Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Od Toma Cruisa mám v súčasnosti len tie najvyššie očakávania, jeho posledné filmy sú udalosti, ktoré patria medzi špičku a príchodom Christophera McQuarrie sa už tak výborná séria stala absolútnym žánrovým vrcholom, čo som dúfal aj v prípade Odplaty, teda jej prvej časti a našťastie sa to aj splnilo. Ale spočiatku som si tým teda vôbec nebol istý, dokonca som sa aj trochu vyľakal, keďže prvá polhodina je ako z úplne iného filmu. Úvod s ponorkou a rozhovor na veliteľstve pôsobia ako z bondovky deväťdesiatych rokov a ani púštna akcia mi tu úplne nesedí. Sama o sebe je dobrá, ale patrí skôr do samostatného akčného filmu. Ale potom už začne konečne ten pravý Mission: Impossible, na ktorý som sa tak tešil. Celková zápletka s umelou inteligenciou je síce taká trochu podivná, ale aspoň sa séria niekam posunula a pôsobí to ozaj nebezpečne, kedy sa môže všetko pokaziť každým okamihom. A McQuarrie si to samozrejme ustrážil, dejovo je to skvelo spracované, vôbec mi nevadili ani tie dlhé dialógové sekvencie, neustále sa striedajú zaujímavé lokácie a tempo je celé tie nasledujúce dve hodiny už skvelé, tu som si užíval každú minútu, pričom úroveň filmu ide neustále len hore. Letisko, Rím, Benátky a finále s Orient Expresom, všetko je vynikajúce a zakaždým iným spôsobom. Funguje humor, napätie a miestami je to aj riadne osudové. Jedine by som trochu vytkol, že viaceré situácie sa vyriešia len vďaka mimoriadnej náhode. Toto si predtým ustrážili lepšie. Ale stále je to akčný film, tak sa cez to prenesiem. Obsadenie už asi ani nemohlo byť lepšie, pôvodná zostava zostala kompletná, teda Tom Cruise, Rebecca Ferguson, Ving Rhames a Simon Pegg. Nová postava Hayley Atwell tu síce sadla až prekvapivo dobre a chémia s Cruisom funguje výborne, ale zase na úkor zvyšných postáv, čo ma mrzí hlavne v prípade Ferguson, ktorá je predsa len omnoho charizmatickejšia a jej postava sa doteraz zaujímavo vyvíjala a preto ma veľmi mrzí, čo s ňou urobili tentoraz. Sadlo mi záporné duo Esai Morales a hlavne jeho pravá ruka Pom Klementieff, ktorá je v akcii výborná a vrátili sa aj Vanessa Kirby z minulého dielu a dokonca Henry Czerny z prvého. Jedine Shea Whigham ako agent, ktorý Cruisa neustále prenasleduje pôsobí úplne zbytočne, ale možno sa v pokračovaní jeho význam opodstatní. Akcia je očakávane absolútna žánrová špička. Predchádzajúci Fallout mi síce typom akcie sedel trochu viac, ale aj táto je úžasná. Vynikajúce naháňačky, skvelé súboje, hlavne všetky v Benátkach, dokonca aj slušné prestrelky, čo som ani nečakal, no a hlavne samozrejme perfektné kaskadérske kúsky. Tom Cruise už má po šesťdesiatke, čo mu už síce v tvári začína byť dosť vidno, ale v akcii vôbec. Je skvelý v súbojoch, bežeckých sekvenciách, za volantom a očakávane hlavne s motorkou a padákom. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, veľmi sa mi páčila osudová akcia v Benátkach, ktorá je silne emocionálna, zábavné náháňačky v Ríme a samozrejme celé finále. Jazda na motorke, skok do priepasti, všetka akcia vo vlaku a keď som si myslel, že už je po všetkom, Cruise ešte predvedie vynikajúci speed flying. Režijne je to najvyššia úroveň, efekty vynikajúce a hudba samozrejme perfektná. Takže predchádzajúci Fallout zostal neprekonaný, to je môj najobľúbenejší akčný film vôbec, ale s ostatnými dielmi ho budem vedieť porovnať až po viacerých pozretiach. Inak všetka konkurencia je momentálne úplne niekde inde, riadne zaostáva v každom ohľade. Takže sa teším na opakované pozretia a samozrejme hlavne na pokračovanie. 90%

