tron

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 40 78 117 155
    • 25.4.2018  09:50
    Haunt (2013)

Strašne, ale fakt strašne nezáživný horor so slabou atmoškou, úplne nezaujímavým scenárom, proste bieda. Videl som aj oveľa horšie horory, ale aj stokrát lepšie a tento mi vôbec nič nedal. Ani neviem, čo viac by som k nemu napísal. Asi nič. 30%.

• 25.4.2018  08:18
    Exorcista - Série 1 (série) (2016)

SPOILERY!!! „Koľkí z nich sa z toho dostali?“ – „Niektorí. Iným nepomôžeš, tá bolesť v nich už navždy zostane.“ – „Ako ju mám prekonať?“ – „Musíš si povedať: Som tu. Som živá. Som tu dnes, budem tu zajtra a budem tu aj pozajtra. Nebola to moja vina. Túto dohodu uzavrieš so svetom vždy, keď ráno vstaneš z postele.“ Vôbec sa mi do toho nechcelo, na čom určite mal veľký podiel Kirkmanov spriaznený Outcast, ktorý som znudene zabalil po tretej časti. Exorcistovi som sa napriek tomu rozhodol dať šancu. A neľutujem. Nakoniec prevláda možno nie vyložená eufória, ale spokojnosť bez debaty. Spočiatku pomalé tempo nesadne každému, ale v konečnom dôsledku treba oceniť práve uprednostnenie budovanie zákernej atmosféry a kvalitné postavy pred trápnymi ľakačkami a útrpnými scenármi. Práca s atmosférou, postavami (všetci herci sú super, ale mňa najviac oslovili Ben Daniels, Kurt Egyiawan a sympaťáčka z 90-tych rokov Geena Davis), vzťahmi a dialógmi robí zo seriálového Exorcistu dôstojného nástupcu kultovej jednotky. S legendárnym hororom Williama Friedkina seriál súvisí, seriál a film sa navzájom pekne prepoja. Niekto možno povie, že existencia seriálu dehonestuje film (v tom zmysle, že všetka tá kňazská obeta z filmu sa ukazuje byť zbytočnou, nakoľko Pazuzu vtedy vôbec nebol zničený, iba „uspatý“ – na strane druhej, už v samotnom filme predsa bolo na samom konci naznačené, že to tak zrejme je), ale mne to nevadilo. Exorcista je drsný, „nebezpečný“ a občas krvavý, ale nijako extrémne to s týmito ingredienciami nepreháňa a v jadre skutočne zostáva v prvom rade príbehom jednej drasticky skúšanej rodiny. A dvoch kňazov, stojacich pri nej v dobrom aj v zlom. Hlavne v zlom. Som rád, že som si Exorcistu pozrel. Je to temný, dospelý a v rámci možností inteligentný seriál, ktorý určite má viacero mínusov, ale s prihliadnutím na silné plusy nemám väčší problém odpustiť mu ich. Zaujímavým oživením je i fyzická prítomnosť démona Pazuzu v nepríjemnom podaní Roberta Emmeta Lunneyho – takto nejako si predstavujem Pána v čiernom obleku z Kingovej geniálnej rovnomennej poviedky.

• 25.4.2018  08:10

"V lese niečo je." Sorry, ale musím dať len 40%. Nie je to zle nakrútené, John Cho je sympaťák, Ben Daniels je lepší Gary Oldman, než ozajstný Gary Oldman, zlovestné náznaky blížiacich sa hrozných, strašných vecí správne znepokojujú a vracia sa aj môj obľúbenec z prvej série Kurt Egyiawan. Ale zároveň je to dosť nuda, sprisahanecká linka s katolíckou vrchnosťou ma nebaví a zatiaľ to skôr prešľapuje z nohy na nohu, než aby to patrične razantne šlo dopredu. Uvidíme, čo bude ďalej, každopádne to zatiaľ s druhou sezónou nevzdávam - aj prvá sa začala troška opatrnejšie a pomalšie a nakoniec z toho bolo fajnových 70 - 80%.

• 22.4.2018  22:21

Spoilery. Ďalšia skvelá časť. Pán Blanky zažíva drsnosť na stožiaroch a kapitán Crozier konečne podstupuje brutálny detox, aby sa z neho mohol stať TEN kapitán, ktorého som si tak veľmi obľúbil v knižke.

