Parisienne09

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4
    • 23.8.2019  13:38
    Papicha (2019)

Velmi silný příběh mladé talentované studentky v Alžíru. Sedíc v kině ve střední Evropě se vám prostě nechce věřit, že některé země jsou řízeny zabedněnými ignoranty, kteří to vesměs nedělají z náboženského přesvědčení, ale z pohnutek plynoucích z jejich nenormální osobnosti. A ještě více zabedněný lid svým predátorským vůdcům slepě naslouchá. Muslimské státy jsou jen jedna varianta skupinové lidské blbosti. Variant je bohužel mnohem více, například nacionalisti v evropských parlamentech. Jo, je to film, u něhož si člověk uvědomí, jak křehký je náš svět. Filmařsky velmi zdařilé dílo potvrdil po skončení filmu smrkající velký sál Thermalu. Fantastické úvodní scény v autě, kdy se mladé holky těší na diskotéku a převlékají se do párty ohozů. Neuvěřitelně trefná pasáž s barokní hudbou. Úžasné kontrastní scény životní radosti na pláži.

• 24.6.2019  18:05
    Černobyl (TV seriál) (2019)

Tohle dílo by se mělo povinně promítat už na základních školách, protože popisuje naprosto šokující ignoranci lidí ve zrůdném systému, který je k ignoranci prostě přivedl. Zcela mimořádná minisérie, v níž se autorům podařilo zobrazit temnotu zrůdného socialistického zřízení. Mráz po zádech jde divákovi od počátku, příběh začíná v temnotě a pak už je jen hůř. A k tomu ty šílené zvuky. Vskutku mistrovské dílo a některý z kolegů komentujících správně poznamenal, že Černobyl patří ke snímkům, na něž je pětihvězdičková škála málo. Ale dodala bych, že významně k těmto pocitům přispívá fakt, že seriál přináší příběh (zde bohužel) ze života a tyto jsou vždy nejsilnější, je to takový dobrý katalyzátor kvality díla. Zde se podařilo opravdu všechno: režie, kamera, hudba, casting a v neposlední řadě vynikající herecké výkony, mimořádně přesvědčivé od herců, kteří nikdy totalitu nezažili.

• 24.6.2019  17:14

Tenhle film mě celkem dostal. Nikoli proto, že přináší "trendy" téma rasismu. Dostal mě vskutku parádní a zároveň něnápadný popis procesu získávání zkušeností obyčejného a řekla bych příliš nezúčastněného rasisty a ruku v ruce s tím odlivu jeho předsudků. Neboli když jaksi nenápadný rasista (který je rasistou proto, že jsou rasisté všichni kolem něj v jeho společenské třídě) má čas a prostor všímat si skutečností a svým selským rozumem spolu s emocemi je vyhodnocovat... Pravda, někdy příliš impulsivně.:-)

• 24.6.2019  17:05
    Rivalové (2013)

Strhující souboj dvou nejlepších es své doby v nejrychlejších "rakvích" světa Formule jedna. Snímek velmi precizně a zároveň citlivě přiblíží jednu z nejzajímavějších osobností tohoto motoristického sportu Nikoho Laudu. Lépe porozumíme jeho preciznosti, pragmatičnosti a chladnému rozumu, obrovský dojem na mě udělala jeho neuvěřitelná pracovitost. Niki Lauda se prostě musel stát mistrem světa a titul si rozhodně si zasloužil. Jako kontrast k Laudovu přístupu poznáme světáka a bohéma, nicméně rovněž velmi talentovaného závodníka Jamese Hunta. Film rozhodně stojí za zhlédnutí už díky hereckýcm výkonům obou hlavních představitelů.

• 19.5.2019  12:27

Mistrovské dílo o lidství. Ano, Ken Loach prý smýšlí levicově. Jenže ve 21.století jsou v Západní Evropě pojmy levice a pravice old fashion. Situace, kterou vytváří establishment, je vždy v rukou konkrétního člověka - úředníka, jeho šéfa. Úřednický alibismus není ničím jiným než důsledkem špatně obsazených míst ve státní správě lidmi, kteří se na tato místa prostě nehodí. Každý máme určité talenty, ale nikdo z nás nemá talent na všechno. Představte si, že Česká filharmonie přijme na pozice hudebníků lidi bez talentu. Co se stane? Rudolfinum bude poloprázdné a počet světových turné se sníží zřejmě na nulu. No a proto se nikomu nechce na úřady, protože tam sedí lidé bez talentu pochopit druhého člověka, jak se cítí, že nejspíš nedokáže podat přihlášku online atd. Po dlouhé době mě filmaři rozbrečeli. Velké bravo režisérovi i hercům!