Vyproštění 2 (2023)

Prvý diel je už takou novodobou klasikou, po niekoľkých pozretiach ho kľudne označím za jeden z najlepších akčných filmov za posledné roky, preto som sa na pokračovanie dosť tešil a priznám sa, že výsledok predčil moje očakávania. Príbeh ani tentokrát neponúkne nič výnimočné, tentokrát ide hlavný hrdina zachraňovať rodinu vplyvného gruzínskeho mafiána, ktorá je s ním v čiastočnom príbuzenskom vzťahu, ale to celkové prevedenie mi prišlo ako zo starých zlatých čias so všetkými klišé, ktoré mám v tomto žánri rád. Film pokračuje presne tam, kde ten pôvodný skončil a tak je ťažko zranený hlavný hrdina zachránený v poslednej chvíli a prevezený do nemocnice, kde nasleduje rehabilitácia, potom poctivý tréning, nejaké to zoznámenie s celkovou situáciou a priestor dostanú aj postavy, ktoré som si celkom obľúbil a tak som si mimoriadne užil už tento rozbeh. A nasleduje už hlavný dej, ktorý je prevedený mimoriadne dynamicky, akcia strieda akciu a stále sa niečo deje. Jedine môžem trochu vytknúť, že prvá polovica mi prišla o trochu lepšia ako druhá, ale to je pri ich celkových kvalitách málo podstatné. Obsadeniu mi už tu veľmi sadlo, oproti prvému filmu je to už viac tímovka a tak väčší priestor dostanú aj ďalšie postavy. Chris Hemsworth má potenciál sa stať špičkovým akčným hrdinom, má na to charizmu, zápal, aj fyzičku, tu som si ho už veľmi obľúbil, ale skvelá je aj Golshifteh Farahani, ktorá mu často pomáha. Zachraňovaná rodina skôr splní svoj štandard, ale tentoraz sú tu lepší záporáci, lebo hlavný hrdina miesto nevinných policajtov z prvého dielu konečne likviduje jedného slizkého gangstera za druhým, takže som si to viac vychutnával. Tomu hlavnému síce chýba charizma, ale herecky to zvláda bez problémov a má za sebou armádu zabijakov, takže tu je koho likvidovať. A teraz už k samotnej akcii, ktorá je špičková. Nikdy by ma nenapadlo, že práve v americkej produkcii by sa dalo konkurovať tým najintenzívnejším peckám z ázijskej produkcie, ale tentoraz sa to celkom darí a akcia dosť pripomína klasiky Garetha Evansa ako The Raid alebo Berandal. Občas si to síce vypomáha digitálom viac, než by bolo vhodné, napríklad taká automobilová naháňačka s motorkármi mohla byť radšej skromnejšia, ale poctivejšia a takých scén je tu viac, ale inak sú všetky tie súboje a prestrelky špičkové. Perfektne natočené, mimoriadne intenzívne, drsné a aj nápadité, často sa striedajú zbrane. nože, alebo čokoľvek po ruke a milujem takéto akcie, kde sa z prestrelky plynulo prejde do súboja a podobne. lebo nepriatelia sú tu často kvôli prostrediu bližšie, než je bežné. Najlepšia je celá akcia vo väznici, vlak alebo hotel, ale celkovo som si to riadne užíval. Režijne tu stále vidno, že režisér je kaskadér, ale to som už čakal, Sam Hargrave si dáva záležať hlavne na akcii, ale aj mimo nej ma to bavilo o trochu viac, než v prvom diely. Takže ako akčný fanúšik klasického, ale aj moderného akčné filmu som tu dostal prakticky všetko, čo som mohol chcieť, užíval som si to od začiatku až do konca, určite si to pozriem ešte viackrát a tak nebudem vôbec vymýšľať a hodnotím naplno. 86%

Tělo nezná hranic s Chrisem Hemsworthem (2022) (seriál)

