The Farm (2018)

Vzhľadom na námet pomerne krotké, ale i tak v niektorých momentoch idúce za hranicu. Prvá hodina vťahujúca, intenzívna, naturalistická a drsná, ale potom sa im to nejako rozpadlo. SPOILER Navyše mám v podobne ladených filmoch rád, ak sa na konci z predátorov stanú obete a tu to nebolo, čiže pocit satisfakcie nulový. Tak ale zas v reálnom živote by to zrejme dopadlo presne tak isto. SPOILER

Stephanie (2017)

„Žije v lese. Keď sa nahnevá, príde dnu.“ Po jednom z najviac wtf filmov roka (Zimný príbeh) bol Akiva Goldsman zrejme rád, že mu niekto dal pár miliónov na komorný horor s minutážou okolo hodinky dvadsať a s troma hercami (pričom jedným bol sympaťák Frank Grillo a druhou Anna Torv z Mindhunter). Prekvapivo sa zdá, že čím skromnejšie podmienky Akiva na tvorbu má, tým je lepší. Hlavné decko je síce ťapa (Shree Crooks z Toto je náš svet a American Horror Story - Hotel), ale tak zas byť na jej mieste a v jej veku, každý z nás by bol ťapou. Prvá polovica napínavá, temná, pôsobivá. Netušíme, čo sa stalo, ale je nám jasné, že určite niečo pekne hnusné. Potom sa to trochu zlomí a začne sa hrať s odhalenejšími (ale nie úplne odhalenými) kartami a pravdupovediac to na pôsobivosti príliš nestráca ani potom. Troška mi to pripomínalo poviedku Bezpečnostná poistka od Philipa Fracassiho.

Johnny English znovu zasahuje (2018)

Aj v najlepších momentoch (krycie mená, spanie pred šéfom) to nie je moc vtipné. Skôr detské, trošku detinské, značne zastarané a miestami jemne trápne. Usmievate sa, ale takým tým štýlom, ako keď ste v spoločnosti niekoho, nemáte vypité a on začne rozprávať 25 rokov starý vtip. Rowan Atkinson má 64 rokov a scény ako „tanec“ alebo „virtuálna realita“ sú presne na ten spôsob.

Cesta smrti (2010)

Plno drsnej akcie, Dan Bandarau (z Anakondy 4, Nukleárneho cieľa s Wesleym Snipesom a Čierneho úsvitu so Seagalom) sa podobá na Uda Kiera, Seagal sa tu prekvapivo veľa hýbe a navyše drží brokovnicu (a držať brokovnicu v akčnom filme vyzerá vždy úžasne). Scenár by som nekomentoval, to je u seagalovky v podstate úplne zbytočné (na tomto konkrétnom pracoval Seagal). Rovnako tak zabudnite na krásnu rumunskú výpravu; táto síce je rumunská, ale pekne hnusná. No kto má slabosť pre Seagala a zmieril sa s tým, že áčkarské doby má chalan nenávratne preč, mal by byť spokojný. Seagal je v tejto snímke predstavovaný ako božstvo, ktorému cudzinci uznanlivo hovoria, že ak by žil v ich krajine, bol by vnímaný ako hrdina a keď naňho a na jeho parťáka zaútočí presila, parťák dostane slušnú nakladačku a ledva zmláti jedného týpka, kým Seagal je Terminátor, všetko to tam vymláti a ani sa pri tom nezadýcha.

Zrodila se hvězda (2018)

Chvíľu som uvažoval, že Zrodila sa hviezda dám len 2* ale nemôžem a to napriek tomu, že som čakal oveľa strhujúcejší, silnejší, emotívnejší a monumentálnejší zážitok (a je to strašne dlhé a predvídateľné). Mám príliš rád príbehy o talentovaných (a zároveň prekliatych) ľuďoch, pesnička Shallow je super a Lady Gaga skvelá. Úvod fajn, záver silný, ale cca 40 minút v strede dosť o držku. SPOILER A vôbec som nepochopil, o čo režisérovi išlo pri premene hrdinky. Tá je na začiatku líčená ako pomaly až country speváčka, zrazu z nej urobia tancujúcu popovú hviezdičku a nikomu mimo manžela to nevadí, dokonca aj jej to pripadá prirodzené. Čiže ju mám vnímať ako negatívnu postavu, ktorá pre prachy urobí všetko a utrápi muža na smrť tým, ako prehajdáka svoj vlastný talent? Palec dole dávam i za slabo, nedostatočne spracovaný motív postupného hluchnutia; z podľa mňa pre postavu kľúčovej udalosti urobil režisér nič. SPOILER

