Sametoví vrazi (2005)

Společně s Příběh kmotra a dvojicí filmů Gangster Ka patří Sametoví vrazi k tomu nejlepšímu, co u nás v žánrech krimi/thriller po revoluci vzniklo. Asi není náhoda, že všechny filmy vznikly na základě skutečných událostí.

Kanárská spojka (1993) odpad!

Děsivě blbé a nudné. (Od 50. minuty jsem přeskakoval, nešlo jinak.)

Staříci (2019)

Jen malinké, opravdu malinké spoileříčky. Pro scenáristu i režiséra jde o filmové odpanění a je to odpanění s řádným vyvrcholením na konci. To umazání od krve už k tomu holt patří. Pro deflorace mám slabost, pro road-movie také a pro rány z milosti ještě větší, takže tady je to po třetím zhlédnutí po opravě za pět.

Inzerát (1968) (TV film)

U výpovědí některých týpků z řad pracující inteligence jsem řval smíchy. Komentář čtený jako smuteční řeč, aby soudruhům necvaklo, že si z nich někdo dělá prdel (aspoň já to tak vnímám), tomu dodává korunu. Tenhle dokument se po všech stránkách povedl. Pobavilo použití skladby, kterou filmoví fandové znají z úplně jiného snímku a povyšuje Inzerát na majstrštyk, který hezejčt víc než veryvuel. Kéž by se ty staré dobré časy, kdy se lidi měli rádi a lépe se jim žilo, vrátily. P. S. Vyměním fakana v kleci za zánovní motocykl.

Vosy útočí (2005) (TV film)

Zmutovaní nebo neobvykle agresivní chřestýši, pavouci, včely, aligátoři, bejvalky, ti všichni už ve filmech útočili, ale vosy, vosy ještě ne. Takže tady je máme a ano, jsou zmutované, a ano, je to úplně stejná kokotina jako všichni filmoví předchůdci. Divák jako vždy vydrží až do konce, protože a) chce vědět, na co a jak ty vosy hlavní hrdinové dostanou, b) chce vědět, jestli se těsně před titulkama neobjeví někde jeden zapomenutý exemplář zabijácké potvory (aby nedej bože bylo ještě debilnější pokračování). Tím se dostávám ke klišé. (Hele, klíšťata už taky v některém hororu útočila?) Jsou tam a je jich tam moc. Prostě a jednoduše hororová kokotinka na jedno použití. Protřepat, nemíchat. A hlavně nedělat prudké pohyby a nečekat od tohoto filmu žádný zázrak.

VyVolení (2005) (pořad)

Sportovně se přiznám, že první řadu jsem sledoval, dokonce pravidelně. Ano, je to tak. Stydím se za to dodnes. Ale v té době jsem se na světě teprve rozkoukával a banda degenů v ohradě pro mě byla něčím naprosto novým. Z druhé řady jsem viděl téměř nic a pak jsem ještě viděl comeback toho uřvanýho hovádka, co vyhrál několik mega a byt v první řadě Vyvolených a během pár let to prošustroval. A ti debilní diváci mu těch pár mega zase odklepli. Neuvěřitelné. I proto musím patřičně ohodnotit, protože taková debilita se na obou stranách obrazovky, uvnitř i vně ohrady, jen tak nevidí. Bizár.

Chaos (2001) (TV film)

Slabší a kratší než Bezesné noci, ale jako doplněk dobré.

Bezesné noci (2004)

Holt mladá demokracie... Člověk jen kroutí hlavou, co se tu mohlo dít a jak si někteří představovali demokracii. (Na tom se toho zas tolik od té doby nezměnilo.) Nejlepší a stále platná část je rozhovor jednoho nounejma, Pavel Chalupa se jmenuje (dělal dřív dabingy, pak se dal na sektářství a uvedením jména už to není nounejm), s Mejstříkem, kdy Chalupa Mejstříkovi vysvětluje, co je demokracie a jak funguje a co demokracie v žádném případě není. I kdyby se už nikdy v žádném filmu neobjevil, tak své splnil, jeho štěk je jedním z nejlepších výstupů v české polistopadové tvorbě. Mnozí jeho slova dodnes nepochopili a bohužel ani nikdy nepochopí. Hlavně díky tomu je tento film velmi nadčasový. Z pohledu diváka, který dobu zažil a události pamatuje, hodnotím dokument jako velmi nostalgický. (Pamatuju si na Hřebejkovo uvedení Pelíšků, které jsem po nahrání na video v následujících lednových a únorových dnech viděl asi desetkrát.) Dobře hodnotím i řeč jednoho z revolucionářů, Jana Krause, který pochopil, o co jde, ale nepochopil, že zvolený způsob - obsazení televize, protože parta televizáků a jejich fandů to tak cítí a má názor, je nepřípustný.

Šťastné pondělí (2016) (pořad) odpad!

U Soukupa se člověk aspoň zasměje Soukupově trapnosti. Obojí je ale na stejné brdo a stejně blbé a nudné.

Plán útěku 2 (2018) odpad!

Ano, opravdu je to tak špatné, jak se podle hodnocení zdá. Ano, opravdu tam Sly skoro není. A ano, opravdu tomu lidi dávají víc jenom kvůli Slyovi (který tam skoro není), takže by bez něj v titulcích měl film tak o 10 % méně. Špatné. Hodně špatné! Po Plánu útěku skočte rovnou na trojku, tohle je fakt bída.