Jackass 2 (2006)

První Jakcass film, co jsem viděl. Nesmírně dementní, ale asi taky trochu geniální. Masochismus ve své nejpřitažlivější podobě. Radši si ani nechci domýšlet, kolik idiotů tyhle filmy inspirovaly k prohloubení vlastní idiocie, tahle parta každopádně ale tu nejnižší představitelnou zábavu praktikuje na té nejvyšší úrovni. Jejich energie je tak nakažlivá, že mě při sledování každou chvíli napadne, jak super by bylo být jedním z nich. A pokaždé si ihned připomenu, že ve skutečnosti po ničem netoužím méně. Knoxville je trestuhodně cool. 9/10

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Fascinující historická lekce, ale ne zrovna strhující film... aspoň ne způsobem, jaký by mohl člověk od Scorseseho kriminálního dramatu očekávat. I v tom ale vlastně svým způsobem spočívá síla filmu - ta nevzrušená samozřejmost, s níž se tady neschopní idioti dopouštějí nemyslitelných zvěrstev, aniž by se na sekundu pozastavili nad bolestí, kterou způsobují, banalita zla... Díky ní je tenhle příběh tak hrozivý a frustrující. V Goodfellas nebo Casinu sice ani na chvíli člověk nepochybuje, že sleduje amorální, zavrženíhodné postavy, ale zároveň je to pořád vlastně vzrušující, zábavná jízda - tady ne. Zločin je v Zabijácích rozkvetlého měsíce pokaždé jen naprosto ubohý. Při sledování jsem pořád trochu čekal až přijde nějaká scéna, která mi okamžitě hlasitě oznámí, že sleduji mistrovské dílo, a nikdy tak úplně nepřišla, ale hned, jak začaly závěrečné titulky, věděl jsem, že ještě dlouho budu o tom, co jsem viděl, přemýšlet. Doufám, že to nebude Martyho poslední film, ale zároveň si vlastně jen stěží dokážu představit lepší rozloučení. Zatím 9/10

Rick a Morty - Past na Jerrickče (2023) (epizoda)

Po ne úplně fantastické úvodní epizodě se Rick a Morty vrací do prvotřídní formy. Epizody, které se soustředí na vztah Ricka a Jerryho se mi vždycky líbily a tahle tak činí hodně vynalézavým, svěžím způsobem. Narozdíl od první epizody jsem se prostě konzistentně bavil od začátku do konce. Jerricky mě totálně rozsekal.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Ústřední premisa je fantastická, ale naloženo je s ní bohužel dost nenápaditým způsobem. Benjamin je strašně nudná, pasivní postava... Jako jo, narodil se starej a postupně mládne, cool... Jinak je to ale prostě jenom takovej slušnej, poklidnej, jižanskej gentleman a na jeho zážitcích není nic moc pozoruhodného... Chápu, že to byl asi účel, že je navzdory své nepřirozenosti vlastně úplně obyčejný člověk, nebo tak něco, ale moc dobře se na to nekouká. Pittův výkon je v některých směrech asi celkem obdivuhodný, ale celkově mě bohužel spíš nechává chladným, a víceméně to samé platí i o Cate Blanchett. Jejich romantická linka ale přesto v závěru dokáže vyždímat nějaké opravdové emoce, i když je dost zvláštní sledovat starou paní pečovat o malého chlapce, s nímž se ještě ne tak dávno vyspala. Jejich vztah ale nikdy nepůsobí přímo odpudivě, a to oceňuji. Jinak se mi tady líbí hodně různých detailů, ale převládá spíš nuda a ubíjející sentimentalita. Zrovna od Finchera bych čekal sofistikovanější přístup... Hodně se mi líbil poslední záběr btw. 6/10

Dětská hra (1988)

Horor o vraždící panence bych si asi představoval o dost stupidnější a předvídatelnější, tohle mě víceméně konstantně překvapovalo a celkově bavilo. Děsivý mi to nepřišlo vlastně vůbec, ale kupodivu to nijak zvlášť nevadilo. Slabších 7/10