• 21.4.2018  20:51
    Specialita šéfkuchaře (TV film) (1999)

„Večer bez tohto prostredia a bez vás je pre mňa už len ťažko predstaviteľný.“ Do tohto filmu ma drastickým spôsobom (prosbou) prinútil Honza Vojtíšek pre účely napísania článku do Howarda. Bál som sa toho, ale nakoniec musím uznať, že to bola kvalitka. Váham čo sa hodnotenia týka. Nie je to čistých 80%, to určite nie. Lenže tá atmosféra je ozaj úžasná a za ňu musím dať štyri hviezdičky. Proste musím, sorry. A ešte za Jiřího Lábusa, ktorý je v úlohe čudáckeho riaditeľa fenomenálny a potvrdil, že komici sú skvelí vážni herci (naopak to neplatí, čo je dosť zvláštne). Kladne hodnotím aj výkon menej známeho Lukáša Hlavicu, ktorý dostal o dosť nevďačnejšiu úlohu, ako Lábus a na prvý pohľad muselo byť veľmi jednoduché ju zahrať, ale nie je to tak a jeho sústredený výkon je vyrovnaný Lábusovmu (ktorý je predsa len divácky o dosť atraktívnejší). Hoci ide „len“ o televíznu inscenáciu (a adaptáciu hororovej poviedky amerického autora), atmosféra je vskutku intenzívna, geniálne hororová, ponurá a strašne mocná. Sú filmy, ktoré sa berú natoľko vážne, až sú nechtiac smiešne. A potom sú filmy, ktoré sa berú hrozne vážne a nie sú nechtiac smiešne, ale budia rešpekt.

• 21.4.2018  09:08

„Pokiaľ si si to nevšimol, tak ja sa ti nezodpovedám, milý zlatý.“ Sú tam scény, ktoré sú fakt dobré. Pokec u mamy po tom, čo jeden z bratov vraždil. Bitka dvojičiek. Akcia s kladivom. Takisto voči Tomovi Hardymu (ktorý to aj produkoval) ťažko mať námietky. Nie je to najlepší, ani najsympatickejší herec na svete, ale má svoj štýl a je to veľký pracant, to sa musí uznať. Má v sebe „niečo“. „To“, vďaka čomu sa z ľudí stávajú filmové hviezdy. Obe dvojičky sú našťastie typovo veľmi rozdielne, čiže Tom zrejme nemal veľa práce s ich odlíšením. Pravdepodobne kvôli nie úplne postačujúcemu rozpočtu majú len málo scén, v ktorých sú vidieť obe naraz vedľa seba. Obe ale majú niečo do seba. Reggie je žoviálny pohoďák, typ charizmatického gaunera, čo však neznamená, že raz neskončí zle. A Ron je tichý, večne napnutý magor, ktorému môže kedykoľvek prepnúť a poodtŕha ruky každému v miestnosti. Poteší retro atmosféra, ale proste ma to ako celok príliš nestrhlo, nebolo to zlé, to určite nie, ale nebolo to ani výborné. Len občas to chytilo drajv a švih, scenár bol vcelku nudný a nebolo mi príliš jasné časové rozhranie, počas ktorého sa dej odohrával. Občas mi to pripadalo ako mesiace, inokedy ako roky.

• 17.4.2018  18:25
    Exorcista - Janus (S02E01) (epizoda) (2017)

No neviem, zatiaľ len taký priemer. Prvá séria sa mi prekvapivo dosť páčila, ale prvá časť druhej série ma zatiaľ neoslovila. Vracajú sa síce obaja obľúbení (bývalí) kňazi a nová rodina (v čele so sympaťákom Johnom Cho) nevyzerá úplne márne, zatiaľ je to však každopádne dosť, hm... nuda?

