Překonat sám tisíce mil (2005)

Je to celkom dobrá dráma od Yimou Zhanga. Má dobrý príbeh o mužovi z Japonska, ktorý sa pred mnohými rokmi v zlom rozišiel so svojim synom, čo ho veľmi mrzí a nanešťastie sa dozvie, že je práve v nemocnici, keďže má ťažkú chorobu a zostáva mu len pár mesiacov života, no aj tak ho syn stále odmieta vidieť. Keď sa od synovej manželky dozvie, že miluje čínsku operu a túži natočiť spievať jedného uznávaného speváka, rozhodne sa odísť do Číny zoznámiť sa s jeho záľubou a urobiť to za neho, ale na mieste si uvedomuje, že natočiť speváka až tak ľahké nebude. No aj tak urobí všetko preto, aby sa mu to podarilo, no musí to stihnúť čo najskôr. So spracovaním som spokojný, síce na moje prekvapenie o chémiu medzi otcom a synom, čo má v podobných filmoch vždy výrazný priestor tu vôbec nejde, ich minimálny kontakt je len prostredníctvom synovej manželky, ale s tým nemám problém, filmu to aj tak nijak neubližuje. Hlavne, že postava muža a jeho cesta za svojim cieľom si ma získali, až na trochu rozporuplne pôsobiaci útek chlapca, ktorý sa ale v kontexte tiež dá chápať to pôsobí úplne realisticky a prirodzene, oceňujem to zoznamovanie sa s kultúrou a bežnými ľuďmi, pričom sa to nesie v takom príjemne pomalom tempe a veľmi musím pochváliť aj vzťah s tlmočníkmi, toto bolo výborne zvládnuté. Jedine ma mrzí, že hlavný hrdina si cestu k tejto kultúre vlastne nevytvoril, keďže neustále pôsobil dojmom, že ho to vôbec nezaujíma a ide mu len o splnenie svojej úlohy, ale nad to sa dokážem povzniesť. Záver ma síce trochu prekvapil, očakával som niečo klasickejšie, ale aj toto sa mi páčilo a možno ešte viac, než ten očakávaný. Takže ešte sa to mohlo trochu doladiť, ale aj tak mi to dosť sadlo. Herecké obsadenie je na tom dobre, Ken Takakura tu podáva výborný výkon, jeho herectvo je na jednej strane dosť minimalistické, ale aj tak z neho cítiť všetky tie emócie, príjemná postava chlapca, ktorá osvieži svoju časť filmu a ešte dostatok zaujímavých vedľajších postáv, hlavne dvojica tlmočníkov, alebo spevák. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, Yimou Zhang zvláda veľmi dobre veľkolepé, ale aj takého malé filmy a to dokázal aj tu, chválim to prostredie, kultúru, atmosféru a taký až realistický citlivý prístup. Takže Yimou Zhang má samozrejme za sebou aj lepšie filmy, ale aj toto sa mi páčilo, podobný štýl mi sedí. 72%

Fantastický mazel (2008)

