Oralfabet

Jakub Havelka

Česko
Arthur Two Sheds Jackson

• 15.4.2020  22:09

První filmová zkušenost s panem Soderberghem a jsem velice spokojen. Ne každý dokáže vzít čtyři postavy a krabici videokazet a přijít s něčím takhle efektivním. A přitom tak prostým. Nejvíc mě z toho bavilo to video, ale sex a lži byly taky slušný. 9/10

• 14.4.2020  20:59

Má to super dobrodružnou letní atmosféru a tak, ale ta hlavní čtyřka mě moc nebrala, i když kluci to asi zahráli dobře, obzvlášť River Phoenix. Corey Feldman mi tady přišel strašně nesympatickej a otravnej, až mě skoro zaráží, že byl schopen jednoho dne stvořit takový masterpiece jako Angelic 2 the Core. Heh. Líbilo se mi, že Vern přinesl hřeben. 7/10

• 14.4.2020  02:39

Oh, bless my metronome! Skutečnost, že nejpopulárnější kapela všech dob je spojena s něčím takhle bizarním trochu vylepšuje mé mínění o lidskě rase. 9/10

• 13.4.2020  02:50
    Neviditelný (2020)

Už v dobách, kdy se mluvilo o Neviditelném muži s Johnnym Deppem jakožto součásti tzv. Dark Universe (k tomu celému můžu říct jen: Lol!), nemohl jsem se ubránit myšlenkám typu: Jak by něco takovýho fungovalo? No... Tenhle film mi dal celkem uspokojivou odpověď. Jasně, jsou tam věci, co nedávaly smysl a tak, pár částí by taky šlo určitě zkrátit, ale nic co by mi úplně zabránilo v tom, abych si to užil. A Elisabeth Moss je fakt dobrá. 7/10

• 12.4.2020  03:06
    Cats (2019)

Neonová, nadržená, kočičí noční můra. Žádné jiné zpracování Cats jsem neviděl a myslím, že to pro můj divácký zážitek bylo ideální, zajisté to totiž přidalo na WTF faktoru, který je dle mého názoru pro tento film klíčový. Reakce se asi budou u každého lišit, já byl chvíli nadšen z toho jak bizarní to je, ale brzy jsem se začal nehorázně nudit (celou dobu jsem zároveň byl značně znechucen a lehce vzrušen, pochopitelně). Jako po nějakých psychadelických drogách to asi může být zážitek, ale dovedu si představit, že po psychadelických drogách může být docela zážitek i jezení rohlíku. Texty nedávají smysl, humor je cílen na malé děti (konkrétněji na malé děti s hodně divným smyslem pro humor) a jak všichni víme, to CGI je děsivější, než Korona virus. Což mi připomíná, že možná nejde o nejvhodnější film do karantény, obzvlášť pokud člověku už začíná lehce mrdat v hlavě... Kurevsky jellicle film. Ať už to znamená cokoliv. 3/10

• 11.4.2020  23:41

Když už si myslím, že jsem od Woodyho viděl to nejlepší, dostane se mi takovéhle bomby. Připomnělo mi to Birdmana (což je rozhodně klad), akorát s mafií místo Eda Nortona. No ok, až tak jednoduchý to není... Každopádně - boží obsazení, super příběh, samozřejmě spousta skvělých hlášek a tak. Jo a Cheech musí být jednou z nejlepších Woodyho postav. 10/10

• 10.4.2020  03:29

Trochu underrated tady, ne? Teda jako na jednu stranu to chápu, jsou tady věci, co se mi taky fakt nelíbily... Ale v konečném důsledku prostě klady jednoznačně převáží zápory. Ano, máme tu nějaké ty cringe momenty, jimž se asi v teen komediích dneska už člověk nevyhne a ano, jsou tu přehnaně emocionálně podané scény, které nepůsobí zaslouženě, zvlášť když vezmu v úvahu, že by asi šlo hlavní postavy vnímat jako postavy značně nesympatické... Jenže... Zároveň film dokáže podat obyčejný, stokrát viděný námět originálním a svěžím způsobem, rovněž se mi líbila většina hereckých výkonů a hlavně... Je to kurva vtipný. Ten způsob, jakým dostaly Amy z vězení? That's some fucking comedy gold right there. Geniální. Tomu říkám unexpected pay-off. Vlastně je to spíš poprvé, co to spojení používám, ale prostě... Jako celek to není perfektní, ale ve svých nejlepších momentech to je víc, než perfektní. Jo a... RTJ!!!! ...Na závěr ještě jedno povinné zhejtování překladu názvu. 9/10

• 8.4.2020  21:22
    Hausu (1977)

Nechci hned ke každýmu divnýmu filmu psát Lynchovo jméno, ale tohle fakt nedovedu popsat jinak, než "Kdyby byl Lynch japonec a natočil horor pro děti." Takže to byla pochopitelně nejlepší věc na světě. 10/10