• 16.4.2018  14:59

Bože, ako mňa len nezaujímajú vymyslené (pseudo)problémy amerických hlúpych puberťákov! Sprosté pipiny, pre ktoré znamená zrušenie ich webu koniec sveta. Roztlieskavačky s IQ 38 milujúce debila, ktorý ani poriadne nevie, ako sa volajú a kvôli ktorému potratia. A dospeláci? Fakt o moooc lepšie. Psychopatické stalkerky vlastných dcér, alebo zvrátená pizda, ktorá svoju dospievajúcu dcéru propaguje do takej miery, že chýba už len kúsok od detskej pornografie. Prisámbohu, že ak by to nemalo Deana Norrisa, Adama Sandlera (ktorý síce vie byť v drámach aj lepší, ale aj tak je dobrý), Ansela Elgorta, Kaitlyn Dever a snovú atmosféru, tak niekoho požiadam, aby mi vzduchovkou strelil do oka.

• 15.4.2018  10:30
    Welp (2014)

Miestami priemerná, miestami parádna (belgická!) mäsiarčina. Poteší sympatický kasting, pekná lesná výprava, plno drsných scén, množstvo kontroverzných scenáristických rozhodnutí (zomierajú postavy, od ktorých by ste to vážne nečakali + megatemný záver) a tvrdé gore. Ale tiež predvídateľný scenár a neveľmi zaujímavé postavy. Niekedy je to na 40%, niekedy na 80%. Tak dávam 60%, ale ak máte v láske camp slashery, určite si to pozrite. Boh múch skombinovaný s Piatkom 13 a knihou Oddiel od skvelého Nicka Cuttera.

• 15.4.2018  09:58

"Chceš všetkých spasiť. Možno by si mal túto svoju túžbu potlačiť." Skvelá záležitosť. Temná, ponurá, čoraz bezvýchodiskovejšia. Najhoršie to však na palubách lodí Erebus a Terror ešte nie je, stále sa tam drží základná morálka a je prítomných množstvo autorít (kapitán, dôstojníci, vojaci, lekári). Avšak niektorí z nás vedia, ako to dopadne. A z toho mrazí. Ak pôjde všetko podľa plánu, z Hickeyho sa stane jedna z najvýstavnejších záporných kreatúr televíznej obrazovky za rok 2018.

• 9.4.2018  21:18

Jednotka patrí medzi najzabudnuteľnejšie sci-fi posledných rokov. Napriek tomu sa dočkala dvojky... a s prekvapením musím povedať, že je to lepšie, než som čakal. Hoci nie je technicky správne používať výraz dvojka, pretože cca do polovice sa dej odohráva súbežne s jednotkou, ak som to správne pochopil. Až od druhej polovice je to plnohodnotný sequel. Nečakal som od neho vôbec nič a nakoniec som dostal dvojhodinové monštrum pôsobiace dojmom, že doňho tvorcovia zakomponovali nielen dvojku, ale rovno aj trojku so štvorkou. Postáv, zvratov, udalostí a prostredí je tam fakt strašne moc. Ale v podstate v dobrom, pretože len čo sa začnete nudiť vzťahom otca a syna (sympaťák Frank Grillo), uvidíme mimozemskú inváziu v nočnom veľkomeste. Potom, čo to začne stagnovať, plynulo sa presúvame do mimozemskej lode, kde začnú brutálne umierať dôležité postavy. Potom nás scenár vypľuje síce znova na Zem, ale nie do USA, ale do Malajzie (!), vďaka čomu na scénu prichádza sympatická mlátička Iko Uwais a psychopatická mlátička Yayan Ruhian (s mačetou). Do toho bleskovo rastúce pozemské deti s mimozemskými génmi, vytrhnuté mozgy, mimozemšťania vybavujúci si spomienky majiteľov pôvodných mozgov, Kaiju a pokazené zábery (ktoré by ste u vážneho akčného sci-fi trileru určite nečakali, ale nevadí). O máloktorej dvojke toto môžem(e) povedať, ale: lepšie, ako jednotka.

