sniper18

action&asian fan

<< předchozí 1 2 3 4 21 41 60 80
    • 19.4.2018  18:14
    Manhunt (2017)

Na návrat Johna Woo k akčnému žánru som sa mimoriadne tešil, kedysi býval jeho kráľom, ale v poslednej dobe sa mi zdalo, že už mu to celkovo moc nejde, preto som bol v očakávaniach radšej trochu opatrnejší, ale že bude Manhunt až taký brak ma teda ani nenapadlo. A pritom na prvý pohľad to nevyzerá až tak zle a bolo cítiť, že sa snaží napodobiť svoje najslávnejšie filmy a tak tu opäť máme dvoch mužov na opačných stranách zákona, aj keď jeden z nich nie svojou vinou, ktorí po počiatočných problémoch predsa len spoja svoje sily a spriatelia sa a ani zápletka nie je najhoršia, útek pred políciou a zločineckou organizáciou a zároveň snaha očistiť svoje meno ma vždy bavili, ale v tomto filme je to teda mimoriadne zle prevedené. Nie je to ani tak nudné, dá sa povedať, že sa tu stále niečo deje, ale celé mi to prišlo, akoby nevydarená paródia na tie najlepšie režisérove filmy, má tu množstvo trademarkov, ale pôsobia v lepšom prípade zbytočne a v tom horšom až trápne a to je aj ten častejší prípad. A aby toho nebolo málo, ten nie úplne zle rozbehnutý dej je čím ďalej nezmyselnejší a to celé finále s lekárskym vylepšovaním ľudí ma už len znechutilo, ako z toho najtrápnejšieho béčka. Takže až na tie úplné základy je to teda poriadne nevydarené. Obsadenie nie je zlé, ale s postavami je to už trochu horšie. Hanyu Zhang je dobrý herec, ale do akčného filmu tohto typu sa absolútne nehodí, Masaharu Fukujama tiež nie je zlý, ale chémia medzi nimi vôbec nefunguje, takže som im neveril ani to priateľstvo. Určite poteší moja obľúbená juhokórejská herečka Ha Ji-Won, len nemala moc priestoru a sadlo mi aj japonské zloženie, hlavne Kunimura Jun a Ikeuchi Hiroyuki. Ale najväčším sklamaním je aj tak rozhodne akcia. John Woo ju kedysi zvládal dokonalo, to bola mimoriadna radosť sledovať, ale toto bolo riadne nezvládnuté. Akcia je rozmanitá, nájdu sa tu nejaké tie súboje, naháňačky a samozrejme hlavne prestrelky a aj keď choreografia nie je úplne zlá a dokonca prestrelka v dome na vidieku ju má veľmi dobrú, ako jediná v tomto pripomenie Woove klasiky, ale aj tak mi všetky prišli dosť mizerne natočené, zostrihané a často zbytočne digitálne, takže ma to vôbec nebavilo a nezaujímalo. Takže pre mňa mimoriadne sklamanie od príbehu, cez réžiu, akciu a ani tie postavy ma ani zďaleka tak nebavili, ako by som vzhľadom na obsadenie čakal. Jednoznačne najhorší film Johna Woo, ktorý nielen, že to najlepšie má dávno za sebou, ale hlavne mi príde, že sa v tom úplne stratil. Keby som čo i len tušil, že to bude takto zlé, určite by som to nepozeral, aby som si nepokazil dojem z môjho obdivovaného režiséra. 33%

• 11.4.2018  10:28

Nemyslím si, že je úplne vhodné točiť citlivé témy na základe skutočných udalostí takýmto čisto komerčným, až blockbusterovým štýlom, s týmto som sa v juhokórejskej produkcii stretol už viackrát, pričom niekedy to vyjde lepšie a inokedy horšie a Battleship island je našťastie ten lepší prípad, ale aj tak celý čas cítiť, že v lepšom prevedení to mohlo byť omnoho pôsobivejšie. Tématika útlaku zo strany Japoncov ma vždy láka, tentoraz sa síce dej venuje len jednému ostrovu, ktorý je prakticky väzenská kolónia a pracovný tábor, ale aj tak to ponúkalo veľký potenciál pre všetky tie prvky, ktoré v tomto type filmu vedia zapôsobiť, ale moc sa s nimi nepracovalo. Ako taký obyčajný komerčný film to funguje bez problémov, aj napriek dĺžke je tempo filmu veľmi svižné, ponúkne plno postáv, ku ktorým sa aj dá vytvoriť nejaký vzťah, ale mohli mať aj lepšie rozdelený priestor, dejovo je to dostatočne zaujímavé, či už samotný život na ostrove, plánovanie úteku a podobne, to všetko je v poriadku a navyše som mal pocit, že úroveň filmu ide neustále len hore, pričom posledná tretina sa už teda prekvapivo dobre vydarila. Takže po celý čas ma to bavilo, ale pochvalu si film zaslúži len v rámci čisto komerčnej tvorby, inak to mohla byť prvotriedna surová dráma so všetkými svinstvami, ktoré Japonci páchali na obyvateľoch cudzích krajín, ale toto tu dostalo tak zanedbateľný priestor, že to vo filme ani nevynikne a je z toho skôr len taký väzenský veľkofilm. Inak obsadenie je výborné, tu sa našlo nespočet známych hercov, ktorých vždy rád vidím, ale tie postavy už boli na tom trochu horšie. Najväčším sklamaním je paradoxne hlavný hrdina, Hwang Jung-Min síce patrí medzi mojich obľúbencov, ale tu sa vôbec nehodil a to jeho správanie len zľahčovalo celú situáciu. Ale aj celé jeho okolie by som z filmu kľudne vylúčil. Omnoho viac mi sadli tie na prvý pohľad menej výrazné postavy, ako zaujímavý pár, ktorý sa napriek úvodnému odporu postupne zblíži, infiltrovaný vojak a samozrejme veliteľ odboja Lee Kyoung-Young, ktorý sa pre podobné úlohy skvelo hodí. Film prekvapivo poteší aj po akčnej stránke, tu som prakticky žiadnu akciu ani nečakal, ale to veľkolepé finále sa mi dosť páčilo, streľby, výbuchov, zabíjania a efektných likvidácií tu bolo viac, než dosť. A režijne film môžem chváliť aspoň ako ten blockbuster, vizuálna stránka je veľmi kvalitná, nájde sa tu plno dobre urobených záberov a aj to tempo je skvelé, ale chcel by som aj nejaké emócie, tu som nič necítil. Takže nemám dôvod byť zbytočne kritický, Battleship island ma bavil, ale keby to natočili tak, ako sa na filmy s podobnou tématikou patrí a urobili by z toho pravú surovú realistickú drámu, dopadlo by to určite lepšie. 73%

• 10.4.2018  09:17
    12 Strong (2018)

Vysokorozpočtových vojnových filmov nie je nikdy dosť a 12 Strong od väčšiny ostatných amerických žánroviek z moderných konfliktov pôsobí predsa len dosť odlišne, viac oldschoolovo, čo môžem, preto som bol na film dosť zvedavý a nie som sklamaný, ale dalo sa z toho získať aj viac. Tu som sa bál najviac úvodu, teda celej tej motivácie kvôli útokom na WTC, ale nakoniec vôbec nebolo treba, čakal som regrutácie nováčikov a podobne, ale film sa venuje len skutočným vojakom, ktorí sa už dlho poznajú, tento vojenský život majú radi a ani sa netvária tak nadradene, jednoducho len chcú ísť do boja, lebo to majú v sebe. Navyše mi aj tá zostava prišla celkom sympatická, Chris Hemsworth sa na vojakov celkom hodí a sa mi páčilo, že tu predstavuje pravého veliteľa, ktorý má aj rozum a tak jeho podriadení stoja plne za ním, môj obľúbený Michael Shannon, ešte vyniká Michael Peña a poteší aj hlavný veliteľ William Fichtner, ktorého rozhovor s Hemsworthom sa mi páčil. A viac priestoru má už vlastne len veliteľ afgánskych bojovníkov a ten mi tiež naplno vyhovoval. Takže film mal veľmi dobre nakročené byť veľmi solídnou žánrovkou. Ale paradoxne práve tá druhá, bojová polovica ma už skôr sklamala. Dá sa na to pozerať, tempo je svižné a stále sa niečo deje, ale prišlo mi to dosť stereotypné. Chcelo by to nejaký osudovejší motív, tu len jednoducho idú vojaci z jednej radovej akcie do druhej a tak to pokračuje až do konca, pričom vlastne aj tak jedine tá posledná je trochu zaujímavejšia. A nanešťastie aj tá akcia je skôr sklamaním. Je síce dostatočne veľkolepá, je tu plno zabitých, výbuchov a dokonca aj prekvapivo dosť bojovej techniky, ale je to málo nápadité a výrazné, tu je len pár momentov, ktoré aspoň trochu vynikajú. A je až príliš digitálna. Rozpočet bol síce slušný, takže to nevyzerá až tak hrozne, ale aj tak vidno, že nielen väčšina výbuchov, ale dokonca aj streľba zo zbraní je digitálna a toto mi veľmi vadí. Inak to ale režijne vôbec nie je zlé, režisér sa mimo akcie postará o slušnú vizuálnu stránku a dokonca aj ten patriotizmus a motivačné reči sú zvládnuté tak, aby mi nielen nevadili, ale dokonca skôr páčili a to si vždy cením. Takže škoda toho stereotypu a digitálnej akcie, ale inak sa mi to celkom páčilo, to jedno pozretie som si celkom užil. 67%

