Dámský gambit (2020) (seriál)

Aktivistický kýč, ale i tak kdyby nebylo té nudné střední pasáže, tak neváhám s plným hodnocením. Moc lepších kousků si na Netflixu naladit nemůžete.

My děti ze stanice Zoo (2021) (seriál)

Miluji knihu i film, o drogové tématice to je pro mne s přehledem to nejlepší, co kdy vzniklo, ale seriál je jiný. Nemáte tu ten bezútěšný pocit, na druhou stranu v rámci možností to nedopadlo úplně špatně, protože i když to tak na první pohled nevypadá, tak se to v mnohém předlohy drží více než silně. Samozřejmě raději pomlčím o přestárlých hercích, devadesátkové diskošce, my chceme starý Sound!!!,či neustále perfektním make-upu, protože by to bylo na dlouho.

Vyfič! (2009)

Spíše pro holky, ale ten retro nádech byl fajn, stejně tak jako tenhle zvláštní sport. Ale upřímně, kdo by se na tohle nešel podívat, no ne? Texas jede.

Zločiny Velké Prahy (2021) (seriál)

Ve výsledku zklamání, těšil jsem se alespoň na něco jako byli Četníci z Luhačovic, tajně jsem doufal v kvalitativní přiblížení k Četnickým humoreskám... a dostal jsem, ani vlastně nevím. Skvělé herecké obsazení, průměrné zápletky, chudou výpravu a příšernou kameru. Od velkého projektu veřejnoprávní televize bychom měli právem očekávat více.

The End of the F***ing World - Série 1 (2017) (série)

Na první dobrou jsem moc ohromený nebyl, ale postupně jsem se vrátil i k dalším dílům a vlastně to je velmi svěží seriál. Takový Bonnie a Clyde pro mileniály, slovník se nezjemňuje, brutalita stupňuje, absurdita nepotlačuje, čili ve výsledku spokojenost. Jsem zvědav na druhou sérii.

Půlnoční slunce (2016) (seriál)

Těžké hodnotit. Plusy jsou tradičně kvalitní zápletka a pozvolně budované napětí s precizní gradací, tedy prvky typické pro mé oblíbené nordic noir dílka, a dále opravdu nádherné scenérie. Mínusy můžeme hledat a také nalézt v době vzniku. Bohužel tady je ta snaha nacpat tam vše moderní tak strašně křečovitá, že to působí jako velký rušivý element po celou dobu seriálu. Ještě bych bral Alžířanku, Sámy a občasné narážky na tohle téma, kdyby to nebylo tak jednostranné a často fakticky lživé. Vzhledem k roku vzniku, kdy vrcholila uprchlická krize, je tahle křeč ve stylu "všichni Francouzi a Švédové, vy zasraný rasisti, podělte se s neandrtálci o svoji těžce vydřenou civilizaci, protože vlastně ani vy tady nejste doma", poslední platí hlavně pro Švédy, dosti nechutná. Abych se oslím můstkem vrátil, tak nacpat tam ještě do hlavních postav utajeného gaye, utajeného bisexuála, starého Švéda, jenž si nechá přivézt manželku z Thajska, jež ho samozřejmě ihned bezpodmínečně miluje až na věky, a další, to už je komické na stejné úrovni jako smutné. Velká škoda, neb jinak to je kvalitní podívaná.

Madigan (1968)

Proč jen 3 hvězdy? Já ti vám nevím, ale když si o filmu, jenž má 100 minut a hlavní náplní je během krátkého časového úseku chytit nebezpečného vraha v ruchu pulzujícího velkoměsta řeknete, že mu chyběla přímočarost, tak je něco špatně. Madigan je na jednu stranu poctivá filmařina staré školy, kterou mám tolik rád, ale na stranu druhou mu strašně škodí přílišná inklinace k rozličným romantickým linkám a shnilému jablku v policejním sboru, takže vlastně na samotné pátrání v časovém presu, kdy se detektivové propracovávají sítí vrásek pohnutých lidských osudů na tváři New Yorku až do nitra skutečné špíny ulice, vlastně ani moc nedojde, což je fakt škoda. Ale jedním dechem se sluší dodat, že film jako je tenhle nikdy neurazí.

Charleston (1977)

Neprávem opomíjený a lehce pozapomenutý snímek s Budem Spencerem, který není typickou "fackovačkou", ale má v sobě hodně z anglického šarmu starých filmů. Osobně jsem si v této roli Buda velmi užil.

10 položek a méně (2006)

Freeman ve své komfortní zóně nikdy nezklame, všeobecné onanii nad Paz Vega se bohudík nezúčastňuji.... a to je asi tak vše o tomhle filmu.

Volver (2006)

Moc ženám, bojovnicím! V dnešní době extrémního feminismu je tento přirozeně ženský a krásně lidský film něco jako zjevení. Přirovnal bych to ke chvíli, kdy jste trochu přebral, ráno se potácíte domů a najednou uzříte znaveného Rákosníka, tedy pardón, majitele večerky (s původem patrně nečeským), jak postává v mlžném smogovém oparu před jedním ze zdrojů své obživy - tím druhým je menší zásobička travičky zelené dole ve sklepě, snad to ČEZu nebude divné - a vám najednou dojde, že párty možná skončila, že Fanánek sbalil své instrumenty a vaše noční láska, se kterou jste si slíbili věrnost až za hrob, je najednou již jen matnou tváří beze jména, tak že i tak je šance ještě na jedno, nejlépe v plastu a příjemné pokojové teploty. __ To jsem malinko odbočil, faktem je, že Pedro tyhle filmy o ženách umí lépe než všechny ženy dohromady, ach, chvilka feminismu polevila, a Volver je výkladní skříní jeho kumštu. V čele s božskou Madonou z Madridu (neplést s vyčpělou kreaturou s dvěma "n") a dalšími méně známými, ale neméně schopnými herečkami. Krásné i drsné zároveň, na jedné straně tak strašně filmové a na druhé tak strašně lidské, že budete mít chuť se vracet, dokud vám vítr neodvane poslední špetku vkusu. Když jsem to viděl poprvé ve španělštině a bez českých titulků, byl jsem občas zmaten, naštěstí se ukázalo, že jsem stále velmi bystrý, akorát prostě moje španělština stála za hovno. Když nevím co a chci se trochu u filmu zamyslet, Volver je jasná volba. __ "Jsi tak hubená! Už jsi porodila?" ... "Před čtrnácti lety." "Ten čas ale letí..."