Oralfabet

Jakub Havelka

Česko
Arthur Two Sheds Jackson

• 12.8.2020  22:50

Quentin Tarantino si je vědom toho, že jako scénárista má tak trochu superschopnost... a dlouho předtím, než ji využíval k zachraňování Sharon Tate či zabíjení Hitlera, zneužíval ji k cucání chodidel Salmy Hayek. No... Tohle jsem si fakt užil. Jo, je to totální béčko, jo, je to víceméně úplně o hovně a jo, ti upíři nevypadají nejlíp (i když k brutálnímu zmasakrování myslím stačili)... Jenže obsazení je super, o hlášky a cool dialogy pochopitelně není nouze + jsou tu i nějaké docela zajímavé scény založené na dynamice mezi postavami. Jo a Tarantino sám občas hraje celkem skvěle (když zve tu ženskou, co unesli, aby se k němu posadila do postele), jindy zase celkem špatně (jeho hysterický záchvat při prohlídce na hranicích), celkově mi ale přišel celkem ok. Vůbec mi ani nevadí, že se velká část filmu odehrává v jednom strip baru, protože je to rozhodně ten nejúchvatnější strip bar, co jsem, kdy viděl. Oblíbená postava: Sex Machine. 8/10

• 12.8.2020  20:57
    Looper (2012)

Obličej Josepha Gordona-Levitta na sebe moc strhával pozornost, takže nevím, co se tam dělo, ale předpokládám, že to bylo dobrý. 7/10

• 8.8.2020  16:30

Původně jsem chtěl hned ze začátku zase okomentovat český překlad názvu, ale kurva, tohle bylo tak boží, že by nebylo fér nezačít nějakou chválou, takže tady je: Heathers je divoce originální, proklatě vtipná, černohumorná komedie, jejíž děj se odehrává ve zvláštním světě, který je s tím naším téměř totožný, ale řídí se prostě vlastními pravidly, která mohou sice působit nahodile, ale já neměl problém na ně okamžitě přistoupit a celou dobu jsem se neskutečně bavil. Prostě... Winona, Slater, Eskymo, minerálka... Instantní srdcovka. A teď teda to slíbené lingvistické okénko: Ačkoli se mi ani původní název moc nelíbil a vlastně by asi bylo nemožné ho do češtiny doslovně přeložit, přece jen šlo určitě vymyslet něco lepšího, než Smrtící Atrakce. Když totiž slyším Smrtící Atrakce, dokážu si představit jen nějaký otřesný horor z prostředí Lunaparku. Když už tak aspoň Smrtící Přitažlivost (předpokládám, že to tím mysleli), což zase moc připomíná Osudovou Přitažlivost a pořád to vůbec nezní dobře, ale whatever... "Let's just hope she's rubbing noses with Jesus" 10/10

• 7.8.2020  17:09

Sice mi přijde, že ta premisa s interview spíš svádí ke komedii (což se vlastně asi tak trochu projevilo v mockumentary stylu Co děláme v temnotách), ale tenhle film mi dokázal, že je to i vhodný prostředek k důkladnému vykreslení upíří mytologie na pozadí dvou set let historie. Tom Cruise mě tady fakt bavil, i když těžko říct, jestli to s tím přehráváním někdy trochu nepřeháněl, malá Kirsten Dunst taky rozhodně nezklamala a její postava celému příběhu dodala zajímavou dynamiku. Brad mě teda tentokrát nějak extra neohromil, ale ani vyloženě nezklamal. Pobavil mě jeho diss na Brama Stokera. 8/10

• 6.8.2020  02:55

Sakra, to bylo silný. Ze začátku to působí tak nějak hořkosladce, ale pak už jenom hořce. Prostě malý, lidský film o... Počkat co?! To byl Jeff Bridges???? Každopádně... V blízké době si asi smlsnu na zbylých Bogdanovichových filmech, tím prvním, co jsem měl tu čest shlédnout, si mě totiž získal, stejně jako svým příjmením. 9/10