• 8.4.2018  08:33
    Paddington 2 (2017)

„Vypli ste svetlo, nie mikrofón. To, čo ste práve povedali, sme všetci veľmi dobre počuli.“ Ešte o kúsok rozkošnejšie, ako megarozkošná jednotka – a to už je vážne čo povedať. Možnože tempo troška zdržuje Hugh Grant. Ten je síce na jednej strane super (dosť mi jeho egomaniak pripomínal Kennetha Branagha z druhej potterovky) a samozrejme rozhýbava hlavnú zápletku. Na strane druhej, akonáhle sa zjaví na scéne je síce pôvabný a zábavný a rolu si zjavne užil (vrátane záverečných titulkov), ale, proste, nuž, ehm, ehm, brzdí tempo a narúša celistvú atmosféru. To Brendan Gleeson je opäť zas riadna šupa. Samozrejmosťou sú vydarené výkony Paddingtonovej rodiny + postáv z minula, ktoré sme si obľúbili. Po vizuálnej stránke je to miestami poriadne hravé a originálne („živá kniha“). Je tu tiež plno dobrého humoru a dojemných, silných scén. Miestami tvorcovia robia natoľko bizarné scény, až je to WTF, ale WTF úžasným, pozitívnym spôsobom (premena väznice na raj na zemi). Ústredný medvedík Paddington nestratil nič zo svojej roztomilosti z prvej časti. Stále je to macko, ktorého si jednoducho musíte obľúbiť a nikto sa naňho nedokáže hnevať, lebo to nemyslí zle, je slušne vychovaný a diplomatický a v každom človeku, a to aj v tom najhoršom, vidí aspoň iskierku nádeje a dobra.

• 8.4.2018  08:05

Bavia vás horory, kde po sebe hodinu a pol hystericky vrieskajú nesympatické, protivné a otravné postavy a robia čoraz väčšie blbosti? Mňa nie, takže Keep Watching som si príliš neužil. Vlastne som si ho neužil skoro vôbec. Niektoré scény nie sú zlé, ale inak jedna strašne neoriginálna záležitosť a stereotypný, predvídateľný mix home invasion a found footage. O rok starší Hangman Adama Mansona ma bavil o kúsok viac. Plus aspoň za Bellu Thorn. Mínus za Ioana Gruffudda. 30%

• 8.4.2018  08:01
    Muse (2017)

Po roku 2000 na mňa strašne silno zapôsobila nová vlna hispánskych hororov. Robili sa atmosférické, temné a drsné pecky, ktoré sa síce nebáli krvavých detailov, ale používali ich s mierou a nečasto. O to pôsobivejšie bolo, keď sa niečo nechutné zjavilo. Jaume Balagueró patril k najvýstavnejším režisérom týchto hororov. Jeho kúsky Temnota, [REC] alebo Nepremožiteľné zlo mám veľmi rád. Bohužiaľ, Jaume to v posledných rokoch prestal zvládal. Zo špičkového tvorcu výborných hororov sa premenil na unudeného rutinéra, ktorého najnovšie kúsky nie sú vôbec ničím výnimočné. Naopak, sú nezaujímavé, stereotypné, nudné, proste ako od hocijakého najbližšieho režiséra, ktorý bol práve poruke. A taký je nanešťastie aj film Musa. Pár drobností poteší (to s krkom napríklad), sú tam zaujímavo skombinovaní herci (Franka Potente, Christopher Lloyd) a budovanie temnej, ponurej atmosféry Balagueróvi stále nie je úplne cudzie. Ale už to nesiaha jeho prvým zárezom ani po kolená.

• 7.4.2018  14:24

Spoilery. Na môj vkus odpravili sira Johna až príliš skoro - iskrenie medzi ním a Crozierom bolo veľmi dobré, dalo sa s ním ešte dve tri epizódy pracovať. Zároveň by sa stupňovalo tiché napätie medzi posádkou, ktorú to už pomaly ale iste prestáva baviť. Takto sa mi zdá, že až príliš skoro začíname hrať s otvorenými kartami. Na strane druhej, románovú predlohu Dana Simmonsa som čítal a musím povedať, že je naprataná udalosťami, čiže sa nedá povedať, že seriál by až prehnane rýchlo šprintoval do finišu. Ešte sa toho stane strašne veľa. Hickey začína vystrkovať rožky.

• 31.3.2018  07:11
    The Terror - Gore (E02) (epizoda) (2018)

Super. Začínajú sa priťahovať šrauby, vzťahy začínajú opatrne pripomínať bojové pole a vŕši sa jedno blbé rozhodnutie na druhom (preboha, to ozaj ťahali ČLN???). Crozier je čoraz väčší sympaťák. Neznáša slávu a každý, kto neznáša slávu, to má v hlave zjavne upratané. Škoda, že "hlavný" kapitán je egomaniak. Síce relatívne sympatický, ale stále len egomaniak.

