jondzavid

jondzavid

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 1.4.2015  22:25
    Nahý mezi vlky (TV film) (2015)

Pôsobivé nové sfilmovanie - kompromis medzi priblížením hrôz reality a prispôsobením sa prísnosti cenzúry nemeckého prime-time vysielania sa podaril. Na prvej verzii (1963) mi vadila tá uhladenosť, tu je to surovšie a odvážnejšie. Samozrejme, že už predloha je značne fiktívna a realita sa nachádzala niekde na úrovni výmeny života 3ročného chlapca za smrť iného 16 ročného, takže to hrdinstvo nebolo tak čiernobiele, ale treba si uvedomiť, že na niečo podobné publikum masírované Tatortom a Pilcherkami nebude pripravené za x-rokov a nikto nato nedá 5 miliónov Euro. Aj napriek tomuto, ale Kadelbach po 2x (UMUV) posúva pohľad Nemcov na temnú epochu svojej histórie a prináša film, ktorý vzbudí diskusie. A Sabin Tambrea by mohol byť bratom Fiennesovho Amona Goetha.

• 1.1.2015  19:11

Lancasterova postava mala na tú fľašku nárok už na začiatku filmu - Shirley Booth a Oscar to asi nepoberiem (a to išla v tom roku proti Crawfordke a Daviske) - u mňa to jej neustále krafanie vzbudzovalo vražedné chúťky a sympatie a katarzia pri tom prepálenom podaní išli do hája - pri každom daddy ma chytal amok - ostatné postavy o nič lepšie (panna, ktorá nevie, čo chce a Lancasterov tichošlápok takisto na facku, dokým si nelogne). Jediná rozumná postava susedka, ktorá to vystihne s "myslela som, že ste o ničom" na adresu hlavnej hrdinky.

• 4.10.2014  18:03
    Zmizelá (2014)

Njn Gene Tierney to nie je, ale inak fajn.

• 13.1.2014  20:18

Zhliadnutá kompletná pentalógia Feuilladových Fantomasov v reštaurovanej verzii z roku 2013 s hudbou na objednávku Arte od interpretov ako Tim Hecker, Amiina, Yann Tiersen, Loney Dear a James Blackshaw. Predlohe vernejšie temnejšie poňatie Fantomasa vyhovovalo a najviac zaujal záverečný diel s úžasnou zvonovou scénou a záverečnou pointou.

• 11.4.2013  23:02

Stále najlepší Batman aj po rokoch - žiadna CSI: Gotham, ale temná komixovka. Proste Burton na vrchole, keď ešte nekrútil zakázky pre Disneyho. A k tomu má najpatetickejšieho a najlepšieho záporáka a nehorázne rajcovnú Catwoman.

• 25.12.2012  22:22
    Šťastný smolař (TV film) (2012)

4tu* pridávam, pretože narozdiel od štedrovečerného Stonehenge zaspávania pri nekonečnom šlapaní snehu a afektovanom vyrevovaní nesympatických Marfuší (12 měsíčků), ktoré sa mohlo páčiť len niekomu, kto namiesto sledovania filmu ešte rozbaľoval ponožky pod stromčekom, nie je tento Strachov výtvor síce úplne kompaktný (zbytočná Havlovka a pod.), ale je zábavný, so sympatickým castingom a v rámci vianočnej televíznej tvorby jeden z tých najlepších za posledné roky.

• 23.9.2012  23:35

3,5 - Remeselne po všetkých stránkach zručné, ale na podobné téma zanechal lepší dojem britský The Be All and End All.

• 23.9.2012  14:52
    Kříž cti (2012)

X-tá varianta predvídateľnej schémy antivojnovej drámy toho najotrepanejšieho formátu o nutnom spoločnom prežívaní znepriatelených strán a tradičného uvedomenia si absurdity vojny. Ale zafungovalo to znovu.

• 24.7.2012  19:02

3,5 - Po úvodných 17-minútach čistého hororu je to solídny krvavý rom-com, ktorý má smolu, že nesie značku REC.

• 3.4.2012  23:40

Vykastrovaný Simmel adaptovaný na úroveň x-tej limonády o zakázanej láske. Psychológia, motívy a historické súvislosti vyškrtnuté a torzo, čo z toho zostalo, stráca všetko z pôsobivosti predlohy. Škoda je len solídneho obsadenia.