Je to dosť dobrá rodinná sci-fi komédia od Stephena Chowa. Má pomerne dobrý príbeh o chlapcovi, ktorý so svojim otcom žije veľmi chudobným životom, ale aj tak ho má otec nadovšetko rád, učí ho dobrému správaniu a aj napriek podradnej práci pomocného stavebného robotníka mu platí školné na súkromnej škole, aby aspoň syn dopadol lepšie, než on sám. Ale aj chlapec túži po tom, čo ostatné deti, hlavne nových hračkách a rešpekte, keďže spolužiakom a niektorým učiteľom je len nasmiech, no jeho život sa výrazne zmení, keď jedného dňa nájde na smetisku zvláštny predmet a čoskoro zisťuje, že je to vlastne malý mimozemšťan. A pomocou neho chce už konečne zmeniť svoj život. So spracovaním som dosť spokojný, síce komédie s malými deťmi v hlavných úlohách moc nevyhľadávam a hlavne kvôli tomu nevyhnutnému dôrazu na rodinné hodnoty, čo sa síce týka aj tohto filmu, ale tentoraz to dopadlo až prekvapivo dobre. Dej síce až na jednu, dve výnimky vôbec ničím neprekvapí, takmer všetko ide tak, ako sa aj od filmu s týmto príbehom očakáva, ale našťastie všetko funguje presne tak, ako aj má. Takže film si väčšinu času udržuje vysokú úroveň zábavnosti, výborne funguje aj tá rodinná, prípadne dramatická rovina, sympatické hlavné postavy, k tomu výborne zvládnutá postava mimozemšťana, ktorý je v každej svojej scéne perfektný a ešte viacero vydarených doplnkov, ako dvojica nadrozmerných spolužiakov alebo príjemná učiteľka. Výnimkou je jedine tá desaťminútovka v strednej fáze s týraním mimozemšťana, toto sa mi vôbec nepáčilo, ale našťastie to opäť zachraňuje zvyšok filmu. Veľmi spokojný som aj po stránke humoru, pri rodinných komédiách väčšinou moc nefunguje, ale tentoraz sa tu nájde množstvo skvelých vtipných momentov, hlavne vybuchujúce okuliare, klobúk v tvare mimozemskej lode, takmer všetky scény s obrou spolužiačkou, smial som sa často. S hereckým obsadením som spokojný, výborný Stephen Chow, až na tú krutú desaťminútovku mi ideálne sedela aj postava chlapca a veľmi dobré všetky výraznejšie vedľajšie postavy. Réžia a technická stránka sú na tom dosť dobre, slušná vizuálna stránka a to aj všetky efekty, k tomu výborne fungujú všetky emócie, tu nemám či vytknúť. Takže kvôli typu komédie som práve od tohto filmu až tak moc nečakal, ale nakoniec som veľmi spokojný, až na tú desaťminútovku tu v rámci žánru nemôžem nič vytknúť. 77%

Pachuť pomsty (2014)

Je to dosť dobrý krimi thriller od Jima Mickleho. Má vydarený príbeh o mužovi, ktorý len chce žiť svoj úplne obyčajný život s milovanou rodinou, ale všetko sa pokazí, keď v dome narazí na zlodeja a toho omylom zabije. Aj keď kvôli tomu nemá problémy so zákonom, stále si to vyčíta, lenže zlodejov otec je nebezpečný kriminálnik a začne mu robiť problémy. Preto muž musí urobiť všetko preto, aby ochránil seba aj svoju rodinu, ale postupne si uvedomuje, že nie je všetko tak, ako vyzerá a dozvedá sa nečakané skutočnosti. So spracovaním som spokojný, ale aj tak sa nezbavím čiastočných rozporuplných pocitov. Od začiatku to síce po príbehovej stránke pôsobí ako štandardná žánrovka, ale s tým nemám ani najmenší problém, keďže nielen, že táto tématika mi dlhodobo vyhovuje, ale navyše tu je to podané až prekvapivo dobre. Dej ma okamžite vtiahol, postavy si ma získali, pôsobí to tak správne temne a prakticky aj z tej najmenej dôležitej scény sa darí získať maximum, takže v rámci žánru som tu ani nemal čo vytknúť. Ale následne už začne prichádzať séria zvratov, z ktorých niektoré sú lepšie a iné zase horšie, už to síce začne byť nepredvídateľnejšie, ale vážna atmosféra úplne zmizne, miesto toho sa to výrazne odľahčí a radikálne sa zmení pohľad na hlavné postavy. Aj táto časť je sama o sebe stále dosť dobrá, lenže tieto dve kvalitné polovice sú tak odlišné, že som mal pocit, ako by som sledoval dva rôzne filmy, pričom ten prvý mi aj tak sadol o trochu viac a preto by som bol radšej, keby sa v jeho štýle pokračovalo až do konca. Inak celkom poteší aj akcia, síce jej nie je moc, ale hlavne vo finále sa už niečo nájde a bavilo ma to. S hereckým obsadením som dosť spokojný, Michael C. Hall sa do úlohy ustarosteného slušného muža hodil až prekvapivo dobre, charizmatický Sam Shepard ako otec obete, k tomu zábavný Don Johnson a poteší aj Vinessa Shaw, ako manželka hlavného hrdinu a Nick Damic v úlohe šérifa, ktorý nechýba v žiadnom režisérovom filme. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, Jim Mickle mi po svojich dvoch predchádzajúcich vydarených projektoch znovu dokázal, že je talent, s ktorým treba počítať, kvalitná vizuálna stránka s viacerými veľmi zaujímavo natočenými sekvenciami a pôsobivá atmosféra, teda aspoň tej prvej polovice, jeho štýl mi sedí. A chválim aj hudbu, pri ktorej som si spomenul na Carpenterovho Vládcu temnôt. Takže síce ma trochu mrzí, že sa celý film neniesol v štýle prvej polovice, ale aj tak sa mi to dosť páčilo a som zvedavý, s čím príde Jim Mickle nabudúce. 76%

