Cyborg (1989)

Jean-Claude Van Damme v najlepšej forme, ale ešte zatiaľ prakticky neznámy spojil svoje sily s asi najbrakovejším režisérom, akého poznám, Albertom Pyunom a podľa toho to aj dopadlo. Postapokalyptické filmy a kľudne aj tie béčkovejšie z osemdesiatych rokov mám rád, ale Cyborg pôsobí skutočne až moc brakovo. Už zápletka neznie práve najatraktívnejšie, pričom by to veľmi potrebovalo lepšie vykresliť motivácie postáv, tu dve postavy, ktoré spolu nemajú nič spoločné spoja svoje sily, aby zachránili opäť len neznámeho cyborga v zajatí skupiny brutálnych vrahov a aj napriek tomu, že hlavný hrdina sa s týmito zabijakmi pozná už z minulosti, tak tento potenciálny motív pomsty je tu absolútne nevyužitý, akoby mu bolo jedno, že mu tak ublížili a už si rieši len súčasný problém. A ten dej už skutočne ani priamočiarejší byť nemohol, je to až zúfalo nenápadité a tak to musia zachraňovať aspoň flashbacky, ktoré inak v takomto množstve nemusím, ale tu ma bavili a celkovo to osviežia, lebo inak by to dejovo nestálo absolútne za nič. A aj tak je to hlavne v prvej polovici celkom nuda, až potom sa to trochu rozbehne. Moc tomu nepomôžu ani postavy, Van Damme je sympaťák, ktorý v akcii má čo ponúknuť, ale inak ma táto jeho postava zase tak moc nebavila, jeho spoločníčka nestojí za nič, rovnako ako samotný cyborg a záporáci by nemuseli byť zlí, keby stále nevydávali také trápne zvuky a grimasy. Ale aj tak ten hlavný je celkom démonický a po jeho boku je už známejší len Ralf Moeller. A teraz už k samotnej akcii, ktorá je bezpochyby hlavným kladom filmu. Van Damme má samozrejme na svojom konte aj lepšie súboje a akčné scény, ale ani toto vôbec nie je zlé. Tých klasických dlhých súbojov tu zase tak moc nie je, väčšinou sú o zneškodnení skupiny protivníkov a na to sa tu pozerá viac, než dobre. Karate tu vyzerá efektne, rovnako ako vo všetkých jeho starších filmoch, ale tu je akcia navyše aj dostatočne drsná, často sa používajú nože, občas poteší aj nejaká tá zlomenina a Van Damme tu zabije takmer každého protivníka, na ktorého narazí a toto vždy poteší. Najlepšia je asi záchrana ženy v polorozpadnutej budove, akcia v továrni a spomenúť musím aj štýlovú smrť spomínaného Ralfa Moellera. Režijne je to očakáane bieda, Albert Pyun je skutočne jedným z najhorších režisérov, akých poznám, nezvláda takmer nič a to isté sa dá povedať aj o technickej stránke, apokalyptická doba je tu zobrazená len hroznými kostýmami a všadeprítomnými rozpadnutými budovami, takže tu nie je o čo stáť. A aj tá výrazná hudba skôr ruší. Takže Cyborg je film, ktorý po väčšine stránok za moc nestojí, či už dej, väčšina hereckého obsadenia, ale aj réžia a technická stránka, ale na ten priemer ho povyšuje Jean-Claude Van Damme v skvelej forme a množstvo akcie v jeho podaní. Takže tento film ako celok ma vôbec nezaujíma, ale kvôli tým slušným likvidačným akciám, ktorých našťastie vôbec nie je málo si ho rád občas pozriem. Takže len vďaka Van Dammovi Pyun natočil svoj najlepší film. 58%

Dvojitý zásah (1991)

