The Last of Us (2023) (seriál)

HBO proste vie robiť dobré seriály. Robia ich dlhé roky (až desaťročia) a iné „mladé“ streamovacie platformy sa majú stále čo učiť, najmä čo sa týka práce s predlohou (Netflix s Witcherom prepadol na celej čiare), ale podľa mňa aj efektívnym využívaním rozpočtu. Seriál si očividne berie z hry to najlepšie zo scenára, kde je cítiť, že so scénami sa niekto už predtým vyhral a teda tvorcovia seriálu nemuseli vynachádzať koleso, ale použili to čo už mali a čo vedeli že bude fungovať. Čo už nemuseli tak doslovne z hry prebrať sú rôzne videoherné mechaniky (postavy prejdú dverami a tieto sú následne zavalené, aby sa vyplašený hráč nemohol vrátiť, alebo postavy sa musia rozdeliť aby jedna „odblokovala dvere“). V hrách sa jedná o klasiku, seriál by sa bez toho bez postupov kľudne obišiel. Tý čo dúfali, že dostanú bezkonkurečnú pecku tak budú zrejme sklamaný, pretože kvalita (najmä čo sa týka deja resp. rozprávania) medzi jednotlivými dielmi dosť kolíše a teda predstava toho, že sledujeme výnimočnú záležitosť sa rozpadne už niekde na pol ceste. Vzťah Ellie a Joela má menej priestoru, ako by som dúfal, ale napriek tomu jednoznačne na svojich bedrách nesie celý seriál a obrovský podiel na tom má herecké obsadenie hlavných protagonistov. Bella aj Pedro sú skvelí, iskrí to medzi nimi a obávam sa, že keď sa niekedy dostanem k hre, tak mi tam budú chýbať.  Síce sa hovorí, „koniec dobrý, všetko dobré“, ale v tomto prípade ani veľmi dobrý, atmosferický a morálne nevyhranený záver nedokáže zahladiť všetky nedostatky a istú pachuť uponáhľanosti, ktorá sa pri spätnom pohľade tiahla celým rozprávaním. Zostáva nám teda kvalitný seriál, ktorý však nedokáže obhájiť punc geniality, ktorým bol zo začiatku tak často označovaný.

Batman (2022)

Tak takto si predstavujem poriadny batmanovský film. Batman nie je hrdina, ktorý sa len tak dá chytiť a použiť, nemá tie samonosné superschopnosti ako hrdinovia od Marvelu, Batman najlepšie funguje vo svojom prirodzenom prostredí, v Gothame. V Gothame, ktorý je esenciou rozkladu a skazenosti, s ktorou sa v takej, či onakej podobe a miere stretávame všetci každý deň – korupcia, zneužívanie moci, bezcitnosť -  a ktorá môže nachádzať živnú pôdu všade, keďže vychádza z ľudských chýb. Film má síce takmer tri hodiny, ale aj tak tu našťastie nemusíme sledovať x-tý hrdinský origin a prichádzame takpovediac priamo do stredu diania, bez zbytočných vysvetľovačiek. Áno, verím, že každý, kto sa vydá na film „The Batman“, vie, že jeho rodičia boli zastrelený v akejsi zadnej uličke a že ho to poznačilo. Tvorcovia v tomto prípade dodali to, čo bolo v podstate sľubované a teda detektívku, v ktorej sa hlavný hrdina väčšinu času prehrabuje v ľudskej špine a zjednodušene povedané rieši iba ďalšiu sériu zločinov, ktoré sa však nakoniec stanú až veľmi osobnými. Celý film stojí (a nepadá) na precízne budovanej atmosfére Gothamu a postavách, kde aj tie menšie sú veľmi dobre načrtnuté a hlavné s prehľadom ťahajú celý film (dokonca aj Pattinson, ktorého som sa bál aj po traileroch, to s prehľadom dáva... ale tu určite pomáha, že Bruce Wayne má minimum priestoru). Štandardné batmanovské gadgety sú potom príjemnými „odkazmi“ na klasické poňatie Batmana, ale pre fungovanie filmu nie sú kľúčové. Nakoniec zostávajú negatíva a tie sú dve. Prvým je stopáž, kde som mal pocit, že na príbeh, ktorý film rozpráva je naozaj príliš dlhá, ale dobrou správou je, že po zamyslení nedokážem povedať, kde by som ubral tj. nebolo to tak, že by nejaká pasáž bola zjavne nadbytočná... len pocit prehnanej stopáže pretrval. Možno pri kratšej stopáži by utrpela atmosféra, ale to sa už asi nikdy nedozvieme (nepočítam so skrátenou verziou, ktoré u niektorých iných filmov vznikli 😊). Druhé negatívum je potom ešte subjektívnejšie a abstraktnejšie ako to prvé a teda, že film ma nedokázal v žiadnom momente úplne strhnúť. Všetko v ňom funguje tak ako má a asi aj tak, ako chcel režisér, ale u mňa nenastal ten wau okamih, ktorý delí výborné filmy od výnimočných. Strašne by som chcel aby to tu bolo, ale žiaľ. P.S. Ak ďalšie filmy s Batmanom, toto je cesta. Sám o sebe má natoľko košaté univerzum s desiatkami záporákov, že týto by vystačili až do súdneho dňa... prosím nie ďalšie Justice League.

