tron

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 36 71 105 140
    • 27.7.2017  06:55
    Zpívej (2016)

„Nikdy nedovoľ strachu, aby ti bránil v robení toho, čo miluješ.“ Ja vlastne ani neviem. Pekná animácia a chytľavé pesničky, ale aj strašne predvídateľný scenár, nabádanie na škaredé konanie (utajovanie zásadných udalostí pred manželom a spolupracovníkmi, vytváranie dlhov a ich neplatenie...) a nie príliš sympatické postavy (nakoniec sa zdá, že najlepšími postavami sú veselé „Japonky“ a bezstarostný Gunter a to z toho dôvodu, že len bavia a neriešia žiadne otravné osobné problémy).

• 25.7.2017  08:04
    Team Thor (2016)

Čo ja viem... Taká srandička alebo "Prečo sa Hulk a Thor nezúčastnili Občianskej vojny?". Občas je to skvelé, pôvabné a bohovské a hneď na to detské, detinskú, hlúpe a jemne trápnučké.

• 22.7.2017  19:20
    Ono žije (1974)

Veľká, veľká bieda. Tešil som sa na poctivý sedemdesiatkový horor o vraždiacom bábätku a dočkal som sa hororu o vraždiacom bábätku bez vraždiaceho bábätka. Filmári (v čele s mojím obľúbeným Larrym Cohenom) mali evidentne totálne nízky rozpočet, takže hoci je v snímke veľa útokov bábätka na ľudí, sú tieto scény nechtiac smiešne, pretože v nich bábätko útočí tak, že nič nevidíme. Len počujeme krik zúfalej obete, v najlepšom prípade vraždu pozorujeme z pohľadu bábätka. Čiže ZASA nevidíme ani centimeter zo zmutovaného novorodenca. Pred pozretím, ak si to teda preboha naozaj chcete pozrieť, vám radím nájsť si na internete plagáty k tomuto filmu. Je to asi jediný spôsob, ako ono nešťastné, zmutované bábätko vidieť. Tým pádom je hodina a pol na tak mizerne spracovaný horor smrteľne veľa. Dvojnásobne, ak je daná hodina a pol obohatená o nemožné a v podstate do jedného nesympatické, protivné a arogantné herecké výkony. Neviem, či ma viac štval ústredný hrdina alebo jeho šialená manželka. No proste hrozné. Čo zostalo? Nezostalo vlastne nič. Len dobrý námet, zavraždený tupým, neschopným, hrozným a nízkorozpočtovým spôsobom.

• 22.7.2017  18:47
    Lights Out (2013)

Fuj, to bolo riadne hnusné! :-)) https://www.youtube.com/watch?v=-fDzdDfviLI

• 22.7.2017  08:58

Jednotka bratov Pangovcov z roku 2007 sa mi svojho času dosť páčila. Dobrí herci, dobrá atmosféra a perfektné prostredie odohrávania – rozľahlá farma uprostred polí. Ja som bol spokojný a nebyť poslabšieho scenára, šiel by som asi na 80%. Dvojka nemá s jednotkou v podstate nič spoločné a ide o mix Kukuričných detí, Jeepers Creepers a Osvietenia. Občas sa objaví náznak atmosféry a prostredie farmy uprostred polí (tentoraz kukuričných) nie je zlé, ale proste je to klasické béčko určené rovno na video. Najviac zo všetkých sa snaží Norman Reedus a už ani on sa moc nesnaží :-)

