sniper18

okres Martin
action&asian fan

<< předchozí 1 2 3 4 21 41 61 81
    • 4.5.2021  08:57

Na Without remorse som sa ako akčný fanúšik veľmi tešil, skvelá zápletka, výborný režisér, schopný scenárista a solídny rozpočet, ktorý už v tomto žánri dávno nie je samozrejmosťou, tu sa skoro ani nemalo čo pokaziť, ale nanešťastie som zistil, že dalo. Knižnú predlohu vôbec neriešim, chcel som len obyčajný akčný film, nič viac a ani nejaká tá politika mi nevadí, ale tu si tvorcovia vybrali trochu inú cestu, než som čakal a podľa mňa teda horšiu. Na začiatku sú karty rozdané skvelo, máme tu špeciálnu jednotku, operáciu v Sýrii, vraždu tehotnej manželky a nahnevaného vojaka, ktorý urobí všetko preto, aby sa pomstil, takže tú prvú polhodinu nemám čo vytknúť, všetko ide ako má a vo vysokej kvalite. Ale potom mi už ten scenár čím ďalej viac prestával vyhovovať, prestane to gradovať, celé to plynie akosi nikam, hlavný hrdina sa občas správa dosť mimo, aj som mu prestával rozumieť a fandiť mu, veľmi to pokazili. A teda ma to mrzelo veľmi, Sledujem špeciálnu jednotku na misii, v kvalitnom technickom prevedení s postavami, ktoré som už mal mať v obľube, ale akosi to šlo mimo mňa a ten motív pomsty vyšiel úplne do stratena. S obsadením nemám väčší problém, na tajnú misiu v Rusku je tu síce moc veľa černochov, ale to som si už zvykol a neriešim to, hlavne že Michael B. Jordan má na to herecky a fyzicky bez najmenších problémov, v tejto úlohe ma bavil, aspoň, kým sa nezačal správať úplne mimo, vo vedľajších úlohách potešia Guy Pearce a Jamie Bell, ktorých úlohy ma bavili, len by to chcelo zaujímavejších zvyšných členov jednotky a lepšie znázorniť záporákov. Akčná stránka je síce dobrá, ale predsa len trochu diskutabilná. Technicky je skvelo zvládnutá, kamera a strih sú bez akýchkoľvek námietok, prestrelky a súboje ma bavili, ale skôr v tej prvej polovici filmu. Potom to už akosi stratilo nápad a hlavne motiváciu vôbec niekomu fandiť, V akčnom filme o pomste si chcem finálnu akčnú scénu vychutnať a cítiť pocit zadosťučinenia, lebo záporáci dostanú, čo im patrí a nie sledovať hádzanie granátov po nevinných policajtoch a strieľanie nevinných vojakov, ktorí si na svojom území len plnia svoju povinnosť. Technicky je film úplne v poriadku, ale Stefano Sollima to natočil rovnako ako druhého Sicaria, úplne bez nejakých emócií, aby si len splnil svoju prácu. Takže zlé to určite nebolo, dostal som nadpriemerný akčný film, ale potenciál bol omnoho väčší. Všetko, čo sa budovalo v prvej polhodine tvorcovia zastavili a išli si cestou, ktorá má už moc nezaujímala. 62%

• 21.4.2021  18:45
    Nikdo (2021)

Na Nobody sa musel tešiť snáď každý fanúšik akčného žánru, keďže ide presne v duchu tejto súčasnej žánrovej evolúcie, ktorá kombinuje doby minulé, kedy bol žáner na vrchole so súčasnou dravosťou štýlu Johna Wicka a obľúbeného tématu staršieho muža na odpočinku s bohatými skúsenosťami, ktorý je nútený sa opäť postaviť mnohonásobnej presile a vyšlo mu to veľmi dobre. Ale uznávam len prvú hodinu, ktorá je presne taká, ako som si prial. Zápletka neponúkne nič výnimočné, čo by tu ešte nebolo, ale to ani nikto nechce, hlavný hrdina je vykreslený perfektne, ten jeho stereotyp a znudený život, ale napriek tomu sa akcii radšej vyhne, aj keď vie, že by si s protivníkmi ľahko poradil. No paradoxne práve to spôsobí, že sa predsa len do nejakej akcie zapletie a to mu prinesie len samé problémy. Celá táto hodina mi skvelo sadla, postavy, zápletka, akcia a vizuálne prevedenie. Len ten hlavný záporák mohol byť lepší, opäť šéf ruskej mafie, na ktorom nie je nič zaujímavé, takýchto postáv už bolo nespočet. Ale to je len menší problém. Bob Odenkirk je tu výborný, herectvom, charizmou, aj po akčnej stránke, je radosť pozerať, keď aj neakčný herec dokáže po päťdesiatke v akcii pôsobiť takto dobre. To sa väčšine klasikom, ktorí mali v žánri dlhoročné skúsenosti nepodarilo. Jeho rodina mohla dostať aj trochu viac priestoru, ale nevadí a poteší Christopher Lloyd, ktorý ako jeho otec dokáže pobaviť. Hlavne jeho likvidácia dvoch zabijakov. Akcia je v tejto hodine výborná, nie je to síce žánrová špička, ale akcia má výbornú choreografiu, pár dobrých nápadov, napríklad ako sa dostať z kufru auta, parádne vizuálne prevedenie a pôsobí surovo a namáhavo, tu každý jeden protivník dá aspoň trochu zabrať, nič nie je zadarmo. A preto som nepochopil, prečo posledná tretina na toto úplne rezignovala, keď to tak krásne fungovalo. Tu chce byť akcia až moc štýlová a aj keď pár nápadov je stále dobrých, ale už ma to prakticky prestalo zaujímať. Tu už protivníci padajú po desiatkach, ale už to vyzerá aj tak lacnejšie, bez poriadnej postupnosti, to sú už len akčné momenty nahádzané za sebou, len aby to dobre vyzeralo a už dostali kladné postavy všetko zadarmo. Mne to prišlo ako z úplne iného filmu, na ktorý som sa toľko netešil. Na rozdiel od tej prvej hodiny. Takže na jednej strane som určite spokojný, tá prvá hodina ma veľmi bavila a kvôli nej sa to oplatí pozrieť aj viackrát, ale po skončení si predsa len odnášam trochu pachuť nie úplne ideálneho zážitku. Ak bude pokračovanie, snáď si na to už dajú pozor. 76%

• 13.4.2021  13:14
    Come True (2020)

Čakal som ďalší z rady menších novodobých hororov, ktorých je v poslednej dobe viac, než dosť, čo ale nie je kritika, pozerám ich rád, len väčšinou na ne hneď po skončení aj zabudnem. Ale Come true od nich predsa len vyniká, keďže som čakal niečo dosť odlišné, ale výsledok teda predčil moje očakávania. Tu treba hlavne rýchlo zabudnúť na očakávané žánre, od tématiky problémov so snami som čakal psychologický horor ozvláštnený o jemné sci-fi prvky a síce je to tu všetko prítomné, ale je to odložené úplne na druhej koľaji. A aj keď sa film občas začne tváriť, že sa už tomu bude venovať, rýchlo sa to utne, nijak sa na to nenadväzuje a pokračuje sa ďalej. Ale ako som povedal, tu to rozhodne nie je zápor, film má po celý čas až takú pohlcujúcu atmosféru, akoby sa ani neodohrával v tomto svete a okrem hlavných postáv na ne tie ostatné nijak nepôsobia. Atmosférou to najbližšie pripomína Refna, cítil som trochu z Only god forgives a Neon Demon a oba filmy sa mi veľmi páčili. Vizuálna stránka sa tu veľmi vydarila a pritom tu nie sú prakticky žiadne efekty, ale práca s kamerou je úchvatná, perfektne sníma internéry, aj postavy, ja som sa od toho nevedel odtrhnúť. A tá hudba, tá bola krásna a viaceré scény by som si pustil znovu. Samotná hororová zložka je ale tiež kvalitná, snové sekvencie sú atmosférické a aj trochu nepríjemné, len sa už ďalej moc nerozvíjali. Tu bolo vidno, že tvorcovia by natočili výborný film, nech by si zvolili akýkoľvek smer. A vybrali si ten menej využívaný a to je aj lepšie. Postavy by v iných filmoch možno moc nevynikli, ale do tejto snovej atmosféry sadli skvelo, či hlavná hrdinka, jej nový priateľ a aj tých pár ďalších. Takže ja som veľmi príjemne prekvapený, Come true si pozriem určite s radosťou znovu a keď pozerám, že Anthony Scott Burns mal na starosti väčšinu hlavných zložiek, možno je tu ďalší talent, ktorý sa oplatí sledovať. 78%

• 9.4.2021  17:07

Doteraz som sa považoval za fanúšika tejto série. Jasné, neboli to žiadne zázraky, ale hlavne oba diely Godzilly boli u mňa nadpriemerné moderné blockbustery a ani ten Kong nebol najhorší. Ale tento asi najambicióznejší diel, ktorý proti sebe postavil dve ikonické monštrá bol teda riadny krok vedľa. Ten scenár musel vymyslieť niekto úplne mimo, inak si to teda neviem vysvetliť. Od tohto typu nechcem veľa, nič originálne, ani extra inteligentné, len obyčajnú funkčnú zápletku a motivácie, aby som mal komu fandiť, ale o čo vlastne šlo v tomto filme? Celý čas si len Godzilla, Kong a vplyvná korporácia premeriavajú ego, kto bude vládnuť svetu, nič iné tu prakticky nie je. A mňa ako diváka tu má potom čo zaujímať? Keby to bol prvý diel, tak by som to ešte možno bral, lebo divák by ešte nevedel, na čom je. Ale teraz? Však po predchádzajúcich troch filmoch už predsa viem, že Godzilla v podstate nie je zlá, len chce udržať rovnováhu, Kong chce mať tiež len svoj pokoj a ľudia budú samozrejme tiež žiť v strachu, keď pri každom nahnevaní monštra umierajú tisíce ľudí, tak sa chcú len vedieť nejako brániť. A tak keď dochádzalo k jednotlivým konfrontáciám, absolútne som nemal komu fandiť. Takže v týchto hlavných prvkoch film strašne zlyháva. A ešte aj tá prvá polovica je dosť pomalá a nič sa tu poriadne nedeje. Aspoň tá časť vo vnútri Zeme pôsobí zaujímavo, mohla byť aj dlhšia, kľudne by som si o tom pozrel celý film, ale aj tu som bol zvedavý, ako sa z nej dostanú, keď tá cesta bola dosť komplikovaná, ale čo, Godzilla strelí do zeme a je po problémoch. No tu sa teda scenáristi strašne nadreli. A línia s mladými je tu tak zbytočná, ani neviem, na čo to tu bolo, dej to nijak neposúvalo, ani neovplyvňovalo. Síce ani doteraz v sérii neboli postavy extra výrazné, ale mne to náhodou vyhovovalo, páčilo sa mi, ako boli skoro stratené vo svete, nad ktorým stratili kontrolu a boli skôr takými pasívnymi účastníkmi. Ale tu ma už absolútne nebavili. Trio Alexander Skarsgård, Millie Bobby Brown a Rebecca Hall vždy rád vidím, ale tu prakticky nemali čo ponúknuť. A čo sa týka samotnej akcie, je samozrejme riadne veľkolepá a na pomery blockbusterov aj dosť prehľadná, nie je tu všetko utopené v tme, ako je to často zvykom, ale je tu aj plno pekných denných záberov. Ale jej hlavným problémom je už spomínané, nemal som tu komu fandiť, tu nikto nie je záporák, každý si rieši to svoje a tak mi bolo úplne jedno, ako to dopadne, čo je teda dosť veľký problém. Ale stále ma bude baviť konfrontácia armády s akýmkoľvek silným protivníkom, takže na to nasadenie námorníctva a letectva sa dobre pozerá. A nesmiem zabudnúť, najviac sa mi na celom filme páčilo, keď si Kong po vzore Martina Riggsa zo Smrtonosnej zbrane napraví rameno, to ma prekvapilo a v dobrom pobavilo, dobrý nápad. A vizuálne je to súčasný štandard, efekty relatívne v poriadku, ale nepôsobí to reálne. Aj to poskakovanie medzi panelákmi by vyzeralo úplne inak. Takže to dokážem brať len ako takú rozprávku. Takže nebola to až taká katastrofa, ale na rozdiel od predchádzajúcich dielov ma to teda sklamalo a skoro vôbec nebavilo. Ak bude pokračovanie, tak jedine z vnútra Zeme, ktoré ponúka veľký potenciál. Ale určite s inými scenáristami, ktorí nebudú takto neschopní. 45%

