Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Komedie
  • Krimi
  • Drama
  • Pohádka

Oblíbené filmy (7)

Jurský park

Jurský park (1993)

Ostrov u pobřeží Kostariky, kde se vyskytují biologické atrakce tak úžasné, že všichni návštěvníci budou tajit dech. A že to pro první návštěvníky opravdu platilo. Jen tajili dech z trochu jiných důvodů, než majitelé mysleli. S výpadkem elektřiny se z obdivovaných atrakcí stanou nenasytná monstra, která by ráda trochu pohodovala na návštěvnících... Přelomový snímek mistra Spielberga s plejádou (v té době) neokoukaných herců a úžasných triků, s tak dusnou atmosférou, že by se dala krájet.

Con Air

Con Air (1997)

Čestný voják Cameron Poe (můj oblíbenec Nick Cage) se dostal kvůli nešťastné shodě okolností do vězení. Po svém propustění se chce jen dostat domů k manželce a dceři. Ale jeho převoz vězeňským letadlem nabere dramatický spád, když se letadla zmocní parta nebezpečných věznů... Akční film, který staví hlavně na stísněném prostředí letadla a propracovaných postavách zločinců, strhující akci a koňské dávce humoru. Herci se ve svých rolích vskutku vyřádili - hlavně šílený Malkovich, rasista Rhames, odporný zvrhlík Trejo a jako "přídavek" sadista Buscemi.

Skála

Skála (1996)

Jeden z nejlepších akčních filmů 90 let. Akční velmistr Bay ze sebe vymáčkl to nejlepší a jeho styl je nezaměnitelný, nadupaný a hlavně naprosto strhující. Ať na něj filmoví kritici klidně kydají hnůj, já ho prostě žeru. Skála překypuje akcí, tvrdými chlápky (Connery, Harris, Morse), skvělou hudbou a vynikajícími hláškami. ("Ahoj. Jsem agentem vod tý.... prostě z FBI. Jsem Stanley Goodspeed." - "V tomhle nekecáš." - "V tom ne.")

Nezvratný osud

Nezvratný osud (2000)

Tak už základní myšlenka celé téhle ságy je skvělá. Je osud opravdu daný? Kdybych se jednoho dne rozhodl jet do školy autem místo autobusem a zrovna ten den by autobus havaroval, byl můj osud tam být nebo se nehodě vyhnout? Ačkoliv si tenhle film rozhodně nepohrává s nějakými filosofickými myšlenkami, tak myšlenka je to nepochybně zajímavá. Takže tu máme partu lidí, kteří unikli svému osudu a smrt si pro ně musí připravit náhradní plán. Někdy to byl komplikovaný řetězec událostí (Todd, slečna Lewtonová), někdy to bylo mnohem jednodušší. (Terry, Billy) Každopádně atmosféra zde byla naprosto perfektní, někdy jsem při scénách, kdy pro někoho z nich smrt přišla skoro ani nedýchal napětím, navíc skupina přeživších si získala mé sympatie a doufal jsem, že se alespoň některým podaří uniknout. Jediné, co se mi opravdu nelíbilo byl fakt, jak se někteří lidé chovali k Alexovi jako ke zrůdě po té jeho předtuše. (třeba Toddovi rodiče by spíš měli bejt vděční, že díky němu alespoň jeden z jejich synů přežil) V podstatě jen obyčejná vyvražďovačka, ale zatraceně dobře udělaná a napínavá, navíc vrah tu není jen tak někdo, ale samotná smrt. (A mimochodem tak pěknou učitelku, jako byla slečna Lewtonová, bych si dal u nás na škole taky líbit.)

Nezvratný osud 5

Nezvratný osud 5 (2011)

