• Krátkometrážní

Přízrak (2017)

Bolo by to skvelé, ak by do toho neťahali sentimentálne monológy o pominuteľnosti ľudstva, ktoré sú nám každému známe. To všetko ukázali na obraze - prečo to zdôrazňovať bezvýznamnými slovami? Pomalé tempo je na mieste, pozoruhodná atmosféra, pravdepodobne vďaka rozkošne jednoduchému vyobrazeniu prízraka. Silné 3*, vďaka zaujímavému námetu.

Lady Bird (2017)

Oceňujem herecké výkony, ktoré ťahali celý film. Príbeh americkej stredoškoláčky; neurazí, nenadchne. 3*

Všichni říkají: Miluji tě (1996)

“Take my mustache off.” Veľmi milé, komické dielo zachytávajúce prežívanie lásky mladých aj dospelých. Woodyho Allena žeriem a jeho humor mi je čím ďalej, tým viac bližší k srdcu. Príbeh je jednoduchý, no predsa vyrozprávaný istým satirickým podtónom, prirodzené dialógy a rozhovory... no doslova a do písmena rozkošný film. :) V niektorých momentoch si možno viem predstaviť inú kameru (predsa len - používať skoro stále celky nie je vždy úspešné, hlavne keď sa snažíme niečo vypovedať o citoch postáv). Príjemný muzikál, ktorý síce nie je výpravou ako napríklad Mamma Mia! (a sem-tam to aj ucítime), ale ani sa to na žiadne veľkolepé dielo nehrá. Woody odomňa získava veľký bod za úprimnosť, otvorenosť a skromnosť - pretože práve tieto vlastnosti z tejto snímky vytvorili pekný romantický filmík na sobotňajšie večery. :)

Snílci (2003)

Ich snová fantázia bola narušená prudkým nárazom reality; a to hneď revolúciou. Rojkovia sú veľmi citlivým vyobrazením teenedžerov pohltených filmami, snami a ich vlastnými myšlienkami, ktoré siahajú až za najzvláštnejšie sexuálne hranice a experimenty. Bavilo ma sledovať, ako Bertolucci otvára duše hlavných postáv, aby sme do nich mohli nazrieť a (doslova) zabudnúť na skutočnosť. Hlboká myšlienka, podaná všetkými možnými tvárami, no hlavne odzbrojujúco.

Moucha (1986)

Mucha pre mňa ostane najlepším dramatickým psychologickým napínavým thrillerom s prvkami hororu, o akom som zatiaľ počula. Oscara za masky si naozaj zaslúži. Nazvala by som ho priam "nadčasovým", čo je podľa mňa to najlepšie ocenenie, ktoré sa filmu môže újsť.

Horná Dolná (2015) (seriál) odpad!

Koľko ľudí sa sťažuje či už na morálku alebo "mentalitu" slovenského národa? Veľa. No samozrejme. To je dôkaz. Keď si sadnú doma na prežratú riť po dlhom dni šoférovania (alebo celkovo dňa stráveného v práci) chcú sledovať niečo jednoduché, pri čom sa zbavia zopár mozgových buniek. Doporučujem si zapnúť hudbu, alebo robiť čokoľvek iné, napríklad aj cvičiť (to je vlastne jedno, čo robíte, hlavne nepozerajte tento seriál). Pochopiteľne, unavení ľudia chcú pokoj a nič myseľ-zaťažujúce. Čo však pochopiteľné nie je, je to, ako niekto môže natočiť seriál prešpikovaný trápnym umelým sedliackym "humorom". A ešte horšie je v ňom pokračovať a dočítať sa, aké veľké úspechy zožal. Auuu - rana do srdca (až dvakrát). A za každého, kto je schopný na toto napísať dobrú recenziu, schytám ďalšie dve. Moje svedomie mi nedovolí ohodnotiť ani len jednou hviezdičkou. Táto "vtipná" hovadina je jedným z najväčších vtipov (a to myslím v zlom), ktoré kedy televízia vyprodukovala.

Nedotknutelní (2011)

Dokonalý scenár, perfektné dialógy, príbeh, ktorý chytí za srdce (a to nie príliš sentimentálnym spôsobom - tak akurát). :) Úžasne vierohodné, hercom som verila každú minútu. Film Nedotknuteľní som si pustila s veľkým očakávaním a dúfaním, že to nebude prepadák založený na plači a súcitu. Moje očakávania však predčil po prvej (nádherne) sarkastickej poznámke, ktorá polahodila môjmu zmyslu pre humor. Super! :)

Mechanický pomeranč (1971)

Je zaujímavé, že aj po niekoľkých týždňoch po pozretí tohto filmu som naň nevedela prestať myslieť. Jednotlivé detaily sa mi zliali do jedného celku. "Right, right, right" hlavného hrdinu si občas v duchu pripomeniem a zasmejem sa. Dá sa povedať, že film je plný sexu a násilností, no napriek tomu si Mechanický pomaranč spájam s metaforou, ktorú som pochopila z filmu (alebo si ju aspoň domyslela): Ako vyliečiť vyliečeného? Hlavný hrdina Alex je vodca zvláštnej skupiny "násilníkov" - keď si to však vyložím ako celok, Alex je len dokonalý príklad "iného vo svete jednotvárnych". To, čo robí, pokladá za normálne a to čo robia ostatní, pokladá za zbytočné. Jeho tvrdú povahu však skrotí psychologické oddelenie, na ktoré sa dostáva a priatelia, ktorí ho nechávajú napospas osudu. Kým je Alex nenormálne-normálny, svet, do ktorého sme sa dostali, je akoby obrátený naruby a trvá nám dlho zvyknúť si na jeho osobitý štýl - celý úvod je plný chaosu a zvláštností. Postupom času, ako sa Alex "lieči z jeho choroby" však sledujeme ako sa scény zjednodušujú a stávajú sa obyčajnými scénami filmu (ako sa aj Alex stáva jednotvárnym a jednoduchým človekom). Podľa môjho, Kubrickovo najlepšie dielo. Nestarnúce vyobrazenie života. Nech žijú iní!