• 5.8.2020  14:22

Už mnohokrát jsem sem psal, že nemám rád westerny a zatím se to moc nezměnilo. Výjimku pro mě představuje jen pan Tarantino a pak i bratři Coenovi. Ohledně True Grit jsem byl lehce skeptický, asi hlavně proto, že jde o remake. Tohle ale bylo super, taková ukázka toho, jak zábavný a strhující western může být, když má trochu netradiční protagonistku. A pak ty bratry Coenovi. A věčně opilého Jeffa Bridgese nakopávajícího malé indiány. 9/10

• 4.8.2020  22:01
    Absolvent (1967)

Tak se ptám sám sebe: Je vůbec nějaký film, který dokáže být stejně krásný a zároveň vtipný jako Absolvent? Možná tak Talíře nad Velkým Malíkovem, ale ty zvítězí tak nějak ve všech myslitelných kategoriích, takže není fér je srovnávat s jinými filmy. Každopádně... Je mi paní Robinsonové fakt líto. A u všech scén s Elaine a Benem si říkám, že nechápu, co na něm vidí a že se asi zbláznila... A stejně je to nakonec dokonalý. Možná i proto, že nad něčím podobným možná přemýšlí i ona, když odjíždí žlutým autobusem. A možná ne. Tak jako tak... Dokonalý. 10/10

• 3.8.2020  10:53
    Kdo s koho (1999)

Matthewa Brodericka jsem dosud znal jen jako Ferrise Buelera, takže mě celkem zarazilo, jak zdařile se z toho nejhustějšího studenta ever změnil na učitele/loosera. Jinak tyhle americké školní volby jsem nikdy moc nechápal, ale námět pro komedii to není špatný a líbilo se mi tady i zpracování: Několik postav s různými (jasně danými) motivacemi a cíly, jejichž osudy se vzájemně proplétají. Vtipnější to asi o trochu být mohlo, ale pořád dobrá, inteligentní oddechovka ze školního prostředí. Paul mě bavil dost. 7/10

• 30.7.2020  16:24

Po tom, co jsem z čiré zvědavosti shlédl a celkem i zbožňoval Repo!, napadlo mě, že bych si mohl doplnit filmové znalosti a kouknout na tuhle bizarní, muzikálovou záležitost. Ze začátku jsem si to fakt užíval, bylo to příjemně divné, hudba ušla, ani Janet s Bradem mi nepřišli jako špatní protagonisti (ne proto, že by byli nějak zajímaví, spíš právě proto, že nejsou) pak ještě přišel Time Warp a samozřejmě famózní Tim Curry. Jenže za chvíli jsem si uvědomil, že už mám asi dost a ona ještě zbývala skoro hodina filmu. Nakonec mě to prostě už jen nudilo, což jsem u tohohle asi úplně nečekal... takže sorry, ale za mě asi Let's not the do the time warp again. I když... Třeba tomu ještě někdy šanci dám. Zatím 5/10

• 29.7.2020  15:17
    Smrtihlav (1998)

Premisa tohohle filmu je rozhodně zajímavá... Taky je dost divná. Přišlo mi to, jako něco, co člověku dává v jeho hlavě dokonalý smysl, ale když se to pokusí někomu vysvětlit, uvědomí si, že to zní o moc divněji, než čekal. Po většinu času to ale bylo celkem usledovatelné, taky to tam všechno vysvětlili několikrát, ale stejně mi přišlo, že některé věci mi prostě moc smysl nedávaly. Já si užíval hlavně vizuální stránku, všeobecnou temnou atmosféru a hudbu... A ta zápletka fakt je zajímavá. Víc kladných přídavných jmen bych ji asi nepřidělil, ale zajímavá je celkem ucházející přídavný jméno. Pořád nevím, co si myslet o výkonu Kiefera Sutherlanda a závěrečný CGI souboj se mi dost nelíbil. 7/10

• 28.7.2020  14:15
    Ave, Caesar! (2016)

