Parisienne09

okres Praha

1 bod

<< předchozí 1 2
    • 16.7.2018  07:32

Když se ambice a cílevědomost nepotkají s talentem. Něco ve stylu Božské Florence, ovšem z oblasti filmového umění. Jednomu se nechce věřit, že něco takového jako The Room (film, o jehož vzniku The Disaster Artist pojednává) vzniklo. Nicméně příběh je poutavý a myslím, že autoři se svého úkolu zhostili poctivě.

• 15.7.2018  12:08

Utrácení času a hledání místa v životě v současném Egyptě. V druhé rovině velmi zajímavé téma: práce v hotelových resortech je pro mnoho Egypťanů snem a jednou z mála možností žít západním stylem života, mladí lidé tam odcházejí za svými sny, ale zůstávají částečně vykořenění.

• 15.7.2018  12:04
    Mozaika (TV seriál) (2018)

Velmi zajímavý projekt, který otevírá novou kapitolu vývoje filmového oboru. Svět se vyvíjí každým dnem a v posledních deseti letech rychlost vývoje velmi akceleruje, takže je logické, že se konečně objevují nové progresivní filmové postupy. Samozřejmě jediný prvek, který výrazně ovlivňuje kvalitu díla a z celkového hodnocení nikdy nevypadne, je zajímavý příběh - i to se zde povedlo. Navíc je příběh úžasně realistický, a to nejen z hlediska scénáře, který jednotlivé postavy představuje neuvěřitelně opravdově, což může diváka zpočátku trochu zmást a může mít pocit, že se jakoby nic neděje. Opak je pravdou, postavy od počátku výborně hrají a nenajdeme žádnou postavu jednaznačně kladnou, neboť všichni lidé mají své slabosti. Skvělý výkon Sharon Stonové v roli manipulativní osobnosti Olivie Lake.

• 15.7.2018  11:49
    Hadí vejce (1977)

Temný film s existenciálním nábojem. Meziválečné Německo na kolenou porodilo bídu, násilí, zemi bez pravidel. Hezká metafora s jízdními řády, které v Německu přestaly platit: “Představte si! Německo bez jízdních řádů!” Jízdní řády, pravidelnost, rituály potřebujeme všichni. Určitě je zajímavé porovnat tento film s dalšími díly zachycujícími stejné období německé historie, např. Cabaret, Babylon Berlín. Hadí vejce je Bergmanovsky temné a mistr dusivých vztahů se rozhodně nezapřel.

• 15.7.2018  11:15

Výstižná komedie života. Takže přesněji tragikomedie, neboť co jiného život v činech člověka je? Většina zůstává vystrašeným stádem ovcí vždycky. “Podívej se na ně! Dvě hlavy plné pilin, 100 let hlouposti!” Přenesení zabijačkového prasete v kufrech tříkilometrovou noční procházkou Paříží na Montmartre za německé okupace je prostě geniální námět. Protože se stále něco děje, charaktery se dají krásně vykreslit. Výborný výkon Bourvila, za který obdržel Volpiho pohár na filmovém festivalu v Benátkách.

• 15.7.2018  10:49
    Escobar (2017)

Že peníze mají silné erotické kouzlo, které otevírá dveře do všech ložnic, je známo už od starověku. Vtipná scéna, kdy Escobar cpe své milence tučné ruličky bankovek do kufru. “Ty peníze se tam nevejdou!” “Tak vyhodíme oblečení. Až přiletíš, koupíš si nové. Všechny ty peníze utrať!” Escobarova milenka přiznává, že o takové větě z úst muže vždy snila. Escobar je film o penězích, odvěké lidské touze po nich a krutém násilí, jež se narodilo v zoufalství Medellínských slumů. Vynikající výkon Javiera Bardema!