• 10.4.2018  08:52

Liam Neeson a režisér Jaume Collet-Serra si evidentne sedia, ale zatiaľ čo ich predchádzajúce filmy prijímam veľmi kladne, každý z nich bol v niečom iný a zaujímavý, Commuter je už len trochu odlišná verzia ich spoločného Non-Stop a práve v tomto film zlyháva najviac, toto tu už bolo, dokonca len prednedávnom a v lepšom prevedení. A pritom dlhý čas ma to dosť bavilo, hlavný hrdina má normálne problémy, takže som mu fandil, aby ich čo najskôr vyriešil, prostredie vlaku mám veľmi rád, rozhovor s tajomnou neznámou má výbornú atmosféru, pričom položí viacero zaujímavých otázok a celá tá prvá polovica, kedy sa ešte film drží pri zemi a je z toho taká komorná kriminálka o hľadaní neznámeho pasažiera a rovnako čakaní na skutočnú motiváciu ľudí v pozadí ma to dosť bavilo. Ale potom sa to už začne kaziť, film síce zakčnie a naberie dosť dynamické tempo, takže sa na to určite dá pozerať, ale stratí to tú pravú atmosféru, celé je to už také umelé, nedôveryhodné a vykonštruované, že mi to už bolo celé jedno a prestalo ma zaujímať, ako to celé skončí. Inak obsadenie je očakávane stále slušné a filmu len pomáha, Liam Neeson má stále charizmy na rozdávanie, ale už mi príde, že ho táto jeho postava, ktorú v posledných rokoch často recykluje dosť unavuje, určite poteší duo Patrick Wilson a Vera Farmiga, ktorá ale mohla mať aj viac priestoru, rovnako ako Sam Neill. Osadenstvo vlaku už nie je moc známe, ale svoj účel splní. Akčná stránka je ale skôr sklamaním, no hlavne tým, že tu vôbec je. Toto mala zostať buď komorná kriminálka bez akcie alebo naopak plnohodnotný akčný film vo vlaku, takto je to skôr nefunkčný kríženec s dvomi priemernými súbojmi, z ktorých jeden je síce štýlový, ale príde mi ako z iného filmu a tu sa vôbec nehodí a niekoľko preakčnelých momentov, hlavne celé to veľkolepé vykoľajenie vyzerá veľmi zle. Takže aspoň na tie súboje sa dá pozerať, ale bol by som radšej bez nich. Jaume Collet-Serra sa síce postará o viacero zaujímavých vizuálnych momentov a prvú polovicu sa mu darí navodiť aj obstojnú atmosféru, ale to je tak všetko, toto mu až tak dobre nevyšlo. Takže celkovo to nebolo zlé, Neesona v týchto úlohách nie je nikdy dosť, ale už tu vidno, že to už vlastne nikoho ani nebaví. Aj napriek tomu, že ma jeho sledovanie bavilo, tak mi to príde ako taký zbytočný film, na ktorý sa veľmi rýchlo zabudne. 65%

• 30.3.2018  19:02

Na Ready Player One som síce bol dosť zvedavý, ale na tejto tématike sa dalo aj dosť pokaziť, preto som radšej svoje očakávania zmiernil a nakoniec to dopadlo ešte podstatne horšie, než som čakal. Určite sa nejedná o nejaký brak, ktorý by som chcel kritizovať a vysmievať sa mu, film svoje kvality má, ale mňa to jednoducho skoro vôbec nebavilo. Čo z toho, že film poukazuje na popkultúru osemdesiatych rokov, ktorú milujem, ale natočené je to úplne moderne, toto je čistokrvný súčasný blockbuster a navyše prispôsobené až moc deťom. Príbehu nemôžem uprieť svižné tempo, aj pri vyše dvojhodinovej dĺžke tu nie je moc miesta na nudu, ale mňa väčšinu času vôbec nezaujímalo, čo sa práve deje. Celé to zbieranie kľúčov pôsobí až moc infantilne a tých dobrých atrakcií tu zase tak moc nie je, aby to dokázali zachrániť. Chcelo by to aj lepšie vykresliť reálny svet, z filmu som sa vôbec nedozvedel, prečo je taký zlý, že ľudia musia pred ním neustále unikať do virtuálnej reality, toto bolo viac o pohodlnosti a večnom snívaní, než o reálnej potrebe, ako to býva pri iných filmoch s podobnou tématikou, takže tu sa postavám nedá ani zďaleka tak fandiť. A čo je najhoršie, tu absolútne nefunguje nejaké napätie, tu postavy neumierajú, lebo sa do boja môžu hneď vrátiť a tak sa tu nedá o nikoho obávať. Toto nemá s krvavými osemdesiatymi rokmi absolútne nič spoločné. Po akčnej stránke tu tiež nie je moc o čo stáť, hneď úvod ponúkne slušnú automobilovú naháňačku , ktorá sa mi aj napriek modernému štýlu páčila, predsa len bola dravá a pred King Kongom alebo Tyranosaurom sa neuniká v každom filme, ale tým to končí, potom je tu až na pár maličkostí vlastne už len veľkolepé finále a to už bolo tak veľkolepé, že ma to absolútne nezaujímalo, jednoducho sa len hromada digitálnych postáv ostreľovala s inou podobnou hromadou, na tom ani neviem, čo ma môže baviť. Takže vlastne v celom filme ma skutočne bavili len dve sekvencie, úvodná naháňačka a časť v Kubrickovom Osvietení, toto bol výborný nápad, ale na tak dlhý film je to predsa len trochu málo. A všetky tie staré známe postavy z kultových filmov a hier sa tu objavia len na pár sekúnd, takže to pre film nemalo žiadny význam. Jedine ten Chucky ma potešil, ten má tých sekúnd o trochu viac. S obsadením ale nemám väčší problém, hlavná zostava je celkom sympatická, z vedľajších postáv poteší Mark Rylance ako tvorca hry, síce tu má len málo priestoru, ale páčilo sa mi, ako sa tu s ním naložilo, aspoň toto mi pripomenulo to milšie filmy osemdesiatych rokov. A ani záporáci nie sú najhorší, ale len v reálnom svete. Režijne tu nemám väčších výhrad, predsa len Steven Spielberg vie, čo robí, ale štýlom šiel tentoraz mimo mňa. A hudobne poteší aspoň tých pár piesní osemdesiatych rokov. Takže Ready Player One určite nie je vyslovene zlý film, ale mňa to nebavilo a prekvapuje ma taký úspech u iných milovníkov osemdesiatych rokov. Toto bolo až moc súčasné. 45%

• 29.3.2018  10:30

Žiadny žáner neprešiel za tie roky takým pokrokom, ako práve muzikál. Tento žáner ma kedysi absolútne nezaujímal, aj tí najslávnejší predstavitelia boli nekonečné filmy s jednou, prinajlepšom dvomi dobrými pesničkami, ale v posledných rokoch sa to začalo zlepšovať, Bedári, tiež s Jackmanom boli výborní, rovnako nedávny La La Land a uzavrel to práve Greatest Showman, ktorý je jeho úplnou špičkou, toto ma neskutočne bavilo. A pritom dobre, že som si o filme vopred vôbec nič nezisťoval, moc nemusím tieto tématiky okolo cirkusov a rôzne postihnutých ľudí, ale toto bolo dokonalé. Dejovo tu samozrejme nič neprekvapí, ale je to výborné, opäť sa tu vyzdvihujú tie očakávané hodnoty, že sme si všetci rovní a podobne, ale takéto témy treba a kľudne aj v takejto podobe. Ale paradoxne práve pri tomto muzikále ma prekvapuje jeho krátka dĺžka. Mal viacero línií a motívov, ktoré kľudne mohli dostať aj viac priestoru, línia s talentovanou speváčkou a jej vzťah k hlavnému hrdinovi, rovnako problémy mladíka s rodičmi kvôli jeho vzťahu k akrobatke, aj samotní postihnutí ľudia mohli dostať viac priestoru práve po tej ľudskej stránke, film kľudne mohol mať aj o hodinu dlhšie, dejovo tu na to potenciál bol, ale toto nebudem kritizovať, mne toto prevedenie prišlo dokonalé a tak verím, že tvorcovia vedeli, čo robia. Samotné pesničky a vystúpenia sú skutočne úžasné, ako som spomínal, v minulosti som väčšinou našiel jednu, dve obstojné pesničky a tým to končilo, ale tu je to jedno perfektné vystúpenie za druhým, dokonca skvelo fungujú aj tie komornejšie o dvoch vystupujúcich a vrcholom filmu je pre mňa rozhodne Rebecca Ferguson a jej Never enough, nádherná pieseň. Obsadenie je vynikajúce, Hugh Jackman je môj obľúbenec, ktorý už v Bedároch ukázal, že muzikál mu nie je cudzí a tu bol ešte lepší, ma tú mimoriadne sympatickú rodinu, spomínaná Rebecca Ferguson, ktorá ma v poslednej dobe baví stále viac, dokonca ešte aj ten Zac Efron sa mi tu páčil a so Zendayou vytvoril pekný pár. Len tí postihnutí nemali moc priestoru. Vizuálne je to rovnako úchvatná záležitosť, ako aj všetko ostatné, na debutanta je to mimoriadny výkon. Toto budem vidieť ešte mnohokrát, myslím, že sa Greatest showman stane jedným z mojich najobľúbenejších filmov. 90%

• 26.3.2018  09:50

Táto séria je už definitívne vyčerpaná. Už predchádzajúci diel pôsobil dojmom, akoby do tohto univerza ani nepatril, ale aspoň sa stále jednalo o solídnu žánrovku, ktorá bez problémov fungovala samostatne, takže som s tým nemal problém, ale v tomto prípade už ani omylom. Možno sa snaží zase trochu viac zaradiť do tejto série, ale celé to padá na zúfalo nezaujímavom scenári. Akoby ho dostal na starosť nejaký netalentovaný debutant bez skúseností, nechápem, ako toto mohol napísať samotný Leigh Whannell, ktorý napísal aj predchádzajúce diely a viaceré iné kvalitné žánrovky. Jedine úvod z minulosti pôsobí ešte celkom nádejne a aj tie postavy mi za tých pár minút výborne sadli, takže keby sa film venoval im, asi by ma bavil, ale po prenesení deja do súčasnosti, kde už vlastne zostane až do konca sa to zhorší a už ma to vlastne vôbec nezaujímalo. Celkovo zase nemôžem povedať, že by to bol nejaký brak, predsa len stále sa jedná o áčkový horor zo slávnej série, takže určité parametre to spĺňa, ale čo z toho, keď som si tu nevedel nájsť vôbec nič, čo by ma zaujímalo. Filmu úplne chýba gradácia, kedy by sa mohol divák tešiť a zároveň obávať zo stretu s hlavným zlom, tu má hlavný démon nejaký rešpekt jedine v úvode, inak vôbec, celé je to len také vlažné, bez náboja a nejakej snahy zaujať, tvorcovia vedeli, že film zarobí už len kvôli menu a viac ich nezaujímalo. Inak ten jeden zvrat sa im celkom podaril, to som nečakal, aj keď tiež to už nie je nič originálne, ale to je tak všetko. Po hororovej stránke je to rovnako veľká bieda, nulová atmosféra, napätie zanedbateľné a samotné hororové sekvencie úplne nevýrazné. Dokonca ani démon samotný sa mi nepáčil. A zachrániť to už nemôžu ani postavy, lebo tie jediné zaujímavé sú len v minulosti. Lin Shaye je možno žánrová legenda, ktorá neodmysliteľne parí aj do tejto série, ale nemá na hlavnú postavu a tí dvaja asistenti sú omylom série, tí to len kazia. Aspoň tie dve mladé dievčatá sú celkom sympatické a aj to obstojne zahrali. Režijne môžem pochváliť len solídny vizuál, ale to je všetko, po hororovej stránke je to takmer nulové. Takže ďalší diel už radšej nie, séria je vyčerpaná viac, než dosť, tu už žiadny potenciál nie je. 45%