Stíny minulosti (2006)

„Dám za ňu všetko. Svoj život a aj váš.“ Zavrite Seagala do miestnosti a vyrobí vám na počkanie MacGyvera. Dva roky pred 96 hodinami si podobnú zápletku struhol aj on (podieľajúc sa i na scenári) v americko-britsko-rumunskej (wtf) koprodukcii. Ešte bez briadky a okuliarov. Výprava je hnusná a kasting jemne povedané nekvalitný. Našťastie je prítomná akcia, ktorá síce nie je bohvieaká, ale je jej veľa a je patrične brutálna, čo je u seagalovky vždy fajn. Imelda Stanuton o rok neskôr prijala ponuku zahrať si „ružovú“ učiteľku v sérii Harry Potter. Iritovala ma linka s parťáčkou v podaní Evy Pope, tak ale jasné, Seagal je samec a treba to svetu dať jasne najavo. S Michaelom Keuschom rok nato spráskal Úder z nebies.

Mladý papež - Série 1 (2016) (série)

„Nakoniec aj tak všetci musíme ísť tam, kde sme kedysi začínali.“ Nevyspytateľný zmrd. Len čo ho začnete nenávidieť, budete ho musieť začať milovať. Spočiatku mu držíte palce, vnímate ho ako novú, sviežu krv, ktorá do zatuchnutej cirkvi vnesie moderné, krásne prístupy. Po dvoch strhujúcich dieloch to ale celé spomalí a vy zistíte, aká je skutočná pravda. Odhalíte Lennyho reálnu tvár. Je ešte zatrpknutejší a konzervatívnejší, než najkonzervatívnejší starci vo Vatikáne. Vzdáte to s ním, pozeráte to z povinnosti a len občas príde niečo, čo vás dostane (klokan, vražda priateľa). Pápež ukázal svoju pravú tvár a veru vôbec nie je pekná. A zo zaujímavých postáv (sestra Mary, kardinál Spencer) sa stávajú štatisti, ktorí sa uspokojivého konca dočkajú až, ehm, na konci. A potom sa „to“ stane. Zhruba tri štyri časti pred koncom to chytí drajv, chytí vás to pod krk a vy na vlastné oči uvidíte božie zázraky (a hnevy), stanete sa svedkami úžasných, jedinečných scén a mnohé z nich vám svojou krušnosťou roztrhnú srdcia (pápežove milostné listy, pomaranče). Zistíte, že ten rafinovaný bastard neklamal, keď ľudstvu sľúbil, že im dá lásku (a Boha), ak sa polepšia.

Husiarka a kráľ (1983) (TV film)

Nikdy som nemal rád slovenské rozprávky. Chudobná výprava, lacné a tuctové scenáre, postavy tak nezaujímavé, že nezaujímavejšie už snáď ani byť nemohli a o nejakých davových, trikových alebo akčných scénach nemohla byť, česť výnimkám, ani reč. Navyše mi niektoré svojou divnou atmosférou už ako dieťaťu spôsobili nočné mory a rôzne formy tráum. Husiarka a kráľ nie je bohužiaľ výnimka a vlastne ani neviem, či to bola rozprávka (ale asi áno, viď. nadprirodzený motív teleportačnej babičky). Záporné postavy sú nepríjemné a nesympatické osoby (rada do života scenáristom: aj záporná postava môže byť istým spôsobom fajn, ale treba to tak vedieť napísať) a scenár je nudný a obsahuje nepochopiteľné momenty, ktoré robia z postáv idiotov (to naozaj kráľ cez dokonale priehľadný závoj na plese nevidel, že sa jedná o úplne inú osobu?). Čo-to tomu dodávajú aspoň prirodzený Michal Dočolomanský a jeho o 24 rokov mladšia láska Petra Vančíková (ktorá bola ako mladá celkom rozkošná, takže nečudo, že ju o dva roky neskôr obsadil Jakubisko do kultovej Perinbaby).

Boj o ředitelnu - Ředitel (2016) (epizoda)

No... zatiaľ nič moc. Danny McBride a Walton Goggins fajn, ale že by to ktovieako odsýpalo sa povedať nedá a to napriek zaujímavému námetu o boji o riaditeľské kreslo. V ďalšom pozeraní pokračovať nebudem.