Četnické humoresky - Formule (2007) (epizoda)

Neustále ma zaráža, ako mizerne sú niektoré scény v tomto (inak mojom obľúbenom) seriáli natočené. V epizóde Formule až parodicky zle zostrihaná pasáž s úmrtím v kuchyni. To sa fakt nedalo lepšie natočiť smrteľné pošmyknutie a tomu predchádzajúca naháňačka? Veď to vyzerá ako keby mi dali do ruky smartfón a natočil som to ja. Akčné scény boli v Četníckych humoreskách vždy brutálne slabou súčasťou. Samozrejme  to nie je primárne akčný seriál, to ozaj nie, ale keď predsa len k nejakej akcii prišlo, tak bola spravidla natočená podobne katastroficky. Nevraviac o tom, že Miroslav Donutil sa mi sem vo všeobecnosti nikdy nehodil (a jeho scény ma teda čiastočne otravovali) a že prípad s kuchynským personálom je až nehodný vyšetrovania. Našťastie, ku koncu Formule chytí dych, keďže do nej žiaľ začínajú prenikať vtedajšie politicko-vojnové situácie s mrazivými Nemcami, ktorí si začínajú dovoľovať čoraz viacej. Skupina okolo Arazíma sa ich síce rozhodne nebojí, ale dobre vieme, akú šancu proti nim v konečnom efekte majú.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

To som fakt jediný, kto tejto ságe fandí? Ale napriek tomu, že jej držím palce a že sa mi páči, akým nečakaným smerom sa vydala, určite nie som vyložene nadšený. I trojka má plno nie ani tak chýb, ako skôr divných strategicko-dramaturgických rozhodnutí. Z nich je zrejmé, že ak by tvorcovia chceli „len“ odrozprávať perfektný, silný príbeh, neboli by dané rozhodnutia prítomné a bolo by to tak (bez nich) lepšie. Lenže tvorcovia v prvom rade chceli vytvoriť mnohopočetnú sériu, ktorá zarobí stovky a stovky miliónov dolárov. Museli stoj čo stoj naťahovať čas, len aby im z toho vzniklo čo najviac filmov. Divák ale nie je sprostý. Divák toto spozná. A spravidla zareaguje jasne. A len málokedy pozitívne. Takže je to plné vedľajších, miestami vyložene zbytočných dejových odbočiek. Rovnako postáv, bez ktorých by sa to zaobišlo. Postáv, ktoré boli v jednotke dôležité, ale zjavne to nebolo dôkladne premyslené a tak v neskorších dieloch už nemajú čo ponúknuť a tak je ich priestor neprirodzene obmedzený na podozrivé minimum. Toto sa žiaľ týka i trojky. Čo sa mi na nej vyložene páčilo? Jude Law bol snáď ešte lepší, ako Michael Gambon. A to už je vážne čo povedať. Vlastne nebol lepší. Bol geniálny. Mads Mikkelsen je taký klasický madsmikkelsenovský. Už bol aj lepší. Jeho výkon je porovnateľný s tým, aký v danej úlohe ponúkli Johnny Depp a Colin Farrell. Akčné scény sú miestami priemerné, inokedy plné sviežich a krásnych nápadov. Žiaľ, na jednu perfektnú scénu (krabí tanec) pripadá päť pasáží, bez ktorých by som sa zaobišiel (ak ste si v jednotke a dvojke mysleli, že „Kredenc“ už nemôže byť menej zaujímavý, zjavne ste sa spolu so mnou mýlili). Veľmi sa mi páčil vzťah Mloka a Dumbledorea, vzťah Grindelwalda a Dumbledora a interakcia Jacoba s v podstate všetkými. Jessica Williams skvelá. Miestami to bolo lacné trikové predvádzanie, inokedy som mal slzy v očiach (v dobrom). Škoda, že sérii nebolo umožnené vznikať v inej atmosfére. Mohli to byť úplne iné filmy. Aj keď mne sa vlastne páči, ako z bezstarostnej detskej rozprávky urobili sivú nacistickú drámu. Ale chápem, že značnej časti populácie to nevyhovuje.