• 11.7.2018  07:58

Nádherný příběh, i smutný a to nejen v dramatu hlavního hrdiny, ale v mnoha dalších scénách. První část filmu přináší příjemné uspokojení klasickému divákovi očekávajícímu děj se všemi zákonitostmi. Ve druhé části filmu režisérka a autorka scénáře v jedné osobě mírně přehodí výhybku a logické pokračování děje okoření snovými prvky. Klobouk dolů, Alice Rohrwacher! Vynikající herecké výkony hlavního hrdiny Adriana Tardiola a také Alby Rohrwacherové, režisérčiny sestry. Myslím, že Itálie má (jako obvykle:-) další vynikající generaci herců i tvůrců, které stojí zato sledovat. Btw: proč člověka s čistým srdcem ostatní lidé vždycky uštvou? Jsme opravdu takové bestie?

• 4.7.2018  07:50
    Útěk (2018)

Velmi zajímavá zápletka s překvapivým rozzuzlením udržuje diváka v napětí. Ponuré obrazy kamery, chvílemi až hororové. Výborná hudba. Je třeba vyzdvihnout herecké výkony obou hlavních protagonistů. Jinak v podstatě příběh o tom, že když to v partnerství nejde, tak to prostě nejde...

• 4.7.2018  07:43

Jak je krásné být mladý a čistý! Ale zkuste si čistotu duše udržet... Co je štěstí? Příběh o tom, že peníze nakonec dělají z lidí svině a že rodiče kvůli penězům dokážou své děti dohnat do neštěstí. Postupně. Nenápadně. A najednou sklapne past. Pro mě silný příběh. Ačkoli se odehrává v Kazachstánu, je pro českou současnost velmi aktuální. Je vlastně nadčasový. Nádherná hudba!

• 2.7.2018  08:32
    Tři tváře (2018)

Střet starý jako lidská civilizace sama: starý model života vs. ten nový. Navzdory 21.století tento boj v některých kulturách probíhá bez rukaviček. Zde konkrétně z obou stran, protože mládí už si nechce nechat věčně diktovat pravidla archaického života, a tak občas používá tvrdé prostředky. Děj je zasazený v malé izolované vesnici vysoko v horách na íránských hranicích s Ázerbájdžánem. Dobrý příběh, který vás drží přilepené na plátně.

• 2.7.2018  08:28

Černý policajt Ron se infiltruje do buňky kukluxklanu v Colorado Springs. Protože je inteligentní, je taky hodně vtipnej a jeho noví “kámoši” v kkk klubu mu skoro na všechno skočí. Ronovi vydatně pomáhá jeho kolega detektiv - pro změnu žid. Kluci si v téhle neobvyklé práci v utajení užívají dost legrace. Ovšem postupně atmosféra začíná houstnout. Hlavní hrdina filmu je skvělej frajer, kterému fandíte hned od začátku nejen proto, že má fantastický háro. Výborný příběh založený na skutečné události, skvělé dialogy, dobrý spád, výkony herců také. Prostě a fucking good piece of shit:-) Teda až do konce mi celé dílo přišlo v perfektní harmonii včetně občas trefných angažovaných hlášek - narážek na Trumpa. Myslím, že ve finále to Spike Lee s tou angažovaností přehnal, nebylo to nutné.

• 1.7.2018  14:19
    Lítost (2018)

Pěkně velká ulítlost rozmáchnutá všemi směry života. Hlavní hrdina je magoros megalos:-) neboli velký magor, který ke svému životu nutně potřebuje lítost, je na ní obsedantně závislý. Takže člověku pak stačí jen trochu fantazie, aby zjistil, jaký mazec se rozjede, když se jeho žena zázračně probere z kómatu. No, hrůza! Sousedka mu přestane nosit pomerančovou bábovku, syn může bez omezení hrát na piano veselého Mozarta a chlápek v čistírně mu zase účtuje plný tarif. To si náš psycho hrdina nenechá líbit dlouho. Závěr skvělý, takové malé řecké Osvícení:-)

• 1.7.2018  14:13
    Muzeum (2018)

