Haunt (2019)

Malo to čosi do seba, ale príliš ma to nebavilo. Mdlí herci, nezaujímavé postavy. Scenár mixuje šialených zabijackych klaunov s hrami á la Saw/Escape Room. Celkovo to na mňa pôsobilo tak... béčkarsky. Určite nejde o nejaký renomovaný A-horor, skôr dielko pre fanúšikov krvákov. Produkcia: Eli Roth.

Vlk ze Snow Hollow (2020)

Nemám rád hororové komédie a tu som tým pádom spočiatku solídne trpel. Ale ako sa blížila druhá polovica, uvedomoval som si, že sa začínam baviť. A to tak, že dosť dobre. Nie geniálne, nie zázračne – ale dosť dobre? Áno, to by som povedal. Jednak začne atmosféra čiastočne vážnieť, jednak je na konci nečakaný twist (niekto asi povie, že ho čakal, ale ja nie) a jednak si obľúbite postavy v čele so šerifovým synom. Stvárnil ho zároveň režisér a scenárista tohto filmu, podobá sa na Caseyho Afflecka a jedná sa o úžasného nerváka, ktorého hysterické scény som si fakt poriadne užil a len som sa nedočkavo tešil na to, kedy mu nejaká postava dá najmenšiu (lebo to mu bohato stačí) zámienku na rozpútanie nového záchvatu. Chápem, že mnohých bude iritovať, ale mne sa práveže páčil.

Noví mutanti (2020)

Aby som pravdu povedal, vlastne ma mrzí, že Noví mutanti boli v kinách taký neúspech (ani nie 50-miliónová tržba pri cca 70-miliónovom rozpočte). Ak by sa v takto nastavenej sérii pokračovalo, vôbec by to nemuselo byť od veci. Film väčšinu času vyzerá ako psychologická dráma s prvkami, ktoré by sme azda, s prižmúrenými očami, vedeli charakterizovať ako mierne hororové a znepokojivé. Proste Nočná mora z Elm Street 3 + X-Meni. Čo je svojím spôsobom skvelý nápad. Ktorému pomáha sympatické herecké obsadenie. Aj keď som vážne nepochopil, prečo ústav (nech už akýkoľvek) disponoval JEDNÝM zamestnancom. Napokon sa mi ale komornosť projektu istým spôsobom páčila. Triky sú fajn, trochu televízne, ale nevadili mi a bolo ich prekvapivo málo. Čo sa mi tiež páčilo. Skrátka, vychádza mi z toho, že veci, ktoré zvyšok sveta bral ako mínusy, som ja bral ako plusy.

Jeho dům (2020)

Neobsahuje to žiadne vyložene podpriemerné časti. Niektoré scény sú priemer, iný slušný nadpriemer. Mnohé sú veľmi solídne a nad celým tým peklom sa vznáša temná, ponurá atmosféra. Ústredné herecké duo (aj postavy) ma bavilo, prišlo mi uveriteľné a v rámci (nepopieram, ťažkých) okolností sympatické. Ale zas na druhej strane to ani neobsahovalo žiadne vyložene geniálne nápady a momenty a hoci som si fakt prial dať tomu úprimné 4*, nakoniec to na ne podľa mňa nemá. Ale nevylučujem, že po repríze sa to zmení.

Nepříčetná (2018)

Prekvapuje ma, že niekto ako Soderbergh prišiel s takýmto klišé béčkom s nesympatickou hlavnou postavou a scenárom, aký sa dá napísať rádovo za pár hodín. Asi si chcel vyskúšať experiment (natočil to na smartfón za cca jeden týždeň). No fajn, tak si to vyskúšal. Najviac ma okrem iritujúcej hrdinky rozčuľoval nevhodne vybratý ústredný záporák (Joshua Leonard zo Záhady Blair Witch a Madhouse) a absurdný scenár, kde je to v tradičnom psychiatrickom ústave ako v holubníku a môže sa tam zjavne diať čokoľvek (čomu proste neverím, to je blbosť).

Vyšinutý (2020)

„To bolo síce úprimné, ale stále nie ospravedlnenie.“ No, tu sa bohužiaľ nedajú ktovieako prižmurovať oči, toto je naozaj len solídna jednohubka s monštruóznym (vyložte si to ako chcete) Russellom Croweom. Slávneho Austrálčana po tomto filme ženy určite milovať nebudú, ale zas ako správne podotkla moja pani manželka, asi mu na tom ani nezáleží. Tak či onak to Gladiátor dal na veľmi solídnej psychoúrovni. Preto zamrzí nie príliš správne vybratá ústredná hrdinka, ktorá pravdupovediac nie je príliš sympatická. Najviac mi ale prišlo ako veľká škoda to, že scenárista si dal málo záležať, vinou čoho som si každých 10 minút vravel „no moment a prečo neurobila toto“ alebo „čože, prečo namiesto toho neurobil tamto?“ (nebudem spoilerovať, ale pri pozeraní si na mňa určite spomeniete). Každopádne sa priznám (ale to sa mi nikdy nesplní), že by som si na túto tému (samozrejme s vracajúcim sa Croweom) veľmi rád predstavil sériu typu Piatok 13, v ktorej by sa šialený antagonista vracal zas a znova po štýle Jasona alebo Maniac Copa.

Rebeka (2020)

Napriek podľa mňa typovo dosť zle vybratým (alebo rovno slabým) hercom slušná psychotrilerová (?) jazda, od ktorej (ak ste nečítali knižku a nevideli predchádzajúce filmy) neviete, čo máte čakať, takže vás scenár na viacerých miestach (dúfajme, že príjemne) zaskočí. Ale tak nejaký zázrak to nie je, občas je to divné, niektoré veci by som vystrihol a koniec je voľajaký čudný.