tron

karma existuje

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 37 73 109 145
    • 22.10.2017  07:31

No. Po nie najlepšom, ale vcelku sľubnom rozjazde v podobe prvých dvoch dielov, prichádza tretí. A s ním nudná vzťahová telenovela. Akurát nie s tureckými, ale americkými hercami. Tí sú ale rovnako neschopní. Dialógová prekáračka, v ktorej viac, ako po minulé razy, vyniknú priemerné postavy a bezradné dialógy o ničom. Polovica postáv na päsť, dve by ste obsadili do porna a zvyšok hodilo do vody bez nafukovacieho kolesa.

• 21.10.2017  19:14
    To (2017)

„Tak. A teraz sa bojíš ty.“ Kniha ma - až na flashbacky do temnej minulosti Derry a škandalózne pornografické vsuvky (ktoré vo filme nemohol očakávať ani najnaivnejší divák) - nezaujala. Televízne spracovanie s kultovým Timom Currym je mi o čosi bližšie, hoci ide o béčko. Nové spracovanie od režiséra Mamy sa snaží byť áčkom. A v mnohých momentoch ním aj naozaj je. Je príjemne dlhé, čo je dobre. A obmedzilo sa len na detskú líniu, čo je rozumné, Za problematické by som označil hororové pasáže s príšerami. Tie síce majú celkom zaujímavý dizajn (napriek tomu, že väčšina z nich je počítačová), ale inak je to strašné klišé. Postavy sa rozdeľujú, namiesto atmosféry sa režisér spolieha skôr na bafačky, ktoré zvriesknu uprostred hrobového ticha, decká majú „halucinácie“, ktoré dospelí nevidia a podobne. Akonáhle „bežné“ príšery vystrieda jedinečne úchylný Pennywise, je to podstatne lepšie. Bohužiaľ, má prekvapivo malý priestor. Takže hororové scény sú v lepšom prípade priemerné. A vidno, že sa dosť strihalo (čo sa stalo s deťmi, ktoré sa na konci prestali vznášať? Ako dopadol otec-pedofil? Prečo decká To nezlikvidovalo okamžite, keď videlo, že spoločnými silami ho môžu ohroziť? Prečo ich nechalo žiť celé prázdniny? Komu nakoniec dala prednosť Beverly, Benovi alebo Billovi?). Našťastie, kasting je super a postavy sú prepracované. Mohli byť síce ešte prepracovanejšie, ale na hollywoodsky horor to nie je zlé. Tento klub lúzrov pozostáva zo sympaťákov, ktorých si obľúbime a sme na ich strane. Suma sumárum ako horor to príliš nefunguje (najdesivejšie obludy sú tie v ľudskej koži, ako to u Kinga zvykne bývať už od 70. rokov), čo je asi smutné. Ale rozhodne to funguje po stránke atmosféry, výpravy, dialógov, postáv, vzťahov medzi nimi atď. „Máte šťastie, že sme nešli podľa veľkosti pinďúrov.“

• 20.10.2017  18:39

Strašne ma to nebavilo. Americkému divákovi to asi bude fuk, ale ako Slovákovi mi prišlo strašne vtipné a trápne, ako každá postava na chudobnom rumunskom vidieku ovláda lámanú angličtinu. Wtf. Xavierovi Gensovi povesť nádejného a kontroverzného hororového režiséra (Hranice smrti, The Divide) dlho nevydržala a v The Crucifixion sa veľmi rýchlo prepadol do béčkarského bahna. Príbeh nezaujímavý, z inak pozoruhodného rumunského vidieka nie je vydestilované pre dej nič zaujímavé, ani atmosférické. Občas sa objaví TROCHU zaujímavejšia scéna, ale CELKOM podarený záber. Ale to je asi tak všetko. 30 %

• 20.10.2017  08:41

„Viem, že aj keď tomu neveríte, ja proti vám nič nemám.“ – „Verím, že tomu veríte.“ Prišlo, odišlo, neublížilo, nenadchlo. Pokope sa tu stretla fakt dobrá partia hercov. Mužských. Sympaťáci Kevin Costner, Aldis Hodge, Glen Powell, Mareshal Ali a Jim Parsons (no dobre, ten moc veľký sympaťák nie je). No a to je asi problém, pretože tento film mal byť o troch ženských postavách. Muži ma ale zaujali oveľa viac. Navyše, ústredné babské trio vlastne nie je trio. Dve z nich sú pre dej dosť zbytočné. Hlavná je len jedna z nich a aj tá je riadne nesympatická (Taraji P. Henson). Takže sory, ale za mňa víťazia chlapi. Nezaujal ma ani rasistický presah, ktorý len raz za čas zatne do živého (etuda s WC). Inak fajn retro atmosféra a tie dve hodiny mi celkom rýchlo ubehli. Ale druhý raz to vidieť nechcem, netúžim a ani nepotrebujem. Povedal by som, že ak vás fascinuje história dobývania vesmíru, môžete si pripočítať ďalších 20%. Lenže nie som si tým istý. Tu ide skôr o históriu rasizmu, než dobývania kozmu.

