tron

tron

Ivan Kučera

okres Nové Mesto nad Váhom
čo keď raz na mňa diabol bude zvedavý

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 35 70 104 138
    • 29.5.2017  21:17

Okolo Charlesa Mansona sa bohužiaľ vytvorila aura kultovej osobnosti, ktorá má mnohých fanúšikov. Pokladám to za zvrátené, nakoľko Mansonova nadrogovaná „rodina“ (muž a tri ženy, Manson sa akcie nezúčastnil) na popud tohto psychopatického kokota v roku 1969 mimoriadne brutálna zavraždila šiestich nevinných ľudí, vrátane tehotnej ženy. Jednalo sa o menšie stretnutie priateľov a tou tehotnou ženou bola 26-ročná manželka režiséra Romana Polańského, ktorý v tom čase nebol doma. Párty sa mal zúčastniť aj Steve McQueen, ale ani on nakoniec neprišiel, čo mu zachránilo život. Keď Sharon Tate videla, že Mansonovi prívrženci ju nemienia nechať žiť, navrhla im, aby sa postarali aspoň o prežitie dieťa a povedala im, že ju potom môžu zabiť. Vrahovia nemali zľutovanie a zavraždili nielen ju, ale aj jej nenarodeného syna. Steny miesta činu, na ktorom sa ohavná masová vražda odohrala, vrahovia krvou obetí napísali vulgárne šialenosti. Takýchto ľudí nikto normálny nemôže akceptovať. Kebyže ich polícia namiesto chytania rovno odstrelí a hodí do jarku, vôbec by mi to nevadilo. V roku 2016 sa o tom rozhodol nakrútiť film ex-kameraman John R. Leonetti, podporený nečakaným úspechom svojho režijného hitu o zabijackej bábike Annabelle. Je zvláštne, že taký film vôbec vznikol, pretože dané udalosti sú stále živé (ako Polański, tak väčšina vrahov stále žije). Ale OK, prečo nie. Aký je samotný film? Tvorcovia sa ho rozhodli poňať ako home invasion... ktorým dané udalosti ostatne aj boli. Režisér sa vybavil sympatickými obeťami, odpornými vrahmi a prekvapivo pôsobivou retro atmosférou. Je to mrazivé a má to niečo do seba. Vlastne viac, než len niečo.

• 29.5.2017  09:08
    Bad Ass 3 (2015)

„Hej, chlapi, ako sa máte? Vyzeráte, že sa vám to rýchlo hojí.“ Nechápem. Ešte prvý diel sa dal brať ako komédia. Síce nevtipná a s hroznou akciou, ale tak zas Danny Trejo bol vtedy dostatočný pošuk na to, aby to bavilo. Trochu. V dvojke síce vyfasoval za parťáka Dannyho Glovera, takže to s legendou zo Smrtonosných zbraní malo byť o stupeň zábavnejšie. Lenže nebolo. Chudák Glover pôsobil ešte rozpačitejšie, ako NEHEREC Trejo. Ako keby ani poriadne nevedel, kde je. Strašne smutný pohľad. Trojka je už hrôzou samou osebe. Zlým snom. Neakceptovateľnou nočnou morou. Z Treja sa behom troch dielov tejto obskúrnej a nevydarenej série vykľul nesympatický kretén s ľadvinkou. Odporný týpek. A to som ho zbožňoval v Desperadovi. Aj v Predátoroch bol super. A v množstve ďalších filmov. Ich režiséri však s týmto pošukom vedeli pracovať tak, aby príliš nebilo diváka do očí, že drsný Mexičan nemá o herectve ani páru. V trilógii Bad Ass však všetky jeho neherecké neduhy obludne vyplávali na povrch a je to zlo. Čisté zlo. Najhoršie je, že trojka obsahuje seriózne scény, v ktorých s postavami máme súcitiť, prípadne máme počúvať ich úprimné dialógy a monológy o citoch. Čo je vskutku strašné, pretože ako Glover, tak Trejo sú jedným slovom príšerní.

• 29.5.2017  09:02

Pomsta Terminátorov. Režisér a scenáristi T3 a herec z T4 sa stretli v rutinnom béčku o polepšenom nájomnom vrahovi. Našťastie je to krátke, cca hodinka a pol, čiže sa to dá zvládnuť. Ale i tak bije do očí celková (pod)priemernosť tohto projektu (ktorý neviem prečo Sama Worthingtona zlákal až do takej miery, že ho aj produkoval). Neobjavný scenár plný strašne zostarnutých klišé a zvratov, béčkarské tváre v podporných rolách, unavená réžia a mdlé akčné sekvencie.

