Disk

okres Cheb

<< předchozí 1 2 3 4 11 21 31 41
    • 9.5.2021  10:43
    Divá Bára (1949)

Silný a bohužel stále aktuální film o předsudcích a pověrách, který se odvážně vymyká době svého vzniku. Úžasný herecký výkon Vlasty Fialové a dalších hereckých představitelů a představitelek. Režisér Vladimír Čech se nebál použití lyriky i expresionistických záběrů. Drama s hutnou atmosférou, jakých se v Československu tolik netočilo. Podobně silnou atmosféru se stále aktuálním námětem má jiný film podle povídky Boženy Němcové - V zámku a v podzámčí (1981) v režii Ludvíka Ráži. Divá Bára je mistrovským uměleckým počinem, který z hlavy jen tak nedostanete. Vřele doporučuji.

• 1.5.2021  14:29

Stále výborná pohádka s geniálním hereckým triem Ladislav Pešek - Josef Beyvl - František Smolík. Kouzelného dědečka nemohl zahrát nikdo lépe než František Smolík. Celá pasáž s animovaným obuškem patří k vrcholu celé pohádky. Interakce obušku s hostinským nijak nezestárla, a pokud by celá pohádka byla náležitě zrestaurovaná (např. vyjasnění barev), byla by to velká paráda.

• 27.4.2021  00:52
    Jason Bourne (2016)

Závěrečný čtvrtý díl téhle série mi udělal velkou radost. Matt Damon a Paul Greengrass naposledy účtují s programem Treadstone. Opět jsou tu výborné akční scény s dynamickým střihem, opět je tu neopakovatelná atmosféra. Herci a herečky opět výborní, Alicia Vikander důstojně nahradila Joan Allen a celkově to byly velmi příjemně strávené dvě hodiny. Jestli někdy vznikne pátý díl, těžko říci, ale pokud bychom zůstali u tetralogie, určitě se zlobit nebudu.

• 25.4.2021  17:22
    I Am Michael (2015)

K filmu mě přivedl bizarní rozhovor s Milem Yiannopoulosem, který pod vlivem konverzní terapie prohlásil, že už není homosexuál (https://rcmonitor.cz/severni-amerika/8015-Jedno-velke-svatojosefske-obraceni). Celovečerní debut Justina Kellyho o podobně zaměřeném člověku Michaelu Glatzeovi není jednoduché hodnotit. Přiznám se, že dlouho jsem po zhlédnutí filmu neměl silně rozporuplné pocity. Předně je třeba říci, že jde o výborný film. Režijně je zmáknutý na jedničku, má všechny aspekty kvalitního řemesla, herecké výkony jsou bezesporu fantastické a James Franco zde předvedl něco nevídaného. Rozhodně se mi snímek zapsal hluboko do duše, ale pokud si někdo myslí, že I Am Michael je nějaká prvoplánová a primitivní náboženská agitka, tak dotyčný člověk nemůže být dál od pravdy. James Franco zde zkoumá, co musí přimět známého gay aktivistu k prohlášení, že už není homosexuál. Odpověď, že za vše můžou jenom církve, nestačí. Jistě, mnozí křesťanští představitelé se snaží tzv. vyléčit homosexualitu u mladých lidí, ale velkou roli tu hraje skutečnost, do jaké míry se mladí lidé nechají zmanipulovat těmito "křesťanskými" podvodníky. Jak Milo Yiannopoulos, tak Michael Glatze si nejsou jisti sami sebou, raději se podle všeho nechávají vést a veřejně pak tvrdí, že můžete lusknutím prstu změnit svou sexualitu. Nemluvě o dávno vyvrácené tezi, že být křesťan a zároveň homosexuál znamená automaticky rozpor. To určitě není pravda. Sám ostatně jsem křesťan, jsem homosexuál a mám dlouhodobě šťastný partnerský vztah s milovaným mužem. Jinými slovy v tom není žádný rozpor, jak se Francův Michael snaží tvrdit svému nejbližšímu okolí. I am Michael je úžasné psychologické drama, které není snadné sledovat, ale rozhodně na Michaelův příběh nezapomenete. Každopádně všechny tzv. konverzní terapie a veškeré pokusy o "vyléčení homosexuality" jsou zlem a nemají nic společného ani s vírou ani s láskou.