• 21.7.2017  19:43

Ach jaj. To, čo teraz poviem, ma mrzí, ale je to pravda a proti pravde zatiaľ nebojujem. James Gray, od ktorého si veľmi vážim kriminálku Noc patrí nám, zlyhal. Urobil tak honosne, na vysokej úrovni a mnohí by si z neho mohli/mali brať príklad. Ale, skrátka, zlyhal a hotovo, bodka. Ten príbeh dôverne poznám z knihy Davida Granna, ktorá vyšla v slovenčine v roku 2013. Je mi jedno, že si náročnú látku Gray (zároveň scenárista filmu) mierne upravil (najvýraznejšie asi na konci, ktorý ide tam, kam dochované záznamy nejdú a teda si vymýšľa, ale vôbec mi to nevadilo a je to dôstojný koniec pre Percyho Fawcetta, ale faktom je, že ten „kompas“ je skrátka výmysel, nič také sa v skutočnosti nestalo). Už viac ma trápi, že napriek štedrej minutáži a skúsenej produkcii Brada Pitta, je Jamesova snímka ospalá a unavená od prvej po poslednú minútu. Ani raz sa naplno nerozbehne. Chýba jej napätie a to napriek celistvej atmosfére a uspokojujúcim hereckým výkonom (najviac ma zaujali Angus Macfadyen a sympatický Robert Pattinson, ktorého by som, byť na Fawcettovom mieste, tiež chcel mať po svojom boku). Hoci Fawcett na svojich potulkách po amazonskej džungli zažíval neskutočné šialenosti (kanibali, smrteľne nebezpečné indiánske kmene, vražedné zvieratá, nechutné choroby, brutálna divočina a niektoré teórie dokonca spomínajú 20-metrové anakondy), film rozhodne žiadnou veľkolepou dobrodružnou adaptáciou nie je. Asi je prehnané povedať, že sa v ňom skoro nič nedeje, ale risknem to. Chýba tomu údernosť, chýba tomu drajv – teda veci, o ktoré si udalosti doslova koledovali. Je (ne)vidno, že Gray nemal práve najvyšší rozpočet, čo asi najviac bije do očí v pasážach z vojnového frontu. Avšak pobil sa s tým vcelku dôstojne a to predovšetkým vďaka skladateľovi a skúsenému kameramanovi (Darius Khondji!). Najviac ma sklamali nepochopiteľné časové skoky (Fawcett je informovaný, že prinajlepšom ho čaká mnoho rokov blúdenia nebezpečnou džungľou, nasleduje strih na tehotnú manželku a keď sa chlapík vráti, doma ho čaká bábätko, ktoré ešte nehovorí, ani nechodí). Obludné sú však i neuveriteľne sa meniace počty členov Fawcettových expedícií, kedy sú jasné zábery na jednu plť s troma chlapmi a v nasledujúcej scéne postáva v zábere desať drsňákov s búchačkami. Akože sorry, tuná si niekto neustrážil základné veci. Najabsurdnejšie to vrazí do očí počas druhej Fawcettovej výpravy, kedy je na plti Fawcett, Costin, Murray a fúzatý týpek a zrazu strih a na scéne v pozadí postáva šesť nových belochov a KÔŇ :-) Obávam sa, že láska Jamesovi Grayovi nepomohla a chcelo to skôr psychopatického, vizionárskeho magora. Iba tak sa z tohto príbehu mohla zrodiť klasika ako Aguire, hnev Boží alebo Apokalypsa.

• 20.7.2017  11:55

Bukowski bol čurák. Kedysi som na jeho textoch poriadne frčal. Zaujali ma svojou jednoduchosťou. Boli stručné, jasné a priame. Niečo ako Hemingway, ale Bukowski sa ešte menej na niečo hral. Dalo by sa povedať, hoci so mnou určite mnohí nebudete súhlasiť, že nechcel povedať nič. Nič. Proste nič. Nič o tomto svete, nič o ľuďoch, nič o zmysle života. Nemal prakticky žiadne ambície. Písal iba o prostredí, v ktorom sa pohyboval a o ľuďoch, ktorých poznal. Nebolo v tom nič viac. Ale, paradoxne, práve tým, síce nechtiac, ale to nevadí, hovoril o svete, ľuďoch a zmysle života :-) Jeho svet, to bola stoka. More alkoholu, hodiny sexu so ženami ešte zúfalejšími, než bol on sám (a to už fakt bolo čo povedať), zamestnania, ktoré z duše nenávidel od prvého dňa a prežívanie zo dňa na deň. Nebolo dôležité, kde bývate. Stačila jedna izba v zavšivenej ubytovni. Nebolo dôležité, čo jete. Stačila jedna snickerska na 24 hodín. Nebolo dôležité, s akými ženami spal. Úplne v pohode stačili najlacnejšie prostitútky. Dôležité bolo len jedno. Aby mal prachy na chľast a cigarety. Bolo to svojím spôsobom úbohé, hnusné a strašné, ale ak sa vám to nepáčilo, nemuseli ste to čítať. Nikto vás nenútil. Mne ľudia ako Bukowski nie sú sympatickí, ale jeho poviedky a knihy boli zaujímavé (niektoré viac, niektoré menej). Jeho priamočiare texty ma zaujali nielen ako čitateľa, ale aj ako autora, vyjadrujúceho sa skôr krátko a priamo, než chodením okolo omáčky na dvadsiatich stranách, počas ktorých aj tak nič nepoviete. Bukowského otec ho ako malého strašne týral a bil a nakoniec z neho vyrástlo to, čo vyrástlo. Pri sledovaní tohto dokumentu som sa čudoval, že mu nikdy neruplo v bedne, nezabil pár ľudí a neskončil na elektrickom kresle. Bol to hororový človek, ktorého by som nechcel mať za suseda. A tento film to dokazuje. A nenarážam iba na moment, v ktorom tento odpudivý ožran brutálne ukopal (!) pred kamerami (!!) svoju frajerku (ktorá bola zrejme ešte väčším skrachovancom, ako on a tak si ho následne oficiálne vzala za manžela!!!). Sledovať tohto človeka, to je čosi strašné. Hrozne vysiľujúce a nepozerá sa to dobre. Ak sa zaujímate o Bukowského život a dielo, určite si to pozrite, ale občas vás napne na vracanie, občas budete nadávať a celkovo sa budete občas nudiť, lebo je to dlhé a od istého momentu stagnujúce. Ináč, zaujímavé je Bukowského názor na Mickeyho Rourkea (ktorý stvárnil jeho alterego Henryho Chinaskiho v Barfly). Bukowski sa k nemu nevyjadruje zrovna lichotivo, pritom mal s Rourkeom množstvo spoločných vecí (mimoriadne komplikované detstvo a samodeštrukčný systém napríklad).