• 27.5.2017  06:25
    John Wick 2 (2017)

„Zniete veľmi pozitívne.“ Ceruzka! Potešilo ma, že tvorcovia vedia pracovať aj s takými klišé hercami, ako sú Ian McShane, Laurence Fishburne, Franco Nero, John Leguizamo, či Peter Stormare. Každý z nich behom rokov uviazol v bahne stereotypu, no v tomto filme pôsobia živo a fajn (hlavne McShane, Leguizamo má len cameo, detto Stormare a hoci je veľmi milé vidieť 14. rokov po Matrixe pokope Nea a Morphea, rozmýšľam, aký zmysel Laurenceova postava mala). No a pravdaže Keanu Reeves je takmer ikonický. Len skutočne nechápem, čo láka jedného z najmilších a najpríjemnejších hercov Hollywoodu hrať v takejto krvavej sérii. Ale nech v tom pokračuje, je v tom fakt dobrý. Vidno, že množstvo šialených scén nakrútil bez kaskadérov a že podstúpil drastický výcvik a mimoriadne dobre ovláda zbrane ako strelné, tak chladné, ale i vlastné ruky a nohy. Toto proste neoklamete dvojníkmi, toto si Keanu poctivo odmakal. Film má dve hodiny a je plný dlhých akčných scén, z ktorých vidieť a cítiť, ako do toho všetci, v čele s hlavnou hviezdou, šli naplno, aby divákovi sprostredkovali čo najintenzívnejší žánrový zážitok (oceňujem praktické priestrely hláv, alebo to, že niektoré akčné sekvencie sú ozvláštňované rôznymi nápadmi, napr. v jednej musí John získavať nové strelné zbrane od protivníkov a v inej ide po meste a znenazdania naňho spoza každého rohu vyskakujú noví zabijaci). Zápletku a „nečakané“ zvraty by som neriešil, predsa len je to „len“ akčný film. Je tam plno nelogických blbostí (prečo sa na dva roky neutiahol do bezpečia hotela?), nedomyslených somarín (predsa musel vedieť, že si podpisuje rozsudok smrti už keď zlikvidoval Santinovu sestru, nie?) a nezmyslov (Wick nebol v tej dobe „vykázaný“, takže pokojne mohol využívať možnosť dovyzbrojenia a nemusel sa spoliehať na trápnych 7 nábojov). Ale rozhodne treba scenár aj pochváliť, nakoľko rozširuje univerzum zabijakov a po hoteli sme sa dočkali hardcore bezdomoveckej línie. Vrcholom je potom absurdná scéna, v ktorej si dvaja vrahovia musia vypiť v bare tesne po tom, čo sa navzájom takmer zabili. Vôbec, v scenári nájdeme viacero osviežujúcich drobností (nemá zabijačka, zamilovaný bodyguard mstiaci mŕtvu klientku, John robiaci mu službu v metre).

• 26.5.2017  18:49
    John Wick (2014)

Superšupa, ktorej veľmi veľa dáva nečakane presvedčivý Keanu Reeves, dojemné osobné veci (pes, manželka), prepracovaný a originálny svet zabijakov (hotel, v ktorom si nemôžete riešiť osobné veci) a predovšetkým drasticky výborné akčné scény.

• 25.5.2017  19:58
    Ploty (2016)

„Blue je tam, kam chodia dobré psy.“ Toto by som rád videl aj ako divadelnú hru, podľa ktorej to vzniklo. Denzel Washington hrá strašne nejednoznačnú a komplexne napísanú postavu otca a manžela, ktorý má obrovský dar reči. Ústa akoby sa mu nezavreli ako je deň dlhý, na všetko má odpoveď a v správny čas vie odľahčiť situáciu, keď naberie príliš dramatický spád. V skutočnosti sa mi na ňom od začiatku niečo nepozdávalo. Ako keby pod úsmevom a nezáväznými rečami driemalo niečo zlé a temné, čo ak raz naplno prepukne, bude to pre okolie veľmi škaredé a nepríjemné. Ku koncu sa z toho síce žiadny krvavý psychotriler nestane, ale aj tak to prestane byť sranda a na povrch vypláva viacero ťaživých, drsných tajomstiev a zvratov. Ploty sú výborne zrežírované, ale najviac im z vcelku pochopiteľných dôvodov dali herci. V čele s Washingtonom, ktorý nielenže mal odvahu zahrať si temnú postavu s temným koncom, ale dokonca to zvládol na jednotku s hviezdičkou a podarilo sa mu tak vytvoriť jednu z najlepších postáv v jeho filmografii. Osobne som pár takých ľudí, ako on, poznal. Rozprávajú a rozprávajú, na každý problém majú 100 rád, 200 zážitkov, 300 spomienok a 50 argumentov, ale v skutočnosti sú plný chýb, v mnohých prípadoch majú veľmi zvláštne vnímanie sveta a disponujú kontroverznými názormi, s ktorými sa dá len veľmi ťažko stotožniť. Denzelovi sa komplikovanosť povahy podarilo perfektne vystihnúť. Spočiatku ho milujete a smejete sa jeho neskutočným hlodom, ale potom si zrazu uvedomíte, že si prajete, aby bol už kurva ticho, lebo vám z toho praskne hlava. Vynikajúci sú však všetci, či už jeho kolega, synovia, brata (spomínane si na Baby-O z Con Airu?) a, tá hlavne, majestátne presvedčivá Viola Davis.