• 17.3.2021  17:34

Neil Marshall sa po veľkolepom, ale komerčne neúspešnom Hellboyovi, ktorý ale podľa mňa nebol ani zďaleka taká katastrofa, ako sa všeobecne hovorí vrátil zase k menším filmom, kde sa cíti predsa len lepšie. Tentoraz si síce vybral tému, ktorá mi nepríde až tak atraktívna, stredoveký hon na čarodejnice, ale s prevedením som teda veľmi spokojný. Mohol si vybrať prakticky akýkoľvek smer, ako sa k tomu postaviť, urobiť z toho historickú drámu, brutálny krvák, mystický horor alebo aj niečo akčnejšie, vybral si prakticky zo všetkého trochu a vyšlo to. A tak to našťastie nie je žiadne priamočiare béčko staviace na jednej atrakcii, ale neustále sa tu je na čo pozerať a o čo sa zaujímať. Prvá tretina pred uväznením ponúkne solídnu dobovú atmosféru so všadeprítomným morom a hlavne paranoiou, kedy sa každý bál každého a obviňovanie bolo to najjednoduchšie doplnený o konflikt so statkárom a potom už samozrejme samotné uväznenie s mučením, ktoré našťastie nemá toľko priestoru, nie je nijak zvlásť drsné a ani nápadité a to som rád, bál som sa, že práve na tomto bude film postavený, ale nie, v popredí sú skor tie ostatné zložky. Tá mystika je možno trochu nadbytočná, ale logiku to v danej situácii má a hlavne je radosť pozerať na nezlomného človeka, ktorý sa len tak nevzdá a oplatí, čo sa dá. Film sa našťastie môže oprieť o výborné postavy, hlavná hrdinka je síce celý film nelogicky až moc pekná, niekoľko dní fyzického a psychického teroru by sa na nej istotne podpísali podstatne viac, ale vo filme mi je to jedno, zahrala to dobre, fandil som jej a našťastie vo finále rozhodne nesklame. Jej protivníkom je Marshallov starý známy Sean Pertwee, ktorý to zahral výborne a potešilo ma, že vôbec nie je takou čiernobielou postavou, ako som čakal. A po dlhšej dobe zase aj Steven Waddington, ktorý je ako statkár správne slizký a prial som mu len to najhoršie. Po tej akčnejšo- hororovej stránke film síce neponúka nejaké výrazné sekvencie, ale tu mi to neprekážalo, vždy to len podporí dej. Ale hlavne, že tu nechýba finálna odplata a zaujme aj prekvapivo drsná scéna s vozom. Takže ja som príjemne prekvapený, Neil Marshall je dlhodobo jedným z mojich obľúbencov, na ktorých sa dá spoľahnúť a aj keď ma táto téma moc nelákala, podal ju asi najlepšie, ako mohol. Ja som spokojný. 77%

• 15.3.2021  18:09

Monster horory mi dosť chýbajú, keďže sa v posledných rokoch až na pár výnimiek takmer netočia, preto som bol na Shookum hills celkom zvedavý, vyzeralo to nádejne a síce žiadne veľké sklamanie to nie je, ale čakal som určite trochu viac. Už úvodná havária naznačuje, že to asi nebude žiadny zázrak, vyzerá to dosť biedne, ale inak sú karty rozdané celkom fajn. Zaujímavá záhada ohľadom strateného baníckeho mesta, samozrejme zase miestni, ktorí vedia viac, ako sa tvária a ani tá hlavná partia nie je úplne zlá. Hlavná hrdinka je sympaťáčka a škoda, že nejaký priestor nedostalo aj, ako sa k nej vôbec dostali, je to dosť narýchlo. Jej kolegovia sú síce úplne zameniteľní, ale aspoň mi nevadili, čo je v tomto žánri základ. A ako bonus charizmatický Will Patton, len som čakal, že bude mať väčšiu a podstatnejšiu úlohu. Takže dej mi úplne vyhovoval a čakal som, čo z toho bude, len režisér sa mohol trochu viac posnažiť. Pýtalo si to lepšiu atmosféru, tajomnosť v úvode a napätie, v tejto oblasti sa film pohybuje len v tom priemere, ani raz neprekvapí. A druhá, survival polovica už išla teda dosť mimo mňa. Nielen, že to bolo pojaté trochu inak, než som čakal, toto bolo dokonca také veľkolepejšie, ale hlavne je to jednoducho jeden veľký chaos. Dejovo je to stále zaujímavé, ale úplne neprehľadné, kto sa práve kde nachádza, kedy a ako zomrel, tu sa režisér strašne snažil, aby tu diváka nemalo čo zaujímať. Tú tmu beriem, tá sa z logiky deja dala čakať, že sa nebudú naháňať na dennom slnku, ale k tomu to striedanie šerých záberov a hlavne finále, kedy je to zase pre istotu omámené. Vôbec neviem, čo ma tu malo vlastne zaujímať. Takže na to jedno pozretie to vôbec nie je zlé, nenudil som sa, klady sa tu nájdu a každý nový prírastok do tohto typu filmu beriem hneď. Ale potrebovalo by to schopnejšieho režiséra, ktorý by to vedel aj trochu predať, čo Bradley Parker určite nie je. S poriadnym odstupom natočil dva horory s parádnou zápletkou, ale ani tentoraz sa nad ten lepší priemer nedostane. 57%

• 28.2.2021  17:57
    The Rescue (2020)

Po prvých minútach som to takmer vypol. Mám rád všetko, čo sa týka záchranárov a požiarnikov, takže The Rescue som si nemohol nechať ujsť, ale tie úvodné minúty boli typicky neznesiteľne čínsky moderné, na čo sa nedá pozerať. Veď to aj Lego príbeh má realistickejšiu a lepšie vyzerajúcu akciu. Takéto kreslené figúrky robiace úplne prehnané voloviny v hnusnom prostredí, kedy ich to už konečne prejde. Ale skúsil som to a náhodou celkovo to nedopadlo vôbec zle. Aspoň konečne dostanú priestor nejaký príbeh a postavy a toto už bolo v poriadku. Pri vyše dvojhodinovej dĺžke má všetko ideálny priestor, takže sa dajú obľúbiť postavy a vzťahy medzi nimi, nechýba dostatok atraktívneho tréningu a aj na pomery žánru až prekvapivo výpravné prevedenie. Ešte ani druhá akcia sa mi vôbec nepáčila, ale druhá polovica je už v tomto ohľade predsa len lepšia. Záchranná akcia s potápajúcim lietadlom už je podstatne lepšie zvládnutá, aspoň už konečne občas vidno hercov aj niečo robiť a rovnako ma bavilo aj finále. Stále je to zbytočne prehnané, všetko čo môže spadnúť spadne, všetko čo môže vybuchnúť vybuchne, všetko, čo sa môže zaseknúť sa samozrejme zasekne, v akcii sa každú jednu minútu musia aspoň tri veci pokaziť. Asi sú od tej kvantity tvorcovia platení, inak si neviem vysvetliť, prečo ich to tak strašne baví. V tomto type filmu je menej vždy viac a takto nemá nejaké napätie vôbec žiadnu šancu. Ale ako som povedal, tieto dve väčšie akcie sú už predsa len lepšie, majú svoje momenty a záverečný boj o život už priniesol aj nejaké emócie. S obsadením tiež nemám väčší problém, Eddie Peng je sympaťák, ktorému som fandil v pracovnom, ale aj osobnom živote, jeho syn je úplne v poriadku, vôbec tak neruší, ako podobné postavy v iných filmoch, bavila ma aj nová pilotka a ešte pár sympatických postáv vo vedľajších úlohách. A síce Dante Lam určite lepšie zvládal tie menšie filmy, ktoré sa držali pri zemi, taký Beast stalker, Fire of conscience alebo Unbeatable boli parádne filmy, ale ani toto nebola až taká katastrofa, ako to z úvodu vyzeralo a celkom sa mu to podarilo. Takže The Rescue by určite potreboval normálnejšiu akciu a extrémne obmedziť počítačové efekty, ale až na tie prvé dve akcie ma to bavilo a nebudem teda až tak kritický. 71%

• 18.2.2021  17:25

Paul W.S. Anderson patril medzi mojich najobľúbenejších béčkových režisérov, filmy ako Resident Evil, Votrelec vs Predátor, Rallye smrti a pár ďalších sú klasiky, na ktoré sa dá pozrieť kedykoľvek, ale v nasledujúcej dekáde začal pracovať s vyššími rozpočtami, čo jeho tvorbe paradoxne dosť uškodilo a v rovnakom trende pokračuje vlastne aj Monster hunter. Nie je to zase žiadna katastrofa, predsa len od filmu, v ktorom sa bojuje s monštrami z inej dimenzie a ešte najčastejšie pomocou rezných zbraní sa dá ťažko očakávať nejaký sofistikovaný zážitok, ale aj tak sa to dalo podať o niečo lepšie. Hlavne je to dejovo až príliš chudobné, ako obyčajná epizóda seriálu, žiadne lepšie spoznatie sveta alebo aspoň postáv, divák sa ani nenazdá a už je hlavná hrdinka sama uprostred púšte inej dimenzie, to sa dalo pekne pomaly budovať, či už napätie alebo záujem o ten svet, ale tu nič, len akcia. A aby toho nebolo málo, za partnera dostane len jedného domorodca, s ktorým sa ani nevedia dorozumieť. Ten scenár už skutočne jednoduchší byť ani nemohol. Ale zase dá sa na to pozerať, stále sa niečo deje a hlavne režisér to stále vie vizuálne pekne podať, zábery sú pekné, aj keď len postavy kráčajú po púšti a stále hrá do toho epická hudba, ktorá sa dá počúvať. A keď v druhej polovici do deja vstúpia aj vedľajšie postavy, konečne sa dočkáme aj nejakej zmysluplnej komunikácie a interakcie medzi postavami, ale zase je to celé strašne rýchle a už je tu finále. Postavy sú určite plusom, Milla Jovovich do takýchto filmov patrí, ako snáď žiadna herečka a po Resident Evil potrebuje zase niečo nové, mňa tu bavila, Tony Jaa je môj obľúbenec, ale už by mohol zahrať aj čosi zaujímavejšie, ako len poskoka a Ron Perlman to celé osvieži. A čo sa týka akcie, je jej tu plno a technicky je zvládnutá kvalitne, až na nejaké tie strihy, len mňa tento typ moc nebaví, bolo to až moc fantasy, skôr by som bral drsnejší prístup, ale vzhľad monštier je celkom slušný a vizuálne je to v poriadku. Aj preto som si viac užil úvod a hlavne finále s vojakmi, ktoré bolo ako z iného a teda omnoho lepšieho filmu. Takže Monster hunter nie je určite žiadny zázrak a druhýkrát by som to už nepozeral, ale asi už stále budem mať trochu slabosť pre Millu Jovovich v boji proti monštrám a ešte pri slušnom audiovizuálnom prevedení. Na ten priemer mi to stačí. 55%

• 15.2.2021  17:33

Tak už aj v juhokórejskej produkcii sa pokúsili o svoj veľkolepý sci-fi epos a nedopadlo to vôbec zle, len to nie je úplne to pravé pre mňa. Už na prvý pohľad určite zaujme skvelý vizuál, všetko je to epické a technicky špičkovo zvládnuté, len je to také až moc americké. Hlavne spočiatku som si k tomu hľadal cestu trochu ťažšie, dej načrtne viacero zaujímavých témat, ale žiadnu poriadne nerieši, moc sa skáče medzi všetkým možným a hlavne je to také umelé, ničomu som neveril a o nič sa viac nezaujímal. V americkej produkcii takéto sci-fi rovno vynechávam. Ale aspoň sa tu stále niečo deje, nenudil som sa a tie témy ponúkali nejaký potenciál, tak som tomu určite chcel dať šancu. A neurobil som chybu, po nájdení dievčatka sa to konečne trochu ukľudní, dej začne byť priamejší, začali si ma získavať aj postavy a druhá polovica je už celkovo zaujímavejšia a film sa mi už páčil až do konca. Na taký vysokorozpočtový film by som ale čakal trochu známejšie obsadenie, všetko to sú schopní herci, ktorých som už viackrát videl, ale žiadny skutočný ťahúň, ktorý by si pozornosť strhol na seba a s výnimkou hlavného hrdinu, ktorý prežíva zaujímavú traumu a bol som zvedavý, či sa to nejak vyrieši ani nemajú viac osobného priestoru. Ale zase sa mi páčil hlavný záporák, Richard Armitage, ktorý mi tu prišiel ako taký mladý Liam Neeson, charizmatický a s pôsobivým hlasom a dobre vykreslenou motiváciou. Film ale zlyháva v takých tých tradičných zložkách, akcia je síce veľkolepá a je jej pomerne dosť, ale všetky tie veľké akcie sú strašne prestrelené, bolo mi jedno, čo sa v nich deje, všetko len lieta, skáče a strieľa v takom tom americkom štýle a menšie akcie sú zase také bez náboja a aj také vystrieľanie civilistov vôbec nepôsobí ani trochu drsne. A humor je tiež len taký, aby tu nejaký bol, ani hláškujúci android nie je žiadny zázrak, ale možno dvakrát som sa aspoň pousmial. Takže celkovo som rád za každý takýto pokus mimo americkej produkcie a ešte keď to aj skvelo vyzerá. Ja síce fanúšikom nie som, uprednostňujem úplne iný typ sci-fi, ale ubehlo mi to veľmi rýchlo, až som bol prekvapený a hlavne druhú polovicu sa mi na to už ozaj dobre pozeralo. 64%

• 14.2.2021  14:35
    Wrong Turn (2021)