• 20.7.2017  09:41

Obsahuje drobné spoilery. Od prvej minúty nie je jasné, či je film určený decku (ktorému sa ohromne páči Nekonečný príbeh) alebo hororovému dospelákovi - takú drastickú scénu s chrupom som posledný raz videl tuším v roku 2000, v Stroskotancovi. Bohužiaľ, aj po tomto drastickom začiatku Nebojte sa tmy nevie, koho chce osloviť. Takže dieťa bude na smrť vydesené a dospelý sa bude zhovievavo usmievať nad naivným štýlom. Nepomôže tomu ani nesympatické herecké obsadenie. Sklamala ma aj vizuálna podoba. Je to šeré, je to počmárané a často sú veci skôr cítiť, než vidieť. Bol to (možno) umelecký zámer. Jeho vinou však snímka vyzerá vizuálne nepekne až škaredo a dokonca televízne. Je to smutné, pretože Nebojte sa tmy miestami očividne chcelo byť novým Faunovým labyrintom - a ten vynikal podmanivou výpravou. Štvali ma aj nelogickosti (dievčatko najskôr škriatkov oslobodzuje a následne sa ich bojí. Čo robia s unesenými? Kto ich „zamkol“ v krbe? Čo sa stalo so slúžkou z úvodu? Prečo im tak záleží na zuboch? Keď im tak hrozne záleží na zuboch, prečo nezjedli tie z úvodu? Prečo zaútočili na „údržbára“ a na ostatných dospelých nie? Čo chceli od dievčatka? Ak zuby, prečo jej ich nevybili pri prvej príležitosti? Prečo sa pred ňou v jednej chvíli rafinovane ukrývali za plyšovou hračkou a v druhej na ňu zaútočí aspoň 20 kusov? Obludky sú raz líčené ako komické postavičky, inokedy ako smrteľne nebezpeční zabijaci a štvalo ma, že sa dokážu v sekunde vypariť z miestnosti tak, aby ich ani na stotinu sekundy nezahliadla žena ani dvaja robotníci, ktorí práve vrazili do kúpeľne.).

• 19.7.2017  17:14
    Backcountry (2014)

"Musím" dať minimálne 70%. Na scenári mi pár vecí nesedelo (napríklad zákerne klamlivá vedľajšia línia s Ericom Balfourom, keď uvidíte, pochopíte), ale inak je to skutočne naturalistický a riadne drsný survival triler. Krásna jesenno-zimná výprava, veľmi sympatický ústredný párik, prenikavo pôsobivá takmer až hororová atmosféra a mimoriadne naturalistická "istá" smrť. Plus som si zamiloval kratučkú scénku na začiatku, kedy - ešte bezstarostní - hrdinovia idú autom a začnú spievať. Milujem tú pasáž.

• 19.7.2017  07:26

Spoilery. Bodie má problém: je zranený. Nejde síce o nič hrozné, ale nakoľko ide o zranenie ruky, vinou čoho nemôže poriadne strieľať (čo je v jeho zamestnaní "trochu" problém), je na pár dní postavený mimo službu. Čo mu samozrejme absolútne nevyhovuje, ale čo sa dá robiť. Našťastie sa primotá k riadne krvavému prípadu: počas rande sa zapletie s teroristickou skupinkou. Proste Bodie no :-)) Toto je na tejto časti zaujímavé: Bodie, akčný buldozér, nemôže kvôli zraneniu naplno využiť svoje fyzické prednosti, stojí proti početnej a brutálnej presile a musí brať ohľad nielen na svoje zranenie a civilov, ktorí sa mu primotajú do cesty, ale i na frajerku, ktorá ho počas akcie sprevádza (!). Príbeh sa odohráva takpovediac v reálnom čase, čo je tiež veľmi zaujímavé a pridáva to scenáru na napínavosti. Už horšie sú logické kotrmelce (nezmyselné odstrelenie kňaza tesne po tom, čo je Bodie uistený, že sa nikomu nič nestane) a nemalé škody pácha i rozdelenie s jeho dvojčaťom, Doyleom.

• 18.7.2017  09:56

Jackieho Chana mám rád, ale rozhodne nejde o žiadnu moju srdcovku. Schválne som si prebehol jeho filmografiu a zistil som, že z tých desiatok a desiatok filmov, v ktorých Jackie hral, som videl len okolo 20 a aj to „len“ tých amerických (česť pár ázijským výnimkám). Takže určite nie som žiadny expert na tohto sympatického herca. Ale toto bolelo. Toto je bez debaty jeden z najhorších filmov, aké som od Jackieho videl. Vrátane Akcie nemluvňa, Križovatky smrti 3, Tuxeda a Cesty okolo sveta za 80 dní, čo je absolútne neuveriteľné. Vlastne to ani nie je čistých 40%, ale skôr 30%. Fakt strašný, príšerný film. Trvá takmer dve hodiny, ale už prvých 10 minút je neznesiteľných. Jackie je akýsi pomotaný, domotaný, mľandravý a taký nijaký. Jeho spojenie s americkým pošukom Johnnym Knoxvilleom malo vytvoriť skvelú chémiu... avšak nevytvorilo. Nevraviac o tom, že starnúci Johnny nič akčné nepredvedie, čo je dosť zvláštne, ak vezmeme do úvahy jeho minulosť s Jackass. Zápletka je strašná, scenár neskutočne intenzívne klišé peklo. Mal som obrovský, ohromný problém to čo i len vôbec dopozerať. Vtipné scény nie sú vtipné, iskrenie medzi netradičnou dvojkou nie je iskrením a akčné scény sú absolútne priemerné. Pobavili ma snáď len dve obskúrne spevácke scénky a zaujímavé Mongolsko. To už sa vážne asi ani nedá slušne povedať, kde je Renny Harlin.