Entergalactic (2022)

Neviem čo to chcelo povedať. Jediné čo stojí za reč, je originálne vizuálne prevedenie, pretože dej mi prišiel povrchný (aj na Netflix a aj na klasickú love story) a to čo vypúšťali z úst postavy (popri dyme z húlenej trávy) bolo úplne mimo. Takéto reči vedú snáď iba fiktívne postavy... pevne dúfam. P.S. Jednoriadkový oficiálny obsah filmu uvedený aj tu na CSFD zachytáva v podstate úplne všetko čo sa vo filme deje. Obdivuhodná presnosť. :-)

Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic (2022) (TV film)

Po natáčaní si museli všetci zobrať voľno, aby si vyliečili bolesti chrbta od toľkého vzájomného potľapkávania. Ale teraz vážne. Bolo to príjemné ohliadnutie za fenoménom svojej doby. Tento ma síce minul iba o zopár rokov, ale tomu, kto najprv okúsil Pána prsteňov (knižnú sériu ofc.) už Harry Potter nemôže celkom stačiť (no offence). V každom prípade, dokument prináša príjemné spomienky a snaží sa akcentovať silné momenty celej série a je rozumne rozdelený po jednotlivých filmoch. Ako som naznačil, tých superlatívov, ktoré na seba jednotlivý aktéri vŕšili bolo na môj vkus trocha priveľa, ale hlavne som dúfal predsalen vo viac záberov/informácií zo zákulisia natáčania, viac „historiek“ (ala škrečok Emmy Watson), ktoré by okrem iného podopreli to spomínané puto medzi jednotlivými predstaviteľmi a tvorcami. V každom prípade pre fanúšika Harryho Pottera povinnosť a pre ostatných príjemný návrat do minulosti... tých čo sériu nevideli môžeme zanedbať. P.S. Pri ospevovaní toho, do akých detailov J.K. Rowling prepracovala svet H.P., to so mnou šilo, ale to by bolo na dlhšie.

Hotel Transylvánie: Transformánie (2022)

Postavy sa ksichtia. Postavy padajú. Postavy padajú a pritom sa ksichtia. 100 minút. Príbeh ani nič ostatné nie je podstatné, pretože je to tu iba na to, aby všetci odniekiaľ niekam padali a... veď viete. P.S. Občas to bolo vtipné.

Ježek Sonic 2 (2022)

Hraný film, ktorý mal byť animovaný. Úprimne nerozumiem vysokému hodnotenie. Dejovú líniu s Donut Lordom, by som okamžite, bez milosti zabil. Bolo to divné a zbytočné + rodinný bonding... vôbec to na mňa nefungovalo, čo však môže byť spôsobené aj hereckými výkonmi nádejných Sonicovych rodičov, z ktorých išla energia ako z vypchatych lenochodov. Kapitola sama o sebe sú digitálne triky, ktoré sú strašné. Aby som bol presný, väčšinou sú priemerné, ale tie strašné pasáže (takúto hroznú digitálnu lavínu len tak neuvidíte) všetko ostatné úspešne zatienia. Ako som naznačil, ak by tento film bol animovaný, vyzeral by lepšie, mohli by zahodiť Donut Lorda a mohli by sa poriadne odviazať.