Je to veľmi dobrý akčný film so Jean-Claude Van Dammom, ktorý patrí medzi jeho najlepšie filmy. Na dosť dobrý a pomerne originály príbeh o dvojici bratov, dvojčiat, ktoré boli v detstve oddelené, pretože ich vplyvný otec spolu s matkou boli zavraždení, aby vplyvní zločinci získali ešte väčší majetok a peniaze, ale teraz po mnohých rokoch sa vďaka nevlastnému strýkovi jedného z nich znovu stretávajú, aby sa pomstili a získali späť to, čo im právoplatne patrí. Spracovanie je celkom slušné, síce hlavne prvá hodina nepôsobí až tak dynamicky, ako by mohla, za čo môže hlavne niekoľko mierne nadbytočných prvkov, ale vôbec to neprekáža, stále sa niečo deje, potenciál dvojčiat je tu využitý asi naplno, je zábavné sledovať ich rozdiely a počiatočný nulový rešpekt drsnejšieho z dvojice voči tomu jemnejšiemu a minimálne posledná polhodina už je skvelá, patrí medzi to najlepšie, čo sa dá v akčných filmoch deväťdesiatych rokov nájsť. Akcie je tu plno a je výborná. Mnoho akčných scén je takých menej výrazných, ale niektoré patria medzi Van Dammov vrchol. Dlhších súbojov je tu minimum, väčšinou ide o rýchle zneškodnenie protivníka za pomocou efektívneho kopu alebo úderu, ale keďže tých protivníkov je tu plno, tak sa je na čo pozerať, poteší niekoľko kvalitných zlomení väzov, dobre pôsobia aj krátke prestrelky, s akciou som veľmi spokojný, či už po obsahovej alebo vizuálnej stránke. Najviac sa mi páči prepadnutie ozbrojencami na ostrove, kde musím vyzdvihnúť hlavne perfektné usmrtenie protivníka jeho prehodením, ale zároveň zachytením hlavy, takže si vlastnou hmotnosťou zlomí väzy, výborný je aj záver na lodi, alebo akcia v prístave. Herecké obsadenie je skvelé, Jean-Claude Van Damme v najlepšej forme a v dvoch rôznych postavách, ktoré bavia už len ich rozdielmi, k tomu Geoffrey Lewis, príjemná Alonna Shaw a výborní záporáci, obzvlášť Bolo Yeung, ale aj tí hlavní, či už Alan Scarfe alebo Philip Chan. Réžia je na tom dobre, Sheldon Lettich hlavne Van Dammovu akciu zvláda skvelo, takže som dosť spokojný a technická stránka je až na pár nedoladených menších detailov pri oboch bratoch naraz v obraze na tom rovnako. Dvojitý zásah je akčná klasika, ktorá sa dá pozerať stále, pár menších vylepšení a neváhal by som s plným hodnotením. 80%

Univerzální voják (1992)

Určite ma prekvapuje, že sa to nestávalo častejšie, ale aj tak som rád, že v časoch, keď bol akčný žáner prakticky na vrchole došlo aspoň k jednej spolupráci dvoch akčných ikon, v tomto prípade Jean-Claude Van Damme a Dolph Lundgren, ktorí tu sú na vrchole svojej formy a slávy, navyše spojili svoje sily so začínajúcim áčkarom Rolandom Emmerichom a vznikol tak jeden z najvýraznejších akčných filmov prvej polovice deväťdesiatych rokov. Síce si trochu vypomáha sci-fi prvkom, kedy sa určite inšpiroval trochu Terminátorom a rovnako všetkými tými béčkami o kyborgoch, ale našťastie iba v tom základe, inak je to stále plnohodnotný akčný film v klasickom štýle. Scenár sa určite dal ešte trochu doladiť, hlavne to zisťovanie pravdy ohľadom projektu, ale nakoniec to aj tak nemá moc priestoru, film ponúkne obstojný úvod vo Vietname, ukážku schopností vojakov priamo v akcii a samozrejme hlavne ten útek pred tajnou vojenskou organizáciou a perfektne podanú zápornú stranu, čo sa postupne zmení na na priamu rivalitu medzi dvomi dávnymi protivníkmi a na toto je skutočne radosť pozerať. A tak je to vlastne väčšinu času vydarená akčná jazda s mnohými výbornými scénami. Obsadeniu sa tu teda moc vytknúť nedá, Jean-Claude Van Damme, ktorého mám celkovo radšej tu kvôli typu postavy trochu zaostáva, predstavuje tu ten dezorientovaný a relatívne zraniteľný typ a tak ho s ľahkosťou zatieňuje perfektný Dolph Lundgren, ktorý je tu naopak ten pravý suverén a to jeho postupné preberanie moci nad celým tímom si nadmieru vychutnávam. K tomu obstojná postava novinárky, ktorá ale mohla byť zvolená aj lepšie, pár zaujímavých vedľajších postáv a ideálne obsadenie zvyšných univerzálnych vojakov, ktorí už ale nemajú moc priestoru. Po stránke akcie som tiež dosť spokojný, ale mohla ponúknuť trochu viac priestoru aj samotným hlavným hrdinom. Van Damme tu má vlastne len jeden súboj, bitku v reštaurácii, Lundgren zase občas niekoho zaujímavo zabije, ale inak je väčšina akcie až moc komerčne založená, takže ju tvoria hlavne rôzne naháňačky a explózie a ja by som ocenil práve viac tých súbojov alebo klasických prestreliek. Ale aj tak si všetka akcia udržuje nadštandardnú úroveň, či už po vizuálnej alebo obsahovej stránke. Najradšej mám úvodnú akciu na priehrade, ktorá ale mohla byť aj dlhšia, naháňačku kamiónu s autobusom, všetky tie Lundgrenove likvidácie a samozrejme aj oba súboje, Van Dammov v reštaurácii a ten finálny. Režijne sa tu nedá nič vytknúť, Roland Emmerich tu odvádza kvalitnú žánrovú prácu. Takže táto spolupráca dvoch akčných ikon dopadla veľmi dobre a je z toho jedna z tých klasík prvej polovice deväťdesiatych rokov, ktoré sa dajú pozerať opakovane. 78%