Men (2022)

No ty brďo. Počas pozerania si budete neustále klásť otázku, čo z toho  vylezie. Ale verte mi, s týmto Boh nemá nič spoločné. A napokon z toho (doslova) vylezie niečo, čo ste fakt nečakali. Napadli mi 3 – 4 možné vysvetlenia. Všetky banálne. Keďže ale Garlandovu filmovú reč pozorne stalkujem pardon sledujem od Pláže, viem, že tento úžasný anglický provokatér je všelijaký, len nie banálny. To asi nemôže byť nikto, kto natočí Anihiláciu a napíše Sunshine, však? Preto mi bolo jasné, že v tom určite bude niečo iné. A veruže aj bolo. Čo? To je otázka. Netuším. Premýšľal som nad tým dva dni a nepochopil som to. Teda, čiastočne áno. Väčšinou ale nie. Zrejme zámer. Alex schválne chcel zúbožených divákov zmiasť do takej miery, že ponúkol toľko možných výkladov (s tým, že ani jeden nemusí byť správny), aby sa v tom stratili a záverečné titulky ich vypľuli použitých, zneužitých, šokovaných a, samozrejme, nič nechápajúcich. Čo sa týka výpravy, je geniálna. Zbožňujem Anglicko, tamojší vidiek dvojnásobne. Atmosféra? Mrazivá, božská. Tá hudba! Herecké výkony? Jessie Buckley nebola stopercentne sympatická, ale to asi ani byť nemala (vzhľadom na „isté“ okolnosti). No hoci nie je stopercentne sympatická, podáva silný výkon. A to je najdôležitejšie. Hoci vidno, že na konci sa v tom už aj sama stratila a zrejme tak úplne nevedela, ako „to“ vlastne zahrať. Samostatnou kapitolou je šialený Rory Kinnear, ktorý tu stvárnil približne milión rolí. Záhad okolo hrdinky sa postupne nazbiera toľko, že na to pozeráte bez dýchania a žmurknutia, aby vám neunikol jediný detail. Čakáte na šokujúce finálne rozuzlenie a ono nakoniec nepríde... alebo príde? Bol som varovaný, že finále je „fyzické“ a že sa mám pripraviť na najhoršie. S úsmevom som mávol rukou. Votrelca som prvý raz videl, keď som mal desať, takže... No a potom „to“ prišlo. Musím uznať, že som to podcenil. Garland skutočne prišiel s niečím, čo som nečakal. Men je kontroverzný film. Samozrejme to, že je niečo kontroverzné, ešte automaticky neznamená, že je to dobré. Ale ani to, že je to zlé. Niekedy to proste znamená len to, že je to kontroverzné.

Antebellum (2020)

10 náckov z 10 tento film hrubo neodporúča! Pri ich finálnej likvidácii som sa spokojne uchechtával, keďže táto háveď si presne takéto zaobchádzanie zaslúži. Je pravda, že scenár nie je až taký perfektný, aký mal byť. Takisto je pravda, že v strede sa nachádza veľmi divná (a pravdupovediac aj nudná) pasáž. No lenže práve vtedy sa odohrá šokujúci twist, ktorý všetko dovtedajšie dianie postaví na hlavu. Odrazu i divnejšie momenty dostanú zmysel (nebudem spoilerovať, ale určite si spomeniete na jeden veľmi konkrétny film od Shyamalana). Za horor by som to každopádne fakt neoznačil. Nie, že by na tom záležalo. Pravdupovediac, čudujem sa, že to neprodukoval Jordan Peele.

