Janek14

Jan Kratochvíl

okres okres Praha

<< předchozí 1 2
    • 13.2.2018  23:26

Působivě vykreslený kontrast uspořádaného, ale chladného a prázdného světa, který naruší něco naprosto opačného a nevysvětlitelného. Chování postav příliš nepřipomíná skutečné lidi, a mají tak spíš pozici figur, které jsou prostředkem děje. Jsou dvě cesty jak nahlížet na tenhle film. Buď se ve všem budete snažit hledat abstrakce a metafory a pak asi zjistíte, že film není zas tak hlubokým obrazem společnosti jak se zdá. Nebo se zaměříte na to, že film se snaží předat hlavně “estetickou” stránku té až antické zápletky a je natočen tak, že musíte hltat každý záběr. Osobně bych se přikláněl k druhé verzi. Film bych i přes jeho nesporně netradiční způsob vyprávění a viditelnou pozici na festivalu Be2can úplně neřadil mezi nějak zvlášť kontroverzní snímky, protože v rámci svojí odchylky od klasických kinových tradic se na to hezky kouká. To ale neznamená, že se filmu nepodařilo předat zápletku způsobem, který mě dokázal zaujmout a pocit z něj si budu ještě dlouho pamatovat.

• 18.11.2017  10:41
    Temný případ (TV seriál) (2014)

Atmosfericky špinavá kriminálka, ve které hraje úplně všechno. Scénář, herci, kamera a hlavně ty charaktery - to je něco. Pro ty, kteří dokáží ocenit určitou komplikovanost postav je to naprostá lahůdka. První série - 100%. Co se druhé série týče, oceňuji, že se nijak nesnaží vozit na vlně předchozího úspěchu, tak jako velká část dnešních seriálů, ale zabývá se novým příběhem, postavami a prostředím. Atmosféra je opět velmi působivá, charaktery skvěle napsané a jejich představitelé předvádí mistrovské herecké výkony (zvláště Colin Farrell). Hlavních postav je tu ale více, a série se jim nestíhá věnovat tak do hloubky. Navíc k jejich většímu rozvoji dochází až tak v půlce, takže si k nim divák nestihne udělat tak osobní vztah, jako v první sérii. Finále je trochu zdlouhavé a má sklony k patosu. Kvalita seriálu je samozřejmě pořád vysoká, ale nějaké mouchy, o které první série ani nezavadila, to má. Druhá série - 80%.

• 10.8.2017  09:31
    Příchozí (2016)

První dvě třetiny, ve kterých se postupně odhaluje podoba zápletky, obsahují skvěle mrazivou a skličující atmosféru. Tempo je pomalejší (alespoň v porovnání s jinými velkoprodukčnímy sci-fi filmy) a scény téměř bez hudby. V podstatě je to hlavně o pocitech a skoro by se dalo říct, že to má blíže k dramatu než ke klasickému sci-fi. U toho toho ale měl film zůstat, což se nestalo. V poslední třetině, kdy dochází k vysvětlení a objasnění zápletky nastává změna stylu a trochu i žánru filmu, což narušuje předchozí dvě třetiny filmu. Dosavadní atmosféra je pryč a celé to nějak nedrží pohromadě. Škoda toho závěru, protože ten zkazil to, co bylo až do něj super.

• 7.8.2017  12:41

Příběhově je to v podstatě stejné jako podobná slavná díla tohoto typu, ať už literární nebo filmová. Což je pochopitelně z většiny dáno tématem. To ale vyvažují věci jako: kamera, která v těch nejvyhrocenejších situacích dodává pocit, že se to děje vám, výstižný hudební podklad a v první řadě samozřejmě excelující Leonardo DiCaprio.

• 13.7.2017  15:41
    Ještě víc (2018)

Chladný, drsný, nemilosrdný. Příběh chlapce žijícího v prostředí uprchlíků, kde je s lidmi nakládáno jako s věcmi. Jeho charakter se ocitá na rozhraní svojí lepší a horší stránky a divák sleduje, jak se postupně vlivem otce a prostředí překlápí na tu horší. Už jenom tato proměna hlavní postavy pro mě byla ve filmu silným zážitkem. Co ale ještě zvedá kvalitu filmu je fakt, že není jen o konkrétním příběhu, ale kriticky poukazuje na přístup k uprchlíkům jako mase, nikoliv jako k jednotlivcům. Celkově dost realistické a o to víc depresivní.

