• Pohádka

Hvězdná brána - Mstitel (2003) (epizoda)

Postava Felgera mi v tomhle dílu připadala až moc přehnaná, těžko uvěřit, že by někoho tak idiotsky jednajícího zaměstnávali v SGC, kde vybírají ty nejlepší z nejlepších. Tím nechci říct, že jsem se u dílu nebavil, jen někdy ty vtipy byly už trochu přes čáru. Zápletka s virem byla zajímavá, možná by ale bylo lepší ji vidět v nějaké vážněji laděné epizodě.

Hvězdná brána - Zmrtvýchvstání (2004) (epizoda)

Taková průměrná epizoda, kde oceňuji hlavně reference na předcházející díly, rovněž postava nelítostného vědce Kefflera byla dobře zahrána. Místy to ale skutečně zavánělo nudou..

Hvězdná brána - Inaugurace (2004) (epizoda)

Skvělý flasbackový díl se skvělým prezidentem Williama Devana v hlavní úloze. I přes naprostou absenci celého týmu tenhle příběh zaujal a měl svou důležitost i pro dění ve finále sezony. Cox jako tradičně výborně zahrál arogantního a slizkého senátora Kinseyho, Picardův charakter příjemně překvapil tím, že nejde o šablonovitého záporáka, ale o muže s integritou, který se snaží jednat správně.

Hvězdná brána - Umíráček (2004) (epizoda)

Scény na planetě byly poměrně zajímavé (i když Anubisovi vojáci mají v případě hlavních postav otřesnou mušku), ale mě tenhle díl zaujal hlavně složitou politickou hrou mezi Tok'ry, Jaffy a lidmi z SGC. Každá ze stran měla kus pravdy, takže navzdory faktu, jak moc jejich spojenectví znamená, zcela logicky nakonec nedošlo ke smíru a každá strana si šla svou cestou. Jen mě zarazilo, že druhý nejdůležitější Jaffa v čele rebelie v téhle epizodě zcela chyběl, neměl by se objevovat při jednáních takovéto důležitosti?

Hvězdná brána - Chiméra (2004) (epizoda)

Půlka epizody byla skvělá, a to dořešení zápletky s Usirevem. Plowman zobrazila jednoho z nejlepších Goa'uldů celé série a ani v téhle epizodě nezklamala. Užíval jsem si každou její scénu, každé její gesto. Kvituju kladně i fakt, že pro její postavu to nakonec dopadlo happyendem, alespoň někoho ze svých blízkých Daniel zachránil, jen ji mohli ještě někdy přivést zpátky nebo ji alespoň zmínit. Druhá půlka epizody s novým přítelem Carterové mě však ani trochu nezaujala, naopak to zavánělo telenovelou a charakter Carterové jsem místy vůbec nepoznával. Stejně tak mi uniká fakt, proč by nějaký obyčejný polda získal plný přístup k nejstřeženějšímu tajemství Země. Proto, že randí s někým z programu? Neměly by pak milostné zájmy všech členů SGC dostat stejnou informaci, aby to bylo fér?

Hvězdná brána - Hrozba z podzemí (2004) (epizoda)

Epizodu musím vcelku kladně hodnotit už kvůli návratu (a bohužel i konci) Jonase. Zápletka je sice hodně podobná Jádru a postavy těch delegátů působily místy spíše jako karikatury, přesto jsem se však bavil. Zaujala mě i myšlenka Goa'ulda, který tentokrát nebyl vykreslen černobíle, ale poněkud v odstínu šedé, což definitivně není na škodu.

Hvězdná brána - Právo na zrození (2003) (epizoda)

Tahle epizoda mě moc nebavila, byť se zde objevilo několik zajímavých myšlenek i trochu nových informací o Goa'uldech. Hlavně dialogy Teal'ca s Isthou dost zaváněly nudou.

Hvězdná brána - Revidování (2003) (epizoda)

Klasická týmová epizoda se zajímavou zápletkou. Trochu možná inspirace Matrixem, ale nevadí.

Hvězdná brána - Nepřátelský důl (2003) (epizoda)

Epizody s Unasy nejsou můj šálek čaje, navíc kromě Daniela (který nepatří mezi mé nejoblíbenější postavy) zde zbytek týmu dělá jen křoví. Plus má tahle epizoda za představení majora Lorna a fakt, že arogantní plukovník Edwards nakonec pochopil a uznal svou chybu.

Hvězdná brána - Rodinná pouta (2007) (epizoda) odpad!

Nejhorší epizoda celého seriálu. V podstatě šlo jen o trapné šaškování Valina otce, až někdy po půl hodině tomu narychlo dali ještě vedlejší podzápletku, aby se něco dělo. Landryho linie setkání s maželkou vyzněla velmi nuceně, tohle téma se naposledy objevilo v polovině 9. série a najednou na konci se k tomu vrátili, aby jim tahle odsunutá zápletka náhodou neutekla. Jediná epizoda Brány, kterou jsem hodnotil odpadem.