• 31.3.2018  06:05

"Blízko? To je nebezpečné slovo, hlavne tu. Byť blízko nič neznamená. Je to ešte horšie, ako byť ďaleko." Tak, premiéra prvej epizódy môjho asi najočakávanejšieho seriálu roka 2018 je za nami a tron hlási úplnú spokojnosť. Nie je to zbytočne dlhé, flashbacky sú umne a strategicky šikovne rozmiestnené naprieč celým dejom, pôsobivé je i rámcovanie príbehu z pohľadu pátracej skupiny. Rozhodne potešia prepracované postavy (ktoré mala už skvelá kniha), zaujímavé vzťahy medzi nimi a tomu odpovedajúce, kvalitné herecké výkony. Atmosféra je mrazivá až-až a príjemne mystická bez toho, aby sa (zatiaľ) diali vyložene nadprirodzené motívy (ak teda necháme bokom epizódu so smrteľnou posteľou). Je vzrušujúce sledovať hierarchiu na dvoch renomovaných anglických lodiach - od kapitánov cez dôstojníkov až po bežných námorníkov. Veľmi sa teším na ďalšie diely. A Croziera som si pri čítaní románu Dana Simmonsa predstavoval absolútne inak, ale Jared Harris je - v úlohe muža, ktorý neznáša slávu a zbytočné riziko - skvelý a ihneď som si ho obľúbil. Keby to celé záležalo na Crozierovi, dopadlo by to úplne inak. Lenže nezáležalo.

• 30.3.2018  07:05

„Ako to funguje?“ – „Hlavu hore a pozerať sa pred seba. Ako v živote.“ Fascinuje ma ten stret. Nie ani tak stret kultúr (škótsky učiteľ vs. čínska monarchia), ako skôr stret dôb. Starej, do seba uzavretej, absolútne nevizionárskej, odsúdenej na úpadok, zabudnutie a prepadnutie do hlbín dejepisu. Doby polozabudnutej, mystickej s nádychom mysteriózna, tradičnej, starodávnej, prastarej a konzervatívnej, ale tiež úžasnej, krásnej, nezabudnuteľnej a fenomenálnej, v ktorej by som chcel aspoň 24 hodín žiť. A proti nej doby novej, dravej, surovej, chladnej, drsnej, beštiálnej, nič a nikoho akoby si nevážiacej, modernej, pokrokovej. A cvrčok na konci, wow. A vôbec celý koniec. A vlastne všetko, vrátane bicykla. Monumentálny, dve a pol hodiny trvajúci kolos, oproti ktorému relatívne náročný Malý Budha (ehm od rovnakého režiséra) pôsobí ako Crn Crn v porovnaní so Sopránovcami. Pre niektorých divákov to určite bude strašná, neskutočná nuda. Ja sám mám radšej „menej náročné“ filmy, ktoré rýchlo odsýpajú. Niekedy pre mňa ale nie je nič lepšie, než si dať takýto (veľko?)film. A Posledného cisára som si poriadne užil. Je to krásne pomalý, vypiplaný, vizuálne ohromujúci, ponurý, prepracovaný, intenzívny, náročný, ambiciózny a pritom vlastne „normálny“ (nie je tam nič, čomu by sa nedalo rozumieť) film.

• 29.3.2018  09:50
    Wonder (2017)

"Keď si máte vybrať medzi tým, byť dobrý a byť láskavý, vyberte si to druhé." Pár vecí mi troška nesedelo, ale šlo fakt o drobnosti. Napr. veľakrát to vyzerá tak, že nasledujúci „blok udalostí“ budeme sledovať z pohľadu inej postavy, než je Auggie, a nakoniec to nie je pravda (Miranda má približne 168 sekúnd priestoru, rodičia dokonca žiadny). Alebo u niektorých postáv je naznačené, že budú dôležité a nakoniec nie sú (učitelia, riaditeľ). Inak ide o ukážkový feel good, ktorý je hravý (Chewie!), smutný, veselý, aj originálny. Obsahuje pár klišé (šikana), ale aj s tými je narábané predsa len trošičku inak, než sme bežne zvyknutí. Samozrejmosťou sú báječné a prirodzené herecké výkony všetkých zúčastnených.