• 24.3.2019  14:31

Spielberg je Spielberg! Pohodové filmy, které vás nechají v klidu, netočí. Upřímně jsem zhlédnutí tohoto filmu nenápadně odkládala, protože virtuální realita se s tou mojí docela míjí. Ale pak jsem si řekla, že se kouknu kvůli Speilbergovi. A dostal mě:-) Fakt jsem ani nedutala, virtualita nevirtualita! Nejenže to bylo velmi napínavé, ale jak má Spileberg ve zvyku, divák dostane i pěkný humor. Vtípky typu Chucky a Mechagodzila byly opravdu vydařené. A při závěrečné bitvě svět kolem sebe už vůbec nevnímáte.

• 24.3.2019  12:53

V tomto díle se povedlo všechno. Také proto vás autoři bez potíží udrží déle než tři hodiny bez dutání sedět a sledovat unikátní ságu 40 let. Navzdory své délce mi film "utekl". Vynikající herecké výkony, bravurní scénář, perfektní výprava, famózní hudba. Film si oskarovou nominaci bezesporu zasloužil a je škoda, že alespoň jednu z nominací neproměnil. Ovšem letos to byl i v kategorii zahraničních filmů opravdu silný ročník zejména díky Cuarónovu filmu Roma.

• 2.2.2019  19:33
    Roma (2018)

Někdy si říkám, jaký by to bylo skvělý umět vidět život druhého člověka jeho očima. Nevím, jaké to je, ale po zhlédnutí filmu Roma vím, že to někdo dokáže - jmenuje se Alfonso Cuarón. Díky němu jsem navštívila Mexico City a opravdu prožila pár dnů s mexickou rodinou. Jejich radosti i strasti. Mám v sobě obtisklé všechny ty barvy různých prožitků, dokonce si vybavuju zvuk té čtvrti. Jak je každodenní život nestále v pohybu a jak je jeho obyčejnost krásná. Poetika místa dětství nás chytne za srdce, vybaví se nám zážitky, které si pamatujeme nadosmrti. Hm...a nemusela jsem nikam cestovat, prostě jsem zašla do kina. Francouzi říkají Chapeau! BRAVO, Alfonso!

• 25.11.2018  19:58

Každý výborný film potřebuje výborný příběh. Od počátků dob, kdy lidstvo příběhy začalo zaznamenávat, je jasné, že ty nejlepší příběhy jsou vždy příběhy nikoli smyšlené, ale skutečné. Bohemian Rhapsody vynikajícím způsobem vypráví skutečný příběh života nejlepší rockové legendy všech dob: odvážného kluka s předkusem a jasnou vizí, který zároveň občas bojuje s pochybnostmi a omyly jako každý z nás. Jmenuje se Faruk Bulsara, ale celý svět ho zná pod jménem Freddie Mercury. Aby život za něco stál a mělo pak smysl příběh toho života vyprávět, k tomu je potřeba odvaha. A ta Farukovi od začátku nechyběla. Zanechal nám fantastickou muziku a tisícům dalších umělců nekonečnou inspiraci, která úspěšně políbila i tvůrce filmu Bohemian Rhapsody. Perfekní scénář, skvělá kamera - některé obrazy opravdu berou dech, precizní střih (famózní úvodní sekvence těsně před vystoupením na koncertu Live Aid - opravdu královský nástup filmu) a úžasný výkon Ramiho Maleka v hlavní roli (doufám, že dostane Oscara a my ho brzy uvidíme v dalších pořádných příbězích). A samozřejmě hudba!!! Bezkonkurenční, vysílající energii z pláten do posledního koutečku kinosálu. Bohemian Rhapsody je film, po jehož skončení zůstává celý sál zařezaně sedět, dokud nedojedou závěrečné titulky. A vy uvnitř sebe víte, že show must go on, aby život nebyl nuda.