• 25.3.2012  09:49

Film z čias nemeckej okupácie Francúzska zobrazujúci udalosť odplaty Nemcov za zabitie ich dôstojníka vo forme popravy 150 francúzskych zajatcov najmä z radov komunistov. Medzi nimi 17 ročného chlapca, ktorého list na rozlúčku sa každoročne číta na francúzskych školách. Žiaľ Schlöndorff na ploche 90 minút asi 50 minút nezáživne naťahuje čas a na miesto toho, aby z figuriek spravil plnohodnotné postavy, tak nepriblíži prakticky nikoho. Tým celý koncept záverečného mechanizmu rekonštrukcie popravy stráca na intenzite, ktorú by získal, ak by bol divák s postavami viac zžitý.

• 20.3.2012  11:34
    München 72 - Das Attentat (TV film) (2012)

Ďalšie nemecké vyrovnávanie sa s minulosťou. Vlastne ide o prvý nemecký filmový pokus, ktorý chronologicky zachycuje udalosti teroristického útoku počas Mníchovskej olympiády. Tv film je od rovnakej produkčnej spoločnosti (Teamworx), ktorá stála za ukážkovým televíznym event filmom Mogadischu, pojednávajúcim o únose lietadla Lufthansy. Tentokrát je, ale výsledok menej pôsobivý. Silné téma samozrejme osloví, spracovanie je dôkladné (nakrúcalo sa na pôvodných miestach, letisko bolo síce nahradené kvôli tomu, že pôvodné už neexistuje v takom stave, ale inak sa nakrúcalo v priestoroch olympijskej dediny), casting bol v Nemecku a Izraeli na vyše 100 úloh (napr. palestínskeho šéfa teroristov hraje herec palestínskeho pôvodu) a kostýmy a štylizácia 70-rokov pôsobia realisticky. Žiaľ s filmom to už tak slávne nie je. Jedná sa ako sa v jednej recenzii vyjadrili o "čistú" ZDF produkciu, t.j. tentokrát sa eliminuje politický rozmer takmer na minimálnu nezávadnosť a látka nie je dostatočne využitá. Neustále promenády oblekových panákov brzdia napätie a z filmu zostáva len ľahko rodinne poňaté vysporiadanie s témou a čo sa týka kritiky, tak tú si odnesie hlavne predstaviteľ mníchovskej polície (pozmenené meno postavy z preventívnych dôvodov). Dokument po filme však opodstatňuje túto kritiku, nakoľko špeciálny tím bol k dispozícii a neschopnosť polície nesie veľký podiel na tragédii (použitie netrénovaných ostreľovačov je už len ďalšou čerešničkou na torte tohto fiaska, ktoré malo za následok lepšie bezpečnostné zabezpečenie, ktoré je možné vidieť práve vo filme Mogadischu a zásahu jednotky na unesené lietadlo). Škoda preto len, že snímok je tak krotký, nekonfliktne poňatý. Téma dokáže samozrejme zaujať, ale intenzita dramatických situácií nie je vyťažená a snímok pôsobí mdlým dojmom. Na dané téma skôr preto odporúčam oscarový dokument One Day in September, ktorý síce obsahuje z historického hľadiska nepodložené účasti Východného Nemecka na atentáte, ale je zatiaľ na dané téma najpôsobivejším kúskom.

• 10.3.2012  12:43
    Země z ptačí perspektivy (TV seriál) (2011)

