Argo (2012)

Hodnotenie dole zráža to hollywoodske finále (akokoľvek napínavé, ale plné klišé), objímačky v CIA (to som už videl asi v 1562148 filmoch) a veci okolo rodinného Mendezovho života, inak je to výborne natočený film s niektorými vynikajúcimi aspektmi (animovaný úvod, scéna v bazári, dvojica Arkin&Goodman). Hej, a treba si pomáhať a spolupracovať, ako USA s Kanadou. Aj keď pre mňa je najlepší výsledok ich spolupráce NHL - viacerí mi dajú za pravdu. Navyše film, v ktorom sa ozve moja najobľúbenejšia pesnička od Zeppelinov, si zaslúži minimálne 8/10.

30 minut po půlnoci (2012)

Opäť film, ktorého nízke hodnotenie ma mierne prekvapuje. Ale vysvetľujem si to tým, že divák dá radšej prednosť niečomu, čo vyzerá "kuul", nemusí pri tom veľa premýšľať, a prvoradou úlohou tajných agentov je efektne vystrieľať všetkých teroristických bastardov. Keď sa potom zjaví realistická vec ako je táto, povie si - nuuuda, len sa tam v kuse kecá, a čo koho zaujíma, že Ibrahim sa nachádza u Khalida, a s ním je zase spojený Achmed, od ktorého je už len krok ku Abdulovi. Aj tak sú to všetko len špinaví Arabi, čo tam po nich. Z letargie ho preberie azda len záverečná akcia, zamrmle si, nooo, tak ho dostali, a to kvôli tomu som na to čumel dve a pol hodiny? Mne ale film veľmi sadol, práve svojím realistickým poňatím a napätý som bol od začiatku až do konca. Dokonca mi to príde ešte o niečo lepšie ako Hurt Locker. Vyzerá to tak, že najrealistickejšie vojnové filmy točí žena. Vďaka Bohu za ňu. 9/10

Kafka (1991)

Nuda v zdravotnej poisťovni. Séria podozrivých vrážd a zmiznutí. Konšpirátori majú pravdu. Všetci vás sledujú. Šialený Ian Holm. Fantastická kamera. Naháňačku(?) na sklenenej kupole som ešte nevidel. Pekná filmová hračka, zaváňajúca surrealizmom. Pražský Matrix. 8/10

Informátor! (2009)

Klamár, klamár - a nie je to Jim Carrey. V jeden deň som si dal dvoch Soderberghov naraz, a dá sa povedať, že žiaden z nich ma nesklamal. V tomto prípade išlo o réžijne maximálne zvládnutý film, ktorého téma ma ale až tak úplne nezaujala. Nesúhlasim s komentármi, v ktorých sa spomína, že hlavný "hrdina" sa správal ako hlupák - takto ťahať za nos FBI, svojich nadriadených a manželku by sa bez riadnej dávky inteligencie nedalo dokázať. Vcelku spokojnosť, aj keď od Soderbergha ma menej bavil už len jeho Solaris. Matt Damon vynikajúci, tunajšie mimoriadne nízke hodnotenia nechápem. 7/10

Konspirátor (2010)

S Aikenom sa nedá nesúhlasiť. Právo na spravodlivý súdny proces by malo byť každému zaručené vždy - aj počas vojny a krízových situácií. Žiaľ, keď je ústava pre niekoho s neobmedzenou mocou len trhací kalendár, je váš boj za spravodlivosť iba mlátením sa s veternými mlynmi. SPOILER: V súvislosti so scénou zmeny rozsudku ministrom vojny Stantonom som si musel spomenúť aj na slovenského prezidenta, ktorý svojím nevymenovaním platne zvoleného generálneho prokurátora tiež vedome porušil ústavu, aj napriek rozhodnutiu Ústavného súdu, ktorý nariadil prokurátora vymenovať, a nevymenovať ho iba v prípade závažných dôvodov. Skrátka keď je raz niečo vopred rozhodnuté ľuďmi zhora, je nemožné to zmeniť, ani keď zákony hovoria niečo iné. Pre mňa najlepší film Redforda ako režiséra, zásluhu na tom má aj výborný Solomonov scenár a vynikajúce herecké výkony. 10/10