• 10.10.2018  17:51

Nádherný tzv. spagetti western, dnes již klasika. Lidská hamižnost nezná nikdy mezí, zde konkrétně nešlo o nic jiného než o pozemky a vodu - o území a vzácnou komoditu vody lidé bojovali, bojují a bohužel i nadále bojovat budou. Je zajímavé zhlédnout formu tohoto boje v době vzniku Států. Výborná gradace napětí. Modré oči zloducha Franka v originálním podání Henryho Fondy jsou nezapomenutelným diváckým zážitkem. Krásná Claudia je neodolatelná a hudba Sergia Leoneho je třešničkou na opravdu vynikajícím filmovém dortu.

• 8.9.2018  12:35

Výborný dokument o nejlepší kapele světa, který vysvětlí postupný vývoj snad i úplnému hudebnímu laikovi. Osobně mě velmi zaujaly scény týkající se každodennosti fanoušků. Děcka stála 12 hodin na lístek v 1,5 km dlouhé frontě! Bylo to v zimě, takže záchranky odvážely desítky teenagerů s podchlazením do nemocnic. Pořádková policie ani v USA nezvládala nápor fanoušků, kteří nesehnali lístky. To v dnešní době globální a síťové považuji za neuvěřitelné. Beatles způsobili celosvětové šílenství a nastartovali velmi ostrý generační střet, generace rodičů a generace dětí se navzájem vůbec nechápou. Rodiče často svým dětem návštěvy koncertů a poslouchání jejich hudby zakazují, neboť podle nich Beatles reprezentují “padlou kulturu”. Ale sami Beatles ústy George (nebo Paula?) se smíchem říkají: naše hudba přece není žádná kultura, je to prostě zábava! A mají pravdu, je to entertainment. Nad záběry davového šílenství dnešní člověk kroutí hlavou a nechce jim věřit. Místy se stávají neúnosnými, a tak konečně dnes chápu, proč Beatles jako kapela skončili. Šílenství, které hudebníci svým dílem způsobili, je během několika let totálně vyčerpá. Je zajímavé sledovat, jak ještě před padesáti lety byla západní společnost nábožensky rigidní, ačkoli jinak už hodně ateistická: Beatles byli donuceni k omluvě za výrok, že jsou známějsí než Ježíš. Dokument skvěle osvěžily vzpomínky filmových hvězd Sigourney Weaver a Whoopi Goldberg.

• 8.9.2018  12:03
    Génius (TV seriál) (2017)

Parádní úvod seriálu životního příběhu geniálního fyzika. Autorům se podařil husarský kousek představit divákům cestu Alberta Einsteina a zároveň velmi srozumitelně (a nikoli prvolánově) prezentovat společenské i politické dobové souvislosti. Einsteinova mysl prostě musela a dodnes uchvacuje každého, koho myšlení baví. Scény kruté politické reality střídají scény ze života humorné (např. když Einstein navrhuje své milence, aby se nastěhovala domů k němu a jeho manželce: geometrie trojúhelníku je zřejmě složitejší než jsem předpokládal). A pro náš globální svět jakoby seriál přišel v pravou chvíli s pověstným nastavením zrcadla: ve dvacátých letech většina Němců německým nacionalismem pohrdala. Einstein k tomu říká: “Nacionalismus je infantilní nemoc. Něco jako spalničky lidstva.” Ale stačilo pár let a Hitler dobývá Říšský sněm. Ačkoli nepatřím k filmovým profesionálům, dovolím si vyzdvihnout skvělý střih - u tohoto díla jsem poprvé tuto disciplínu více pochopila.

• 15.7.2018  11:15

Výstižná komedie života. Takže přesněji tragikomedie, neboť co jiného život v činech člověka je? Většina zůstává vystrašeným stádem ovcí vždycky. “Podívej se na ně! Dvě hlavy plné pilin, 100 let hlouposti!” Přenesení zabijačkového prasete v kufrech tříkilometrovou noční procházkou Paříží na Montmartre za německé okupace je prostě geniální námět. Protože se stále něco děje, charaktery se dají krásně vykreslit. Výborný výkon Bourvila, za který obdržel Volpiho pohár na filmovém festivalu v Benátkách.