• 25.5.2017  19:56
    The Choice (2016)

Toto bolo ešte presladenejšie, ako káva, do ktorej ste omylom frcli 10 kociek cukru. The Choice už ani nebol gýč, bolo to niečo úplne nové. Všetko je nádherné, podmanivé. Rozprávková príroda, romanticky zapadajúce slnko. More. More predsa nesmie chýbať. Psy rodia megarozkošné šteniatka, nad ktorými sa všetci dospelí topia ako zmrzky na augustovom slnku. Muži sú vysokí atléti s dokonalým, ukážkovo vybieleným chrupom. Zbožňujú sex, ale zároveň si vážia ženy. Majú tiež, pravdaže, super účesy. Ženy majú dokonalé telá, vlasy a úsmevy od ucha k uchu. Každý žartuje s každým, ale mimoriadne neškodne a milo. Občas niekto zomrie na rakovinu, ale sú z toho vyvodené múdre preslovy o tom, že život je krásny a smutný zároveň, takže zas sme o čosi múdrejší. Všetko je ukážkové, nikto nie je vyložene zlý, nedajbože zákerný. Všetci sa úprimne a nadovšetko zbožňujú, muž a žena sa milujú nežne, potichu, jemne a pri západe slnka, pričom do toho musí hrať sladkobôľny slaďák. Manželský sľub (s Channingom Tatumom a Rachel McAdams) a Zápisník jednej lásky (od rovnakého spisovateľa) boli oproti The Choice psychotrilery ako od Davida Lyncha. Je to bohato pocukrované, nechutne rozkošné a odporne pôvabné. Poviete si, že toto je proste kurva moc, ale popritom sa nasprostasto uškŕňate a ste zvláštnym spôsobom spokojní.

• 25.5.2017  19:52
    Otčím 2 (1989)

„Aká je vaša špecializácia?“ – „Rodina.“ Séria Otčim mi pripomína série Warlock (1989 – 1999) a Dentista (1996 – 1998): celé je to nič moc a vlastne to divákovi nemá ČO extra ponúknuť a hlavná záporná postava je napriek snahe herca ľahko zabudnuteľná, ale zas na druhej strane dá sa na to pozerať, občas to má niečo do seba a hlavný magor je dostatočne psychopatický na to, aby to diváka bavilo (asi). Otčim II vracia do hry béčkarskú postavu zmagoreného otčima, opäť v podaní Terryho O´Quinna, tohto herca mám však oveľa radšej v kladných rolách (Nezvestní, Akty X, Milénium...). Pokračovanie nenáročnej dvojky si vzal na starosť Jeff Burr (neskôr nakrútil nečakane vydarenú trojku Texaského masakru motorovou pílou) a Terrymu za parťákov pridal Jodieinu sestru Meg Foster (neviem, prečo sa z nej nestala hviezda, v 80. rokoch mala k tomu nakročené dobre – Smaragdový prales, Oni žijú!, Vládcovia vesmíru, Leviathan, Slepá zúrivosť) a Jonathana Brandisa, z ktorého sa po Otčimovi II stala dočasná, detsko-tínedžerská hviezdička (To, SeaQuest, Nekonečný príbeh 2), až kým to predčasne nezabalil ako 27-ročný v roku 2003. Dvojka je o niečo béčkarskejšia a teda krvavejšia a priamočiarejšia, ale rozhodne to nie je žiadny zázrak.

• 25.5.2017  19:35
    Madagaskar 3 (2012)

Trojka našťastie kráča v stopách zábavnej dvojky a nudný štýl jednotky relatívne ignoruje. Odŕha sa od reality a je „len“ show s viac či menej navzájom súvisiacimi komickými scénkami. Hlavná štvorica hrdinov našťastie ani teraz nie je príliš dôležitá a prím hrajú výrazné podporné figúrky. Boduje samozrejme najmä vojenské komando tučniakov, na ktorých sa dá (väčšinou, až na to nešťastné Monte Carlo, z ktorého sa podľa všetkého nikdy seriózne neplánovali vrátiť) spoľahnúť. Ale vydarené výstupy predviedli aj psychopatické šimpanzy a, pravdaže, zlatučký Mort. Ten sa ale mimochodom, a nie je v tom sám, záhadne pravidelne vytráca bez vysvetlenia z deja. Podozrivo vyzerá aj etické správanie ústrednej štvorky (Alex po happyende dvojky zrazu absolútne nerieši, čo bude s jeho rodičmi a bez váhania uteká z Afriky). Našťastie tvorcovia nemali ani len symbolický záujem o realitu/logiku a tým zábavnejšie scény tvoria. P.S. – Šialená karate-babka chýba.

• 25.5.2017  08:47

„Všetko prebehlo OK. A potom prišiel ten druhý dedko.“ Rovnaká nudná blbosť, ako jednotka, ale s tým, že táto nemá Rona Perlmana, zato má smutne starého Dannyho Glovera (v teplákoch), ktorý sa už zjavne moc nechytá. Jeho buddy spojenie s magorom Dannym Trejom je rovnako WTF, ako celý tento film. O dvojke platí to, čo platilo o jednotke: pravdepodobne (opakujem: pravdepodobne) to malo byť neskutočne zábavné, ale v praxi je to len nudné a nevtipné (uškrnul som sa len pri scéne „dobrý deň, hygiena“). Jonathan Lipnicki, chlapček z Myšiaka Stuarta Gordona, sa mihne ako vysokoškolák, ktorému starý, škaredý Mexičan otrepe pipika o zapnutý ventilátor. Bravo, Jonathan. Proste bravo.