Street Fighter: Poslední boj (1994)

Je to nadpriemerná akčná dobrodružná komédia so Jean-Claude Van Dammom, ktorá je adaptáciou známej videohry. Má pomerne dobrý príbeh odohrávajúci sa vo fiktívnej krajine, v ktorej už dlhší čas prebieha vojna, samozvaný diktátor uniesol ľudí, aby dostal výkupné, chystá sa vytvoriť mocnú ríšu a mierové organizácie sú bezmocné, ale vojenský veliteľ so svojimi vojakmi a novými priateľmi to len tak nenechá. Spracovanie je síce pomerne rozporuplné, ale nemám s tým až taký problém. V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že sa jedná o adaptáciu videohry a tak to tvorcovia pojali tým najbéčkovejším spôsobom. Celé je to zámerne prehnané, infantilné a hlúpe, ale takým roztomilým spôsobom, takže keď sa nad to prenesiem a prijmem pravidlá, dá sa na to bez problémov pozerať, tempo je svižné a hluché miesta tu prakticky nie sú. Ale ma mrzí, že práve postava vojenského veliteľa tu nemá až tak moc priestoru, pretože sa rozdeľuje medzi mnoho iných a toto je pre mňa najväčším záporom filmu. Akcie je tu pomerne dosť, ale je iba priemerná. Je až prekvapivo veľkolepá a rozmanitá, navyše je dobre rozmiestnená v priebehu filmu, každú chvíľu prebieha nejaký súboj, prestrelka alebo nejaká doplnková akcia a navyše nechýba veľké finále, ale doplatila práve na to infantilnejšie prevedenie. Súboje sú krátke a s obyčajnou choreografiou, prestrelky sú už dlhšie, ale opäť chýba čokoľvek zaujímavé, celkovo mi tu chýba drsnosť a zvyšná akcia je na tom rovnako. Nechýba ani humor, je síce očakávane detský, ale dve, tri situácie sa aj tak vydarili. Herecké obsadenie je na tom dobre, Jean-Claude Van Damme ako vojenský veliteľ je tu skvelý, celý čas je úplne nad vecou, má dobré repliky a zábavné pohľady a preto škoda, že sa objavuje len sporadicky, k tomu plno známych vedľajších postáv ako Kylie Minoque, Byron Mann alebo Wes Studi a náhodou aj hlavný záporák je v rámci možností dobrý. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, film celkovo pôsobí až prekvapivo veľkolepo, či už výpravou, zaujímavými lokáciami alebo množstvom techniky a aj to brakové prevedenie sa podarilo udržať v medziach. Určite sa nejedná o taký brak, ako to na prvý pohľad vyzerá, keďže tento film je taký zámerne a na nič sa nehrá, ale len predsa ja uprednostňujem klasické akčné filmy a tak v rámci tvorby Van Damma sa pre mňa jedná o jeden z tých najzbytočnejších filmov. Ale aj tak sa na to dá pozerať. 61%