• 26.3.2018  09:15
    Gintama (2017)

Na japonské pomery sa mi to zdalo až prekvapivo slabé. Humor nie je až tak moc nápaditý, ale aj tak ma to vďaka nemu celú prvú tretinu ešte dosť bavilo, táto fáza je svižná a ako sa na japonskú produkciu patrí, poriadne uletená, takže som sa aj tak zasmial celkom dosť. Ale ten zvyšok filmu, kedy ide humor do úzadia je až zúfalo priemerný a nanešťastie je to výrazná väčšina filmu. Zápletka o alternatívnej minulosti s mimozemskou nadvládou tu vôbec nie je využitá, možno jedine v tých prvých pár minútach, inak vôbec. A tak dejovo tu nie je vôbec o čo stáť. Dá sa na to bez väčších problémov pozerať aj ten zvyšok filmu, ale až na možno dve trochu lepšie scény tu nie je vôbec nič, čo by mohlo zaujať. Akcia tiež nie je porovnateľná s konkurenciou, to je len pár komorných súbojov, ktoré v ničom nevynikajú. Keby tu neboli, ani by som si to nevšimol. Ale aspoň tie postavy sú celkom obstojné. hlavné trio je sympatické, takže hlavne vďaka nim sa na to dá pozerať aj v tých horších častiach a ani ten zvyšok nie je zlý. A režijne je to len čistý žánrový priemer. Takže celkovo mi to na ten priemer stačí, ale keby som to nevidel, o nič by som neprišiel, v japonskej produkcii sa nájde nespočet lepších filmov podobného typu. 52%

• 18.3.2018  14:43

Zase nejaká zaujímavejšia kriminálka z juhokórejskej produkcie, ktorá sa ale môže oprieť o originálny a zaujímavý nadprirodzený prvok. Obete zločinov sa vracajú späť, aby sa pomstili svojim vrahom a keď na muža zaútočí jeho navrátilá vlastná matka, rozhodne sa zistiť prečo, lebo sám si svojej viny nie je vedomý. Podľa mňa veľmi atraktívna zápletka, ktorá do kriminálneho žánru prináša zase niečo nové a som rád, že tvorcovia sa aj rozhodli držať pevne tohto žánru. Dalo sa to podať aj podstatne hororovejšie, ale v tomto prípade som rád, že sa tak nestalo. Zase by to bolo až moc komorné, postavené na pár postavách, ktoré by o tom vedeli, takto mi to dejovo prišlo podstatne zaujímavejšie, keďže o týchto udalostiach vedelo celé mesto, takže to pôsobí tak veľkolepejšie, aj keď v centre diania je samozrejme len ten jeden prípad. Navyše na juhokórejské pomery je film až prekvapivo krátky a pritom sa tu toho udeje viac, než dosť, pričom nechýbajú ani nejaké tie zvraty a zaujímavá kombinácia viacerých pomstiev, takže je to celé mimoriadne svižné a bavilo ma to až do konca. Len by to možno chcelo aj nejaké výraznejšie samostatné scény, na ktoré by sa dalo dlhšie spomínať, ale celý film si drží slušnú úroveň, takže s tým nemám problém. Plusom je aj obsadenie, v hlavnej úlohe Kim Rae-Won, ktorého vždy rád vidím a slušné zloženie prevažne ženských postáv, kde sa tiež nájdu známe tváre. Film jedine trochu sklame po technickej stránke, zase nie, že by sa na to pozeralo zle , ale od juhokórejskej produkcie som zvyknutý na vyšší štandard, toto pôsobí trochu lacnejšie. Takže celkovo som dosť spokojný, pre mňa svižná kriminálka s atraktívnym námetom a slušným scenárom. 76%

• 16.3.2018  10:13
    Annihilation (2018)

Na Annihilation som sa veľmi tešil do kina, po dlhšej dobe to zase vyzeralo na nejaký zaujímavý sci-fi film, kino sa síce nakoniec kvôli nečakaným distribučným zmenám nekonalo a to ma nakoniec veľmi mrzí, lebo film je to výborný a v kine by to vyniklo ešte viac. Nehovorím, že by to bolo výraznejšie originálne, na prvý pohľad to pripomína viacero známych filmov a dejovo to aj je väčšinu času pomerne priamočiare, ale rozhodne sa nejedná len o nejaké vyvražďovacie béčko, ako to v určitých častiach vyzerá, ale veľmi zaujímavý a aj tak netradičný film. Už od samotného začiatku som vedel, že ma to bude veľmi baviť, tu ešte nie je netradičné absolútne nič, ale spracované je to prvotriedne a atmosféra je správne podmanivá, len by to chcelo trochu lepšie zloženie postáv. Natalie Portman je výborná, vlastne ako vždy, s ňou nemám ani najmenší problém, ale tie ostatné sú úplne nevýrazné, chémia medzi nimi je nulová a pri ich občasných strátach som musel chvíľu premýšľať, koho práve hľadajú. Ale inak tu nemám moc čo vytknúť, mňa to jednoducho bavilo stále, ale hlavne ma tu nadchla táto úplne nezvyčajná kombinácia krásy a prakticky až takej brutálnej morbídnosti. Celé to prostredie je nádherné a atmosférou pohlcujúce, že to pripomína také tie mierumilovnejšie, poetickejšie žánrovky, ale to v tomto prípade nehrozí ani omylom, tu je to prevedenie poriadne morbídne, nejde len o úmrtia, ktoré sú síce tiež krvavé, no nie je ich zase tak moc, ale hlavne o to všetko okolo toho, nachádzanie mŕtvych, prechod krvilačného zvieraťa s jeho nečakaným hlasom a viacero iných. A k tomu celé to skvelé finále, z ktorého som sa síce tiež moc nedozvedel, ale mne sa to mimoriadne páčilo a tak mi už bolo úplne jedno, že tá úplne posledná scéna je už len mnohokrát videné klišé. Takže akčných, prípadne hororových scén tu moc nie je, ale sú celkom obstojné, no toto mi vôbec nevadí, aj tak sa mi tu páčilo úplne všetko. A režijne je to dokonalé, tu som si vychutnával každý záber, nie len to pekné prostredie a množstvo nádherne vyzerajúcich momentov, ale aj tie najcivilnejšie scény tu vyzerajú veľmi dobre. A ešte aj tá hudba sa vydarila. Takže na plné hodnotenie to asi nie je, na to by to potrebovalo byť trochu originálnejšie a pár zložiek, ako postavy predsa len za špičkou zaostávajú, ale inak sa to mimoriadne vydarilo, skvelý film, ktorý si určite ešte čoskoro zopakujem. 81%

• 11.3.2018  16:00

Väčšina filmov o godzille je minimálne po tej príbehovej stránke veľmi podobných a preto som bol veľmi príjemne prekvapený z tohto nového animovaného počinu priamo z japonskej produkcie. Tu mi to príbehovo prišlo až prekvapivo zaujímavé, síce trochu preplnené, predsa len zjavenie sa monštier a príchod mimozemskej rasy v jednom pôsobí dosť béčkovo, ale inak mi to dejovo prišlo celú prvú polovicu veľmi dobre zvládnuté, aj keď to filmy o Godzille vlastne ani moc nepripomína. Pôsobí to tak správne apokalypticky a sci-fi a síce sa o tom dôležitom väčšinou len rozpráva, ale má to ten správny náboj a túto časť ma to dosť bavilo. Len by to chcelo trochu lepšie postavy, tu nikto výraznejšie nezaujme. Ale v druhej polovici film výrazne zakčnie a paradoxne práve toto mu najviac ublíži. Už je to len taká stereotypná strieľačka bez väčšej kvality, na ktorú sa síce dá pozerať, ale priznám sa, že som to dopozeral skôr len zo zotrvačnosti. Akcia je tu skutočne až moc priemerná, boje s veľkými monštrami pôsobia väčšinou zábavne, ale tu ma tie neustále nálety na Godzillu začali po chvíli nudiť. Ale aspoň musím uznať, že práve tá vyzerá dobre, vie si získať rešpekt a má stále čím prekvapiť, takže zachraňuje, čo môže. Animácia je pre mňa skôr sklamaním, predsa len som skôr zvyknutý na ten moderný digitálny štýl, aký máva japonská produkcia v poslednej dobe už takmer bežne, toto mi skôr stačí v dejových filmoch, ako napríklad aj tento v prvej polovici, ale tá neustála strieľačka z druhej polovice ma v tejto forme nebaví. Takže nakoniec z toho nemám až taký dobrý pocit, ako som mal spočiatku, ale celkovo to predsa len má potenciál a pozriem si aj zvyšné diely tejto trilógie. 58%

• 11.3.2018  15:12
    Tvář vody (2017)

Guillermo del Toro sa konečne vracia štýlom k svojmu najlepšiemu filmu, Faunovmu labyrintu, na čo som sa nemohol netešiť a síce tentoraz sa už určite nejedná až o taký zážitok, ale slušnú kvalitu tomu uprieť nemôžem. Film je vo svojej podstate vlastne poriadne úchylný, nemá upratovačka sa vo vládnom laboratóriu zamiluje do neznámeho netvora a nadviaže s ním intímny pomer, ale s tým nemám určite žiadny problém, náhodou je to podané dobrou formou a hlavne je to presne v režisérovom štýle. Takže je to taká zaujímavá rozprávka pre dospelých, ktorá sa nesie v príjemnej atmosfére, ale aby divák nezabudol, že sa nepozerá na rozprávku pre deti, tak sa občas objaví niečo drsné, alebo úchylné, ale vždy len v takej neškodnej forme, aby to nepôsobilo až tak samoúčelne a to sa mi páčilo. Skvelo tu funguje dobová atmosféra studenej vojny so všetkou tou špiónskou tématikou, ktorá tomu dodáva trochu napätia, takže film ponúkne viacero výrazných motívov, vďaka čomu sa mu darí držať svižné tempo, ale najlepší je skutočne ten vzťah medzi ženou a netvorom, ktorí síce k sebe pocítia puto okamžite, čo mi neprišlo práve najdôveryhodnejšie, ale zase sa mi páčilo, ako bol úplne čistý, komplikovali ho len vonkajšie okolnosti, inak čisto medzi nimi to fungovalo dokonalo. A tak síce celý film neobsahuje ani jedinú sekvenciu, z ktorej by som bol skutočne nadšený, ale po celý čas si udržuje výrazne nadpriemernú úroveň a tak sa mi na to viac, než dobre pozeralo až do konca. Nesklame ani obsadenie, síce každá postava sa dala obsadiť aj nejakým lepším hercom, ale predsa len hlavná hrdinka Sally Hawkins pôsobí dojmom, že sa jej dá takýto vzťah aj relatívne veriť, Michael Shannon patrí dlhodobo medzi veľmi schopných hercov menej známych projektov a asi najsympatickejší mi prišiel Richard Jenkins ako najbližší priateľ hlavnej hrdinky, to bola zaujímavá postava, aj keď pre hlavný dej nemala až taký zásadný význam. A režijne je to presne očakávaná práca, Guillermo del Toro takéto tématiky vie po stránke vizuálu a aj atmosféry, takže tu ma nič neprekvapilo. Takže klasika sa z toho pre mňa nestane, ale páčilo sa mi to, predsa len podobných filmov zase tak moc nie je a občas príjemne poteší aj takáto drsnejšia a úchylnejšia rozprávka. 77%