• 17.7.2017  17:51

Sovák s Kemrom sú zatlačení do úzadia a naopak do popredia, na ich miesto, je uprednostnený Vladimír Menšík. Čo nie je na škodu veci, nakoľko si tento diel svojím obrovsky žoviálnym stvárnením autobusára Čiháka kradne sám pre seba a všetko ostatné sú len nedôležité etudy. Dosť to pripomína (v zlom) rôzne filmy a seriály, v ktorých sa známi hrdinovia dostanú zo svojho typického prostredia do "veľkého sveta" a zo všetkého najviac to pripomína reklamu na dané miesto/mesto. Ale inak fajn oddychovka.

• 17.7.2017  07:09
    Creepshow (1982)

Creepshow sa nevydarila. Nepomohla jej ani aktívna účasť Romera a Kinga. Od prvých sekúnd zapácha béčkarským odérom. Film pôsobí nízkorozpočtovo, ale v skutočnosti sa rozpočet pohyboval okolo ôsmich miliónov dolárov, čo na začiatok 80. rokov nebolo málo, takže bohvie, kam sa peniaze stratili. Creepshow každopádne pôsobí po vizuálnej stránke podvyživene a podpriemerne. Herci sú príšerní (nepomohla ani účasť Teda Dansona, Eda Harrisa a Leslieho Nielsena, najzábavnejší je paradoxne nakoniec neherec King ako blbý farmár). Afektovanie do komiksovej podoby je mimoriadne zlé (rozdelený obraz, hrané scény prechádzajúce plynulo do kreslenej podoby). Viem, že hodnotenie 20% môže pôsobiť z mojej strany prehnane, ale proste tento film nemal nič, čo by ma pozitívne zaujalo - až na "poviedku" o tajomnej debne pod schodmi. Čo je na dvojhodinový film, ako mi dozaista dáte za pravdu, strašne málo.

• 15.7.2017  20:06
    Dům snů (2011)

Ježiši. Tomuto zázraku som sa úspešne vyhýbal 6 nádherných, krásnych a oslobodzujúcich rokov. Potom som ale dostal nejaký skrat alebo čo a povedal som si, že by som tomu mohol dať šancu. A trpko som to oľutoval od prvých minút. Tak nesympatické postavy a podpriemerné herecké výkony som nevidel už pekne dlho. Akože sorry, určite mi mnohí vynadáte, ale Daniel Craig je ako herec vo väčšine svojich rolí absolútne neschopný, nemožný, mátožný, malátny a v podstate nijaký. Tentokrát rovno aj veľmi nesympatický. Normálne vidíte, ako v scénach, kedy sa od neho požaduje aj čosi viac, než len postávania v zábere, má smrť v očiach a počujete, ako premýšľa. „Čo ja tu len robím, veď ja vôbec neviem hrať, panebože to si režisér nevšimol, prečo ma obsadil, ja som šiel na kasting ožratý a nevedel som, čo robím a on mi dá normálne podpísať zmluvu áááááá.“ A že by Rachel Weisz a Naomi Watts oslňovali svojimi hereckými megaschopnosťami, to som si veru tiež nikdy nemyslel. K tomu dve extra otravné „rozkošné“ dievčatká (ktoré máte chuť zavrieť do pivnice, rozbiť im tam žiarovku a hodiť dole klbko užoviek) a scenár, ktorý je taký zlý, že už ani nie je vtipný. Občas sa mihne pokus o atmosféru či nebodaj náznak strašidelnejšej scény (postava vonku za stromom), ale nebojte sa, veľmi rýchlo akékoľvek plusy zmiznú a už sa nevrátia. V istom smere poteší brutálny twist v cca polke filmu, ale proste stále je to čosi hrozné a veľmi, veľmi, veľmi zlé.

• 14.7.2017  07:51

Hm, strašne ma to nebavilo. Time travel nikdy neboli moja šálka kávy (až na sériu Terminátor a pár ďalších kusov). Páčila sa mi mierne hororová atmosféra, ale celková nízkorozpočtovosť až príliš bila do očí (jeden škaredý les a pár škaredých miestností). Vrcholom bol scenár, ktorý ma vôbec nezaujal a veľmi nesympatické postavy v čele s hlavným - a riadne protivným – (anti?)hrdinom.