• 4.7.2017  09:30
    Chibula (2017)

Krásně nasnímaná krajina, mluví se málo, mlčí se hodně. Pod na první pohled plochým dějem, se ale skrývá vnitřní boj muže se sebou samým. Výjimečnost filmu podle mě spočívá v tom, že k tomu co vyjadřuje mu stačí pouze komorní scénář a minimalistické herecké výkony. Celé je to ale takové skryté, takže je pro někoho možná těžší do toho proniknout.

• 30.5.2017  19:10
    Avatar (2009)

Technicky dokanalý film. Technicky. Se scénářem už je to horší. Koncept je možná originální, ale příběh samotný už ne. Děj je naprosto plochý slepenec klišé a to od dějové linky hlavních postav až po zápornou stranu. Skoro každý zvrat je natolik předvídatelný a prvoplánový, že přesně víte kam směřuje. Záporná strana funguje asi na dvou faktorech a hlouběji se jim film nevěnuje. S tou kladnou to o moc lepší není, snad jen hlavní hrdina je díky herci relativně koukatelný. Výsledkem je ekonomicko-apokalyptická hloupost, která láká mainstream epic vizuálem. A soudě dle tržeb se jí to daří.

• 23.5.2017  18:04
    Počátek (2010)

Tento film je definicí toho proč mám tak rád Nolana. Nikde jinde jsem si nezažil tak specifickou atmosféru jako v Inception. Nolan vybudoval originální svět snu z jehož velikosti a impozantnosti vyzařuje síla, která vás naprosto pohltí a nepustí vás do konce filmu. A když už jste v tom, tak nemůžete zpátky. Za což může mimo jiné i Zimmerův epic soundtrack. Scénář je dost svižný takže se musíte snažit, aby jste všechno pochytili (i tak ale dlouho nevíte, jak to všechno teda funguje). Herci na jedničku a nejlepší závěr co mohl být.

• 21.5.2017  22:09
    Páni kluci (1975)

Film, který mě v dětství napoprvé fascinoval, a pak už prováděl napořád. A já začal mít rád i jiný filmy než jenom krtečka...

• 21.5.2017  15:47
    Kill Bill (2003)

Super rozjezd, ale druhá půlka bez překvapivějších zvratů a nápadů. Trochu působí, že tam je jenom proto, aby to nějak skončilo, ale kdyby tam nebyla, tak si úplně dovedu představit, že by to takhle nějak skončilo. Ve výsledku zklamání. A to i přes všechny kladné stránky filmu.

• 21.5.2017  15:18
    Krásy Evropy se Samanthou Brownovou (TV seriál) (2004)

Takhle přesně by cestopisný dokument neměl vypadat. Moderátorka se každou chvilku snaží být vtipná, ale dávka její trapnosti zastiňuje to kvůli čemu tam skutečně je. Čekáte-li tedy, že se dozvíte to nejdůležitější a nejzajímavější o zemích evropy, dostanete velmi málo. A když už ano tak jsou informace často zkreslené (viz. díl o Praze). Ke všemu ještě asi nejhorší intro co jsem viděl.

• 1.5.2017  20:54

Dokument trochu jinak. Nejsou v něm žádné diagnostiky, názory rodičů nebo rozhovor s doktorem, ale o to osobnější film je. Čistě vnitřní náhled do života několika neobyčejných dětí. Miroslav Janek v podstatě jen natočil obsah a poskládal ho dohromady, což ve výsledku filmu prospělo, protože nejlepším způsobem jak divákům představit svět autistů je ukázat ho v přirozené formě, kde jsou tito lidé tím kým skutecně jsou.

• 21.3.2017  08:51

Nolan vzal Batmana, zasadil ho do reálného světa a přetvaroval ho ze superhrdinského filmu do thrilleru, ve kterém všichni vystupují jako reální lidé. Batman zde není milionář, který se jen tak rozhodne v netopířím oblečku zachraňovat svět, ale absolvuje několik psychologických fází, které odůvodňují proč to dělá. Hlavní charaktery jsou dost promyšlené, což dělá film o něco uvěřitelnější. S trochou nadsázky se i dá říct, že by se to mohlo stát a to už je samo o sobě docela výkon (zvláště mluvíme-li o chytání zločinců v masce netopíra).