• 20.10.2017  08:39
    Mr. Mercedes (TV seriál) (2017)

Jedno z najpríjemnejších (a najnečakanejších) seriálových prekvapení roka 2017. Nakrúcanie tohto seriálu som absolútne nesledoval a nezaujímal sa oň, nakoľko knižnú predlohu pokladám za jednu z najhorších vecí od Stephena Kinga. Seriálové spracovanie je však jeho presný opak. Plno vynikajúcich, strašne sympatických postáv. Samozrejme v čele s mojím miláčikom, dobráckym írskym macom Brendanom Gleesonom. Klobúkový Hodges na začiatku vyzerá ako vyhorený ex-fízel, ktorému zostáva ešte pár mesiacov života, kým sa neprepije do truhly. No s pribúdajúcimi epizódami ho vyčíňanie pomäteného psychopata paradoxne nakopne, začne sa cítiť psychicky i fyzicky lepšie a ukáže, že v sebe má ešte veľa sily. Nakoniec sa z neho vykľuje rázny týpek, ktorý by sa mohol vrátiť naspať do policajného zboru a nerobiť mu hanbu. Je to tvrdohlavý buldog, ktorý dokáže veľmi zábavne používať nadávky v najnevhodnejších okamihoch a vie veľa o zle v nás. Napriek tomu vie, že existuje aj dobro. Ale VŠETCI sú perfektní (bývalí kolegovia-policajti, kosič trávy, roztopašná suseda). Zaujímavé je, že kým Hodges je obklopený samými sympatickými postavami, maniak má okolo seba len karieristov, pošukov, hajzlov alebo aspoň čudákov. No i tieto zväčša dosť nepríjemné postavy sú po psychologickej stránke kvalitne prepracované a vďaka tomu uveriteľné. Norman Bates by zatlačil slzu dojatia. Niektoré scény sú hardcore, drsné, nechutné a úchylné. Toto je fakt seriál pre dospelých. Napriek tomu sa doňho tvorcom, prevažne vďaka veľmi vtipnej interakcii medzi Hodgesom a ostatnými postavami, podarilo prepasovať funkčný humor. Ten parádne odľahčuje strašne temnú a krvavú atmosféru bez toho, aby ju ničil. Na produkcii sa síce podieľal i pán King osobne, ale predpokladám, že na brutálnych scénach má najväčší podiel iný producent a to nikto menší, než Dennis Lehane, autor takých kultových záležitostí, ako Zbohom baby, Tajomná rieka či Prekliaty ostrov. Našlo by sa pár mínusov (neuzavretá linka s dcérou a korytnačkou, trošku poslabšie finále), ale inak je to bomba.

• 19.10.2017  08:08

Pomerne kvalitná, nenudiaca a zábavná buddy movie, skombinovaná so serial killer. Nie snáď, božechráň, že by tvorcovia podávali pátranie po sériovom vrahovi a znásilňovačovi dôchodkýň, ako komédiu. To nie, v tomto smere sú presne takí smrteľne vážni, akí mali byť. Ale srandu tomu dáva netradičná policajná dvojka tvrďák so slabými nervami a Rain Man. No fakt, Antonio de la Torre je hotový Dustin Hoffman, dokonca sa naňho podobá. Ale nepochopil som, prečo polícia zamestnáva takého čudáka. Nie je ukázané, že by bol nejako extra schopný. Párkrát mu napadnú veci, aké iní policajti prehliadajú, ale o žiadneho génia rozhodne nejde. V tomto smere to preto podľa mňa filmári trochu prestrelili; proste neverím, že takého týpka by nejaké ministerstvo vnútra kdekoľvek na svete zamestnalo. Inak to ale odsýpa, je to pútavé, postavy sú zaujímavé, zločiny odporné a mnohé scény silné. Nechýba ani zvláštny, vcelku zaujímavo riešený záver. A sem-tam nejaké to prekvapenie, týkajúce sa odchodu postavy z príbehu. Každopádne, nemôžem s čistým svedomím dať 80%, pretože ma to nijako extrémisticky nechytilo. Baviť ma to bavilo. Pomerne. Ale žiadna megasláva sa nekonala. Každopádne poctivá kriminálka.

• 19.10.2017  06:02

Spoilery. Tak a je koniec. A je to dobrý, silný a dojemný koniec. Linka s Mr. Mercedes nie je príliš napínavá, v tomto smere sa s tým mohli viac vyhrať, než ho len nechať sa motať na vozíku medzi pár desiatkami ľudí, kde naňho náhodou na wéckach natrafujú nevhodné osoby, ktoré musí zlikvidovať - a ani to mu príliš nejde, lebo mu do toho v poslednej chvíli vojdú city, či čo. A nie som si istý, načo ho nechali prežiť. Ak by aj niekedy bola druhá séria, Hodges v nej skoro určite bude riešiť úplne iný zločin a v dejovej línii z prvej série sa pokračovať nebude. Ale osobná Hodgesova línia je dôstojne uzavretá a kvalitná a musím s uspokojením skonštatovať, že ide o jedno z najpríjemnejších (a nejnečakanejších) seriálových prekvapení roka. Akurát som moc nepobral, prečo lepšie neuzatvorili linku s jeho dcérou.

