sniper18

okres Martin
action&asian fan

<< předchozí 1 2 3 4 20 40 59 78
    • 3.9.2017  10:01

Neviem, či bol dobrý nápad začať prakticky kriminálny thriller, aj keď predsa len v modernom prevedení práve takto, keďže úvod pripomenie hlavne Gamera a diváci po tomto budú očakávať poriadne dynamickú akčnú jazdu, čo sa teda rozhodne nestane a tak tým len zbytočne mnohých sklamú, ale mňa to náhodou dlhší čas až prekvapivo dosť bavilo. Kriminálna zápletka je pojatá predsa len inak, než je v tomto žánri zvykom a tak hlavne v prvej polovici mi dej úplne vyhovoval, časť vo väzení síce mohla byť aj trochu lepšia, ale následný útek a pátranie po vinníkoch je atraktívne a pomerne nepredvídateľné, pri snahe zostať ukrytý pred políciou zase nechýba nejaké to napätie a bol som zvedavý, ako sa bude dej vyvíjať. Len trochu podivne pôsobí samotná hlavná postava, na jednej strane je to nezamestaný fanatický hráč počítačových hier, ale zároveň aj znalec taekwondo, ktorý sa o seba vie postarať aj v takejto veľmi nepríjemnej a komplikovanej situácii a takáto kombinácia mi neprišla úplne dôveryhodná. Ale filmu to neškodí, oba tieto štýly prinesú aj nejaké tie plusy, hlavne pomoc spolubojovníkov z hier, ktorý svojho priateľa len tak neopustia, ktoré to celé osviežia. Ale v druhej polovici sa zbytočne rýchlo odhalí celá pravda ohľadom vynníkov a ich motivácií, čo filmu skôr uškodí, stále si síce drží perfektné tempo, možno ešte vyššie, než predtým, ale už sa mi to zdalo až moc prekombinované a už tu ide len o to, ako si dve skupiny navzájom škodia a snažia sa tú druhú preľstiť, čo ma až tak nezaujímalo. Ale finále musím určite pochváliť, to sa mi dosť páčilo. Pochváliť môžem aj obsadenie, síce mi prišlo pomerne neznáme, ale aj tak hlavný hrdina je sympaťák, vyhovoval mi aj jeho pomocný tím, hlavne hackerka a ani záporáci nie sú zlí, len trochu netradiční. Akcie tu nie je zase tak moc, ale prišla mi pomerne kvalitná. Úvodná desaťminútovka je výborná, táto veľkolepá prestrelka ma veľmi bavila a okrem nej sa tu nájde ešte niekoľko solídnych naháňačiek. Vizuálne je to tiež slušná úroveň, aj keď niektoré efekty za špičkou očakávane dosť zaostávajú a veľmi sa mi páčila hudba, ale predsa len dosť vykráda Interstellar. Takže lepšie hodnotenie nedávam len kvôli druhej polovici, ktorá ide iným smerom, než by som chcel, ale aj tak som s výsledkom dosť spokojný, zaujímavá kriminálka s výborným úvodom, sympatickými postavami a skvelou hudbou. 69%

• 2.9.2017  11:51

Lákavý názov, slušné obsadenie, môj obľúbený žáner a v neposlednom rade aj dobre zvládnutá kampaň v podobe tajomných ukážok sa postarali o to, aby som sa na It comes at night celkom tešil, ale nakoniec ani nebolo načo. Ale film celkovo nie je ani tak zlý, ako skôr zbytočný a hlavne ma úprimne naštval. Rád pozerávam tieto komorné postapokalyptické filmy, ktoré si vystačia s minimum postavami a lokáciami, nepotrebujem tu žiadnu výraznú akciu a ani dostatok informácií, v realite by sa k bežným ľuďom tiež nedostali a v tomto prípade sa film navyše prikláňa k hororu, čo je opäť len plus, ale čo z toho, keď tu absolútne nič nie je. Po tých lákavých ukážkach som sa tešil na to, čo sa za tými atmosférickými sekvenciami ukrýva, aby som nakoniec zistil, že vôbec nič. Toto bol teda úder pod pás. A pritom spočiatku to vyzerá nádejne, postavy si ma celkom získali, správajú sa uveriteľne a rozumne a nechýbajú ani nejaké tie atmosférické sekvencie, ale všetko sú to len nikam nevedúce sny jednej z postáv a tak film sa vôbec nemá o čo oprieť. A tak už po chvíli mi bolo jasné, že z tohto nič výraznejšie zaujímavé nebude, film si len tak plynie a aj to, čo sa nakoniec ukáže ako najdôležitejšie, teda paranoia a nedôvera tu majú málo priestoru a hlavne niečo podobné sa už dalo vidieť nespočetnekrát a hlavne omnoho lepšie. V rámci obsadenia vyniká hlavne Joel Edgerton a otec druhej rodiny, zvyšok až na postavu syna nakoniec nemá moc priestoru a práve on ma tu zo všetkých nudil najviac. O nejakej akcii sa tu tiež moc hovoriť nedá, dve kratučké sekvencie, ktoré tiež nenadchnú. Režijne to inak nie je vôbec zlé, vizuálna stránka je kvalitná a atmosféra tiež, ale čo z toho, keď nemá čo podporiť. Takže It comes at night síce ponúkne pekný vizuál, atmosféru a solídne herecké výkony, ale čo z toho, keď scenár nemá čím zaujať a tá klamlivá kampaň ma núti hodnotiť podpriemerne, jednoducho ma to vôbec nebavilo. 46%

• 2.9.2017  11:12

Určite ma teší, že aj v dnešnej dobe sa občas dá nájsť v kinách nejaká odľahčená akčná zábava v eRkovom štýle, ako boli nedávni Nice guys alebo najnovší The Hitman's bodyguard, ale že by zniesli porovnanie s klasikami žánru, ktoré vznikali na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, tak to ani omylom. Základom je vhodné obsadenie a to v tomto prípade vyšlo podstatne lepšie, než som čakal, Ryan Reynolds nikdy nepatril medzi mojich obľúbencov a jeho humor vôbec nemusím, ale tentoraz mi prišiel sympatický a celkom ma bavil a Samuel L. Jackson je stávka na istotu, pričom tu odviedol jeden z jeho najlepších výkonov za posledné roky a našťastie aj spolu im to sedí a tak chémia funguje veľmi dobre. A ani ostatné postavy nesklamú, Gary Oldman síce nemá moc priestoru, ale diktátor mu sedí, bavila ma aj Elodie Yung, len tá Salma Hayek mi tu prišla trochu navyše. So zápletkou tiež nemám väčší problém, spojiť bodyguarda s nájomným zabijakom bol zaujímavý nápad a mám rád tieto typy, kedy sa musia hlavné postavy dostať do určitého času na určité miesto, v tomto prípade sídlo medzinárodného súdu v Haagu. Len to nemuselo byť tak dlhé, prvé dve tretiny mi prišli príjemne svižné, ale potom to začne trochu drhnúť, potrebovalo by to o tých dvadsať minút skrátiť. Ale problémom je, že film chce byť neustále odľahčený za každú cenu a to mu podkopáva nohy. Všetky žánrové klasiky, ako Posledný skaut, Smrtonosné zbrane a podobne vedeli, kedy majú byť vtipné a kedy zase vážne, pričom si štýly navzájom neškodili, práve naopak a fungovalo to na jednotku. Ale tu sa zámerne kazí každý náznak napätia, čo ma vzhľadom na to, že sa tu rieši snaha dostať vojnového zločinca zodpovedného za genocídu dosť prekvapuje a tak je to regulérna komédia od začiatku až do konca. A nanešťastie nie moc vtipná. Síce som sa pritom ani raz necítil trápne, humor sa držal v neurážajúcich medziach, ale nenašiel som tu ani jednu vtipnú situáciu alebo dialóg, ktoré by skutočne stáli za to a stáli by za zasmiatie, len pár úsmevných momentov. Našťastie lepšie je na tom akcia. Tiež to nie je žiadny zázrak, hlavne sa mi nepáčilo, že to postavy mali až príliš jednoduché, čo mi do tohto subžánru vôbec nesedí, toto nie je žiadne Komando, tieto akčné filmy boli vždy trochu napínavejšie a hrdinovia mali so zabijakmi aspoň trochu problémy, ale tu absolútne nie, zabiť skupinu ťažko ozbrojených žoldnierov v priebehu pár sekúnd je tu úplne bežná záležitosť. Ale zase prestrelky sú celkom slušné a naháňačky tiež, len to nemuselo byť až také digitálne od priestrelov až po havárie a výbuchy, ale bavil som sa a pár momentov aj dokáže vyniknúť. Paradoxne najhoršie sú na tom súboje a pritom sú v mojom obľúbenom štýle, kedy sa protivník rýchlo zneškodní pomocou efektného chvatu, ale aj tu sa mi páčil súboj Reynoldsa so šéfom žoldnierov, ktorý mi prišiel celkom originálne pojatý. Takže celkovo z akcie určite nie som nadšený, ale ten obstojný štandard si celkom drží. A podobne je na tom aj réžia, efekty mohli byť aj podstatne lepšie a nemuselo to byť až tak nútene odľahčené, ale inak si to drží úroveň. Takže na to jedno pozretie je The Hitman's bodyguard obstojná žánrová zábava, ale žiadna klasika sa z toho nestane, radšej si pozriem spomínaného Posledného skauta alebo druhú Smrtonosnú zbraň, než sa znovu pustiť do tohto. 62%

• 29.8.2017  17:44
    Gongjo (2017)