• 14.7.2017  06:50
    Red Dog (2011)

„Dobrý chlapec. Tu zostať. Tu si doma.“ Po Mojom psovi Skipovi, Hačikóvi a Marleym a ja ďalší nezdolný film o silnej psej vernosti, siahajúcej až za hrob. Podľa skutočných udalostí (fakt!) nakrútený Red Dog dlho klame telom a hoci sa začína pomerne temne, už čoskoro nečakane (?) preladí na brutálne komediálnu rovinu. Ktorá je síce vtipná (proste typický austrálsky pošukfilm, kedy má nejaká postava zaujímavý preslov a tesne za ňou stojí chlap v tesných slipoch a uznanlivo prikyvuje nad tým, čo práve počuje), ale zároveň klame telom. Pretože ten príbeh je v jadre strašne smutný a tragický a od istého bodu v scenári sa z toho stane maratón bezmocného divákovho plaču. Ku koncu je to už vyložene brutál slzavý masaker, najviac ma dorazilo, keď „tam“ potom prišla aj mačka alias Red Cat, to už tvorcovia vážne išli za doraz divákových plačúcich možností. V neposlednom rade je Red Dog (alias austrálsky dobytkársky pes) charizmatický a vtipný už od prvého pohľadu. A všetci tí chlapi okolo neho (a Rachael Taylor) sú rozhodne týpkovia na pohľadanie (ale žiť medzi nimi by som ozaj nechcel). Plus žralok, soundtrack atď.

• 12.7.2017  06:57

Snaživé, za mňa vcelku dosť sympatické akčné béčko, ktoré sa na nič nehrá. Svojho času šlo o pokus razantného Briana Boswortha preraziť na plátnach kín a stať sa novou akčnou hviezdou. No... moc to nevyšlo:-) Napriek tomu to vôbec nebol márny pokus. Naopak, šlo o zaujímavý a originálny pokus o vyrobenie novej akčnej hviezdy, čosi medzi Schwarzeneggerom a Dolphom Lundgrenom a za seba hovorím spokojné „áno“. Jednak je to obrovský chlap, ktorého by mal problém prebiť aj Schwarzeneggerom vo vrcholnom období a jednak mu nemožno uprieť sympatický a nenútený herecký prejav (čo u svalnatých akčných borcov býva skôr výnimka). Ale proste to nestačilo a dnes jeho existenciu vnímame ako slepú akčnú uličku. Naopak poteší démonický Lance Henriksen. Zápletka o agentovi, tajne sa infiltrujúceho do zločineckého gangu vskutku nie je originálna (a vskutku takou nebola ani v roku 1991), ale proste mňa ot bavilo :-)

• 10.7.2017  08:46
    Příchozí (2016)

Drobný spoiler. „Aký máme čas?“ – „Správny čas na otvorenie šampusu.“ Villeneuve je na môj vkus priveľmi chladný typ režiséra. Neosobne nakrúca aj vyložene ľudské a „teplé“ scény, ktoré si koledujú o čo najmohutnejšie pritlačenie na pílu. To mi na ňom trocha vadí. Nemusím síce patetické limonády á la Pearl Harbor, ale ani takéto studené čumáky. Našťastie, Prvý kontakt je podstatne lepší, než Sicario. Vlastne oveľa, oveľa lepší. Štýl Prvého kontaktu je zdanlivo rovnako odťažitý, chladný a neosobný. Lenže v skutočnosti je to nálož citov. Každý „flashback“ s dcérou je plný emócií, z ktorých sa zastavuje srdce. Herecké výkony sú veľmi dobré (hlavne resp. iba Whitakera, Amy Adams a Jeremyho Rennera), pozoruhodná je i „hudba“ a podmanivá, miestami dosť provokatívna vizuálna stránka. No hlavná sila Prvého kontaktu je v mimoriadne zamotanom scenári. Ak si pred pozretím nebudete čítať spoilery, na konci budete riadne prekvapení. Cítil som sa trochu, ako keď som v roku 1999 zašiel sedemkrát do kina na Šiesty zmysel. Koniec si vzhľadom na početné prekvapenia koledoval o väčšiu dĺžku, ale i tak je to bomba. Bomba, nad ktorou budete dlho premýšľať. A potom si uvedomíte, že áno. Dávalo to zmysel. Som fanúšik Votrelcov, ale myslím si, že ak by raz došlo ku kontaktu s mimozemskou civilizáciou, prebiehalo by to (bohužiaľ? Našťastie?) nejako takto. Možno by som niektoré veci lepšie vysvetlil (nemal budúcnosť vidieť aj Renner?), ale inak dobrá práca.

• 8.7.2017  19:50

„Už ste niekedy morfovali?“ – „Ja. V sprche.“ Neviem no. Chcel som dať 60%, ale asi nemôžem. Na jednej strane je to oveľa lepšie, než by človek od takej blbosti čakal, triky sú fajn, vizuálna stránka takisto, povinné akčné finále vcelku ušlo, postavy sú sympatické a nechýba „správny“ mix napätia, humoru (mníšky), akcie a dojemnosti (rodinné problémy, umierajúci rodičia...). Na strane druhej, scenár akoby napísal počítač podľa programu „typický, priemerný hollywoodsky film pre mladých s trikmi a vtipmi“. Je tam plno očakávaných zvratov, klišé, je to predvídateľné. Hlavná záporáčka je nudná a jej gigantický pucflek dosť biedny. Aj sa mi to páčilo, aj ma to nudilo. 50%?