• 18.10.2017  10:49
    The Mist - Withdrawal (E02) (epizoda) (2017)

Musím sa priznať, že som to čakal horšie. Dobrou správou je, že zatiaľ obe epizódy trvali ani nie 40 minút. Ak by trvali hodinu, asi by to bolo horšie, ale len 40 minút je fajn; utečie to skôr, než by to začalo nudiť. Postavy ma stále príliš neoslovili a veľa minút sa riešia úplne nepodstatné a nezaujímavé vzťahy, plus k tomu si treba prirátať nezáživné dialógy. Ale atmosférou to má niečo do seba a nejde o žiadne naťahovanie času v tom zmysle, že prvú polku sa budú "budovať vzťahy" a "spoznávať postavy" a až v druhej hmla zostúpi z hôr do mestečka. Nie, hmla doňho zišla už v prvej časti. Takže v tomto smere OK. Zatiaľ sa vcelku osviežujúci javí byť aj rozdelenie postáv na obchodné centrum (nie supermarket, ako tomu bolo v knihe a Darabontovom filme) a kostol. Uvidíme, čo z toho bude. Nejaký seriálový zázrak by som na vašom mieste určite neočakával, ale inak zatiaľ celkom fajn. Akurát teda nechápem, čo sú to za megapríšery, že im robí problém dostať sa cez sklenené dvere.

• 17.10.2017  06:57
    Wish Upon (2017)

30 %. Pri sledovaní tohto veľdiela som si nehovoril „zlatý Nezvratný osud“. Hovoril som si „zlatý Nezvratný osud 5“. Nesympatická hrdinka, hysterická a afektovaná bitch. Navyše to vlastne ani nie je horor, celé je to postavené len na „nehodách“, notoricky známych zo série Nezvratný osud. Nechýbajú dokonca ani obdobné nápady (prestrihávanie na dve odlišné scény s inými postavami, pričom máme hádať, ktorá zomrie). Strašná nuda. John R. Leonetti je čudný kameramanorežisér. P.S. – Tak Ryan Phillippe sa prehral z tínedžera na fotríka. To ten čas tak rýchlo beží?

• 17.10.2017  06:49
    The Mist - Pilot (E01) (epizoda) (2017)

Spoilery. No... Neviem, či budem pokračovať. jednu časť možno ešte dám, aby sa nepovedalo, ale moc ma to zatiaľ nezaujalo a pochybujem, že sa to nejak extra rozbehne. Hlavne s týmito nie príliš šťavnatými postavami, pomalým vývojom deja a dialógmi, ktoré sa bohvieako neoplatia počúvať. Nápad zadaptovať Kingovu novelu ako seriál je teoreticky super, ale tvorcovia ju dosť pozmenili, je tu plno nových postáv. Vlastne je to všetko nejaké nové, zostalo len americké malomesto a z kopcov schádzajúca hmla. Potešia krvavé detaily, tak ale zas krv nie je všetko, že. Novela dobrá, Darabontov film až na pár hluchých miest tiež (hlavne "ten" koniec!). Ale toto vyzerá skôr ako ďalšie (seriálové) Pod kupolou. O tom, ako sa filmári (ne)mienia držať predlohy, krásne vypovedá fakt, že démonickú pani Cormody (u Darabonta Marcia Gay Harden) nechajú zabiť už v prvej časti (!). Čo je dobre. Asi...?

• 16.10.2017  18:03
    The Sound (2017)

Nezačína sa to zle. Dokonca sa to začína veľmi dobre. Ako budúca klasika. Fakt. Zádumčivá, pomalá, precízne budovaná atmosféra. Ponuré, nie za každú cenu šokujúce „nepríjemné“ scény. A do toho hrdinka, vyšetrujúca prípady duchov a zakaždým potenciálne nadprirodzené úkazy vyriešiaca vedeckým, realistickým spôsobom. To je základ pre dobrý horor. Bohužiaľ, už čoskoro sa to celé rozpadne. Ešte prvé minúty, strávené pod zemou, majú niečo do seba. No hneď nato sa z toho vykľuje klasické nenáročné béčko. Je tu veľa schopných „hercov nižšej svietivosti“ (Christopher Lloyd, Rose McGowan, Stephen McHattie), ale nikto z nich nedokáže s týmto urobiť zázrak. Ku koncu som už sa neorientoval v tom, že kto, prečo, kedy, ako, s kým, o koľkej a podobne.