Náhlá smrt (1995)

Je to dosť dobrý akčný film so Jean-Claude Van Dammom, ktorý patrí medzi jeho priemerné filmy. Má veľmi dobrý príbeh o požiarnikovi, ktorý behom finále Stanley Cupu zisí, že štadión obsadila skupina teroristov, ktorí majú jeho dcéru a chcú peniaze, inak aktivujú nastražené bomby a tak požiarnik musí celú situáciu zachrániť. Spracovanie nie je zlé, film nemá žiadne slabé miesto a celý čas si drží slušné tempo, ale viacero prvkov ako hľadanie výbušnín mi moc nesadlo a hlavne jeho akčný potenciál nie je dostatočne využitý. Ale zase musím oceniť veľmi dobrú scénu, kde je Van Damme niekoľko minút brankárom. Akcie je pomerne dosť a je aj celkom dobrá, ale skôr ma sklamala. Súbojov je málo, sú moc zostrihané, vždy sú len proti jednému protivníkovi a aj s tým má Van Damme problémy a aj spôsob ich ukončenia mi neprišiel dostatočne zaujímavý, podobne sú na tom aj prestrelky, chýba mi tu nejaká väčšia akcia z týchto kategórií alebo nejaký skutočne dobrý moment. A zvyšná akcia už je pomerne originálna a aj dobrá, ale tento typ akcie ma už v tomto žánri až tak moc nezaujíma. Najviac sa mi páči originálny súboj s maskotom. Herecké obsadenie je veľmi dobré, Van Damme v najlepších rokoch, veľmi dobrý hlavný záporák a aj vedľajšie postavy dokážu zaujať. Réžia je celkom slušná a rozhodne dostatočná, ale niektoré nedostatky by sa určite nájsť dali. A technická stránka je väčšinu času veľmi dobrá, rozpočet je vidieť, ale niektoré efekty, hlavne záver s vrtuľníkom je veľmi zlý a tiež samotný hokej pôsobí veľmi amatérsky. Tento typ príbehu mám veľmi rád a aj Náhla smrť ma vždy dobre zabaví, len škoda, že po akčnej stránke je to Van Dammov výrazný podpriemer deväťdesiatych rokov. 72%

Souboj cti (1996)

Van Damme sa po rokoch rozhodol zase vrátiť k subžánru, ktorý ho najviac preslávil, k arénovkám, dokonca pod vlastnou režijnou taktovkou, ale doba sa zmenila a tak aj jej štýl je dosť odlišný, film pôsobí podstatne ambicióznejšie a výpravnejšie, než je v tomto subžánri zvykom a síce sa z toho stále dalo vyťažiť aj viac, ale aj tak to zvládol viac, než so cťou. Na arénovku si síce treba počkať až do druhej polovice, ale s tým nemám ani najmenší problém, prvá polovica je až prekvapivo zaujímavý výpravný dobrodružný film s dobovou atmosférou a s rozmanitými scénami v atraktívnych lokáciách, kedy dostane Van Damme dostatok priestoru, aby si k nemu divák vytvoril vzťah, takže tu nie je rozhodne len taký obyčajný bojovník, ako vo svojich prvých arénovkách. A v druhej polovici je to už žánrová klasika, ktorá síce mohla byť zvládnutá aj lepšie, ale aj tento turnaj má niečo do seba a bavil som sa dobre. Ale chcelo by to lepšie zvládnutú chémiu medzi postavami, či už kladnými alebo aj zápornými, aby som sa mohol tešiť na ich spoločný duel, toto tu vôbec nefunguje. Inak s obsadením nemám väčší problém, Jean-Claude Van Damme ma tu bavil, prvú polovicu je to veľký sympaťák a v druhej už tradičný bojovník, ktorý má stále čo predviesť, zaujímavú postavu má aj Roger Moore, ako jeho nový priateľ, ale keď mu už začne ísť len o krádež, tak ma prestal zaujímať, k tomu viacero sympatických vedľajších postáv a ani hlavný záporák Abdel Qissi nie je zlý, len nie je dostatočne nepríjemný, aby som si mohol užiť jeho prehru. Po akčnej stránke nie som sklamaný, ale aj tak sa neubránim čiastočne rozporuplným pocitom. V prvej polovici je akcia skôr dobrodružne ladená a súboje sú príliš krátke, aby sa dali označiť za plnohodnotné, tie dostanú priestor až v druhej polovici, ale dali sa podať aj lepšie. Je ich tu plno, choreograficky nie sú najhoršie, viacero talentovaných bojovníkov dostane možnosť sa predviesť a ani vizuálne s nimi až na tie trhané spomaľovačky nemám problém, ale zdali sa mi príliš rýchle, pričom aj nasledujú zbytočne rýchlo po sebe, pôsobia dosť jednotvárne, chýba im potrebná gradácia a bojovníci často vydržia príliš málo. Aj takto sa na tie súboje pozerá celkom dobre, ale ani jeden ma výraznejšie neupútal, aby som ho mohol pochváliť aj samostatne. A finálny súboj je dosť sklamaním, neviem, prečo ho pojali práve takto. Režijne a technicky môžem film takmer len chváliť, tu Van Damme odviedol dobrú prácu, ale tá arénová fáza mohla byť viac v štýle jeho Krvavého športu. A celkom sa mi páčila aj hudba. Takže Van Dammove predchádzajúce arénovky pozerávam radšej, ale aj Súboj cti mám celkom rád, je to jednoducho jeden z tých mnohých dobrých Van Dammových filmov, ktoré sa dajú pozrieť aj viackrát. 74%