Už dlhšie som nevidel nejaký juhokórejský plnohodnotný akčný film, tento navyše využíva filmovo obľúbený stret južnej a severnej Kóree, takže som sa na Confidential Assignment celkom tešil a rozhodne nie som sklamaný. Príbehovo mi to dosť vyhovovalo, samotný prvok spojenia dvoch úplne odlišných policajtov a dokonca z týchto dvoch znepriatelených strán svoj potenciál ani moc nevyužíva a ani tá postupná premena ich vzťahu nie je ideálne prevedená, jednoducho si spočiatku skôr škodia a po žiadnych výraznejších spoločných zážitkoch si už začnú dôverovať a riskovať pre toho druhého životy, ale inak film funguje veľmi dobre, obe hlavné postavy sú aj sami o sebe dostatočne zaujímavé, takže aj pri nulovej spoločnej chémii to sami o sebe dokážu utiahnuť, pátranie je pomerne atraktívne a síce kvôli nadpriemernej dĺžke sa tu o nejakej výraznej dynamike úplne hovoriť nedá, ale aj tak mi to prišlo príjemne svižné a film ma bavil od prvej do poslednej minúty. Veľkú zásluhu má na tom rozhodne aj obsadenie, Hyun-Bin, môj obľúbenec prevažne z romantických filmov si prvýkrát zahral aj plnohodnotného akčného hrdinu a zvládol to veľmi dobre, má charizmu, pôsobí ako uveriteľný drsniak a aj v akcii má rozhodne čo ponúknuť, bavil ma aj jeho partner a celá jeho rodina so sympatickými ženskými postavami a k tomu výborný hlavný záporák Kim Ju-Hyeok, ktorý má navyše aj schopných podriadených. Po akčnej stránke môžem prakticky len chváliť, akcia síce nie je výraznejšie nápaditá a nie je jej zase ani tak moc, teda aspoň vzhľadom na dĺžku filmu, ale aj tak ponúkne niekoľko vydarených súbojov s atraktívnou choreografiou, ktoré pôsobia aj celkom realisticky, len behom nich nemusela stále hrať tá istá hudba, pár obstojných prestreliek a aj zaujímavé naháňačky so slušnými kaskadérskymi kúskami. Najviac mi sadla dlhá pešia naháňačka a prakticky všetky súboje, ale akcia si tu neustále drží svoj slušný štandard. Ale humor tu moc nefunguje, občas tu síce cítiť snahu, ale mňa to moc nebvavilo. A technicky tu až na pár viditeľne digitálnych havárií nemám čo vytknúť. Takže Confidential assignment v rámci žánru nič nové neprináša, ale mňa tieto súčasné juhokórejské akčné filmy bavia a tento tiež spĺňa prakticky všetko, čo aj od tohto žánru chcem. 77%

• 27.8.2017  11:22

Na Tommyho Wirkolu to nielen spočiatku pôsobí až prekvapivo seriózne a ambiciózne, čo ale neberiem ako klad, či zápor, len ma to prekvapilo, od neho som predsa len zvyknutý na trochu uletenejšiu, ale aj tak kvalitnú zábavu. Toto je opäť jeden z tých sci-fi, v ktorých sú ľudia systémom určitým spôsobom obmedzovaní, čo je v poslednej dobe veľmi častá téma, v tomto prípade kvôli preľudneniu môžu mať len jedno dieťa, ale zápletka mi už na prvý pohľad priška dosť atraktívna. Všetky ostatné deti končia zamrazené do lepších čias a tak keď sa raz narodí sedem identických dievčat, musia byť všetky ukryté a von môže každý deň vychádzať len jedno z nich. Až kým sa jedna z nich nestratí a tak jej sestry urobia všetko preto, aby ju našli. Úvodná fáza ideálne predstaví tento svet, ale zase ma trochu sklamalo zoznámenie so sestrami, ktoré nie sú moc sympatické, teda s výnimkou ich detsva, toto ma dosť bavilo. No keď sa už jedna z nich stratí tak sa to už naplno rozbehne. Dejovo je to väčšinu času celkom klasika, pátranie, spolupráca pri hľadaní, prezradenie, únik pred silovými zložkami organizácie a podobne, ale mne to vyhovovalo, je to nadmieru svižné, skutočne veľmi dynamická žánrová zábava. Občas sa síce postavy správajú dosť nelogicky, či už kladné alebo záporné, čo v niektorých miestach dosť ruší, ale zase to vynahradzuje až prekvapivá krutosť, tu mi tých postáv bolo občas teda dosť ľúto a po tej námahe si podobné ukončenia nezaslúžili, ale práve toto film dosť vyzdvihuje a finále zase ponúkne aj nejaké tie zvraty a napríklad prezradenie pravdy o uspávaní ma teda dosť prekvapilo. Ešte viac, ako finálne rozuzlenie. Nesklamú ani postavy, Noomi Rapace síce nepatrí medzi najsympatickejšie herečky, ale charizma jej nechýba a v akcii ma celkom baví, len mohla lepšie oddeliť svoje charaktery, predsa len v niečom vynikajú možno dva, zvyšok mi prišiel veľmi podobný, k tomu dobrý výber záporákov a v malej úlohe poteší aj Willem Dafoe. Film môžem pochváliť aj po akčnej stránke, opäť to na Wirkolu nie je moc nápadité a krvavé, film má bližšie k bežným súčasným akčným filmom, ale aj toto mi sadlo. Súboje nevynikajú prepracovanou choreografiou, skôr sa držia pri zemi, ale sú celkom intenzívne, slušne natočené a aj obstojne drsné, ale bavili ma aj všetky tie prestrelky a naháňačky. Žiadna akčná scéna skutočne nevyniká, ale behom akcie sa je vždy na čo pozerať. A režijne tu v rámci svojej kategórie nemám väčší problém, vizuálne je to bez problémov, akcia je zvládnutá kvalitne a navyše film vďaka krutým momentom celkom funguje aj po dramatickej stránke. Takže celkovo to nie je tak originálny a nezabudnuteľný Wirkola, ako napríklad jeho oba diely Dead snow, ale s výnimkou občas nelogického správania postáv tu nemám moc čo vytknúť, mňa to dosť bavilo a kľudne si to ešte pozriem. 77%

• 27.8.2017  10:29

Pôvodná Hviezdna pechota je nestarnúca kultová klasika, ktorá je podľa mňa v rámci tohto univerza už neprekonateľná, ale aj tak som rád aj za túto animovanú sériu, ktorá trochu napravuje chuť po slabších videopokračovaniach, ale zatiaľ čo prvý animovaný film, Invasion sa mi dosť páčil, toto druhé pokračovanie je už na tom predsa len o niečo horšie. A môže za to v prvom rade príbeh, ktorý už obyčajnejší byť ani nemohol, akoby sa jednalo o nejaký prostredný diel dlhého seriálu deväťdesiatych rokov, úplne bez nápadu a snahy niečím prekvapiť, alebo výraznejšie zaujať. Zase nehovorím, že je to úplne zlé, pozerať sa na to určite dá, za čo môže práve toto moje obľúbené univerzum, keďže aj tento diel je jeho súčasťou a tak som sa pri tom nenudil, ale jednoducho po tejto stránke tu nie je skutočne čo chváliť. Dosť rozporuplne pôsobia aj postavy, poteší, že sa tu opäť zišlo hlavné trio pôvodného dielu, takže nechýba generál Johnny Rico, veliteľka lode Carmen Ibanez, ani Carl Jenkins so svojou schopnosťou telekinézy a dokonca svoj význam tu má aj Dizzy Flores, ale z nových postáv za niečo stojí jedine nová maršálka, ako hlavný záporák, zvyšok ma vôbec nebavil a hlavne celá jednotka vedená Ricom je veľkým sklamaním, tu ma nezaujímal absolútne nikto. A tak som rád, že aspoň akcia nesklame. Síce tiež nie je výraznejšie nápaditá a nejaká skutočne zapamätania hodná akčná scéna sa tu nenájde, ale aj tak ma všetky tie prestrelky s arachnidmi dostatočne bavili, nechýba dostatok krvi a explózie vyzerajú perfektne. Vizuálne tu tiež nemám výhrad, ale to už je pri týchto filmoch samozrejmosťou. A určite poteší, že nechýba ani pôvodná hudba, ktorá sa mi veľmi páči. Takže od filmu z tohto univerza čakám určite viac, príbeh a vedľajšie postavy sú ďaleko za očakávaniami, ale celkovo to nebolo zlé, klady sa tu nájdu a na to jedno pozretie môže byť. 58%

• 1.8.2017  12:07
    Dunkerk (2017)