• 23.4.2021  00:11

Bez Jasona Bournea v podání Matta Damona by se těžko zrodil James Bond Daniela Craiga. Aneb jak kontrastně působí vedle sebe snímky Dnes neumírej a Agent bez minulosti, které šly do kin ve stejnom roce. Agent bez minulosti sice za téměř dvacet let dosti zestárl, ale stále je to krásná podívaná. Sledovat tehdy ještě mladého Matta Damona je jednoduše radost. Jakkoli panovaly na place hádky, výsledný film stále působí celistvým dojmem, přičemž pro Čechy a Češky je fajn sledovat, která místa nakonec nahradily české lokace. Doug Liman vytvořil stále svižný, byť oldschoolový snímek a Matt Damon se pro roli Jasona Bournea doslova narodil. Jako úvod celé čtyřdílné série je Agent bez minulosti fajn, ovšem teprve v dalších dílech nabral Jason Bourne ten správný směr

• 17.4.2021  23:28

Radúz a Mahulena v režii Petra Weigela představuje v československé kinematografii naprosto ojedinělou záležitost, jakých se zase moc neopakuje. Ryze impresionistické dílo s rozpohybovanými obrazy předčasně zesnulého malíře Jana Preislera. Kombinace hudby Josefa Suka, mluveného libreta Julia Zeyera (nepatrně upraveného dramatikem Josefem Topolem) a fascinujícími divadelními výkony doslova hvězdného obsazení představuje pro diváka náročnou, o to však více strhující podívanou. Radúz a Mahulena v tomto provedení vyráží dech i po více než půlstoletí. Rozhodně nejde o podívanou pro každého, ale mně osobně tento snímek vyráží dech zas a znova. Nejen díky fantastické kameře Jiřího Kadaňky a při pohledu na množství spoře oděných mladých mužů, které kamera fascinovaně snímá...

• 9.4.2021  23:43
    Lesní duch (1981)

Viděno vůbec poprvé. Jestli něco můžu na původním Evil Dead ocenit, tak je to stále silná atmosféra, nápaditá triková stránka podpořená geniální animací jak od Jana Švankmajera. Dokonalá práce se zvukem a střihem (na kterém se jako asistent podílel Joel Coen), a hlavně výborná práce s kamerou. Potud všechno super. Bohužel velkým problémem je scénář, který není nijak zajímavý, a hlavně herecké výkony, u kterých jsem i přes žánrové určení kroutil hlavou. Bohužel nejhorší je tu Bruce Campbell, jehož postava je po celý film neuvěřitelně naivní a doslova na odstřel. Vrcholem promarnění příležitosti je nepoužití motorové pily, která se ve filmu přímo nabízela; to jsem opravdu nechápal. Bohužel nelze být k hercům a herečkám nijak shovívavý, protože v takovém Halloweenu, který vznikl jen o čtyři roky dříve, jsou herci a herečky mnohem přesvědčivější. Dík aspoň za ironické použití gramofonu a filmové pásky.