• 7.7.2017  09:09
    Hon (2012)

Je to desivé, čo ľudia vedia urobiť, ak ich je viac a sú proti jednému. Mne osobne sa z takých filmov robí dosť mdlo a strašne nerád ich pozerám. Hon je mrazivá dráma, miestami skôr triler, ktorý sa bez problémov mohol skončiť ako Straw Dogs, ale nakoniec sa režisér vybral trochu inou cestou. Mads Mikkelsen je skvelý a jeho umiernený a zraniteľný výkon oceňujem o to viac, že poznám jeho brutálne a drastické výkony z Hannibala a Vzkriesenia Valhaly. Oceňujem, že sa tvorcovia nebáli nakrútiť film o takej háklivej téme, ako je (potenciálna) pedofília.

• 7.7.2017  07:10

„Nebojte sa, bude to Ok.“ – „Všetci tu umrieme!“ Spider-Man: Návrat domov nie je najlepší v trikových scénach (tie sú miestami dosť zlé), ani v akčných (nie je ich veľa a žiadna z nich ma vyložene nestrhla). Najlepší je v scénach zo školy, v scénach so spolužiakmi a učiteľmi (ktorí mohli dostať oveľa väčší priestor, najmä profesor, ktorý v minulosti za evidentne mimoriadne tragických okolností už na jednom výlete prišiel o žiaka). Všetky tieto postavy, postavičky a figúrky sú pôvabné, smiešne a rozkošné. Je tu takisto výrazný zmysel pre humor, či už situačný (koncová scéna na záchodoch alebo naháňačka s dodávkou, pri ktorej Spider-Man nechtiac zdemoluje desať plotov, vypustí jeden bazén, zničí grilovačku, zlikviduje osemnásť striech, desať prístreškov, tri garáže, osem bicyklov a pohladká jedného psa) alebo dialógový a hláškový („Neobjímam ťa, len ti otváram dvere. Tak ďaleko ešte nie sme.“). Tom Holland je najlepší Peter Parker. Ja osobne mám rád aj Andrewa Garfielda, ale je pravdou, že Tom je oveľa bližšie komiksovej stredoškolskej predlohe, než Garfield (o absolútne strašidelnom Maguireovi nehovoriac, dodnes nechápem, ako niekto mohol JEHO obsadiť do úlohy Spider-Mana). Michael Keaton je tradične nudný marvelovský zloduch, výnimočný snáď len zaujímavým preslovom o tom, že „tí bohatí na nás kašlú" (a scénou v aute). Myslím, že by nebolo od veci skúsiť nakrútiť aspoň jednu marvelovku bez klasického záporáka, že čo to urobí. Fakt. Teta May má maličký priestor a finále je slabé. Ale newyorská atmosféra je veľmi pekná (netlačí sa v nej na patriotickú pílu až tak, ako v Raimiho čudnej trilógii), Robert Downey sa zo zmagoreného týpka pomaly ale iste prerodil v mentora a veľká škoda, že jeho šéf ochranky (wtf!?!?), príležitostný amatérsky boxer a nie veľmi dobrý šofér Happy Hogan nedostal výraznejší priestor. Oceňujem napojenie na predchádzajúce marvelovky (stará a nová základňa Avengers, Pepper, finále Avengers 1, absurdné cameo kapitána Ameriky). Občas je to nudné, ale nakoniec prevládajú pozitívne pocity. V neposlednom rade oceňujem, že konečne nejde o origin (zásadné okolnosti - pavúk, strýko - sú len okrajovo spomenuté). 70%

• 7.7.2017  06:52
    Dům II (1987)

„A kto si si myslel, že som?“ – „Múmia. Alebo mláďa pterodaktyla.“ Dom z roku 1985 je pre niektorých z nás hororová klasika, na ktorej sme vyrastali. Steve Miner vtedy, tesne po Piatku 13 jednotke a dvojke, zhmotnil scenár Ethana Wileyho (pre ktorého šlo o debut). Pomohol mu v tom Sean S. Cunningham (režisér prvého Piatku 13) ako producent. Čerešničkou na torte bolo obsadenie komika Georgea Wendta do vedľajšej úlohy; George bol v tom čase hviezdičkou populárneho sitkomu Na zdravie, veľmi dobre známeho i v našich končinách. Dvojka prišla iba o rok neskôr, ale Miner s ňou už nemal nič spoločné (Cunningham ako producent ostal). Režisérske oťaže prebral Whiley (neskôr nakrútiaci akceptovateľnú pätku Kukuričných detí, Pole teroru). Bohužiaľ, Dom II je strašný. Úplne sa upustilo od hororovej atmosféry a je to skôr dark fantasy. Hoci to dark je otázne, miestami je to skôr komédia, či skôr POKUS o komédiu. A asi nemusím dodávať, že neúspešný. Neznášam kombináciu humoru a hororu (a tu navyše ešte aj westernu). Scenár je príšerný. Ak by vznikol dnes, povedali by sme, že ide o vykrádačku Jumanji a Noci v múzeu. Masky a džungľová výprava nie sú zlé, len to už proste nemá s hororom (a s prvou časťou) nič spoločné, čo je škoda. Zaujímavosť: kým v jednotke vedľajšiu úlohu dostal Wendt, v dvojke si (neschopného elektrikára Billa) zahral jeho kolega z Na zdravie, John Ratzenberger.