Pôvodný Wrong turn je žánrová klasika a jeden z najlepších lesných slasherov vôbec, vo svojej dobe ma to mimoriadne bavilo, tie údajné pokračovania sa už ani za pokračovania označiť nedajú, logicky už nešli do kina, to sa pri takej kvalite aj dalo čakať a pri štvorke som s tým nadobro skončil, to už bolo pod hranicou znesiteľnosti, preto som bol na túto novú verziu zvedavý a je to teda veľmi zaujímavý prípad. V prvom rade mi príde škoda, že sa názvom k sérii vôbec aj priraďuje, keď to s ňou má spoločné akurát ten les a krv, keďže je to aj samo o sebe dostatočne kvalitný film, aby si zaslúžil svoj originálny názov a možno rozbehol aj svoju sériu, aj keď pri spomienke, ako to dopadlo v prípade pôvodného filmu radšej nie, vtedy som si to veľmi prial, ale aj okamžite oľutoval. Spočiatku to vyzerá ako klasika, partia mladých ľudí na výlete, ktorí sa už stihli pohádať s miestnymi a teraz si vyberú zlú cestu, na ktorej ich nič dobré nečaká, ale postupne sa to predsa len trochu zmení, dej ide v iných koľajach, než som očakával, vďaka dĺžke je to aj prepracovanejšie, každú chvíľu niečo prekvapí, každý dôležitý prvok dostane adekvátny priestor a páčilo sa mi, ako to na rozdiel od takmer všetkých podobných filmov vôbec nie je čiernobiele a karty na všetkých stranách sú rozdané zaujímavo. Preto som ani nevedel, ako chcem, aby sa film skončil, nechal som tomu voľný priebeh a teda nie som sklamaný, hlavne celá druhá polovica ma už dosť bavila. Postavy ma spočiatku trochu sklamali, nikto nebol sám o sebe zlý, ale predsa len dvojica homosexuálov a rasovo odlišný pár, na šesťčlennú skupinu je tých menšín akosi moc, pričom v tom jedinom klasickom páre je muž samozrejme najväčší zbabelec, toto si už skutočne môžu odpustit, ale aspoň hlavná hrdinka ma až na to chvíľkové moralizovanie bavila po celý čas a keď už dôjde na to hlavné, prestal som si to všímať a bol som zvedavý, ako sa k odstraňovaniu týchto postáv tvorcovia postavia. Samotné vraždy možno nie sú až tak zaujímavé, film síce ponúkne pár drsnejších záberov, ale väčšinou až po samotnej akcii, ale priznám sa, že už mi to je vlastne aj úplne jedno, predsa len ten vkus sa za tie roky zmenil, dej je predsa len podstatne dôležitejší a ku koncu sa trochu pritvrdí aj na akcii, takže si tu moc nesťažujem. Jedine to napätie by som uvítal, priznám sa, že to som vôbec nepocítil, ale inak si nesťažujem. A ani technicky tu nemám čo vytknúť, prostredie je atraktívne, kamera ideálna a efekty tiež nesklamú, tu nie je problém. Takže najlepšie by bolo vôbec si nevšímať názov, to tomuto filmu zbytočne podkopáva nohy, ale mne sa to podarilo a užil som si to. Určite jeden z tých lepších filmov na túto tému za dlhú dobu. 76%

• 8.10.2020  18:20

Juhokórejskú produkciu som v poslednom čase trochu zanedbával, ale musím sa k nej zase viac vrátiť, keď v nej stále vznikajú také filmy, ako práve Deliver us from evil. Scenárista a tentoraz aj režisér Hong Won-Chan už napísal viacero hitov, Chaser, Yellow sea, aj Confession of Murder sú všetko vydarené thrilleri, ktoré na to idú trochu inak, než väčšinou a aj tentoraz ponúkol perfektnú zápletku a scenár, vo svojom žánri jeden z najlepších za dlhú dobu. Špičkový nájomný zabijak sa rozhodne skončiť so svojou kariérou, ale na žánrové prekvapenie sa ho jeho organizácia nesnaží zastaviť a zneškodniť, ale ešte sa vďaka nim dozvie, že jeho dcéra, o ktorej doteraz nevedel je vo vážnom nebezpečenstve a aby toho nebolo málo, ide po ňom aj brat poslednej obete, psychopatický vrah, ktorý sa nezastaví pred ničím. Celkovo mi to príde ako ten najideálnejší žánrový kompromis, ani to nie je zbytočne prekombinované, ale ani jednoduché béčko, všetko tu má potrebný priestor, aby to fungovalo tak, ako má, takže v tomto ohľade tu nemám absolútne čo vytknúť. Čo sa týka obsadenia, Hwang Jung-Min hrával až príliš moc v rôznych romantických a ľahších žánroch, aby som ho tak automaticky prijal v takejto úlohe, ale v posledných rokoch už predsa len hráva aj v akčnejších filmoch a hlavne je to schopný herec a veľký sympaťák, takže ma bavil a fandil som mu v každom jeho kroku, ale o nič nezaostáva ani Lee Jung-Jae, s ktorým tu vytvorili rovnocenných protihráčov a toho psychopata si teda užíva. Zvyšok postáv už nemá až tak veľký priestor, ale rozhodne vyniká ešte transsexuálny pomocník v Thajsku, ktorý to zahral parádne a pri tých jeho rečiach a grimasách som sa teda bavil. Akciou sa trochu šetrí, nie je to čistokrvná akčná žánrovka, ale nevadilo mi to, ten príbeh a postavy ma bavili až moc, aby som sa musel tešiť na tú akciu a ani tá určite nesklame. Nie som z nej unesený, mnohé juhokórejské akčné filmy majú zaujímavejšiu akciu, ale súboje majú solídnu choreografiu a nie sú ani zle natočené, čakal som podstatne horší strih, len tie spomaľovačky sa do takéhoto drsného thrilleru podľa mňa nehodia a krvi je tiež dostatok, aj keď tie najdrsnejšie momenty sú mimo záber. Ale dobre zvládnuté sú aj prestrelky a naháňačky, až na tých pár prehnaných momentov. Taký skok do idúceho auta cez rozstrieľané sklo vyzerá síce dobre, ale ozaj sa hodí do tých zábavnejších filmov, nie takéhoto surového. Ale sadlo mi to celkové pojatie, kedy vlastne obaja súperi sú pomaly nezničiteľní zabijaci, ktorí si môžu uškodiť len navzájom, všetci ostatní sú len do počtu, aby mal kto umrieť a ešte aj tá zásahová jednotka je tu len tak mimochodom a nikto si z nej hlavu nerobí, oni dvaja si idú len po sebe. Vizuálne je to špičkovo zvládnuté, prostredie je atraktívne a dokonca na mňa zafungovali aj emócie. Zabijak s dcérou nemajú veľa spoločných scén, ale niektoré teda zapôsobia Takže jedine akcia ma trošku sklamala, za špičkou juhokórejskej produkcie určite zaostáva, ale zvyšok je vynikajúci, užíval som si to od prvej do poslednej minúty a musím hodnotiť plným počtom, skvelý film. 85%

• 6.10.2020  18:31
    Seized (2020)

Je smutné sledovať, v akej rozpočtovej kategórii sa momentálne pohybujú Scott Adkins a jeho dvorný režisér Isaac Florentine, ktorí síce nikdy netočili pre kiná, ale kompetentné akčné filmy v ich filmografiách rozhodne nechýbajú, ale to sa o tomto filme tak ľahko povedať nedá. Inak to vôbec nie je zlé, štandardný príbeh o snahe zachrániť uneseného syna a likvidáciách členov kartelu, len tá záporná strana tu nie je tak čisto záporná, ako to býva zvykom a celkom to osvieži a tak ma bavili aj tie spoločné dialógy medzi hlavným hrdinom a záporákom, aj keď väčšinou len cez telefón. Ale príliš je tu vidno, že tvorcovia nevedia, ako vyplniť dej a tak sú mnohé scény podstatne dlhšie, než obvykle a tak tu sledujeme Adkinsa, ako v dlhom zábere bez strihu vchádza do reštaurácie, otvára si bránu pre odchod auta a podobne, jednoducho scény, ktoré sa inak riešia strihom sú tu v plnej verzii. Pôsobí to jednoducho trochu odfláknute. Akcia tiež nie je zlá, je jej dostatok, choreografia súbojov a prestreliek je slušná, lokácie nie sú zlé a síce súboje nie sú tak dlhé a náročné, ako býva často u Adkinsa zvykom, nevadí mi to, nemusí pôsobiť v každom filme rovnako, tu sa jednoducho každého čo najrýchlejšie zbaví, len možno až moc rýchlo, nikto mu nedá zabrať a protivníci sú tu ozaj len figúrky na odstrel, prípadne rýchlu elimináciu. Ale aj tak to celé kazí ten lacný vizuál. Opäť strašne viditeľné digitálne výstrely a krv a dokonca aj tej je málo, prišlo mi, že aj na tej šetrili a protivníci sa po zastrelení len väčšinou hodia na zem. Inak je akcia prehľadná, ale v predchádzajcich režisérových počinoch bola určite okulahodnejšia, tu kamera neberie akciu z tých najideálnejších uhlov. Ale predsa len som sa relatívne bavil. A v rámci obsadenia tu za niečo stoja len dve postavy, Scott Adkins tu hrá zase toho svojho sympaťáka, ktorý sa musí vrátiť do akcie, ale dobre to uhral aj Mario Van Peebles. Mimo nich to nestojí za pozornosť, či už Adkinsov syn alebo členovia kartelov. Takže na to jedno pozretie sa to dalo, ale to je pri tejto kombinácii Adkins/Florentin predsa len dosť málo. Pri normálnom rozpočte by to bola slušná žánrovka, ale ten ultra lacný vizuál na úrovni nejakých youtube videí sa pri tom znemožňuje skutočne baviť, 52%

• 24.9.2020  18:19

Mimoriadne prekvapenie. Toto je presne taký typ filmu, ktorý predbežne vôbec nesledujem, nevidel som ani trailer, ale tématika nie je zlá, seriál Stranger Things ukázal, že deti riešiace problémy dospelých dokážu stále nadmieru zabaviť aj dospelého diváka a tu som dostal rovno v hlavnej úlohe aj jeho najlepšiu postavu, tak som pri správnej nálade neváhal a pustil si to, ale že ma to bude až tak moc baviť, to som teda nečakal. O príbeh tu vlastne ani tak nejde, pátranie po matke nie je až tak nápadité, rovnako ako ďalšia zápletka s ochranou markíza, kde už logika aj dosť hapruje už vo svojej samotnej podstate a na pomery Holmesa to nie je zase tak rafinované, ako by možno niekto čakal, ale tu sú klady úplne inde. Celé je to strašne hravé, má to perfektnú oddychovú atmosféru, skvelé tempo bez jedinej slabej scény a s úžasnou Millie Bobby Brown, ktorá je tu dokonalá, prakticky nezlezie z obrazovky a je to presne ten typ postavy, ktorý sa nedá neobľúbiť. Tá správna rebelka a bojovníčka, ktorá má vždy vlastný názor a nenechá sa ovplyvniť spoločnosťou okolo nej. A celé samozrejme v zábavnej forme. Dokonca aj to neustále prihováranie sa divákovi ma vôbec nerušilo a užíval som si to. Toto ma už od prvých minút chytilo a pustilo až na konci s pocitom, že by som chcel ešte viac a užíval si s týmito postavami ďalšie minúty a dobrodružstvá. Všetko je tu tak správne dávkované, troška napätia, nejaká tá akcia, ale našťastie iba v umiernenej forme, tu som nič veľké nechcel a kopa prirodzeného humoru. Tu som sa usmieval po celý čas. Toto skutočne celé stojí na Millie Bobby Brown, ale to som len rád, že sa z toho nestala žiadna rodinná tímovka, ako to býva väčšinou zvykom, hlavná hrdinka si všetko vyrieši sama s menšou pomocou jej nového priateľa, markíza, ktorý je úplne bez problémov. A hviezdy ako Henry Cavill, alebo Helena Bonham Carter tu nakoniec nemajú až tak veľký vplyv, ale aj ich postavy sú dostatočne sympatické a zaujímavé a tak ma aj v tom málom bavili. Vizuálne to vyzerá veľmi dobre, výprava je očakávanie trochu digitálna, ale v tomto type filmu to vôbec neprekáža, lokácie sú atraktívne, parádne k tomu sedí aj hudba, takže ani v tomto filmu nemám čo vytknúť. Takže skutočne mimoriadne príjemné prekvapenie, objektívne sa tomu dá niečo vytknúť, ale mne tu nevadilo vôbec nič, dokonalý rodinný film s perfektnou atmosférou, postavami, humorom a technickým prevedením, už pár mesiacov som si nejaký film takto neužil. Hneď by som bral pokračovanie. 85%

• 18.9.2020  10:05
    Rogue (2020)