Double Team (1997)

Je to veľmi dobrý akčný film so Jean-Claude Van Dammom, ktorý patrí medzi jeho najlepšie filmy. Má dosť dobrý príbeh o špičkovom agentovi, ktorý sa po rokoch odpočinku vráti ešte na poslednú misiu zneškodniť veľmi nebezpečného teroristu Stavrosa, čo sa ale skončí neúspechom a agent skončí na ostrove pre agentov, z ktorého niet úniku, ale keď zistí, že Stavros má jeho ženu, urobí všetko preto, aby z ostrova unikol a ženu zachránil. So spracovaním som nadmieru spokojný, film je dobre dynamický, nemá vôbec žiadne hluché miesto, stále sa niečo deje, pričom dej je aj celý čas zaujímavý, často sa striedajú lokality, čo ešte vylepší rozmanitosť. Síce príchodom do Ríma sa zaujímavosť filmu o niečo zníži, ale si to plne vynahradí nástupom zábavného obchodníka so zbraňami, ktorý práve v tejto časti dostane viac priestoru. Akcie je tu dosť a je výborná. Je skvelo natočená a veľmi rozmanitá s množstvom skvelých nápadov a situácií. Samotných súbojov tu až tak moc nie je, nájde sa tu len jeden dlhší a aj to len proti jednému protivníkovi, zvyčajne je to len o pár kopoch alebo úderoch, skôr sa tu strieľa vo veľmi nápaditých prestrelkách a potešia aj niektoré vydarené scény s automobilmi, prípadne výborné výbuchy. Najviac sa mi páči akcia v lunaparku pokračujúca v nemocnici, celá situácia pri bazéne, súboj v hoteli alebo aj zaujímavý útek z ostrova. Herecké obsadenie je perfektné, Van Damme v skvelej forme, zábavný Dennis Rodman so skvelými hláškami, hlavný záporák Mickey Rourke v podľa mňa vo svojej najlepšej úlohe a okrem nich tu už nikto nemá viac priestoru. Réžia je vynikajúca, tu sa nedá nič vytknúť a technická stránka je až na ten nevydarený záverečný výbuch na tom rovnako. Double Team je mimoriadne zábavný a dynamický akčný film, na ktorý sa dá pozerať stále, ale plné hodnotenie dať nemôžem, keďže mi viac sedia drsnejšie akčné filmy, prípadne s väčším dôrazom na bojové umenia. Ale v rámci svojej kategórie patrí Double Team jednoznačne medzi to najlepšie. 81%

Kontraband (1998)