• 29.3.2018  09:15
    Rozpal to, šéfe! (TV pořad) (2014)

Niekomu Zdeněk Pohlreich nesedí, niekomu áno. Mne celkom áno. Keď sa však povie jeho meno, automaticky si spomeniem na kultové Áno, šéfe!. Určite nie na jeho nasledujúce/neskoršie kuchárske projekty, či už Na nože! alebo Těď vaří šéf!. A bohužiaľ si pod pojmom „Zdeněk Pohlreich“ automaticky nespomeniem ani na Rozpal to, šéfe!. Nič proti ničomu, je tam NÁZNAK feel good atmosféry (náznak preto, že naplno to s ostrým týpkom ako Pohlreich proste nemáte šancu urobiť, to je ako keby rozprávku na dobrú noc deckám čítal Freddy Krueger), varenie má Pohlreich bez debaty a zjavne v malíčku a pri väčšine receptov sa vám budú zbiehať slinky. Ale nuž, ehm, je to nuda. Po skúsenostiach s jeho brutálnym televíznym debutom budete neustále čakať adrenalínové výbuchy zlosti, návaly hnevu, plnokrvné hlášky od podlahy, šťavnaté nadávky. A nedočkáte sa. Tak sa v duchu budete modliť, aby brutálne vynadal aspoň psovi alebo aby podráždene kopol do grilu. A... stále nič. Takže tak :-)

• 29.3.2018  09:12
    Akta X - Série 11 (série) (2018)

Chris Carter mal urobiť to isté, čo urobil George Lucas so Star Wars – mal predať svoje milované univerzum a prenechať ho novej, sviežej a v dobrom modernej krvi, ktorá by si starý svet vážila, ale zároveň by sa nebála na zabehnuté univerzum a postavy pozrieť úplne inými, novými očami. Bohužiaľ, nestalo sa. Chris Carter to nepochopil. Nepochopil vôbec, ale naozaj že vôbec nič. Nedokázal odísť na úrovni. Nezvládol sa s nami a so svojim milovaným FBI-svetom rozlúčiť so cťou. Nie, nikomu nič nepredal (ani nedaroval) a radšej si tvrdohlavo stále ide to svoje. Problém je v tom, že to, čo bolo vzrušujúce a jedinečné v 90-tych rokov, kedy Akty X patrili k tomu najbombastickejšiemu, čo ste mohli v telke pozerať, je v roku 2018 nepostačujúce, predvídateľné, staré a plné klišé. Unavené réžie, priemerné scenáre. Herci sa síce snažia, ale tvorcovia sa bezradne a bezmocne topia v mimozemsko-sprisaheneckej línii, ktorá ma pravdupovediac nikdy príliš nebavila. Čo sa mi páčilo? Gillian Anderson (Mulder bol už troška rozvláčny, detto môj asi najväčší macík seriálu Skinner), posledný diel (ktorý dobre uzavrel viaceré veci - bruško, Muž s cigaretou), zvýšená drsnosť (diel s „ľudskou stonožkou“ alebo „vybuchovanie“ v poslednej epizóde) a komediálny diel s Reggiem (čože, vy nepoznáte Reggieho???). S tým tvrdením ohľadom komediálnej časti je to ale troška WTF, pretože odľahčenejších dielov je tu v skutočnosti oveľa viac. Asi viac, než by sa mi páčilo. Dokonca i časti, ktoré sa začínajú temne a ponuro nakoniec väčšinou končia ako „komédie“. Najviac ma sklamala absencia čisto hororového dielu – je tu pár náznakov, ale nakoniec sa i spočiatku hororové diely v polke zvrtli k úplne inému žánru. Vôbec netuším, či po tejto sérii vôbec má zmysel očakávať dvanástu.

• 28.3.2018  18:36

Tak neviem. Ako koniec vcelku dôstojné (na konci sa pár vecí uzavrie + "bruško"), ale zároveň nechýba ani nejaký ten cliffhanger (hoci sa priznám, že som na konci čakal, že sa vynorí skôr postava X, než Y). Potešila tiež drsnosť, hlavne "výbuchy" boli fakt dosť hardcore. Na strane druhej, bol som rád, že sa jedenásta séria končí a naozaj netuším AKO (a či vôbec) tvorcovia chcú pokračovať. A či (ak pokračovať budú) ich budem sprevádzať aj na tej ceste. Zrejme zo zvedavosti a z úcty k svojmu detstvu (vyrastal som na Aktoch X) budem. Ale obávam sa, že univerzum je smrteľne vyčerpané a pomohlo by iba striedanie (nie ani tak čo sa hercov týka, ale skôr režisérov, scenáristov a producentov - prvý by mal odísť Chris Carter).