V životě bych tomu nevěřil, ale pětka byla po průměrné trojce a strašné čtyřce zase tou skvělou našlapanou jízdou, od začátku do konce a zatraceně mi spravila náladu. Úvodní nehoda byla dechberoucí a napínavá, hned po bouračce ze dvojky nejlepší úvodní vize, jak moc by něco takového bylo reálné, je mi opravdu srdečně jedno, skvělé momenty (jako Isaacův vyděšený výraz těsně před nárazem autobusu do vody nebo napínavá cesta Olivie přes můstek) to naprosto zasťiňují. Navíc tahle parta mi zase byla sympatická po těch protivech ze čtyřky a šedých myších ze trojky stejně jako party v úvodu série a držel jsem jim palce v boji se smrtí, byť jsem jasně tušil, že jejich šance jsou minimální, vcelku sympatický hlavní hrdina, záporák, dvě komické postavy (v dobrém slova smyslu, navíc David Koechner je můj oblíbený herec) a zase pár pěkných holek (Olivia je jednoznačně největší kočka celé série a radši bych ji viděl v roli Molly, abych si ji tu užil dýl). Způsoby smrti zase jednou byly pěkně komplikované, většinou zas nahozeno pár možností a nakonec to bylo něco naprosto jiného, jindy to zase bylo naprosto jednoduché, ale třeba v Dennisově případě byla ta jednoduchost naprosto geniální (na rozdíl od ostatních až do poslední chvíle vůbec netušil, že je na seznamu smrti, takže zemřel v blažené nevědomosti). Pravidlo "zabij nebo budeš zabit" sice není moc originální, ale ta scéna v kuchyni, kdy Peter pronásledoval hlavní dvojku, byla dost napínavá. A ten konec, naprosto skvělý zvrat, provázání s prvním dílem a bylo by to stylové ukončení celé série (bohužel nebude). Nestává se to často, ale tenhle film bych spolu s jedničkou označil za nejlepší z celé série, v těsném závěsu dvojka, pak trochu dál trojka a čtyřka hodně, hodně, hodně v dálce...

Věc

Věc (1982)

Tenhle film jsem viděl teprve nedávno, i když jsem se na něj chystal od doby, kdy jsem viděl episodu Akta X Ice (mimochodem vynikající), která se inspirovala právě tímhle filmem. A mohu s potěšením konstatovat, že mě tenhle filmík vůbec nezklamal a hned jsem si ho zařadil mezi své oblíbené. Opuštěná pláň Antarktidy se pro skupinu mužů stává smrtící pastí, kde nikdo nemusí být tím, kým se na první pohled zdá být. Speciální efekty se už sice v dnešní době mohou zdát trochu zastaralé, ale přesto jsou velmi působivé a vyvolávají pocit strachu oproti dnešní době, kdy panuje digitálno, které značnou část působivosti ztrácí. Charaktery jsou tady výborné, nato, jak málo se o nich dozvíme, jsem si k nim vytvořil pouto a jejich osud mi nebyl lhostejný. Ovšem nejvíc mě dostala skvělá atmosféra filmu, kdy byla excelentně vykreslena paranoia a nedůvěra mezi osazenstvem stanice, které ještě včera bylo skupinou nerozlučných přátel. Několik scén je nezapomenutelných (resuscitace Norrise, krevní test). Tenhle film mi perfektně sednul, a proto jsem ochoten odpustit i občasné nelogičnosti (pitva neznámého tvora bez jakýchkoliv ochranných prostředků, evidentně vědecká stanice vybavená zbraněmi a plamenomety). Mimochodem krevní test prokázal, že někdo ještě není Věcí, ale podle toho, co ve filmu padlo, ta proměna měla probíhat postupně, podobně jako infekce, takže fakt, že jejich krev nereagovala, by je ještě neměl uchlácholit, nemyslíte? Někdo z nich mohl být také nakažen, jen ještě nedospěl do závěrečného stádia a nestal se Věcí, nebo si to vykládám špatně?

Mlha

Mlha (2007)

Nikdy bych nevěřil, že film odehrávající se většinu času na jednom místě by mě mohl tak bavit, ale stalo se. Mlha obsahuje zajímavou zápletku, kdy potvory z jiné dimenze jsou vlastně jen jedním z problémů, kterým hlavní postavy čelí. Hlavně jim hrozí nebezpečí z rukou náboženské fanatičky (Harden je jedním slovem famózní, hraje tu postavu tak přesvědčivě, že by ji člověk nejraději odpráskl tak v půlce filmu) a bandy lidí, kteří v krizi udělají cokoliv pro svou záchranu. Skvělé herecké výkony v hlavních rolích (Jane, Jones, Holden, úžasný Sadler), ale i ve vedlejších rolích (za mě hlavně manager supermarketu Robert C. Trevelier, který v krátké scéně na konci předvede velmi slušné herectví a nakonec je vlastně jediný z good guys, který film přežije bez trvalé úhony na zdraví či psychice). Film je šikovně členěn do několika pasáží (noční útok, expedice do lékárny, poprava vojína), které oživují statický děj, kdy postavy neustále pobíhají v jednom prostoru. Jen ten konec mi úplně neseděl, i když v krizi lidé reagují různě, tak bych s kulkou počkal alespoň do chvíle, kdy by nebylo jiné východisko.

Ovládací panel
6 bodů