Tao xue wei long (1991)

Sympatická zápletka, charismatičtí herci, ale chtělo by to více humoru a akce na stominutovou stopáž.

Velký Joe (1998)

Originál měl svý mouchy, ale dokázal naplnit stopáž napínavými akčními scénami i dialogovými přestřelkami. Devadesátková verze je svou vyumělkovaností velmi nudná a předvídatelná bez potřebné chemie mezi hlavními představiteli.

Skřet 2 (1990)

„Však on z těch dětských fantazií vyroste.“ Ačkoliv toto jeden ze skřetů v přestrojení říká o dětském hrdinovi, poučený divák ví, že jde o dokonalý popis režiséra a scenáristy Claudia Fragasse. Ten se jen velmi chabě snaží o směsici pohádkové alegorie, teenagerovského filmu s nablblými dialogy a horor. Výsledkem jsou afektované a nepřirozené herecké výkony, dialogy vynikající naprostou nelogičnosti, masky mnohem horší než v Jacksonových Vesmírných kanibalech, naprosto nepadnoucí soundtrack a děda, který odmítá umřít. Díky bohu je to chvílemi zábavné sledovat, ale do kategorie „tak špatné, až je to dobré“ tomu ještě trochu schází.

Kodomo no omoča (1996) (seriál)

Velká škoda, že je u nás toto anime tak málo známé. Přitom se jedná o neskutečně vtipnou záležitost se zábavnými postavami, emancipovanou hrdinkou a nahlédnutím do světa televizních idolů i středoškolského života.

Nattevagten (1994)

Černohumorné kafkovské dobrodružství o dvou vykutálených kamarádech, sériovém vrahovi a patalogických vztazích.

The Velvet Underground (2021)

Dokument, který se snaží jít proti tradičnímu pojetí mluvících hlav a nabízí pestré koláže z šedesátkových experimentálních filmů Warhola, Mekase a dalších. Důležitost Velvetů pro alternativní rockovou scénu nelze přecenit a je dobře, že film vystihuje důležitost a výjimečnost všech členů jednotlivých sestav kapely.

Rec 2 (2009)

Dvojka REC se nese ve více béčkovém hávu, ale i tak servíruje solidní porci napětí, zajímavou práci s větším počtem kamer a flashbacky. Nejedná se už o takové překvapení, jako u originálu, přesto je atmosféra pohlcující a divák po chvíli přestane řešit dějovou logiku a naplno si užívá naservírovanou noční můru.

Zoufalství a naděje (2017)

Deník venkovského faráře meets Taxikář. Tentokrát ovšem hraje prim spiritualita a existencionalismus tváří v tvář krizovým okamžikům v dějinách. Perfektní casting v čele s Ethanem a Amandou a jako lahůdka akademický formát obrazu.

Wonder Woman (2017)

Ve světle ostatních DCEU filmů patří (alespoň pro mě) Wonder Woman k těm méně problémovým. Nebojí se nadhledu, občas probleskne feministicky laděná myšlenka a poslední třetina je opravdu skvělá. Zvláštní uznání za tři velmi zajímavé záporáky a skvělé ústřední hudební téma.

Předčasný pohřeb (1962)

Roger Corman předvedl ve většině svých Poeovských adaptací solidní řemeslo a ačkoliv zde místo campového Vincenta Price obsadil charakterního herce Raya Millanda, nevadí to. Samotná povídka ale nepokryje stopáž celovečerního filmu a scenáristé měli rozhodně přitlačit na lepším prokreslení postav i sestupu do šílenství.