Pekařova žena (1938)

Co je potřeba, aby byla narušena rovnováha v malé francouzské vesničce? Stačí aby pekařova žena vzala kramle se svým milencem... výborný výchozí námět se utápí v až příliš jednoduchém panoptiku postaviček a odfláklých dialozích... Přesto lze ve snímku nalézt i pohled do všední reality venkovu a i lehkou kritiku církve...

Jezábel (1938)

Ach ty Jižané! Bette Davis jako správná rebelka, která to přehání se svými výstřelky stejně tak jako Henry Forda se svoji konzervativností... Rozhodně ne zrovna oddechový pohled na "starý dobrý Jih". Wyler režijně exceluje.

Leopardí žena (1938)

Výborně zahraná a pohotová komedie. Chvílemi trochu skřípe tempo, ale i tak jde o nezapomenutelnou klasiku. Hlavně pro milovníky domácích mazlíčků ;-)

Počátek (2010)

V době kdy většina sci-fi blockbusterů má příběhovou rovinku o rozsahu večerníčku je příjemné vidět, že si někdo dá takovou práci s kombinací stylů, výstavby zápletky, postav a celkového pojetí světa... Nolan šetří na eyecandy momentech (ale i těch je ve snímku dostatek) a servíruje raději precizně vypilovaný příběh a i několik filosofických myšlenek k zamyšlení... líbil se mi Avatar, ale tenhle film ve mě rezonuje ještě skoro týden po zhlédnutí, což se Cameronovi u mě nepodařilo...

Sledování (1998)

Perfektní moderní noir, který proslavil jednoho z nejlepších současných režisérů. Nolan zvládá perfektně vše, čeho se osobně chopil - kameru, režii i scénář. Postavy jsou stylizované precizně do noiorových šablon a casting jejich pojetí odpovídá. To, že Nolan natočil snímek černobíle (občas i s lehkým rozostřením) dodává snímku perfektní atmosféru.

Ye ban ge sheng (1937)

Příjemná variace na Fantoma opery, která je chvílemi opravdu strašidelná. Po stránce formální je ovšem znát pomalý přechod Číny na zvukový film, díky kterému se ne všichni herci ztotožňují s odlišným pojetím herectví a stejně tak režisér se až příliš drží tradičních metod, díky čemuž film zaostává zhruba o 10 let za evropskou a americkou produkcí.

Velká iluze (1937)

Další ze skvělých meziválečných pacifistických filmů. Jean Gabin i Eric von Stroheim jsou ve svých rolích velmi přesvědčiví a Renoirova režie citlivě odkrývá absurditu války a nepřátelství.

Stateční kapitáni (1937)

Oskarem zaslouženě oceněný Spencer Tracy ve skvělé podívané pro malé i velké kluky. Pokud máte rádi Verneovky a jiné dobrodružné příběhy je tohle film pro vás.

Hříšní andělé (1938)

Perfektní příběh, který se snaží vyprávět o mafiánských praktikách bez klasického dělení na jednoznačné zlo a dobro. Cagney totiž osciluje na této hranici tak zřetelně, že mu budete fandit. Přitom jde v podstatě o výchovný film. Perfektní herecké výkony a režie.

Případ kapitána Dreyfuse (1937)

Paul Muni v další skvělé roli. Tentokrát v příběhu o známém spisovateli a jeho asistenci při odhalení neviny kapitána Dreyfusse. Film je strhující právě díky němu, ale za povšimnutí stojí i perfektní výprava a kostýmy.