• 5.4.2021  01:19
    Šarlatán (2020)

Není bez zajímavosti douška, že v roce 2020 mají premiéru hned dva filmy, jejichž těžiště spadá do období padesátých let minulého století - Šarlatán Agnieszky Hollandové a Herec Petera Bebjaka, oba navíc vyrobené v zahraničních koprodukcích. Oba filmy disponují silnými a ambiciózními antihrdiny, kteří se musejí potýkat se sebou samými, a oba velmi volným způsobem vycházejí z reálných událostí. Oba též mají velmi přesvědčivou dobovou atmosféru a fantastické zpracování. Vlastně ani nevím, který film je lepší. Šarlatán je hereckým koncertem Ivana a Josefa Trojanových. Bez tohoto hereckého ztvárnění by postava léčitele Jana Mikoláška nebyla věrohodná a sotva bychom chápali, proč byl Mikolášek pro zoufalé lidi hotový spasitel. Ano, jeho "léčitelské metody" jsou samozřejmě velmi pochybné a vpravdě šarlatánské, ale pokud se na Šarlatána díváte s mírným skepticismem, určitě nebudete mít pocit, že by Agnieszka Hollandová a Marek Epstein Mikoláška přehnaně glorifikovali. Což je určitě dobře, ale názor si musí udělat každý sám. Za sebe s tímto pojetím nemám žádný větší problém. Pokud jde o Mikuláškovu homosexuální orientaci a jeho vztah s asistentem Františkem Palkem, tak určitě není podstatné, zda byl tento vztah reálný. Důležité je, že tato druhá podstata Mikoláškovy osobnosti je zpracována nejen naprosto fantasticky a citlivě, ale také velmi esteticky. Základem je přesný casting Palkova představitele Juraje Loje. Juraj Loj je herecky určitě také výborný, ale mě upoutal hlavně svým nádherným tělem a ve vší kráse. Nepopírám, že se mi na něj moc hezky koukalo. Kromě jiného musím ocenit i jeho nádherný zadek. Jeden z nejestetičtějších okamžiků, který mi udělal upřímnou radost. Celý Šarlatán je výbornou podívanou, veškerá ocenění mu náleží právem, ale Českého lva za hlavní roli bych stejně raději dal Janu Cinovi. Jednoznačně doporučuji.

• 3.4.2021  16:21
    Kukačky (TV seriál) (2021)

Strašně jsem se bál, že poslední díl všechno shodí. Naštěstí se tak nestalo. Závěr je plný velkých emocí, které ale nejsou nějakým divadýlkem. Celý seriál je naprostá evropská špička, žádná čecháčkovská malost. Boží soundtrack, silný příběh, naprosto ojedinělá a promyšlená práce s flashbacky a fantastické herecké výkony všech zúčastněných. Mistrovské a výjimečné dílo plné opravdovosti. Děkuju.

• 3.4.2021  11:17

Luc Besson má sice své nejslavnější období za sebou, ale první díl jeho pohádkové trilogie je určitě hodně fajn záležitost. Je to hodně tripová záležitost, ale není to nic proti ničemu, třeba Pátý element je mnohem divnější. Artur a Minimojové je neškodná pohádka na sobotní dopoledne, která nijak neurazí. Netypická animace je pro někoho možná tripová, ale tohle mi přijde jako fajn drogy. Záporák Maltazard je hodně luxusní. Těším se na další díly.

• 2.4.2021  23:42
    Ježíš (TV film) (1999)

Vytýkat televiznímu snímku zjevně viditelný nízký rozpočet by samozřejmě bylo mimo, nicméně jde o film, který určitě stojí za podívání. Je dobře, že existuje aspoň jeden snímek, kde je Ježíšově matce Marii konečně dán prostor, jaký si skutečně zaslouží, jelikož ve všech čtyřech evangeliích se s Marií setkáme pouze na jejich začátku a konci. Přitom Marie nebyla jenom rodičkou našeho Pána Ježíše, ale také nesmírně silnou a obdivuhodnou ženou. A Pernilla August ji hrála znamenitě. Velice pozoruhodný výkon tu podává také Christian Bale jako Ježíš. Narozdíl od jiných rolí ve své bohaté kariéře je zde klidný a minimalistický, byť je i zde vidět, že prošel svým typickým hubnutím, aby působil věrohodně. Rozhodně je do své role maximálně ponořený a roli Ježíše mu věříte zcela bez problému. Mezi oběma herci tu funguje zvláštní mateřské a synovské pouto a díky této zachycené chemii je vztah mezi nimi ještě silnější. Mimořádný a netypický film, který vzdává hold silným a inspirujícím ženám. Co tedy vytknout? Asi jenom příliš krátkou stopáž, protože v některých momentech působí Marie, matka Boží trochu zkratkovitě. Nějakých dvacet minut navíc by jistě neškodilo a snímek by určitě prohloubilo. I tak je tento film pozoruhodnou záležitostí hodnou vidění a zamyšlení. Milé překvapení.