BBC opäť boduje - úchvatná 5 dielna séria nakrúcaná vyše 4 roky zachycuje svet vtákov na 5 kontinentoch v doposiaľ nevídaných záberoch. Zachycuje množstvo druhov ich správania, interakcie s ľuďmi. Rekonštruuje migrácie a všetko to okrem dokonalých záberov spája s množstvom zaujímavých a mnohokrát aj novozistených faktov. Fenomenálne nakrútené útoky dravcov ako napr. v Himalájach na prelietajúce žeriavy, spomalené zábery na husy letiace za dažďa, útok paviánov na plameniaky, raje skáčuce z oceánu pri hnedých pelikánoch alebo aj obyčajná lastovička chytajúca pierko - presne pre takéto zábery bola vytvorená hd technológia. Tento monštrózny projekt u mňa zatienil i nedávnu Frozen Planet. Využíva obrovské množstvo technických vychytávok pri nakrúcaní vtákov - od spy kamier, cez zábery priamo z malých hd kamier umiestnených na zvieratá až po niekoľkoročné trénovanie vlastného kŕďľa divokých husí a lietanie s ním na mikrolitoch. Bližšie sa k letu vtákov zatiaľ nepriblížili žiadni filmári a blednúť závisťou môžu aj tvorcovia Putovania vtákov. K tomu sa tu opäť využívajú dokonalé slow-motion zábery z hd kamier (highlighty okrem vtákov sú aj zábery veľkého bieleho žraloka pri love alebo krokodílov) a už tradičnejšie zábery z helikoptér. Odporúčam takisto zhliadnuť 6ty-making of diel. Len jediná vec ma štve - a to že v našej distribúcii nevyšiel ešte žiadny kus z tvorby BBC na blurayi (hlavne, že vychádzajú zbytočné predražené bluraye s nezáživnejšou tvorbou National Geographic).

• 10.3.2012  12:32
    Mezi vlky (2011)

Otravné flashbacky (to je naozaj nutné pchať tam ešte aj zábery pri ohníčkových príbehoch a na scény manželiek a rodiniek mám už alergiu), otravné postavy a otravné nelogičnosti (najmä ma štval ten záverečný kúpeľ pri -10 a ide sa v pohodičke ďalej). Na druhej strane výborný Neeson (ktorý konečne častejšie hrá a nie len zarába), nepríjemná klaustrofobická samoúčelná wtf lezecká epizódka a skvelá záverečná scéna.

• 29.1.2012  16:58
    Superžralok (2011)

Konečne solídny konkurent pre Asylum. Dokonalosť Mega Piranhe síce nedosahuje, ale fight nohatého tanku s poskakujúcim super sharkom je rovnako epický.

• 8.1.2012  20:18

3,5. Christianovi to zase žeriem, ale toho pátosu je priveľa. Pri mojom rozhodovaní sa bijú pôsobivo nakrútené scény ako útek z bordelu na 1 záťah v štýle Children of Men s patetickým sebaobetovaním vojačikov v rade za sebou. Silná látka, sentiment a emócie fungujú, pôsobivosť to má, ale na vyššie hodnotenie by to chcelo väčšiu vyrovnanosť filmu.

• 7.1.2012  02:14
    Přepadení (2010)

United 93 i nemecký televizák Mogadischu sú iná liga ohľadom nedýchania a zatínania pästí do sedadla.

• 27.10.2011  23:30
    Borgia (TV seriál) (2011)

Konkurenčný projekt k Jordanovej verzii s Jeremym Ironsom. 24 miliónov euro na 12 epizód (videná nemecká verzia 6x100 minút) vs. 9 x 50 minút Showtime verzie za 40 miliónov dolárov. A výsledok porovnania prvých sérií??? (V momente hodnotenia je plánovaná ďalšia séria Ironsovej verzie - Domanova verzia má materiál na ďalšie 2 série, ale odklepnutá zatiaľ nie je). Lepší dojem na mňa zanechala Ironsova verzia, ale nie kvôli tomu ako bola poňatá, ale vďaka kvalitnejšej filmarine. Od tejto "európskej" verzie, v úvodzovkách pretože hlavný producent a scenárista Tom Fontana je Američan, som čakal skôr historickejšie poňatie a skôr iný pohľad ako od kanadskej koprodukcie. Omyl, sex a krv sú tu ešte častejšie a drsnejšie (škoda, že samoúčelnosť častokrát tiež). Scenáristicky je možno o kúsok hodnovernejšia táto verzia, ale nič to nepomôže, nakoľko v svojej rozťahanosti nefunguje tak, ako by mala. Príbehovo je to podobné, ale zároveň sú viaceré udalosti a postavy vykreslené inou optikou. Ironsova verzia pôsobí výpravnejšie a drahšie, ale aj filmársky zručnejšie. Doman je určite podobnejší Alexandrovi Borgiovi, ale Ironsovo charizmatickejšie a patetickejšie poňatie napriek tomu u mňa zaberalo viac. Naproti tomu synovia a najmä Cesare Borgia je lepší v "euroverzii" v podaní Marka Rydera (herecky i scenáristicky). Lucrezia v euroverzii roztomilá, ale ruský pôvod sa tam nezaprel, takže v kanadskej verzii sa mi páčila viac. Postava je lepšie rozobraná v euroverzii, ale kanaďania končia skôr z historického hľadiska, takže majú v tom takisto nevýhodu. Čo sa týka konkrétneho deja, tak v euroverzii ma presvedčila lepšie spracovaná scéna voľby pápeža, v kanadskej je jednoznačne efektnejšie poňatá francúzska invázia. Takže celkovo obe série sú slušné, ale lepšie u mňa fungovala kanadská vďaka Ironsovi, výpravnosti a zručnejšej réžii. Euroverzia má síce lepšie prepracované postavy, je hodnovernejšia v rámci kritérií prispôsobenia histórie nárokom tv série, ale zároveň aj často zbytočne samoúčelnejšie provokatívnejšia. Takisto pri euroverzii niektoré veci príliš rozťahali a iné príliš zjednodušili. Ale tu by sa dalo o zjednodušeniach polemizovať aj u kanaďanov. Najideálnejšie by bolo, keby sa spojili obe série dokopy - kanaďania by dodali Ironsa, Lucreziu a Jordanov filmársky tím, európania by zabezpečili príbehovú stránku a Marka Rydera a vznikol by kvalitný historický soap. Takto je dobré vidieť obe verzie, ktoré sú každá iná a na ktorých je dobre vidieť, čo tej druhej chýba. P.s. českí herci sú dosť často na obrazovkách v euroverzii - najmä Táborský, Vašut, Dobrý, Mádl a Voříšková majú slušný priestor, ale najviac ma pobavil Udo Kier , ktorí to dotiahol na umierajúceho pápeža.