Po Interstellar som sa stal definitívne Nolanovým fanúšikom, to bol skutočne prvotriedny film po všetkých stránkach, kedy konečne fungovali aj prvky, ktoré mu predtým moc nešli a keďže vojnový žáner patrí medzi moje obľúbené, neodradilo ma to a Dunkirk bol mojim veľmi očakávaným filmom a aj keď mu kvalitu uprieť nemôžem, predsa len som celkom sklamaný. V prvom rade musím určite pochváliť prvotriednu vizuálnu stránku a technické prevedenie, ktoré len ťažko hľadajú konkurenciu, plno skvelých netradičných záberov, pôsobí to úplne realisticky, takže to dokáže bez problémov vtiahnuť a čo je veľkým kladom v týchto veľkolepých, nielen vojnových filmoch, keď nielen každý výbuch, ale aj výstrel pôsobí skutočne nebezpečne, toto je už hlavne v dnešných časoch veľmi zriadkavé a pritom ani Dunkirk nepotreboval eRkový rating, aj keď s ním by to bol ešte intenzívnejší zážitok. A tiež musím pochváliť mimoriadnu dynamiku filmu, tu sa film už po prvej minúte rozbehne a prakticky až do konca nepoľaví, tu sa skutočne stále niečo deje. Ale inak mi to dejovo neprišlo zase tak moc zaujímavé, napätie síce funguje, aj táto operácia, ktorá bola založená viac na čakaní, než na skutočnom boji musela byť pre vojakov tiež mimoriadne psychicky náročná, čo sa tu aj podarilo a to napätie tu cítiť neustále, len tu film nemá vôbec čím prekvapiť, vojaci čelia náletom, občas sa potopí loď alebo zostrelí lietadlo a to je vlastne všetko. A ani ten nápad s trojicou línií rôznych časových dĺžok ma nakoniec ani zďaleka tak nepotešil, ako som čakal. Myslel som, že sa s tým Nolan pohrá, aby sa pritom muselo aj premýšľať, ale to vôbec netreba, film je stále prehľadný a navyše mu to podľa mňa skôr škodí, lebo takto sa niektoré sekvencie opakujú, len sú z iného pohľadu. A tak hlavným problémom filmu je, že aj keď si celkovo neustále drží svoju nadpriemernú úroveň, nenájde sa tu ani jediný moment, ktorý ma skutočne nadchol a emocionálne ma to opäť minulo. A Zimmer ma tiež tentokrát skôr sklamal, hudba a všetky zvuky síce pôsobia znepokojivo, ale to je tak všetko, inak si ma hudba nezískala. Po akčnej stránke som v rámci možností veľmi spokojný, akcia očakávane nie je moc rozmanitá, ale všetky tie letecké súboje sú veľmi dobre natočené a hlavne realistické a ako som spomínal, paľba a výbuchy pôsobia nadmieru efektne. S obsadením tiež nemám problém, najviac vyniká pilot Tom Hardy, ale skvelý je aj kapitán Kenneth Branagh, ale aj tí neznámi herci sú sympatickí a dobre zahraní, či už hlavný hrdina z línie na pláži alebo aj celé osadenstvo malej lode. Takže Nolan si svoju reputáciu nepokazil a aj Dunkirk natočil stále prvotriedne, bavilo ma to a kladov je tu nespočet, ale aj tak som čakal podstatne viac, z tohto sa teda pre mňa žánrová klasika nestane. 73%

• 31.7.2017  13:22
    Revolt (2017)

V poslednej dobe sa týchto lacnejších filmov o mimozemskej invázii objavilo celkom dosť a Revolt patrí rozhodne medzi tie vydarenejšie. Režisér je ale viditeľne až moc veľký fanúšik slávnejšieho Neila Blomkampa, hlavne jeho Districtu 9, ale aj ostatných filmov, tých spoločných znakov je tu pomerne dosť, ale predsa len tento štýl stále nie je až tak opozeraný a film si ide aj tak svojou cestou. Film sa tejto globálnej udalosti venuje očakávane len z toho najmenšieho hľadiska, vojak a doktorka spoja svoje sily, aby sa skúsili dostať do relatívneho bezpečia a tak je z toho pomerne priamočiara a nie práve najnápaditejšia cesta z jedného bodu do druhého, ale behom cesty sa im pravidelne udeje niečo nepríjemné a tých slušných sekvencií je tu celkom dosť a aj informácie sú ideálne postupne dávkované a tak ma to až prekvapivo bavilo. Finále by som si možno predstavoval trochu inak, ale ani toto nebolo zlé. S obsadením tu v rámci možností nemám najmenší problém, hlavné duo mi prišlo dostatočne sympatické a aj herecky celkom schopné, takže som im fandil a v priebehu už prakticky väčšinou narazia len na nejaké tie epizódne postavy. Nesklame ani akčná stránka, mimozemské stroje majú slušný dizajn a hlavne efektnú streľbu, ktorá ľudí okamžite rozpráši, vizuálne a technicky je až prekvapivo dobre zvládnutá a tak ma všetky tie prestrelky a naháňačky bavili. Režisér ma prekvapil len v dobrom, síce mu chýba osobitý štýl, ale vzhľadom na nízky rozpočet to po všetkých stránkach zvládol nadpriemerne a film zaujme aj neopozeraným prostredím. Takže ja som nadmieru spokojný, aj s nízkym rozpočtom sa dá ponúknuť slušný sci-fi film so sympatickými postavami, atraktívnym vizuálom a s kvalitnou akciou, dobrá práca. 72%

• 29.7.2017  13:09

O kráľovi Artušovi a jeho excalibru už toho bolo natočené toľko, že ma už nové verzie vlastne ani nezaujímajú a už vôbec nie v blockbusterovom balení s veľkou dávkou fantasy, ale Guy Ritchie je predsa len zaujímavý režisér a zvesti o tom, že si to natočil úplne po svojom ma prilákali a musím povedať, že som teda mimoriadne spokojný. Aj napriek faktu, že s takýmto rozdielom kvality medzi akčnými a neakčnými scénami v neprospech akcie som sa snáď ešte nestretol. Akcia je síce celkom netradične pojatá, vizuálne nápaditá a aj technicky slušne zvládnutá, ale väčšina je tak prehaná práve tým spôsobom, ktorý neznášam a tak ma skôr otravovala. Skutočne nevidím žiadny kladný význam napríklad v akcii, kedy hlavný hrdina konečne pochopí silu meča a vo fantasy digitálnom móde s ľahkosťou zlikviduje desiatky nepriateľských bojovníkov. Nielen, že sa tu absolútne vytratí akékoľvek napätie, ale ani sa nedá vychutnať nejaká choreografia alebo zaujímavé úmrtia, toto je len otravná nuda. Jedine úvodná veľkolepá bojová sekvencia pôsobí celkom slušne a v priebehu sa ešte nájde pár menších neprehnaných, ale ani to nie je nič, čo by upútalo a ten zvyšok ma už rušil vrátane celého finále. Ale keď si odmyslím akciu, tak som prakticky nadšený. Guy Ritchie takéto dialógy a prácu s postavami zvláda bezchybne a tu to dokazuje naplno. Všetci sa tu síce správajú a vyjadrujú dosť moderne, ale cez to sa dokážem preniesť, filmu to dodáva na zaujímavosti a vďaka vysokým kvalitám aj na zábavnosti. Dejovo je to samozrejme predvídateľné, ale aj tak sa tu nájde nespočet výborných scén, dialógov, hlášok a skvelo načasovaných vtipov, pričom mnohé sekvencie sú skvelo zostrihané, takže skutočne mimo akcie som bol väčšinu času mimoriadne prekvapený a spokojný. Sadli mi aj postavy, Charlie Hunnam zvládol hlavného hrdinu až prekvapivo dobre a pritom som mu pôvodne moc neveril, pomáha mu Djimon Hounsou, skvelá postava čarodejnice, ktorá mi bola veľmi sympatická a ďalšie slušné vedľajšie postavy. V malej úlohe poteší aj Eric Bana a ako hlavný záporák Jude Law, ktorého som si v takejto úlohe tiež moc nevedel predstaviť, ale bavil ma. A technicky tu nemám moc čo vytknúť, skvelá vizuálna stránka, pekné lokácie a výborná netradičná hudba. Na to, že ma tento film pôvodne vôbec nezaujímal som pri ňom dokonca premýšľal aj nad plným hodnotením, ale výhradne mimo akcie, tá to celé len kazila. Ale aj tak si to určite ešte s radosťou pozriem. 79%

• 28.7.2017  15:04
    Nevesta (2017)

Ruský horor som zatiaľ ešte nevidel a keďže ich produkcia ma v posledných rokoch baví čím ďalej viac, skúsil som dať šancu aj ich Neveste, ale nakoniec ani nebolo treba. Spočiatku to vyzerá celkom nádejne, film má veľmi kvalitný vizuál, čo v tomto žánri teda rozhodne nie je samozrejmosťou, úvodná sekvencia z minulosti ponúka celkom slušnú atmosféru a následne ma potešila pekná hlavná hrdinka, takže na tie kladné prvé dojmy mi to stačilo, ale už čoskoro bolo jasné, že z tohto nič výnimočné nebude. Film sa zbytočne až príliš moc snaží napodobovať svoju americkú konkurenciu miesto toho, aby to bolo jednoducho svoje. Opäť len strašidený dom, podivná rodina so svojim dávnym tajomstvom a séria tých najotrepanejších ľakačiek, Časom síce začne byť dej o niečo zaujímavejší a aspoň trochu odlišnejší, ale ani toto tvorcovia moc nezvládli. Pôsobí to riadne nedotiahnuto, polovica výrazných prvkov mi prišla úplne nasilu, bez nejakého racionálneho opodstatnenia a tak napríklad taká posledná tretina je na jednu stranu konečne dynamická a stále sa niečo deje, ale už som vôbec nevedel, komu mám vlastne fandiť, prípadne priať smrť a z akého dôvodu. Obsadenie je tiež skôr iba priemerné, hlavná hrdinka je síce pekná, ale tým to aj končí a časom som už jej aj prestal fandiť a celé zloženie rodiny mi prišlo také pravé ruské, takže to bolo rozhodne plus, ale herecké výkony mohli byť aj trochu lepšie. Ale zase určite to nie je horšie, než ten žánrový priemer. A režijne určite musím pochváliť celkový vizuál, aspoň to malo nejaký rozpočet a ideálny vzhľad ducha, ale inak je atmosféra veľmi slabá, napätie len minimálne, ľakačky otravné a celkovo hororové scény sotva priemerné aj v rámci tohto otrepaného subžánru. Takže dalo sa na to pozerať, ale tým to aj končí, úplne priemerný film, v ktorom vyniká skutočne len ten vizuál, inak po hororovej stránke nestojí takmer za nič, takže keby som film nevidel, o nič by som neprišiel. 54%

