Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Tak tohle je po delší době zase moje srdcovka. Černým humorem mi to evokovalo Coenovské Fargo. Jestliže scénář malinko nabíral vodu, hlavní protagonisté ji dokázali bez problémů vypumpovat a parník si to hrnul na plnej céres až do cílový pásky. A to se dneska už skoro nevidí. Žádná vata, prostě jen akce a nic víc. Jen houšť. 95/100

Polytechnika (2009)

Zpětně jsem se na to mrknul a nelituji. Černobílý film o 3 protagonistech téhož skutečného příběhu. Je to úplně prosté, jak rána na solar, a jak vás to chytne, už se neodtrhnete. Bez jakýchkoliv pimprlátek si zde pan Villeneuve jde za svým a nemá to větších chyb. 90/100

Kdo je kdo v mykologii (2016) (studentský film)

Po dlouhé době se tady vyloupla perla. Krátké, jasné, dobře zpracované, no prostě třešnička která tady drahnou dobu chyběla. Bravo paní Dvořáková.

Smrt ve tmě (2016)

Výborný biják letošního roku. Žádná nastavovaná kaše, všecko jede jako dobře namazaná mašina. Parta floutků jde vyluxovat barák, ale nějak se to zvrtne. A aby toho nebylo málo pan domácí taky není lilium. Každopádně až na pár drobných logických nesrovnalostí je to jedna velká kšanda, žádný hluchý místa, akurátní stopáž. Na rozdíl od rejžova Lesního ducha, což byla dekapitace největší kultovky, se tohle hodně povedlo. 90/100

Muž jménem Ove (2015)

Očekával jsem klasický severský drámo, ale chvílemi z toho vykukovala solidní taškařice. Přesto, že životní kostky již byly vrženy, se film tváří jakoby nic. A to je možná jediná octomilka na výše uvedené propečené pečeni - není to ani ryba ani vepřový. Každopádně určitě stojí za to okoštovat, je to lahůdka. Speciálně suicidy všeho druhu + autoškola. 90/100

Rodinné štěstí (2016)

Zdánlivě obyčejný film o sžívání starousedlíků s nově přišedšími navrátilci z ciziny. Přesto, že se celý film odehrává pouze v bytě a je snímán 13 kameramany - rejžovými žáky a stál 5000 dolarů (!!), válcuje bez příkras všechny blockbustery posledního járu na prach. Klobouček dolů pane Hajdu. 90/100

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Denis Villeneuve mě nakopl už thrillerem Prisoners. Jak si neužívám dlouhou stopáž, tak zde jsem byl až do konce napnutej jak kšandy. Tady sice ke konci víte, jaký má kdo karty, ale celkově to má tah na branku jako prase. Poměrně uvěřitený příběh s minimem vlastní muziky, ale i to málo vám zvedne tlak do výšin nebeských. Tak bacha na pumpu. 90/100

Zmizení (2013)

Čekal jsem průměrnou detektivku s poměrně dlouhou stopaží a hleďme co se z toho kačátka vyklubalo. Parádní napínavá podívaná o ztracený holčičce prosta hluchých míst. Snad jen ten konec nepatrně zaostával za zbytkem spektaklu. Přesto však se taková věc nevidí každý den. Mohu jen doporučit. 95/100

O kuřatech a lidech (2015)

Tak tohle je parádní úlet, který by si ovšem žádný finesmecker neměl nechat fouknout mezi prsty. Černočerná komedie pro ty, co příjdou vytočený z kolbenky anebo z jiný podobný zábavy. Se závěrečnýma titulkama se však vytrácí úsměv na rtech a po zádech stíhá jedna kapka druhou. Co když je to v kopru tady a na bájném ostrově je svět ještě v pořádku...95%

Pardon, nezastihli jsme vás (2019)

Zdánlivě jednoduchý film o každodenních problémech a o tom, jak není jednoduché držet směr, když frčíte po hraně. Rozjíždí se to sice malinko pomalu, ale o to je konec silnější (++). Všichni hlavní protagonisté jsou výborní, hlavně bych vypíchl paní domácí (+) a dceru (+). Uvěřitelně natočené. Ken Loach je prostě borec, Co dodat? 90/100