Na tento dokumentárny seriál som bol veľmi zvedavý, toto je presne moja tématika a teda musím povedať, že prekonal všetky moje očakávania. Chris Hemsworth je veľký sympaťák a fyzicky veľmi schopný, takže tu bol skvelou voľbou a zatiaľ čo som sa pôvodne tešil na všetky tie zaujímavé výzvy, ktorým musí v jednotlivých dieloch čeliť, dočkal som sa prakticky ideálneho návodu, ako správne žiť. Síce nemôžem povedať, že by som sa tu dozvedel veľa nového, sám som zástanca zdravého životného štýlu a tak sa vlastne všetkému z tohto venujem, len samozrejme nie až na takto vysokej úrovni, ale je skvelé vidieť všetko spolu. Prvé štyri diely sú vlastne o tých klasických témach, ako trénovať telo a myseľ pri odvážnych kúskoch, otužovaní, tréningu akéhokoľvek typu a pôste a posledné dva na to idú zase trochu inak a viac sa sústredia či už na ten mozog alebo na zmierenie sa s nevyhnutným. To všetko doprevádzané špičkovými odborníkmi, z ktorých každý vie správne motivovať a podporené zaujímavými príbehmi, či už jednotlivcov alebo komunít. A aby toho nebolo málo, na to celé ešte dohliadal Darren Aronofsky, takže to má aj špičkový vizuál a atmosféru. Limitless je jedna z najlepších vecí, s ktorými som sa v televízii za dlhú dobu stretol, ukázal mi, že svoj život žijem skutočne správne a namotivoval k tomu, aby som sa vo všetkom ešte posunul. Ďakujem. 95%

Top Gun: Maverick (2022)

Pokračovanie Top Gunu bol pre mňa najočakávanejší film za posledné štyri roky, čakal som skutočne veľmi veľa, ale takýto výsledok som si nepredstavoval ani v tých najlepších predstavách. A pritom pôvodný film ani nie je žiadny zázrak, rád si ho raz za pár rokov pozriem a vždy ma zabaví, ale v tej dobe predsa len vzniklo až príliš moc omnoho lepších filmov, aby nejak vynikal. Ale tentoraz sa tu zišla absolútna špička, Tom Cruise ako najlepší herec súčasnosti, ktorý do toho dáva všetko, Joseph Kosinski, ktorý sa dokáže postarať o perfektný audiovizuál, ale aj skvelo zvláda prácu s postavami, aby mi na nich záležalo, pričom to z úzadia ešte celé istí Christopher McQuarrie, ktorému to s Cruisom ide, takže tu boli očakávania na maxime a každý svoje splnil najlepšie, ako sa dalo. Toto je jednoducho dokonalý blockbuster, v ktorom funguje absolútne všetko na tej najvyššej možnej úrovni. Zápletka síce neponúkne nič originálne, v mnohom sa to podobá na pôvodný Top Gun, pričom majú takmer totožnú šablónu, ale tej dej je tu vynikajúci. Tu jedna ikonická scéna strieda druhú, tu nie je absolútne nič navyše, všetko má potrebný priestor a potenciál sa využil úplne naplno. Už roky som nevidel film, ktorý by ma pohltil prvými minútami a skončilo to až záverečnými titulkami. A celé to jednoducho ťahá Tom Cruise, ktorý je neskutočný borec, tu stačí, že si vezme bundu, nasadí slnečné okuliare a nasadne na motorku a už si ma získa a to je len začiatok. A napomáha mu v tom, že on už pomaly ani nehrá tieto postavy, veď to je vlastne on sám, presne jeho postavy symbolizujú to, čo on v Hollywoode, rok, dva sa o ňom nerozpráva, všetka pozornosť je venovaná týmto novým trendom, ale keď príde, nie je mu rovného, možno je starší, ale skúsenosťami a prístupom má obrovský náskok pred akoukoľvek konkurenciou. Už len toto by mi bohato stačilo, aby som bol s filmom spokojný, lenže ide naplno aj v ostatnom. Je tu perfektná chémia medzi postavami, toto Kosinski zvláda na jednotku, že sa cítim dobre v spoločnosti týchto postáv, aj keď sa vlastne na prvý pohľad nedeje nič podstatné. A keď sa už začne, som s nimi vo všetkom. Ale napomohlo tomu aj obsadenie, okrem Cruisa aj Jennifer Connelly, Miles Teller, Jon Hamm, ale vlastne všetci. Je tu veľmi príjemná romantická línia, tie ich spoločné scény sa mi veľmi páčili, pri napínavých scénach sa tají dych a perfektné osobné motívy. V pôvodnom filme mi smrť Goosa bola celkom ľahostajná, ale keď sa to rieši tu, je to veľmi citlivé a dojemné. A nielen to. Iceman tu má minimálny priestor, ale Val Kilmer ho aj pri svojom stave zvládol so cťou a teda ma ani nenapadlo, čo majú s ním tvorcovia v pláne. To bolo veľmi pekné. A akcia? Už z trailerov som bol nadšený a pozeral som ich opakovane a to si pritom všetko najlepšie aj tak nechali až pre film. Dojemný úvodný let pri snahe dosiahnuť Mach 10, perfektné tréningové sekvencie, v ktorých každý pilot dostane svoj priestor, zo všetkých týchto menších akcií som bol úplne nadšený a potom príde Cruisova prezentácia možnosti splnenia misie, ktorá mi zobrala dych, toto bola jedna z najpôsobivejších akčných scén, aké som vôbec videl a ešte príde dvojité finále, v ktorom je úplne všetko, čo som si tu len mohol priať, no úžas a dokonalosť. Rovnako je na tom celý audiovizuál, nádherná kompozícia záberov, či v akcii alebo mimo nej, úžasné. A tá hudba, či už ikonické pôvodné alebo aj dojemné nové, celý film bolo radosť počúvať. Čo v tomto filme môžem vytknúť. Tešil som sa na perfektný akčný film s vynikajúcim Tomom Cruisom, už to by mi stačilo k plnej spokojnosti. Ale dostal som ešte omnoho viac. Kvôli tomuto sa stále oplatí mať rád filmy a chodiť do kina, kvôli takejto radosti. Už teraz viem, že je to jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl. Uvidím ho ešte mnohokrát a sám som zvedavý ako až vysoko sa dostane. Ďakujem všetkým zúčastneným za takýto neskutočný zážitok. 95%