• 7.4.2020  20:44
    Malé ženy (2019)

Normálně bych asi novou verzi (ani žádnou starší) Malých Žen vidět nepotřeboval, ale Greta Gerwig si mě v poslední době dost získala a její prvotina Lady Bird je asi nejlepším coming of age filmem, co jsem kdy viděl... Navíc to obsazení! Obzvláště pak Florence Pugh je tady dokonalá a momentálně ji nejspíš dělí jedna skvělá role od toho, abych si ji přidal do top10 (určitě se nemůže dočkat). Příběh je sice takový dost obyčejný a asi předvídatelný, zároveň ale taky plný emocí a i přes svou lehce nadprůměrnou délku, mě to snad nikdy nenudilo. 8/10

• 7.4.2020  02:57
    Ratatouille (2007)

Je to fakt dokonalý, ale celou dobu jsem si z nějakého důvodu musel představovat sex-scénu mezi Linguinim a Collete, během níž by Remy Linguinimu pomáhal stejně jako při vaření. Collete by připadalo sice trochu zvláštní, že chce mít při sexu nasazenou kuchařskou čepici, ale nijak zvlášť by to neřešila, stejně mi nepřišlo, že by měla nějaký větší problém s Linguiniho výstředním chováním... Takové představy pak přirozeně vedly k jediné myšlence: Kde se umění sexu naučil Remy? Každopádně... Jedna z nejlepších pixarovek. Jdu spát. 10/10

• 6.4.2020  14:02

To s těma včelama bylo fakt geniální. Zbytek nadprůměrně vtipný. 8/10

• 6.4.2020  01:23

"A coward you are Withnail and expert on bulls you are not!" Má to svoje momenty. Taky to má super obsazení, trochu přehnanou stopáž, dost hluchých míst a značně depresivní, avšak zároveň svůdnou atmosféru. A ode mě to má 7/10

• 5.4.2020  14:40

Prostě film o divných postavách, co se chovají divně a dostávají se do divných situací nebo co. Celkem mě to bavilo, ale když se nad jakoukoli scénou zpětně zamyslím a uvědomím si, proč má být vtipná, začnu se za to, že mě to bavilo, celkem stydět. Celkově dosti nesympatické a zapomenutelné, na filmy od Wese Andersona, (které to připomene už úvodními titulkami) to nemá ani náhodou. Jo a nemá to děj. 5/10

• 4.4.2020  18:58

Není to taková katastrofa jako Suicide Squad a vizuální stránka mě z větší části dost bavila, ale nejděsivějším zločincem pro DC zůstávají scénáristé. V tomhle případě teda scénáristka, abych byl přesný (a u tohohle fillmu radši přesný budu) 4/10

• 4.4.2020  03:38

Originální, velice vtipné, totálně debilní a víceméně celou dobu naprosto bezdůvodně zlověstné. Tak já to rád. 9/10

• 3.4.2020  21:17

Značně vyčerpávající a frustrující film, a tak to taky zajisté mělo být. Střídavě vám ohledně malé Benni dává a pak zase bere naději, kterýžto proces mi po nějaké době už prostě začal trochu vadit. Zahrané je to perfektně, natočené taky skvěle a jsou tam scény, které vyčnívají nad ostatními... Přesto to má ale poměrně daleko, k tomu, co od filmů chci a co v nich hledám, navíc to myslím mohlo být tak o půl hoďky kratší, takže dávám 6/10

• 2.4.2020  10:45

Ok, mezidruhová erotika pobavila, ale jinak oproti jedničce docela zhoršení, řek bych. Změna prostředí nepotěšila, navíc to už není příjemně nezávislá dialogovka, působí to tak nějak kýčovité, nevím... 6/10

• 1.4.2020  03:00
    Párty Hárd (2019)

Nejvíc mě na tom šokoval ten plakát z Nauky o snech v tom pokoji, kde hráli flašku. Jinak, má to svoje momenty (asi tak dva), ale negativa zcela jistě převažují. Nechci se tady nějak extra rozepisovat a ohánět se svým intelektuálstvím, tak budu velice stručný: Párty Hárd není dobrý film. Není originální, pointy vtipů jdou většinou odhadnout předem a herecké výkony jsou taky na nic (ale to jsem čekal a klidně bych to i ignoroval, kdyby mě zbytek nadchnul). A ne, fakt nejde o to, že by na mě byl film moc extrémní, třeba po takovém Noého Climaxu by tahle párty působila ještě hodně slabě. 2/10

• 31.3.2020  16:53

Připomnělo mi to Social Network, oba filmy vychází z námětu, který může na první pohled vypadat poměrně nezajímavě, oboum se však podařilo přetvořit jej v něco velice napínavého, pohlcujícího a emocemi nabitého, jasným důkazem je hned první testová scéna s gumou a papučí. Není to sice na takové úrovni jako zmíněný Fincherův masterpiece, ale pořád fakt úžasná záležitost. 9/10

• 31.3.2020  02:56

Ale jako jo... dobrej Sindi.