Takový to, když člověk slyší o nějakém filmu, o tom, kdo ho natočil, o tom, kdo v něm hraje a o čem je a říká si: "Jak tohle může mít tak nízký hodnocení?" Pak se na to jednou konečně podívá a celou dobu čeká na nějaký moment, kdy si řekne: "Aha, jasný, chápu..." Ale ten moment prostě nepřišel. Není to úplně masterpiece, ale bavil jsem se více, než slušně a taky jde v mých očích rozhodně o film originální nebo snad přímo unikátní. O některých věcech a jejich významu budu možná ještě muset chvíli přemýšlet, ale momentálně jsem fakt spokojen. Jo a těch skvělých hereckých výkonů je tu nespočet, ale kdybych měl vyzdvihnout jeden konkrétní, byl by to asi Ralph Fiennes. 8/10

• 27.7.2020  11:26

Bonifác je možná nejhorší filmovou postavou všech dob.

• 25.7.2020  17:15

Nejhorší český překlad názvu ever. A většina lidí si to vůbec neuvědomuje.

• 25.7.2020  06:09

Nejkrásnější film bratří Coenů. A to jak po stránce vizuální, tak emocionální... I když pravda je, že v onom Llewynově nitru je dost chladno a nevlídno. Outer... Space! 10/10

• 19.7.2020  20:15
    Gattaca (1997)

Fakt stylové a inteligentní sci-fi. To, že je inteligentní lze poznat z toho, že nevím co k němu napsat. Snad jen: ten plakát, co je tady momentálně v profilu filmu musí být jedním z nejkrásnějších filmových plakátů, co jsem kdy viděl a hned bych si ho pověsil v pokoji, přesto, že k filmu (zatím) nemám nijak zvlášť silný vztah. 8/10

• 19.7.2020  13:10

Jako malý jsem měl Chrám nejradši a některé jeho aspekty fungují stále... Problém je, že nejtemnější díl série je zároveň i nejinfantilnější a nejstupidnější. To má na svědomí hlavně Willie, která je oproti Marion brutální downgrade, Shorty mi popravdě ani nevadí. Ten kult je každopádně super, Amrish Puri je fakt děsivej a scéna s vyjmutým srdcem je něco co mi z dětství rozhodně utkvělo v paměti a pořád nijak neztratila na své působivosti. Asi nejslabší a rozhodně nejdivnější díl, pro nějž mám však slabost (do jisté míry i kvůli té divnosti). Jo a ze všech artefaktů jsou ty šutry pochopitelně taky nejslabší. 7/10

• 18.7.2020  02:10

Tato noc se zapíše do historie (aspoň teda do mé osobní historie) jako Peanut Butter Double Feature - Noc, kdy jsem shlédnul dva filmy, co mají slova Peanut Butter v názvu a 75% zde na CSFD. The Peanut Butter Solution byl ten druhý a... No kurva, tohle je dokonalá pohádková, surrealistická noční můra s šíleným, s nepředvídatelným dějem a několika momenty, které by se mi asi do podvědomí nesmazatelně napsaly navěky, kdybych tohle viděl jako dítě. Což bych tak trochu chtěl, ale zároveň jsem rád, že jsem to viděl až teď, ve věku, kdy už z toho traumata mít nebudu. Mám spíš ohromnou radost, že jsem zase jednou objevil něco tak unikátního. Jo a většina postav je dost super, obzvlášť Connie je strašnej borec a ten učitel... Dlouho jsem neviděl většího úchyla (a to jsem předevčírem viděl Repo!). Miluju to. 10/10

• 18.7.2020  01:59

Tato noc se zapíše do historie (aspoň teda do mé osobní historie) jako Peanut Butter Double Feature - Noc, kdy jsem shlédnul dva filmy, co mají slova Peanut Butter v názvu a 75% zde na CSFD. První z nich, The Peanut Butter Falcon byl prostě takovou příjemnou indie záležitostí s příběhem, který (snad až na wrestlingový závěr) není zrovna extra originální, ale prostě... příjemný. Jo a má to slušné herecké obsazení, obzvlášť Shia mě tady fakt bavil. Každopádně tím zajímavějším z obou filmů, byl rozhodně ten druhý. Rozhodně. 7/10