Vrchol nebes (2021)

Priznám sa, že od animovaného prevedenia tejto témy som nemal až tak veľké očakávania, ale ako milovník horolezeckej tématiky som bol aj tak zvedavý a film som si so záujmom pustil a teda ma mimoriadne prekvapil, lepšie to už snáď ani dopadnúť nemohlo. Síce som si myslel, že sa bude venovať primárne záhady okolo Malloryho výstupu na Everest, čo tu nakoniec má len malý priestor, ale to nie je vôbec žiadny problém, tvorcovia si tu pripravili vynikajúci scenár presne pri milovníkov a znalcov horolezectva, ktorý ma už po chvíli strhol a naplno pohltil. A tak tu máme dve skvelé línie o fotografovi špecializujúcom sa na hory a špičkovom horolezcovi, ktorý túži po niečom výnimočnom. Hlavne jeho charakter je tu špičkovo podaný, takéto postavy mám veľmi rád, na prvý pohľad tvrdý a nekompromisný, ale vždy sa zachová správne a hory sú pre neho všetkým. S ním som sa hneď stotožnil, užíval si všetky jeho repliky a konfrontáciu s okolím, kto miluje hory a má s nimi trochu viac skúseností to pochopí hneď a zvyšok zase nikdy. A aj jeho línia ponúkne niekoľko špičkových situácií, ktoré mi prišli napínavejšie ako pri mnohých hraných podobných filmoch. lezenie s chlapcom a aj komplikácie na severnej stene Grandes Jorasses berú dych a prepojenie línií pri výstupe na Everest tiež. Táto línia je tak dobrá, že fotograf nutne musí zaostávať, ale to v tomto prípade ozaj nie je hanba a aj to ma nadmieru bavilo. A ukončenie už nemohlo byť lepšie. Prekvapením je špičková a mimoriadne detailná animácia. Tu sa s tým tvorcovia vyhrali, po horolezeckej stránke, čo sa týka samotných vrchov, výstroje a aj metodiky lezenia, by si mali brať všetci príklad a ľahko zatienia tých pár detailov, ktoré možno presne nesedia, ale vzhľadom na konkrétnu situáciu im rozumiem. Ale aj mimo toho sa tu s vizuálom vyhrali, či už v akcii ako lavína, alebo aj mimo nej. A v kombinácii s perfektnou hudbou je to mimoriadny zážitok. Takže toto by som nikdy nečakal, ale musím ísť s hodnotením naplno, vynikajúci horolezecký film s perfektným scenárom, postavami, audiovizuálom a aj celkovým posolstvom, pre mňa nová srdcovka. 88%