• 30.3.2020  00:02
    Realita (2014)

Dalo by se to odsoudit jako prvoplánová bizarnost nebo hra na Lynche, ale já to odsoudit nechci. Je to velice příjemný a (víceméně) po celou dobu zábavný mindfuck s kazetou v prasečích vnitřnostech a hororovou verzí Akumulátoru 1 plnou goreu a křiku. Kdyby Dupieux trochu ubral na snění, probouzení, setkávání se se sebou samým a tak, mohlo to vlastně být dokonalý. 9/10

• 28.3.2020  21:57

Filmy s neobvyklým hrdinou a dějem mám v oblibě stejně jako scény nabité nepříjemnou a trapnou atmosférou, takže si mě Buffalo 66 získalo opravdu lehce (celá ta část s rodičema byla fakt super). Oblíbená postava: Goon. Teda Rocky. 8/10

• 27.3.2020  02:38

Moc se mi líbila mlha, stíny, i to, co se v nich odehrávalo. Jedna z nejlepších Woodyho rolí a asi i jeden z jeho nejlepších filmů. 9/10

• 26.3.2020  20:30
    Psycho (1960)

Celou dobu jsem přemýšlel, zda sleduji opravdu mistrovské dílo nebo prostě jen nadprůměrný film. Fakt celou dobu, až do posledních minut. Že jde o tu první možnost mi potvrdil až ten úplně závěrečný monolog. "She wouldn't even harm a fly." Jakože GODDAMN! 9/10

• 23.3.2020  19:13
    Delikatesy (1991)

Mňam do píči! Na to, že jde o režijní debut, je výsledek vskutku ohromující. Vizuálně naprosto vymazlená záležitost překypující nápady, u nichž mi často na mysli vyvstávaly myšlenky typu: "Jak tohle vůbec někoho napadne?" Hodně zajímavý je taky mix nálad a žánrů, je to tak trochu komedie, tak trochu horor a tak trochu romantika, ve všech těch kategoriích navíc film rozhodně obstává. Bohužel však pokulhává příběh, vlastně asi spíš tak trochu chybí, nebo by ho šlo odvyprávět v desetiminutovém kraťasu, tudíž to občas působí zbytečně natahovaně. Stejně ale jde o naprosto pozoruhodný počin. 8/10

• 21.3.2020  13:57

Jsou filmy, u nichž se při sledování cítím asi jako kdybych někde na nějaké houseparty u někoho, koho moc dobře neznám, omylem vlezl do místnosti plné cizích lidí oddávajících se nějaké těžko pojmenovatelné, avšak zcela jistě dosti zvrhlé skupinové aktivitě... Všichni najednou s touto aktivitou přestanou, podívají se na mě a já se jen nervózně usměju, rychle ty dveře zase zavřu a zmizím. Třeba 4/10

• 19.3.2020  18:29

Jsem si uvědomil, že jsem ještě neviděl žádnýho Hitche. Tak jsem se podíval. Dobrej Hitch. 10/10

• 16.3.2020  23:17
    Galaxy Quest (1999)

Ke konci se to začne trochu táhnout, což je škoda, protože jsem si ještě tak po cca 45 minutách říkal, jak je to tempo ideální. Jinak vtipné to celkem bylo, obzvlášť otrávený Alan Rickman (strašně mě bavilo, jak všichni ostatní vypadají normálně, jen on má na hlavě jakejsi mimozemskej nádor). Každopádně si myslím, že se tohle dá uvádět jako učebnicový příklad toho, jak správně přistupovat k parodiím (najít příklad toho, jak k nim rozhodně nepřistupovat by bylo mnohem lehčí). 8/10

• 14.3.2020  23:27

"Ztopoř své srdce." Hmm... Divný. Občas dobře divný, občas blbě divný, občas prostě jenom divný. Stalo se tam toho za ty čtyři hoďky prostě dost. Nejsem si mimochodem jist, zda fakt, že to má čtyři hodiny považuji za klad nebo zápor. A tak to v tomhle filmu bylo tak nějak se vším. Fakt nevím hele, asi třeba 7/10

• 11.3.2020  04:11

Seřazení Dorotčiných společníků od nejúchylněji vypadajícího po nejméně úchylně vypadajícího: 1. Plecháč 2. Lev 3. Strašák. I když jednička a dvojka by asi klidně šly i prohodit... A i trojka je pořád dost úchylná. No, to je tak vše, co podle mě musí být v souvislosti s tímhle filmem řečeno. Ps.: Strašákovo "I need to get some brain" mě vskutku pobavilo. 8/10