Zajímavý námět o velké krádeži v antropologickém muzeu v Mexico City v roce 1985. Zavítáme do každodennosti mexické rodiny v 80.letech a narazíme také na to, že člověk často neví, co se svým životem. “Lidi ze satelitu neumějí žít. Jen čekají, že se něco stane.” Určitá bezradnost, jak naložit se životem, se režisérovi podařila ztvárnit výborně. Jen mi přišla škoda, že tak učinil právě v tak pěkném námětu jako je velká loupež v muzeu. Upoutala mě hudba, občas těžkopádná, až na hranici kakofonie, ve správných okamžicích napínavá, ke každé scéně padla. Přesto všechno mě film nedokázal vtáhnout do děje. Nejspíš je třeba mít na podobná díla emoční rozpoložení.

• 30.6.2018  21:02

Když si křesťané o sobě myslí, že jsou lepší lidi než ti ostatní. Když jsou křesťané tak sebevědomí, že druhé demagogicky soudí. Rádoby zodpovědní a uhlazení lidé, kteří nikoho nebijí, ale jde z nich mráz po zádech. V těch Státech to místy musí být fakt na hlavu. Vynikající výkon mladičké herečky v hlavní roli!

• 30.6.2018  20:59

Zajímavý příběh v těžké době o tom, když se člověk zamiluje k zbláznění. Moc se mi líbí anglický termín pro zamilování “fall in love”, doslova “spadnout” do lásky. V kombinaci se žárlivostí člověku prostě odpadne jeho rácio a on se žene, neví kam, jak vzteklý pes. Fulvie, málem jsi mě zabila! Ve druhé rovině surově přináší absolutní nesmyslnost války, kdy se sousedé střílejí navzájem. Nečiní tak z lásky, ale z iracionální nenávisti, neboť láska a nenávist co do vášně jedno jsou. Krásné záběry kamery.

• 30.6.2018  20:52
    Via Carpatia (2018)

Upřímně zatím nevím, co si o tomto filmu mám myslet. Netuším, co chtěli tvůrci sdělit. V oficiálním obsahu kromě jiného stojí intimní nezávislá road movie; asi jo, ale hodně nudná. Záběry z cesty autem mohly být o polovinu kratší. No a pak už tam toho moc nezbývá.

• 29.6.2018  20:46

Příběh začíná velmi vtipnými scénami, zároveň při citlivém představení obyčejného života v současné komerčně založené společnosti. Jsme v tom uvázaní všichni. Postupně se přes humor dostáváme pod povrch běžných dnů, práce, pojetí partnerského vztahu a film tak přináší hluboké poselství. Za nejsilnější moment považuji sdělení zjevené Marie: “Toto všechno tady je Tvůj kostel, to jsi Ty.” Člověka přiměje ke smíchu i zamyšlení povzdech bohatého a stále chamtivého investora: je něco špatné na tom, chtít žít lépe?

• 22.6.2018  07:36

Přelom 19. a 20.století, rozkvět umění, nádherná rakouská příroda, psychoanalýza. Úspěšný muž v letech, umělec - ale nikoli nonkonformní, a mladá krásná žena - umělkyně obklopena mladými umělci z tehdy ještě undergroundového uměleckého kruhu, ačkoli dnes za jejich díla platíme závratné sumy. Poznáváme Gustava Klimta, Waltera Gropia, Carla Molla. Začíná partnerská hra na přetahovanou, v níž nezvítězí ani jeden. Můžeme přemýšlet o všech indiciích, které nám autoři filmu předloží. Jak moc bylo odlišné prostředí, ve kterém Gustav Mahler a Alma Schindlerová vyrůstali? A jak jejich prostředí utvářelo jejich osobnost? Velmi nenásilně nám pomůže Sigmund Freud. Myslím, že se autorům dílo s tak zajímavým námětem podařilo!