Podľa tématiky by som očakával to najpodradnejšie, pričom drvivá väčšina filmov,v ktorej ľudia čelia dravej zveri za moc nestojí, ale Rogue natočil Michael J. Bassett, ktorý má na svojom konte aj pár veľmi slušných filmov, aj keď nič za poslednú dekádu, tak som tomu pri správnej nálade skúsil dať šancu a náhodou som až prekvapený, ako ma to bavilo. Veľkým plusom je to africké prostredie, ktoré predsa len nie je až tak ohrané a film spočiatku vyzerá na pomery svojho typu dosť výpravne. Síce sa dej na väčšinu, hlavnú časť filmu presunie do jedného tábora, ale rozohraté to bolo dobre a už mi to nerobilo problém, vlastne je to aj logické. Poteší, že problém tu nerobí len samotný lev, ale aj početná polovojenská organizácia, ktorá sa chce pomstiť a tak nemajú priestor len v úvode, ako som si myslel, ale aj v celom finále. Dejovo sa tu nenájde nič nové, ale stále sa tu niečo deje, presne napĺňa potreby žánru a ešte to má aj myšlienku, film upozorňuje na levie farmy, ktoré slúžia len pre zbohatlíkov, ktorí si chcú zastreliť svojho leva a dokonca je to ešte aj legálne. Samozrejme to zase nič neovplyvní, ale páči sa mi, keď sa na to aspoň upozorňuje. Veľmi spokojný som s obsadením, máme tu zaujímavú skupinu žoldnierov, ktorým ide hlavne o peniaze, takže najprv si moc sympatií nezískajú, ale to sa rýchlo zmení, Megan Fox ako ich drsná veliteľka nie je samozrejme dvakrát dôveryhodná, ale snaží sa a páči sa mi, že tu nie je vykreslená, ako typický správňak a navyše nie je veliteľom preto, že je najlepšia, ako to býva v iných filmoch, ale len preto, lebo má tie správne kontakty a mužstvo ju vlastne ani moc neuznáva. Ale celá jednotka je dobre zložená, na čele s Philipom Winchesterom, ktorý zabáva celý film, ten jeho prístup, hlášky a ešte aj pesnička, v ich spoločnosti som strávil príjemný filmový čas. Len ten hlavný ľudský záporák je opäť taký o ničom, nevyvoláva žiadny rešpekt, ale o neho tu moc nejde. Akcia celkovo nie je zlá, úvod a záver sú na pomery takýchto menších filmov dosť veľkolepé, ale kazí to ten digitál. Lev je strašne animovaný a ešte aj tie výstrely a niektoré výbuchy. Toto kazí dojem. Ale inak ma to bavilo, film funguje v akčnom, ale aj hororovom žánri, oboch je tu v akcii zastúpený dostatok, takže som si celkom užíval boje s ľuďmi, ale aj čelenie levovi. A ten tu má aj dobre vysvetlenú motiváciu. Len dosť viditeľne pôsobí ten nepomer medzi úvodom a záverom, keď sa z organizácie, ktorá pôsobí najprv nebezpečne a v úvode narobí hrdinom veľa problémov stane zase len taká armáda štatistov, s ktorou si poradia pomaly dvaja slabo ozbrojení žoldnieri, ale to už k tomuto žánru patrí. A Michael J. Bassett odviedol dobrú prácu, rozpočet mu síce trochu podpopáva nohy, ale zvládol to veľmi dobre. Takže celkovo si myslím, že to hodnotenie je zbytočne kruté a odradí kopu potenciálnych divákov, ale dostal som parádne žánrové béčko, ktoré si s radosťou pozriem znovu. 75%

• 7.9.2020  15:31
    Mulan (2020)

Podobné filmy sa už v čínskej produkcii prakticky nevyskytujú, odmyslias si tie extrémne predigitalizované, na ktoré sa už nedá pozerať a veľmi mi chýbajú, preto som sa tešil aj na tento americký prírastok do žánru a Mulan ma teda nesklamal. Animovanú Disneyho verziu nepoznám, skôr tie jeho čínske verzie, takže absencia niektorých známych prvkov mi vôbec nevadila, skôr naopak, ale zase pribudli ďašie, niektoré lepšie, ale aj horšie. Príbeh je klasika a nielen pri tejto legende, tu nechýba žiadne klišé všetkých podobných filmov, ale mňa si to hneď získalo. Hlavne prvá polovica, v ktorej sa vlastne ešte nedeje to hlavné je výborná, postavu Mulan som si hneď obľúbil, od útleho detstva až do dospelosti, udeje sa tu toho dosť, život v civile a hlavne v armáde, k tomu atraktívny tréning, má to skvelú atmosféru a sympatické postavy, toto kľudne mohlo byť aj dvakrát dlhšie, užíval som si to. Druhá polovica je už akčnejšia, ale predsa len béčkovejšia, než by bolo vhodné, ale stále si to drží úroveň a nudiť to rozhodne nezačne. A poteší aj pekné finále, už po samotnej akcii. Obsadeniu nemám veľa výhrad, Yifei Liu je skvelá, sympatická, fandil som jej celý čas, Donnie Yen v úlohe inštruktora, mohol mať aj viac priestoru, ale vo všetkých svojich scénach je to ten sympaťák, ktorého som si už dávno obľúbil a trochu sa predvedie aj v akcii, Jet Li ako vládca je tu skôr z úcty k jeho osobe, nemá tu čo hrať, ale som rád, že som ho po dlhšej dobe zase chvíľu videl. Gong Li mám rád, ale táto jej čarodejnica bola dosť zbytočná a Jason Scott Lee sa tu vôbec nehodil, to je záporák vhodný do menších béčkových akčných filmov, nie do takéhoto veľkofilmu. Ale hlavne kladné postavy sú dobre obsadené a plné sympaťákov, ktorých som si hneď obľúbil. Pri akcii treba brať v prvom rade do úvahy, že je to vlastne rozprávka, nie žiadny historický veľkofilm, preto určite nemôžem byť sklamaný. Absencia krvi tým pádom neprekáža, súboje sú solídne, vizuálne, aj choreografiou a ani tá väčšia akcia nie je taká zlá. Len tú časť s lavínou by som vystrihol, prišlo mi to navyše a dosť mimo. Ale je to rozprávka, videl som aj horšie scény v serióznejších filmoch. Niki Caro to zvládla, dodala filmu presne tú atmosféru, ktorú som chcel, vizuál je pekný, výprava veľkolepá a veľmi pekná a je to ten kompromis medzi realitou a digitálom ktorý ešte znesiem. Takže ja som sa na Mulan tešil a aj keď je tu toho dosť, čo by sa dalo zlepšiť, dúfal som, že to dopadne aspoň takto. Pekný film a nevidel som ho posledný krát. 77%

• 2.9.2020  19:28
    Tenet (2020)

Inception 2. Interstellar mi dokázal, že aj Nolan dokáže natočiť komplexný film, ktorý funguje v každom ohľade, ale pri Tenet zase predvádza presne svoj štandard, ako aj pri Dunkerk alebo práve Inception, čo je tentoraz kritika. Prvotriedne funguje audiovizuál, ten je skutočne priam dychberúci, nádherný obraz, špičková kamera a dokonalý strih, aký sa pri moderných veľkofilmoch objavuje len veľmi zriedka, celé to vyzerá takmer až fotorealisticky, vrátane špičkových efektov. Tu si dali všetci veľmi záležať a výsledok je vidieť. A rovnako funguje aj akcia, tu sa Nolan stále len zlepšuje. Ešte pred desiatimi rokmi ma akcia v jeho filmoch vôbec nezaujímala, točil ju príliš sterilne, ale odvtedy sa len zlepšuje a tu sú všetky tie súboje, prestrelky, naháňačky a explózie parádne. Finále ako z vojnového filmu si s radosťou pozriem ešte viackrát, ale moc nezaostávajú ani taký obrátený súboj alebo automobilová naháňačka. Vlastne každá dynamickejšia scéna je výborná, ešte aj taká plavba na jachtách je okulahodiaca. Absencia Zimmera tiež nakoniec nie je veľký problém, hudba síce samo o sebe zase tak dobrá nie je, ale v rámci filmu funguje perfektne. Ale tu už klady prakticky končia, zvyšok je už príliš rozporuplný. Hlavne ten príbeh. Nolan si opäť vybral netradičnú tému, ktorú sa snaží pojať netradičným spôsobom, tieto hry s časom na prvý pohľad vyzerajú parádne, ale nemôžem si pomôcť, mňa to jednoducho priebehom času pomaly prestávalo zaujímať. Scenár je poriadne prepracovaný, to sa mu uprieť nedá a nie som si istý, či som úplne všetkému pochopil, ale prišlo mi, že si to Nolan časom upravoval podľa toho, ako mu to práve vyhovovalo. Hlavne tá posledná tretina. Tempo je mimo tých dynamických scén dosť pomalé a dávkovanie nových informácií dosť sporadické, tak som sa už aj občas celkom nudil. Stále som dúfal, že príde nejaký zvrat, ktorý to celé dostane do inej roviny, alebo sa aspoň dozviem niečo viac o budúcnosti, ale nanešťastie sa film až do konca drží len ten sci-fi špionážnej roviny a tak na konci som sa nevedel zbaviť silnej pachuti, že som čakal podstatne viac. A rovnako sú na tom aj postavy. Herci sú schopní, skvelý je Robert Pattinson, ten tu s prehľadom vyniká, k tomu charizmatický záporák Kenneth Branagh, sympatická Elizabeth Debicky a ani ten John David Washington nie je zlý, aj keď na hlavného hrdinu takéhoto ambiciózneho veľkofilmu podľa mňa nemá, ale mňa tie postavy skoro vôbec nezaujímali a ich motivácie boli teda veľmi zle podané. Nikomu som neveril vôbec nič. To nemohla mať napríklad matka nejakú spoločnú scénu s vlastným synom, aby som jej trochu fandil v snahe získať ho pre seba? Tu som jej ani v tom necítil potrebu fandiť, keď som ich za tie dve a pol hodiny spolu prakticky nevidel. Jedine ten Pattinson pôsobí trochu živo, ostatní vôbec. Nolan točí väčšinou tak neuveriteľne chladne, že sa to prenesie aj na mňa a je mi úplne jedno, kto prežije a čo sa vlastne deje. Aj keď ide rovno o záchranu sveta. Takže Tenet rozhodne nie je film, ktorý by sa dal odpísať, kladov má dosť a rád si ho ešte pozriem, ale lepšie ho hodnotiť nemôžem, nudil som sa dosť často a keď ma nezaujíma, ako skončia hrdinovia a ani ten príbeh, je to dosť veľký problém. Ale určite sa oplatí vidieť v kine. 66%

• 10.7.2020  18:46

Úprimne som čakal, že Netflix svoje najbližšie akčné filmy viac ponesie v štýle úspešného a parádneho Extraction, Old Guard je zase na iný spôsob, ale žeby som bol sklamaný, tak to určite nie. Zápletka je klasika, skupina ľudí s výnimočnými schopnosťami je hľadaná mocnou korporáciou, aby ich skúmala, to tu bolo nespočetnekrát, ale zatiaľ čo som sa pôvodne obával celého toho motívu nesmrteľnosti, tak to bolo podané dobre, nakoniec to tu nie je až také jednoznačné a celá tá mytológia sa mi páčila. A tak som nepotreboval len akciu, aby ma to bavilo, ale aj všetky tie ich rozhovory so spomienkami na minulosť ma dokázali zaujať. A keďže sa tu stále niečo deje, nemal som s tým problém až do konca. Postavy ale mohli byť trochu lepšie obsadené, Charlize Theron je výborná ako vždy, tá sa v posledných rokoch v akčnom žánri našla, ale tí jej priatelia mohli byť aj charizmatickejší a zase ten nápad s homosexuálmi si mohli odpustiť, to ma tu fakt nezaujíma, kto je ako orientovaný. Ich nová posila mi spočiatku nebola moc sympatická, ale postupom deja ma stále viac bavila a poteší aj Chiwetel Ejiofor, ktorý tu jediný nie je čiernobiely. Ale ten hlavný záporák je úplná nula, ešte že má tak málo priestoru. Akcia je tiež skôr sklamaním, viditeľne sa snaží ísť v štýle Wicka, Atomic blonde a podobne, ale vo výsledku je to riadny rozdiel. Súboje sú pomalšie, málo tvrdé a našiel som si tu asi len jeden lepší moment za celý film. Tu sa dalo všetko zlepšiť. A na to, že sa jedná o bojovníkov naprieč storočiami mohla byť choreografia tiež trochu nápaditejšia. Ale pozerať sa na to dá, prestrelky sú zase plné headshotov, len je to celé taký štandard. Celkovo je to síce trochu komornejšie, ako by som od Netflixu čakal, ale rozpočet aj tak nebol najmenší a tak technicky je to zvládnuté dobre. Ale tie spievané pesničky si mohli odpustiť, tie sa do jednotlivých scén vôbec nehodili. Takže Old Guard určite nebude taký hit, ako bol napríklad Extraction, toto nie je tak divácky prívetivé, ale ja som si pri tom spomenul na časy, keď som si užíval béčka typu Resident Evil alebo Underworld, ktoré mi tiež celkom chýbajú, občas taký film poteší a Old Guard mi to trochu vynahradil. A pokračovanie by som bral, tá mytológia má potenciál, len nabudúce zohnať lepší štáb akčných scén. 70%