• 28.7.2017  14:04

Nesmierne ma to mrzí, ale čakal som teda omnoho viac. Tématika atómovej katastrofy bude vždy veľmi atraktívna a so silnou schopnosťou emocionálne zasiahnuť, či už sa jedná len o možné predpovede z blízkej budúcnosti, ale samozrejme aj tieto našťastie jediné aj reálne uskutočnené, teda Hirošima a Nagasaki, no o Deti z Nagasaki som už od detstva počul len samú chválu, preto som bol veľmi rád, keď sa mi ich podarilo konečne vzhliadnuť, no neubránim sa silnému sklamaniu. Nie, že by to bolo zlé, len to nie je nič viac, než priemerne zvládnutá dráma, len s atraktívnejšou témou. Film sa tejto katastrofe venuje hlavne z pohľadu jednej rodiny, s čím nemám problém, takto to dokáže emocionálne lepšie fungovať, ale toto ma vôbec nezasiahlo. Aj napriek tomu, že film zaberá dlhší časový úsek, začína pár dní pred samotným útokom a končí niekoľko mesiacov po ňom, tak sa tu toho zase tak moc neudeje, čakal som väčší priestor pre postupnú zmenu života v meste a jeho okolí, rovnako pre následky útoku, či už na samotných zasiahnutých, ale aj pribúdanie mŕtvych a samozrejme aj pre zmienky o samotnej atómovej bombe, ale všetko je tu zastúpené len veľmi málo, akoby film nechcel vybočiť zo štýlu priemernej drámy. A tak sa tu nájde skutočne len pár scén a dialógov, ktoré stáli skutočne za to, páčil sa mi napríklad rozhovor s americkými vojakmi. Inak obsadenie mi síce prišlo neznáme, ale aj tak veľmi dobre zvolené, všetky dôležité postavy mi prišli sympatické a aj dobre zahrané. A režijne to na tú priemernú drámu stačí, ale toto malo byť omnoho pochmúrnejšie a emocionálne silnejšie. Takže veľmi nerád vyjadrujem až toľko kritiky takémuto filmu, ale inak to nejde, až na pekný vizuál a sympatické postavy to po všetkých stránkach za mojimi očakávaniami zaostáva. Dej, atmosféra a emócie mali byť niekde úplne inde. Dobrý film, ale nič viac. 61%

• 28.7.2017  13:45
    The Recall (2017)

Už som si zvykol, že akční hrdinovia minulého tisícročia bez ohľadu na ich súčasnú formu už v nových filmoch slúžia len na prilákanie divákov, inak ich význam pre film je zanedbateľný, čo je presne aj prípad Recall, ale inak to tento film vlastne ani nepotreboval, má čo ponúknuť aj bez toho. Mimozemská invázia je tu samozrejme zobrazená iba v tom najkomornejšom pohľade, ale vzhľadom na nízky rozpočet som nečakal a hlavne ani nechcel nič iné. Dejovo to spočiatku pôsobí dojmom, že by sa malo jednať o menší konflikt medzi skupinou mladíkov a skúseným veteránom, čo by tiež nemuselo byť zlé, aspoň by Snipes dostal viac priestoru aj pre svoje schopnosti, ale hlavná je samozrejme mimozemská invázia, ktorá na moje prekvapenie vôbec nepôsobí až tak ohrane, ako by som od filmu tohto typu čakal. Samozrejme to nie je nič výnimočné, čo by dokázalo nadchnúť a skutočne upútať, ale nenudí to a občas to poteší nejakým zaujímavým nápadom alebo nečakaným smerovaním deja a tak som mal z toho behom sledovania dobré pocity. A celkom tomu napomáha aj obsadenie, v centre diania je skupina mladíkov, ktorá mi ale prišla celkom sympatická, obzvlášť hlavné duo a ani herecky na tom neboli najhoršie, no a Wesley Snipes si svoju úlohu celkom užíva a je stále viditeľne v dobrej forme, takže som ho rád znovu videl, ale v akcii sa tu takmer vôbec nepredvedie a pre dej má len minimálny význam. Keby tu nebol, film by ani nemuseli upravovať. Inak celkovo o akcii sa tu teda moc hovoriť nedá, nájde sa tu nejaká tá naháňačka a padne pár výstrelov a to je prakticky všetko. A réžia sa tu v prvom rade starala o to, aby to aj napriek rozpočtu vyzeralo celkom obstojne, čo sa aj podarilo, vizuál je bez problémov, kamera je slušná a ani efekty nie sú najhoršie, len by to chcelo aj nejakú tú atmosféru, tá úplne chýba. Takže nakoniec to dopadlo lepšie, než som čakal, Wesley Snipes je tu síce len ako lákadlo, ale film je nakoniec celkom nápaditý a aj zábavný, to jedno pozretie určite neľutujem. 58%

• 24.7.2017  15:17

Pôvodné anime je kultová klasika, ktorá inšpirovala nespočet ďalších filmov, ale keďže cyberpunkové sci-fi nie je nič, čo by sa v kinách bežne objavovalo, aj napriek nižším očakávaniam som tomuto hranému americkému remaku skúsil dať šancu a nakoniec som z výsledku príjemne prekvapený. Dejovo sa to s predlohou nedá absolútne porovnávať, tá bola neporovnateľne inteligentnejšia a prepracovanejšia, tento remake prakticky ponúka len tú krimi líniu bez toho, čo je na predlohe to najzaujímavejšie, ale viac som ani nečakal. Kriminálna línia je aj tak celkom atraktívna a celé je to nadmieru dynamické, pomerne nápadité a film si po celý čas udržuje slušnú úroveň zaujímavosti. No hlavným kladom je aj tak to celé cyberpunkové prevedenie, ktoré sa mi tu mimoriadne páči a aspoň film vyzerá úplne inak, než vlastne celá žánrová konkurencia. Slušné je aj obsadenie, jedine Scarlett Johansson pôsobí trochu rozporuplnejšie, nie je zlá, ale asi by som v tejto úlohe chcel niekoho vhodnejšieho. Prekvapil ma ale jej partner, ktorý už asi ani nemohol byť vybraný lepšie, Pilou Asbæk bol skvelá voľba, poteší aj Takeshi Kitano, Michael Pitt a Michael Wincott. Spokojný som aj po stránke akcie, tu sa síce nenájde nič veľkolepé, ale aj tak mi všetky tie prestrelky a naháňačky prišli veľmi dobre natočené a technicky špičkovo zvládnuté. Len nemuseli až tak moc kopírovať predlohu. Ale najväčším kladom filmu je aj tak samotný vizuál, ten je úžasný, perfektné interiéry, exteriéry a celkový vzhľad mesta, toto už snáď ani nemohlo dopadnúť lepšie. Ale plusom je aj atmosféra a hudba, aj keď aj tu sa Clint Mansell opäť len snaží čo najviac približovať originálu. Takže aj ako priaznivec originálu, musím tento hraný Ghost in the shell hodnotiť kladne, v dobách, keď blockbustery vyzerajú ako cez kopírku ma takýto vysokorozpočtový minimálne vizuálne a technicky nápaditý film len poteší. 75%

• 24.7.2017  14:37
    Okja (2017)

Nemám rád, keď sa kvalitní tvorcovia, ktorí majú na svojom konte dostatok zaujímavých filmov a témat, akým rozhodne je aj Bong Joon-Ho púšťajú do takýchto ohraných rodinných témat, preto aj tento film som si pozrel vlastne skôr len z doplnenia režisérovej tvorby, než z očakávania niečoho výnimočného a aj keď sa rozhodne žiadny zázrak nekoná, film je nakoniec predsa len podstatne zaujímavejší a zábavnejší, než som pôvodne očakával. Spočiatku sa to tvári ako úplne štandardný rodinný film o láske k zvieraťu, len tentoraz je tým zvieraťom vedecky vytvorené obrie prasa a síce dejovo sa až do konca nenájde nič nápadité alebo prekvapivé, ale tempo je až prekvapivo svižné, no hlavne sa časom začne pridávať na humore, akcii a dramatičnosti a našťastie vo funkčnej forme. O humor sa stará hlavne podarená skupinka ekoteroristov, ktorá má pár dobrých scén, ale aj mimo nich som sa občas dobre bavil a v akcii ma zase bavila hlavná postava. Samozrejme to nie je žiadna akčná hrdinka, ale mám slabosť pre tieto akčné postavy, ktoré sa len tak nevzdávajú a idú si za svojim. A tak všetky tie jej naháňačky som si skutočne vychutnával. A v poslednej fáze začne fungovať aj dramatičnosť a zatiaľ čo dovtedy mi to prišlo ešte ako sympatický film pre celú rodinu, toto už pôsobí podstatne drsnejšie a najsmutnejšie je, že realita je ešte omnoho hnusnejšia. Takže film svoj účel určite splnil. S obsadením nemám problém, sadla mi spomínaná hlavná hrdinka, hlavne v akcii, ale aj mimo nej, juhokórejské obsadenie ponúkne viacero známych tvárí, ale ani západné obsadenie v ničom nezaostáva, ich výber mi sadol, či už Jake Gyllenhaal, Tilda Swinton, ale aj Paul Dano. Režijne tu v rámci možností nemám čo vytknúť, práve toto je jeden z tých príkladov, keď schopný tvorca aj z menej atraktívnej a opozeranej témy vytvorí zaujímavý film. Takže dúfam, že nabudúce sa Bong Joon-Ho pustí zase do niečoho ambicióznejšieho, ale ani s týmto filmom nemám problém, Okja sa mi páčila a vďaka posolstvu sa rád prikloním k lepšiemu hodnoteniu. 70%