Nebudeš sama (2022)

Ono je to trochu nuda, ale „folklorika“ je tu natoľko pozoruhodná (a nachádza sa v tak veľkej miere), že ako fanúšik fol hororu musím dať 4*. Aj keď je pravda, že Rituál, Slnovrat alebo Záhada Blair Witch (má ešte niekto pochybnosti o tom, že aj to je folk horor?) sa mi páčili predsa len viac. Kasting presný (Noomi Rapace, ktorá snímku zároveň produkovala, má však len pomerne malú rolu), historická atmosféra hustá, výprava poverčivej dediny v zovretí lesov presvedčivá, scenár originálny (a nepredvídateľný) a vnútorný hlas poeticko-zasnený.

Ohrožený druh (2021)

„Nie, klíma nefungovať. Prajem krásnu dovolenku!“ Chápem, že (a prečo) tento film mnohí kritizujú. Zaslúži si to. Miestami je fakt veľmi zlý, či už scenárom, hereckými výkonmi (TOTO je Jerry O´Connella alias môj obľúbenec z Vreskotu 2?!) alebo správaním postáv, z ktorého sa vytratili posledné stopové prvky logiky. Povedal by som, že mizerné trikové scény so zvieratami všetkého druhu sú napokon ešte tým najmenším problémom. Ale ja som vážne videl v živote ešte oveľa slabšie filmy. Faktom každopádne je, že som smutný z toho, ako sa zo svojho času jedného z najzaujímavejších hororových režisérov (Mŕtva hliadka, Pustatina) stal človek, ktorý natáča takéto lacné televízne béčka. To je vskutku zvrat hodný telenovely.  Na druhej strane rozumiem dôvodom, čo ho k tomu viedlo. Viď. jeho titulkový dodatok. Scenár napísal spolu so svojou dcérou Isabell (ktorá si v snímke zároveň zahrala). A majú pravdu: pytliactvo a myšlienka, že zlo pre túto planétu predstavujú ľudia, nie zvieratá, je žiaľ stále aktuálna. A asi ešte pár desaťročí bude, kým sa buď nespamätáme (čo sa zrejme nespamätáme) alebo kým konečne nevymrieme. Avšak spracovaná je vskutku mizivo. Rovnako mi v tomto type filmov vadí, že hoci postavám ide o holý život a každú chvíľu im hrozí bolestivá, hnusná a krvavá smrť, nájdu si čas na riešenie osobných blbostí, ktoré v takých prípadoch samozrejme idú absolútne bokom. Nie tak ale vo filmoch. Úplne flintu do žita by som v súvislosti s týmto kúskom ale nehádzal. Africkú výpravu vo všeobecnosti nemusím, ale táto sa mi celkom páčila a určite by sme našli zopár silných momentov (prebudenie na strome, finálne zastrelenie). Ale jasné, na 3* to nemá, na to je Smrtiace safari väčšinu času vehementne mimo (čakal som, kedy si adoptujú mláďa nosorožca, vezmú si ho domov do USA a tam s ním budú žiť v jednom dome šťastne až do smrti). Pozor, plagát vyvoláva dojem, že vraždia hyeny, ale tie majú len väčšie cameo a v skutočnosti tu vraždí všetko, zrejme vrátane surikat (ale tie asi vystrihli). Ak vás zápletka zaujala, pozrite si radšej Korisť s Petrom Wellerom (2007); nie je to síce tiež žiadny zázrak, ale určite lepšie, ako toto. Smrtiace safari okrem toho môže čiastočne pripomenúť Bassettov o rok starší kúsok Lovci s Megan Fox.