Bitva o Británii (1969)

Včera som pozeral Gallipoli a dopĺňal si resty v mojom obľúbenom žánri, no trochu (ale skutočne iba trochu) ma sklamalo, že tej vojny tam nebolo viac. Tu som si ju však užil do sýtosti, prakticky celý film je sústredený na vojnové udalosti a akcie vo vzduchu je maximálne veľa. Dá sa povedať, že som to prežíval spolu s pilotmi, a aj ja som chcel strieľať Heinkely, Stuky a Messerschmitty nad oblakmi, a posielať ich všetky pekne dole do Lamancha. Samozrejme, Pearl Harbor sa s týmto môže len veľmi ťažko porovnávať, Hamiltonov film je o niekoľko tried vyššie. Potešili ma Caine, Plummer, a McShane, ktorých som videl prvý krát vo filme takto mladých. 10/10. P.S.: A nachádza sa tu asi najvtipnejšia scéna, akú som kedy vo vojnovom filme videl. Pri Poliakovom "Good Afternoon" som vyprskol poriadnym smiechom.

Gallipoli (1981)

Záver je skutočne veľmi silný, ale tej vojny tam predsa len mohlo byť trochu viac. Napriek tomu je to ale výborný film, mňa dostal aj peší výlet do Perthu, a celkovo som si tam našiel veľa zaujímavých momentov, pre ktoré tento snímok rozhodne stojí za pozornosť. 8/10

Malá princezna (1995)

Mám rád rozprávky, ale toto mi prišlo neuveriteľne presladené, a nudné. Asi som len nemal náladu v ten večer, ale nezaujalo ma na tom absolútne nič, okrem Cunninghama, ktorého účasť poteší v hocijakom filme. 2/10

Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

Pozeral som to s partiou kamarátov, a bavili sme sa na tom kvalitne, pričom toľko výbuchov smiechu si už dlho nepamätám. Ako paródia na tie idiotské "hororové" vyvražďovačky je to takmer dokonalé. 8/10.

Atlas mraků (2012)

Čakal som nejaké dokonalé prepojenie, ale skôr sa mi zdalo, akoby bolo úplne jedno, ktorý herec bude hrať ktorú postavu, skrátka tvorcovia si povedali, že "tu by Hanks padol veľmi dobre ako namachrovaný anglický spisovateľ, naučíme ho londýnsky akcent, a diváci budú žasnúť nad tým, ako sme ho zamaskovali, tak ho dajme sem. A Hugo Weaving vo vodníkovskom ancugu by nám bodol do posledného príbehu z budúcnosti, už bol skoro vo všetkých časových rovinách za zmrda, tak prečo nie aj tu." Keď sa v takmer trojhodinovom príbehu sústredím iba na to, pod ktorou maskou sa skrýva ktorý herec, niečo asi nebude v poriadku. Taktiež sa základná myšlienka nemusí opakovať počas filmu niekoľko krát, stačilo ju spomenúť raz. Čakal som predsa len niečo rafinovanejšie, výnimočné dielo to nie je ani náhodou, hoci za pozornosť stojí. Jediná silná scéna bola Sonmi v továrni na "biodreň", málokedy sa niečo podobné vidí vo filme. V zhrnutí mám z toho všetkého dosť zmiešané pocity, ale najviac prevažuje ten, ktorý to označuje za jeden veľký guláš od psíka a mačičky. 5/10 P.S.: SPOILER: V proroctve stálo, že Zachry nemá zabíjať nepriateľa, napriek tomu tak urobil, no žiadny zlý následok sa pre neho nedostavil a zachránil sa aj s tým dievčaťom. Celé mi to takto príde dosť nedomyslené.