• 1.4.2021  00:43

Naprosto ojedinělý dokument věnovaný jedinečnému fenoménu, který filmové publikum vzrušuje už šedesát let. Bond, James Bond. Jistě, znal jsem některé střípky, ale konečně jsem mohl dozvědět mnohé souvislosti, které bondovky provázely po většinu jejich historie, i když mnohdy šlo o dost nepěkné věci. Ať už to byly právní spory s Kevinem McClorym ohledně Thunderballu, složitým vztahům pánů Broccoliho, Saltzmana a Conneryho nebo co si s Bondem počít po konci studené války a po 11. září. Nádherná vzpomínková montáž, která ve mně vyvolala silné emoce, především když mluvila Barbara Broccoli. Bez bondovek by popkulturní svět vypadal úplně jinak a ty filmy jsou prostě velká láska. Jsem napjatý, kam se agent Jejího Veličenstva bude ubírat v budoucnosti. Protože James Bond nikdy neříká "nikdy".

• 30.3.2021  00:47
    Skyfall (2012)

Nádhera. Skyfall byl mou první bondovkou, kterou jsem měl tu čest vidět v kině, a nyní v kontextu všech bondovek, resp. bondovek s Danielem Craigem, jde o stěžejní opus magnum. Skyfall je nádherná filmová symfonie, jejímž sledováním a poslechem jsem se doslova opájel. A nejde jen o dokonalou kameru Rogera Deakinse. A jestli tu něco doslova baštím, tak je to absolutně minimalistický nástup Q v podání Bena Whishawa (přesná castingová trefa a líbí se přesně tak, jak očekáváte), to je čirá radost. O skotském závěru ani nemluvě. Skyfall je filmová slast (včetně úžasného bondsongu od Adele) a určitě ho nevidím naposledy.

• 20.3.2021  16:01
    Následky (2018)

Téma mladistvých delikventů v nápravném zařízení bylo filmařsky zpracováno už mnohokrát. Slovinské Následky určitě nezaostávají za svými předchůdci, ale v případě originality bohužel nenabízejí nic nového. Příčinou je dost povrchní scénář, takže jednotlivé mi byly víceméně ukradené. Což je obrovská škoda, protože na mladíky se aspoň v mém případě hezky koukalo, především na Mateje Zemljiče, který velmi solidně zahrál protagonistu Andreje. Snímek je dosti civilní, v podstatě nijak neexperimentuje a k velké škodě příliš nepracuje s dusnem, které tu jenom lehce probublává. Přitom právě Matej Zemljič má luxusní tělo a je škoda, že film s tím nepracuje více, protože tady by otevřené erotické scény a kompletně odhalená těla měly velký smysl. Teprve závěr je patřičně drsný a je velká škoda, že takhle nevypadá celý film. Ale určitě bylo fajn vidět snímek ze země, která je po filmové stránce pro české a slovenské publikum povětšinou dosti neznámou.