• 15.7.2020  23:51

Nový fun fact, jimž mohu ohromovat kohokoli, koho by to mohlo zajímat: Režisér Saw 2, 3 a 4 natočil naprosto šílenou rockovou hororovou operu a hraje v ní ta holka ze Spy Kids a Paris Hilton. Jinak jako... Ono to je někdy tak nějak neoddiskutovatelně špatný, ale stejně mě to celou dobu dost fascinovalo a jsem si skoro jist, že v pár místech se mi to i vyloženě líbilo. Jo a Anthony Head a Terrence Zdunich jsou oba fakt borci... Třeba muzikál od Toma Sixe už by na mě ale asi byl moc. 8/10

• 15.7.2020  20:25

Většinu času trojka působí spíš jako samostatné dobrodružství, než plnohodnotné uzavření trilogie, navíc už to není tak vtipné, nápadité ani odsýpající jako předchozí dva díly a prostředí divokého Západu mě také nechává chladným. Třeba taková scéna s lokomotivou ke konci je ale zase pravděpodobně tím nejnapínavějším, co celá série může nabídnout a ani úplný závěr nebyl špatný, i když by se mi líbil víc, kdyby se Doc už nevrátil. No... pořád slušná oddechovka s několika super momenty a stále stejně skvělou hlavní dvojkou. 7/10

• 14.7.2020  20:18

Snad i trochu divnější, než jsem čekal, ale ne vždy je to u Buckarooa k dobru. Začněme nějakými pozitivy. Buckaroo Banzai je strašně super jméno a Peter Weller (kterého jsem před tím viděl jen v Nahém obědu, tedy dalším kurevsky divném filmu) mi pro tu roli přišel jako dobrá volba, působí vyrovnaně, schopně a taky disponuje jistou "i don't give a fuck" kvalitou... což je pro geniálního vědce/kytaristu/chirurga/zachránce vesmíru asi ideální... Popravdě mi ale jeho postava přijde tak nějak strašně nejasně definována, ani nevím, jestli jsem všechny ty jeho funkce vypsal správně. Potěšil i Jeff Goldblum, ale tam už vůbec netuším, co byl kurva zač. Asi jeden z jeho kámošů a taky... kovboj? Celou dobu jsem prostě moc nechápal, co se děje a ze začátku mě to asi i trochu mrzelo, ale pak už mi to bylo dost jedno. Jo a bylo hustý vidět Jonathana Bankse za mlada, páč jsem ho doposud měl zařazeného do kategorie herců, co se jako staří už asi narodili. Oblíbená postava: Perfect Tommy. PS: Závěrečné titulky, kde všichni prostě jen tak chodí do hudby, byly super. PPS: meloun. 5/10

• 13.7.2020  22:27

Pamatuju si, že, když jsem se na druhý díl koukal naposledy, moc mě teda nebral a ani jsem ho nedokoukal, taky si vybavuju, že mi přišel moc podobný jedničce. Wtf? Moc podobný jedničce? Právě, že vůbec. Jednička byla vcelku jednoduchá a dokonalá záležitost, tentokrát je všechno zamotanější, divnější a temnější, což oceňuji. Některé aspekty (obzvlášť ze začátku v budoucnosti) mi až tolik nesedly a jedničce se to prostě vyrovnat nemůže, ale pořád je to vysoce kvalitní a zábavné sci fi dobrodružství.

• 12.7.2020  17:09

Na to jaká je to nedotknutelná klasika, je tady dost částí, co mě nechávají celkem chladným, ale Indyho výstřel v souboji, ramínko a fakt neskutečný závěr to spolehlivě zachraňují. A alkoholička Marion je celkem cute.