Matrix Resurrections (2021)

Prvý Matrix je kultová klasika, ktorá doteraz vôbec nezostarla, jeden z najlepších predstaviteľov akčného sci-fi žánru vôbec, pokračovania mi už dejovo prišli trochu zbytočné, ale stále sú to dostatočne kvalitné filmy s výbornou akciou a parádnym vizuálom, ktoré si rád občas pozriem. K tomuto znovuoživeniu značky som radšej pristupoval trochu s rezervou, nečakal som, že príbehovo ešte dokáže po predchádzajúcich dvoch dieloch zaujať, ale zase stále je to Matrix, čo je pre mňa skutočný pojem a nakoniec som z filmu úplne nadšený, nečakal som, že ešte dokáže prísť s takouto kvalitou. No úvodné minúty to teda vôbec nenaznačovali, vzhľadom na štedrý rozpočet to pôsobí akciou a vizuálom dosť béčkovo, ďaleko za celou trilógiou, ale potom si ma to už začalo získavať, takže na prvý dojem určite netreba dávať.  Ale predsa len práve tomuto vôbec nerozumiem, celá trilógia sa vyznačovala výrazne nadpriemernou akciou, ktorá predčila väčšinu konkurencie, ale tu mi prišlo, že ju všetci zúčastnení doslova odflákli. Choreografia, kamera, strih a aj triky sú sotva priemerné a o nejakej nápaditosti sa tu vôbec hovoriť nedá, skôr sa len odkazuje na akčné scény hlavne z jednotky. Jedine finále na motorke ma bavilo zaujímavým využitím bežných ľudí, celkom drsný nápad. Takže akcia je tu rozhodne sklamaním. Ale pre mňa Matrix nikdy nebol primárne akčný film, skôr ma zaujímali tie zvyšné prvky a toto už teda vyšlo. Tu si dali na scenári skutočne záležať a poriadne sa vymyká tomu, čo je vo vysokorozpočtovej produkcii bežné. Ako samostatný film to moc nefunguje, ale pre fanúšika série a hlavne tej jednotky si to už neviem predstaviť lepšie. Film je zložený z troch odlišných tretín, prvá na štýl jednotky opäť postupne odkrýva tajomstvá tohto univerza, ale zároveň si z toho celého trochu uťahuje, paroduje pôvodné diely, ale aj celý systém. No všetko to bezchybne funguje a ten humor to seriózne pátranie po pravde vôbec neruší. Druhá tretina ukáže, čo sa všetko za tie roky zmenilo, takže film sa aspoň nedrží stále v rovine jednotky, ale je z toho aj plnohodnotné pokračovanie, no a záverečná už dá väčší priestor Neovi, Trinity a ich vzťahu, takže ja ako fanúšik série si tu vôbec nemám na čo sťažovať. Chváliť môžem aj postavy, hlavné duo Keanu Reeves a Carrie-Anne Moss už samozrejme trochu zostarli, ale stále im charizma nechýba a páči sa mi, ako sa ich postavy posunuli. Yahya Abdul-Mateen II našťastie nie je ten istý Morpheus, ale iná postava s podobným významom, ale zahral to dobre. Najväčším plusom je asi Jessica Henwick ako Bugz, ktorá to ťahá aj samostatne, agent Smith sa konečne trochu posunul a našťastie nemá ani toľko priestoru, aj kvôli nemu už tie pokračovania boli slabšie, jeho príbeh bol v jednotke uzavretý, ale stále ho tam naťahovali a pritom mu nič zaujímavé nevymysleli. A k tomu ešte zostarnutá Niobe, malá indka z Revolutions, ktorá už dospela a ich postavy ma aj na tom malom priestore bavili a časť z obsadenia si režisérka priviedla aj z jej skvelého seriálu Sense 8 a ich rád vidím. Takže ešte aj na tých postavách si tu dali záležať. Technicky ma tu trochu sklamalo, že tento najnovší Matrix vizuálne pôsobí až moc obyčajne, predsa len celá trilógia má špecifickú atmosféru a vizuál, čo mi tu trochu chýbalo, ale pri druhom pozretí mi to už nevadilo a je mi jasné, že ani pri tých ďalších. Takže síce som to hlavne po tých otrasných recenziách vôbec nečakal, ale ja som z tohto nového Matrixu nadšený. Jednotka je samozrejme lepšia, ale obe pokračovania  sú určite o dosť slabšie. Jedine tá akcia ma trochu mrzí, ale tu na nej nikomu nezáležalo, príbeh a postavy sú bez výhrad, druhýkrát som si to už užil od prvej do poslednej minúty a našiel som si aj viacero pekných nostalgických a emotívnych momentov ako Morpheova socha, pre mňa jasné plné hodnotenie a ďalšia klasika hodná mnohých pozretí. Skvelý film. 87%