• 25.2.2018  11:22
    The Ritual (2017)

Horor napatrí medzi žánre, ktoré by som zvykol bežne velebiť, aj keď ho mám samozrejme rád, ale skutočne nadšený som bol len z pár jeho predstaviteľov a aj tie boli väčšinou ovplyvnené ešte s iným žánrom, no teraz sa nebudem držať na uzde, Ritual sa vydaril teda neskutočne. Na prvý pohľad pripomína nespočet iných hororov, ale presne toho typu, aký mám rád, partia priateľov, ktorí sa stratia v lese a musia čeliť neznámemu zlu, ale po všetkých stránkach nad konkurenciou vyniká. Partia priateľov je zložená z uveriteľných a celkom sympatických postáv, ktorí sa správajú vzhľadom na okolnosti pomerne normálne a aj vedú medzi sebou úplne bežné dialógy a takto sa mi to páči, konečne ľudia, o ktorých sa aj dá obávať, nie nejaká stereotypná zostava, ktorá umiera v nastavenom poradí. A tak dejovo to možno nie je ničím originálne, ale mne sa táto turistika na uctenie si zosnulého priateľa páčila, takže ma to bavilo, aj keď sa vlastne nič dôležité nedialo, no už čoskoro začne ten pravý horor, kedy skryté zlo vyvoláva väčšie napätie a to je vždy najlepšia voľba. Lesy tu pôsobia správne tajomne a dostatočne nepríjemne a páčilo sa mi, že postavám je už zachvíľu jasné, že čelia nejakému nadprirodzenému nepriateľovi a tak musia držať spolu. A tak hlavne od časti v chatrči je to už poriadne intenzívny zážitok, ktorý berie dych a ani by som nepovedal, že to graduje, to film vôbec nepotrebuje, vysokú žánrovú úroveň si drží neustále. Finále je už očakávane trochu veľkolepejšie a celkom som sa ho aj obával, aby nepokazil skvelý dojem z filmu, ale to sa nestalo. Zlo sa už síce naplno odhalí a rovnako všetko okolo neho, ale aj na tomto si dali tvorcovia záležať a zvládli aj túto akčnejšiu a trikovo náročnejšiu fázu, pričom samotné zlo vyzerá dostatočne netradične a zaujímavo. Takže po hororovej stránke som tu maximálne nadšený, atmosféra je poriadne hustá, napätie by sa dalo krájať a všetky tie jednotlivé momenty, ale aj celé scény sa nadmieru vydarili, že som pri nich ani nedýchal. Režijne je to dokonalá žánrová práca, David Bruckner sa mi už dávnejšie zdal, ako celkom schopný režisér a teraz to predviedol naplno, hororovo je to dokonalé a vizuálne tiež, takto dobre natočené lesy som už dávno nevidel. Takže teraz nebudem v hodnotení skromný, je možné, že pri druhom pozretí už to nebude tak dobre fungovať, ale pri sledovaní som bol z filmu úplne nadšený a nenašiel som tu vôbec nič, čo by mi vadilo, takže zaslúžené plné hodnotenie. Taký dobrý horor som nevidel roky. 85%

• 20.2.2018  18:46

Nikdy by ma nenapadlo, že sa dá film takéhoto typu až takto pokaziť. Táto cloverfield séria ma baví, síce pokračovania sú pokračovaním len preto, lebo sa tak rozhodli producenti, no zatiaľ čo v prípade 10 Cloverfield lane to fungovalo skvelo, pri Cloverfield paradox už vôbec. Ale ani to by nemusel byť problém, keby film fungoval aspoň samostatne, ako normálny vesmírny thriller, ale to ani omylom. A pritom spočiatku to vyzeralo tak nádejne. Ja mám takéto realisticky pôsobiace sci-fi filmy rád, akčne sa držia pri zemi a ponúknu sympatické postavy a väčšinou aj dobre vyzerajúcu zápletku, čo je aj tento prípad, skupina vedcov, ktorí sa na palube vesmírnej lode snažia vytvoriť nový zdroj energie, lebo jej zásoby na našej zemi sú už minimálne a ľudstvu hrozí zánik a navyše aj ten motív s otvorením paralelnej dimenzie pôsobí na prvý pohľad skvelo a mohol to byť parádny sci-fi film akéhokoľvek subžánru, kľudne aj hororu, ako napríklad Horizont udalostí, ktorý tento film pripomína najviac, no prevedenie je už na tom omnoho horšie. Ešte prvá polovica, keď sa vlastne nič dôležité nedeje je v poriadku, postavy sú sympatické, ako by aj nemohli pri takomto obsadení hercov ako Daniel Brühl, Elizabeth Debicki, Ziyi Zhang, ale určite aj hlavná hrdinka a prakticky aj všetci ostatní, tu mi nevadil vôbec nikto a tak pri tej ich snahe získať zdroj energie som im fandil. Ale v druhej polovici, keď sa už začne riešiť vplyv otvorenia novej dimenzie sa z toho stane neskutočná fraška, akoby scenáristi premýšľali nad najdebilnejšími scénami, aké by tu mohli vložiť a potom to aj urobili, inak mi to nedáva zmysel, tie jednotlivé epizódky, ktorým postavám čelia v druhej polovici sú jedna horšia a trápnejšia ako druhá. Ale aspoň línia zo Zeme má nejakú atmosféru, aj keď len minimum priestoru a aspoň nejaký kladný dojem zaisťuje aj úplne posledná scéna, síce sa to dalo čakať, ale presne mi to sadlo. Takže skutočne strašne nevyrovnané. Na hororovej zložke sa nedá pochváliť vôbec nič, atmosféra nefunguje, napätie je zanedbateľné a ako som spomínal, tie jednotlivé scény sú len trápne. A režijne môžem zase len chváliť, film vyzerá skvelo, vidno, že to malo rozpočet a ambície. Takže pre mňa neskutočné sklamanie, slušné obsadenie, parádna technická stránka a vo svojej podstate aj výborný príbeh, ale scenáristi, akoby sa celý projekt rozhodli sabotovať, dopadlo to hrozne. 40%

• 20.2.2018  18:16
    Braven (2018)

Jason Momoa mi je celkovo dosť nesympatický, nikdy som ho moc nemusel a to je v akčnom žánri tohto typu aj celkom problém, ale Braven sa mu celkom podaril. Nie, že by to bol nejaký zázrak, podobných filmov už bolo nespočet, ale ja mám pre takéto menšie, ale zato poctivé akčné filmy stále celkom slabosť. Film nanešťastie dosť zaostáva prakticky v tom najdôležitejšom, funkčnosti zápletky, tu mi jednoducho celý ten konflikt príde poriadne nepravdepodobný a prakticky aj zbytočný. Ale prevedenie je už na tom podstatne lepšie. Dejovo to neprinesie nič nové, ale je to svižné, dostatok priestoru dostanú postavy, ktoré mi vďaka tomu prišli nakoniec ešte sympatickejšie, ako je bežné a aj ten Jason Momoa je tu sympaťák. Nepredvádza sa tu a ani na nič nehrá, len je tu slušný otec rodiny, ktorý nikoho a nič nezanedbáva a keďže jeho otec trpí psychickou poruchou, chce s ním stráviť nejaký čas na chate ďaleko od všetkého, toto sa mi páčilo a tak mi vôbec nevadilo, keď sa dlhší čas nič akčné nedialo, sadla mi aj táto rodinná línia. A potom je už z toho klasická naháňačka v lesnom prostredí, ktorá kľudne mohla byť aj veľkolepejšia, tie postavy tu zase tak veľa priestoru nepoužijú, ale pozeralo sa mi na to dobre až do konca. Navyše Momoa na to nie je sám, ale páčila sa mi celá jeho rodina, konečne nie je absolútne neschopná a kompletne odkázaná na manžela a otca, ako je to zvykom, ale každý z nich sa o seba vie celkom postarať, ale len v rámci relatívnej uveriteľnosti, nič prehnané tu nikto nespraví. A Stephen Lang je samozrejme stávka na istotu, ten charizmou a herectvom všetkých s ľahkosťou zatieni. Ale chcelo by to lepších záporákov, prišli mi dosť nevýrazní a obzvlášť ich šéf. Moc nesklame ani akcia, nič výnimočné som tu nečakal a určite ani nedostal, ale predsa len film ponúkne pár znesiteľných bitiek, pozerateľných prestreliek, nejakých tých efektných likvidácií, hlavne použitím luku, ale aj pár úplných nezmyslov. Tie dva extrémne pády s protivníkom do priepasti si mohli odpustiť, hlavne tá posledná scéna s pascou mi prišla poriadne tupá. A technicky je to pohodový štandard, film určite nemal nejaký závratný rozpočet, ale vyzerá dobre, čo už v akčnom žánri dnešnej doby dávno nie je záruka. Takže síce nepreháňam v hodnotení, ale aj tak mi Braven presne sadlo do nálady, takýmito filmami nepohrdnem a Momoa si u mňa trochu polepšil reputáciu. 64%

• 11.2.2018  13:37
    Accident Man (2018)