• 11.7.2020  15:57

"Are we gonna become assholes or something?" Jednoduchá premisa + perfektní provedení, vtipný, ale velice promyšlený scénář, kde má vše své místo a nic nepřebývá. Jeden z těch filmů, které bych si přál vidět v době vzniku s partou přátel a plechovkou piva.

• 8.7.2020  12:21

Pičo vole Balangové Motanové

• 6.7.2020  20:46
    Zardoz (1974)

Nevím. Nevím, jak to hodnotit, nevím, jak to okomentovat, nevím o čem to bylo, ani kolik jsem z toho vlastně viděl. Nevím, jestli je Zardoz Bůh, člověk nebo ta hlava, co tam na začátku lítala (možná nejen na začátku, nevím). Nevím, co na tomhle projektu Seana Conneryho přitahovalo natolik, že se zřekl honoráře jen, aby film mohl být natočen (pokud jsou teda informace v zajímavostech legit, nevím). No... Zardoz.

• 5.7.2020  04:49

Jak jsem mohl až doteď žít, aniž bych věděl, že existuje film, v němž GZA a RZA usednou ke kafi s Billem Murraym vydávajícím se za číšníka. A fakt, že ho celou dobu oslovují celým jménem, přestože jim výslovně řekne, že nechce být prozrazen, tu scénu ještě mnohonásobně vylepšuje... Jinak, zrovna nedávno jsem si říkal, že mám s Jarmuschem zvláštní vztah a vlastně často ani nevím, zda se mi jeho filmy líbí a tak. Ale na jednoduchosti Kafe a Cigár je něco hrozně vtahujícího. A sice si říkám, že kdybych měl k dispozici takovouhle paletu skvělých herců a jen pro ně všechny napsal dialogy, které by pak pod mým režijním dohledem přivedli k životu nad kafem a cigáry, došel bych možná výsledku, který by se mi zamlouval přinejmenším stejně, jako tenhle film, dost možná i víc... Stejně se mi to ale fakt líbilo. Tak jednoduché to tentokrát bylo. A jo, dostal jsem z toho chuť na kafe i na cigára, jen si musím zapamatovat, že dohromady tvoří nezdravý oběd. 8/10

• 4.7.2020  02:33

"Frankly, I cringe, mr. Mayor." Já ani ne, páč dneska už dokážu tenhle film přijmout takový, jaký je, strašně bizarní, temný a poťouchlý zároveň. Tučňák je strašně nadrženej, nevidím mezi ním a Frankem z IASIP moc rozdíl. Selina je na začátku tak desperate, až je to fakt komický. Scéna s nosem se mi v dětství nesmazatelně zapsala do paměti. "He's like a frog that became a prince!" "No, he's more like a penguin"

• 1.7.2020  15:08

"Where does he sleep?" "Who said that he sleeps?" "Where does he fuck?" "EWERYWHERE!!!" V některých filmech je hlavní postavou totální hajzl a funguje to skvěle. Tohle není ten případ. Celý Lomaxův příběh mi byl dost ukradený, přičemž Keanův výkon této skutečnosti nijak zvlášť nepomáhá. Fakt mě tady bavily jen části s Pacinem v roli nejnadrženějšího satana, co kdy poctil filmové plátno, ale to je pořád spíš takový meme výkon, než něco oscar worthy. Podivná CGI část těsně před koncem byla... podivná. Naopak zase ale musím vyzdvihnout ten plottwist v posledním záběru. 85% mi přijde dost přehnaných. 5/10

• 26.6.2020  02:13

Přijde mi to jako něco, co snad musí být jasné každému, ale vzhledem k ucházejícímu zdejšímu hodnocení, asi není, takže zde je taková menší filmařská poučka od někoho, kdo má s tvorbou filmu nulové zkušenosti: Vymakaná vizuální stránka film nezachrání, pokud je všechno ostatní totální sračka. A obsazení Dana Dehana bylo vskutku katastrofální volbou. 2/10