• 14.10.2011  22:50
    Mogadišu (TV film) (2008)

Tv film o teroristickom únose lietadla Lufthansy vznikajúci v zhruba rovnakom období ako Baader Meinhof Komplex a produkovaný nemeckou verejnoprávnou televíziou ARD. Efektívne využíva priam až greengrassovský dokumentaristický štýl, ale najsilnejšie je, že sa viac koncentruje na udalosti v lietadle a tým emočne dominuje nad chladným Baaderom. Pre mňa ten kompromis medzi doku-štýlom a proprietami televízneho zjednodušenia faktografie fungoval excelentne. Z očakávania solídnej tv únoscovskej veľkoprodukcie, ktorú zhliadlo v premiére vyše 7 miliónov divákov v Nemecku, som nakoniec dostal drámu, ktorá kľudne znesie porovnanie s kinoprodukciami a nezaslúži si podcenenie (63% - 14.10.2011).

• 27.9.2011  01:48

Opulentný fiktívny historický epos, niečo ako Mankiewiczova Cleopatra nemého filmu. Fascinujúce masové scény, výpravnosť a herecká elita danej doby pod megalomanským vedením Lubitscha, ktorý po tomto filme ako prvý nemecký režisér odišiel do Hollywoodu. P.s. Videná reštaurovaná verzia z roku 2011 (verná originálu) - cca. 100 minútová, ktorá bola digitalizovaná na základe kópie ruského štátneho archívu, americkej verzie a talianskeho fragmentu.

• 2.9.2011  14:03

Viac obrázková policajná správa ako film a to nudnejšia než voiceovery v Sin City - 2* za presného Jasona Robardsa.

• 29.1.2011  19:52

Odporúčam absolútne sa vyhnúť slovenskému dabingu (29.1. 2011 markíza). Film som videl aj v origináli aj v slovenskej verzii, ale to čo predvádzal "prekladateľ" to som teda dlho nevidel. Obvykle s "markizáckym dabingom" stupídnych nemeckých komédií nemám problém, ale ak niekto preloží Rumpelstilzchen ako "Veľký zlý vlk" alebo Frau Holle ako "Pani Holleová", tak to je teda aj na mňa priveľa. Takisto preklady songov sú strašné. 1. diel som videl v českom dabingu a ich preklad ústrednej Hey Zwerge, Hey Zwerge go na Hej kluci... aspoň znel chytľavo a melodicky. A k skurveniu songu od Helge Schneidera už asi nemá zmysel sa vyjadrovať. Inak druhý diel zaostáva za svižnosťou a stupídnou absurditou jednotky o nejaký ten stupienok a hluchých miest takisto pribudlo. Pri mojej slabosti pre stupídne komédie tohto typu však priemer film obháji, ale pre ľudí neznalých nemeckú scénu (cameo boxera Valueva, postava Helge Schneidera a výstupy viacerých nemeckých komikov) zostane len infantilne stupídna komédia z nie príliš vydarenými parodickými prvkami (LOTR, HP). Celkovo pridanie rozprávkových postáv nefunguje, záporák je nudný a čarodejnica zdĺhavo otravná, ale stále je tu spústa roztomilo infantilných absurdných trpazlíčích gagov, ktoré mi k čiastočnej spokojnosti stačia. P.s. Nemýliť si film s prvým dielom, nakoľko slovenské aj české tv stanice "inteligentne" uvádzajú oba diely pod názvom 7 trpazlíkov. Toto je druhý diel a žiadny Lord of the Dance v ňom nie je.