Na pomery akčných videofilmov poslednej doby má Accident man predsa len trochu vyššie ambície, než je obvyklé, dokonca si tvorcovia dali trochu záležať na dialógoch, postavách a vlastne aj na scenári, aj keď v tomto prípade vlastne len v prvej polovici a snaží sa to trochu pôsobiť ako taká lacnejšia odľahčená tarantinovka, ale mňa to zase až tak moc nebavilo, mám radšej tie serióznejšie prístupy, pri ktorých lepšie fungujú motivácie a tú pomstu si vychutnám lepšie. Práve tento základ tu vôbec nefunguje, hlavný hrdina sa mstí za priateľku, ktorú zanedbával a tak od neho radšej odišla a navyše proti svojim známym, ktorí nie sú o nič horší, než on, takže som vôbec necítil potrebu mu fandiť. Ale inak sa na to nepozerá vôbec zle, stále je to svižné akčné béčko, v ktorom sa stále niečo deje a v pár prvkoch aj celkom poteší, napríklad taký bar s nájomnými zabijakmi, ktorý ale samozrejme nie je vôbec originálny, alebo aj kratšia línia z minulosti, v ktorej sa ukáže, ako sa z hlavného hrdinu stal nájomný zabijak, práve takéto bočné prvky sa mi tu páčili viac, ako hlavná cesta za pomstou. Obsadenie je v rámci žánru podľa mien perfektné a pred desiatimi rokmi by bol film vo svojej kategórii žánrová udalosť, ale teraz je už všetko inak a vidno, že aj oni majú to najlepšie dávno za sebou. Scott Adkins je stále vo forme, ale táto jeho postava ma moc nebavila, nebol tu ani ten pravý antihrdina ako Boyka, ale ani bežný sympaťák z ostatných filmov, tu mi moc nesadol, Michael Jai White sa mi už zdá dosť pomalý a nepredvedie ani nejaké lepšie chvaty a Ray Park dosť pribral, takmer som ho ani nespoznal. Ale ani nebojová zložka obsadenia vôbec nie je zlá, poteší charizmatický barman Ray Stevenson, pár zaujímavých nebojových zabijakov a schopné ženské zloženie. Akcia je pre mňa asi skôr sklamaním, súboje sú dlhé a prehľadne natočené, navyše sa odohrávajú aj v celkom rozmanitom prostredí, ale choreografia mi nepríde až tak prepracovaná, ako v iných Adkinsových filmoch, aj keď pár náročnejších chvatov sa predsa len nájde, ale nie je to nič, čo by som už nevidel predtým. A aj štylizáciou mi už prišli akôr ako z komiksových seriálov, než plnohodnotných akčných filmov. A okrem toho sa nájde ešte pár krátkych prestreliek, likvidácií, aj keď s horšími efektami a solídnych kaskadérskych kúskov. Táto akcia určite nie je zlá, len vzhľadom na obsadenie som jednoducho čakal viac, ani jeden súboj ma nenadchol. Inak Jesse V. Johnson nie je vo svojej kategórii vôbec zlý režisér, aj pri nízkom rozpočte vytvoril solídny akčný film, ale mohol ho pojať klasickejšie. Takže ako taká oddychovka na jedno pozretie to funguje, nenudil som sa a pár vecí sa mi páčilo, ale nie je to nič, čo by som dokázal skutočne chváliť. 62%

• 11.2.2018  13:01

Od nízkorozpočtových zombie filmov samozrejme žiadne zázraky nečakám, ale aspoň nejakú úroveň áno a hlavne, keď sa honosia menom kultovej klasiky, ale toto bola teda riadny bieda. Dejový základ zostal rovnaký, ako v pôvodnom filme, takže opäť sledujeme skupinu vedcov a vojakov, ako v pozemnom bunkri čelia zombie apokalypse a samozrejme majú na všetko odlišné názory, ale zatiaľ čo tam to fungovalo, rozdiely medzi nimi boli logické a bolo radosť pozerať, ako to napätie medzi nimi stále graduje, toto akoby scenár ani nemalo. Za niečo tu stálo vlastne len tých pár scén z minulosti a línia s posadnutou zombiou, ale ani toto nemá nejakú skutočnú kvalitu, len to jednoducho bolo lepšie, než všetko ostatné, čo je už úplne zlé. A tak už po chvíli som sa začal poriadne nudiť a už ma to prakticky vôbec nebavilo až do konca. Postavy ale nie sú úplne zlé, teda aspoň ten základ zostal obstojný. Takže je tu sympatická hlavná hrdinka reprezentujúca vedeckú stranu, vojenský dôstojník, ktorý všetkému velí a paradoxne práve on sa v celom filme správa najlogickejšie, aj keď z pohľadu filmu by mal byť záporák, no ja som to k nemu určite nepociťoval a ešte posadnutá zombia. Zvyšok už nestojí absolútne za nič. Akcia je tiež veľmi slabá, tých prestreliek a naháňačiek tu je pomerne dosť, ale pôsobia poriadne amatérsky, sú biedne natočené, so slabými efektami a nebavilo ma likvidovanie zombií a ani požieranie ľudí, po akčnej stránke ma tu jednoducho nebavilo absolútne nič. A na technickej stránke môžem pochváliť jedine to, že už som videl aj horšie natočené zombie filmy a ani lokácie nie sú úplne zlé, ale inak sa mi to po vizuálnej stránke vôbec nepáčilo. Takže toto hodnotenie je u mňa veľmi zriedkavé, ale tu nemôžem inak, drvivá väčšina filmu ma absolútne nebavila a ten zvyšok tiež dosahuje sotva priemernú hodnotu. Už nikdy viac. 25%

• 5.2.2018  18:14
    Renegáti (2017)

Vojenské akčné filmy mám rád a Luc Besson ešte prednedávnom produkoval prakticky len solídnu akčnú zábavu, ale zase moc nemusím filmy s tématikou krádeží, hľadania pokladu a podobne, preto som ku Renegades pristupoval radšej opatrnejšie a urobil som len dobre, inak by som bol len zbytočne sklamaný, ale rozhodne sa nejedná ani o žiadnu katastrofu. Úvodná akčná fáza ma celkom nepríjemne prekvapila, využíva atraktívne prostredie konfliktu v Bosne, kde je americká špeciálna jednotka na tajnej misii, čo vždy môžem, ale toto mi štýlom a celkom aj kvalitou pripomenulo všetky tie Operácie Delta Force z deväťdesiatych rokov, v ktorých tiež nebola núdza o tanky a vrtuľníky, takže to pôsobilo relatívne veľkolepo, ale aj tak stále lacno a moc ma to nebavilo. Ale paradoxne práve, keď sa film začne venovať plánovaniu získania pokladu, tak začne byť trochu zaujímavejší. Ani táto fáza, ktorá zaberá väčšinu filmu nie je rozhodne ničím výnimočná a neobsahuje ani jednu skutočne zaujímavú scénu, už si to po celý čas drží tú istú úroveň, ale aspoň sa na to dalo bez problémov pozerať a celkom som bol aj zvedavý, ako si s touto neľahkou prácou poradia. Obsadenie je skôr sklamaním, špeciálna jednotka je zložená, akoby z úplne radových postáv, tu nikto nemá charizmu a ani schopnosti, aby to dokázal utiahnuť, čo je pri takomto neakčnom akčnom filme, kedy sa nemôžu ukrývať celý čas za samopal a maskovanie niekde v pralese aj celkom problém. Ale našťastie je tu J.K. Simmons, ktorý sa síce takmer nepohne z jednej miestnosti, ale charizmou a herectvom s ľahkosťou prekoná celú jednotku a ešte ich aj prehláškuje. Akcia tu nestojí prakticky za nič, jediná výrazná akčná scéna je spomínaná sekvencia z Bosny, ktorá ma aj napriek veľkoleposti vôbec nebavila, tie prestrelky a ani naháňačka s tankom mi nesadli a zvyšok filmu už ponúkne len pár zanedbateľných maličkostí. Režijne to tiež nie je žiadna sláva, vizuál pôsobí lacnejšie, než by mal, ale Steven Quale ma doteraz nepresvedčil, takže ma to ani neprekvapuje. Takže celkovo nie som sklamaný, ale to len preto, že som radšej moc nečakal. Priemerný neškodný film na jedno pozretie, ktorý keby som nevidel, tak by sa vôbec nič nestalo. 56%

• 29.1.2018  10:26

Joseph Kosinski si po dvoch ambicióznych sci-fi veľkofilmoch vybral takýto relatívne menší a divácky menej atraktívnejší projekt, čo ma určite trochu prekvapuje, ale ja s tým nemám ani najmenší problém, v tomto prípade to len vítam. Filmy so skutočnými hrdinami ma stále lákajú a požiarnici patria medzi mojich najobľúbenejších. A aby sa film odlíšil od tých pár, ktoré sa požiarnikom venujú, miesto mestského prostredia tu máme odborníkov na boj s požiarmi v otvorenom teréne a našťastie je to rovnako atraktívne. Film je možno zbytočne dlhý, zase tak moc sa tu toho neudeje a rovnako dobre by fungoval aj pri kratšej dĺžke, ale ako fanúšikovi tejto témy mi to vôbec neprekáža. Dejovo mi to aj tak prišlo po celý čas dostatočne zaujímavé, občas poteší nejaká sekvencia z práce požiarnikov v teréne, aj keď väčšina z nich nepôsobí až tak nebezpečne, priestor má pár najdôležitejších postáv a ich manželky, tréning nováčika, ktorému takmer nikto neverí, ale on sa len tak nevzdá a našťastie nechýba ani to najdôležitejšie v tomto type filmu, pocit, že sú všetci jedna rodina a každý by dal za každého svoj život. A tak sa film prakticky celý čas drží na podobnej úrovni, až vo finále nečakane vygraduje a priznám sa, že táto fáza na mňa teda dosť zapôsobila. Filmu pomáhajú aj postavy, medzi požiarnikmi vynikajú šéf Josh Brolin, nováčik Miles Teller a Taylor Kitsch, ale nesklamú ani vedľajšie postavy ako Jennifer Connelly alebo Jeff Bridges. Samotná akcia tu možno nemá až také zastúpenie, ako by sa od filmu s touto tématikou dalo čakať, ale všetky radové sekvencie sú perfektne natočené a nechýba im prakticky až taká poetika, napríklad také sledovanie požiaru v noci a finále je zase úplne iné, než by sa od hollywoodskeho filmu dalo čakať, prišlo mi to až moc kruté, ale taký je skutočný život a film čo najviac vystihol realitu. Kosinsky ma tu nesklamal ani v najmenšom, film má nielen dokonalú vizuálnu stránku, ale získali si ma aj postavy a finále ma zasiahlo aj emocionálne. Škoda, že sa Only the brave nedostalo k nám do kín, kde by sa dala vizuálna stránka ešte viac vychutnať, ale ja som si to užil aj takto. Viacerých sklame menej akčné prevedenie, ale mne sa to páčilo a ešte si to párkrát pozriem. PS: Po druhom pozretí idem s hodnotením naplno, už mi to sadlo dokonalo po všetkých stránkach a neprišlo mi to ani trochu dlhšie, keďže všetky postavy mi tak prirástli k srdcu, že ma bavili aj všetky ich civilné scény a južanský spôsob života a finále mi aj napriek tomu, že som ho už videl prišlo ešte zdrvujúcejšie. Jednoznačne najlepší film o požiarnikoch, aký som vôbec videl a moja nová srdcovka, ktorú budem pozerávať pravidelne. 88%