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Feige konečne pochopil, že najmocnejšie postavy Marvelu nie sú Hulk a Wolverine, ale skôr Strange a Scarlet Witch (resp. zistil, že to pochopili diváci a tak im to naservíroval). Strange je v komiksoch super, ale (napriek typovo temer bezchybnému obsadeniu Benedictom Cumberbatchom) vo filmoch ma doteraz nestrhol. Najviac ma bavil v momentoch, keď bol vedľajšou postavou (Thor: Ragnarok) resp. súčasť tímu (samozrejme Avengers). Jeho prvý samostatný film ma nudil a tým pádom sklamal. Druhý je lepší, avšak stále žiadny zázrak. Niektoré momenty super, či už likvidačná „cameová“ scéna alebo pasáž s „klavírom“. Zápletka nie je zlá (hlavným záporákom je v podstate kladná postava, ktorá kvôli rodinnému šťastiu nemá problém zničiť všetky svety) a hry s mnohovesmírom nie sú od veci. Ale čakal som od nich viac. Oveľa, oveľa viac. Keď nevedeli, čo s tým, tak sa do toho radšej (ešte) nemali púšťať. Scenár je odfláknutý (v jednom momente je povedané, že v tomto svete je všetko zadarmo, následne sa ukáže, že nie je, aby o pár sekúnd neskôr bolo umožnené prehrávať spomienky zadarmo, pričom ale pár sekúnd predtým počítač jasne povie, že služba je spoplatnená, hrdinovia však nezaplatia a aj tak službu využívajú). Inokedy naivný a detský, ba až hlúpy (rozdiel medzi našou a inou realitou je v tom, že v inej sa cez cestu nechodí na zelenú, ale na červenú, to ako vážne za TOTO dostal scenárista zaplatené?). Trápne sa nás snaží citovo vydierať. Tiež mi na marvelovkách začína vadiť, ako si upravujú pravidlá podľa toho, ako sa im práve hodí. Takže zničiť chrám plný najnabúchanejších kúzelníkov sveta (vrátane minotaura) vyzerá skôr ako prepad škôlky a Najvyšší čarodejník (nezabúdajme, že už ním dávno nie je Stephen Strange) je v podstate absolútne neschopný. Potitulkové scény slabé, rovnako tak Bruce Campbell (čo je v tomto prípade tak trochu jedno a to isté, ale pššššt). Audiovizuálne sa Sam Raimi značným spôsobom vyblbol. Určite nebudem jediný, komu to pripomenie jeho divoké osemdesiatkové začiatky s dynamickým strihom, šialenými panoramatickými nájazdami, zošalenou kamerou a bombastickou hudbou Danny Elfmana. Paradoxne ma ale zo všetkých tých trikov najviac oslovila obyčajná (ale nádherná) červená hmla na bielom podklade. America Chavez celkom sympaťáčka.