• 28.3.2018  07:51
    Jessica Jones - Série 1 (série) (2015)

70%. Jessica Jones je dobrá postava a s Lukeom Cageom má dobrú chémiu a pristane im to. Hlavný záporák, tam je to troška kontroverzné - nie je zlý, ale nie je ani príliš dobrý. A vzhľadom na jeho "schopnosti" niektoré zvraty nedávajú priveľkú logiku. Finále je slabé, ulice New Yorku sú podozrivo vyľudnené a - zrejme vzhľadom na slabší rozpočet - len veľmi nečasto sa staneme svedkami Jessiciných schopností... čo je možno aj svojím spôsobom dobre, lebo to jej "skákanie" ehm pôsobí mierne čudne. Marvelu sa každopádne podarilo vytvoriť ďalší vydarený, skvelý seriál, ktorý je prepojený s Daredevilom (sestrička Claire). Oceňujem tiež, že je to (atmosféricky a inak) niečo úplne iné, než DD.

• 27.3.2018  11:45

„Sme ako policajti. Akurát nezatýkame ľudí.“ Sequel prequelu (trojka), ale zároveň stále prequel sequelov (jednotky a dvojky). Chápeme sa, hej? Ono je to asi dosť čudné a zvláštne, ale trojka a štvorka sa mi paradoxne páčili viac, ako jednotka a dvojka. OK, máte pravdu, dvojka sa mi predsa len páčila zo všetkých štyroch dielov asi najviac, ale chcem tým povedať, že každopádne nepatrím k divákom, ktorí uznávajú len prvé dva diely s rodinou Lambertovcov a zvyšok série nie. Naopak, veľmi sa mi páči ústredná trojka krotiteľov duchov – dominantná, rešpekt budiaca a pritom sympatická a ľudská Lyn Shaye + jej dvaja komickí pomocníci Leigh Whannell a Angus Sampson (márne rozmýšľam, ktorého mám radšej). A tá dostala poriadny priestor až v trojke a štvorke, nie v jednotke a dvojke. Na začiatku štvorky sa nachádza scénka, v ktorej to vyzerá tak, že Elisu nechajú jej obľúbení pomocníci na nasledujúci démonický prípad samú. Našťastie už o pár sekúnd sa ozvalo trúbenie a ja som sa začal spokojne, nasprostasto uškŕňať. Vyzdvihnúť musím i pôsobivú a ponurú atmosféru a množstvo strašidelných a nepríjemných scén, ktoré vás vyplašia napriek tomu, že ich čakáte (prítomnosť Jamesa Wana ako producenta je neprehliadnuteľná).

• 27.3.2018  11:43

„Nie je nič, čo by som ti odpúšťala.“ Každá krajina na svete má to svoje a pri filmoch ako tento si to naplno uvedomíte. To, čo budú zrejme americkým študentom premietať na hodinách dejepisu, je pre Slováka ťažko pochopiteľné. Jasné, rasizmus, xenofóbiu a násilie veľmi dobre poznáme aj my, ale napriek tomu je proste 12 rokov otrokom príliš špecifickým, osobitným filmovým zážitkom. Prvých 30 minút pre mňa bolo neznesiteľných. Úprimne som sa desil toho, že ma následne čakali ešte DVE hodiny toho istého. Našťastie to nakoniec „to isté“ nebolo a aspoň trocha sa to rozhýbalo. Takisto hercom sa podarilo vytvoriť pôsobivé kreatúry, hoci sympatie rozhodne nebudia. Ústredný hrdina je taký, čo ja viem, nijaký. Ale to je ešte nič oproti zbabelému Benedictovi Cumberbatchovi, zmagorenému Paulovi Giamattimu, odpornému Fassbenderovi a zvrátenému Paulovi Danovi. Najlepšiu postavu široko ďaleko nakoniec dal Brad Pitt (producent filmu) sám sebe, ehm. Ako moju pani manželku, aj mňa strašne štvali neznesiteľne dlhé, statické zábery. Neviem, to fakt niekoho reálne a úprimne baví pozerať sa dve minúty na to, ako týpek hľadí filozoficky do diaľav? Wtf? Našťastie je tu pomerne veľa scén, ktoré majú niečo do seba (bičovanie, „Run nigga, run“).