• 22.7.2017  13:35

Po zúfalo priemernej a zabudnuteľnej sedmičke a jej paradoxných rekordných tržbách, aj keď je jasné, že veľký podiel na tom mala smrť Paula Walkera som už sérii, z ktorej mám ale aj tak skutočne rád len piaty diel žiadne väčšie šance nedával, ale ôsme pokračovanie je na tom predsa len o niečo lepšie. Nič výnimočné sa ani tentokrát nekoná, ale aspoň to dejovo prinieslo do série niečo trochu nové, rovnako aj nové spôsoby využitia automobilov v akcii pomocou najmodernejších technológií, pričom mi to prišlo vzhľadom na vyše dvojhodinovú dĺžku príjemne svižné bez hluchých miest a tak som v rámci možností série celkom spokojný. Ale nie som úplne spokojný, ako séria pracuje s relatívne novými postavami. Od piateho dielu sa v každom diely objavil nový súper, ktorý bol sám o sebe skvelý a vďaka tomu to bolo správne vyhecované, samozrejme hlavne The Rock v piatom alebo aj Jason Statham v siedmom, pričom ani Luke Evans v šiestom nebol vôbec zlý, ale tento diel mi v tomto prišiel ako kombinácia rodinného filmu a paródiu na seba, tu sú už všetci spolu šťastní, všetky zločiny a pomsty sú zabudnuté a tak je to jedna veľká šťastná rodinka. Ako nestrannému divákovi, ktorému táto séria slúži len ako jednorazová oddychovka raz za pár rokov mi to je viac menej jedno, ale keby som bol jej veľký fanúšik, tak by mi to teda riadne prekážalo a kazilo by mi to aj predchádzajúce diely. Po akčnej stránke stále platí, že ma dokázala nadchúť jedine päťka, ktorá bola nápaditá, napínavá sa ponúkla dostatok parádnych akčných sekvencií, ale po zabudnuteľnej sedmičke je to posun vpred. Sekvencie s automobilmi sú rozmanité, niektoré originálne a technicky očakávane prvotriedne zvládnuté, takže kvalitu im uprieť nemôžem, ale predsa len to nie je môj štýl a tak som si pri nich väčšinou len pomyslel, že celkom dobrý nápad, ale výraznejšie ma neupútali. Omnoho viac mi sadli súboje, ktorých síce nie je zase tak moc, ale časť vo väzení ma teda dosť bavila a akcia v lietadle tiež. Obsadenie je už roky stále totožné, rovnako aj ich správanie, takže tu už nemá moc čo prekvapiť, ale tentoraz ani nováčikovia moc nezaujmú. Hlavná záporáčka Charlize Theron síce sama o sebe určite nie je zlá, ale predchádzajúce diely mali podstatne lepších záporákov a nováčik Scott Eastwood ako pomocník Kurta Russella je síce sympaťák, ale tým to aj končí a jeho postava ma tu vôbec nezaujímala. A režijne si séria už roky drží svoj štandard a aj napriek zmenám režisérov necítiť výraznejšie zmeny. Takže opäť to nie je nič, čo by som si chcel pozrieť znovu, ale od tejto série ani viac nečakám, obstojná oddychovka na upršané odpoludnie. 64%

• 19.7.2017  09:46
    Mumie (2017)

Toto chystané Dark universe ma rovnako ako väčšina súčasných blockbusterov prakticky vôbec nezaujíma, aj keď nejakým jeho budúcim príspevkom možno šancu dám, ale na Múmiu som bol celkom zvedavý, za čo ale môže výhradne Tom Cruise, ktorý si buď nevyberá zlé projekty, alebo ich svojim vplyvom zmení na obstojnú žánrovú zábavu a to je presne tento prípad. Bez neho by to bol len ďalší sterilný blockbuster, ktorých je plno, len by bol možno trochu temnejší, ale takto ma to celkom bavilo. Hlavne spočiatku si film drží prekvapivo vysokú úroveň, je to dynamické a rozmanité, úvod v Egypte, akcia v Iraku a prvý vážny stret s vplyvom múmie. Potom sa film ukľudní, tempo sa zmierni a celkovo jeho zaujímavosť a zábavnosť trochu klesne, čo sa už nezmení až do konca a aj finále by som si teda predstavoval trochu veľkolepejšie a zaujímavejšie, ale ani toto nebolo zlé. Výraznejšie hluché miesta tu nie sú, občas sa nájde nejaká slušná sekvencia a hlavne Tom Cruise to svojou živelnosťou drží neustále dostatočne nad vodou. Obsadenie nie je najhoršie, bez Cruisa by to ani nemalo zmysel, ten ma tu bavil po všetkých stránkach, ale sadla mi aj jeho partnerka Annabelle Wallis a ani záporáčka nie je zlá. Oproti tomu Cruisov priateľ ma vôbec nezaujímal a po premene bol dokonca otravný a Russell Crowe síce sám o sebe nie je zlý, ale táto jeho postava ma vôbec nezaujímala a tak aspoň viem, že keď si ju zahrá v hlavnej úlohe, ja pri tom nebudem. Akčná stránka mi neprišla zase tak moc výrazná, pár akčných sekvencií sa tu nájde a vôbec nie sú zlé, len sa mi zdalo, že sa až moc často zbytočne odohrávajú v noci, prípadne v tmavých priestoroch a takéto scény ma ani moc nezaujímajú. Ale aj tak časť v lietadle sa mi páči, akcia v Iraku je tiež dobre zvládnutá, len mohla byť dlhšia a ešte sa občas nájde niečo zaujímavé, ale už väčšinou len nejaký kratší úsek z dlhšej akcie. Humor nie je výrazne nápaditý, ale práve vďaka Cruisovmu prístupu som sa celkom zabával. Režijne to tiež nie je zlé, len mi vadila tá častá tma. Ale aj tak to na ten blockbusterový priemer stačí. Takže Mummy stojí a padá čisto na Cruisovi, bez neho by ma to nezaujímalo, ale s ním som sa bavil a povýšil ho o dosť vyššie. A za tú jeho neustálu živelnosť sa prikloním k lepšiemu hodnoteniu. 70%

• 13.7.2017  18:26
    Pilgrimage (2017)

Bežne mám rád takéto menšie drsné historické filmy prevažne z európskej produkcie, ale Pilgrimage ma dosť sklamal. Aj napriek kratšej dĺžke a faktu, že sa dej neodohráva na jednom mieste, ale zachytáva putovanie postáv na ich ceste je tempo väčšinu času pomerne pomalé, nejakých zaujímavejších sekvencií je zanedbateľné množstvo a celkovo to dejovo ani nemá moc čím zaujať, prišlo mi to až zúfalo nenápadité a priemerné a bolo mi teda úplne jedno, ako dopadne nejaká relikvia. A keby to aspoň mohli zachrániť postavy, ale ani to nie, na kladnej strane zaujme jedine Jon Bernthal, ktorého nemý brutálny bojovník ma dosť bavil a nesklame ani jediný výrazný zabijak, ktorému nechýba charizma, ale tým to končí a tá skupina mníchov v centre diania ma teda vôbec nezaujímala. A tak film je teda hlavne čakaním na akciu, ktorá vôbec nie je zlá, len škoda, že jej je tak málo. Film vlastne ponúkne len jednu dlhšiu akčnú sekvenciu v strede filmu a potom ešte finále, ktoré ale mohlo byť aj dlhšie a tu rozhodne poteší, že je to slušne natočené a hlavne správne drsné, tých rozmanitých krvavých zabití je tu dostatok. A plusom je aj vizuál a technická stránka, pozerá sa na to dobre, pričom film využíva aj atraktívne lokácie. Takže celkovo ma to určite sklamalo, väčšina podobných filmov býva podstatne lepšia, ale zase na ten slabý priemer to akcia, vizuál a Jon Bernthal vytiahnu. 52%

• 11.7.2017  16:24

Nikdy nepohrdnem takýmito filmami, v ktorých sa musí skupina ľudí navzájom pozabíjať v uzavretom prostredí, keďže na rozdiel od väčšiny krvákov v nich ide aj o morálnu otázku, kedy je zaujímavé sledovať, ako sa pri civilizovaných ľuďoch postupne mení pohľad na celú situáciu, ale vždy sa teším aj na odhaľovanie tajomstva, čo za tým celým stojí, preto som sa tešil aj na Belko experiment, ktorý má navyše výhodu v tom, že v problémoch sú celé desiatky zamestnancov jednej firmy a z výsledku síce nie som sklamaný, ale určite sa nejedná ani o nič výraznejšie zaujímavé. Aj napriek množstvu ľudí sa rozhodne nejedná o nejakú dynamickú krvavú jazdu, ale film na to ide pomaly, s čím síce nemám problém, ale neponúkne nič, čo by mohlo skutočne upútať, skôr si len splní potrebný štandard, takže ponúkne pár zaujímavejších charakterov a výraznejších momentov, inak je to len priemer. Ale časom sa to predsa len trochu rozbehne a hlavne posledná tretina je už dosť dynamická a akčná, ale ani tu sa nenájde nič, čo by dokázalo nadchnúť a ani finále nie je ničím originálne alebo prekvapivé, jednoducho len jedna z tých možných point, ktoré toho aj tak moc nepovedia a už boli použité viackrát. Po akčnej stránke sa tiež dalo ešte pritvrdiť, nájdu sa tu asi dva slušné drsné momenty, hlavne rozsekanie hlavy sekerou alebo zabitie výťahom a viacero prestrelených hláv, pričom technicky s tým nemám žiadny problém, ale inak akcia mohla byť aj podstatne nápaditejšia, obsahovo zaujímavejšia a celkovo drsnejšia. Trochu sklamaním je aj obsadenie, potešia veteráni John C. McGinley a Michael Rooker, ktorý ale mohol dostať aj výraznejšiu postavu a viac priestoru, inak nie je moc o čo stáť a ani hlavný hrdina ma takmer vôbec nezaujímal. Technicky k filmu nemám žiadne výhrady, kamera aj efekty sú v poriadku, ale o nejakej atmosfére alebo napätí nemôže byť ani reči. Takže ako žánrová oddychovka na jedno pozretie môže byť, ale určite som čakal viac, chcelo by to lepší scenár, postavy a aj akciu. 59%