Geniální přítelkyně - Série 1 (2018) (série)

Aj kebyže to má byť jediný seriál, ktorý si tento rok pozriete, neprehlúpite. Za bežných okolností by mi vadilo, že sa 1. séria končí „nijako“. Dokonca by sa dalo povedať, že to nie je cliffhanger, ale proste ustrihli príbeh uprostred. Ale do Geniálnej priateľky sme s manželkou vpadli v momente, kedy boli na svete už 3 série, takže toto mi žily netrhalo. Trochu mi ich trhalo to, že na začiatku sa ocitneme v „súčasnosti“ a logicky som to isté čakal na konci. Zbytočne. Epizódy sú síce dlhé (cca 55 minút), ale žiadna nie je smrteľne nudná. Uchvátila ma dobová retro atmosféra a horkokrvný temperament postáv, aj keď hod von oknom už predsa len bol cez čiaru (kebyže žije Leslie Nielsen, určite by ho sparodoval). Veľmi sa mi páčilo ústredné priateľstvo, ktoré si ako každé priateľstvo prejde všetkým: dobrým, aj zlým. Strhla ma nenápadná epickosť príbehu. Začíname s dôchodkyňou (dôchodkyňami?), pokračujeme deťmi a končíme mladými ženami. Všetci okolo, ako to už v živote chodí, starnú a umierajú. Som zvedavý, akým smerom sa príbeh vyvinie v nasledujúcich sezónach. Mám rád, ak príbehom z detstva sprevádza zostarnutý hlas rozprávača. Oceňujem prácu s tzv. uhlom pohľadu. Seriál má v podstate dve hlavné hrdinky (aj keď ku koncu je zrejmé, že tou „najhlavnejšou“ je zrejme Elena), takže jedna udalosť sa dá vnímať z viacerých uhlov. Oná geniálna priateľka z názvu je pre každú tá druhá. Každého inšpiruje niečo iné. Niekoho to, že je druhá osoba neovládateľná a rázne si ide za svojím. Dotyčná rázna osoba naopak paradoxne môže ticho závidieť osobe, ktorá je menej priebojná, ale talentovanejšia. A talentu sa čo? Talentu sa nevypláca stáť v ceste, lebo vás zvalcuje. Je zaujímavé sledovať, akí dospelí vyrastú z detí, ktoré už ako malé stáli pri sebe. Scenáre zároveň nútia zamyslieť sa nad tým, čo nás formuje a či je skutočne až také dôležité, či je niekto geniálny. Nie je ešte o kus dôležitejšie to, aby na sebe neustále pracoval? Aby nezahadzoval svoj talent? Aby ho rozvíjal? Lebo ak začnete hlivieť a necháte sa zničiť prostredím, ak uveríte jeho slovám, že nestojíte za nič, stane sa z vás súčasť plebsu. Druhou stranou mince je, že „obyčajní“ ľudia majú skoro vždy jednoduchší život, než géniovia, ktorí „zbytočne“ premýšľajú. Treťou stranou mince (!) je, že čo z toho, ak je talent obrovský, keď sociálne podmienky sú tragické. Z chudoby len málokedy vzíde niečo dobré. Máme právo hnevať sa na človeka s talentom, ak sa rozhodne svoj talent nezužitkovať? Nie je to predsa vždy jeho chyba. Často v tom môžu mať prsty iné faktory, ktoré nemá šancu ovplyvniť. Napr. rodina si jeho talent neváži a nemieni ho podporovať. Alebo by aj podporovala, ale nemôže si to dovoliť. Niektorí rodičia možno dokonca svojim vlastným deťom závidia a keďže im samým život nevyšiel tak, ako si predstavovali, sa istým spôsobom mstia na vlastných potomkoch. Zvláštne bolo, že to začalo ako Krstný otec (!), ale nekončilo to tak (SPOILER naivne som si myslel, že to Lila celé hrá a na konci sa ukáže, že v skutočnosti len zberala dôkazy o mafii a následne ich posunie polícii SPOILER). Najlepšia postava? Asi učiteľka. Super úvodné titulky.

Morbius (2022)

Ja neviem. Nevadilo mi to a neurazilo ma to, ale rozhodne ma to ani nenadchlo. Nemám absolútne jediný dôvod dať tomu 4*, ale pravdupovediac ani dve. Herci fajn, občas do toho (vzhľadom na predpotopný scenár plný prastarých a prastrašných klišé) šli až podozrivo naplno (Leto si to rovno aj produkoval), hoci treba dodať, že ďalší značne bizarne (Smith). Potitulkové scény zaujímavé v zmysle, že naznačujú príchod Sinister Six, ale mňa otravovali, keďže príchod Sinister Six avizoval už druhý Amazing Spider-Man z r. 2014 a nič z toho nebolo („Čauko, vieš čo počúvaj, mám prosím ťa taký plán, ešte ti to nemôžem povedať úplne do detailov, ale rád by som dal dokopy cca šiestich týpkov, pričom jedným z nich budem aj ja a zabijeme Spider-Mana, o ktorom si nikdy v živote nepočul. Ideš do toho so mnou?“ – „Jasné, že sa pýtaš.“). Akčné scény na jednej strane nudné, na druhej nápadité (áno, dá sa to skombinovať, ak ste dostatočný samovrah).

Četnické humoresky - Pamlsek (2007) (epizoda)

Skvelý diel. Odľahčený, ale to vôbec nevadí. Výborné dialógy, fest humorné hlášky. Chémia medzi hercami opäť raz bombová. Potmě chodím, na Arazíma narazím.