• 26.4.2020  19:21

Poriadnych akčných filmov, ktoré si berú to najlepšie z klasík a vypomáhajú si modernými prístupmi moc nie je, tak som rád za každý nový, keďže toto je asi tá jediná správna cesta, ako môže žáner zostať nažive. Netflix vie podporiť zaujímavé projekty a obdariť slušným rozpočtom aj filmy, ktoré by sa inak do kín dostali len s problémami a tak som na Extraction bol dosť zvedavý a som aj celkom spokojný, len sa rozhodne nejedná o žiadnu žánrovú udalosť, na ktorú sa bude roky spomínať, ale rozhodne slušnú žánrovku. Príbeh je klasika, špičkový žoldnier s nejakou tou traumou z minulosti dostane za úlohu oslobodiť syna šéfa zločineckej organizácie, ktorého uniesol jeho hlavný konkurent, ale samozrejme sa všetko pokazí a zostane na to prakticky sám a chce svoju úlohu dokončiť. Aj spracovanie je s výnimkou stredu príjemne svižné, veľa hluchých miest tu nie je, len mi príde, že väčšina prvkov funguje len tak napoly. Film má zaujímavé jednotlivé atrakcie, ale chýba tu potrebná žánrová gradácia, film by kľudne mohol trvať ešte hodinu, priniesť ďalšie lokácie a divák by si to ani nevšimol, vôbec som vo finále necítil, že sledujem finále. Chris Hemsworth ako žoldnier funguje na jednotku, ale tú traumu a snahu chrániť chlapca za každú cenu som mu moc neveril a rovnako nejaká chémia so záporákom tu vôbec nie je, s tým sa ani raz nestretne, stačilo málo, trošku to všetko viac dotiahnuť a bolo by to ešte lepšie. Ale páčilo sa mi, že z toho chceli aspoň trochu urobiť tímovku, len toto snipera mohli nechať, ten si ma za pár minút získal a páčila sa mi aj tá minilínia s ambicióznym mladíkom, ktorý bol rád, že dostal šancu, to mohlo mať aj viac priestoru. Takže sa na to pozerá dobre, len prakticky v každom výraznom prvku sa dalo ísť ešte ďalej. Z obsadenia tu mimo Hemswortha zaujme snáď len jeho nadriadená, ktorej prístup sa mi páčil a konkurenčný zabijak s ktorým mali viac spoločné, než si pôvodne mysleli. Zvyšok splní svoj účel, ale tým to končí a taký David Harbour je tu úplne zbytočný, Hlavným lákadlom je samozrejme akcia, ktorej je dostatok, je perfektne natočená a až na pár horších efektov technicky špičkovo zvládnutá, hlavne tú sekvenciu na jeden záber je radosť pozerať, ako sa s tým pohrali. Na prvý pohľad má všetko, čo mám rád, drsné súboje, v ktorých cítiť každý úder, celkom často sa používajú nože, prestrelky, v ktorých hlavný hrdina aj ako žoldnier pôsobí, či už pohybmi, výstrojom alebo správaním v akcii, takže mení zbrane, kontroluje zásobníky a podobne a je to všetko parádne skombinované, takže sa streľba strieda s nejakým tým súbojom a doplnené nejakým tým kaskadérskym kúskom alebo použítím dopravných prostriedkov. Len tu chýba niečo vlastné, všetko už bolo použité inde, možno aj trochu lepšie a v poslednom období, takže nejaký ten wow efekt tu úplne chýba. A tiež ma sklamali radoví záporáci. Ja nemám rád, keď sú protivníkmi nevinní policajti a členovia zásahových jednotiek. Iba v prvej akčnej scéne sa likvidujú slizkí gangstri a to som si vychutnal, ale inak umierajú takmer len nevinní. A zabíjanie takýchto postáv si vychutnať nedokážem. Sam Hargrave je viditeľne skôr ten kaskadér, takže sa vyhral skôr s tou technickou stránkou akcie. V iných ohľadoch sa dalo ešte pridať, ale na debut je to slušná práca. Takže možno som trošičku sklamaný, tých menších záporov je tu skutočne dosť a pritom nič, čo by sa nedalo upraviť, ale tú zanietenosť tvorcov tu cítiť, Chris Hemsworth ma v dobrom prekvapil, toto bolo asj prvýkrát, čo ma skutočne bavil a akcia určite stojí za pozretie. Ešte si to kľudne pozriem. 76%

• 3.3.2020  17:23
    Pan deng zhe (2019)

Roky som sa tešil, keď Čína prestane peniaze vkladať len do historických a fantasy veľkofilmov, ale začne viac konkurovať západu, no ako s tým začala, veľmi rýchlo ma to prešlo, moc im to nejde a teraz došlo aj na môj mimoriadne obľúbený horolezecký žáner a teda je to bieda. A pritom by tomu tak vôbec byť nemuselo. Ja skutočne netuším, na čo je toto dobré a pre koho je to určené, to snáď ani nemôže nikoho baviť. Väčšina zložiek je pritom v pohode, mám tu parádnu zápletku o čínskej expedícii na najvyšší vrchol sveta, veľkolepé prevedenie a sympatické postavy v zložení hviezd ako Jacky Wu alebo Ziyi Zhang. Ani ten patriotizmus mi tak nevadí, je samozrejme veľmi prehnaný, ale to tu už presne takto očakávam a určitým spôsobom sa mi aj páči. A pokiaľ sa film neodohráva v horách, kľudne by som ho označil aj za nadpriemer. Mňa jednoducho ten príbeh o neuznanom hrdinovi, ktorý sa zase snaží všetko zachrániť a urobiť preto všetko bavil a také výcvikové stredisko pred výstupom som si užil. Takže tu mám skvelú východziu pozíciu na dobrý dobrodružný film. Ale to horské prostredie a akcia, to je niečo nepredstaviteľne zlé. Prostredie je strašne umelé, digitálne a nerealistické, takže hory sa tu užiť nedajú, ale tá akcia, to je zlý sen. Keby jej aspoň nebolo toľko a šetrilo sa ňou, ako v iných filmoch tohto typu, ale tu to nehrozí. Tu akoby sa tvorcovia snažili vymyslieť nie len najprehnanejšiu, ale rovno najdebilnejšiu scénu, aká ich napadne a tlačia ich do diváka s takou intenzitou, že to je až nestráviteľné. Od samotného začiatku sa tu dejú veci, ktoré nie sú zábavné, ani zaujímavé, len jednoducho trápne. Už úvodné lezenie na skalnú stenu naboso neďaleko vrcholu Everestu ma vydesilo, ale aspoň som to najprv bral, ako snahu ukázať sebaobetovanie za vyššie ciele, ale nie, keď sa to na postave prejavilo len miernym krívaním, ale to bol len úvod. To, čo nasleduje hlavne celú druhú polovicu, to ešte mnohonásobne predčí, všetky tie akcie s rebríkmi a pády, skoky a záchrany na všetky spôsoby, to sa musí vidieť, lebo nechápem, ako sa niečo také dá vymyslieť. A tá akcia s nočnou víchricou, lietajúcimi stanmi a rebríkmi, to sa už ani nedá okomentovať. A ani neviem, na čo je to vlastne dobré, veď to spoľahlivo zničí snahu o akékoľvek napätie alebo emócie a keď niekto umrel, bolo mi to jedno a ani som neriešil, kto to bol. A film sa ešte opiera o skutočné udalosti, keď jediné, čo tu bolo skutočné bola samotná veľká expedícia a upevnenie rebríku na skalnú stenu. Takže Climbers mohol byť pohodový dobrodružný film, len by to extrémne fantasy nesmeli votrieť aj sem, do filmu, ktorý by mal byť relatívne realistický, alebo aspoň zábavný. Keď si spomeniem na toľkými kritizovaný Vertical limit, tiež nemal s realitou moc spoločné, ale aspoň sa to trochu držalo v medziach a bolo to nápadité a slušne natočené, tak to nie je problém pozrieť. Toto je úplne mimo. Takže za tie zvyšné zložky to na ten mierny podprimer stačí, ale akcia, to je čistý odpad. 43%

• 31.1.2020  11:28

Pôvodnú sériu Rýchlo a zbesilo mám síce napozeranú, ale až na piaty diel, ktorý je z nej jediný skutočný akčný film ju nijak zvlášť neobľubujem, diely predtým boli na môj vkus až moc autičkárske a tie potom zase stále prehnanejšie bez tej pravej žánrovej driny. Hobbs & Shaw mohli dopadnúť akokoľvek, berie si z nich najlepšie postavy, teda aspoň z tých prvých dielov, v ktorých sa objavili, potom to už aj s nimi išlo pomaly dolu vodou, ale predsa len sú to jedni z minima západných akčných hrdinov, ktorí na to ešte majú, len to by najprv museli hrať v skutočnom akčnom filme a toto si už len pokračuje v nastavenom štýle pôvodnej série. Príbeh, to je to najbéčkovitejšie z najbéčkovitejšieho a to tentoraz nie je kompliment, zase nejaký supervírus schopný zničiť ľudstvo a k tomu supertajná organizácia tvoriaca pomaly kyborgov. Takéto zápletky vôbec nemusím. A ani to prevedenie. Nemám nič proti odľahčeným akčným filmom, ale všetko s mierou. Žánrové klasiky osemdesiatych a deväťdesiatych rokov vždy vedeli, kedy majú byť zábavné a kedy aj trochu pritvrdiť, pridať trochu napätia alebo nejaký osobnejší motív, aby sa divák zblížil s postavou. Tu absolútne nič. Tu je hlavnú duo zajaté a mučené hlavným záporákom, sú obkľúčení armádou, ale aj tak to má atmosféru rodinnej večere. Takto sa akčné filmy nerobia. Ale aspoň musím uznať, že sa tu stále niečo deje a často sa striedajú lokácie, takže na moje prekvapenie som sa vôbec nenudil. No že by ma to dokázalo aspoň na okamih strhnúť, tak to ani omylom. Obsadenie je samozrejme na prvý pohľad veľkým plusom, akčné duo Dwayne Johnson a Jason Statham, ale pripadali mi tu strašne mäkkí a Idris Elba ako hlavný záporák tiež. Je to výborný herec, ale tu z neho nejde žiadny rešpekt a je rovnako mäkký ako hlavné duo. A tak najviac sa mi tu páčila Vanessa Kirby, ktorá si jediná drží úroveň. A rovnako je na tom aj akcia. Je jej tu plno, je rozmanitá a veľkolepá, ale vôbec neviem, čo ma z nej má baviť. A tu je ďalší obrovský rozdiel oproti prístupu žánrových klasík a tohto filmu. Akční hrdinovia boli vždy nesmrteľní, guľky sa im vyhýbali a vážnejšie zranenia tiež, ale aspoň sa netvrárili, že sú si toho plne vedomí. Keď sa akčný hrdina chystal urobiť niečo nebezpečné, urobil to iba keď musel, keď išlo o bezprostredné ohrozenie seba alebo blízkych a aj sa pritom tváril, že to bude asi bolieť. Ale tu? Keď zabijaci unikajú po stene mrakodrapu, Dwayne Johnson bez váhania vyjde von, aj keď pár metrov odtiaľ má výťah a doslova skáče dobrých dvadsať metrov z jedného zabijaka na druhého. Ale Jason Statham vojde do chodby s desiatkov ozbrojených protivníkov a nie, že by sa dokonalo sústredil na nich, lebo je to nebezpečná situácia, on má ešte čas obzerať, ako sa pritom tvári jeho kolega. Na prvý pohľad sa to tvári ako oldschool, ale pritom to má omnoho bližšie k Marvelovkám, než normálnym akčným filmom. A keď si akciu zhrniem, súboje sú strašne priemerné, stále tie isté chvaty, žiadny nápad, a necítiť z toho žiadnu tvrdosť a bolesť. V ľubovoľnej sólovke má Statham lepšie bitky. Prestrelky sú kvôli ratingu strašne sterilné a tie veľkolepejšie scény sú síce nápadité, ale strašne digitálne a prehnané. Takže ani neviem, čo ma tu z toho malo baviť. A technicky je to vzhľadom na rozpočet, ťažko hodnotiteľné. Nemám prehľad vo vysokorozpočtových filmoch tohto typu, spomínané Marvelovky nepozerávam, ale ten digitál vidno nepretržite, tak to asi nebude žiadna sláva. Takže celkovo tomu ten priemer dám, nenudil som sa a aspoň to bolo celkom nápadité. Ale aj tak si myslím, že natočiť za takýto rozpočet akčný film s dvomi akčnými ikonami a dopadne to takto, tak je to riadna hanba. Keď si predstavím, že rok predtým mal premiéru iný akčný veľkofilm, Mission Impossible: Fallout, s rovnakým ratingom a porovnateľným rozpočtom a ten bol teda úplne iná liga. Omnoho fyzickejší, chlapskejší, skutočnejší, napínavejší, emotívnejší. Toto teda netuším, pre akú je cielovku. Raz bohato stačilo. A ak má akčný žáner pokračovať v tomto trende, nech radšej čo najskôr úplne zmizne. 55%