• 11.7.2018  07:58

Nádherný příběh, i smutný a to nejen v dramatu hlavního hrdiny, ale v mnoha dalších scénách. První část filmu přináší příjemné uspokojení klasickému divákovi očekávajícímu děj se všemi zákonitostmi. Ve druhé části filmu režisérka a autorka scénáře v jedné osobě mírně přehodí výhybku a logické pokračování děje okoření snovými prvky. Klobouk dolů, Alice Rohrwacher! Vynikající herecké výkony hlavního hrdiny Adriana Tardiola a také Alby Rohrwacherové, režisérčiny sestry. Myslím, že Itálie má (jako obvykle:-) další vynikající generaci herců i tvůrců, které stojí zato sledovat. Btw: proč člověka s čistým srdcem ostatní lidé vždycky uštvou? Jsme opravdu takové bestie?

• 6.4.2018  22:43
    Válečná generace (TV seriál) (2013)

Pro mě nejlepší válečný film. Takhle nějak to skutečně bylo. Bez rukaviček. Bez pompy. Žádná hrdinská óda ani jednoznačné dělení na správňáky a bestie. Všichni lidé ve všech zemích jsou v podstatě stejní. Kdyby Hitler byl Čech nebo Francouz, národní masy by se chovaly obdobně jako kdysi Němci. Neuvěřitelně dobrý příběh a zároveň historicky čistý. Skvělé filmové zpracování, vynikající herecké výkony a nádherná kamera. Tento film by se měl stát nedílnou součástí školních osnov pro teenagery.

• 18.3.2018  17:57
    Babylon Berlín (TV seriál) (2017)

Vynikající kriminální příběh zasazený do Berlína v době Výmarské republiky - prvního skutečně demokratického uspořádání Německa, které však bohužel mělo velmi krátké trvání. Filmaři předvedli husarský kousek, zejména pokud velkorysou výpravu scén, kostýmy, exteriéry i interiéry. Jejich realizace legendárního Moka Efti baru s luxusní restaurací a kabaretem je famózní. Ano, coby fanoušek kulturní historie Evropy 20.-30.let se nechávám unášet. Vynikající zobrazení každodennosti obyčejných Berlíňanů živořících v sociální i materiální bídě a logicky toužících se z ní vymanit za každou cenu a aspoň na část dne zapomenout na krutou realitu třeba jako prostitutka v Moka Efti baru. V tom všem napínavý thriller postupně se odhalující v několika rovinách včetně té nejkřehčí - politické. Moka Efti bar skutečně existoval, vlastnil ho bohatý Řek s italskými kořeny Giovanni Eftimiades. Moka Efti byl pomyslný pupek Berlína, kde jste sehnali všechno, uzavíraly se tu obchody, chodilo se sem za sexem, na kafe (údajně jich tu udělali až 25 tisíc denně!), na lajnu koksu, k holiči i na čerstvé ústřice. Oh, a úvodní, resp. závěrečná taneční píseň - spadnete do děje ani nebudete tušit jak! Výborné! výborné!! výborné!!!

• 18.3.2018  15:26
    Vzteklina - Epizoda 1 (E01) (epizoda) (2018)

Tak tento seriál má úžasné entrée! Je zajímavé sledovat vývoj scénáře. Temné, aktuální, jemně angažované - a to je ok. Šumava je nádherná. Její obyvatelé mohou působit zvláštně. Když Šumavu navštívíte, většinou vás tzv. chytí a nepustí. Má v sobě něco magnetického, takže se o ni začnete blíž zajímat, něco si přečtete a najednou v hloubi duše cítíte určité rozechvění až znepokojení. A to Vzteklina divákům servíruje přímo mistrně!

• 18.3.2018  15:13

Film, na který nikdy nezapomenete. Ledovou bouři jsem viděla dvakrát a ráda se k ní vrátím znovu. Příběh starý jak lidstvo samo o tom, kterak dospělí svým amorálním chováním duševně mrzačí své děti a o tom, že v životě dost věcí může dopadnout špatně.