• 15.10.2017  19:37
    Temná věž (2017)

Prepadák. Vyzerá to ako mix seriálovej Hviezdnej brány, Xeny a Nekonečného príbehu 3, do ktorého niekto na konci narval 14 miliónov navyše a tak sa narýchlo dorobilo pár trikových scén. Ako udalosť roka (a prvý stavebný kameň ambiciózne naplánovaného univerza - filmy, seriály...) to nevyzerá ani omylom. Nesympatický McConaughey, nijaký Elba a jeden chalan. Akoby nevedeli, ako to hrať a tak sa len motajú pred kamerou, odrapocú texty a idú do šatne, aby sa nepovedalo. A vy ste radi, že ich konečne nevidíte. A že je koniec. Podozrivá minutáž (len hodina a pol?) naznačuje, že sa v zákulisí museli diať nechutné veci. Nie je to úplne zlé a občas sa objaví zaujímavý nápad (hlavne Rolandove makačky s búchačkami vám otočia čočkami). Ale ako celok by som to zhodnotil nasledovne: zlý režisér, zlí herci a zlý scenár. Z toho dobrý film neurobíte ani zázrakom. P.S. – Môžete argumentovať tým, že za 60 miliónov sa vizuálny zázrak neurobí. Potom si spomeniete na 30-miliónový District 9.

• 14.10.2017  20:34

Po dvojke a trojke už nebolo príliš kam klesnúť a tak sa tvorcovia štvorky rozhodli pre návrat k vážnej atmoške jednotky. Stále je to ale ako keby sa zdrogovaný zajko Bojko pokúšal o remake Občana Kanea. Potešiteľné sú odvážne erotické vsuvky, pomerne sympatický kasting, to, že ide o prequel (mám proste prequely rád) a pozitívne zaujme i snežná výprava opustenej, obrovskej budovy uprostred zasneženej prírody. Mínusy: skoro všetko ostatné. Postavy sa správajú úplne nelogicky, mutant do dvier obrovským vrtákom vyvŕta dieru, no znútra ho baba bodne do ruky a on odíde namiesto toho, aby proste pokračoval vo vŕtaní a za desať sekúnd by bol vnútri. Kanibali sú raz líčení ako niečo, čo si nevie ani utrieť zadok a inokedy vymýšľajú pasce ako Tommy Lee Jones v Štvancovi a špičkovo šoférujú snežné skútre/auto. Či by niekto postavil sanatórium UPROSTRED hôr (vzdialené pravdepodobne DESIATKY kilometrov od najbližšieho mestečka), nechám už na vás.

• 14.10.2017  19:02
    Narcos - MRO (S03E05) (epizoda) (2017)

"Za neschopnosť nikoho neplatíme." Nooo... strašne pomaly sa to rozbieha. A vlastne je otázne, či sa to vôbec rozbieha, lebo sme už v prostriedku tretej sezóny a stále to len nie príliš záživne kĺže po povrchu. Dlhé a mdlé dialógové scény, nezaujímavé postavy, herci vyzerajúci ako pornoherci z 90-tych rokov. Tretej sérii strašne chýba jednak Murphy, jednak agresívnejší nepriateľ (chápem, že kartel Cali bol oveľa sofistikovanejší, než "sedliak" Escobar, ale toto je proste nuda, nič viac) a jednak niekto, kto by agentom DEA (beztak oslabeným o absentujúceho Murphyho) kryl chrbát tak, ako sympaťák Carrillo so svojím komandom. Neustále čakám, kedy sa na stranu osamoteného Peñu postaví niekto extra schopný a extra drsný, kto sa nebojí prekračovať hranie medzi dobrom a zlom... a stále nič. Ale pár bodov hore za najvražednejšiu ľadvinku na svete. A za finálny cliffhanger.

• 14.10.2017  08:17

Mám rád Orena Peliho (ktorý to produkoval) a Černobyľ ma fascinuje, ale toto nedopadlo. Kým sa nič hororové nedeje a postavy sa len prechádzajú post-apokalyptickým mestom (sídlisko, kolotoč), je to dobré. Nie super, ale postačujúce a dostatočné. Potom ale (tradične) umiera najschopnejšia postava, zostanú len samí hysterickí a nepraktickí blbci a na mesto padne noc a nič z jeho jedinečných kulís tým pádom nie je vidno. Ani scenár to moc nezachraňuje (človek, ak nie je olympijský víťaz v behu, nemá šancu utiecť svorke vlčiakov) a je plný pozoruhodne nelogických momentov (Juri pozná „tajný“ vchod do mesta, kde by sa nemusel dohadovať s vojakmi a platiť im, no napriek tomu použije „oficiálny“ vstup). Pasáže, ktoré ma mali vyľakať, ma vyľakali skôr len preto, že v nich niečo uprostred ticha nahlas „buchlo“, než že by tvorcovia kvalitne budovali atmosféru napätia a neistoty.

• 14.10.2017  07:42
    Říční monstra (TV seriál) (2009)

Povedal by som, že taká "klasika". Ako Jakub Váger vo svojich Rybích legendách, tak Jeremy Wade chodí v tejto relácii po svete a zapikuje to všade, kde je voda/rieka/jazero/more, s ktorým sa spája nejaká neuveriteľná rybia legenda. Ideálne o vraždiacich, úbohých plavcov pod vodnú hladinu sťahujúcich ľudožrútoch s gigantickými rozmermi. A pátra po tom, či dané historky môžu byť pravdivé, alebo je to len výmysel. Nakoniec, ako asi už sami dobre tušíte, sa to skončí "nijako" - ako Vágner, tak Wade chytí pár kusov, no otázka, či je "to" pravde alebo nie, zostáva nezodpovedaná. Faktom ale samozrejme je, že napr. obrovské sumce (ktoré svojho času žili aj u nás a ešte i dnes nie je problém na Slovensku chytiť fakt riadne urastený kus) by bez veľkých problémov boli schopné stiahnuť plavca pod hladinu a zožrať ho, ak by boli naozaj dostatočne veľké. Povráva sa, že dávno u nás žili sumce, z ktorých brúch po ulovení rybári vyťahovali ľudské kosti.

