Marze

Marze

Martin Zeman

okres Praha
Student FF UK


Facebook: martin.zeman.507

50 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Březový háj (1970)

 • poster

  Římské jaro paní Stoneové (TV film) (2003)

 • poster

  Všemocný (2011)

 • poster

  Na hraně zítřka (2014)

  Skládanka je to chytrá, byť její princip časové smyčky je obehraný; navíc skládanku, jejíž proporce se navzájem neruší. Triků, akce, řečí, vtipu, strachu, citu; všech přísad je tu tak akorát, aby děj nevázl a divákovy smysly se podělily o zážitek s mozkem. O zbytek se postará Tom Cruise, jemuž antihrdinové vyloženě sluší. Ovšem cílem vyprávění nejsou ani světové památky rozstřílené napadrť, ani proměna zábavně, leč velmi věrohodně vyplašeného civila v bojovníka; však také první jatka, která zažívá, se zjevně inspirovala slavným úvodem Spielbergova díla Zachraňte vojína Ryana. Ze smyčky, která jen párkrát zahrozí monotónním rytmem, film jednak odvozuje vítězství mravenčí úpornosti nad okázalým heroismem, jednak nenápadný humor postupně zevšednělé absurdity. Skutečnost, že i po sérii tréninků působí muž vedle své cvičitelky jako dřevo, patří k četným výrazům nevtíravé hravosti, které film povyšují nad běžnou modelovou situaci. Snad každá variace jednoho a téhož dne se v drobném detailu liší; skriptka by měla dostat  Oscara, protože uhlídat tolik rozličných nuancí musely být galeje.Ale vyplatily se, právě ty maličké odchylky udržují pozornost i tempo. Skalní znalci asi najdou logické nesrovnalosti, ale z pohledu běžného diváka stačí, že princip zápletky funguje. Pochopitelně se dostaví některá klišé, která zajímavou šarádu připodobní tuctovému standardu, počínaje něžnou chvilkou na sblížení dvojice a konče  akční podobou finále. I vesmírní útočníci účinkují děsivěji, dokud jen čeří hladinu, než když se vyrojí v plné kráse kříženců Vetřelce s Chobotnicemi z II. patra.

 • poster

  Děvčica z Beskyd (1944)

 • poster

  Wish Man (2019)

  Je to dojemné, inspirující biografické drama, které vás vtáhne. Obsah je tedy komplikovaný a klikatící se s ústředním příběhem a menší vedlejší zápletkou.

 • poster

  Fotbalová škola Davida Beckhama (2004)

 • poster

  18 dárků (2020)

  Film ma zrale tema a je natocen podle skuteneho pribehu. Sladke a jemne,prekvapive,manipulativni s divakovymi slzickami. Banality zanru to nepresahuje. Nasrane dite udela prulom v empatii vuci svym rodicum.