14 vrcholů: Nic není nemožné (2021)

Tu nie je nad čím premýšľať, úžasný športový výkon od mimoriadneho človeka, akým je Nimsdai Purja, ktorý inšpiruje prakticky v každom ohľade, s nádhernými zábermi prevažne z prostredí týchto himalájskych velikánov a sprevádzané názormi kapacít, ako Reinhold Messner alebo Jimmy Chin, ktorých dlhodobo obdivujem. Aj jeho osobný život bol pútavý, ale toto som sledoval so zatajeným dychom. Tu môže jedine mrzieť, že každému z vrcholov môže byť venovaných len pár minút, ale bolo to úžasné a hlavne výstup na K-2, aj tá chvíľa bola nesmierne fascinujúca. Pre fanúšikov horolezectva a Himalájí absolútna povinnosť, dychberúca záležitosť.

Není čas zemřít (2021)

Nikdy som nebol fanúšik bondoviek, ale urobil som veľmi dobre, že som si v priebehu krátkeho času pozrel všetky Craigove diely a tak mohol byť plne v obraze. Takto som si naplno vychutnal toto finále, ktoré ma až šokovalo, ako mi sadlo. Lebo teda nikdy by som nečakal, že budem z bondovky úplne nadšený. No time to die je asi najdlhšia bondovka, v tomto nemám úplne prehľad, ale na rozdiel od ostatných som sa tu ani na chvíľu nenudil. Tentoraz mi perfektne sadol príbeh, ktorý je skvelo prepracovaný a obsiahol hromadu rozmanitých prvkov, takže neustále sa dá venovať niečomu zaujímavému. Dokončuje sa prakticky celý dej z predchádzajúceho Spectre, rovnako tu samozrejme máme novú zápletku, ktorá mi sadla, konečne nejaký zaujímavý plán záporáka na ničenie a hlavne prvýkrát ma skutočne bavil vzťah s bondgirl, ktorá tu už nie je len nejaká krátkodobá známosť, ale plnohodnotný dlhoročný vzťah, vďaka čomu si ma už aj Bond viac získal a zase nejaké tie zmeny v organizácii. Ale ten scenár mi prišiel zaujímavý skutočne od začiatku až do konca, pričom v druhej polovici to začne pekne gradovať. A záver je teda vynikajúci, nečakal by som, že práve pri Bondovi sa dočkám takýchto emócií. Obsadeniu takmer nemám výhrad, Daniel Craig je tu konečne presne ten agent, akého som ho vždy chcel mať, mimoriadne ma prekvapila Léa Seydoux, ktorá mi vždy prišla úplne chladná a to aj v Spectre, ale tu už je úplne iná a ich vzťah je tu dobre podaný. Záporáci nemajú moc priestoru, Christoph Waltz má už len pár minút, aby dokončil svoju líniu a Rami Malek sa tiež objavuje len zriedka a to takmer len v druhej polovici, ale svoj priestor využije a vždy ma baví, keď má ešte zabijaka po svojom boku, ktorý hlavnému hrdinovi znepríjemňuje život v priebehu celého filmu a to je aj tento prípad. K tomu zábavná Ana de Armas, len mohla mať aj viac priestoru a rovnaká zostava vedľajších postáv, ktoré sú mi stále sympatickejšie. Len nová agentka mohla byť aj lepšia, ale svoj účel splní. Akcia sa tentoraz skutočne vydarila, film obsahuje štyri dlhé akčné sekvencie zložené z niekoľkých častí, technická stránka je očakávane veľmi kvalitná, ale chválim aj výber lokácií a skvelú choreografiu, hlavne prestreliek. Na tých si dali tentoraz veľmi záležať. Ale celkovo sa na tie všetky súboje, naháňačky, prestrelky a explózie skvelo pozerá. Najviac asi vynikne akcia v zahmlenom lese alebo prestrelka na schodisku na jeden záber, ale tu môžem chváliť úplne všetko. Cary Joji Fukunaga ma teda veľmi potešil, nielen odviedol technicky prvotriednu prácu, na ktorú je radosť pozerať, ale konečne si ma aj tie postavy hlbšie získali a emócie zafungovali. A finále už nemohlo byť lepšie. Takže nikdy by som nečakal, že dám nejakej bondovke plné hodnotenie, ale teraz nemôžem inak, prvotriedny akčný film, v ktorom funguje všetko tak, ako má. S radosťou si ju ešte viackrát pozriem. 86%