Loutky (2002)

Je to celkom dobrá poetická dráma od Takeshiho Kitana. Má dosť dobrý príbeh o mužovi, ktorý nadovšetko miloval svoju priateľku a plánovali svadbu, lenže nakoniec bol nútený uprednostniť dcéru majiteľa úspešnej spoločnosti, čo jeho priateľka nezvládla a pokúsila sa o samovraždu, čo sa jej síce nepodarilo, ale mentálne ju to aj tak veľmi ovplyvnilo. Muž si uvedomí svoju chybu, vezme svoju lásku z nemocnice a vydajú sa na cestu. Behom toho si úspešný šéf yakuzy uvedomí, že vo vnútri cíti prázdnotu a spomenie si na svoju lásku z mladosti a fanúšikovi posadnutým úspešnou speváčkou, ktorý najviac túži byť s ňou, ale keďže sa speváčka kvôli svojmu znetvoreniu po nedávnej nehode ukrýva pred svetom, sám sa oslepí. Spracovanie sa mi páči, už od samotného začiatku som vedel, že ma to bude baviť minimálne kvôli zaujímavému prepojeniu divadla s bábkami s reálnym životom skutočných ľudí, čo tu síce má nakoniec vlastne len minimálny priestor, ale aj tak to príjemne osvieži a bol som zvedavý, čo z toho bude. Film tvoria tri príbehy, ale ich rozloženie mi neprišlo práve najideálnejšie, keďže ich prepojenie je zanedbateľné a navyše ten hlavný je až tak výrazný a navyše má hlavný priestor veľkú časť už od začiatku filmu, že som sa do tých vedľajších nedokázal naplno dostať, lebo som bol zvedavý hlavne na to, ako bude pokračovať ten hlavný. Takže by som skôr ocenil, keby sa buď jednalo o tri samostatné poviedky nasledujúce po sebe, alebo boli rovnomerne rozložené v priebehu celého filmu. Ale keď sa nad to povznesiem, všetky tri mi prišli dosť zaujímavé, ich spoločný motív, nenaplnená, prípadne nešťastná láska je v každej podaná trochu inak a postavy síce nemajú toľko priestoru, aby sa k nim dal vytvoriť plnohodnotný vzťah, ale v tomto type mi to vyhovuje. Navyše celý čas sa to nesie v takom príjemne pomalom tempe, aké mám v tomto žánri veľmi rád a určite musím pochváliť aj tú výbornú atmosféru. Len ten záver mi prišiel taký nevýrazný, aj keď niečo podobné som aj čakal. S hereckým obsadením som spokojný, viac priestoru tu má len pár postáv, ale všetky mi prišli úplne ideálne, výborné hlavné duo, kde vyniká hlavne charizmatický Hidetoshi Nishijima, k tomu šéf yakuzy, speváčka a pár ďalších, tu som úplne spokojný. Réžia a technická stránka sú výborné, Takeshi Kitano tu opäť odviedol veľmi dobrú prácu, pekná vizuálna stránka, k čomu napomáha aj dobrý výber prostredí, pôsobivá atmosféra a ten tradičný Kitanovský prakticky až poetický prístup, toto mi sedí. Takže jedine to rozloženie poviedok ma trochu rušilo, ale aj tak sa mi to dosť páčilo, príjemný film, ktorý sa oplatí pozrieť aj viackrát. 74%

Opojen ženami a malováním (2002)