Šepot srdce (1995)

Něžný, půvabný příběh, kterému sice trošku trvá, než se rozjede, ale ke konci už jsem byl dojat tak jako u těch nejlepších Mijazakiho kousků. A jakožto začínající rádoby spisovatel jsem se s Shizuko dost ztotožnil. Country Roads nebude už nikdy znít stejně, a vždycky si s ní teď už asi budu spojovat nádherně nakreslené noční Tokyo z úvodních titulků. Tomuhle Ghibli stylu animace se prostě absolutně nic nemůže rovnat. 9/10

Rick a Morty - Jak si Prťka zas pořádně naprděl (2023) (epizoda)

Zábavná, vtipná, ale celkově nijak zvlášť pozoruhodná epizoda. Vidět Rickovu starou partu zase pohromadě bylo fajn, ale chyběla mi tady nějaká sci-fi premisa, která by tuhle klasičtější sitcomovou zápletku pozvedla na vyšší level (jako tomu bylo třeba u premiéry páté série). Pro odstartování nové série se mohli prostě vytasit s něčím trochu silnějším, vyloženě zklamán ale nejsem, přece jen je to především komediální seriál, a celkem jsem se nasmál. Noví dabéři úplně v pohodě.

Zodiac (2007)

Hmmm... Začínám se blížit k myšlenkovému rozpoložení, v němž bych mohl být přesvědčen, že tohle je nejlepší Fincherův film. Ještě pár shlédnutí a... kdo ví?10/10

Fargo - Season 3 (2017) (série)

Nejtemnější, nejdivnější série, která se v mých očích spolehlivě vyrovná těm dvěma předchozím. Trochu mi po dynamické, oku lahodící vizuální paletě druhé série trvalo, než jsem si zvykl na zdejší šedivost a vybledlost, ale s lehkým odstupem musím říct, že šlo o správnou volbu pro tento konkrétní příběh. Zdejší sbírka postav si velice rychle získala mé sympatie, přestože jen málo z nich se dá označit za sympatické. V.M. Varga je například v Thewlisově podání jedna z nejodpornějších postav, co kdy svou přítomností zneuctila mou obrazovku, a jako zloduch je pro mě snad ještě ikoničtější než Lorne Malvo. Ewan McGregor exceluje ve své dvojroli, Stuhlbargova Sye je strašně zábavné (a občas děsivé) sledovat, jak se zoufale kroutí pod Vargovým nátlakem, a Nicki v podání Elizabeth Winstead je v druhé polovině, obzvlášť po spolčení s panem Wrenchem, cool as fuck. Kromě klasických, fargovských černohumorných patálií a méně klasických, temnějších či surrealistických momentů se mi taky moc zamlouvá ústřední otázka existence objektivní pravdy, jejíž ozvěna zní celou sérií od první scény do poslední. Jsou chvíle, kdy mám pocit, že tohle je moje nejoblíbenější série. Jo a paralely mezi postavami, které hraje Carrie Coon tady a v Leftovers, v sérii, která byla vysílána zároveň s touhle, jsou totální mindfuck. 10/10

Dům tisíce mrtvol (2003)

Tak jsem se podíval na prohnilý, zakrvavený zoubek filmografii pana Roberta Zombieho, a musím říct, že se mi jeho první kousek líbil víc, než jsem čekal. Je to stupidní? Nesmírně. Je to nevkusné? Pochopitelně. Je to nevtipné? Mnohkdy ano. A přesto... Nějaká moje zvrácená, nepříliš sofistikovaná část se bavila slušně. Víceméně je to vykrádačka Texaského Masakru Motorovou Pilou, akorát, že narozdíl od realismu, který z toho filmu činí pravděpodobně nejděsivější horor, co jsem zatím viděl, tohle je od začátku do konce jen blbina, která se nedá brát vážně. Captain Spaulding by si zasloužil vlastní film. 7/10