• 7.7.2017  09:57

Jedna z tých najpriemernejších a najobyčajnejších komédií, s akou som sa v juhokórejskej produkcii vôbec stretol. Presne taký film, na ktorý sa dá pozerať úplne bez problémov, tempo je svižné a atmosféra pohodová, ale zápletka už na prvý pohľad neznie práve najatraktívnejšie, bez potenciálu na solídnejšiu žánrovú zábavu a scenár z nej ani viac vyťažiť nechce. Všetko ide presne podľa očakávaní, vôbec nič neprekvapí, priemerné komediálne momenty vystriedajú priemerné dramatické a po skončení si neviem vybaviť ani jednu scénu, ktorá by skutočne stála za pozornosť, jednoducho ako film priemerne začne, tak sa v priebehu vôbec nič nezmení a rovnako priemerne skončí. A moc ho nepodporia ani postavy. Kim Sang-Kyung má na svojom konte dostatok výborných filmov a dramatických postáv, ale v tejto komediálnej polohe ma nepresvedčil, to už mi skôr sadla jeho manželka, detské postavy ma prakticky nezaujímali a z vedľajších ma teda tiež niekto neupútal. Režijne je to tiež len ten najobyčajnejší priemer. Takže celkovo to na ten priemer určite stačí, nenudil som sa, ale kedy som Dad for rent nevidel, o nič by som neprišiel. 55%

• 7.7.2017  09:35

Opäť taký príjemne pomalý a malý film z japonskej produkcie, kde takéto filmy vedia najlepšie. Zápletka sa dala určite rozvinúť aj podstatne viac, hlavne to neskoršie prosperovanie obchodu, ale o to tu predsa len ani moc nejde. Hlavná je tá mimoriadne sympatická civilná atmosféra, ktorá sa nesie celým filmom a podporou sú aj sympatické postavy, Okrem hlavného dua, teda majiteľa pekárne a jeho novej pomocníčky aj stála zákazníčka, ktorej by som kľudne doprial aj samostatnú líniu, aby sa mohla stať plnohodnotnou postavou. Takto si ma získala hlavne celá stredná fáza, kedy ide všetko tak, ako má a všetci sú spokojní, ale ani ten zvyšok samozrejme nie je zlý a pozerá sa na to dobre. Režijne mi to plne vyhovovalo, na rozdiel od predchádzajúceho filmu režisérky to už síce nie je také meditatívne, ale toto civilné prevedenie tu aj tak sedelo lepšie. Takže lepšie hodnotenie síce nedávam, na to by som potreboval rozvinúť zápletku kľudne aj do viacerých línií, ale aj tak sa mi na to pozeralo príjemne a určite som sa nenudil, aj takéto filmy občas treba. 67%

• 29.6.2017  13:03

Tieto animované Resident Evil z japonskej produkcie mám rád, predstavujú viac, než len solídnu náplasť za jej hranú podobu v poslednej dobe, keďže po treťom diely išla celá séria prudko dolu vodou, ale aj tak ma pri nich predsa len dosť mrzelo, že nepôsobili tak obyčajnejšie, ale akoby séria rovno začala niekde uprostred celého univerza, hlavne predchádzajúci Damnation, ktorý už prakticky nebol vôbec o klasických zombiách. No tento tretí diel, aj keď sa tiež nejedná o nejaký úvod, ale rovnako o stred univerza mi konečne v plnej miere ponúkol všetko to, čo som od tejto série vždy chcel. Zápletka je prakticky klasika, niekoľko dôležitých postáv a starých známych spojí svoje sily, aby zastavili mimoriadne nebezpečného obchodníka so zbraňami, medzi ktorými nechýba aj vírus meniaci ľudí na zombie, pričom sa tu síce možno nájde pár trochu priemernejších miest, ale nie je to nič, čo by mohlo nudiť a väčšinu času je to veľmi solídna žánrová zábava, ktorá ponúkne niekoľko dlhých prvotriednych častí. A veľkým plusom sú rozhodne samotné postavy, hlavné trio už jednoducho nemohlo byť lepšie, Leon, Chris a Rebecca vytvorili perfektný tím, či už v akcii, ale aj mimo nej, k tomu slušný hlavný záporák a ani tých pár vedľajších postáv nie je zlých, len už v porovnaní s ústrednou trojicou očakávane dosť zaostávajú a ani nemajú moc priestoru. A teraz už k samotnej akcii, ktorá je jednoducho vynikajúca. Je jej tu pomerne dosť a je nielen vizuálne a technicky prvotriedne zvládnutá, ale aj slušne rozmanitá a ponúkne všetko to, čo od univerza Resident Evil aj môžem chcieť v tej najlepšej možnej kvalite. A to rovnako tie hororovo ladené, ako aj čisto akčné sekvencie. Už úvodná sekvencia je skvelá, nedá si pri nej nespomenúť na prvý hraný film, či už lokáciou, ale aj parádnym momentom s natiahnutými drôtmi. Film ponúkne aj výbornú naháňačku na motorke, prekvapivo slušný finálny súboj, ktorého som sa ale inak obával, tieto súboje s bossmi ma nikdy moc nebrali, ale tento ponúkol viacero slušných momentov, no a vrcholom filmu je rozhodne celá sekvencia v chodbe plnej zombií, v ktorej Chris a Leon naplno predvedú, prečo sú to takí borci, toto je scéna hodná mnohých pozretí. A užil som si aj ten zvyšok. A čo sa celkovo vizuálnej stránky týka, jedine spomínaná naháňačka na motorke sa mi zdala ešte trochu nedoladená, ale inak je všetko prvotriedna kvalita. A nesklame ani hudba. Takže pre mňa je Resident Evil: Vendeta rozhodne najlepší diel z tejto animovanej série a aj jeden z najlepších animovaných akčných filmov. Na takto parádnu akciu si z podobných filmov snáď ani nespomínam. Ak bude ešte nejaký diel, dúfam že presne v takomtu štýle. 80%

• 26.6.2017  17:30

Neviem, či to bolo mojou momentálne mimoriadne tolerantnou náladou alebo veľkou dávkou nostalgie, no skôr myslím, že oboch, pretože aj napriek tomu, že podobné filmy neznášam mi Power rangers nakoniec až prekvapivo dobre sadli. Film som si pustil prakticky len z povinnosti a s nulovými očakávaniami, aby som si pozrel modernú filmovú verziu toho mimoriadne infantilného seriálu, na ktorý som ale ako malý nedal dopustiť a tešil sa naň každý víkend a síce ani neviem poriadne prečo, ale neprišlo mi to zase tak zlé, ako väčšina konkurencie, pri ktorej mám problém dopozerať aj trailer. Možno to bude aj tým, že z toho nie je žiadna trápna preakčnelá záležitosť, ale film na to ide dlho úplne pomaly. Vlastne až dve tretiny sa film len postupne rozbieha, zoznámi s postavami, ktoré sú aj napriek tomu, že sa jedná o teenagerov pomerne sympatické a tak ani ich civilné scény mi vôbec neprekážali, možno práve naopak a potom už pomaly začnú pribúdať všetky tie staré známe prvky a samozrejmosťou je aj skúšanie nových schopností a tréning pre ich plnohodnotné využitie. A na moje prekvapenie ani záporná strana nie je tak zle zvládnutá, ako pri väčšine konkurencii a tak som sa na ich konfrontáciu aj celkom tešil. No a finále je presne v modernom štýle, takže veľkolepé, poriadne preakčnelé, predigitalizované a možno skôr s priemernými efektami, aspoň v rámci týchto vysokorozpočtových blockbusterov, ale opäť zavládla nostalgia a túto kooperáciu piatich bojovníkov s rozličnými pomocnými strojmi, ktorí sa navyše aj očakávane neskôr spoja som si v rámci možností celkom užil. Inak s výnimkou finále film mnoho akcie neponúkne, vlastne len ten tréning a možno ešte dve kratšie, menej výrazné sekvencie, ale toto je nakoniec skôr klad, keďže tento typ celkovo moc nemusím a tak som sa toho ani nemal kedy prejesť. Obsadenie je na moje prekvapenie takmer úplne neznáme, ale nemám s ním problém, pätica teenagerov je dobre zvolená, vedľajšie postavy majú už len zanedbateľný priestor, ale sadli mi a k tomu ako hlavná záporáčka Elizabeth Banks, ktorá je ale poriadne upravená. Režijne je film skôr len priemer, ale občas poteší nejaká vizuálne hravá sekvencia, je to správne odľahčené a celkovo to má to správne čaro. A sadol mi aj výber hudby, samu o sebe by som ju určite nepočúval, ale dané sekvencie takmer vždy podporila, pričom nechýba ani typická hudba Power Rangers, aj keď len v jednej scéne. Takže druhýkrát si to už radšej nepozriem, je dosť možné, že moje hodnotenie by šlo o dosť nižšie, ale teraz som si to aj vďaka nostalgii celkom užil a tak budem štedrý aj v hodnotení. 71%

• 23.6.2017  09:34

Takéto jemne fantasy ladené filmy sa v juhokórejskej produkcii prakticky vždy vydarili a tento nový príspevok do žánru našťastie tiež nie je výnimka. Nadpriemerná dĺžka tu nie je vôbec žiadny problém, síce celý film sa nesie v takom pomalšom tempe, ale to je v tomto prípade rozhodne kladom. Zápletka aj samotný scenár mi sadli, priateľstvo medzi hlavnou hrdinkou a jej novým kamarátom, čomu sa film aj najviac venuje, či už v úvodnej bezstarostnej, ale aj tej neskoršej napínavejšej časti sa mi páčilo, ale dejovo najzaujímavejšie je rozhodne stredná časť filmu s trojicou kamarátov, ktorí si musia poradiť v dosť nepríjemnej a možno až takej depresívnej situácii, preto ma možno aj trochu mrzí, že táto časť nebola ešte dlhšia, toto ma veľmi bavilo. Ale celý film si drží vysokú úroveň, takže to nie je žiadny problém. A môže za to aj výborná atmosféra, ktorá sprevádza prakticky celý film, takéto dospelé rozprávky môžem. Veľkým plusom je aj obsadenie a ich postavy, hlavné duo sa teda vydarilo, Gang Dong-Won si splní svoj očakávaný výkon, ale ešte viac zaujme mladučká Shin Eun-Soo, ktorá je tu skvelá, podáva výborný výkon a páčilo sa mi to jej dominantnejšie postavenie v ich kamarátskom vzťahu, keďže traumatizovaný mladík na to kvôli prežitým nepríjemným udalostiam očakávane aj napriek vyššiemu veku nemal. A na nich je to postavené a tak už nikto nemá výraznejší priestor. Režijne tu nemám čo vytknúť, skvelá vizuálna stránka, atraktívne lokácie a výborná atmosféra, na debutanta veľmi dobrá práca. Takže žiadna klasika sa z toho nestane, ale veľmi sympatický film s množstvom kladov minimálne na jedno pozretie Vanishing time: A Boy who returned nepochybne je. 78%