Je to celkom dobrá životopisná dráma. Má pomerne dobrý príbeh o mužovi, ktorý síce nemá urodzený pôvod, kvôli čomu ním mnohí opovrhujú, ale vie nádherne maľovať, čo si už v jeho detstve všimol aj vplyvný muž a ten mu dal šancu, ktorú aj využil. A tak sa z neho postupne stáva veľmi uznávaný maliar, ale zatiaľ len napodobujúci ostatných, preto ak chce plnohodnotne uspieť, musí si nájsť svoj vlastný štýl. No stojí pred ním veľa prekážok, ktorou je aj jeho agresívna povaha a holdovanie ženám a alkoholu a navyše v krajine je práve zložitá politická situácia, čo sa ho tiež dotýka. Spracovanie je na tom dobre, síce filmy o umelcoch moc nevyhľadávam, ale keď už nejakému dám šancu, väčšinou bývam spokojný a to je našťastie aj tento prípad. Dej síce neponúkne prakticky nič výnimočné a chýbajú mi tu aj nejaké výraznejšie situácie, na ktoré by sa dalo spomínať a pritom priestor tu na to aj celkom bol, stačilo lepšie využiť politickú situáciu, toto mi prišlo zbytočne až moc v úzadí a rovnako som čakal podstatne väčší priestor pre potenciálnu romantickú líniu, ale dokážem sa nad to povzniesť, aj tak mi to prišlo po celý čas dostatočne zaujímavé, nenašiel som tu žiadne hluché miesto a tak mi to ubehlo až prekvapivo rýchlo. A môže za to aj samotná postava maliara, ktorý si ma síce kvôli svojej povahe nedokázal moc získať, ale aj tak ma bavil, páčilo sa mi jeho priateľstvo s majstrom a bol som zvedavý, ako sa jeho umenie bude vyvíjať. A poteší aj úplný záver, niečo takéto by som nečakal. Herecké obsadenie je výborné, Choi Min-Sik v hlavnej úlohe tu tradične predvádza prvotriedny výkon, môj obľúbený Ahn Sung-Kee ako jeho priateľ a k tomu niekoľko zaujímavých, prevažne ženských postáv, medzi ktorými očakávane najviac vyniká Son Ye-Jin, len mohla mať viac priestoru. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, kvalitne odvedená práca po všetkých stránkach, tu nemám čo vytknúť. Takže Painted fire síce nie je film, ktorý by sa mi chcelo pozerať opakovane, ale aj tak nemám dôvod hodnotiť horšie, bavilo ma to, herecky aj vizuálne je to výborne zvládnuté a nie je tu žiadny výraznejší zápor. 72%

Vyobcovaná (1998)

Je to dosť dobrá dráma. Má vydarený príbeh o dievčati z mesta, ktoré je v čase kultúrnej revolúcie poslané na vidiek a dostáva sa až k osamelému chovateľovi koní ďaleko od ostatných. Tu spoznáva úplne nový typ života a muž sa jej to tu snaží spríjemniť čo najlepšie, ale aj napriek tomu dievča najviac túži potom, aby sa už konečne mohla vrátiť do mesta a uverí všetkému, čo by jej v tom mohlo pomôcť. Jej naivitu začnú zneužívať miestni úradníci, no chovateľ koní jej chce pomôcť. Spracovanie sa mi páči, dej je síce na pomery žánru až moc jednoduchý a priamočiary, takže tu by som kľudne uvítal ešte nejaký ten výraznejší dejový prvok, ale zase ani na toto si určite nemôžem sťažovať. Aj vďaka tématike kultúrnej revolúcie som mal z toho už od začiatku veľmi dobré pocity, ale aj celá prvá polovica sa nesie v takom príjemnom bezstarostnom duchu, odohráva sa v príjemnom prostredí ďaleko od civilizácie, obe hlavné postavy si ma získali a ten ich priateľský, skoro až rodinný vzťah sa mi skutočne páčil. No následne sa už dej začne uberať trochu iným smerom, podstatne to zvážnie, môj pohľad na obe postavy sa čiastočne zmenil, dokonca sa tu nájdu aj erotické scény, ktoré by som tu vzhľadom na predchádzajúce dianie vôbec nečakal a cítiť v tom slušný potenciál pre silnú, prakticky až depresívnu drámu, ale práve toto ma trochu sklamalo. Aj táto časť je stále dosť dobrá, bavilo ma to a bol som zvedavý, ako sa to vyvinie, aj keď možných koncov bolo len veľmi málo, ale veľmi ma mrzí, že emocionálne ma to dosť minulo a tak ani ten výborný záver mi neprišiel ani zďaleka tak silný, ako by som chcel, čo je pre mňa aj najväčší zápor filmu. Ale aj takto sa mi to dosť páčilo a vôbec som sa nenudil. S hereckým obsadením som spokojný, výborné hlavné duo, tu mi obe postavy prišli dostatočne zaujímavé a aj kvalitne zahrané a okrem nich tu už vlastne ani nikto nemá moc priestoru, skôr pár epizódnych postáv. Čo sa týka réžie a technickej stránky, vizuálna stránka a atmosféra sú výborné a viacero scén má také príjemné čaro, ale mrzia ma tie emócie, ktoré som nepociťoval. Takže pár čiastočných záporov sa tu nájde, ale aj tak je Vyobcovaná vydarená dráma so zaujímavou zápletkou, výbornými hercami a kvalitnou réžiou. 75%