• 13.10.2017  19:25
    Jackals (2017)

Už ma fakt unavuje, ako je v podobných prípadoch najdrsnejšia a najakčnejšia postava zabitá medzi prvými, ak nie úplne prvá. Zabudol som ešte na nejaké klišé? No jasné, zabudol. Prestrihnuté linky od pevnej linky. Nefungujúca elektrika. Vychrstnutie do ksichtu žeravej vody, pričom obliatemu sa nič nestane. A od veci nebolo ani to, ako sa 20 absolútne všetkého schopných, násilníckych primitívov a vrahov nevie dostať do jedného blbého domu. Home invasion skrátka nie je moja šálka kávy. Ale kladne hodnotím zmixovanie tradičného home invasion so sektárskych trilerom, pričom členovia „gangu“ majú pôsobivé zvieracie masky. Kladné postavy boli vcelku sympatické, takže ich zabíjanie bolo o to mrazivejšie. Ale v týchto filmoch mi strašne vadia tony logických blbostí, nad ktoré sa nedokážem povzniesť a úprimne nechápem, ako môžu byť scenáristom ukradnuté, keď ich tam nechávajú. Režisér kedysi strihal home invasion Oni s Liv Tyler a zrejme nikdy neprestal ľutovať, že to aj nerežíroval a tak si režíroval aspoň toto home invasion. No... čo už.

• 13.10.2017  19:22

„Dlho sme sa nevideli.“ – „Mohli sme ešte dlhšie.“ Dona Manciniho všetci poznáme ako otca legendárneho Chuckyho. Ale má na konte aj niečo iné. Béčko Smrtiaci prízrak z roku 1988. To prišlo v rovnakom roku, ako prvá Detská hra a z tej sa nakoniec vykľula VHS-klasika, takže Don následne nemal veľa dôvodov pokúšať sa preraziť vo svete filmu aj inými projektmi a navždy zostal otcom vraždiacej bábiky. Smrtiaci prízrak je nenáročný a Don ho nerežíroval, iba k nemu napísal scenár. Film stojí na nenáročných hereckých výkonoch, scenári, nad ktorým sa fakt neoplatí premýšľať a na peknej vizuálnej stránke. Najmä ústredné monštrum je ešte i dnes, v roku 2017, veľmi fajnovým hororovým kúskom. Inak slabota, ktorú som si pozrel len na doplnenie vzdelania a o pár dní si na ňu už ani nespomeniem.

• 12.10.2017  18:22

"Niektorí ľudia v sebe majú čiernu dieru. A je v nich od narodenia až po smrť." Tak tento seriál je fakt veľké prekvapenie. Mizerná kniha a seriál, od ktorého som vôbec nič (dobré) nečakal a nakoniec je to jedna z najvýraznejších televíznych udalostí roka 2017. fantastický Brendan Gleeson, skvelé postavy kladné aj záporné, drsné scény, parádna atmosféra. Blížime sa do finále.

• 12.10.2017  17:49
    Raw (2016)

Kokos, ako ja len nenávidím tieto divné, proces dávenia u divák vyvolávajúce, nechutné európske úchyláčtiny. Ale pár bodov k dobru za sympatickú herečku (nie postavu, tá je na prd) v hlavnej úlohe a prostredie, v ktorom sa dej odohráva (škola pre budúcich veterinárov!).

• 12.10.2017  17:47

„Chcete svoje obvinenie postaviť na svedectve zavšivenej žobráčky? Bez urážky, Agáta.“ Prvá hodina je smrtiaca. Po vizuálnej stránke (masky, letná dedinka, zimný zámok, hlboké lesy s vlkmi, kostýmy, CGI...) síce na nadpriemernej úrovni (je to ostatne Disney za 160 miliónov), ale už nemám 14, aby mi to stačilo. Scenár mimoriadne predvídateľný, postavy priemerné s nábehom na podpriemernosť. Nekonečné pesničky a nezaujímavé, patetické dialógy. Našťastie, po hodine sa to troška rozbehlo a koniec bol vcelku dojemný. Luke Evans bol fajn, až do chvíle, kým sa neprerodil z rozkošne samoľúbeho narcisa na debila. Prevláda rozčarovanie a strašné spomienky na neskutočnú nudu, ktorá ma pri sledovaní tejto snímky kvárila. Mnohé veci som nepochopil (aký dlhý čas ubehol od prekliatia? Tipujem, že roky, ak nie desaťročia. Tým pádom ako je možné, že za celý ten čas ruža neopadla, no keď je Emma Watson v začarovanom zámku pár dní/týždňov, opadne lístok každú chvíľu?). A bolo mi ľúto Dana Stevensa z Legionu.

