Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Akční
  • Horor

Cesta na Mars (1918)

I na tomto snímku lze pozorovat počáteční náskok malého Dánska ve filmovém odvětví. Když pominu naivitu příběhu (odpovídající ovšem ještě vlivu próz Vernea a Wellse), tak po technické stránce nelze snímku nic vytknout. I herci nejsou svými kreacemi přehnaně afektovaní. Dnes už se ale na film dá koukat spíše nostalgicky z obdivem nad průkopnictvím tohoto díla.

Film (1965)

Podmanivý experiment v Buňuelovském stylu. Buster dokazuje, že není jen výtečným komikem, ale nedělá mu problém ani dramaticky (či spíše tragicky) pojatá role.

Kráska z Marsu (1924)

Film, který odpovídá duchu doby. Z dnešního pohledu stojí za zmínku už jen velmi podařená výprava, zbytek je podstatně slabší. Přesto jde svým způsobem o unikum - sci-fi v době, kdy se plánovalo jen na 5 let dopředu... na druhou stranu nelze vidět v obyvatelích Marsu alegorii na kapitalisty.

Ve městě (1949)

Muzikálová prohlídka pamětihodnostmi New Yorku při které dojde tradičně k seznámení i s jinými krásami velkoměsta. Gene Kelly je výborný, Sinatra slušný a dámy se také nemají za co stydět. Hudba je taky skvělá, i když s výjimkou dvou písní se o žádné "hymnusy" nejedná, což však není na škodu.

Blázni do zbraní (1950)

Výborný syrový noir, který na rozdíl od jiných zástupců žánru poukazuje na to, jak se člověk po prvním spáchaném zločinu (loupeži, vraždě) nedokáže opustit nově nastoupenou životní dráhu kriminálníka. Je zde sice tradiční manipulativní femme fatale, ale ani hlavní hrdina není svatoušek. Perfektní John Dall (jeden z vrahů v Hitchcockově Provazu) a drsná Peggy Cummings jsou dvojka, která mi přišla nebezpečnější než Bonnie a Clyde.... Z technických aspektů filmu je nutné zmínit především bezchybnou kameru, která hrdiny snímá s adrenalinovým nasazením (především perfektní jsou scény odjezdy / příjezdy na místa loupeže apod.)

plakát

Přineste mi hlavu Alfreda Garcii (1974)

Naprosto famózní film, který v sobě obsahuje plnění drsného úkolu, pomstu, existenciální problémy, sex, lásku, vyostřené vztahy mezi pohlavími i kulturami... Násilí není zbytečně estetizované, jako v pozdějších letech. Jeden z Peckinpahových opusů magnumů.

Adamovo žebro (1949)

Paráda! Perfektní souboj pohlaví a hlavně dvou skvělých komiků! Scény u soudu patří vyloženě do zlatého fondu humoru (zvlášť signály pod stolem). Klasika na které nestihl ještě sednout prach.

Divá zvěř (1997)

Na rozdíl od jiných "vikukových" snímků je Divá zvěř poměrně výpravná a kombinuje vícero stylů. Osobně mi snímek velmi sedl a svou "mezinárodností" připomněl Jarmusche.

Xenogenesis (1978)

Technické výborné, ale jinak mě to vůbec neoslovilo... Jimova pozdější tvorba je jak známo podstatně zajímavější. ;-)

plakát

Co je nového, kočičko? (1965)

Typicky ujetá šedesátková komedie, která díky Allenovi sice dostává rozměr psychoanalýzy milostných vztahů a výborné dialogy... na druhou stranu schází tomuto filmu kvalitní příběh a lepší režisér...