• 14.2.2016  22:51

Film získal titul Italská komedie roku a podle mě právem. Je to samozřejmě komedie, ale zároveň v sobě nese prvky lidských dramat nejen v podání hlavní postavy asi padesátileté Rosalby, kterou její rodina zapomene cestou na dovolenou na benzínce. Rosalba si tedy udělá svou vlastní "dovolenou" ze svého celoživotního zaměstnání ženy v domácnosti a během ní potkává zajímavé postavy s větší či menší životní tragikomičností, jejichž osudy se zajímavě prolnou na zajímavém místě se zajímavou poezií v podání melancholického Bruna Ganze. Poznáme všední život Benátek očima Benátčanů v jejich malebnosti i zločinu. Výborný výkon Licie Maglietty v hlavní roli.

• 14.2.2016  22:40

Někteří recenzenti tomuto výjimečnému dokumentu vyčítají, že se nevěnuje detailněji některým událostem souvisejícím s životem Lídy Baarové, např. smrt její matky, později sestry, nemoci otce. Myslím, že na hodnotě filmu to v žádném případě nic neubralo, tento je totiž opravdu o životě Lídy B. a její život byl tak bohatý a plný zvratů, že mě doslova přibil do sedačky hned na začátku a až do konce! Ocenila jsem zejména mistrovský střih dobových záběrů, ukázek z filmů L.Baarové a rozhovoru režisérky dokumentu s LB v devadesátých letech, kdy již žila ve svém salcburském bytě osamocená. Kromě jiného může divák obdivovat eleganci pražských ulic ve 30.letech v kontrastu s rokem revolučním 1948. Nadchly mě i záběry meziválečného Berlína, na nichž je vidět živost a živelnost evropského velkoměsta před válečnou zkázou, a samozřejmě vzácné ukázky z italských filmů LB. Rozhodně stojí za zhlédnutí.

• 20.1.2020  11:37

Film, který dopadne hodně špatně a ve mně zanechal večer po zhlédnutí nepříjemnou černou skvrnu. Katarze se prostě nekonala a já měla na mě nezvyklé noční můry. Řemeslně, zejména pokud jde o obrazy, nádherné, ale už nikdy se na něj nepodívám podruhé, i když nejsem žádná cukrová panenka. Příběh je opravdu lidsky hnusný.

• 26.10.2019  10:19

Film mě velmi příjemně překvapil, protože před pár lety jsem četla původní román Philipa Rotha a přemýšlela o tom, jak by asi vypadalo filmové zpracování...a inspiraci zjistit, jestli už náhodou Lidská skvrna nebyla zfilmována, mi dalo až ohlášení premiéry další adaptace Rothovy knihy Pražské orgie. Film je opravdu dobrý, zejména výkony Nicole Kidmanové, Anthonyho Hopkinse i Garryho Sinise. Přiznávám, že můj zážitek z filmu výrazně ovlivnilo předchozí přečtení knihy, takže mám pochopení i pro komentující kolegy, kterým film přišel "o ničem". Možná podobně některým divákům přijdou filmy Ingmara Bergmana. Lidská skvrna není pro široké publikum, ale pro filmový klub.

• 23.8.2019  14:10
    Birdman (2014)

Na tenhle film jsem byla děsně zvědavá, přesto jsem tak nějak vůbec netušila, na co se těším. Ovšem Alejandro Gonzáles mě tedy dostal! Nwetušila jsem, v jaké mířě je možné dosáhnout toho, kdy emoce stříkají z plátna. Prostě hustý! Nojo, herci prostě musejí byt permanentně ponoření do hry, tedy ti dobří, myslím, jinak to asi nejde. Ta věc s hajzpapírem byla dobrá!

• 23.8.2019  14:03
    Lara (2019)

Příběh se odehrává během jediného dvě a večera, přesto se jedná o velmi působivé dílo. Hlavní téma? Rodiče, rodiče a zase rodiče. Určitá potíž s lidmi v tomto směru spočívá v tom, že děti muže mít každý, ovšem talent k rodičovství už nikoli. Lara byla příšerně ctižádostivá a přísná sama na sebe, ale s ohledem na ještě náročnějšího učitele hudby přestala na hodiny chodit. Každý potřebujeme slyšet, ze jsme dobří a nikdy není pozdě. Vyvstává otázka, kdo byl první oběť? Vášeň nikdy neumírá. "Napsal jsem si seznam deseti věcí, které chci v důchodu udělat, druhém místě byla taxikářská licence." Vynikající výkon představitelky zmítané ve vlastních emocích.