• 11.10.2017  18:22
    S Italem v kuchyni (TV pořad) (2009)

Taliansku kuchyňu, až na pastu, nijako extra nevyhľadávam, ani doma nerobím, ale súhlasím s názorom, že ide o jednu z najlepších resp. najkvalitnejších kuchýň sveta. Emanuel Ridi mi však pripadá ako skrachovaný, veľmi zlý pornoherec zo 70-tych rokov. Sorry, ale fakt. No a keďže v podobných projektoch veľmi záleží na hlavnej hviezde, musím ísť tým pádom s hodnotením nízko. Veľmi nízko.

• 11.10.2017  08:41
    Leatherface (2017)

„To nevyzerá na deti. Toto bol diabol.“ Mrzí ma, že nemôžem dať 80%, lebo miestami to na to má. Byť to lepšie, ide o hororovú udalosť roka. Takto o ľahko nadštandardný krvák pre hororových fanúšikov. Dať toto univerzum brutálnemu duu Bustillo/Maury bol super ťah. Film netrpí žiadnym chaotickým strihom, nepôsobí dojmom, že počas nakrúcania niečo neklapalo, že sa dodatočne vystrihlo 28 scén a narýchlo sa dotočilo 29 nových. Príbeh je príjemne jednoduchý a pozrieť sa na TCHM univerzum z pohľadu prequelu je parádny nápad. Iste, raz už to tu bolo, ale Leatherface ide ešte hlbšie do minulosti, než Počiatok z roku 2006. Dvojica drastických režisérov si nedáva servítky pred ústa, nerobí kompromisy a ide na doraz, miestami za doraz. Evidentne neboli cenzurovaní, ani inak „usmerňovaní“ a mohli si v rámci univerza robiť plus mínus všetko, čo im len napadlo. A im napadli vskutku rôzne veselosti, nechutnosti a úchyláčtiny. Neprišli o nič zo svojho naturalistického, živočíšneho, autentického, nechutného, krvavého štýlu. Akurát tentoraz majú, na rozdiel od Livide, zrozumiteľnejší scenár. Čo je dobre. Ruka v ruke s tým kráča vydarený kasting (vrátane nekompromisného šerifa Stephena Dorffa), retro atmosféra (Texas, 50. roky) a finálny twist ohľadom „pravej“ identity Leatherfacea (hoci sa musím priznať, že som čosi podobné čakal, pretože sa mi to zdalo byť celé až podozrivo jednoduché). Zaujímavé je sledovať, ako sa napriek rozkolísanej (ne)kvalite jednotlivých dielov nezabúda na starších tvorcov, takže Leatherfacea okrem nesmrteľného dua Kim Henkel/Tobe Hooper produkoval aj režisér predchádzajúcej časti John Luessenhop.

• 9.10.2017  10:14

„Ak si sama v noci na opustenom mieste a začneš volať o pomoc, si ako otvorené dvere. A ktovie, kto všetko ťa môže začuť. A vojsť nimi dnu.“ Spoilery! Boh jej odpusť, nevie, čo činí. To som si pomyslel, keď sa ma pani manželka spýtala, či si môže Geraldovu hru pozrieť spolu so mnou. Videli sme síce milión trilerov, ale aj tak. Kniha je ťažko psychologická a fyzicky drsná. Hardcore jazda pre silné žalúdky a pevné nervy. No zahliadla scénku, v ktorej je hrdinka pripútaná k posteli. Upozornil som ju, že to nie je erotika. Nedala si povedať. No a tak sme si to pozreli. Mám Kingovu knihu veľmi rád. Mnohým nesadla a pokladajú ju za jednu z jeho prvých zlých kníh v dovtedy mimoriadne silnom období. Mne sa však vždy viac páčili nehororové kingovky. Geraldova hra síce tak úplne nehororová nie je. Niektoré výjavy s putami sú len pre odolné žalúdky a „polnočný hosť“ tiež zabrnká na nervy. Opantalo ma prostredie, zápletka, postavy, i prekvapivé napojenie na Dolores Claiborne. Filmové spracovanie jednej z najrealistickejších knižiek Stephena Kinga sa chystalo strašne dlho. Jej hollywoodske peripetie sledujem najneskôr od roku 2009. Za ten čas sa hovorilo všeličo. Že to nakrúti Romero. Potom to chcel nakrútiť King osobne. Nikdy z filmovačky však nič nebolo. Až v roku 2017 sa toho chytil Netflix a réžiou poveril talentovaného hororového nováčika Flanagana (Oculus, Somnia, Ouija 2, Hush). Mnohé veci sa mi páčili. Obsadenie ústrednej dvojky (ako Greenwood, tak Gugino podávajú dobré výkony, hoci spočiatku som ich obsadením nebol nadšený). Pes. Nočný návštevník. Množstvo silných momentov ponechaných z románu (žranie, zatmenie slnka, súd). Dokonca, a to som vážne nečakal, že tam Mike dá, JE tu napojenie na Dolores. Tým ma dojal, fakt som veril, že to sem nedá. Ale dal a za to si ho vážim. Taktiež si zaslúži pochváliť za šikovné vyriešenie nefilmových momentov s hrdinkinými „hlasmi“; vo filme to bolo treba urobiť inak a Mike prišiel na to, ako. Čo sa mi nepáčilo? Jednoznačne výprava, teda jedna z najsilnejších vecí knihy. Tá je neuveriteľne atmosférická. Odľahlá chata pri sychravom jazere, hmlisté lesy, ponuro opustené chatky iných ľudí, depresívna jesenná výprava a mrazivé ticho, len zriedka narušené zaškriekaním kačice a z diaľky doliehajúcou motorovou pílou. Vo filme je z toho nudná luxusná chata pri mori (alebo to aspoň ako more vyzeralo). Žiadne mrazivé ticho, žiadna mrazivá jeseň. Zvláštne mi pripadalo tiež to, že „Mesačný muž“ (Lurch!) tu má v podstate len cameo a hrdinka z neho teoreticky žiadnu závratnú traumu mať teda nemusí (na rozdiel od knihy, kde šlo o oveľa prepracovanejšiu postavu). Napriek tomu je mu vo finále venovaný smiešne veľký priestor (vzhľadom na drobnučký priestor, aký mal dovtedy). Ono celkovo finále mi pripadalo čudne zostrihané a prirýchle: hrdinka sa z pút dostane v nezabudnuteľnej scéne za pár sekúnd, potom odpadne, potom je tam bubák a už sedí v aute, list, súd a titulky. Wtf? A pripadalo mi smiešne, že v roku 2017 je niekto šokovaný z pút v posteli. Napriek tomu prevláda spokojnosť a keby to bolo ešte aspoň o kúsok lepšie, skoro určite idem na 70%. „Tento list píšem pravou rukou. Stále to bolí. Ale to je v poriadku. Tento list MÁ bolieť.“