• 30.4.2018  13:50
    Tvář vody (2017)

Krásný pohádkový příběh pro dospělé, kde je Vám hned jasné, kdo je padouch a kdo hrdina. Fantaskní atmosféra vzdáleně připomínající Amélii z Montmartru kombinovanou Kráskou a zvířetem - napsáno v nadsázce! Ve filmu jsou dobře vyjádřeny lidské zlo, násilí, zbabělost i odvaha a boj za správnou věc. Nádherná hudba a velmi přitažlivá podívaná, zejména v první části filmu do únosu vodního muže. Pak se nit příběhu vinula všelijakými směry a dosti trhaně. Řemeslně výborné dílo, ale klidně by mohlo být o čtvrthodinku kratší.

• 6.4.2018  22:43
    Válečná generace (TV film) (2013)

Pro mě nejlepší válečný film. Takhle nějak to skutečně bylo. Bez rukaviček. Bez pompy. Žádná hrdinská óda ani jednoznačné dělení na správňáky a bestie. Všichni lidé ve všech zemích jsou v podstatě stejní. Kdyby Hitler byl Čech nebo Francouz, národní masy by se chovaly obdobně jako kdysi Němci. Neuvěřitelně dobrý příběh a zároveň historicky čistý. Skvělé filmové zpracování, vynikající herecké výkony a nádherná kamera. Tento film by se měl stát nedílnou součástí školních osnov pro teenagery.

• 18.3.2018  17:57
    Babylon Berlín (TV seriál) (2017)

Vynikající kriminální příběh zasazený do Berlína v době Výmarské republiky - prvního skutečně demokratického uspořádání Německa, které však bohužel mělo velmi krátké trvání. Filmaři předvedli husarský kousek, zejména pokud velkorysou výpravu scén, kostýmy, exteriéry i interiéry. Jejich realizace legendárního Moka Efti baru s luxusní restaurací a kabaretem je famózní. Ano, coby fanoušek kulturní historie Evropy 20.-30.let se nechávám unášet. Vynikající zobrazení každodennosti obyčejných Berlíňanů živořících v sociální i materiální bídě a logicky toužících se z ní vymanit za každou cenu a aspoň na část dne zapomenout na krutou realitu třeba jako prostitutka v Moka Efti baru. V tom všem napínavý thriller postupně se odhalující v několika rovinách včetně té nejkřehčí - politické. Moka Efti bar skutečně existoval, vlastnil ho bohatý Řek s italskými kořeny Giovanni Eftimiades. Moka Efti byl pomyslný pupek Berlína, kde jste sehnali všechno, uzavíraly se tu obchody, chodilo se sem za sexem, na kafe (údajně jich tu udělali až 25 tisíc denně!), na lajnu koksu, k holiči i na čerstvé ústřice. Oh, a úvodní, resp. závěrečná taneční píseň - spadnete do děje ani nebudete tušit jak! Výborné! výborné!! výborné!!!

• 18.3.2018  15:26
    Vzteklina - Epizoda 1 (E01) (epizoda) (2018)

Tak tento seriál má úžasné entrée! Je zajímavé sledovat vývoj scénáře. Temné, aktuální, jemně angažované - a to je ok. Šumava je nádherná. Její obyvatelé mohou působit zvláštně. Když Šumavu navštívíte, většinou vás tzv. chytí a nepustí. Má v sobě něco magnetického, takže se o ni začnete blíž zajímat, něco si přečtete a najednou v hloubi duše cítíte určité rozechvění až znepokojení. A to Vzteklina divákům servíruje přímo mistrně!

• 18.3.2018  15:18

Příběh krutý a krvavý přesně jako válka sama. Myslím, že ve skutečnosti to tak nějak podobně bylo. Všichni kluci i chlapi, kteří se do války těšili, byli na frontě krutě vyděšeni, ale už nešlo udělat krok zpět. Musíš zabít nebo budeš zabit. Někdy se musíš obětovat nebo zemře mnohem víc nevinných. Dilemata pro nás nepředstavitelná, ale několik desítek let před námi byla pro vojáky téměř na denním pořádku. Výborné herecké výkony i scénář, film mě držel v křesle.