Válka zítřka (2021)

Trailery až tak dobré neboli a ako divák som sa už v poslednej dobe naučil od väčších filmov radšej veľa nečakať, ale toto je teda mimoriadne prekvapenie a pre mňa s prehľadom najlepší blockbuster za posledné dva, tri roky. Zápletka ako celok zase až tak dobre neposobí, jasné, mimozemské invázie a aj cestovanie v čase mám rád, ale to verbovanie úplne neschopných civilistov do takejto operácie, kedy by urobili viac škody ako úžitku som moc nepobral, ale dá sa cez to preniesť, keďže ten scenár nejde zase až v tak bežných koľajach, ako je to v tomto žánri zvykom a dokáže aj trochu prekvapovať. Nie niečím originálnym, film si vlastne len vypožičiava z iných filmov, ale skôr zaujímavo zvolenou kombináciou. A všetko tu funguje, aby to jeho úroveň len povýšilo. Prišlo mi to ako návrat to deväťdesiatych rokov, kedy to všetko ešte fungovalo, žiadne byť za každú cenu cool a hláškovať aj v tých najhorších chvíľach, ale normálne seriózne prevedenie, kedy skutočne aj o niečo ide. Postavy sú perfektné, Chris Pratt je ten správny sympaťák, ktorý nepotrebuje byť hrdina, ale chce hlavne chrániť svoju dcéru, celá táto rodinná línia je tu perfektne vymyslená a emócie fungujú, Yvonne Strahovski je ešte lepšia a spoločne tu vytvorili skvelé akčné duo. A tie vedľajšie postavy mi tiež nijak nevadili. Akcia je špičková, nádherne zostrihaná a prehľadná, žiadne schovávanie sa v tme, ako je to v blockbusteroch posledných rokov zvykom, ale všetko je krásne na dennom svetle alebo aspoň v prehľadných interiéroch. Akcia ponúkne niekoľko rozmanitých a celkom neopozeraných lokácií, funguje v tom veľkolepejšom meradle, ale aj komornejšom, prakticky až hororovom štýle, čo ma teda prekvapilo a občas sa dokonca prepne až do takého beznádejného módu, kedy je skutočne všetko stratené. A k tomu samozrejme celý ten military štýl, ktorý milujem, takže neustále niekde jazdia hummery, poletujú vrtuľníky alebo štíhačky a ťažké guľomety sú poslednou záchranou. Tu je všetka akcia špičková. A dokonca je na rating až prekvapivo drsná. Veľkým prekvapením sú aj monštrá, ktoré sú ozaj odporné a poriadne nepríjemné a ten zánik ľudstva sa pri nich dá aj celkom veriť. Režijne tu nemám absolútne čo vytknúť, veľký rozpočet je vidieť, efekty sú kvalitné, často sa využívajú reálne lokácie, čo už dávno nie je taká samozrejmosť a hlavne všetko funguje, emócie, sympatie k postavám a aj napätie, tu som maximálne spokojný. Takže The Tomorrow war už podľa mňa lepšie dopadnúť nemohlo, práveže som dostal ešte omnoho viac, než som očakával aj v tých najoptimistickejších predstavách. A síce sa toho asi nedočkám, ale pokračovanie by som bral hneď. 88%