• 27.2.2021  19:49
    Údolí ticha (TV seriál) (2016)

Neviděl jsem norský originál ani jeho americký remake. Soustředím se proto výhradně na tento rumunský příspěvek, který považuji za výborné audiovizuální dílo. Nejde jen o vyřešení vraždy čtyř lidí, kde pachatel je divácké obci známý výjimečně od začátku. Nejde jen o obchodní války mafiánských gangů. Je to především silné drama o dospívání dvou mladíků a hledání vlastní sexuality, o komplikovaných rodinných vztazích ani nemluvě. Údolí ticha disponuje mnoha výraznými atributy, kvůli který stojí zato vyhradit si celé čtyři hodiny pro celou minisérii. Především je tu tísnivá atmosféra, navíc výborně nasnímaná, naprosto skvělý soundtrack s ústředním hudebním motivem, poměrně úsporná režie a hlavně skvělé herecké výkony v čele s oběma mladými představiteli. Mezi oběma mladíky je výborná chemie a na oba se hezky moc kouká. Takže za mě absolutní spokojenost.

• 20.2.2021  16:29

EDIT 2021: Závěrečnou část Relikvií smrti bych mohl okomentovat úplně stejně jako část první. Bez té ostatně samostatně nefunguje. Řemeslně je na tom úplně stejně. I tady se dají najít fantastické momenty, které převyšují zbytek (Snapeův příběh) celého filmu. Jeden moment jsem si představoval zcela jinak, ale chápu, že to jinak nešlo, protože by se nejspíš musel zvýšit MPAA rating. Jinak jako zakončení celé série je závěr Relikvií smrti více než solidní a uspokojivé, i když ne úplně strhující. A ještě si dovolím poznámku k hudbě Alexandra Desplata: je výborná, ale marná sláva - kdykoli se ve filmu ozvou motivy Johna Williamse, které se už před dvaceti lety staly klasikou a součástí hollywoodského hudebního kánonu, tak snímek dostává lepší rozměr. Johne Williamsi, díky za všechno, protože bez tebe by Harry Potter byl jiný. Nevím, jestli lepší nebo horší, ale určitě jiný.

• 18.2.2021  16:15
    See You Soon (2020)

Krásný romantický kraťas, který lze s klidným svědomím doporučit. Jednoduchý příběh o prvním setkání dvou kluků, kteří spolu dosud komunikovali pouze prostřednictvím videohovoru. Režisér Tyler Rabinowitz si všechno pohlídal, aby byl divák patřičně dojat, aniž by však šlo o chladný kalkul. Ať už jde o výběr lokací nebo krásné mladé kluky, kteří se nebojí projevit city před tím druhým a před kamerou ukázat svá krásná těla. Je to milé, je to dojemné a má to otevřený konec, takže případné pokračování je už na nás divácích. Mimochodem velmi přesvědčivá chemie obou herců, opravdu jsem jim tu zamilovanost věřil. Je to lepší než nějaká srdceryvně vykonstruovaná dramata.

• 16.2.2021  16:51

Vstup Davida Yeatese do potterovské série byl velmi šťastný. Fénixův řád napravuje zpackaný Ohnivý pohár i díky tomu, že tento díl výjimečně neadaptoval Steve Kloves, ale Michael Goldenberg. Celek dost připomíná Vězně z Azkabanu, byť jde samozřejmě vlastní cestou. Herecky jde o skvělou podívanou, především Imelda Staunton v roli Dolores Umbridgeové vytvořila postavu, kterou v mnoha podobách vídáme bohužel i v realitě. Osekanost adaptace v tomto případě není úplně na škodu, byť kniha je někde jinde a určitě doporučuji její přečtení.

• 15.2.2021  17:27

Tak nádherná atmosféra, tak nádherná hudba Patricka Doylea a tak strašný scénáristický a hlavně dramaturgický průšvih, to je zkrátka k nevíře. Tady řádily nůžky jak o život - bohužel. Původní předloha patří k těm vůbec nejlepším dílům celé knižní série a tohle zfilmované peklo si vůbec nezasloužila. Pasáž, kdy se všichni těšíme na finále mistrovství světa ve famfrpálu, ale místo toho byl celý zápas vystřižen, to je minimálně na kletbu Cruciatus. Celé je to strašně zmatené, hrkotavé a zachraňuje to jenom finále v Malém Visánku. Těžko čekat, zda někdy vznikne minimálně o dvacet minut delší sestřih, ale tohle kolosální selhání je zkrátka obrovským promarněným potenciálem.