• 29.1.2020  18:58

Natočiť pokračovanie Osvietenia sa už od začiatku javilo ako dosť ambiciózny a náročný nápad, predsa len je to kultový film s viacerými prvotriednymi zložkami a prakticky jediný svojho druhu, ale Mike Flanagan je veľmi schopný tvorca a režisér, ktorý sa stále len zlepšuje, čo ukázal už v jeho nedávnom seriály The Haunting, ktorý sa mi veľmi páčil, takže som sa aj napriek slabším trailerom tešil, ale výsledok ma doslova až šokoval. Ale len v pozitívnom zmysle, lebo až takýto úžasný výsledok ma nenapadol ani v tých najoptimistickejších predstavách. Tu ani neviem, kde začať s chválou, ako sa to nesmierne vydarilo. Dĺžka je nielen na pomery žánru riadne nadpriemerná, ale nakoniec to nie je ani najmenší problém, práve naopak, chcel som len viac. Flanagan tu využíva skôr taký moderný seriálový systém, takže ten hlavný dej by sa určite dal vyrozprávať aj za polovicu času, ale načo, keď sa všetko môže pekne pomaly budovať a odhaľovať, dostanem tu niekoľko skvelých postáv na niekoľkých stranách, ktoré majú svoje scény, ktoré ich lepšie vykresľujú a celá tá mytológia je veľmi zaujímavá. V tomto žánri som sa s takto skvelým scenárom, ktorý by ma takto vtiahol a nepustil ešte nestretol. Aj keď to vlastne ani nie je horor. Skôr také inteligentné temné fantasy pre dospelých, ktoré ale skvelo funguje aj v tej dramatickej rovine. A tak mi vôbec neprekážalo, že trvalo možno trištvte hodiny, kým som sa v tom celom zorientoval, film ma vtiahol od prvej minúty a nepustil až do konca. Aj keď tá posledná fáza je predsa len najslabšia. Sama o sebe je výborná a rešpektujem, že to chceli tvorcovia viac previazať s pôvodným Osvietením, ale keď si šli svojou cestou, bavilo ma to viac, predsa len to bolo úplne nepredvídateľné. Ale aj tak je to jeden z tých filmov, akých je veľmi málo, kde sa tvorcovia z každej scény snažia vyťažiť maximum, audiovizuálne, herecky, aj scenáristicky, takže by som nevystrihol ani jednu minútu. A preto som veľmi rád za Director cut, ktorý film síce nijak zvlášť nezlepšuje, ani nezhoršuje, ale dostal som ďalšiu polhodinu s týmito skvelými postavami navyše. Obsadenie a ich postavy, to už nemohlo dopadnúť lepšie, Ewan McGregor snáď ešte nikdy nesklamal a aj tu je výborný, ale Rebecca Ferguson je tu úžasná, v súčasnosti je to asi moja najobľúbenejšia herečka a tu má nesmiernu charizmu, ale strašne sa mi páčila aj mladá Kyliegh Curran, ktorú môžem rovno označiť za najobľúbenejšiu detskú postavu. To jej sebavedomie a skvelý prejav, mimoriadne prekvapenie. A tie jej dva mimotelové strety s Ferguson sú vrcholy filmu. Takže hlavné trio už nemohlo dopadnúť lepšie, ale okrem toho aj Cliff Curtis, ako blízky priateľ hlavného hrdinu je tu mimoriadny sympaťák, poteší postava kamaráta ducha známeho už s Osvietenia a aj záporáci majú ešte charizmatického vranu a novú členku, ktorí tiež svoje scény vedia využiť. Tu sa nedá na nič sťažovať. Režijne a technicky je to čistá dokonalosť, úžasný vizuál, skvelá kompozícia záberov, taký prílet do domu by som mohol pozerať donekonečna, skvostná scéna a aj atmosféra je špičková, len nie úplne v hororovom duchu. Rovnako záporáci nie sú typickí hororoví záporáci, ale majú omnoho viac priestoru a dokážu si získať aj určité sympatie, ako by aj nie, keď majú takú herečku ako spomínaná Ferguson. A ten ich prístup je teda dosť sadistický a to sa mi páčilo a tak aj tie ich pomaly orgie pri zabíjaní majú niečo do seba. A hudba teda tiež vie riadne zapôsobiť, ten tlkot srdca bol skvelý nápad. Takže síce ma asi trochu mrzí to finále, ktoré ma nebavilo až tak moc, ako celý zvyšok filmu predtým, ale rešpektujem takéto ukončenie, aby sa to vrátilo tam, kde to celé začalo, inak je to vlastne dokonalé. Tu ma nenapadá nič, čo by som mohol vytknúť. Ešte si to určite pozriem veľakrát, ale aj tak viem, že som videl nielen rozhodne najlepší film roku, ale aj jeden z mojich najobľúbenejších filmov. 92%

• 17.1.2020  17:57

Po hrôzostrašnom Genisys a veľmi slabých traileroch som od Dark Fate radšej moc nečakal, ale o to viac som príjemne prekvapený, aj keď iba v určitých ohľadoch. V prvom rade to má konečne normálny príbeh. Tu sa tvorcovia až na pár maličkostí nesnažili zbytočne experimentovať, ale radšej ponúkli dynamickú naháňačku, ako boli v podstate aj prvé diely, pričom aj chémia medzi postavami celkom funguje a tak som nemal problém počúvať aj ich obyčajné dialógy. A za veľký plus považujem prakticky vymazanie monopolu Skynetu a Johna Connora a dali to do uveriteľnejšej roviny. Prvé diely stáli na tom, že prežitie ľudstva stojí na jednom mužovi a ohroziť ho može jeden počítačový systém, po ktorého zničení sa nič v budúcnosti nestane, čo je samozrejme logicky úplný nezmysel. Tu aspoň vidno, že to jednoducho urobí niekto iný, ak sa zničí Skynet, tak o pár rokov podobný systém vyvinie niekto iný a s ľuďmi, ktorí v prípade potreby dokážu prevziať iniciatívu, ako v tomto prípade v odboji by tiež nebol problém. Takže toto sa mi páčilo a beriem to za veľký prínos do tejto série, aspoň je to taký dospelejší pohľad. Ani s obsadením nemám väčší problém, páčilo sa mi to generačné rozloženie a tak tu poteší staršie zastúpenie legiend v zložení Linda Hamilton a Arnold Schwarzenegger, ktorého postavu som síce nepochopil, teda niektoré motivácie, ale uznávam, že to bolo celkom nápadité a vtipné. Mackenzie Davis ale posôbila skôr rozporuplne, v pár scénach sa mi páčila a v pár zase nie, a Natalia Reyes síce ako novodobá spasiteľka moc nepôsobí, ale vo filme mi nevadila. A výhrady nemám ani k hlavnému záporákovi, Gabriel Luna mi tu skvelo sadol. Takže v rámci príbehu a postáv som až prekvapivo príjemne spokojný. Ale potom je tu tá odvrátená strana a to je rozhodne akcia. Terminátor samozrejme nemôže byť bez akcie a ešte keď je to vlastne jedna dlhá naháňačka, ale tu som sa skutočne pri každej akčnej scéne nevedel dočkať, keď konečne skončí a zase sa začnú postavy normálne rozprávať. Všetko strašne prestrelené, terminátori tam skáču, lietajú, padajú a ešte v takom hroznom prevedení, tie efekty boli teda na áčkovú produkciu strašné. Nielen, že to nie je Terminátor, ale ani mimo toho to neobstojí, vidieť takúto akciu v nejakom seriály, v momente s ním končím, to sa snáď nemôže páčiť ani dnešným dvanásťročným deťom, kto toto schvaľoval. Možno iba tá prvá cestná naháňačka vyzerá aspoň priemerne, ale inak všetky tie súboje a pešie naháňačky, terminátor vo vrtuľníku, v lietadle, na lietadle, pod vodou a najlepšie hneď všetko po sebe, no hrôza. Ako keby bol taký strašný problém pozrieť si prvé diely a natočiť niečo podobné. Tu nechválim absolútne nič, vôbec ma to nebavilo. A režijne je to vo väčšine ohľadoch taký žánrový priemer. Mimo akcie sa na to pozerá dobre, ale zase chýba všetko to, čo bolo v prvých dieloch, silná atmosféra, pocit osudovosti alebo aj emócie. Tu to jednoducho nefunguje. A ešte aj tá hudba tu za moc nestojí, čo je teda dosť nepríjemné prekvapenie, tá bola ikonická. Takže Terminátor: Temný osud rozhodne predčil moje očakávania, na rozdiel od Genisys si to ešte niekedy pozriem, ale najviac ma štve, že mohol byť ešte o dosť lepší, keby obsahoval trochu normálnejšiu akciu. Ani by nemusela byť skutočne dobrá, len keby tak neliezla na nervy ako toto. Ale mrzí ma, že to prepadlo, tu by som si pokračovanie pozrel. 64%

• 9.1.2020  19:14
    Cats (2019)

Tie extrémne negatívne názory, ktoré sprevádzali muzikál Cats od prvého traileru ma nechávali úplne chladnými, mne sa náhodou ukážky páčili, aspoň to bolo niečo nové a ako fanúšik moderných muzikálov a speváčky Taylor Swift som sa tešil a samozrejme to nie je žiadna katastrofa, aj keď som predsa len trochu sklamaný. Ale z tých skutočných dôvodov, ktoré robia film filmom. S tým trochu bizardným vizuálom nemám žiadny problém, postavy sú stvárnené veľmi dobre, herci si zachovali svoju tvár, takže sa dajú ľahko určiť a ten ich CGI kostým je tiež v pohode, kamera je veľmi dobrá a opäť trochu iná, než je zvykom a všetky efekty tiež, po technickej stránke nemám pre potreby filmu žiadnych výhrad. Sklamaním je hlavne príbeh, ktorý je až moc jednoduchý a bez žiadnych odbočiek, pričom ešte aj to vyvrcholenie vôbec neuspokojí, nemal som teda pocit, že to skončilo tak správne, ako malo. Rovnako aj výprava je úplne minimálna, už tak jednoduchý dej sa odohráva na malej ploche, iba v minime interiéroch a exteriéroch, takže to jednoduchosť deja ešte zvýrazní. Postáv je tu tiež zbytočne moc, pričom ich zaujme len možno polovica, ale snáď každý z nich má svoju pesničku, čo vôbec nebolo potrebné. A Taylor Swift, na ktorú som sa najviac tešil je tu nanajvýš desať minút, predvedie jedno vystúpenie a zmizne. Ale aspoň hlavná hrdinka je veľmi sympatická a pár postáv okolo nej celkom tiež. A čo sa týka toho najdôležitejšieho, hudobnej stránky, tak je to čistý priemer. V prvom rade je tu pesničiek zbytočne moc, lepšie je, keď sa nimi šetrí a posúvajú dej, tu väčšinou len predstavia postavy, z ktorých ma aj tak väčšina moc nezaujímala. Ale tie zo tri veľmi dobré, ktoré si s radosťou ešte pozriem a vypočujem sa tu nájdu a ešte pár slušných tiež. Ale polovicu mohli vyškrtnúť a nahradiť ich radšej nejakým dejom. A tanečná choreografia mi už príde trochu zastaraná, neurazí, ale nič, čo by sa už dalo vidieť mnohokrát, moderné muzikály predvádzali aj podstatne lepšie vystúpenia. Takže komu sa nepáči trailer, môže dať od filmu rovno ruky preč, nie je žiadna šanca, aby sa mu páčil, ale určite to nie je taká hrôza, ako sa o tom rozpráva a ako fanúšik muzikálov som si to aj celkom užil. 66%

