Dvanáctimílová cesta (2003) (TV film)

Svým způsobem nemůžu uvěřit, že jsem tenhle farmářský snímek o nápravě neposlušné adolescentky dokázala dokoukat do konce. Je to toiž strašná nuda. Nejde o to, že je to jedno velké klišé, s happy endem u krav a záchráněném teleti, je to hlavně strašně nezáživné, enormně nezáživné. Mužská část publika má možnost ocenit vnady Maggie Grace, ale já nejsem mužská část publika, čili 30%.

Eurotrip (2004)

To prostě nejde jinak, musím dát 80% - ano, je to kravina, ano je to nelogické, ujeté, nereálné, ale má to tak vtipný potenciál, tolik nadsázky, situačního humoru i gagů, že je to jeden z těch filmů, na které se znovu kdykoliv ráda podívám, prostě proto, že mě pobavili a to hodně. Z mého pohledu zasloužených 80%.

Peklo s princeznou (2009)

Dobře natočená pohádka obsahující všechno co by pohádky měli být - sympatické hlavní hrdiny, trochu vtipů, strašidel, pohádkových bytostí a dobro vítězící nad zlem. Tohle všechno Peklo s princeznou má, přesto mu něco chybí, otázka je co, možná je to poněkud roztahaný začátek pohádky, ale možná tomu chybí jen kouzlo takové té krásné staré omšelé atmosféry jaké mají pohádky ze 70. a 80. let, možná mi tam chybí právě ten starý způsob točení, ale kdoví za takových dvacet let možná bude mít Peklo s princeznou to staré pohádkově omšelé kouzlo taky. Každopádně na to, že je to česká pohádka tak smekám, lepší z nové vlny pohádek byl už jen bezkonkureční Anděl páně. 75%

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Nejspíš nejsem ten správný typ pro tento druh filmu, možná spíš nepovažuji na Harrym Potterovi, jeho kamarádech a jejich příbězích z Bradavic vůbec nic zajímavého a při jeho filmech (i knížce) jsem se vážně nudila. Potterovskou mánii jsem nikdy úplně nepochopila a ač jsem byla na prvním stupni, když "kouzlo" této mánie proniklo i k nám a my Harryro Pottera četli i ve škole, tak se mě podobně jako Pokémoni toto "kouzlo" netklo a nechalo mě chladnou a to absolutně - prostě nechápu co všichni na Harrym, Ronovi a Hermioně mají. Tento díl je poslední, který jsem byla ochotna vidět, víc ani ťuk, podobně jako za předchozí dva díly 50%.

Cranford (2007) (seriál)

Cranford (od Elizabeth Gaskell, lépe řečeno podle jejích tří románů) je opravdu výborný historický seriál, jeho hodnota totiž tkví nejen ve skvělých hereckých výkonech, mistrnému zamotávání osudů maloměsta s přirozeností, za kterou vděčíme Elizabeth Gaskell a scénaristovi, který měl pro její styl cit a tak převedení do filmové (seriálové) podoby o pěti dílech této zdařilé adaptaci více než sluší. Cranford oplývá navíc, ale i něčím čím se ne každý seriál a hlavně ne každá knižní předloha může pochlubit - a to je atmosféra doby a neuvěřitelně vysoká vypovídající hodnota - jak opravdu vypadal život společnsoti v 2. polovině 19. století na maloměstě, morálka, zvyky, móda, střet chudých vrstev se středními i vysokými - to vše s věrohodností až do posledních detailů. Pěkná podívaná nejen z příběhového hlediska, ale především z hlediska společensky-historického. 100%

Cizinec mezi námi (1992)

Detektivní zápletka je v podstatě spíš záminkou pro tento snímek, daleko víc se dozvíte o ortodoxních komunitách židů a citací z kabaly, o jejich způsobu myšlení a chování. Problémem je detektivní zápletka vyznívá nakonec poněkud směšně, příliš účelově, příliš jednoduše a je velmi snadno čitelná od začátku do konce. Hlavní protagonisté jsou vcelku dobře vybráni, ale film je to zvláštní, přišlo mi jako by autoři nevěděli co tímto snímkem sdělit, a tak vlastně zůstali tak na třetině cesty. Pravdou také je, že filmu schází tempo a vzato kolem a kolem samotný námět je mnohem lákavější než samotný film. 55%

Východní přísliby (2007)