• 5.2.2021  16:32
    Hledání (TV film) (2016)

Lépe to snad ani skončit nemohlo. Jsem úplně dojatý z téhle bouřlivé jízdy plné skutečného života a tvrdých poučení. A Patrick? To už není ten Patrick, jak jsme ho znali na začátku. Dostal tolik životních nakládaček, že si to štěstí skutečně zaslouží. Sedlo mi to fakt neskutečně - genialitou scénáře, vzájemnou chemií všech postav a ohromných hereckých výkonů. To vše v kombinaci s navýsost citlivou režií. Celý seriál včetně této celovečerní závěrečné epizody se může právem řadit k tomu nejlepšímu, co se kdy na americké televizní půdě urodilo.

• 4.2.2021  22:09
    Hledání - Série 2 (série) (2015)

Druhá série je za mnou. Je to ještě uvěřitelnější, civilnější a hlavně mnohem líp napsaný a zrežírovaný. Obrovský balzám na duši, ale je to i tím, že jsem dorostl a dozrál do věku seriálových hrdinů. Ještě mi zbývá závěrečný celovečerák, ale už teď jsem přesvědčen, že takhle ojedinělý seriál by v bývalém Československu vznikl jen velmi těžko.

• 4.2.2021  22:07
    Hledání - Série 1 (série) (2014)

Děkuji ti, milá HBO, těch osm epizod bylo perfektních, poslední dva díly se střídmou emocionální náloží byly takřka geniální. Přiznávám, že jsem se toho seriálu strašně bál. Teď vím, že to byly zbytečné obavy. Už aby tu byl podzim a s ním druhá série. UPDATE: Queer As Folk to kdysi celé začal, Looking dokončil. Aneb jak se během patnácti let proměnilo vnímání televizních tvůrců na gaye. V Looking se jednotliví aktéři nezaobírají sami sebou a svou sexuální orientací, neřeší tu svoje bolístky ("jsem gay a co s tím jako budu dělat?"), coming out a podobné záležitosti mají už dávno vyřešeny. Jinými slovy žádná senzace se nekoná, srovnání se Sexem ve městě (jak jsem se leckde dočítal) je absolutně nesmyslné. Vlastně je ten seriál hodně oldschool, samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu. Nenajdete tu nic menšího než hledání toho správného partnera na celý život. Hodně tomu pomáhá fakt, že sedm z devíti scénáristů jsou gayové (jak se zmínil hlavní scénárista Michael Lannan), takže odpadá vymýšlení bizarních a stereotypních zápletek (a zaplaťpánbu za to); mnozí herci jsou gayové i v reálném životě, díky tomu chemie mezi jednotlivými postavami je naprosto přirozená a celé je to tím pádem ještě uvěřitelnější. Nu a dokumentární look, kterým režisér Andrew Haigh proslul už ve výtečném filmu Weekend, je už takovým drobným bonusem.________P.S. 1: SPOILER!!! Na závěrečnou milostnou scénu mezi Kevinem (Russell Tovey) a Patrickem (Jonathan Groff) jsem čekal celý seriál, je příjemně civilní a uvěřitelná._________P.S. 2: Chtěl bych ublížit tvůrcům nováckého seriálu Gympl s. r. o., kteří napsali gay roli pro Milana Šteindlera a říkají tomu nadsázka._________P.S. 3: Jak už bylo řečeno výše, čekání na druhou sérii bude velmi úmorné. (původní komentář z 22.1.2014)

• 27.1.2021  16:15
    Roky a roky (TV seriál) (2019)

Opět silný dramatický námět, jak je od Russella T Daviese zvykem. Tentokrát je tu základem dystopická budoucnost, v níž je ukotveno několik příběhl jedné velké rodiny. Při sledování celé série mě opět mrazilo v zádech a třeba celou linku Dannyho a Viktora jsem prožíval a přál jim šťastný konec. Jakkoli je závěr jak z ranku Nolanova Interstellaru mnohými kritizovaný, mně při postupném přemýšlení nakonec udělal radost, protože divák či divačka musí vydechnout, protože jde o silný emocionální nápor. Nápor setsakra dobře natočený.