• 25.5.2017  08:46
    Veterán (2012)

„Zničil si nám život. Šikanuje nás každý nad šesťdesiat.“ Absurdný film. Vlastne ani neviem, či to mala byť sranda, alebo to bolo myslené vážne (z niektorých motívov – smrť priateľa, vojnová trauma – som mal dojem, že to mysleli vážne!). 68-ročný Danny Trejo v kraťasoch, bielych ponožkách natiahnutých až kamsi ku kolenám a samozrejme nesmie chýbať ľadvinka. Všetkých hajzlov suverénne a bez váhania mláti a mladé ženy mu padajú ku kolenám napriek tomu, že je medzi nimi asi 40-ročný vekový rozdiel a že nie je prachatý. V podstate skoro určite TOTO preboha NEMOHLO byť myslené vážne, ale faktom je, že hoci to zrejme skutočne bolo myslené ako sranda á la Machete (ktorá sa mi páčila), v skutočnosti to de facto žiadna veľká sranda nie je. Je to skôr poriadna nuda. Nesmial som sa v podstate vôbec, akčné scény sú dosť strašné a je vidno, že strihač s kameramanom sa museli riadne zapotiť, kým dali dokopy akčné scény, v ktorých starý, ťažkopádny, vcelku nechtiac smiešny a meter 67 vysoký Trejo na počkanie mláti o 30 rokov mladších, 100 kíl ťažších a meter vyšších grázlov. Fascinujúca bola aj jemne povedané odfláknutá policajná obhliadka miesta činu. Sa čudujem, že policajti našli aspoň mŕtvolu. Ron Perlman je tu cca 3 minúty. A Charlesa s. Duttona, môjho miláčika z Votrelca 3 a Tajomného okna, som ani nespoznal.

• 24.5.2017  08:32
    Lampa (1987)

Sorry, ale fakt béčko, 30%. Prostredie nočného múzea má niečo do seba, ale príliš atmosféry to nepobralo, čo je nepochopiteľné. taký Relic bol v tomto oveľa lepší. Ako-tak pôsobivé je hlavné zlo, ale ani ono nie je žiadny zázrak, detto postavy či scenár.

• 24.5.2017  07:03
    Otčím (2009)

Nebavilo ma to. Remake trileru z roku 1987. Už originál nebol žiadny zázrak a dosť zostarol, ale relatívne dosť mu pomohol výkon magora Terryho O´Quinna. Hlavný problém remaku nie je v nenápaditom scenári, plnom klišé, ale v matnom a nesympatickom Dylanovi Walshovi, ktorý sa na Terryho nechytá. Ani omylom, bejbe.

• 24.5.2017  07:00
    Otčím (1987)

Uchádzajúca magorina, stojaca predovšetkým na presvedčivo stvárnenom pošukovi, za čo môžeme vďačiť Terrymu O´Quinnovi.