Syrově reálné, bez příkras, drsně poddané přesně tak, jak asi musí vypadat realita. Komorní drama s mrazivou atmosférou násobenou několikanásobně jěště tím, že si při každém záběru uvědomujete, že je to pravda, že tohle v ještě drsnější podobě se opravdu děje. Film vás strhne, pozorujete co se děje na plátně a cítíte mrazení, nechuť. Podtrženo hereckými výkony zejména Vigga Mortensena (ten to snad nehrál). Chvílemi jsem měla pocit jako by to byl dokument, záznam příběhu, který se vážně stal. 100%

Tajemství (2007) (divadelní záznam)

Takže je tu další český muzikál, už to je samo o sobě dost velká výstraha, protože kvalita českých muzikálů, je řekněme, taková nemastná neslaná, lépe řečeno katastrofální. Tajemství je ale v žánru českých muzikálů dosti zvláštní kousek. U muzikálu, který má děj natolik nosný, že by ho unesl i film vám skoro začnou vadit taneční a pěvecká čísla (například Formanovy Vlasy) nebo nemá pražádný děj a o to více čekáte blýskavosti, líbivosti a propracovanosti jednotlivých tanečních čísel a pěveckých partů (viz třeba Fantom opery, Moulin Rouge). Ale tak nějak nepočítáte s varintou s kterou přichází Tajemství - má totiž opravdu nosný děj, s pointou, má pokus o atmosféru (na mě ale zrovna tahle atmosféra moc nepůsobila, ale myslím, že je to spíše vinna záznamu, vidět to naživo musí být asi trochu něco jiného). Do této chvíle opravdu dobré včetně využití pohyblivého jeviště, smekám, pěveckých výkonů ženských představitelek (pravda, ty mužské jsou o poznání horší) a Lucka Vondráčková, je více než obstojnou herečkou. Jenže to by bylo, aby nezačalo něco pokulhávat a tady opravdu něco pokulhává - scénář, když to slyšíte máte pocit, jako byste četli ten nejlevnější brak, který je k dostání i v trafikách, scénář a zase scénář degraduje tenhle muzikál o několik tříd níž. Co se týče hudby, tak ta je velice slušná, ačkoliv ne každému musí sednout, ovšem texty písní, kromě té na samém začátku taky nic moc. Možná by tomuhle divadelními kousku prospělo převedení na plátno, možná to měli natočit místo otřesné Kvasky. Jinak je vidět jak se Daniel Landa v podobných rolích evidentně vyžívá. Na Česko to ujde, v celosvětovém měřítku podprůměr. 50%

Šťastnou cestu (1943)

Zajímavý film, který přesně odpovídá duchu doby ve které vznikl, jak tady zmínil Tosim, je pravda, že kdyby tento film byl natočen v 50. letech, byl by vnímán pravděpodobně trochu jinak. FIlm je to lehce nadprůměrný, ale s množstvím hereckého ansáblu na tak vysoké úrovni, že nelze dát míň než 80%.

Návrh (2009)

Originální - ne, herecky dost dobré - ano, scénář - příliš jednoduchý, nápady - ujdou, klišé - ano. Shrnuto ve zkratce, Bullock s Reynoldsem jsou na ústřední dvojici dosti charizmatičtí a Bullock vypadá pořád zpropadeně dobře, takže věkový rozdíl mezi nimi není ani znát. Děj vcelku provařený, ale u romantických komedií jde vždy spíše o způsob zpracování, čili děj nevadí, problémem filmu je, že je v poslední půlhodině neskutečně americký a klišovitý, do té doby většina nápadů ujde i když styl humoru je spíše situační a to poamericku (stejně jako americká představa Aljašky), i některé postavy jsou poněkud mělké neboť plní jen úlohu rámcového charakteru, který byl prostě potřeba, takže vyznívají ploše a jednostraně (Andrewův otec, matka, bývalá snoubenka), naopak babička Annie, to je jiné kafe a příjemně oživuje děj. Dějově se jedná o něco mezi Holkou z města (ale ta byla katastrofální) a Zelenou kartou (ta byla ale zase lepší). Z Holky z města nebylo z potenciálu "moderní ženy v přírodě" co se týče komedie vytěženo vůbec nic, v Návrhu je vytěžena asi tak třetina vtipného potenciálu, čili mohlo to být lepší, na druhou stranu ale i horší, sečteno podtrženo, v rámci romantických komedií průměr, který ale vzhledem k tomu jaké hrozné voloviny se ve stejném žánru točí dneska, mile potěší a za ztrátu času Návrh považovat nebudete, spíš za milé oddechové rozptýlení, já to aspoň za poměrně slušnou oddechovku považovala, film přesně na 60%.