Tvář vody (2017)

Na první pohled E.T. zkřížený s King Kongem s příměsí velké dávky romantiky o vztahu potvory s člověkem na pozadí studené války a vesmírného závodu, na pohled druhý Blade Runner s příměsí velké dávky romantiky o vztahu potvory s člověkem na pozadí studené války a vesmírného závodu. _____ První pohled vede ke klasické interpretaci o tom, že když honění mušle v koupelně přestane naplňovat, lze postoupit o úroveň výš a rozdat si to třeba s kaprem nebo jinou vodní potvorou (je libo orálek s kalamárem?) a celý svět se může třeba uvztekat, ale citům a úchylkám prostě neporučíš. _____ Druhý pohled vede k ne tak úplně klasické interpretaci o tom, že když honění mušle v koupelně přestane naplňovat, lze postoupit o úroveň výš a rozdat si to třeba s kaprem nebo jinou vodní potvorou (je libo análek s trnuchou?), což samo o sobě nedělá z dotyčné úchylačku, protože dost možná nejde vůbec o člověka. _____ Pro oba pohledy platí, že láska nad nenávistí zvítězí vždy a všude a navrch divák dostává přídavek v podobě poselství, že je fuk, jestli člověk mluví americky nebo rusky, jestli je starej, připlešlej, tolerantní gej nebo mladej, vlasatej, netolerantní negej, záleží jenom na tom, zda má srdíčko na správném místě. Originální a neotřelé. _____ Film krásný na pohled i poslech a příběh, poselství plus pointa, pokud tedy nějaká je, fajn, ale pro mě je to přece jen trošku málo a film navíc nic nenabízí. Jde o krásně natočený, dojemný kýč, ve kterém se může babrat a stále dokola si ho pouštět jen někdo, kdo tenhle druh filmů vyloženě miluje. Oskara chápu, takové filmy je prostě dostávají (Řidič slečny Daisy), pro mě jsou ale Dunkerk i Tři billboardy o dvě úrovně výš. Po druhém zhlédnutí nechávám tři hvězdy.

Svatba Jiřího Káry (2000) (amatérský film)

Nejlepší epizoda z Tak neváhej a hajluj – speciál!, která se z neznámých důvodů do vysílání nikdy nedostala. Buranství a blbost v podání ochlastů a podivných kreatur v rámci svatebního obřadu. Samotný obřad a dění před a po není zas taková nálož hlášek a legrácek, jak někteří uvádějí v komentářích, ale jen docela dobrá prča, která pobaví. Toto "domácí video" povyšuje na další úroveň kontext (überožralové a lidská spodina na svatbě) a hlavně pak informace o osudech jednotlivých aktérů - téměř všichni se uchlastali k smrti, nebo v ožralství přišli k úrazu s následky smrti. Na ČSFD nemá tenhle počin co dělat, ale když už tu je, tak solidní čtyři hvězdy dám. Každá za jednu minutu, kterou už jste tady měli bejt. Duranga, vole!

Kleopatra (1963)

Krásné, velkolepé, ale ukrutně ukecané.

Durhamští Býci (1988)

Americké Kožené slunce z baseballového prostředí, akorát tak desetkrát lepší (a to mám Kožené slunce rád), nejlepší baseballový film a jeden z nejlepších sportovních. Robbins v roli výstavního blba a proutníka s talentem na baseball (konkrétně nadhoz) od pána boha v souboji se zkušeným a chytrým Costnerem v roli mentora o ještě mladou a rajcovní Susan Sarandonovou (42). Kupa vtípků a skvělých dialogů k tomu (nominace na Oskara za scénář).

Facing Nolan (2022)

Sezóna před několika hodinami konečně začala (za sedm měsíců a pár dnů s Houstonem ve finále skončí; nebýt totálně podělaného 7. zápasu finále AL, tak tip vyšel), tak je ideální příležitost napsat pár řádků k tomuto skvělému dokumentu. Nolan "americký Jágr" Ryan je legenda amerického baseballu a jeden z nejlepších nadhazovačů všech dob. Hrát začal už v 60. letech, na začátku éry moderního baseballu, a vydržel u něj na nejvyšší profi úrovní téměř 30 let, do r. 1993. To byla doba, kdy steroidy v MLB už jely pár let na plné kule a tehdy pětačtyřicetiletý staroch Nolan byl schopen nabušencům na pálce stále ukazovat, zač je toho loket (který mu ale bohužel později ukončil kariéru). ___________________________________________________ Dokument je pro našince zajímavý jednak tím, že obsahuje několik legendárních nadhozů a situací z historie MLB a z tzv. posteason (play-off), a může si tak začít vytvářet povědomí o historii "Americké hry", jednak výběrem situací, které byly pro zápasy a sezóny Ryanových týmů nebo Ryanovy kariéry klíčové a jsou tehdejšími účastníky, včetně pálkařů, kteří proti Rynovi stáli, s časovým odstupem komentovány. Lze z toho všeho dobře pochopit, co to ten nadhoz vlastně v baseballu je, jak důležitý je pro hru dobrý nadhazovač a jak složité je se tím dobrým nadhazovačem stát a zůstat jím. A taky přijít na chuť nudě, jak lidé nepolíbeni baseballem nadhozu a baseballu celkově říkají, když proti sobě stojí pálkař a nadhazovač a "nic se neděje". ________________________________________________________________________________________ I bez znalosti baseballu nebo chuti baseballu porozumět či mu přijít na chuť si dokáže divák dokument vychutnat, on je tu totiž baseball hlavně jako prostředek pro zachycení důležitých momentů kariéry člověka, který byl ve svém oboru jedním z nejlepších. Dokument je natočen tak, jak je u sportovních amerických dokumentů obvyklé - skvěle. Ryan je držitelem mnoha rekordů a má další: Rozdal nejvíce úderů na hlavu, aniž by byl vyloučen.

Tombstone (1993)

Ukecané a rozplizlé. Když dojde na akci, tak je tlačena na sílu a ta snaha "tohle je drsný western o ostrých chlápcích" je vidět v každém záběru. Viděl jsem to čtyřikrát, pokaždé se snažil začít mít tento film rád, ale nezadařilo se. Není divu, že tomu v Cinemě dali 40 %. I týnejdžrské Mladé pušky jsou lepší než tohle, neberou se totiž vážně, na rozdíl od Tombstone a povyšují průměr na nadprůměr, tady je to naopak. Bohužel.

Bitva u Midway (2019)

Nic víc než triková akce bojů na moři a ve vzduchu prokládaná kecáním o strategických plánech nad mapami. Kdo chce hloubku, tak ji nedostane, kdo chce výbuchy, akci, nasrané výrazy ve tváři a standardní emmerichovinu, má ji mít.

Čestmír Strakatý podcast (2022) (pořad)

Pro mě horší než Prostor X (asi proto, že je to už moc přátelské kecání, někomu to ale může vyhovovat), ale stále to nejlepší v ČR, pokud jde o rozhovory. Strakatý je kliďas a nic nikomu nepodsouvá, netlačí. U rozhovoru s Babišem jsem se pobavil asi nejvíc, a jak Č. Strakatý řešil situace, ve kterých jiní novináři zvyšují hlas, opakují otázku a vyskakují z kůže, se mi převelice líbilo. Prostě se začal smát. A že je součástí polistopadového kartelu mu odpouštím. ;-)

Vyšehrad: Fylm (2022)

Sklamání jak svyňa. To nejlepčí je v traileru a na seriál to nemá ani omilem.