• 15.6.2017  18:10

Zďaleka nie také veľkolepé a výnimočné, ako sa to na prvý pohľad tvári, ale že by som si mohol výraznejšie sťažovať, to teda určite nie. Zápletka je náhodou až prekvapivo zaujímavá a celý ten nápad s alternatívnou zemou, z ktorej by sa čerpali nerastné zdroje, čo má ale aj nečakané vedľajšie účinky fatálneho charakteru sa mi veľmi páčil, len škoda, že ten dej je vlastne len už len ničím nápaditá cesta z jedného bodu do druhého, kde sa síce stále niečo deje a nuda tu nemá šancu, ale predsa len by som vzhľadom na ambicióznosť zápletky očakával trochu viac. Film ale rozhodne povyšuje perfektná technická stránka, ktorá je vzhľadom na evidentne nie až tak veľký rozpočet špičková. Je príjemné vidieť, že niektorí tvorcovia aj s neporovnateľne nižším rozpočtom dokážu ponúknuť aj lepší vizuálny zážitok, než väčšina áčkovej konkurencie. Film sa síce odohráva v lacnejších lokáciách, ale vždy ho spestruje nápadité a pekné pozadie ozvláštnené o množstvo výborných momentov, napríklad taký pád vlaku. Za plus stále beriem aj ten pohľad z prvej osoby, ktorý sa síce stále nepoužíva tak často, ako by som chcel, ale v poslednej dobe sa mu získava čoraz väčšej pozornosti a aj v tomto prípade bol podaný dostatočne kvalitne. Ale možno je aj dobre, že v ňom nebol natočený celý film, takže film ponúkne aj dostatok sekvencií, v ktorých je predsa len prednejší dej a dá sa trochu lepšie zoznámiť s postavami, ktoré mi sadli. Dan Stevens je charizmatický sympaťák a Bérénice Marlohe sa mi tu teda veľmi páčila. Po akčnej stránke u mňa ale prevládajú trochu rozporuplné pocity, po vizuálnej stránke je perfektná, ale obsahovo mohla byť predsa len nápaditejšia a údernejšia, chcelo by to viac stretov s ľudskými protivníkmi, väčšinou sa strieľa len na drony a toto ma zase tak moc nezaujímalo. Ale celkovo určite musím hodnotiť dobre, mám rád tieto malé sci-fi, ktoré sa aj napriek obmedzenému rozpočtu snažia uspieť v konkurencii a síce by tu prospel prepracovanejší scenár a nápaditejšia akcia, ale aj tak sa môže Kill switch oprieť o výbornú zápletku, skvelý vizuál a sympatických hercov. 71%

• 6.6.2017  09:45
    Život (2017)

Takto kvalitný sci-fi horor tu teda nebol už poriadne dlho. Mám veľmi rád realistické sci-fi filmy zo súčasnosti s astronautami a reálnymi vesmírnymi stanicami, ale vždy som miloval aj sci-fi horory v štýle Votrelca, so skupinami ľudí, ktorí sú nútení čeliť neznámej forme života, takže na túto pomerne originálnu kombináciu som sa aj dosť tešil a výsledok ma nielen nesklamal, ale skôr predčil moje očakávania. O nejakom originálnom a nápaditom scenári sa tu síce moc hovoriť nedá, ale s tým tu predsa nemôžem mať žiadny problém, film sa snaží ukázať, ako by to teoreticky mohlo vyzerať, keby v súčasnosti skutočne došlo ku kontaktu s nejakou formou života a podľa mňa sa mu to darí veľmi dobre. A tak film možno pôsobí trochu priamočiarejšie, než podobné filmy, ale vôbec mu to neškodí, tu vôbec netreba na nič čakať, úvodná fáza je ideálna a rýchla a tak už po chvíli je nová forma života na vesmírnej stanici, kde sa po minútach skúmania stane hrozbou a čoskoro aj mimoriadne nebezpečným zabijakom, takže tu sa to už naplno rozbehne a nepoľaví až do konca. Poteší, že úroveň netvora neustále graduje, takže je čoraz nebezpečnejší, ale aj hnusnejší a postavy sa ho snažia zastaviť logickými a inteligentnými spôsobmi, takže sa z toho nestane žiadna bežná hlúpa vyvražďovačka. A k tomu ešte ten perfektný záver, toto ma teda mimoriadne bavilo. Veľkým plusom sú postavy, už dávno som nevidel film, v ktorom mi všetky postavy boli tak sympatické, že mi vlastne smrť každej z nich bolo ľúto. A navyše v zložení známych a dobrých hercov. Získalo si ma hlavne trio Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson a Hirojuki Sanada, ale sadol mi aj zvyšok a dokonca aj Ryan Reynolds, ktorého vôbec nemusím, ale tu to bol správny muž, ktorý priateľa neopustí. O plnohodnotnej hororovej stránke sa tu moc hovoriť nedá, pravá žánrová atmosféra sa tu nevyskytuje a ani drsné momenty tu moc nie sú, ale Life šiel na to predsa len trochu inak a zvládol to. O napätie aj tak nie ne núdza a jednotlivé strety s mimozemšťanom sú rozmanité a vždy zaujímavé. A tak ani režijne tu nemám čo vytknúť, pričom mi sadla aj hudba, ktorá pôsobí až tak zlovestne. Takže v tomto prípade ma to vlažné prijatie filmu aj dosť prekvapuje, v rámci toho, čo chcel film ukázať to už snáď ani nemohlo byť lepšie. Pre mňa výborný film, ktorý si určite ešte viackrát pozriem. 81%

• 6.6.2017  09:28
    Colossal (2016)

Ukážkový príklad filmu s perfektným nápadom, ktorý by skvelo fungoval na ploche krátkometrážneho filmu, ale pri plnohodnotnej filmovej verzii to už trochu drhne. Prakticky všetko zaujímavé sa odohrá v prvej tretine, či už ideálne zoznámenie s hlavnou hrdinkou, ktorá si ma ale úplne nezískala, predsa len za svoju životnú situáciu si mohla sama, ale samozrejme hlavne celý ten nápad prepojenia s obrovským monštrom, čo sa postará o pár zaujímavých sekvencií a bol som zvedavý, ako budú tvorcovia tento nápad rozvíjať ďalej. Ale nakoniec zostalo vlastne len pri tom nápade, nasledujúca fáza filmu síce tiež nie je vôbec zlá, pozerá sa na to bez problémov, ale prišlo mi, akoby vážne nevedeli, ako to podať a tak sa z toho stane vlastne len taká štandardná dráma a film som už pozeral skôr zo zotrvačnosti. Ale aspoň finále je opäť trochu zaujímavejšie a zábavnejšie a tak si z filmu odnášam dobrý pocit. Sadlo mi to aj herecky, Anne Hathaway bola kedysi jednou z mojich neobľúbených herečiek, ale musím uznať, že v posledných rokoch sa predsa len podstatne vylepšila a navyše si začala vyberať zaujímavejšie projekty, takže sa s jej tvorbou aj stretávam o niečo častejšie. A ani zvyšok postáv nie je najhorší, zahrali to ideálne. Režijne s filmom nemám väčší problém, vizuálna stránka je bez problémov, pričom film sa našťastie nikdy nezvrhne do nejakých digitálnych deštrukcií, k čomu síce tématika láka, ale určite na to nebol rozpočet a navyše to ani nebolo potrebné, skôr by mu to uškodilo. A atmosférou mi to vyhovovalo. Takže to jedno pozretie určite neľutujem, ten nápad sa mi páčil a síce moje očakávania neboli naplnené, ale aj tak ma to celkom bavilo. 62%

• 5.6.2017  09:47
    Raw (2016)

Určite sa nejedná o žiadnu prepracovanú psychologickú sondu do hlavy preorientovanej vegetariánky, ale rozhodne ani o žiadny béčkový horor, prišlo mi to ako taký zlatý stred a to filmu s takouto tématikou sedí rozhodne najlepšie. S filmom mám vlastne iba jeden problém, trvá príliš krátko na to, aby mohol plnohodnotne ukázať všetko potrebné, tie dôležité medzníky v zmene zmýšľania hlavnej hrdinky prichádzajú až príliš rýchlo po sebe a to mi tu moc nesedelo. Hlavne som sa tešil na tú jej vnútornú dilemu a boj s preorientovaním sa, ale toto tu nemá žiadny priestor a zmení sa až prekvapivo ochotne a rýchlo. Takže tu by som kľudne uvítal minimálne aj polhodinu navyše a neprekvapilo by ma, keby som bol potom z filmu už úplne nadšený, lebo aj takto ma to až mimoriadne veľmi bavilo. Nielen, že zápletka je už na prvý pohľad atraktívna, ale aj dejovo mi to prišlo nadmieru zaujímavé, plné výborných momentov a sekvencií a navyše aj správne úchylné, ale presne v tej najlepšej možnej miere, aby som si nemusel pri sledovaní pomyslieť, že tvorcom šlo len o nejaké lacné šokovanie. Možno sa tu nájde nejaký ten moment, bez ktorého by sa film kľudne obišiel, napríklad to oblizovanie oka, čo nemalo pre film absolútne žiadny význam, ale inak všetky drsné a úchylné momenty tu majú svoje miesto a tak aj hodnotu. A najlepšie sú asi časť s prstom, alebo uzmierenie sa sestier po nenávistnej bitke. Inak sa film našťastie nezvrhne do žiadnej hlúpej vyvražďovačky, aby to už pôsobilo prehnane, čoho som sa obával, ale film si stále drží svoju úroveň, štýl a relatívne aj uveriteľnosť. Plusom je aj obsadenie, hlavná hrdinka mi sadla až prekvapivo dobre, bola nielen sympatická, ale aj v úchylnejších a drsnejších scénach plne dôveryhodná, čo vždy poteší, ale nemal som problém ani s jej sestrou, spolubývajúcim na internáte, ale ani s nikým iným, aj keď v popredí sú len títo traja. Režijne tu nemám čo vytknúť, vzhľadom na taký nezávislejší štýl som možno očakával aj takú pasívnejšiu verziu so statickejšou kamerou, ale toho som sa nedočkal, toto bolo nápaditejšie a vizuálne dostatočne atraktívne, sedelo mi to. Takže skutočne škoda len tej krátkej dĺžky a tým pádom zrýchleného scenára, ale aj takto ma to veľmi bavilo a s radosťou si to ešte pozriem. 81%