• 23.1.2018  18:27
    The Rezort (2015)

Od akčného zombie hororu z európskej produkcie a navyše od celkom schopného režiséra by som teda čakal viac, než len takúto zabudnuteľnú žánrovku. A pritom spočiatku to nevyzeralo vôbec zle, samozrejme sa viditeľne nejedná o žiadny ambiciózny veľkofilm, ale tvorcovia majú nejaké nápady, vizuálne to nevyzerá najhoršie a zápletka odohrávajúca sa niekoľko rokov po zombie apokalypse, kedy ľudia za cenu straty veľkej časti populácie predsa len vojnu vyhrali a zombie úplne odstránili, teda s výnimkou jedného ostrova, kde vplyvná spoločnosť usporadúva zájazdy, aby si mohli akcie chtivý dobrodruhovia zastrieľať, až sa to samozrejme vymkne kontrole sa mi tiež celkom pozdávala. Nie je to samozrejme úplne originálne, ale v rámci tohto subžánru to predsa len ponúka niečo nové a tak som mal prvú polovicu filmu, kedy sa toho ale ešte moc nestane celkom dobrý pocit a mohol sa tešiť na to hlavné. No práve v tomto film veľmi zlyháva. V druhej polovici sa film síce naplno rozbehne, ale už je to zúfalo dejovo stereotypné, jednoducho sa len skupina hlavných hrdinov presúva z jedného bodu do druhého, pričom samozrejme každú chvíľu narazia na skupinu zombií, vždy o niekoho prídu a tým to vlastne končí. Aspoň ten jeden zvrat ma celkom potešil, ale inak na druhej polovici nemám čo chváliť. Stereotypné prevedenie by nemuselo byť nutne zlé, keby film bavil aspoň po akčnej stránke, ale vôbec. Aj všetky tie prestrelky sú stále o tom istom, bez jediného nápadu alebo lepšieho momentu a aj technicky som po tej obstojnej prvej polovici čakal viac, ale všetky tie digitálne výstrely a zásahy ma skôr otravovali. A aj rýchlosť zombií závisela od toho, ako sa to tvorcom práve hodilo, takže pomaly idúcu skupinu rýchlo vystriedali šprintéri a naopak. Moc nezaujme ani obsadenie, známejší je jedine Dougray Scott, ale čakal som od neho viac, moc ma tu nebavil, teda vlastne rovnako, ako aj všetci ostatní, úplne nesympatická skupina, pri ktorej mi bolo jedno, či to niekto prežije. Režijne je film tiež pomerne sklamaním, napätie je nulové, akcia nemá čím zaujať a technicky prvá polovica síce ponúkne solídny vizuál a pomerne veľkolepé prevedenie, samozrejme v rámci podobných filmov, ale tá druhá už okrem atraktívneho prostredia nemá vlastne nič. Takže vďaka dobrej zápletke a slušnej prvej polovici mi to na ten slabý priemer stačí, ale keby som nebol fanúšik tohto typu filmov, hodnotil by som určite horšie, tých záporov je tu predsa len dosť. 51%

• 22.1.2018  16:39
    Jean-Claude Van Johnson (TV seriál) (2016)

Tak som sa predsa len dočkal aj plnohodnotného seriálu, síce krátkeho, ale predsa, no hlavné, že som si ho skutočne užil. Jeho súčasná akčná tvorba už samozrejme dávno nie je tým, čím bývala, ale Jean-Claude Van Damme si to evidentne uvedomuje a je to jednoducho borec, čo mi dokazuje aj tu. Tá zápletka o organizácii, ktorá chce ovládnuť svet a agentoch, ktorí jej v tom chcú zabrániť mi príde len do počtu, aby to pôsobilo zámerne béčkovo a až tak brakovo, ale čo je najdôležitejšie, celé je to postavené na skutočnom Van Dammovi a narážkach na jeho tvorbu, kariéru a vlastne aj život a toto sa teda vydarilo. Možno tu mohlo byť ešte o trochu viac humoru a aj tej akcie, ale ani toto mi nevadilo, pri vtipných scénach som sa zasmial, hlavne na tých všetkých filmových narážkach a v akcii sa tu Van Damme tiež celkom slušne predvedie, síce mu už chýba rýchlosť, akú mal pred rokmi, ale fyzicky je na tom aj tak stále dosť dobre a predvedie dostatok slušných chvatov, kopov a samozrejme aj roznožku. Ale na moje prekvapenie seriál skvelo funguje aj v tej dramatickej rovine, podobne ako film JCVD, ale tu mi tá sebareflexia sadla ešte lepšie a Van Damma mi bolo pár krát skutočne aj ľúto. Hlavne posledný diel, ktorý už humoru moc neobsahuje, ale emocionálne sa mi veľmi páčil. A romantická línia mi spočiatku možno prišla trochu nadbytočná, ale to skutočne len spočiatku, zachvíľu som si aj túto stránku seriálu obľúbil a páčilo sa mi, ako spolu obaja fungovali. Ale okrem nich dvoch už nikto vyslovene nevyniká, herci sú už menej výrazní. A čo sa týka technickej stránky, seriál má celkom kvalitný vizuál, čo je samozrejme plus v porovnaní s rôznou balkánskou akčnou tvorbou, ale prevedenie je aj tak dosť komorné, takže rozpočet nebol najväčší. Tp plné hodnotenie je možno trochu precenené, ale aj tak sa to nedá moc s čím porovnávať, takže nie je úplne mimo, ja som si to jednoducho užil a som rád, že aspoň jeden z akčných hrdinov nielen môjho detstva sa vybral trochu inou cestou a má stále čo ponúknuť. 85%

• 20.1.2018  15:36
    Pandora (2016)

Dobrých katastrofických filmov vzniká len veľmi málo a aj keď ma juhokórejská produkcia v tomto žánri väčšinou poteší, tohto filmu som sa kvôli tématike predsa len trochu obával, keďže nehoda v jadrovej elektrárni mi nepríde zase až tak atraktívna, ale nebolo treba, opäť to vyšlo a je z toho až prekvapivo vydarená žánrovka. Ešte úvodná fáza ma možno trochu sklamala, najväčší priestor majú robotníci z elektrárne, ale z nich si ma nikto nezískal, no inak sa na to pozerá dobre. Poteší prostredie malého mestečka v blízkosti elektrárne a viacero postupných náznakov, že s ňou nie je všetko v poriadku a samozrejme typický priebeh v tomto žánri, kedy kompetentní aj napriek radám znalcov nič neriešia. Na samotnú katastrofu ale netreba čakať dlho a hlavnú výhodu tejto tématiky, teda fakt, že hlavná katastrofa nie je ani zďaleka tým najhorším, ale práve to, čo príde potom sa tu nakoniec podarilo naplno využiť a druhá polovica ma už teda veľmi bavila. Mám veľkú slabosť pre obetavé záchranné zložky, ktoré si aj napriek tomu, že nemajú šancu na prežitie konajú svoje povinnosti až do konca a tohto som si tu teda poriadne užil. Ale aj bez toho mi úplne vyhovovalo, akým smerom sa uberá druhá polovica, kde zase nie je protivníkom len elektráreň, ale aj ľudia samotní, takže dejovo tu nemám najmenších výhrad. Len to úplné finále bolo zase zbytočne naťahované a uplakané, čo moc nemusím, ale predsa len už som celkom zvyknutý. Akčne tu tiež môžem hlavne chváliť, očakávane tu toho nie je zase tak moc, ale hlavná katastrofa dokáže zapôsobiť, aj keď technicky sa určite dala ešte doladiť, no skôr tu ide o všetky tie menšie akcie a s tými v rámci žánru nemám problém, práce záchranárov, ale aj taký útek po diaľnici ma bavili. Čo sa týka obsadenia, ako som spomínal, zloženie robotníkov ma vôbec nezaujímalo a ani hlavný hrdina si ma moc nezískal, ale zase je tu môj obľúbený Jung Jin-Young, ako hlavný technik, sympatické ženské zloženie a dobre zvolené vysokopostavené osoby. Režijne je to až na pár detailov presne to, čo aj od tohto žánru chcem, takže nemám problém. Tak nakoniec som príjemne prekvapený, nečakal som, že ma aj Pandora bude až tak baviť, ale stalo sa, vydarená žánrovka so všetkými kladmi, ktoré tento žáner ponúka. 76%

• 14.1.2018  14:13
    Backcountry (2014)

Mám rád tématikou podobné survival thrillery z drsnej prírody, ale tento je už v tých samotných základoch tak nefunkčný, že je často len nasmiech. Podľa mňa absolútnym základom tohto subžánru je fakt, že sa hlavné postavy dostanú do skutočných problémov, kvôli čomu stratia kontakt s civilizáciou a tým sú odkázaní len sami na seba, či už kvôli havárii, vážnejšiemu zraneniu, strate potravín a podobne a samozrejme kľudne aj ich kombinácii, ale tu dlho sledujeme dvoch normálnych turistov, z ktorých sa jeden správa, akoby všetko vedel a všade bol, ktorí celý čas idú bez problémov po vyšliapanej ceste, aby si v polovici filmu uvedomili, že nie sú tam, kde čakali, že budú a tak sú vlastne stratený a asi im má ísť aj o život, alebo čo, miesto toho, aby sa len kľudne vrátili po tej vyšliapanej ceste späť. Celú túto časť sa vo filme vlastne nič nestane, s výnimkou stretu s dobrodruhom, ktorý chce zmiasť diváka, ohľadom skutočnej hrozby, ale nemal som s tým problém, lebo mi bolo jasné, že si film len pripravuje pôdu pre to hlavné, až kým mi v tej polovici nedošlo, že tu sú všetci úplne mimo, nielen postavy, ale hlavne samotní tvorcovia, keď sú schopní tváriť sa napínavo aj vtedy, keď sa niekto údajne stratí na vyšliapanej ceste a už som len dúfal, že aspoň ten hlavný bod, teda stret s medveďom bude za niečo stáť. To sa síce podarí a jeho útok je slušne brutálny a krutý, ale tým to opäť končí, lebo zvyšok filmu sa absolútne nič zaujímavé nestane, len sa hlavná hrdinka tvári utrápene a párkrát ešte uvidí medveďa, nič viac. Takže na konci som skutočne len premýšľal, či to bol zo strany tvorcov len nejaký vtip. Takže po akčnej stránke prakticky nie je o čo stáť, s výnimkou jedného útoku medveďa sa tu nič nenájde a ani tie tradičné dobrodružné prvky, aké sú typické pre filmy s touto tématikou tu buď nie sú, alebo jednoducho nefungujú. Postavy tiež nestoja za nič, hlavný hrdina je nesympatický a hlavne sa tvári, akoby snáď prešiel všetky osemtisícovky, ale aspoň v tej zásadnej situácii sa zachoval trochu dôstojne, jeho priateľka ma vôbec nebavila a už tu vyniká len Eric Balfour ako tajomný dobrodruh, ale ani ten ma nezaujal. A sklamaním je aj réžia, vizuál pôsobí lacnejšie, než by mal, ale aspoň ma to hodinu filmu nerušilo, no ten zvyšok je už len séria nevhodných záberov kamery a tak aj v tej fáze, kedy sa už odohrávalo to hlavné som len čakal nakoniec. Takže skutočne som nečakal, že aj film s takýmto jednoduchým námetom sa dá tak skaziť, netrpel som síce od začiatku až do konca, ako pri tých skutočne zlých filmoch, ale takmer vo všetkom dôležitom je to zúfalo nefunkčné a tak je to len strata času. 40%