• 24.1.2021  23:34
    Božena (TV seriál) (2021)

Naprosto výjimečný počin, který se podařilo s obrovskou sebejistotou dostat do zdárného konce. O spisovatelce Boženě Němcové vznikly hned dva celovečerní filmy v režii Otakara Vávry (Horoucí srdce a Veronika), ale takto komplexně pojatá autorka mnoha známých pohádek a povídek se na televizní obrazovce ještě neobjevila. A díky Bohu za to. Osobně mě těší, že autorky nevykreslily Boženu Němcovou jako hrdinně trpící vlastenku, která vše obětovala pro národ. Tohle pojetí by bylo pro 21. století vyčpělé a dosti nezajímavé. Bezmála šestihodinová stopáž si žádá více. To znamená vykreslit Němcovou bez jakýchkoli příkras jako skutečnou osobu z masa kostí, se všemi klady i zápory. A to se zde povedlo znamenitě - včetně zobrazení komplikovaného manželství s Josefem Němcem a mnoha tehdy "nemorálních" mimomanželských vztahů. Hodně lidí se během televizního promítání jistě pohoršovalo nad četnými násilnými a milostnými scénami. Jenže i to byl život Boženy Němcové, žádná selanka. Autorkám se také podařilo vykreslit dobové pozadí zrodu spisovatelky, které mnohdy působilo dojmem, že se za nějakých 170 let od narození Němcové zase tak moc nezměnilo - stačí si připomenout různé diskuse třeba o sexuálním obtěžování a nátlaku, kdy mnohým mužům strašně moc vadí, když si žena dovolí říci hlasité NE. Herecky je Božena absolutně úžasná - prim hrají hlavně Anna Kameníková a Jan Hájek. Anna Geislerová už na mě tolik nepůsobila, ale svůj part odehrála více než slušně. Režisérka Lenka Wimmerová se nebála přijít s neotřelým pojetím a jako divák jsem zvědav, zda Božena vyvolá nový zájem o 19. století, které se snad už nikdy nevrátí. Protože ženy tu nejsou od toho, aby byly majetkem mužů.

• 24.1.2021  18:19
    Byl by to hřích (TV seriál) (2021)

Rozhodně se vyplatí dát si všech pět částí najednou a ty čtyři hodiny tomu obětovat. Jenom tak si lze naplno užít tuhle geniální jízdu do tchatcherovské Británie. Russell T Davies má za sebou skvost jménem Queer As Folk, který se stal manifestací LGBTQ komunity konce 90. let. It's a Sin, jak už bylo řečeno, se vrací ještě o dekádu dál a svůj název si půjčuje od slavné písničky skupiny Pet Shop Boys. Osmdesátá léta nebyla pro nehetrosexuální lidi nijak jednoduchá, protože kromě jiného se s nimi začala spojovat smrtelná nemoc, tehdy neléčitelná. It's a Sin je nádherným dramatem o mladých lidech toužících po obyčejném štěstí a sdílení o to více, že lidé infikováni virem HIV tehdy umírali v krutých bolestech a navíc o samotě bez jakékoli pomoci. Olly Alexander, nádherný mladý herec s nezapomenutelným úsměvem, tu předvádí životní výkon. Předčí ho snad Lydia West v roli nejlepší kamarádky našich hrdinů. Je to silný a emotivní zážitek, u kterého jsem se v pár okamžicích neubránil silnému dojetí. Dokonale vybroušené dílo od začátku do konce, které si zaslouží maximální pozornost. Už jenom za ten boží dobový soundtrack.