• 5.7.2017  18:55
    La La Land (2016)

„Nikto mi nebude hovoriť, čo mám robiť.“ – „On ti to práve povedal.“ – „Lebo som mu to dovolil.“ Whiplash mi moc nesadol, no hoci je La La Land od rovnakého režiséra, je o džeze a o jeho prispôsobovaní sa dobe/novému/mladému publiku, bavil ma nový film Damiena Chazelleho o čosi viac. A to pritom muzikály nijako extra nemám v láske a Emma Stone mi nikdy nebola ktovieako sympatická. Atmosféra je príjemne retro, odpovedá tomu aj výprava, kostýmy... Ryan Gosling je švihák a fešák a cameo tu má aj tradične podarený magor J.K. Simmons. Žiadna z tanečno-speváckych scén ma nezasiahla, ale musím uznať, že mnohé z nich sú kvalitné, len to skrátka nie je moja šálka kávy (to o hviezdach alebo o tete z Paríža). No veľmi veľa tomu dáva fajn vzťah ústrednej dvojky a realistický a preto silný koniec. 20% navyše za to, že sa to veľmi páčilo pani manželke. A za koniec. Každopádne, Ryan už v minulosti hral vo vydarenejšej romanci. Vy viete, v ktorej.

• 5.7.2017  18:54
    The Recall (2017)

„Opatrne, mohla by sa ti zadrieť trieska.“ Nie uchádzajúce, ale bohužiaľ len nudné béčko. Mladí sú nezaujímaví a slabučkí, prostredie lesnej chaty a priľahlej divočiny bez akejkoľvek hororovej atmosféry, masky mimozemšťanov o ničom, akčné scény v podstate ani nie sú akčné a o tom, že by film bol reálne strašidelný, môžu tvorcovia len snívať. Našťastie tomu aspoň trochu pomáha miestami dosť wtf výkon Wesleyho Snipesa (Wesley si to zároveň celé produkoval) a ku koncu to dostane aspoň trocha spád a originálnejší scenár.

• 3.7.2017  07:41

Spoilery. „Mal by si trochu ubrať, vôbec nikto ťa tu nerešpektuje.“ Ja neviem, mňa proste táto séria nebaví. Paradoxne sa mi z nej najviac páčili najkomornejšie časti (jednotka, tokijská trojka). Akonáhle začali monštruózne narastať rozpočty a kastingy, prestala to byť paradoxne pre mňa sranda. Angažovanie gigantického The Rocka bolo asi tým najlepším, čo sériu za dlhé roky stretlo, ale tým to hasne. Osmička je také povinné čosi. Je tam plno akcie, ale mimo väznice ma nebavila. Páčilo sa mi finálne krytie autami pred výbuchom, mal som z toho zimomriavky, ale trvalo to 4 sekundy a bola to jediná taká scéna v celom filme. Potešilo ma upozadenie Diesela a uprednostnenie The Rocka, ale že by to z toho automaticky robilo lepšiu snímku, to ozaj nie. A Statham? Strašne v sequeloch nemám rád popieranie udalostí z predchádzajúcich dielov. Existujú výnimky (prebehnutie T-800 z jednotky, kde bol zlý, do dvojky, kde bol dobrý), ale toto je katastrofa. Keď som videl, ako sa z démona sedmičky stala komická, pozitívna postavička, nechápavo som krútil hlavou. A pri scéne s bábätkom to bolo ešte horšie – už nižšie sa klesnúť nedá, než v akčných filmoch robiť opičky s bábätkami. V jednej časti ultimátna, vraždiaca sviňa, v ďalšej vlastne fajn chlapík a navyše vojnový hrdina. Kurva, šak v sedmičke zabil Dieselovho najlepšieho kamoša a vyvraždil polku nemocnice!!! A prostredné meno scenáristu je zrejme WTF (ako inak si vysvetliť vskutku obskúrnu identitu šoféra dodávky, brániaceho vo výhľade, kým si Vin skočil za Helen). Čo ma potešilo? Hlášky („To je na mňa priveľa informácií.“), Kurt Russell, Helen Mirren a zaujímavý „psychologický“ záporák v podaní Charlize Theron. Resumé: čím viac blbostí banda okolo Vina Diesela vymýšľa, tým menej ma to baví, ale ako oddychovka prečo nie.

• 2.7.2017  08:39
    Whiplash (2014)

Hm, neviem k tomu moc zaujať postoj. Aj keď bol hlavný hrdina dosť nesympatický a všetko zlé si (relatívne) zaslúžil (moc neuznávam až takúto posadnutosť, je to psycho), dalo sa jeho pohnútkam, motiváciám relatívne dosť dobre a ľahko rozumieť. To J.K. Simmons je vskutku démonický a škoda, že s takou kondičkou nehral v nejakom akčnom filme. Ale uňho je to jasnejšie: je to hajzel, ktorý ničí svoje okolie a každého šikanuje. Zo scény z baru sa dá súdiť, že sa tým síce snaží robiť talentovaným ľuďom službu, ale v skutočnosti je to sku*vený mamľas. Takýchto ľudí ja neuznávam, sú to zlí ľudia, ktorí si myslia, že robia dobré veci. Ale nerobia. Ničia ľudské životy. Napriek tomu je J.K. Simmons skvelý, ale proste ma film s takouto sviňou v hlavnej úlohe fakt nebaví. Whiplash pritom nie je zlý, či nevydarený. Vo viacerých okamihoch strhne a zaujme (večera, bar, finále, rozchod, bitka, autonehoda). Ale jednoducho ako celok ma nejako extra nenadchol, nestrhol, nezaujal. Na môj vkus je príliš „zlý“. Produkcia: Jason Reitman.