• 11.3.2017  19:30

Veškerá akce je sakra kvalitní, realistická, přehledně sestřihaná a bez jakýchkoliv logických děr. A když zrovna ustane, nastupuje psychologické rozebrání postav, kterých sice není moc, ale o to hlouběji se jim film věnuje. Vlastně je to v základě westernově syrové drama s akcí navrh, výbornými herci na všech stranách a skvělým (ne moc veselým) zakončením.

• 6.2.2017  14:36
    Jedna noc (TV seriál) (2016)

První díl nabídne dokonale zpracovaný děj s napjatou atmosférou a bezchybně vystavěnými scénami, které šlapou jako hodinky. Od druhého dílu se tempo zpomalí a přichází mistrovsky napsané psychologické drama mezi postavami se skvěle promyšlenými nejednostrannými charaktery. Herci snad nemohou být lepší. Kamera, hudba, střih... vše odvedeno na 120%

• 3.2.2017  14:06
    Svět pod hlavou (TV seriál) (2017)

První díly vypadaly dobře a s každým dalším rostl můj zájem o tenhle seriál. A teď po zhlédnutí posledního dílu musím zvýšit hodnocení ze čtyř na pět. Vůbec nevadí, že to má převzatou předlohu, protože je to prostě skvělé mysteriózní drama s dobovou atmosférou. Skvělé herecké výkony a každý díl alespoň jedna vtipná hláška většinou od Trojana, což je super, protože poslední detektivky s ním za nic nestály. A konečně také zasáhnutí trochu do jiných žánrů, než jsme u ČT zvyklí.

• 8.1.2017  09:32

Moc jsem se těšil na zasazení do doby, ve které by vlastně měl Sherlock být. Ale zklamání nebylo malé. Scénáristům už došly nápady a tak vymýšlí blbosti a snaží se to skrýt za to, že je to jako zamotané. Skvělé herce bohužel utápí odpadní scénář a pár „ vtipů “ jako třeba vypasený Mycroft tomu moc nepomůže. No a co by to bylo za konec kdyby se neukázalo, že celou dobu za vším nestál nikdo jiný než již stokrát mrtvý Moriarty...

• 8.1.2017  09:05
    Sherlock (TV seriál) (2010)

1. SÉRIE - Výborný a především originální scénář a celkový koncept. Cumberbatch s Freemanem excelují a vše šlape tak jak má. 5*. ___ 2. SÉRIE - O fousek horší než první série, ale stále skvělé. 4,5* ___ 3. SÉRIE - Tady se nám začly rodit dvě později „ osudové “ chyby. Ta první se jmenuje Moriarty. Proti herci nic nemám, ale později se zjevuje příliš často a skoro za každým případem (kromě toho zemřel už asi stokrát). Díky tomu se z toho stává spíš bossfight mezi Sherlockem a Moriartym než detektivka. Druhou chybou je, že seriál pomalu ztrácí svůj původní koncept. Sherlockovo vyšetřování se stává vedlejším a jde jen o to co se děje s postavami. Ta skvělá detektivka, kterou to bylo v prvních sériích se z toho vytrácí. 3* ___ 4. SÉRIE - Dopadlo to jak jsem si myslel. Není to tak hrozné jako Přízračná nevěsta. Sherlock jen tak mimo děj vyšetřuje nějaké případy, o které bohužel moc nejde. Teď je moderní, když budou hrát s Moriatrym nějakou „ posmrtnou hru “ :(

• 8.1.2017  08:24
    Vinnetou (TV seriál) (2016)

Legenda navždy zůstane legendou a jen těžko může být překonána. Proto je tak těžké točit na něco takového remake. Samozřejmě, že takovou poetiku jako staré zpracování to nemá, ale i tak je to velmi zdařilé a v některých ohledech i realističtější. Scénář je po celou dobu obstojný. Skvělá kamera, výprava, hudba a i nový herci.

• 8.10.2016  15:27

Tak to mám nejradši. Příběh podaný čistě tak jak je. Žádné klišé a civilní vzhled. Sullenberger v rukou skvělého Toma Hankse a navrch příjemná dávka humoru.