• 11.12.2019  14:16

Tak veľmi rád by som s čistým svedomím napísal, starý dobrý Rambo sa zase vrátil, ale nie je tomu tak. Rambo je legenda, na ktorej som vyrastal, všetky diely sú žanrové klasiky, vrátane Do pekla a späť, ktorý považujem za najlepší, ale tento posledný mi príde už trochu nasilu. Na to, že sa jedná o ikonickú sériu a pokračovanie po dlhých jedenástich rokoch mi to celé príde tak narýchlo urobené, bez nejakého väčšieho záujmu zúčastnených. Sylvester Stallone je už sedemdesiatnik, tak som samozrejme nečakal zase príbeh o vojnovom veteránovi, ktorý v reálnom vojnovom konflikte zase všetko zachráni a zatieni o dve generácie mladších vojakov, už by to bolo riadne mimo, práve naopak, táto zápletka mi ako celok nadmieru vyhovuje, ale všetko sa tu dalo zlepšiť a to výrazne. Motív pomsty milujem, ale už sa dal vidieť nespočetnekrát v omnoho lepšom prevedení. Scenár je rozhodne hlavnou slabinou, úvod je príliš rýchly, ani som sa nestihol nastaviť na vzťah Ramba s príbuznou a už je unesená, toto bolo príliš rýchle a potom ani moc nefungujú emócie. A pritom minule šiel zachraňovať len prakticky úplne neznámu ženu, ktorá ho ani nemusela zaujímať, ale všetky ich spoločné scény boli natoľko pôsobivé a dialógy zaujímavé, že to fungovalo. Tu ide zachraňovať príbuznú, o ktorú sa stará desať rokov a je mi to vlastne úplne jedno. V tomto film mimoriadne zlyháva. A rovnako aj samotné pátranie, ktoré síce nie je nudné, ale trochu hlúpe a Ramba to dosť poníži. Ale celkovo som sa určite nenudil, prostredie mexických obchodníkov s bielym mäsom je netradičné a v rámci žánru atraktívne a druhá polovica je predsa len ešte lepšia a dokáže trochu priniesť ten potrebný pocit satisfakcie. Obsadenie ale mohlo byť aj trochu lepšie, Sylvester Stallone je už samozrejme starý a vidno to, ale charizma mu nechýba a keď sa tvári naštvane, čo je vlastne dve tretiny filmu, tak stále pôsobí ako drsniak, ktorého by som nechcel naštvať. Vedľajšie postavy nestoja za nič, Paz Vega ma sklamala a príbuzná tiež, ale hlavne kvôli minimu priestoru. A záporáci nie sú najhorší, prial som im tú najhoršiu smrť, len by som vymenil dvoch bratov, lebo práva ten nepríjemnejší umrie skôr a mimo záber a väčšiu pozornosť má ten relatívne slušnejší. Podľa mňa to malo byť naopak. Akcia objektívne nie je zase nijak zvlášť kvalitná a vlastne jej ani tak moc nie je, ale čo sa týka osobných preferencií, tak to mi určite sadla. Film vlastne obsahuje len dve menšie akcie a dlhšie finále, ale Rambo sa tu s níkým nebabre a s použitím drsných metód pozabíja dostatočný počet hnusných protivníkov, takže som si to celkom užíval. Ale tá naháňačka v tuneloch mohla byť urobená trochu inak. V prvom rade trochu pomalšie a emocionálnejšie. Toto je vlastne len taká kompilácia a po zapojení nevhodnej hudby som mal skôr pocit, že sledujem nejaký béčkový horor než ikonický akčný film. A sklamala ma aj réžia, Adrian Grunberg natočil veľmi dobré Moje letné prázdniny, takže aj s týmto prostredím má už svoje skúsenosti, ale toto mi prišlo občas celé také lacné, vrátane vizuálu a atmosféry a keby nebolo ikonickej hudby a postavy Ramba, vôbec by som netušil, že sa na Ramba pozerám. Takže celkovo je posledný Rambo určite sklamanie a to vôbec nie kvôi tomu, že samotný Stallone je už na túto úlohu možno trochu starý. Každá jeho zložka mohla byť podstatne lepšie zvládnutá, od scenára, cez postavy a vizuál a vlastne aj tú akciu. Ale ja teraz nebudem zbytočne kritický, takéto filmy sa skoro vôbec netočia a predsa len som sa stále bavil a likvidáciu hnusných záporákov užíval, tak budem chváliť. Ešte si to niekedy pozriem. Ale keby päťka nevznikla, vôbec nič by sa nestalo. 71%

• 9.6.2019  17:15

Na ruské vojnové filmy sa dá v posledných rokoch celkom spoľahnúť, ale Balkanskiy rubezh ma teda mimoriadne potešil. Využíva atraktívnu tématiku balkánskeho konfliktu, ktorý mi príde pre tunajšieho diváka dosť citlivý, predsa len sa odohrával neďaleko, trápil ľudí žijúcich prakticky ako my a pred relatívne krátkou dobou, sám si veľmi dobre na tú celú situáciu spomínam. Je to film, takže vôbec neriešim nejakú politiku a pohľad z druhej strany, ako je prezentovaný západom, tieto otrasné polovojenské jednotky tváriace sa ako bojovníci za slobodu a nespočet nevinných obetí boli na oboch strán, takže nevidím dôvod, prečo by som mal akýkoľvek film na danú tému kritizovať, len preto, že si vybral tú jednu konkrétnu. A navyše Balkanskiy rubezh šiel v tom hlavnom na to podobne ako britský Warriors aj napriek tomu, že sú z opačných strán. Grázli si robia svoje a nevinní trpia. Len tu samozrejme v podstatne blockbusterovejšej rovine a tu je aspoň pocit zadosťučinenia, keďže tu kladné postavy problémy riešia silou a tak to má byť. Niekoho možno može vydesiť dĺžka, ale tých dve a pol hodiny prejdú parádne. Jedine úvodná štvrťhodina mi moc nesadla, úvodná akcia je jedna spomaľovačka za druhou a obsahovo úplne neprehľadná a aj to následné bombardovanie nemocnice je až moc umelé, aj keď samozrejme chápem, čo tým chceli tvorcovia povedať, ale potom sa to už začne rozbiehať a z filmu som bol nadšený až do úplného záveru. Na samotné obsadenie a bránenie letiska si síce treba pomerne dlho počkať, ale práve dovtedy mi to dejovo perfektne vyhovovalo, je tu plno skvelých výrazných sekvencií, a dostatok priestoru majú aj postavy, ku ktorým sa dá vytvoriť vzťah a vďaka nim sa na to skvelo pozerá aj mimo akcie. S takýmto sympatickým zložením bojovníkov som sa už dlho nestretol. Hlavný hrdina Šatajev, sestrička, mimochodom ich spoločná línia ťahajúca sa celým filmom sa mi veľmi páčila, dej ich občas spojí a vyvrcholí to perfektnou záverečnou scénou, sniperka, duo policajtov, kde sa mi zase páčilo, že film sa netvári čiernobielo, že kresťania sú dobrí a moslimovia zase nutne zlí, ale aj všetci ostatní, s touto zostavou by som si dal aj nejaké pokračovanie, kľudne aj mimo tohto konfliktu. A záporáci sú zase zostava banditov, pri ktorých som sa tešil len na ich smrť. Obzvlášť ich veliteľ, ktorý je ale aj výborne zahraný, toto bola dobrá postava. Akcia za zvyškom filmu trošku zaostáva, ale aj tak sa mi páči. Nie je zase až tak nápaditá a aj vizuálne občas pôsobí trochu viac umelo, než by bolo vhodné, ale aj tak sa na všetky tie prestrelky výborne pozerá, zabitých je plno, pôsobí to efektne, hlavne zásahy z ťažkých guľometov, všetky tie popravy zase drsne a hlavne fungujú tie postavy, čo je v tomto filme mimoriadny plus a tak som sa jednoducho vždy tešil, ako táto zostava správnych chlapov a ženy pozabíjajú čo najviac takýchto odporných banditov. A tak síce technická stránka nie je dokonalá, dalo sa to v mnohom doladiť, ale je to veľkolepé, emocionálne, správne patriotistické a užíval som si aj tie obyčajné scény, kedy sa postavy len rozprávajú, takže režisér odvádza dobrú prácu. A k tomu tá hudba. Je typicky ruská, naháňačka transportérov alebo nábor, to divák hneď vie, že to nie je žiadny Hollywood, ale občas dosť vykráda aj Interstellar, taký útok nákladiaka na mínomety sa snáď ani nedá poprieť, ale filmu to teda neuškodilo a scény s ňou sa mi páčili. Takže mne je úplne jedno, či je to americký, ruský, alebo čínsky film, všetci vedia natočiť dobré vojnové filmy, ale ich aj skaziť, rovnako pracovať s patriotizmom, občas sa vydarí a občas nie, ale Balkanskiy rubezh mne teda sadol perfektne a musel som si ho dať v priebehu pár dní dva razy, aby som si to potvrdil. Skvelý dej, parádne postavy, veľkolepý vizuál, plno emócií, je to parádne militaristické a patriotistické, pre mňa to bude klasika. 87%

• 16.5.2019  10:52
    John Wick 3 (2019)

Pri pôvodnom diely som teda skutočne nepredpokladal, že sa práve vytvára kultová akčná séria, ktorá si ma získa, ale stalo sa, pokračovanie mi už sadlo perfektne a na Parabellum som sa tak už veľmi tešil a dá sa povedať, že nesklamal. Aj keď podľa toho, v čom. Začnem teda tým horším, čo je rozhodne scenár. Zápletka ako celok mi vyhovuje, dej očakávane pokračuje len chvíľu po konci predchádzajúceho dielu, teda John Wick proti všetkým a prvú polhodinu som bol tak nadšený, ako v tejto sérii ešte vôbec. Ale potom tempo trochu upadne a občas som pociťoval aj trochu sklamanie. Chýba tomu tá elegancia druhého dielu, kde som si vychutnával všetky tie absurdné dialógy a interakciu s vedľajšími postavami, ako ozbrojovanie u someliéra, alebo súperenie s ochrankárom, ktorý si len plnil svoju povinnosť. Tu sa síce tiež stále rozvíja univerzum organizácie a dozvieme sa aj niečo o Wickovej minulosti, ale už ma to tak nezaujímalo, ako predtým a sklamalo ma smerovanie línií niektorých vedľajších postáv, lebo to vlastne nepriamo poškodilo aj samotného Wicka, ktorému som už nemohol až tak fandiť ako predtým. Ale predsa len je to stále akčný film, takže sa to dá akceptovať, tempo je aj tak väčšinu času veľmi svižné a každú chvíľu sa nájde nejaká perfektná sekvencia, ktorá opäť poteší, takže je to veľmi kvalitná žánrová zábava až do konca. A teraz k hlavnému kladu, čo je rozhodne akcia. Nie, že by som to nečakal, ale úprimne, predčila moje očakávania. Prvé dva diely mali akciu takmer totožnú, len dvojka v atraktívnejších lokáciách, s lepšími súpermi a s parádnym fetišom na zbrane, takže ma bavila viac, ale tu sa diel posunul, obmenil a musím povedať, že len k lepšiemu. V nich sa predsa len akcia často obmedzila na neustále priestrely hlavy a zneškodňovanie súperov dvomi, tromi totožnými chvatmi, ale tu je akcia už podstatne nápaditejšia a súperi dávajú predsa len trochu viac zabrať. Je tu plno dlhších súbojov na všetky spôsoby, ktoré sa snažia priblížiť starej dobrej Ázii, takže choreografia je mimoriadne nápaditá a pôsobí to dynamicky a drsne. Samozrejme stále to nie je dokonalé, predsa len často vidno, že je to nacvičené, ale myslím, že na americké pomery a hercov, ktorí netrénujú bojové umenia od malička to už lepšie byť nemôže. Rovnako ako ani všetky tie prestrelky a naháňačky na rôzne spôsoby. Natočené je to takmer dokonalo, teda až na tie digitálne nože, ale akcia v Istanbule na jeden záber berie dych, to muselo dať riadne zabrať všetkým zúčastneným a pred Halle Berry teda klobúk dole, čo sa vo svojom veku naučila a predviedla, ale celkovo je tu plno dlhých sekvencií bez strihu, tu sa herci riadne zapotili. Celkovo ma trochu sklamala jedine naháňačka na motorkách s katanami a finálny súboj s Dacascosom, ktoré sú ale tiež dobré, inak všetko ostatné je vynikajúce, hlavne Istanbul a všetka akcia z prvej polhodiny. Obsadenie je stále veľmi dobré, pôvodné postavy som si už obľúbil všetky, Keanu Reeves,Ian McShane, Laurence Fishburne a komorník, v dobrom ma prekvapila Hale Berry a k tomu slušná zostava záporákov. Ale sklamal ma trochu Mark Dacascos, páči sa mi, ako v tejto sérii dostávajú priestor prehliadaní schopní bitkári, Dacascos je stále ohybný a aj charizmatický, ale ten fanúšik mi tu k nemu nesedel, to už bolo až moc komediálne. Ale pod sebou má indonézske duo Yayan Ruhian a Cecep Arif Rahman z Berandalu, ktorí sa nielen vedia oháňať, aj keď s Reevesom by v reále asi veľa problémov nemali, no páčil sa mi ich vzájomný rešpekt. Chad Stahelski tu odvádza stále prvotriednu prácu, akciu zvláda bez najmenšieho zaváhania a audioviuálne je to stále pôsobivé dielo, ako aj dvojka. Takže vrcholom série mi stále príde dvojka, ktorá mi prišla kompaktnejšia a trochu svižnejšia, ale akcia je najlepšia práve tu a minimálne kvôli nej sa teším na opakované pozretia. Ale štvorku by som už asi nechcel, alebo minimálne treba ísť už iným smerom, priame pokračovanie už môže sklamať. 79%