• 12.1.2018  18:32
    Jigsaw (2017)

Keby sa jednalo o pilotný film k priemernému seriálu na motívy známej série, ako to vlastne aj kvalitou vyzerá, tak by som bol asi trochu menej kritický, ale ako plnohodnotné pokračovanie, ktoré navyše prichádza po dlhých siedmych rokoch, kedy mali tvorcovia čas na nové nápady je to teda poriadne fiasko. Alebo keby si to aspoň udržalo tú pôvodnú úroveň, ale ani omylom. Tým teraz nechcem tvrdiť, že by bola pôvodná séria nejakou mojou mimoriadne obľúbenou, to určite nie, ani jeden diel sa pre mňa nestal žánrovou klasikou, ktorú by som si púšťal opakovane, ale predsa len celá séria mala svoje kvality, do žánru prinášala niečo nové a síce mala lepšie a horšie diely, ale žiadny ma vyložene nesklamal a tak som sa každý rok na nový prírastok celkom tešil. No toto najnovšie pokračovanie je teda prekvapivo sterilné. Dejovo je to prakticky len kopírka ľubovoľného pokračovania, čo ale nevidím ako väčší problém, takže opäť tu máme skupinu ľudí bojujúcu o prežitie, vyšetrovaciu líniu a samozrejme nejaké tie flashbacky, ale aspoň nejaké prekvapenie alebo funkčný zvrat by som skutočne ocenil, tu bolo až moc vidno, ako tvorcov nič nové a ani zaujímavé nenapadlo a už len prekopírovali to, čo videli v predchádzajúcich dieloch. Keby aspoň jedna línia vynikala a mohol sa tešiť na scény z nej, ale ani omylom, bezradné sú všetky. No aj tento diel sa samozrejme snaží občas tváriť šokujúco, očakávane hlavne vo finále a vtedy som sa za jeho tvorcov teda cítil trochu trápne. Vôbec tomu nepomôžu ani postavy, aspoň nejakú charizmu má vlastne len detektív Callum Keith Rennie a samozrejme Tobin Bell, ktorý tu ale už nemôže mať moc priestoru a tým to končí. Hlavne zostava ľudí bojujúcich o prežitie je zúfalo nesympatická a herecky sú na tom tiež dosť biedne. A asi najväčším sklamaním sú samotné pasce a celková brutalita. Keď už film nevie nijak poriadne zaujať, aspoň na tomto si mohli dať trochu záležať, ale všetky pasce sú nudné a úmrtia, prípadne zranenia tiež. Tu nezaujme vôbec nič. A sklamalo ma to aj technicky, jedná sa o kinofilm, takže samozrejme aspoň určitú úroveň má, ale pôvodné diely mali teda zaujímavejší vizuál, surovejšiu atmosféru a aj efekty sa mi zdali trochu lepšie. Takže toto najnovšie pokračovanie síce nie je úplná katastrofa, pozerať sa na to dalo bez väčších problémov, ale sklamalo ma po všetkých stránkach. Všetky pôvodné diely boli nápaditejšie po stránke dejovej, ale aj pascí a pritom prichádzali rok po sebe. Tu bola tá dlhšia prestávka evidentne len na škodu. 43%

• 9.1.2018  17:56
    Lady Bird (2017)

Saoirse Ronan je podľa mňa najcharizmatickejšia a tiež jedna z najlepších herečiek súčasnosti, pri ktorej aj vďaka mladému veku a nespornému talentu nepochybujem, že ponúkne ešte nespočet zaujímavých úloh a filmov, preto by som si Lady Bird pozrel, aj keby nemalo také skvelé kritiky a nepozbieralo ocenenia, ale podľa mňa sa teda tentoraz nič výnimočné nekoná. Už samotná zápletka nepôsobí práve najambicióznejšie, čo by vôbec nemusel byť problém, mám rád takéto malé nezávislé filmy, lenže problém je, že ani to prevedenie nie je nijak zvlášť zaujímavé. Film sa venuje skutočne len tomu jednému, dospievaniu obyčajného mladého dievčaťa, ktoré rieši typické problémy, ktoré pozná prakticky každý, teda vzťahy v rodine, v škole, s priateľkami, prvé milostné dobrodružstvá, ale hlavne práve ten vzťah s matkou. Celý film sa na to úplne bez problémov pozerá, tvorcovia to našťastie neprehnali s dĺžkou a tak som sa ani nestihol začať nudiť, ale neponúkne žiadny zaujímavejší dejový prvok, ktorý by to dokázal osviežiť, alebo aspoň skutočne vydarenú scénu, dokonca chýba aj plnohodnotná gradácia, celý čas mi to prišlo také jednotvárne a bolo mi vlastne jedno, ako sa to skončí. Je to jednoducho len taká priemerná dráma s občasným náznakom humoru. Žiadna skutočná komédia to rozhodne nie je, pár krát som sa síce zasmial, ale všetko vyplynulo prirodzene z jednotlivých situácií, ako v skutočnom živote. Obsadenie tiež mohlo byť aj lepšie, Saoirse Ronan nie je o nič lepšia, než kedykoľvek predtým, ale pri nej mi to bohato stačí, no okrem nej už prakticky nie je o koho stáť, vedľajšie postavy nie sú moc výrazné a to dokonca ani matka, ktorá má z nich najväčší priestor, chcelo by to nejakú charizmatickejšiu herečku, ktorá by s hlavnou hrdinkou vytvorila vyrovnanejšiu dvojicu. A režijne je to tiež len ten najobyčajnejší priemer. Takže zlé to určite nie je, ale keby som nebol fanúšikom hlavnej hrdinky, tak by som to asi považoval za stratu času, úplne priemerný film, ktorý v ničom nevyniká. 58%

• 1.1.2018  17:14

Pôvodný film rešpektujem, na svoju dobu to bolo prevratné dielo v mnohých ohľadoch, ale mňa si nikdy výraznejšie nezískal. Audiovizuálne to bolo perfektné a Scottovi sa podarila skvelá atmosféra, ale táto tématika replikantov ma ani moc nezaujíma a dejovo to išlo dosť mimo mňa, takže som sa často aj nudil. No na túto novú verziu som bol veľmi zvedavý, keďže Denis Villeneuve je jeden z najlepších režisérov súčasnosti, ktorý aj priemerné témy dokáže previesť na prvotriedny filmové zážitky a síce ten sa tentoraz nekoná, ale predsa len som už o dosť spokojnejší. Dejovo sa ani tentoraz nejedná o nič výnimočné, tématika replikantov je tu podaná úplne chladne, nič som z filmu v tomto ohľade necítil, akoby ani postavy nezaujímalo, čo vlastne riešia a to sa prenieslo aj na mňa. Bolo mi vlastne úplne jedno, ako to celé dopadne, lebo sa ani nenaznačoval príchod nejakého šokujúceho zvratu, ktorý aj tak neprišiel a vyvrcholí to tak nejak normálne, opäť bez náboja a toto je rozhodne hlavný zápor filmu, ktorý som ale vlastne aj čakal. No inak to určite nebolo zlé, na rozdiel od pôvodného filmu som sa už tu nenudil, o nejakej dynamike sa tu síce vôbec hovoriť nedá, ale aj tak mi to prišlo celkom svižné, hlavne vďaka tomu, že aj tie nedôležité scény sú dobre zvládnuté, dokonca ešte lepšie, než tie hlavné. Tu som si skutočne väčšinou užíval skôr tie maličkosti, ako rôzne vymoženosti sveta budúcnosti. Hlavne vzťah s hologramom, ten tu bol skvelo zvládnutý a ich spoločné scény sa mi vlastne z celého filmu páčili najviac. Obsadenie nie je zlé, ale horšie sú na tom ich postavy. Ryan Gosling sa pre týchto málovravných mužov skvelo hodí, k tomu mimoriadne sympatická Ana de Armas, potešia aj Robin Wright, Harrison Ford a obstojní záporáci, hlavne nemilosrdná Sylvia Hoeks, ale práve kvôli tomu chladnému štýlu som k nim prakticky nič necítil a bolo mi jedno, či sa dožijú konca. Výnimkou je paradoxne holografická Ana de Armas, ktorá tomu ako jediná dodáva nejaké emócie. O akciu tu vôbec nejde, film obsahuje len pár akčných sekvencií, ktoré sú krátke a vlastne si len splnia potrebný štandard, ale s týmto nemám problém, akcia ma tu nezaujímala. A režijne je to opäť prvotriedna práca, Denis Villeneuve len potvrdzuje svoje kvality, vizuál je úžasný a efekty sa tiež vydarili, len jednoducho tentoraz nemal k dispozícii až tak zaujímavý scenár. Takže ja som spokojný, kvôli nezaujímavej tématike som radšej ani moc nečakal, ale nakoniec ma to bavilo a viac, než pôvodný film. Ale na rozdiel od ostatných režisérových filmov už tento nie je na viac pozretí, takže žánrová klasika sa z toho pre mňa určite nestane. 73%

• 29.12.2017  18:40
    Zhan lang 2 (2017)