• 9.10.2017  10:11

„Já neřvu! Ja říkam důrazně!“ Mám tento seriál rád, ale ako pri predchádzajúcich dieloch, aj v tomto je obdivuhodné, akú nízku technickú úroveň to občas má. Že AŽ TAK boli tvorcom niektoré veci ukradnuté, že ich normálne dali von. Jednotlivé scény, hoci chronologicky nasledujú tesne jedna po druhej, majú diametrálne odlišné počasie, výprava je miestami značne podozrivá (a nízkorozpočtová) a mnohé pasáže na seba z logického a iného hľadiska príliš dobre (alebo aj vôbec) nenadväzujú (napr. postava XYZ je v jednom prostredí, strih, je na úplne inom mieste bez jediného vysvetlenia). Samotná epizóda je pomerne nudnejšia, zápletka s ukradnutým dynamitom proste nie je príliš zaujímavá, ani napína (napriek Pavlovi Novému a tomu, že starého vrátnika si zahral otec Ivana Trojana). A tak situáciu zachraňujú (zasa raz) skôr vzťahy medzi policajtmi a dojemná vedľajšia dejová linka kuchárky.

• 8.10.2017  21:16

Matne sa mi marí, že Smrť stopárok som prvý raz videl ako dieťa a iba v útržkoch. Nie celé. To sa mi podarilo až v roku 2017. Šofér nákladiaku Charvát je ťažko zabudnuteľná postava. Snímka je naturalistická, relatívne „dokumentárna“ a väčšinu času snímaná z pohľadu beštiálneho vraha, pričom obete a policajti majú v podstate len cameá. V tomto Smrť stopárok veľmi pripomína podobne chladný, bezcitný a o 5 rokov starší Deň Šakala s Edwardom Foxxom. Snímka sa spolieha na realistickú atmosféru, legendárnu scénu so zabíjaním v nočnom lese a na živočíšny výkon mužného Mareka Perepeczka (takú negatívnu rolu vraj nesmel hrať žiadny český herec, lebo by mu to navždy zničilo kariéru a tak si vybrali Poliaka). Poteší sympaticky krátka stopáž a pár úderných scén. Ale ku koncu to jemne nudí.

• 7.10.2017  08:32
    Fist Fight (2017)

„Takýto kúsok, aby som doje*al všetkých z administratívy. Takýto.“ Komédia roka? Mnohým pre neskutočný nonstop prílev vulgarizmov a drsných vtipov nesadne a budú ňou opovrhovať, ale ja mám rád presne tento typ humoru. Strašne sa mi páčila zápletka a to, že sa dej odohrával behom jedného dňa, navyše dosť špecifického, kedy žiaci „môžu“ svojim učiteľom stvárať absurdnosti, v tomto filme samozrejme vohnané do extrému. Uškriekaný Charlie Day a robustný Ice Cube v hlavných rolách (chalani si to zároveň produkovali), vynikajúce vedľajšie postavičky (žlčovitý riaditeľ Dean Norris, nadržaná Jillian Bell, stoický telocvikár Tracy Morgan, psychopatka Christina Hendricks, Kumail Nanjiani ako školský sekuriťák) a asi každú minútu nejaká bombová hláška („To tvoje krútenie očami ťa v živote nikdy nikam nedovedie.“; „Škoda prachov, ani to nereaguje na ľudský hlas.“), alebo aspoň bombový dialóg, neberúci si servítky pred ústa. A k tomu geniálny running gag v podobe mariachi kapely. A Rents. A kôň. A školské vystúpenie. A... Mimochodom, ak by Jerry Bruckheimer chcel produkovať celovečernú verziu Sandokana, mám tip na herca. „Je to tvoj žiak a je od teba mladší o 20 rokov.“ – „V posteli na číslach nezáleží.“ – „Hm.“ – „Iba ak, tak na počte zásuvov.“ – „Ty rátaš počet zásuvov?“ – „Mám rada štatistiky.“

