Králíček Jojo (2019)

Pár falešných tónů tady zazní, vtipy jsou občas trochu moc přihlouplé, satira občas trochu prvoplánová... Ale každá scéna mezi Jojoem a Elsou je ta nejkrásnější věc, co jsem kdy viděl, takže... 9/10

Krvavá nevěsta (2019)

Jedna tetička s výstředním účesem bohužel nestačí, tahle rodinka byla navzdory svým tradicím pěkně nudná. Aspoň barák měli pěknej. Jinak pobavilo asi jen instruktážní video o používání kuše. Jo a plakát se mi líbí. 5/10

Love, Death & Robots (2019) (seriál)

Celkově dosti sympatické, animace často dechberoucí, příběhy příjemně rozmanité. Jen mě ještě žádná pointa úplně neodrovnala. 8/10

Maják (2019)

Intenzivní, klaustrofobický zážitek s dvěma úžasnými hereckými výkony...Oba pánové se fakt utrhli ze řetězu, obzvlášť Willem Dafoe občas hraje, jako kdyby ho posednul nějaký mořský démon. Ten čtvercový formát je navíc skvěle využit a spousta záběrů skrz různé čtvercové otvory atd díky němu vypadala fakt dobře (občas trochu jako nějaká temná verze Wese Andersona), navíc to pomáhalo v navození stísněné atmosféry. Jo a stejně jako v Eggersově prvotině jsem si moc užil tu starou angličtinu. 9/10

Malá lež (2019)

Čekal jsem něco trochu odlehčenějšího a snad i trochu ztřešťeného či přehnaného, tohle se ale drží při zemi, je to realistické (taky je to podle skutečné události) a popravdě z velké části i celkem depresivní, i když pár vtípků se objeví. Awkwafina to zahrála dobře a babička byla taktéž sympatická, takže to celkem funguje po té emocionální stránce, což je dobře, víc toho ten film zase úplně nenabídne. 7/10

Malé ženy (2019)

Normálně bych asi novou verzi (ani žádnou starší) Malých Žen vidět nepotřeboval, ale Greta Gerwig si mě v poslední době dost získala a její prvotina Lady Bird je asi nejlepším coming of age filmem, co jsem kdy viděl... Navíc to obsazení! Obzvláště pak Florence Pugh je tady dokonalá a momentálně ji nejspíš dělí jedna skvělá role od toho, abych si ji přidal do top10 (určitě se nemůže dočkat). Příběh je sice takový dost obyčejný a asi předvídatelný, zároveň ale taky plný emocí a i přes svou lehce nadprůměrnou délku, mě to snad nikdy nenudilo. 8/10

Manželská historie (2019)

"The pie somehow makes it worse." Nevím, jestli je to v mých očích nejlepší Baumbach, Frances Ha mě možná nadchla napoprvé víc, ale to asi nemusím rozebírat... Důležité je, že je to úžasný film a rozhodně jeden z nejlepších tohohle roku. Dva dechberoucí herecké výkony a skvělý scénář, který dokáže diváka rozesmát a hned v následující chvíli zase rozplakat. Tolik drobných detailů a nuancí (ať už je řeč o scénáři či o herectví, většinou asi o obou), díky nimž působí vztah dvou hlavních postav tak skutečně jak jen je to možné a divák obě postavy chápe a rozumí jim, a přestože film neukáže moc momentů z doby, kdy bylo jejich manželství šťastné, nechce, aby se jejich osudy rozdělily. Btw: Moc jsem si užil i trio právníků Dern, Alda a Liotta, všichni jsou skvělí herci, které moc často nevídám. A přišlo mi vtipné, že postava Ray Liotty se jmenuje Jay Marrota... Zní to totiž dost podobně jako... Však víte... 10/10

Mr. Robot - Série 4 (2019) (série)

Lepší zakončení bych si pro tenhle seriál jen těžko dokázal představit. Všechny elementy, které se mi nejvíc líbily na předchozích sériích jsou tu přítomny a umocněny, zároveň ale Esmail opět převrací vše, co jsme doposud věděli na hlavu, a sype z rukávu jeden zvrat za druhým, aniž by to kdy začalo působit příliš překombinovaně a nuceně. Neříkám, že mi na konci všechny dějové součástky dokonale zapadly do sebe, a že všechny otázky byly zcela uspokojivě zodpovězeny... ale vlastně skoro jo. A hlavní, je, že po emocionální stránce vše fungovalo, jak dobře promazaný stroj. Na konci šlo totiž především o příběh jednoho nesmírně emocionálně poškozeného člověka, snažícího se vyrovnat se se svými traumaty, a mě fakt těší, že na to Esmail nezapomněl. Poslední série Mr. Robota je strhující, devastující, místy až nečekaně temná, ale v závěru dokonale uspokojivá a plná naděje. Tohle ve mě bude rezonovat ještě dlouho. 10/10

Mrtví neumírají (2019)

Mrtví ožívají, svět končí a všichni to mají celkem v piči. Hlavně teda Jim Jarmusch, který například nechá postavy prolomit čtvrtou stěnu, jen aby nám sdělil, že je to kokot a na jiné postavy pro změnu úplně zapomene (proč tam byly ty děcka???). Na Billa Murrayho i Selenu Gomez se můžu dívat spokojeně celkem dlouho ať budou dělat cokoli (u každého to pochopitelně platí z jiných důvodů) a Adam Driver tady taky celkem válí, takže jsem to celý sice měl taky v piči, ale nejspíš mě to bavilo víc, než ta druhá zombie komedie s Billem Murraym. Ale ne až o tolik. 6/10