Prvý diel ma sklamal, ale vojenských akčných filmov nie je nikdy dosť, preto som sa stále tešil aj na toto pokračovanie, pričom moju zvedavosť ešte povýšili aj tie neskutočné tržby a tentoraz som už predsa len spokojnejší. Zápletka ani teraz nenaplnila moje očakávania a pritom nepotrebujem nič výnimočné, len nech to funguje aspoň v rámci tých béčkových kritérií, čo sa opäť nepodarilo a motivácie postáv mi tu niekedy prišli úplne mimo, ale predsa len je to aspoň nadmieru svižné, hluchých miest je len pár a aj to hlavne v prvej polovici a atraktívnych prvkov je našťastie dostatok. Veľkým plusom je, že hlavný hrdina je prakticky na všetko sám, prípadne má len minimálne posily, takže na rozdiel od prvého dielu konečne musí čeliť mnohonásobnej presile a oceňujem aj zvolené prostredie, africká krajina uprostred občianskej vojny a aby toho nebolo málo, ešte je tu aj epidémia. Určite musím pochváliť obsadenie, Jacky Wu je stále sympaťák, ktorý je v skvelej forme, sprevádza ho mimoriadne sympatická Celina Jade a pár obstojných vedľajších postáv a sadli mi aj záporáci. Síce sú to len také karikatúry, ale Frank Grillo ma baví a jeho podriadení mi sedeli. Plusom je aj akcia, ale predsa len sa dala ešte vylepšiť. Keďže je to kombinácia akčného a vojenského filmu, tak je akcia dostatočne veľkolepá a rozmanitá, pričom film ponúkne dostatok dlhých akčných sekvencií, v ktorých sa kombinujú súboje, likvidácie, prestrelky, naháňačky, explózie, jednoducho všetko, čo sa tu dá čakať, poteší aj množstvo zabitých a aj nejaké to nasadenie bojovej techniky, ale horšie je na tom technické spracovanie. Hlavne efekty by potrebovali výrazne vylepšiť. Pri nejakých explóziách je mi to prakticky jedno, ale tie digitálne zásahy ma dosť rušili, čo je pri množstve zabitých aj celkom problém. A aj súboje sa dali natočiť lepšie, kamera je zbytočne blízko a aj strihu je podstatne viac, než by malo byť, pričom vidno, že herci to aj tak nepotrebovali. Takže celkovo ma akcia bavila, ale tie digitálne úmrtia ma neustále rušili. Najviac mi sadlo asi celé finále vrátane prehnanej, ale zábavnej akcie s tankami a výborná naháňačka cez dedinu ukončenú dosť morbídnym spôsobom. Takto zaparkovať som teda ešte nevidel. A sadlo mi to aj režijne, technická stránka by potrebovala ešte vylepšiť, ale inak Jacky Wu s týmto žánrom nemá žiadny problém. A u mňa je plusom aj ten pátos, mňa si tá láska k armáde a vlasti vždy získa. Takže síce som predsa len čakal trochu viac, ale tentoraz som už spokojnejší. Je to solídna žánrová zábava, ktorej sa točí len minimálne a ten patos, ktorý ma bavil filmu zaisťuje lepšie hodnotenie. Som zvedavý na trojku, ktorá už bude mať dúfam špičkové technické prevedenie. 71%

• 28.12.2017  16:15

Takto to dopadne, keď horor s nanajvýš ohraným tématom dostane do rúk prvotriedny žánrový režisér. Mňa už tieto duchariny prakticky prestali zaujímať, takmer všetky sú už o tom istom a aj napriek áčkovým technickým parametrom, keďže tento subžáner je v posledných rokoch v kurze si z nich musím vyberať, pričom aj tak som len málokedy skutočne spokojný. Pôvodná Annabelle sa len chcela zviesť na úspechu Wanovej tvorby a tak po hororovej stránke moc nefungovala, ale predsa len ponúkla aspoň svižné tempo a sympatické postavy, aby to nebola ani vyslovene strata času, ale toto pokračovanie už teda dopadlo o dosť lepšie. Ako som spomínal, dejovo to už prakticky ani nemohlo byť ohranejšie, v tomto ohľade aspoň chválim, že sa konečne nejedná o nejakú rodinu, ale osadenstvo sirotčinca, čo je predsa len solídnejšia voľba, ale aj celkovo si to ten potrebný štandard splní a dá sa na to pozerať aj v tomto ohľade. No film povyšuje predovšetkým hororová stránka, ktorá je teda úplne niekde inde, než u väčšiny konkurencie. David F. Sandberg je skutočne talent, ktorému môže konkurovať jedine James Wan a tak ponúkne slušnú atmosféru a dostatok výborných hororových sekvencií, ktoré sú teda nadmieru napínavé a o postavy som sa skutočne obával, čo sa mi v tomto žánri stáva len veľmi zriedka. Obsadenie síce neponúkne moc známych hercov, ale aj toto mi vyhovuje, detské zloženie je sympatické a tých pár dospelých tomu tiež len pridá, tu mi vyhovovali všetci. Ako som spomínal, režijne tu v rámci žánru nemám absolútne žiadnych výhrad. Takže síce ohraná téma, ale toto pokračovanie Annabelle fanúšikovi žánru určite stojí za pozornosť. A dúfam, že sa David F. Sandberg k tomuto žánru ešte vráti. 74%

• 28.12.2017  15:28
    Oheň (1991)

Pre požiarnikov som mal vždy slabosť, už v detstve mi to prišlo ako jedno z tých najchlapskejších povolaní, ktoré je ale vo filmovej tvorbe minimálne využívané, ale som rád, že o nich vznikol aspoň jeden poriadny blockbuster a našťastie v prvej polovici deväťdesiatych rokoch, kedy sa takýmto chlapským filmom darilo najviac. Zápletka možno mohla byť aj trochu atraktívnejšia, napríklad, keby sa venovala jednej katastrofe, takto to pôsobí skôr tak epizódnejšie, jednoducho len postavy riešia jeden požiar za druhým, ale ani s týmto nemám väčší problém. Film chcel ukázať životy požiarnikov, samozrejme v akčnejšom prevedení, kedy im ide o život každý deň a to sa podarilo, predsa len ponúka aj nejakú celistvejšiu zápletku sprevádzajúcu celý film, teda hľadanie inteligentného pyromana, ktorý jednotlivé požiare spôsobuje a samozrejme aj nejaký ten rodinný motív, v tomto prípade vzťah dvoch úplne odlišných bratov. Celkovo to funguje, aj napriek nadpriemernej dĺžke si film drží tempo a zaujímavosť, každú chvíľu ponúkne niečo nadmieru atraktívne a tak sa na to pozerá dobre až do konca. Poteší aj obsadenie, William Baldwin určite nepatrí medzi mojich obľúbencov a ani v tomto film ma moc nebaví, ale zase takto funguje tá odlišnosť bratov, keďže Kurt Russell je tu prakticky jeho protiklad a bavil ma tu zase veľmi. A k tomu plno dobre zvolených vedľajších postáv, charizmatický Scott Glenn, Robert De Niro ako požiarny vyšetrovateľ alebo Donald Sutherland, ktorý nemá moc priestoru, ale ten jeho posadnutý pyroman ma veľmi bavil. A jeho znemožnenie pred komisiou je asi najzaujímavejšia scéna z filmu. Veľmi spokojný som aj po akčnej stránke, jednotlivé požiare sú celkom rozmanité, ale hlavne perfektne natočené, technicky dokonalo zvládnuté, vizuálne je na to skutočne radosť pozerať. Tu sa ani nedá vybrať to najlepšie, všetka akcia je v rámci žánru prvotriedna. Ron Howard to zvládol bezchybne, okrem technickej stránky funguje aj napätie a emócie a nesklame ani Zimmerova hudba. Takže zápletka možno mohla byť aj lepšia, ale inak je Oheň výborný film, ktorý si pustím vždy, keď mám chuť na tému požiarnikov. 76%

• 27.12.2017  12:43

Jackie Chan síce patrí medzi mojich obľúbencov, ku ktorým budem navždy uchovávať len ten najväčší rešpekt, ale predsa len už je dávno z formy po všetkých stránkach, kvôli čomu som sa na jeho filmy prestal tešiť. Foreigner bol ale výnimka, konečne to nie je nejaká prehnaná a zbytočne veľkolepá akčná komédia, s ktorými mal Chan už dávno prestať, ale seriózny thriller na vážnu a realistickú tému, navyše v rukách schopného režiséra a síce nemôžem povedať, že by film naplnil moje očakávania, ale predsa len som s výsledkom celkom spokojný. Asi hlavným problémom filmu je, že Chanova postava a línia nie je v popredí tak, ako by si zaslúžila a navyše ani nie je podaná tak, aby z toho bola tá pravá pomsta. Opäť je to skôr taký ten politický thriller, v ktorom mocní ľudia ťahajú za nitky, každý má svoje tajomstvá a motivácie a tak to pátranie po atentátnikoch tu nakoniec ani nie je až tak podstatné. Aby to nebolo zbytočne zdĺhavé, tak je tu práve Chanova línia, ktorá tomu dodá potrebnú dynamiku, ale miesto toho, aby šiel celý film tvrdo po atentátnikoch, ako som pôvodne očakával, tak vlastne len robí problémy politikovi, pri ktorom si ani nemôže byť istý, či mu skutočne vie pomôcť a tak mi jeho postava ani nemohla byť dostatočne sympatická. A tak celkovo sa mi na to pozeralo dobre, dejovo je to predsa len celkom atraktívne a rozmanité, aby som sa aj napriek politickému pozadiu nemohol nudiť, ale myslím, že každá zložka mohla byť zvládnutá aj lepšie. Určite poteší obsadenie, Jackie Chan tu už síce pôsobí dosť zostarnuto, ale tu tá unavenosť k jeho postave aj sedí a navyše v akcii má stále čo ponúknuť, Pierce Brosnan ako jeho politický protivník a plno známych a charizmatických tvárí vo vedľajších úlohách. Len by to chcelo väčší priestor pre záporákov. S akciou som tiež celkom spokojný, Jackie Chan tu síce nemá až tak moc súbojov, ako vo svojich bežných filmoch a strihu tu má tiež viac, než by som pri ňom očakával, ale konečne to zbytočne nepreháňa a tak sú súboje dynamické, tvrdé, uveriteľné vrátane rôznych pádov a na jeho pomery aj celkom drsné. A mimo toho sa tu ešte nájde pár digitálnych explózií, ktoré ma už ale nezaujímali. A tak najlepšie je rozhodne konečné zúčtovanie s atentátnikmi, ale aj taký súboj v lese má niečo do seba a ani zvyšná Chanova akcia ma nesklamala. Režijne s filmom nemám problém, ale Martin Campbell je predsa len dosť schopný a skúsený režisér, aby si s tým neporadil. Takže celkovo ma určite mrzí, že ani tentoraz nemôžem dať Chanovi lepšie hodnotenie, ale aj tak som za takýto film rád, presne tohto štýlu by sa ešte tých pár rokov mal držať. 65%

<< předchozí 1 2 3 4 21 41 60 80