• 22.8.2016  22:55
    Jason Bourne (2016)

Škoda že, Jason Bourne postrádá to, čím byla předchozí trilogie tak výjimečná. Akce je hrozně nepřehledná a příliš moderní. Bourneovi rozhodně více slušel civilnější a ne tak velkolepý vzhled. Přitom vývoj scénáře je velmi dobrý (až na pár scén, které už v trilogii byly). Matt Damon jako vždy nezklamal a Alicia Vikander je skvělá. Rozhodně to nebyl přůšvih, ale to, že se pokračování vyrovná trilogii se čekat nedalo.

• 5.7.2016  12:42

Filmaři si dělají srandu z filmařů a výsledkem je skvělá česká komedie. Originální dějová linka vypráví, jak moc dramaticky se může filmařská práce vyhrotit. Vtipné postavy v rukou skvělích herců. Takhle by měla vypadat česká komedie.

• 5.7.2016  11:27
    Učitelka (2016)

Takové obyčejně lidské drama. Skvěle napsaný děj se prolíná mezi rodičovskou schůzí a jednotlivými školními dny. Zuzana Mauréry výborná, Ondřej Havelka také. Při vtipech lidé tleskali a na konci ovace ve stoje. Danke schön !

• 4.7.2016  18:22
    Anthropoid (2016)

Před projekcí filmu proběhl krátký úvod, kterého se mimo jiné zúčastnil také sám Sean Ellis, který se zmínil, že film je kontroverzní. A měl pravdu. Film je narozdíl od jiných historických filmů netradiční v tom, že zpracovává hlavně to čím si atentátníci museli projít. Což odůvodňuje tu dlouhou a tolik kritizovanou přestřelku na konci. A před titulky se navíc píše, že atentátníci bránili kostel šest hodin. Skvělé herecké výkony od Cilliana Murphyho až po Alenu Mihulovou. Škoda jen toho zjevu Gaislerové na konci, protože do té doby byla scéna skvěle vyvedená a zbytečně to odtrhlo od reálné působivosti.

• 4.7.2016  13:25
    Jozefův syn (2016)

Deset vteřin pohledu na pohovku, pod kterou se skrývá kluk. Následně se kamera minimální rychlostí přesouvá na prázdné křeslo. Několik dalších nekonečných vteřin pohledu na křeslo. Kamera se přesouvá zpět na pohovku a opět nás čeká neuvěřitelný pohled na kus nábytku. Až poté někdo vejde do místnosti a alespoň něco se trochu začne dít. Herecké výkony vedené režisérem do stále stejně nezajímavé polohy a to včetně Amalrica, kterého mám jinak velmi rád. Ve výsledku to myšlenku mělo, ale tak na patnáctiminutový film.

• 4.7.2016  12:59
    Julieta (2016)

Kvalitní vztahové drama bez laciných klišé. Výsledek je skvěle vypointovaný a vše doprovází působivá hudba.

• 27.6.2016  22:10

Skvělý návrat klasiky na plátno. Jednička nasadila pokračování opravdu vysokou laťku, kterou Dory sice nepřekročila, ale není jí daleko. Jeden z mála animáků (spíš jediný), kde mi ani tolik nevadila ta sentimentalita. Z nových postav mě bavil hlavně Hank a ti dva tuleni. Célému filmu dodává plus skvělý český dabing. PS: Marek Eben v roli Marka Ebena byl nejlepší.

• 9.6.2016  21:10

Film, který ve vás doznívá ještě několik dní po shlédnutí. Postupně si začnete dělat silné sympatie/nesympatie k postavám. Čím více se s nimi ale seznamujete, tím více nechcete, aby se děj vyvíjel, tak jak se vyvíjí. Velmi silná scéna Eduardovi popravy ve vás doslova vyvolá emoce. Tři hodiny jsou zcela naplněny a není zde ani minuta navíc. Velmi silný a jakýsi „sváteční“ druh filmu. Kdyby šlo více jak pět hvězdiček, neváhal bych.

• 9.6.2016  20:48

Neskutečně pohodový film. Až tak, že si ho jako jeden z mála pouštím často dokola.

• 3.6.2016  23:11
    Ve stínu (2012)

Velmi dobře natočená a jedna z nejlepších českých detektivek vůbec. Film výborně pojednává dobu, ve které se odehrává a společně se skvělou hudbou navozuje tematickou atmosféru. Napínavý scénář se vyvíjí až do konce výborně. Herci jsou bezchybní, Ivan Trojan pravděpodobně nikdy nezklame. Konečně česká detektivka se skvělým příběhem a překvapivým koncem.

<< předchozí 1 2