Sbohem, má konkubíno (1993)

Je to celkom dobrá historická dráma. Má pomerne dobrý príbeh o dvojici mužov, ktorí už od detstva trénovali v čínskej opere, kde to síce kvôli krutým podmienkam mali ťažké, ale predsa len vydržali, k tomuto umeniu si vytvorili vzťah a postupne sa z nich stali nielen skvelí priatelia, ale aj veľmi uznávaní herci. Lenže krajina prechádza zložitým obdobím, kvôli ktorému často dochádza k výrazným zmenám, čo ovplyvní aj ich a navyše oni dvaja nevnímajú svoje priateľstvo úplne rovnako a tak príchod očarujúcej ženy, do ktorej sa zamiluje jeden z nich ich vzťah výrazne ovplyvní. Spracovanie je celkom slušné, čínsku operu som vždy považoval za príjemné spestrenie historických filmov, ale predsa len som sa filmu, kde má takéto výrazné zastúpenie a navyše pri takmer trojhodinovej dĺžke trochu obával, ale nakoniec nebolo vôbec treba. Dej zaberá veľký časový úsek, ktorý zaberie nielen životy postáv od detstva až takmer po starobu, ale aj viacero zásadných udalostí dejín Číny tej doby, pri ktorých ma síce mrzí, že nedostali až tak moc priestoru, ako by som chcel, väčšinou som mal pocit, že sa to deje len úplne v úzadí, ale občas to predsa len ide aj trochu do popredia, čo to celé osvieži. Takže s dĺžkou ani nemám väčší problém, až na pár trochu slabších častí, prevažne z poslednej tretiny ma to väčšinu času dosť bavilo. Už kruté zachádzanie v škole počas detstva dokáže zaujať, ale následne ma to bavilo ešte viac, hlavné postavy si ma získali, pričom dobre zvládnutý mi prišiel aj ich vzťah a keď do deja vstúpi ďalší výrazný dejový prvok, láska k žene, začne to byť ešte lepšie. Takže väčšinu času sa je na čo pozerať. A pochváliť musím aj tú samotnú čínsku operu, tie vystúpenia majú niečo do seba. S hereckým obsadením som spokojný, hlavné duo Leslie Cheung a Fengyi Zhang, k tomu výborná Gong Li, ktorá ma z celého filmu bavila najviac a z vedľajších postáv ešte najviac zaujme You Ge. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, Kaige Chen nemá s týmto žánrom žiadny problém, slušná výprava, výborná dobová atmosféra a film má také zaujímavé čaro, tu nemám väčší problém. Takže určite sa tu dalo ešte niečo vylepšiť, hlavne po stránke scenára, ale aj tak som dosť spokojný, páčilo sa mi to. 71%

009 no 1: The End of the Beginning (2013)