• 23.5.2017  07:33

„Ak to nebola láska, čo to potom bolo?“ – „Povinnosť.“ Komentár obsahuje drastické spoilery. Film sa na nič nehrá. Je to len krvavý a úchylný slasher, aký som od Ridleyho Scotta chcel vidieť 20 rokov. Pôsobivá vizuálna (Covenant, výsadková loď, mrazivo tichá planéta s lesmi, jazerom a mestom Inžinierov) i hudobná (odkazy na Votrelca, prípadne nové, príjemne provokatívne motívy) stránka. Režisér je nekompromisne brutálny a odporný (naturalistické, natvrdo a bez uhnutia kamery ukázané úmrtia). Hoci sa v mytológii nikam nepohol (o Inžinieroch sa nedozvieme nič nové, až na to, že mali mesto, čo sme beztak tušili), je to pútavé, dravé i kruté (smutný odchod zo scény Waltera, jediného robota v sérii, snáď s výnimkou Bishopa - no aj u toho je to otázne -, ktorý chcel do poslednej kvapky bielej krvi chrániť svojich ľudských „nadriadených“). Je to znepokojivé, nepríjemné, vzrušujúce, napínavé, desivé, šokujúce a nechutné. Stále sa niečo deje (najviac do očí, negatívne, udiera dlhá pasáž v zdecimovanom meste, kde sa všetci stále absurdne rozdeľujú a nikto nepočuje ich krik, ani streľbu) . OK, tri osoby si poradia s Alienom na palube za 10 minút, kým Dallasova posádka to riešila celý film, ale no a čo. Niektoré triky sú podozrivejšie a nové formy Alienov sa príliš nesvedčili. Škoda, že sa tak málo deja odohrávalo v krásne pochmúrnych lesoch. Otázna je nepriestrelnosť bieleho Aliena a povedal by som, že reakcia Dannyho McBridea na jeho prvého Aliena v živote je vlažná, ako keby videl túlavého psa. Otázkou je, čo urobíme s Alienom na Covenantovi. Ako sa tam dostal? Na planéte bol iba jeden a ten zomrel. Čiže Alien na Covenantovi mohol pochádzať iba z Lopea. Sú dve možnosti. Prvá: bol nakazený facehuggerom na planéte, ktorý sa mu prisal na tvár. Až na to, že to trvalo tri sekundy, Lope pri tom neupadol do kómy a prázdny facehugger neuhynul. Druhá: facehuggera na Covenant prepašoval David v slipoch. Proste situácia zrovnateľná s dvoma vajcami na Sulacu z Votrelca 3. Mnohé informácie sú nám zamlčané (koľko bolo na planéte miest? Bola to skutočne planéta Inžinierov, alebo len nejaká roľnícko-náboženská? Kam sa podeli všetky zvieratá? Žiadne tu nežili, alebo boli po Davidovom prílete infikované?). Pamätám si, ako po Votrelec vs. Predátor (2004) všetci nadávali, že Paul W.S. Anderson poprel základné propriety zo Scottovho univerza, to však nie je nič oproti samotnému Scottovi v Covenantovi (vajce sa otvorí bez prítomnosti hostiteľa, fáza chestbustera je úspešne preskočená, od nakladenia embrya po pôrod ubehne sotva pár minút, rovnako rekordne krátky čas trvá, kým to vyrastie do dospelého jedinca). Umierajú polovičky párov, čiže každá smrť by mala byť emočným vrcholom, ale väčšinou sa tvária, ako keby im práve zomrel nový kolega z práce, ktorého ešte moc nepoznali (u niektorých som ani nevedel, kto s kým tvorí pár). Množstvo vecí zostáva nevysvetlených (ako David vytvoril vajcia? Z Elizabeth? Niečo je naznačené z jeho skíc, ktoré skúma Daniels, ale neviem. Ak by sme aj pracovali s teóriou vystrihnutej scény z Votrelca, kde sa na vajce menil Dallas aj Brett, tak OK, ale tým pádom malo byť vajce len jedno a navyše sa naň mala premeniť celá Elizabeth, avšak jej telo viditeľne neodpovedá celkovej premene.). Prečo David na konci pomáhal Daniels a Tennessseemu s odstránením? Nebolo preňho praktickejšie umožniť Alienovi zlikvidovať ich? Prečo ich potreboval, veď mal 2000 tiel. A komu pripadalo WTF obsadenie Guya Percaea, ten nemá šancu pochopiť Jamesa Franca (nevraviac o cameu Noomi Rapace). Čo sa týka výčitiek (rovnakých, aké sa ozvali po premiére Promethea) ohľadom neprepracovaných postáv (jasné, lebo Brett bol viacvrstevnatou postavou ako z časozberného dokumentu Heleny Třeštíkovej) a nelogického správania posádky (ja vám teda neviem, vážne ste zabudli na brutálne neprofesionálne jednanie mariňákov z Votrelcov?), bral by som ich s rezervou.

• 22.5.2017  09:49

Jedno sa musí Robovi Zombiemu uznať. Má vskutku jedinečný hororový rukopis. Jeho filmy sú desivé, znepokojivé, drsné, plné mučivého gore, vcelku sympatických obetí a monštruózneho zla. A také sú aj The Lords of Salem. Musím sa ale priznať, že mi viac vyhovovala Robova niekdajšia priamočiarosť v Halloweene a Vyvrheľoch pekla, než jeho posledné snímky. V čele s týmto. Všetky tie vízie, sny, predstavy a halucinogénne nakrútené pasáže mi proste nevyhovujú, iritujú ma. Ale taký kasting sa nevidí často. Dee Wallace, Ken Foree, Bruce Davison, Sid Haig, Maria Conchita Alonso, Michael Berryman...

• 21.5.2017  22:33

Spolu s " Poslednou večerou" ďalšia zaujímavá scéna z Votrelca: Covenant, ktorá síce nie je pozoruhodná, ale ak by (spolu s "Poslednou večerou") nebola nerozumne vystrihnutá, ale stala sa súčasťou filmu, mohla mu pomôcť byť ešte lepším. Tento kraťas dovysvetľuje viaceré udalosti, ktoré sa síce dali domyslieť, ale je lepšie ich vidieť :-) Predovšetkým ukazuje krutý, nemilosrdný, ale možno nakoniec vlastne dobrý koniec Elizabeth Shaw. Asi je skutočne lepšie, že sa nedožila toho, čo nasledovalo po jej uspaní..

• 21.5.2017  22:19

Spoilery. Päťke prospel návrat k ponurej atmosfére „tušenia niečoho zlého“ (v trojke a štvorke sa z toho stala komédia, piaty diel je návratom k temným, nadprirodzeným koreňom). Rovnako je to myslím prvý raz, čo hrdinami nie sú školáci, ale dospelí mladí ľudia v zamestnaní. Atmosfére tiež prospelo angažovanie viacerých ďalších už „vyložene“ dospelých rolí (šéf, policajt). Prekvapením sú mimoriadne brutálne krvavé efekty (pri hrazde som bol dokonca šokovaný). S pochmúrnou atmosférou prvých dvoch častí sa vracia aj maskot prvých dielov, obľúbený Tony Todd. Inováciou v scenári je vrah z mäsa a kostí, čo je príjemne osviežujúce. Skutočnou bombou je však až úplný koniec, kedy sa dozvieme, že sme sa v skutočnosti celý čas pozerali na prequel jednotky!!!