• 12.1.2021  01:11
    PD (2019)

Téma coming outu na střední škole už byl k vidění mnohokrát, ale tento francouzský kraťas patří k jednoznačně těm nejlepším. Naprosto fantastické a suverénní zpracování, ve kterém se na malém prostoru řekne vše a nic nechybí ani nepřebývá. Pasáž s učitelem a jeho historickým exkursem patří jednoznačně mezi nejlepší momenty. Stejně jako - byť pro někoho možná jen modelový - vývoj vztahu obou hrdinů. Líbí se mi francouzská živočišnost, kterou režisér Olivier Lallart zachytil přímo ukázkově. A jinak ano, takové věci se skutečně dějí.

• 10.1.2021  17:13

Při sledování se okamžitě nabízelo srovnání s Vymazaným klukem, který je úplně jinde než Cameron Post. Bohužel Cameron Post mě spíše zklamala. Herecky vyčnívá pouze Chloë Grace Moretz, na které film stojí i padá. Jinak jde o průměrný snímek bez výrazných postav, které jsou navíc pouze načrtnuty, takže jsem si k nim nedokázal najít pořádný divácký vztah. Scénář si odškrtává všechna klišé, která jsou u filmů s konverzními terapiemi běžná, ale do podstaty konverzní terapie, která se vyskytuje v tomto konkrétním snímku, se vlastně vůbec nedobere. Pokud bych měl vidět nějaký film s tímto tématem, který se odehrává v 90. letech, tak vřele doporučuji snímek Vždyť já jsem roztleskávačka, který stejné prostředí zachytává s dokonale vypointovanou absurdní nadsázkou. Pokud chci vidět kvalitní drama se skutečně výrazným scénářem a hereckými výkony, tak si rád zopakuji projekci Vymazaného kluka.

• 2.1.2021  22:12
    Vlastníci (2019)

Film vynikající. Tereza Voříšková s Vojtěchem Kotkem v životních rolích, interakce Pavly Tomicové, Andreje Poláka a Jiřího Lábuse je zjevně postavená na improvizaci a dodává celému filmu životnost. Kameraman Martin Žiaran dokonale využívá stísněný prostor, prostřihy z jednací místnosti na jednotlivá problémová místa domu ještě více znásobují depresivní atmosféru. Původní hru Jiřího Havelky neznám, ale jako režisér a filmový scénárista má obrovský potenciál. Natočil skutečný horor, u kterého vám opravdu nebude dobře.

• 28.12.2020  18:59
    Jsme, jací jsme (TV seriál) (2020)

Luca Guadagnino je génius a společně se spisovatelem Paolem Giordanem stvořil dílo mnohému publiku nepřístupné. Díky za to. Jsme na fiktivní americké základně v Itálii a sledujeme dva mladé lidi, kteří objevují sebe a své první lásky. Je to úplně odlišné, co bylo možné k vidění jinde. Záměrně mnoho vaty, záměrně spousta pocitů a divák či divačka, kteří se nebojí překvapení, se můžou dočkat zajímavých diváckých zážitků. Za sebe si cením hlavně čtvrtého a sedmého dílu, které by mohly bez problému fungovat jako dva samostatné filmy. Herecky bezchybné, atmosféra díky neoposlouchanému soundtracku skvostná. Jak jsem už naznačil, není to pro každého, ale rozhodně mělo smysl to celé sledovat.

• 23.12.2020  23:15
    Perinbaba (1985)

Jakubiskův audiovizuální klenot, který každým rokem zraje jako svěží víno a bez něhož si lze stěží představit slovenské Vánoce. Drsná pohádka, a přece plná kouzelné poezie. Nádherná hudba Petra Hapky a půvabná kamera Doda Šimončiče. Láska Jakubka a Alžbetky překoná i nástrahy Zubaté. Právem jde o absolutní klasiku.

<< předchozí 1 2 3 4 11 21 31 41