Je to nadpriemerný akčný sci-fi film. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy je svet rozdelený na dve strany, východ a západ, medzi ktorými už dlho prebieha studená vojna a k priamym stretom medzi ich špiónmi dochádza hlavne v hraničnom štáte medzi týmito stranami. Jedným z nich je aj špičkový cyborg, očarujúca žena, ktorá patrí medzi najlepších, no keď sa postaví brutálnym obchodníkom s ľuďmi, zachráni mladíka, ku ktorému začne niečo cítiť a to ju výrazne ovplyvní. Začne pochybovať o správnosti svojich konaní, postupne sa dozvedá nové skutočnosti nielen o svojej údajne správnej strane, ale aj o dobe, keď bola ešte človek a kvôli tomu sa dostane do veľkých problémov. Spracovanie nie je zlé, ale určite sa to dalo podať aj lepšie. Po úvodných minútach som skutočne premýšľal, že to vypnem, keďže to pôsobí až príliš amatérsky a lacne a takéto brakové prevedenie teda rozhodne moc nemusím, ale kvôli sympatickej hlavnej hrdinke a správnej nálade som to nechal tak a nakoniec vlastne ani neľutujem. Samozrejme to nie je ničím výnimočné, ale dej je v rámci žánru dostatočný, takže ma to celkom aj zaujímalo, hlavná hrdinka ma už bavila po celý čas, má to mimoriadne svižné tempo, takže som sa nenudil ani na okamih a navyše to má aj také príjemné sexi prevedenie. To brakové podanie už filmu síce zostane, ale aspoň som si na to dokázal celkom zvyknúť. Takže ma to aj celkom bavilo. Akcie je tu plno, ale mám z nej úplne rozporuplné pocity. Prakticky každú chvíľu sa tu nájde nejaký súboj alebo prestrelka, takže ani raz nenastane dlhšia časť bez akcie a síce choreografiou sú v rámci svojej brakovej kategórie až prekvapivo dobré, hlavne niektoré súboje v tomto vynikali, ale kazí to práve to spomínané amatérske prevedenie, či už kamerou, strihom alebo trikmi, kvôli čomu ani jedna akčná scéna nemá šancu výraznejšie zaujať. Čo sa týka hereckého obsadenia, hlavná hrdinka síce v akcii nemá čo ponúknuť, v akčných scénach ju do tváre nebolo vidieť takmer vôbec, ale prišla mi dostatočne sympatická a mimo akcie je úplne ideálna a na moje prekvapenie mi nevadili ani vedľajšie postavy, pričom medzi nimi poteší aj Naoto Takenaka v úlohe veliteľa hlavnej hrdinky, ktorého vždy rád vidím. Réžia a technická stránka sú veľmi slabé, viditeľne nízky rozpočet, amatérske efekty a tie najlacnejšie lokácie, aké sa len dali vybrať, toto je nepochybne hlavný zápor filmu. Takže technicky je to rozhodne brak, ale nebudem hodnotiť zle, náhodou ma to aj celkom bavilo, dej je obstojný, tempo svižné, hlavná hrdinka príjemná a aj akcia má svoje klady, takže ako oddychovka na jedno pozretie môže byť. 59%

Byeonhoin (2013)

Je to skvelá právnická dráma. Má veľmi dobrý príbeh o právnikovi, ktorý síce nevyštudoval vysokú školu a tak nemá medzi ostatnými kolegami až tak veľký rešpekt, ale nechýba mu talent, ambície a skvelá orientácia po dopytoch v oblasti a tak už čoskoro sa stáva veľmi vyhľadávaným a medzi ľuďmi uznávaným právnikom, pričom ponuky a peniaze sa mu len hrnú. Preto sa ani moc nezaujíma o momentálnu situácia v krajine, kde bola moc získaná vojenským prevratom a tak protesty a zatknutia sú na dennom poriadku, no keď sa to dotkne aj syna majiteľky jeho obľúbenej reštaurácie, rozhodne sa do toho zapojiť. Čoskoro si uvedomuje úplnú absurdnosť celého procesu, ale aj napriek odhováraniu ostatných sa len tak nevzdá a rozhodne sa urobiť všetko preto, aby ho oslobodil. Spracovanie je skutočne perfektné, už od začiatku mi to sadlo veľmi dobre, vynikajúco podaný hlavný hrdina, ktorý síce na prvý pohľad nepôsobí práve najschopnejšie, ale aj tak je skutočne radosť pozerať na jeho prácu, ale nájde sa tu aj plno iných scén, z ktorých som mal veľmi dobrý pocit, napríklad ospravedlnenie sa za dávnu krádež. Takže aj táto pokojná prvá polovica, ktorá sa nesie v takom príjemnom duchu a s dostatkom dobrého humoru sa mi veľmi páčila, no následne sa dej zase uberať úplne iným smerom, výrazne zvážnie a úroveň filmu ešte vyššie. S politickou situáciou som sa zoznamovať nemusel, keďže aj filmov z tohto obdobia už vzniklo pomerne dosť a tak sa dá naplno venovať samotnému súdnemu procesu, ktorý je jednoducho nezabudnuteľný. Potenciál vykonštruovaného procesu s absurdnými dôkazmi a veľmi schopného právnika, ktorý sa ako jediný tomu nespravodlivému systému postaví sa už nedal využiť lepšie, hlavný hrdina je tu skutočne dokonalý, tu som si už užíval každú repliku a trefný argument, toto sa už nedalo sledovať inak, než so zatajeným dychom a bol som z toho mimoriadne nadšený. Takže druhej polovici nemôžem nič vytknúť a veľmi sa mi páčil aj úplný záver. Herecké obsadenie je skvelé, vynikajúci Song Kang-Ho v hlavnej úlohe, ktorý tu predvádza asi najlepší herecký výkon celej svojej už tak veľmi kvalitnej kariéry a plno výborných vedľajších postáv ako majiteľka reštaurácie, právnickí kolegovia, sudca a viacero iných, pričom medzi nimi poteší aj dostatok známych tvárí. Réžia a technická stránka sú výborné, ideálna vizuálna stránka a skvelo fungujú aj všetky pocity od humoru, cez nespravodlivosť až po nadšenie z nekompromisného prístupu hlavného hrdinu. Na tento film som bol hlavne kvôli môjmu obľúbencovi v hlavnej úlohe veľmi zvedavý, ale aj tak som nečakal, že ma až takto dostane. Jednoznačne absolútny žánrový vrchol, takto dobrú súdnu drámu som ešte nikdy nevidel. 87%