• 21.5.2017  22:12

SPOILERY. Ja vlastne ani neviem, čo to je. Vystrihnutá scéna z úvodu Covenanta, nejaký špeciálny bonus, alebo niečo úplne iné? Scénka každopádne ukazuje posádku Covenanta v pôvodnom stave predtým, ako uľahla do hybernácie a na palube zostal len robot Walter, aby na všetko dával pozor. Tento bonus, alebo čo to doprčic vlastne je, je jedinečný hlavne preto, že si užijeme kapitána v podaní Jamesa Franca, ktorého Ridley Scott absolútne šialene a nepredvídateľne zavraždil behom prvých sekúnd filmu. Čo je skutočne škoda, tá postava mala veľký potenciál, mohla byť možno ešte sympatickejšia, ako bol kedysi Dallas vo Votrelcovi. Na strane druhej, dole klobúk za odvahu, Ridley. Mimochodom, tento "kraťas" režíroval jeho syn.

• 20.5.2017  08:16

Kvalitou (ale i hereckými výkonmi a atmosférou) niekde medzi Modrou lagúnou, Návratom do modrej lagúny a Hráčmi na vinici Pána. Ten príbeh mohol byť epický, keby sa ho chopil Werner Herzog, Stanley Kubrick, alebo aspoň Ruggero Deodato (ak by mal lepšiu chvíľku). Lenže nechopili. Chopil sa ho John Boorman, ktorý má síce na konte výnimočné Vyslobodenie, ale i najabsurdnejší film roka 1974 Zardoz. Smaragdový prales patrí skôr do tej slabšej časti Johnovej filmografie. Dosť nezáživný, nezábavný a nudný film. Powersa Bootha som nikdy moc nemusel a strih je miestami značne diskutabilný (záber na Powersa Bootha v džungli. Záber na hada v úplne inej džungli. Strih na Powersa Bootha s vytreštenými očami. Záber na útočiaceho hada. Strih na odskakujúceho Powersa Bootha.).

• 20.5.2017  07:13

Komando zmutovaných klokaních ľudí, vyvinutých ako biologické zbrane, je v skutočnosti komické, pojašené, tancujúce, latexové, ušaté figúrky, neustále hovoriace o tom, že by si dali sušienky. Sú asi takou špičkovou bojovou jednotkou, ako huňaté okaté zajačiky. Malý rozpočet je vidieť aj na tom, že PRIAMO VO FILME sú použité kreslené komiksové pasáže, čo je wtf. Vrcholom je výborne oblečený okuliarnatý klokan, ktorý je reinkarnáciou spisovateľa Jacka Kerouaca a uprostred večere bežne vstáva a začne recitovať príšernú báseň a hrať na saxofóne!

• 20.5.2017  06:55

Green Lantern od DC je strašne svojrázna komiksovka. Myslím tým aj samotné komiksy resp. postavu resp. jej univerzum. Nieto ešte film, ktorý sa to všetko pokúsil, dosť márne treba dodať, obsiahnuť v jednom jedinom celovečeráku. Nečudo, že je toho (všetkého) na netrénovaného diváka, ktorý túto postavu nepozná z komiksov, strašne veľa. Lampáše, sektory, planéta OA, strážcovia, žltá farba... no proste WTF:-) Scenár je taký šialený, že mnohé „detaily“ na prvý raz ani nepochytáte (napr. prsteň musíte občas dobiť - prostredníctvom zeleného lampáša -, aby fungoval, prípadne ak prsteň nejakým spôsobom ľubovoľnému Lanternovi ukradnete, ešte to neznamená, že sa sám stanete Lanternom). Našťastie, len čo hrdina začne používať prsteň, začnú sa diať veci. V jednej scéne sa pokazí helikoptéra a začne sa rútiť do masy ľudí. Green Lantern ju však vďaka kúzelnému prsteňu premení na závodné auto (!) a následne pred ľudí asi štyri metre nad zem „zhmotní“ pretekársku dráhu. Helikoptéra, teraz už vlastne auto, tým pádom nedopadne na ľudí, ale na pretekársku dráhu - a nikomu sa nič nestane! Prípadne Parallax zaútočí na ženu. Blíži sa k nej, no v poslednej chvíli sa pred ňu postaví Green Lantern, zhmotní gigantický guľomet a začne to do Parallaxa páliť - ako kedysi T-800 rotačákom do rady policajných áut -, a medzitým žena bezpečne utečie. Podobných zábavných TOTÁLNYCH STUPIDÍT je snímka plná.