• 26.3.2018  09:40

"Chcete ju unaviť rečami?" Poirot vs. FBI vs. vražedná špiónka vs. Cosa Nostra. Trochu nudná, ale inak celkom fajn epizóda, až na megatrápnu scénu s nočným votrelcom - akčné scény v tomto seriáli sú proste jednou veľkou nočnou morou, čo narobíme. Každopádne, moja srdcovka to nie je. "Môj" Poirot sa odohráva na ponurom anglickom vidieku a je plný vrážd. tieto "mestské komediálne" diely ma dosť nudia.

• 25.3.2018  21:08

„Poviem ti na rovinu, že ja by som si to týmto štýlom nikdy nepovedal.“ Za najväčší problém tohto filmu pokladám režiséra. Tak nudného patróna, akým je Jake Kasdan (od ktorého som naposledy videl pred 10. rokmi biednu paródiu Walk Hard s Johnom C. Reillym), by ste v Hollywoode dlho hľadali. Nechápem, prečo potenciálny blockbuster s The Rockom za 90 miliónov zverili do rúk synovi legendárneho Lawrencea Kasdana. Jakeov rukopis je strašne rutinný, nedokáže poriadne rozhýbať scénu a to napriek tomu, že herci idú naplno a scenár je šikovný, zábavný, originálny a osviežujúci (tri životy, darovanie života, silné a slabé stránky postavy). Scenár výrazne ťaží z „počítačovej“ zápletky (napr. mapu vidí len kartograf, ostatní vidia čistý papier). U Kasdana však nikdy neviete, čo z toho nakrúti nudne... a čo EŠTE nudnejšie. Scéna, v ktorej Jack Black (hrajúci tínedžerku) predvádza mladej žene (v skutočnosti zakríknutej puberťáčke), ako má zvádzať mužov, mohla byť s trochou snahy parádna. Takto je len OK. Alebo pasáž, v ktorej baba začne za zvukov známej pesničky mlátiť dvoch týpkov – u troška zručnejšieho režiséra parádna akcia, u Kasdana skôr niečo z Xeny. Napriek tomu je Jumanji vydarená záležitosť a ja nemám to srdce dať jej menej, ako štyri hviezdičky. Scenár sa nebojí erotických vtipov (!) a herci si sadli. Padli si do noty, je medzi nimi chémia, zjavne si počas nakrúcania rozumeli a je to zohratá a sympatická partia, nebojaca urobiť si zo seba šprťouchlata (The Rock fascinovaný svojím dokonalým telom). Akurát fantasy prvkov mohlo byť troška viac (som jediný, kto čakal opice za kokpitom?). Oceňujem drobnú spomienku na Alana Parrisha. A nezabudnite byť „intenzívne horúci“.

• 25.3.2018  20:42

Vcelku nudná "kúpeľňová" časť, kde sa zločin odkladá a odkladá a zrazu bežia záverečné titulky. A Marko Igonda je herec jednej úlohy (Legenda o lietajúcom Cypriánovi).

• 24.3.2018  18:26
    Akta X - Domov (S04E02) (epizoda) (1996)

Zo všetkých stoviek dielov asi môj najobľúbenejší diel. Zbožňujem hixploitation a práve ním sa epizóda Domov inšpirovala. Je to nechutné, je to nervydrásajúce, je to šialené, je to inšpiratívne. Škoda, že sa Chris Carter radšej namiesto nových dielov nesústredil na plnohodnotné kinofilmy. Zrovna práve Domov by som si veľmi rád pozrel ako celovečerák.

• 24.3.2018  18:23
    Akta X - Tooms (S01E21) (epizoda) (1994)

Návrat legendárneho kanibala Toomsa. Čo viac dodať - fanúšikom Hniezda určite netreba nič.

<< předchozí 1 2 3 4 40 78 117 155