• 26.8.2018  11:12

S čínskou tvorbou to ide teda riadne dolu vodou. Rozpočtami sa síce ich filmy výrazne posunuli, ale tvorcovia akoby úplne stratili talent, svoju špecifikosť, ale nanešťastie aj súdnosť. Buď si vyberajú úplne brakové témy, ktoré už len trápne znejú, alebo si vyberú niečo atraktívne, čo je tento prípad a pokazia, čo môžu. Operation Red sea mala byť viditeľne čínska variácia na Čierny jastrab zostrelený, ktorý mám mimochodom veľmi rád, ale ťažko sa tu toho dalo pokaziť ešte viac. Absencia plnohodnotného príbehu mi vlastne ani tak moc neprekáža, však ten nemal ani spomínaný Čierny jastrab zostrelený, jednoducho sa len vojenská jednotka na území cudzieho štátu snaží zachrániť svojich občanov, keďže tam práve vypukla občianska vojna, ale predsa len by to chcelo aspoň nejakú gradáciu, toto je stále o tom istom, jednoducho sa len jednotka presúva z miesta na miesto, kde všetko vyrieši. Jediný plus je, že je to tak dynamické, že som sa ani nestihol začať nudiť, tu sa skutočne stále niečo deje, ale aj tak ma to hlavne kvôli nedostatku súdnosti vôbec nebavilo. Keby aspoň tie postavy za niečo stáli, ale všetci známejší herci majú len zanedbateľný priestor a vojenská jednotka je zložená len z ťažko odlíšiteľných charakterov a tak ma vôbec nikto nezaujímal a bolo mi jedno, kto prežije, alebo kto práve umrel. Aj tak sa vo filme nič nezmenilo. Ale úplne najväčším sklamaním je rozhodne akcia. Je jej tu síce neskutočne veľa, zaberá snáď dve tretiny filmu, akčné sekvencie sú dlhé, veľkolepé a rozmanité, stále sa striedajú lokácie, používajú sa rôzne technologické vymoženosti ako výbušné drony a podobne, ale mňa to vôbec nebavilo. Nepáčila sa mi kamera, ktorá mi prišla až taká amatérska, technické prevedenie je zase úplne umelé, mňa tieto digitálne strely, explózie a bojové prostriedky vôbec nezaujímajú a hlavne je to celé také zbytočne preakčnelé. Opäť platí, menej je niekedy viac, tu je vozidlo po prejdení míny rovno vymrštené niekde o panelák a mňa takéto preakčnelé nezmysly absolútne nebavia. A je to tu stále. A aj drsné mi prišli len také tie statické momenty, ako pohľad na zohavené telá v autobuse po explózii a podobne, ale priamo v akcii sa nič nenájde. Takže mňa tu akcia vôbec nebavila. A Dante Lam ma teda poriadne sklamal, je to schopný režisér, ktorý pred rokmi točil zaujímavé akčné thrillery a veľmi dobre zvládal akciu, teda keď sa ešte držal pri zemi, ale už jeho minulý Operation Mekong ma sklamal a tento film je na tom ešte omnoho horšie. Takže podľa mňa je Operation Red sea absolútne zbytočná záležitosť, ktorá nestojí za pozretie, ale po tom komerčnom úspechu je jasné, že presne takéto filmy čínske publikum chce a tak sa bude týmto smerom ich tvorba uberať aj naďalej. Veľká škoda. 32%

• 4.8.2018  13:54
    Extinction (2018)

Netflix v poslednej dobe prináša stále len väčšie a väčšie sklamanie. Opäť sa vybrala atraktívna téma, tentoraz mimozemská invázia a dokonca ani scenár nie je úplne zlý, nájde sa tu viacero dobrých nápadov a zvratov, aj keď ten prvý, hlavný sa dal prodpokladať už po pár minútach a rovnako sa tu stále niečo deje, ale mňa to jednoducho nebavilo. Celé mi to prišlo také úplne bez ambícií, akoby sa tvorcovia snažili natočiť len to najobyčajnejšie béčko na túto tému a presne tak to aj dopadlo, neustále tie isté prestrelky v tom istom prostredí, pričom film vystrieda asi len dve lokácie a skutočne jedine tie zvraty dokážu dostať človeka z letargie. Keď si spomeniem na taký Skyline, ktorý bol v mnohom podobný a tiež neovplýval nejakým závratným rozpočtom, ale bol mnohonásobne zábavnejší. A pritom hlavne tá druhá polovica, kedy už divák vie všetko dôležité sa kľudne mohla pohnúť aj nejakým zaujímavejším smerom, ale ani omylom, tvorcovia sabotovali, čo mohli a tak tu som sa nudil prakticky od začiatku až do konca. Veľkým sklamaním sú postavy, síce hlavným hrdinom je známy Michael Peña, ale tu ma jeho postava vôbec nebavila a ani jeho rodina si ma vôbec nezískala, takže ich osud mi bol ľahostajný. A samozrejme práve oni majú s prehľadom najviac priestoru. Akcia tiež nestojí za nič, samé monotónne prestrelky, tu som si nenašiel ani jediný výraznejší moment, na ktorý by sa dalo spomínať. A ani vizuálne to nie je nič zvláštne, tu sa šetrilo, kde dalo. Ale aspoň tá hudba ma potešila, tá sa mi miestami dosť páčila a takýto film si ju ani nezaslúžil. Takže podľa mňa je Extinction úplná strata času, nie je to zase ten pravý brak, kde by sa divák smial na účet tvorcov, ale jednoducho nuda od začiatku až do konca, kde poteší len jeden zvrat a hudba. 34%

• 1.8.2018  15:15

V deväťdesiatych rokoch, kedy séria len začínala ma prakticky vôbec nezaujímala, až na možno dve scény to bol len čistý priemer, čo sérii ešte pár dielov vydržalo, ale teda nikdy by ma nenapadlo, že o dve dekády neskôr zasadne prakticky na vrchol akčného žánru. Teraz sa už tvorcovia úplne vykašľali na všetky tie nemožné prieniky do najzabezpečenejších budov sveta, čím sa séria síce pripravila o svoj hlavný trademark, ale dostala sa niekde inde, presne tam, kde ju minimálne od štvorky, kedy som si začal všímať, že Tom Cruise je mimoriadny frajer, ktorý môže v odvahe a odhodlaní len ťažko hľadať konkurenciu, chcem. Dokonca aj príbeh sa mi tentoraz zdal trochu atraktívnejší, síce tu zase ide o zničenie rovnováhy sveta, takže globálne problémy, čo v akčnom žánri nemusím, radšej mám niečo komornejšie, ale tu sa mi dej veľmi páči. Síce výrazne ubudol humor a celkovo odľahčené prevedenie, ktoré sa mi tak páčili pri predchádzajúcich dvoch dieloch, ale je to podstatne dramatickejšie, osudovejšie a miestami aj také trochu smutné. Veľkým plusom je prepojenie s predchádzajúcim dielom, ktorý už rozdal karty, takže sa nič nemusí vysvetľovať, divák je oboznámený so všetkým dôležitým, ale film si aj tak drží spočiatku také pomalšie tempo, ktoré mi vyhovovalo a je z toho parádna hra niekoľkých organizácií, z ktorých každá ide za seba a robia si problémy. Ale od zoskoku sa to už naplno rozbehne, film si už drží skvelé tempo a neustále len graduje, že na konci som chcel len viac. Aj keď neviem, čo viac by som po tom finále mohol ešte chcieť. Film síce nevyužíva tak atraktívne lokácie ako predchádzajúce diely, ale aj Paríž, Londýn a samozrejme hlavne Kašmír majú niečo do seba, film ponúkne niekoľko dlhých akčných sekvencií, ktoré sú ale skutočne dlhé a medzi nimi je síce plno dialógov, ktoré možno miestami dej ani moc neposúvajú, ale je tu perfektná chémia medzi postavami, ktorých som si už veľmi obľúbil a tak ma veľmi bavili aj tie ich spoločné scény. K tomu dostatok nečakaných zvratov, ktoré sa mi páčili a film pôsobí tak správne osudovo, plno momentov sa mi veľmi páčilo. Napríklad taká záchrana policajtky, krátka sekvencia, ktorá pre film mala zanedbateľný význam, ale mala humor, emócie, akciu a ešte som si behom nej len viac obľúbil Ethana Hunta. K postavám tu tentokrát nemôžem mať žiadnych výhrad, Tom Cruise tu vzhľadom na svoj vek odvádza úžasný výkon, síce nepôsobí tak uvoľnene, ako je u neho bežne, ale takýto akčný hrdina sa mi páči viac, akoby mal svojich vnútorných démonov. Opäť ho kryjú Simon Pegg, Ving Rhames a Rebecca Ferguson, ktorá je po Cruisovi jednoznačne najlepšou postavou série. Sean Harris je stále správne démonický, veľmi poteší menší priestor pre Michelle Monaghan, pri ktorej ma teda prekvapilo, ako sa posunula, ale bola to dobrá voľba, no a z nových postáv určite poteší Henry Cavill, ktorý konečne hral v poriadnom filme a aj poriadnu úlohu a ani Vanessa Kirby nie je zlá. A teraz už k tej samotnej akcii, ktorá je jednoducho dychberúca. Tom Cruise môže mať neprajníkov, koľko chce, ale je to jednoducho frajer a ja ho mimoriadne uznávam. Neustále sa učí a skúša nové veci a aj vo svojom vysokom veku má elánu a odvahy, o akej môže drvivá väčšina ľudí len snívať. A navyše v čase, keď sa už skoro všetko trochu náročnejše robí digitálne si on robí sám a na kvalite filmu sa to hneď podpíše. A ostatní akční hrdinovia, ktorí sa už po päťdesiatke tvária, že život skončil by si povinne mali pozrieť tento film a ísť sa hanbiť niekde do kúta. A to pritom hovorím ako ich fanúšik. Film vlastne ponúkne tri dlhšie akčné sekvencie zložené z niekoľkých častí a tak tu máme súboje, prestrelky a naháňačky na všetky možné spôsoby a hlavne hyperaktívneho Cruisa, ktorý stále nekde behá, skáče, lezie a padá. Tu prakticky každá jedna z nich by bola vrcholom iného filmu, ale tu to neustále len graduje. Úvod ponúkne parádny Halo jump a súboj na toaletách, takýto tvrdý a dynamický súboj si z amerických filmov ani nepamätám, stred filmu zase parádne naháňačky, hlavne únik na motorke a Cruisov nepríjemný doskok, no a zatiaľ čo pri iných dieloch som si sťažoval, že finále je z celého filmu najslabšie, tak tu film vygraduje až niekam, čo už ťažko vo svojej kategoŕii hľadá aj konkurenciu, najlepšia naháňačka vrtuľníkov histórie, toto sa len tak neprekoná, ale aj všetko to okolo neho, hlavne Cruisove obsadzovanie vrtuľníka, niečo takéto sa len tak nevidí. Akcia je tu jednoducho nádhera, jedna lepšia ako druhá. Režijne sa mi to nezdalo až také nápadité a mimo akcie atraktívne, ako bol minulý diel, ale tých kladov je tu tak moc, že tu nebudem nič vytýkať, tentoraz bolo v pláne niečo iné, hlavne tú osudovú atmosféru a dokonalo prevedenú akciu a to vyšlo prvotriedne. Takže prvýkrát dávam Mission:Impossible plné hodnotenie, konečne diel, ktorý mi dokonalo sadol do vkusu, akciou, atmosférou a postavami, pričom ani ten prekombinovaný scenár plný zvratov mi vôbec nevadil, tu to aspoň funguje. A Tom Cruise je dlhé roky áčková hviezda, už dávno mohol žiť len zo zotrvačnosti, ale on sa zatiaľ učí veci, ktoré zvláda len zanedbateľné minimum ľudí a ponúka to aj divákom. Klobúk dolu, má môj doživotný obdiv a rešpekt. 92%

• 26.7.2018  11:43

V poslednej dobe som bol až veľmi príjemne prekvapený, akú slušnú úroveň majú posledné kinohorory, síce som nevidel všetky, aj v tejto kategórii si vyberám, ale tie, ktorým som dal šancu ma nesklamali a tak zase musel prísť aj nejaký nezmysel ako je práve Ghost stories. A pritom spočiatku to nevyzerá vôbec zle, zápletka o skeptickom vedcovi, ktorý skúma paranormálne javy, aby ich s radosťou vyvrátil, až sa dostane k takým, pri ktorých už má trochu problém síce nie je vôbec originálna, ale mám ju rád a ani prvá poviedka o strážnikovi nie je vôbec zlá a na ten rozbeh mi bohato stačila, ale to ma ešte nenapadlo, že tým to aj končí. Druhá poviedka je aspoň celkom vtipná, aj keď na seriózny horor predsa len nevhodná a tá tretia je presne ten nefunkčný žánrový nezmysel, aký mi vždy liezol na nervy. Ale vzhľadom na zápletku som aspoň očakával nejaké vyšetrovanie, pri ktorom aj samotný vedec navštívi dané miesta a príde s tým do styku, ale vôbec, toto tvorcovia vyriešili tým najjednoduchším a najhlúpejším spôsobom a vedcovi stačilo len zhodnotiť stav tých, ktorých sa to priamo týkalo, čím úplne zničili to, čo na tomto filme mohlo byť najzaujímavejšie. A aby toho nebolo málo, ešte príde dlhé finále, ktoré sa už venuje len vedcovi a síce pointa vo svojej úplnej podstate nie je zlá, ale toto už bolo použité viackrát a v omnoho lepšom prevedení, tu mi to prišlo skôr trápne, akoby boli tvorcovia úplne bezradní a úprimne ma tým len naštvali. Obsadenie inak nie je zlé, hlavný hrdina je bez problémov a okrem neho potešia aj Martin Freeman a Alex Lawther, ale aj tak mi prišlo, že sa do hororu moc nehodia. Vizuálne je to samozrejme v poriadku a tá prvá poviedka má aj nejakú atmosféru a napätie, ale inak to v rámci žánru vôbec nefunguje. Takže aj keď bol Ghost stories jeden z tých mojich menej očakávaných hororov, bol som naň zvedavý, ale až takýto nezmysel som teda skutočne nečakal. Možno do polovice si to nejakú úroveň drží, ale potom sa už pokazilo všetko, čo sa dalo. 43%

<< předchozí 1 2 3 4 21 41 61 81