• 18.5.2017  19:30
    Skryté zlo (2017)

Takto. Fascinujú ma hororové urban legend. Táto nie je zrovna dvakrát fenomenálna, ale na jej základe by sa napriek tomu dal nakrútiť pôsobivý, znepokojivý „súčasný“ horor á la Candyman. No... nepodarilo sa. Retrospektívny prológ má niečo do seba, ale potom nás čaká nepochopiteľná hodina a pol, ktorú strávime v nudnom starom dome a v spoločnosti troch nudných tínedžerov. Plno mdlých vízií, nudných snov a tucet halucinogénnych pasáží, vinou ktorých zaspávate, pretože ste už pred hodinou rezignovali na presvedčenie, že vás tento horor zaujme. Hrdinka je sexi a samotný „bye bye man“ nie je úplne blbý nápad (ale prevedený strašne nudne ako chlap v kapucni, wtf???), ale inak je to ozaj hrozná chujovina, ktorá nie je taká blbá, až je vtipná, ale je proste len nudná, o ničom a už po 20. minútach budete unudený na pokraj smrti alebo aspoň psychického kolapsu vášho organizmu (až na Carrie-Anne Moss v úlohe detektívky a to už je čo povedať, ak túto mimoriadne slabú herečku hodnotím ako jeden z minima kladov nejakého filmu). Tento scenár som videl už asi 90krát, len sa postavy inak volali. Preto volím radikálne hodnotenie 20%. Na tomto filme nie je prakticky vôbec nič zaujímavé/pozerateľné. Je mi jasné, že si ho aj tak pozriete, ale potom si poviete „šak tron to hovoril“.

• 17.5.2017  09:03

?????????? Ďaleko za hranicou akceptovateľnej znesiteľnosti. Toto bude s odstupom času skoro určite hodnotené ako jeden z najhovadskejších hollywoodskych filmov desaťročia. Od prvých minút som nechápavo krútil hlavou nie ani tak nad tým, čo je nejaká osoba schopná dať na papier, ale, to hlavne, nad tým, že jej na to niekto poskytol 60 miliónov dolárov a že taký sračkový scenár zaujal Russella Crowea, Colina Farrella, Williama Hurta, Jennifer Connelly a Willa Smitha. Rodičia v pohode dajú bábätko na loďku a tú spustia na otvorené more, čo sa možno dá chápať v Súboji titanov, ale toto nie je Súboj titanov. Trvá to smrtiace, smrteľné a len ťažko znesiteľné (až neznesiteľné) dve hodiny, počas ktorých som uvažoval, či je mi odpornejší výkon totálne nesympatického Crowea alebo štyridsiatnika Colina, pomaly ale isto musiaceho brať do úvahy, že by mal brať nejaké podporné prípravky na bolesť kolien, čo mu ale nebráni (ale malo by!) v hraní roztopašného mladíka. Fascinovala ma dvojminútová rolička pre Willa Smitha a to, ako z deja miznú zásadné postavy a nikoho, napríklad režiséra, to netrápi (kamarát-černoch, stará šéfredaktorka, Will Smith). Desili ma obludné, nepochopiteľné a nelogické rozhodnutia postáv. Otec radšej dobrovoľne vybuchne vinou pokazeného kotla, namiesto toho, aby proste kurva vyšiel von z domu a X desaťročí žil s dvomi milujúcimi a milovanými dcérami. Chalan sa radšej nechá dobrovoľne umlátiť k smrti, než by vyskočil na zázračného, lietajúceho koňa, nachádzajúceho sa približne 25 centimetrov od neho. Magor hodinu a pol krvavo prenasleduje týpka a potom sa uspokojí s tým, že ho zhodí z mosta do vody. Znepokojili ma i drobné krvavé a sexuálne motívy. Hm. Myslel som, že to mala byť rozprávka, ale asi som to nepochopil. Príbeh je strašne stupídny a radšej som nad ním ani príliš nerozmýšľal. O tom, že režisérovi bolo všetko jedno, svedčí množstvo odlfáknutých vecí (napr. je jasne povedané, že Connelly býva na 12. poschodí, Colin do daného bytu príde, vidíme oknom von na ulicu a evidentne ide max. o tretie poschodie). Tento film je proste ako zraz poisťovacích agentov a nábor agentov OVB dokopy.

• 14.5.2017  19:59
    Brimstone (2016)

Jasné, sú výnimky (dávam 80% Deodatovým Kanibalom a zo všetkých žánrov mám najradšej horor), ale proste nechápem, ako sa niečo takéto môže niekomu páčiť. Asi som už starý alebo neviem čo, ale pozerať sa útrpné dve a pol hodiny na násilného, zvráteného, sadistického, zmagoreného, incestno-pedofilného náboženského sráča, psychopata a masového vraha, ako všetkých vraždí a terorizuje, mi fakt nerobilo dobre. Guy Perace má asi so svojím agentom čudnú dohodu, že prijíma len čo najzápornejšie postavy (Prometheus, Iron Man 3, The Rover), čo je síce, možno, svojím spôsobom obdivuhodné, ale i ohavné a nie som si istý, či viem, o čo mu ide. Akože máte plno skvelých temných filmov, Apokalypsu napríklad, ale toto bolo ozaj moc. Najhoršie je, že tu nemôžete držať palce ani kladným postavám, pretože sú zbabelé, jednajú skratovo, nelogicky a ustavične sa iba boja (v tomto prípade je mi fuk, že vtedy to tak u žien asi bolo, proste sa na ich nechutnú pasívnosť nedá pozerať). Toto naozaj nie je film pre mňa. V zaujímavostiach sa píše, že režisér tomuto filmu venoval 7 rokov svojho života. No... neurobil chybu?