• 23.8.2019  13:57
    Parazit (2019)

“Jsou lidé, kterým je v suterénu dobře.” Jak výstižné a platné pro celé lidstvo stejně jako že chudí lidé smrdí všude. Tak trochu crazy krvavá komedie a zároveň horror, až tuhne krev v žilách. Rozhodně film, na který nezapomenete. Příběh má velmi vtipný rozjezd, ovšem postupně začíná přitvrzovat a vyvstane před vámi život v celé své šíři a komplexnosti. Klobouk dolů před scénáristy. Krásná kamena, zejména záběry domu.

• 23.8.2019  13:47

"Vstoupila do pánského klubu a začala pálit od boku." I tak slavnou Pauline viděli její kolegové. Výborný profesní portrét fenomenální filmové kritičky. Upřímně coby filmový laik jsem až doposud o filmovou kritiku nijak blíže nezavadila, snad jsem se jí i záměrně podvědomě vyhýbala. Umělecká kritika obecně mi přišla vcelku dost nudný obor, mnohem zábavnější je samozřejmě díla tvořit než o nich psát. Tento film můj názor změnil. Tak pravila Pauline Kael je výborný příběh se souvislostmi a úvahami o vývoji filmové kritiky až do dneška.

• 1.7.2019  16:34

Živý koncert Arethy s publikem v kostele je ohromným zážitkem pro všechny milovníky gospelu. O jeho energii a síle vypovídá skutečnost, že dodnes je toto album gospelů nejprodávanější na světě. Diváky potěší dobové účesy, oblečení a celkově autentičnost představení. I Sydney Pollack měl blažený úsměv na tváři:-) A Mike Jagger v obecenstvu mile překvapil. Všichni se dostali do varu, já nakonec taky:-)

• 1.7.2019  09:28

Zajímavé neuvěřitelně vizuální dílo, kde vás upoutají famózní zpomalené záběry. Nutno dodat, že tento velmi netradiční dokument určitě neocení každý, ale spíš neukojitelný filmový zvědavec natěšený na nové neokoukané postupy. Obrazy byly skvělé, protože jsem takové ještě nikdy neviděla. K tomu stejně novátorská muzika velmi zvláštních zvuků, které moje uši ne vždy potěšily. Při sledování tohoto filmu si uvědomíte, že města jsou obrovskými živými tvory, různě se hýbou, rostou jim části, pak zase zanikají a do toho všeho vydávají zvuky a pazvuky. Mají různé podivné končetiny, kde končí různí lidé na okraji společnosti poblíž děsivých struktur. Také u L.A. narazíte na chudé kolonie poblíž fabriky zřejmě na zpracování ropy, na bloky opuštěných a těžko pronajmutelných domů. Velmi zajímavé!

• 1.7.2019  09:18

Zajímavý hustý nářez, z něhož máte pocit, že narůstá rozměrů téměř antické tragédie. Už samotný začátek filmu je temný, postupně se otevře v syrové běsnění a když už si myslíte, že toto snad musí být dno, přijde další propad do hlubin. Ale finální katarze naštěstí nechybí. Drsný příběh neutěšených životů v neutěšeném maloměstě - ostatně ducha měst tvoří lidé a zdejší maloměstská "elita" je sama o sobě ztělesněním úpadku. Divák zažije jiné, opravdové Řecko než to, co zná z dovolených. Je nezbytné zmínit skvělé výkony hlavních představitelek: Angeliki Papoulia v roli vyšetřovatelky Elisabeth a Youly Boudali v roli Rity. Pojmenování nové řecké vlny "divná vlna" je naprosto oprávněné.

• 24.6.2019  18:15

Zpočátku jsem v tom všem měla trochu zmatek, ale pak jsem konečně Andymu porozuměla. On byl génius. Forman se nijak nesnaží, abychom pochopili, proč je Kaufmanův humor takový, jaký je. Prostě ho na nás hrne. A Andy provokuje a baví:-) Skvělý hereckých výkon Jima Carreyho.

<< předchozí 1 2 3 4