Je to celkom dobrý akčný film so Jean-Claude Van Dammom, ktorý patrí medzi jeho priemerné filmy. Má zaujímavý príbeh o obchodníkovi s oblečením, ktorý ho distribuuje z Hong Kongu do celého sveta, ale bez vlastnej viny sa zapletie do rozsiahleho zločinu, kde majú byť prostredníctvom jeho oblečenia do sveta dodané aj veľmi nebezpečné miniatúrne bomby. A tak to so svojim priateľom chce zastaviť. Spracovanie je celkom dobré, dej je svižný, rozmanitý a príjemne zábavný, čo si udrží celý čas s tým, že prvá polhodina je ladená skôr do komédie a zvyšok už do akčného žánru. Viacero prvkov mi prišlo mierne nadbytočných, prípadne nie práve najlepšie podaných, ale nie je to nič, čo by výrazne prekážalo. Akcie je tu dosť a je aj celkom dobrá. Ale klasických súbojov je tu úplné minimum, pár kopov alebo úderov tu Van Damme síce predvedie, ale ani to nie je dobre natočené a často vidno aj dabléra. Akcia tu stojí hlavne na rôznych rozmanitých scénach a nápadoch, toto už je natočené veľmi dobre a potešia aj skvelo zvolené lokácie. Najviac sa mi páči celé finále na lodi, obzvlášť šmýkanie medzi kontajnermi, akcia na nákladnom aute alebo zaujímavé preteky s akčným ukončením. Herecké obsadenie je výborné, nikdy by ma nenapadlo, že dvojica Jean-Claude Van Damme a Rob Schneider môže fungovať, ale dobre sa dopĺňajú a spokojný som aj s vedľajšími postavami, hlavne Michael Wong poteší, len záporáci mohli byť zaujímavejší. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, je tu množstvo kamerových nápadov, viaceré sú síce zbytočné, ale celkovo mám z nich dobrý pocit a efekty až na pár výbuchov tiež nesklamú. Síce Kontraband nie je klasický akčný film s Van Dammom, skôr pripomína Hong Kongské béčka, ale to mi vôbec nevadí. Je to slušná zábava, ktorá vždy dobre pobaví. 76%

Univerzální voják: Zpět v akci (1999)

Van Damme sa prvýkrát rozhodol zahrať v pokračovaní, vybral si k tomu jeden zo svojich najslávnejších filmov, Univerzálneho vojaka, mal k dispozícii slušný rozpočet, ale miesto nakopnutia jeho komerčne upadajúcej kariéry vzniklo teda poriadne brakové béčko, ktoré mu teda moc nepomohlo, no podľa mňa sa jedná síce o dosť hlúpu a aj infantilnú, toto sa poprieť nedá, ale predsa len aj tak stále slušnú žánrovú zábavu. Už len tá zápletka pôsobí, ako z toho najhoršieho braku, superpočítač, ktorý sa vzbúri a začne vytvárať armádu univerzálnych vojakov, aby ovládli svet, ale našťastie je to odľahčené, s množstvom zábavných scén, poriadne akčné a vďaka dĺžke aj neskutočne svižné, takže tu sa nedá nudiť ani na minútu. Celkom spokojný som aj po akčnej stránke, je jej tu dosť, nechýbajú súboje, veľkolepé prestrelky, množstvo výbuchov a nejaké tie naháňačky alebo kaskadérske kúsky, pričom všetko je to slušne natočené a plne prehľadné. Ale najviac vynikajú predsa len tie súboje, Van Damme už určite predviedol aj lepšie kúsky, ale aj tieto majú slušnú choreografiu a dostatok výborných nápadov a momentov. Hlavne taká bitka v klube alebo celá časť v nemocnici ma dosť bavili. Ale aj na zvyšnú akciu sa dobre pozerá, aj keď tie prestrelky pôsobia predsa len trochu pubertálne, či už hudbou alebo množstvom zbytočne vystrieľanej munície, aj keď to nemá žiadny efekt. Plusom je aj obsadenie, Van Damme tu má síce v rámci série úplne podivne pojatú postavu, aj napriek tomu, že ho kedysi zabili a následne urobili univerzálneho vojaka, tak je opäť normálnym človekom, ale celkovo s ním nemám problém, je tu sympaťák, rád sa tu zhadzuje rôznymi grimasami a v akcii má čo predviesť, jeho partnerka novinárka nie je najhoršia, k tomu niekoľko známych vedľajších postáv a ani univerzálni vojaci nie sú najhorší. Michael Jai White to síce berie až moc vážne a zase tak moc tu toho nepredvedie, ale dosť ma bavil Bill Goldberg, ktorý tu má s Van Dammom plno zábavných stretov. Hlavne scéna s výťahom nemá chybu. Režijne to tiež pôsobí len pubertálne, ale dá sa cez to preniesť a technická stránka je predsa len na dostatočnej úrovni. Takže v tomto prípade ma to mizerné hodnotenie vôbec neprekvapuje, tento film je poriadny brak, ale zase poriadne odľahčený, zábavný a akčný. Pri správnej nálade je to výborná zábava a tak ja nemám s nadpriemerným hodnotením problém. 72%