Daman akeseo guhasoseo (2020)

Juhokórejskú produkciu som v poslednom čase trochu zanedbával, ale musím sa k nej zase viac vrátiť, keď v nej stále vznikajú také filmy, ako práve Deliver us from evil. Scenárista a tentoraz aj režisér Hong Won-Chan už napísal viacero hitov, Chaser, Yellow sea, aj Confession of Murder sú všetko vydarené thrilleri, ktoré na to idú trochu inak, než väčšinou a aj tentoraz ponúkol perfektnú zápletku a scenár, vo svojom žánri jeden z najlepších za dlhú dobu. Špičkový nájomný zabijak sa rozhodne skončiť so svojou kariérou, ale na žánrové prekvapenie sa ho jeho organizácia nesnaží zastaviť a zneškodniť, ale ešte sa vďaka nim dozvie, že jeho dcéra, o ktorej doteraz nevedel je vo vážnom nebezpečenstve a aby toho nebolo málo, ide po ňom aj brat poslednej obete, psychopatický vrah, ktorý sa nezastaví pred ničím. Celkovo mi to príde ako ten najideálnejší žánrový kompromis, ani to nie je zbytočne prekombinované, ale ani jednoduché béčko, všetko tu má potrebný priestor, aby to fungovalo tak, ako má, takže v tomto ohľade tu nemám absolútne čo vytknúť. Čo sa týka obsadenia, Hwang Jung-Min hrával až príliš moc v rôznych romantických a ľahších žánroch, aby som ho tak automaticky prijal v takejto úlohe, ale v posledných rokoch už predsa len hráva aj v akčnejších filmoch a hlavne je to schopný herec a veľký sympaťák, takže ma bavil a fandil som mu v každom jeho kroku, ale o nič nezaostáva ani Lee Jung-Jae, s ktorým tu vytvorili rovnocenných protihráčov a toho psychopata si teda užíva. Zvyšok postáv už nemá až tak veľký priestor, ale rozhodne vyniká ešte transsexuálny pomocník v Thajsku, ktorý to zahral parádne a pri tých jeho rečiach a grimasách som sa teda bavil. Akciou sa trochu šetrí, nie je to čistokrvná akčná žánrovka, ale nevadilo mi to, ten príbeh a postavy ma bavili až moc, aby som sa musel tešiť na tú akciu a ani tá určite nesklame. Nie som z nej unesený, mnohé juhokórejské akčné filmy majú zaujímavejšiu akciu, ale súboje majú solídnu choreografiu a nie sú ani zle natočené, čakal som podstatne horší strih, len tie spomaľovačky sa do takéhoto drsného thrilleru podľa mňa nehodia a krvi je tiež dostatok, aj keď tie najdrsnejšie momenty sú mimo záber. Ale dobre zvládnuté sú aj prestrelky a naháňačky, až na tých pár prehnaných momentov. Taký skok do idúceho auta cez rozstrieľané sklo vyzerá síce dobre, ale ozaj sa hodí do tých zábavnejších filmov, nie takéhoto surového. Ale sadlo mi to celkové pojatie, kedy vlastne obaja súperi sú pomaly nezničiteľní zabijaci, ktorí si môžu uškodiť len navzájom, všetci ostatní sú len do počtu, aby mal kto umrieť a ešte aj tá zásahová jednotka je tu len tak mimochodom a nikto si z nej hlavu nerobí, oni dvaja si idú len po sebe. Vizuálne je to špičkovo zvládnuté, prostredie je atraktívne a dokonca na mňa zafungovali aj emócie. Zabijak s dcérou nemajú veľa spoločných scén, ale niektoré teda zapôsobia Takže jedine akcia ma trošku sklamala, za špičkou juhokórejskej produkcie určite zaostáva, ale zvyšok je vynikajúci, užíval som si to od prvej do poslednej minúty a musím hodnotiť plným počtom, skvelý film. 85%