• 18.3.2018  15:13

Film, na který nikdy nezapomenete. Ledovou bouři jsem viděla dvakrát a ráda se k ní vrátím znovu. Příběh starý jak lidstvo samo o tom, kterak dospělí svým amorálním chováním duševně mrzačí své děti a o tom, že v životě dost věcí může dopadnout špatně.

• 18.3.2018  12:20
    Babi (2015)

Úsměvný příběh o náhledu na život tří po sobě jdoucích generací žen, z nichž nejstarší - babička - je lesbická alternativní básnířka. Dcera - tvrdá byznysmenka se od stromu odkutálela hodně daleko a vnučka má momentálně větší problém než neporozumění s matkou. Mám pocit, že všechny tři herečky podaly dobrý výkon, ale scénáristicky mi to přišlo takové zbytečně rozsekané.

• 18.3.2018  12:13

Velmi zajímavý příběh odehrávající se v několika rovinách. Mladá úspěšná redaktorka náhodou objeví zapomenutý talent své sousedky Lucy, která žije se ženou v bohémské komunitě umělců - všichni propadli v podstatě určité beznaději. Setkání Lucy se Syd přináší naději zlomu doposud otupělého života z veřejnosti ztracené talentované fotografky. No, tak mě napadá, kolik lidí na světě žije s pocitem beznaděje, že to všechno, co děláme, vlastně nemá smysl. K tomu člověk vůbec nemusí být fotograf. Význam příběhu je podstatně hlubší než by se na první zhlédnutí zdálo. Naděje zlomu se začíná měnit v malý plamínek a postupně přihořívá. Naděje jako skutečný důvod našeho bytí. Ale někdy je ten plamínek příliš slabý.

• 11.3.2018  13:58
    Výkupné (1996)

Kro máte rádi temné thrillery, neváhejte. Ron Howard skvěle graduje a scénáristé také odvedli parádní práci. Film překvapí hned několikrát a navzdory tomu, že Mela Gibsona mám pevně zasazeného coby darebného policistu Riggse ze série Smrtonosných zbraní, tady mu poněkud netradiční role sedla výborně.

• 11.3.2018  13:49
    Spotlight (2015)

O tom, kterak slušná společnost dokáže aplikovat dvojí metr. Proč? Ó ne! Co je to za otázku? Samozřejmě pro peníze. O nic jiného, co svět světem stojí, nikdy nešlo, když "slušná" společnost pokaždé něco prostě "přikryje". Výborný scénář, skvěle vykreslené charaktery jednotlivých postav, které se od malých ústupků a přehlédnutí musejí potýkat s vlastním svědomím a nakonec udělat odvážný krok.

• 11.3.2018  13:41

Velmi zajímavé téma z moderní historie USA. Skvělé herecké výkony Meryl Streep a Toma Hankse. V konverzačním filmu se jakoby nic neděje, což někteří kolegové komentátoři zde snímku trochu vyčítají. Ale v tom je právě kumšt režiséra a scénáristů, že vás přes všechny ty dialogy drží přilepené na plátně a vy můžete pozorovat ohňostroj svých vlastních emocí. Přiznávám, tady u nás v Česku v této době nemůžeme být jaksi zenově neangažovaní, pokud jde o svobodu tisku.

• 11.3.2018  13:19

Na příběhu Zineb El Rhazoui můžeme nahlédnout na islámský svět z jeho vnitřku, a to v současné době v Maroku. To je jedna z rovin dokumentu. Druhou rovinu, kterou si divák může postupně odhalovat sám, v samém závěru velmi otevřeně podá sama protagonistka příběhu: kam vede politická "korektnost" nebo strach? Podle sdělení autorů i Zineb tento film odmítly vysílat všechny francouzské televize.

<< předchozí 1 2