• 2.7.2017  08:21

"No vidíš a ani to nebolelo." - "Teba určite nie." Hm, tak s Brendanom Fraserom resp. s jeho postavou vypiekli tvorcovia dvojky vskutku megabrutálne, to sa len tak nevidí. No nič, ide sa ďalej. Dvojka je jedna obrovská, možno ba priam až gigantická hovadina, plná wtf nelogickostí (harpúna hodená POD vodou, lietanie na včelách). Dobrou správou však je, že to vôbec nevadí a všetky tie blbosti naokolo vám na tvári vytvoria úsmev. Ak nie, tak nie. Mne vytvorili. Do toho The Rock, zachraňujúci od prúseru ďalšiu sériu a vydaril sa aj zvyšok kastingu (všetci sú milí, fajn a zábavní a obľúbite si ich). Najviac ma potešili absurdné vtipy typu "hra prsných svalov", no zabudnúť nesmiem ani na megapôvabný spev pri ohni. Chcem trojku!

• 30.6.2017  08:19

Mne sa to bohvieako nepáčilo. Pointa o odhalení „obyvateľa domu“ mi pripomenula minimálne dva iné horory (a vlastne asi aj to s Garym Buseym), ale nebudem ich menovať, bol by to spoiler. Problém tohto novozélandského čuda je najmä v žánrovej roztatárenosti. Občas chce vytvárať seriózne, tiesnivé pocity a hneď nato tam režisér hodí nejakú blbosť, ktorá mala byť vtipná, ale dosiahla akurát to, že sa strácajú posledné zvyšky rešpektu, ktorý sme k filmu cítili. Občas to má niečo do seba a úplná strata času to nie je, ale proste to celé nedrží pokope. A hlavná hrdinka je nesympatická, protivná pizda, ktorá je za svoje správanie skôr odmenená, než potrestaná (celé dni len spí, pozerá televízor a je sekanú, občas niekoho pobodá, ale omylom, takže si z toho polícia ťažkú hlavu nerobí).

• 30.6.2017  08:15

Čakal som, čo z toho vylezie a nakoniec som síce z konca nebol odvarený (navyše ho dlho pred koncom ako jednu z možných teórií použijú aj samotné postavy, ale skôr zo žartu a potom túto teóriu už nijako ďalej nerozvíjajú), ale i tak je to ľahko nadpriemerný kúsok s trilerovou/hororovou príchuťou. Hodinu sa to tvári ako dráma, pričom tušíme, že „niečo“ nie je v poriadku (na čo ostatne neustále poukazuje aj hlavný hrdina, strašne sa podobajúci na Toma Hardyho, v skutočnosti ide o týpka z Promethea, ktorý Noomi Rapace urobil chobotničku). A potom príde nervydrásajúce finále. No, hm, to je nakoniec o čosi menej nervydrásajúce, než by si zrejme tvorcovia želali, ale i tak je to solídne zakončenie zaujímavo nastaveného príbehu. SPOILERY Ale pár vecí mi nesedelo (to bola fakt poriadna náhoda, že Choi sa ukázal práve vtedy, kedy sa ukázal – ak by sa dovtedy ukrýval v dome a teda bol v tom tiež namočený, tak by som to bral, ale nie, Choi o ničom netušil a skutočne bola jedna neskutočná náhoda, že sa objavil „vtedy“). A nebolo dopovedaných (niekedy je náznak lepší, než tvrdé ukázanie, ale i tak asi mohli/mali ukázať, ako dopadla tá baba, čo z večierku odišla ako prvá). SPOILERY

• 29.6.2017  08:42

Neviem, čo si o tom mám myslieť. Tak to uzavriem vecne. Nedám 40%, lebo mi to pripadalo dostatočne „iné“ a originálne, než bežná hollywoodska produkcia. To je plus. Zároveň našťastie film napriek svojej bizarnosti nepôsobí nechcene smiešne, ani unavujúco. Dokonca som sa napriek zaspatému tempu skoro vôbec nenudil. Plusom je tiež to, že sa nejedná o „nezávislé umenie“ - takže som nemusel rozmýšľať, či to, že Rourke nájde dievča v cirkuse, je metafora na to, že našiel sám seba v kuriózne pokrútenom svete obrátených zrkadiel. Znamená to proste to, že ho našiel v cirkuse. Ale 80% nemôžem dať tiež: skrátka ma to nijako geniálne nechytilo (napr. som čakal, že v cirkuse).

<< předchozí 1 2 3 4 36 71 105 140