Poslání (2001)

Je to nadpriemerný akčný dobrodružný film so Jean- Claude Van Dammom, ktorý patrí medzi jeho najslabšie filmy. Má iba obyčajný príbeh o dobrodruhovi a zlodejovi vzácnych historických predmetov, ktorý má za sebou už plno úspešných akcií, no keď jeho otec, uznávaný historik objaví dávno stratené veci patriace náboženskému rádu z čias križiackych výprav, je unesený. A tak sa zlodej vydá do Izraela, kde urobí všetko preto, aby našiel svojho otca, no stojí mu v tom nielen náboženský rád, ale hlavne nekompromisná miestna polícia. Spracovanie je ale na tom dosť dobre, táto zápletka síce už na prvý pohľad pôsobí tak zvláštne, ku klasickému akčnému hrdinovi tohto typu sa niečo podobné podľa mňa vôbec nehodí a tak ma to dejovo väčšinu času prakticky vôbec nezaujímalo. Ale zase je tu aj plno kladov, určite musím pochváliť mimoriadne svižné tempo, tu sa skutočne neustále niečo deje, pričom sa aj často striedajú celkom zaujímavé prostredia, hlavný hrdina pôsobí až prekvapivo sviežo a nájde sa tu aj dostatok vydarených nápadov. No trochu rozporuplne na mňa pôsobí celková atmosféra, je to úplne odľahčené, vďaka čomu si film väčšinu času udržuje slušnú úroveň zábavnost, ale ja by som predsa len skôr ocenil drsnejšie prevedenie. Takže tento film kvôli nevhodnej zápletke ani neponúka moc veľký potenciál, ale zase musím pochváliť, že aj napriek tomu je to zvládnuté až prekvapivo dobre a kladov je tu viac než dosť. Akcie je tu plno a je aj celkom slušná. Je až prekvapivo rozmanitá, chválim výber prostredí, poteší viacero dobrých nápadov a je aj nadmieru zábavná. Súboje majú len obyčajnú choreografiu a síce nie sú ani ideálne natočené, strihov je tu dosť a Van Damma často nevidno do tváre, ale aj tak tu predvedie viacero efektných kopov a okrem očakávaných súbojov sa tu nájde aj dostatok rôznych naháňačiek, či už peších alebo na rôznych dopravných prostriedkoch. Najviac sa mi páči útek pred políciou v židovskom prevleku a tých pár lepšie natočených súbojov v strednej fáze filmu. Herecké obsadenie je na tom dobre, Jean-Claude Van Damme si to po celý čas viditeľne užíva, k tomu príjemná postava policajtky, Brian Thompson ako hlavný záporák, ale nemá moc priestoru a viacero zaujímavých vedľajších postáv. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, rozpočet bol viditeľne ideálny a tak to má slušnú vizuálnu stránku, obstojnú výpravu, zaujímavú atmosféru, tu tvorcom viditeľne vyšlo všetko tak, ako aj mali v pláne. Takže Poslanie je veľmi zvláštny film, na jednej strane ho síce hlavne kvôli zápletke radím k Van Dammovým najslabším, predsa len väčšina jeho tvorby mi sedí viac, ale aj tak ho môžem pozerať aj viackrát, film si svoju sviežosť a zábavnosť udržuje aj po opakovaných pozretiach. 64%