• 7.10.2017  08:25

„Mám pre teba odkaz od Chuckyho. Vravel, že budeš vedieť, čo to znamená. Je to len jedno slovo. Vypitvanie.“ Ja neviem. Na tejto sérii - resp. prvých troch dieloch - som vyrastal a proste sa mi nepáči, čo tvorcovia s Chuckym urobili v nasledujúcich. (Kvázi)humorné štvorka a päťka boli jedným slovom strašné a síce pochmúrna šestka pôvodne „vážnej“ sérii napravila pošramotené renomé, ale tak že by šlo len kvôli tomu o nejako extra lepší film, to sa ozaj povedať nedalo. Sedmička je akousi kombináciou vážnej jednotky, dvojky, trojky a šestky a komediálnej štvorky a päťky. Dej je umiestnený do hororovými fanúšikmi obľúbeného prostredia psychiatrickej liečebne. Postavy sa dali, vraždiace scény sa dali, Chucky sa dal. Občas z toho vyšla atmosféra. Ale proste moc ma to nebavilo a dosť dobre nerozumiem stavu, v akom sa táto séria nachádza. No páčilo sa mi, že sa vrátil Andy (viď. potitulková scéna šestky). A tým pádom sa mi veľmi páčila aj bonusová scéna po titulkoch. Naopak, nebavila ma SPOILERY Jennifer Tilly, ktorú dlhodobo pokladám za najväčšiu chybu série a ani vysoký počet bábik. A humor samozrejme. SPOILERY

• 6.10.2017  08:04
    Carnage Park (2016)

Má to niečo do seba. Naturalistické, drsné, dosť psycho. Čudný koniec. Kombinácia hixploitationu (aj keď teoreticky o čistý hixploitation nejde, nakoľko hrdina je miestna), možno sčasti exploitationu (ale ten to ozaj len jemne lízlo) a „loveckého“ trileru. Oceňujem drsné scény, pôsobivú atmosféru/výpravu, rozumne zvolenú nízku minutáž a prekvapivo kvalitné postavy (akceptovateľné obete, magor, dvojica menších magorov, rozpoltený šerif, zamestnanec banky).

• 5.10.2017  19:38

Ľudstvo si nezaslúži prežiť. Po toľkej temnote svet na najbližšie desaťročia potrebuje ticho a predať nadvládu opiciam. Matt Reeves nenápadne podsúva napojenia na starú sériu (najviac asi v súvislosti so skvelou Novou). Pocity sú pozitívne a nadpriemerné. Je to temné, dojemné, nie príliš akčné, ale v podstate to nevadí, napätie udržuje vyhrotenosť celého konfliktu ľudstvo/opice. Dokonca je tu humor, ktorý funguje a pritom nenarúša celistvosť pochmúrne ponurej atmosféry. Plusom sú kvalitné postavy (opičie aj ľudské, spomenúť samozrejme musím Harrelsonovho „plukovníka“). Vadil mi jemne odfláknutý scenár. Viacero vecí mi v ňom nedávalo zmysel. SPOILERY Pochopil som to správne, že armádu sveta rozprášila jedna lavína? Že stovky opíc stráži jeden týpek so samopalom, nechajúci sa ako dieťa vyprovokovať bobkami? Prečo sa na konci Cézar ukazoval vojsku? Občas som niektoré veci nepochopil (prečo plukovník šiel k vodopádu, keď sa uspokojil len so zabitím dvoch anonymných opíc a hneď na to ušiel? Alebo si myslel, že dostal vysneného Cézara a to mu stačilo? Odkiaľ vedel, ako vyzerá? Čudný bol i absurdný nápad profesionálneho vojaka obrániť sa pred nepriateľmi (ľudskými a vybavenými najšpičkovejšou vojenskou technikou + v niekoľkonásobnej presile) postavením akéhosi, ehm, kamenno-dreveného múru?!? Wtf??? A ako v jednotke a dvojke, aj tu mi vadí, že sa nedozvieme, ako je to so zvyškom sveta, pretože nezabúdajme, že primárne sledujeme čisto USA (resp. ani to nie, v každej časti v podstate len pár štvorcových kilometrov!) a vôbec netušíme, ako to vyzerá napríklad v Texase, Severnej Kórei, Afrike alebo v Maďarsku. A môže niekto prosím vás odpovedať mojej manželke na otázku, prečo bol vo filme len jeden orangutan a asi milión šimpanzov? Ďakujem. SPOILERY

<< předchozí 1 2 3 4 37 73 109 145