• Pohádka

Akta X - Procházka (1995) (epizoda)

Pěkná strašidelná epizoda s výborným záporákem. Sice moc nechápu jeho nadpřirozené schopnosti (jak dokáže zabránit někomu zemřít ve vařící vodě nebo zablokuje náboje ve zbrani?), ale jinak nemám žádnou zásadnější námitku. "A teď, pokud jste hotovej s otázkami, tak bych si chvíli dáchnul."

Můj přítel Monk - Pan Monk a maratónec (2002) (epizoda)

První z mnoha epizod ve stylu Columba, kde Monk hned na začátku identifikuje vraha, ale ten má neprůstřelné alibi. A neprůstřelné alibi v Monkovi jde o stupeň výš než v jiných detektivních seriálech - máme tu např. vraždící osobu v přeplněné místnosti, vraha v komatu, ve vesmíru, v živém vysílání.... Tahle epizoda tenhle styl epizod skvěla uvedla.

Můj přítel Monk - Pan Monk a letadlo (2002) (epizoda)

Ne, ne, ne, tyhle díly, kdy se detektiv někam vydá a čirou náhodou se tam nachomýtne k vraždě, mi vždycky vadily ve všech kriminálních seriálech. Zvlášť, když autoři tak trapně strkají Monkovi všechny vodítka až pod nos (náhodou vidí, jak se pár objímá na letišti, jak si podezřelý čistí boty, diskuze o vegetariánském menu, žena si stěžuje, že nelétá). Navíc je to plné děr a nelogičností - vražda na přeplněném letišti a nikdo nic neviděl?, matný záporák a slabé obsazení vedlejších rolí (nejhorší ta letuška v podání Shalhoubovy ženy). Dvě hvězdy hlavně za místy povedený humor (naopak scéna s malou holčičkou byla velice trapná) a projednou kompetentního Dishera.

Můj přítel Monk - Pan Monk a zemětřesení (2002) (epizoda)

Tady jsem přiznám nepochopil dost klíčovou věc - jak se mohla vražda toho dědka nahrát do telefonu, když v té scéně, kdy ho žena napadla, vůbec neměl telefon v ruce? Asi scénáristi zoufale potřebovali něco, na co pachatele nachytat? No možná to Monk na konci vysvětlil, ale když mluvil pozpátku, tak to těžko rozluštit... Jinak to nebyla špatná epizoda, ale jedna moje velká výtka k Monkovi je, jak za vlasy přitažené okolnosti scénáristé někdy vytáhnou z klobouku, aby Monk získal důkaz proti vrahovi.

Rychlá rota - Rychlí mutanti (1990) (epizoda)

Áá, sice zmutovaná rota, ale zasahuje stejně kompetentně jako kdykoliv jindy. Spousta zábavy vyplývající ze záměny těl ("Chipe, kámo, odkdy jsi větší než já?" - "Monty, neškodilo by ti shodit pár kilo.") a velká role pro Zipa, který zase tolik prostoru v seriálu nemá.

Hvězdná brána - Správce (1998) (epizoda)

Kdo by si nepřál něco v minulosti udělat jinak a změnit výsledek? Naše charaktery tuhle šanci dostaly, ale radost z toho neměly. Nejvíc mě bavila O'Neillova zpackaná mise, docela mi to připomínalo libovolnou misi Counterstriku, ale byla zábava to sledovat, stejně jako vidět zase jednou Kawalskyho. Danielova vzpomínka byla o poznání nudnější a hloupější (proč si nestoupnout pod nebezpečně houpající se několikatunovou desku, co by se mohlo stát, že?). Závěrečné scény ve falešné SGC byly místy vtipné (briefing), jindy to ale zavánělo přeplácaností. A charakter Správce dost nevyrovnaně bazíroval mezi zábavným a otravným, často v rámci pouhých sekund.

Hvězdná brána - Rodina (1998) (epizoda)

Jaffské epizody mě tolik nebaví a tahle je jedna z mých nejméně oblíbených, rodinná situace Teal'ca mě v těch prvních dílech vůbec nebavila. Až když Rya'c trochu povyrostl a stal se členem hnutí Jaffů, tak mě jeho charakter začal zajímat, tady ale ještě ne. Jeho žena tu chválabohu byla prakticky naposled a bývalý přítel, který zcela "nečekaně" zradí, byl na můj vkus až moc klišovitý. Zajímavý nápad se zničením Země (který ale nedostal skoro žádný prostor) a potvrzení Apophisova přežití jsou jediné plusy dílu.

Můj přítel Monk - Pan Monk a obr Dale (2002) (epizoda)

Někdy jsou detektivní zápletky Monka opravdu vymyšlené chytře, ale někdy se jen pokoušejí tvářit chytře, což je i případ tohoto dílu. Záporáci provedou plán tak, aby podezření padlo na Obra Dala, který vraždu spáchat nemohl, jenže když se nad tím člověk trochu zamyslí, tak to nedává smysl - taková soudkyně musí mít stovky nepřátel, tak proč na Dala vůbec přitahovat pozornost policie? Stejně tak závěrečné usvědčení je k smíchu, v tom smyslu, že by dostali toho doktora, ale tak bohatý a vlivný člověk by sotva byl usvědčen na základě výpovědi hledaného zločince (a nevypadá tak hloupě, aby nechal fyzické důkazy). Slabou kriminální zápletku alespoň částečně vyvažují humorné scénky s Monkem, humor v prvních řadách jen málokdy sáhl k trapnosti.

Můj přítel Monk - Pan Monk v lunaparku (2002) (epizoda)

Někdy jsou zápletky v Monkovi značně nedomyšlené, někdy je ale záhada pěkně promyšlená a i zdánlivě jasná vražda nakonec proběhla úplně jinak. Tenhle díl je pěknou ukázkou toho druhého - zdánlivě zde není jiné vysvětlení než vraždící polda (Stephen McHattie konečně jednou na správné straně zákona, byť jeho polda není zrovna ten nejvzornější na okrsku), ale rozluštění je nečekané a nepůsobí lacině. Plus je zde vidět vývoj vztahu Monka s kapitánem, který si navzdory respektu k Monkovi udrží nadhled v kritické situaci (Monk připraven nebyl, to je fakt) a dobrý humor (rozhovor se Sharonou o řízení, snaha splynout s davem na pouti). Jedna z mých oblíbených epizod...

Rychlá rota - Nevěřte věštbám (1989) (epizoda)

Moje oblíbená epizoda, která je zaměřená na mého oblíbence Chipa, který ukazuje, že i v krizi bude dělat to co je potřeba a nenechá se zastrašit nějakou věštbou.