Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Akční
  • Horor

Ať žije svoboda (1931)

Tradičně praštěná francouzská komedie plná záměn, omylů a silně nadsazených dějových zvratů. Díky charismatickému obsazení a dobře napsaných vtipných momentů funguje tento film i po téměř osmdesáti let.

plakát

Boudu z vody vytažený (1932)

Tak tento raný Renoirův snímek mi skutečně nesedl. Je ještě rozvláčnější než Fena a jeho scénář je ještě prostinkejší. Jenže zatímco u prvně jmenovaného filmu jsem se většinu času smál a nebo napjatě sledoval dějový vývoj, tak u Boudu jsem většinu času koukal na hodinky. Označení komedie k tomuto snímku tedy příliš nesedí, zasmál jsem se za celý snímek maximálně třikrát. Křečovité snahy o výsměch buržoazii pak byly pro mě poslední důvodem, proč nedát filmu alespoň průměrné hodnocení.

plakát

Hellraiser III: Peklo na Zemi (1992)

Třetí díl Hellraisera je pořád dobře natočený a plný nápadů... po scénáristické stránce lze vidět plno drobných chyb, ale na to, že jde o trojku hororové ságy je to pořád velmi dobré. Vzhledem k tomu, že se film snaží nadále zachovávat atmosféru Barkerova originálu a nesnaží se o křečovité změny, neměl by ho vynechat žádný fanoušek jednička a dvojky.

Tabu (1931)

Murnauovi filmy patří mezi to nejlepší z němé éry. Tento snímek, který natočil ve spolupráci s dokumentaristou Flahertym je exotickým výletem do života v Jihomoří. Mě osobně nesedl jako jiné režisérovy snímky, ale přesto jde o dobře odvedenou filmařskou práci. Především práce s psychologií postav je opět velice působivá.

Milión (1931)

Jeden z prvních muzikálů ještě experimentuje s formou a narativní stránkou, ale celkem se mu daří vytvořit z toho ten správný koukatelný guláš (myšleno pozitivně). Směs grotesky, dialogové komedie s hudebním filmem tedy funguje přibližně 2/3 stopáže... poslední kousek už je lehce slabší, ale pořád má co nabídnout.

Dracula (1931)

Po výborném Frankensteinovi jsem byl natěšený i na Draculu, ale dostavilo se mírné zklamání. Příběh je pojat až příliš béčkové a výprava také nedosahuje kvalit předchozího filmu Universalu. I po režijní a herecké stránce jde o slabší kus, byť Bela Lugosi a jeho vytřeštěný pohled mají něco do sebe... 7/10

Veřejný nepřítel (1931)

Hodně slušná kriminálka z doby, kdy se tento žánr začál rozjíždět naplno.

Vrah mezi námi (1931)

Geniální dílo i po letech velmi syrové plné úchvatné symbolika. Peter Lorre je individum, které byste nechtěli o půlnoci potkat v tmavém podchodu. Perfektní budování atmosféry je zásluhou sice především geniálního Langa, ale nelze zapomenout ani na dobře napsaný scénář.

Fena (1931)

Velmi dobře natočené drama, které patetické scény podobných snímků (Modrý anděl, některé Griffithovy filmy) nahrazuje lehce černým humorem.

Frankenstein (1931)

Co na téhle klasice zaujme nejvíc je asi perfektní výprava. Hřbitov, starý mlýn, městečko... to vše je uděláno na jedničku a patřičně navozuje atmosféru. Maska Frankensteina je taky perfektní. Příběh se možná odvíjí lehce přímočaře, ale to se od klasiky, kterou zná skoro každý prostě dá očekávat. Perfektní začátek velmi zajímavé éry Universalu a skvělý způsob jak využít právě se masivně rozšiřujícího zvukového filmu.