• 25.5.2017  09:28

Vzhľadom na tvorbu tohto režiséra som ani nič iné nečakal, zameriava sa na také malé, nezávislé filmy, takže žiadna plnohodnotná romantická dráma z toho byť ani nemohla, no určite nie som sklamaný, aj takéto filmy potešia. Film ponúka dva pohľady na to, ako by mohlo prebiehať zoznámenie a prvý spoločne strávený deň dvoch odlišných ľudí, uznávaného režiséra a introvertnej maliarky, ktorí sa zblížia a potenciálne by medzi nimi aj mohlo niečo byť, pričom oba sú veľmi podobné a tak sa film snaží ukázať, že práve tie drobné zmeny dokážu všetko radikálne zmeniť. Celé je to postavené hlavne na dialógoch a tu musím pochváliť, že sa aspoň obaja spolu rozprávajú inteligentne a vyberajú si aj také rozumnejšie témy, ako o živote, umení a podobne. Poteší aj obsadenie, ktoré je na nezávislý film až prekvapivo hviezdne a tak hlavné duo tvoria Jung Jae-Young a Kim Min-Hee, ktorí sa mi tu páčili a na nich je film aj postavený, ostatní majú pre film len zanedbateľný význam. Ale režijne mi to vzhľadom na skúsenosti režiséra pripadá predsa len až príliš amatérske. Nepochybujem o tom, že to bol zámer, ale predsa len niečo takéto očakávam skôr od debutantov. Kamera je neustále úplne statická a to používanie zoomu zase pôsobí až smiešne. Toto sa tu vôbec nehodilo. A tak lepšie hodnotenie takémuto filmu dať nemôžem, ale celkovo sa mi to páčilo, rád si niečo podobné občas pozriem. 66%

• 18.5.2017  19:05

Ani nedávny Prometheus, ktorý sa snažil trochu rozšíriť a dovysvetliť univerzum pôvodného Votrelca mi nijak zvlášť nevadil a dokonca mimo vyvražďovacích scén ma aj dosť bavil, ale predsa len som sa viac tešil na toto nové pokračovanie, ktoré malo konečne omnoho viac ponúknuť aj samotného votrelca, ktorý mi roky chýbal, ale nakoniec to bola chyba, pretože práve votrelec a hororová zložka tomuto filmu dosť podkopáva nohy. Ako pokračovanie Promethea to v mimoakčných scénach funguje veľmi dobre, toto univerzum sa mi jednoducho páči a tu mi zápletka, ale aj samotný dej prišli dostatočne zaujímavé, je tu zodpovedaných mnoho otázok, nielen z Promethea, ale aj Votrelca, ktoré ma zaujímali už roky a na moje prekvapenie ma to dokonca ani nesklamalo a tieto odpovede mi vyhovovali, aj keď som sa ich dosť obával. Ale filmu sa aj tak nedarí držať plnú zaujímavosť po celý čas, tempo mi prvú polovicu prišlo trochu pomalšie a v druhej je to zase dynamické až moc, niektoré sekvencie by to chcelo skrátiť a iné zase predĺžiť, jednoducho k ideálu to malo stále ďaleko, ale celkovo ma to bavilo. Ale práve po tej hororovej zložke ma to skoro vôbec nebavilo. Akoby tvorcovia zabudli, aké typy hororových scén boli v pôvodnej sérii najlepšie, práve tie pomalšie, v ktorých sa votrelec nečakane sa objaví pri svojej obeti a nemilosrdne ju zlikviduje alebo unesie. Toto je návrat ku trojke, ktorú mám z celej série najmenej rád, ale ešte v o dosť horšej podobe. Hororové časti sú zbytočne preakčnelé, votrelca vidno príliš moc a často v úplne nevhodných lokáciách, napríklad taký útok na lúke alebo jeho pohyb po vonkajšej strane vesmírnej lode mi vôbec nesedeli a navyše je neustále až moc viditeľne digitálny. Pri týchto nových dieloch klasík si len divák uvedomí, ako sa to kedysi robilo omnoho poctivejšie a lepšie. A tak vlastne jediný hororový moment, ktorý ma celkom zaujal bola scéna v sprche a od tej som pri tom čakal najmenej. Ale aspoň tu vyzeral votrelec konečne poriadne. Inak krvi a zabitých je tu viac než dosť, ale tie likvidácie teda za moc nestoja, tu som čakal omnoho viac. Problém je aj obsadenie, jedine Michael Fassbender v dvojúlohe androidov je výborný, obe jeho postavy a rozdiely medzi nimi ma bavili, práve jeho postava je na moje prekvapenie veľkým plusom nielen tohto dielu, ale myslím, že aj celej novej série a práve kvôli nemu som zvedavý, ako sa budú vyvíjať ďalšie diely. Zvyšok postáv je už úplne zameniteľný, takže mi bolo úplne jedno, kto prežije. Režijne to inak nie je zlé, Ridley Scott vie stále natočiť minimálne nadpriemerný blockbuster, vizuálna stránka je výborná, ale aj mimo nej má svoje klady, len ako som spomínal, tá hororová stránka nestojí za nič. A musím pochváliť aj hudbu, tá sa mi dosť páčila. Takže Alien: Covenant určite nie je zlý film, kľudne si to ešte pozriem a kladov je tu dosť, hlavne to zodpovedanie mnohých otázok z Promethea a Votrelca, ale na film z tohto univerza je to predsa len trochu slabé, samotná postava votrelca si zaslúži omnoho citlivejší prístup a lepšie vymyslené scény, než tieto na zúfalo priemernej úrovni. 66%

• 16.5.2017  16:57
    Doba temna (2016)

Historických filmov z obdobia japonskej okupácie, v ktorých sa rieši odboj, kolaboranti a nejaký ten plán na uškodenie okupantom už bolo v juhokórejskej produkcii natočených nespočet, ale väčšinou sa celkom vydaria a Age of shadows má navyše na svedomí Kim Jee-Woon, výrazný tvorca, pri ktorom mi bolo jasné, že si to natočí po svojom, takže som sa na film aj tešil a s výsledkom som dostatočne spokojný. Podobné filmy sa väčšinou nesú v pomalšom tempe, za čo môže nielen politická téma, ale aj výrazne nadpriemerná dĺžka a síce tieto faktory sa týkajú aj tohto filmu, ale inak o pomalom tempe tu teda hovoriť nemôžem. Tu sa neriešia vôbec žiadne zbytočnosti, rodinné línie a podobne, ale dej sa neustále venuje len tomu dôležitému, okrem príprav na útoky proti japonským cieľom predovšetkým snahe získať kórejského policajného veliteľa v službách japoncov na svoju stranu, čo je podané veľmi dobre a to jeho rozhodovanie, ako sa má k celej situácii postaviť sa mi veľmi páčilo, pričom to zaberá vlastne aj väčšinu filmu a divák si takmer do konca nemôže byť istý, s kým skutočne je. Takže už táto relatívne rozbehová prvá polovica mi prišla dostatočne zaujímavá a v druhej sa to už naplno rozbehne, tu už jedna výrazná sekvencia strieda druhú, pričom sú výborne gradované, hlavne celá fáza vo vlaku a tak na toto je už radosť pozerať. Trochu sa ale dalo popracovať na postavách, je ich tu dosť a obsadenie je hviezdne, ale nezískali si ma zase tak moc, ako by som chcel. Našťastie policajný kapitán Song Kang-Ho, ktorý je v centre diania je tradične perfektný, s ním nemám najmenší problém a ani Gong Yoo, ktorý je vlastne hlavný hrdina, aj keď jeho postava má pre dej len druhý najväčší význam si svoje splní, ale z vedľajších postáv si ma už aspoň trochu získala len ženská hrdinka a napríklad Lee Byung-hun, na ktorého som sa tešil má nielen minimum priestoru, ale jeho postava mi prišla aj dosť zbytočná. A aj záporáci, teda japonskí dôstojníci mohli byť vybraní lepšie. Po akčnej stránke som určite dosť spokojný, ale aj tak som čakal trochu viac. Všetky akčné sekvencie sú perfektne natočené a technicky prvotriedne zvládnuté, vizuálne som si ich skutočne vychutnával a niektorým nechýba ani napätie, len po obsahovej stránke sa ani v jednom prípade nejedná o nič výnimočné, chýbajú nápady, alebo nejaké výrazné momenty. V predchádzajúcich filmoch mal Kim Jee-Woon určite výraznejšie akčné scény. Ale inak tu absolútne nesklamal, zvládol to prvotriedne. Takže Age of shadows nie je typ filmu, ktorý by som si chcel pozrieť opakovane, ale Kim Jee-Woon tomu dodal ten správny náboj a tak to jedno pozretie som si určite užil. 77%

<< předchozí 1 2 3 4 20 40 59 78