• 13.5.2017  16:25

„Štipka soli.“ Ja neviem. Nebavilo ma to a to som sa na to tešil. Nepáčilo sa mi to, bolo to nezáživné. Vojna je zvrátené svinstvo a každý, kto si to nemyslí, je psychopat a mal by byť pre dobro normálnej spoločnosti niekde zavretý, ideálne doživotne. Mám rád filmy o varení, ale toto bolo skôr o vojne a o kulinárstvo sa to len obtrelo. Jedlá, možno až na kohúta na víne, absolútne priemerné, miestami až podpriemerné. Niektoré by som zjedol len ak by som mal veľmi veľký hlad, možno ani vtedy nie. Svedectvá z rôznych vojnových konfliktov mohli byť zaujímavé, ale jednotlivé vojnové konflikty k sebe príliš nepasujú a spovedaní sú dosť nesympatickí (až na posledných dvoch chlapov, tí ma zaujali, inak bieda). Režisér sa to snažil ozvláštniť niekoľkými extra WTF momentami, z nich niektoré vychádzajú a chápete, čo nimi chcel povedať (potápajúce sa rezne), ale inokedy je to proste len WTF (veľmi hlúpe otázky, ktorými režisér – alebo kto – vstupuje do rozprávania spovedaného). Autentické porážky zvierat OK, detto absurdné recepty typu „šašlík pre 18.000 000 padnutých sovietskych vojakov“, ale to je strašne málo.

• 11.5.2017  09:28

70%. Prvá hodina je takmer fenomenálna a mal som pocit, že sledujem nielen film roka, ale možno jeden z najlepších filmov desaťročia. Potom sa to troška zmenilo, scenár začal byť o niečom inom, trocha sa preradil rýchlostný stupeň, zmenila sa atmosféra, začali sa riešiť veci, ktoré mi nepripadali až také zaujímavé, ako hodina predtým a spolu s tým prišla i mierna nuda. Ale potešilo ma, že sa autori snažia vyhýbať klasickým klišé, takže svokor Frank Langella nie je úplný hajzel a Viggo Mortensen nie je absolútny extrémista, ale jeho spôsobom sa dá, relatívne, porozumieť. Prevládajú pozitívne dojmy, ale druhá polovica už proste nebola taká dobrá a vydarená, ako prvá.

• 11.5.2017  08:34

Tešil som sa na dobrý vojenský hixploitation. Po 10. minútach ma to prešlo. Potešila ma aspoň výprava. Louisianu Walter Hill predstavil v jej jesennom/zimnom móde a jej studená mlčanlivosť rozhodne nie je na zahodenie. No postavy a dej boli také hlúpe, že sľubná atmosféra dlho nevydržala. Nie je to napínavé, nie je to drsné, nie je to zlovestné, nie je to hororové, nie je to zábavné v žiadnom zmysle slova. Je to prosto len zlé. Skvelému a dodnes „živému“ Vyslobodeniu od Johna Boormana len slabý odvar, možno ani to nie. Najviac do očí udiera nelogické správanie ako vojakov, tak dedinčanov (ktorí majú k dispozícii nesmrteľných psov, ktorí by bez problémov za pár minút roztrhali všetkých vojakov, no dobráckym primitívom stačí na vojakov psov poštvať iba raz a následne ich z nejakého záhadného dôvodu odvolať a už do konca filmu nepovolať späť do akcie).

• 11.5.2017  08:28
    Uteč (2017)

„Hovoril som ti, aby si do toho domu nelozil.“ Od úvodnej scény som z toho mal výborné pocity a dojem, že sledujem budúcu hororovú klasiku. Viem, silné slová, ale proste taký bol môj dojem. Snímka bola od prvých sekúnd mimoriadne zručne, sebavedomo a „hladko“ zrežírovaná, herci boli typovo super vybratí, podali parádne výkony a od začiatku tam bola parádne vťahujúca atmosféra, ktorá vás dostala, opantala a na konci vypľula použitých a možno, vari, azda i zneužitých. Scenár je vynikajúco vystavaný a napísaný, informácie dávkuje len mimoriadne neochotne a vďaka tomu je každému jasné, že sa „tu“ niečo deje. Niečo škaredé, drsné a nebezpečné. Nad celým miestom sa vznáša nepríjemne zlovestná atmosféra a tušíme, že skôr alebo neskôr „to“ naplno prepukne. Get Out je ako Šiesty zmysel, kde tiež repríza môže byť pôsobivejšia, než premiéra (Walterov beh). Je pravda, že som čakal lepší koniec, ale aj tak tam bolo pár twistov, ktoré ma zaskočili.

• 9.5.2017  07:12

Hmmm, človeče, je to úplne WTF, ale ja vlastne ani poriadne neviem, o čom to bolo. Bola tam atmosféra, psychiatrická klinika, celkom dobrí herci, ale celé to išlo tak hrozne mimo mňa, že som z toho absolútne nič nemal a nakoniec som bol prekvapený, že sa to už skončilo, hoci sa mi zdalo, že sa to ešte len pred chvíľkou začalo. Strašne neviditeľný film. "Až" 40% dávam preto, že po filmárskej stránke to nie je zlé. "Len" je to proste neskutočná nuda.

<< předchozí 1 2 3 4 35 70 104 138