Metaloví lordi (2022)

Filmy o súbojoch kapiel (najmä tých školských) sú moja slabina... a je to vonku. Máme tu outsiderov, ktorých život je metal (+-), kvalitnú montáž (aka. z dreva na bubeníckeho borca rýchlo a ľahko) a teda samozrejme finálny súboj kapiel, ktorý je však v tomto prípade oholený až na kosť. Ako náplasť dostávame ľahkú teen romantiku, ktorá naozaj funguje, na čom má určite zásluhu casting. Všetci hlavný predstavitelia sú super, veril som im to, chémia fungovala a bolo to cítiť.  Prvé cca. dve tretiny som si vyslovene užíval všetky klasické klišé, bez ktorých sa tieto filmy nezaobídu a aj menej tradičnú linku a už bolo treba to iba nepokaziť. Toto sa však nakoniec celkom nepodarilo, pretože v poslednej tretine film náhle spomalí a ešte aj zahne do zlej uličky, pretože príliš dlho sledujeme konflikt medzi hlavnými postavami resp. postavami a realitou, miesto toho, aby sme sa všetci pripravovali na finálny súboj. Ako som spomínal, keď tento príde nemá dostatočný buildup a celkovo, akoby to bola iba povinná jazda a nebol mu venovaný dostatočný priestor ani vyznenie. Škoda premrhaného záveru, ale aj tak som si film užil, takže odporúčam všetkým podobne postihnutým ako som ja... a vy ostatný, vy si ho dajte dajte ako ľahkú oddychovku za 3*.  P.S. Za Prelude od Johanna Sebastiana Bacha, ktoré sa mi spája s milovaným Master & Commander bodík k dobru.

Morbius (2022)

Je to tu zas, komiksovka Sony style. Absolútna absencia ambícií. Tvorcovia sa nesnažili vytvoriť film, ktorý by stál za reč... takže mi nestojí za reč.

Nene (2022)

Veľmi zaujímavé uchopenie "klasického" sci-fi/horror konceptu, ktoré sa však dusí pod režisérovými/scenáristovými ambíciami. Tajomná a mysteriózna atmosféra teda fungovala iba do okamihu, kým som si neuvedomil, že niektoré celé dejové linky sú len slepé uličky, ktoré majú byť cool pričom nemajú so samotnou zápletkou nič spoločné resp. že aspekty tajuplnej entity sú iba umelým scenáristickým konštruktom, ale samé o sebe nedávajú zmysel. Pôsobí to teda dojmom, že pán Peele mal pred očami scény, ktoré "vo filme musí mať" a logika musela podriadiť jeho predstavám. Osobne mám radšej, keď to funguje obrátene. Napriek výhradám som sa ale pri sledovaní nenudil a so zvedavosťou čakal na finálnu konfrontáciu, ktorá však (podobne ako mnoho iných aspektov filmu) nebola celkom podľa môjho gusta. Tak asi tak.

Peacemaker (2022) (seriál)

Bavil som sa, that’s it. Či je John Cena taký zlý herec/tanečník ako ukazuje tento seriál, alebo je natoľko dobrý, že to dokázal takto zahrať je jedno, pretože svojim nemotorným veselo/smutným príbehom si ma získal (a to si u mňa celé renomé zničil, keď v rámci propagácie F&F9 bezuzdne liezol číne do zadku). Zápletka je pomerne jednoduchá čo dáva dostatočný priestor vývoju postáv a napriek počiatočnym pochybnostiam som si ich obľúbil všetky. Prítomnosť Roberta Patrick-a je potom čerešničkou pre tých, ktorý si spomínajú na starší kúsok The Marine, kde sa už s Johnom Cenom stretol. Objektívne má tento seriál mnoho chýb a určite sa nezaradí do zlatého fondu kinematografie, ale nebyť toho, že seriálu v posledných epizódach subjektívne pomaly dochádza dych (resp. seriál nie je vygradovaný tak, ako by som si možno predstavoval) išiel by som aj do piatich hviezd značí, že som si ho užíval. Každý deň som sa tešil, ako sa k tejto bande lúzrov opäť vrátim. Len tak ďalej, keď ma seriál dokáže takto chytiť, objektívne nedokonalosti milerád odpustím. P.S. Je cítiť, že tu mal silné slovo James Gunn, pretože hudba je tu veľmi dôležitá a parádny rockový soundtrack nakopne nejednu scénu o ten pomyselný stupienok vyššie.

Ovládací panel
4 body