po vodu, žena má pestovať, žena má robiť oheň, žena má ostať doma).

A teď něco úplně jiného (1971)

Klasické skeče s oveľa naleštenejším vizuálom a profesionálnejším prístupom ako v seriálovej verzii. Anarchia v smokingu. Kým ostatným vadí chaotickosť, mne práve naopak tá sympatická chaotickosť a improvizačný feeling chýbala. Ale ako propagačný materiál pre začínajúcich fanúšikov dobré.