Apokalypsa (2006)

Je to celkom dobrá čiastočne umelecky ladená sci-fi komédia od Richarda Kellyho. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy sa situácia v Amerike po ťažkej vojne veľmi zmenila. V Los Angeles má čoraz väčší vplyv nelegálna neomarxistická skupina, významný zahraničný vedec zostrojil doteraz najlepší zdroj energie, ktorý funguje vďaka oceánu, z vojny sa vrátili vojaci, ktorí boli pod vplyvom návykových látok a navyše sa práve s amnéziou vrátil slávny boxer a herec, ktorý sa stratil v púšti. A práve so svojimi priateľmi začína prichádzať na stopu rozsiahlej konšpirácii. Spracovanie je celkom slušné, úplný úvod príjemne navnadí na zaujímavý zážitok a síce je film vlastne úplne iný, než som podľa toho očakával a navyše prakticky celý čas cítiť, že by chcel byť niečím viac, než v skutočnosti je, ale aj tak som celkom spokojný. Dej obsahuje až príliš veľa výrazných prvkov, z ktorých niektoré sú zaujímavejšie viac, napríklad stroj na výrobu energie a všetko s ním súvisiace a iné zase menej, hlavne tá nelegálna organizácia, pričom spolu ani až tak moc nefungujú, dej si prakticky len tak plynie, akoby odnikam nikam, postavy sú síce sami o sebe celkom zaujímavé, ale pôsobia až moc absurdne, aby si ma mohli výraznejšie získať a tak mi bolo vlastne jedno, ako dopadnú a navyše v priebehu sa nájde len veľmi málo scén, ktoré by vynikali, najviac asi len tá zaujímavá hudobná vložka. Ale aj tak to má niečo do seba, aj napriek takmer dva a polhodinovej dĺžke som sa ani na okamih nenudil, po celý čas sa to nesie vo veľmi zaujímavej atmosfére, vďaka ktorej to pôsobí, ako by sa dialo niečo dôležité a tajomné, čo síce neplatí, ale získalo si ma to a ešte k tomu je to tak zaujímavo uletené a aj celkom zábavné. Navyše sa tu aj v priebehu nájde pár dobrých nápadov, ktoré to celé osviežia a tak si nemôžem pomôcť, napriek mnohým viditeľným slabinám ma to jednoducho bavilo. Inak o nejakú akciu tu vôbec nejde, síce priestor tu na to bol, ale nájde sa tu len pár, skôr nepodstatných maličkostí. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, je tu až prekvapivo veľa známych tvárí ako Dwayne Johnson, Sarah Michelle Gellar a Seann William Scott, ktorý je tu dokonca na moje veľké prekvapenie najlepší zo všetkých v hlavných úlohách a plno zaujímavých vedľajších postáv ako Justin Timberlake, Christopher Lambert, Bai Ling a ešte viacero iných. Čo sa týka réžie a technickej stránky, vôbec netuším, ako blízko sa Richard Kelly priblížil k svojmu pôvodnému zámeru, keďže toto viditeľne ideálne nefunguje, ale aj tak to má dobrú vizuálnu stránku, výbornú atmosféru a ani rozpočet nebol viditeľne malý, takže som aj celkom spokojný. Takže Southland tales je skutočne veľmi zvláštny film, má plno záporov, ale aj tak má niečo do seba a keďže ma to dosť bavilo, nemám dôvod dávať horšie hodnotenie. 71%