• 7.12.2008  08:50
    5 proti 5 (TV pořad) (2007)

Odpad pre oboch českých tragédov, slovenská verzia za 3*

• 22.2.2008  18:35
    Její oči (2003)

Slušne nakrútený snímok na filmársky docela prevarené téma domáceho násilia. Scenár síce šustí miestami papierom (denník), ale mierne oživenie žánrového klišé (sestra, psychiater) ho zachraňuje. Výborní herci dvíhajú u mňa tento v Španielsku vysoko cenený film (7 cien Goya) nad bežný priemer. 3 1/2* P.s. Twerpov koment mi prišiel tak tragický, že ma donútil zas po dlhšom čase niečo napísať. Okrem tých radobyintoušských blábolov mám na mysli najmä časť "no násilia, z ktorého by vám išiel mráz po chrbte, sa nedočkáte".

• 15.11.2005  20:54
    Šerif (2002)

Rutinná kriminálka s Billy Bob Thorntonom, ktorý hraje ďalšieho zo svojich loserov - šerifa, ktorému sa v revíri v objaví mŕtvola ženy (ala Crying game). Do toho sa blížia voľby, prichádza priateľka ženy a miestny hlavouni sa chcú zbaviť podozrenia i negatívnych správ (záporná publicita pre plánovanú stavbu kasína) a nakoniec i nepohodlného šerifa. Ten sa však nevzdáva.... Tento krimi thriller neponúka nijak prevratný či niečím zaujímavý príbeh, za zmienku stojí akurátne herecké obsadenie - štandardne slušný výkon podáva B.B.Thornton, mužskú časť osloví femme fatale Patricii Arquette a miniroličku tu má aj T.H.Church (známy z Bokovky).

• 27.10.2005  15:23

Netradičná a zábavná absurditka z divokého západu s výborným Paulom Newmanom. Divoký západ je tu síce značne demýtizovaný, ale nostalgicko-poetický nádych si film drží i pri svojskom skĺbení osobitých gagov.

• 27.10.2005  14:52

Pôsobivé depresárium, ktorým Kim zabíja všetky ilúzie hlavných hrdinov i diváka. Film plný násilia, beznádeje a nemožnosti to zmeniť. Nakrútené skvele pri všetkej drsnosti a tradične kvalitne zahrané.

• 27.10.2005  14:43

Slabšia ducharina, ktorá je skôr stavaná na atmosferickosti (lakačky takmer absentujú a film by som nezaradil ani do kategórie vlasaticových hororov). V podstate sa jedná o nevýraznú snímku, ktorej príbeh vyšumí rýchlo do stratena a jediným kladom sú tu sympatické mladé herečky.

• 27.10.2005  14:32

3 1/2 Nahor idem najmä preto, že po formálnej stránke nemám čo režisérovi vytknúť a v tomto ohľade (aj po zhliadnutí novšieho kúsku Bittersweet Life) je na dosť vysokej úrovni. Žiaľ príbeh, ktorý sa príliš zbytočne komplikovanou formou schováva za rodinnú drámu v hororovom kabáte nedokáže zdatne sekundovať.

• 27.10.2005  14:18

Klasika útekových filmov pod výborným vedením Stanleyho Kramera je hereckým koncertom dvojice S.Poitier a T.Curtis. Bez zbytočného pátosu či vyumelkovanosti, čo je cenné najmä vďaka dobe vzniku. Napriektomu film dokonale vtiahne aj po rokoch správnym dávkovaním akčnejších scén so scénami o stratených ilúziách. Ďalším plusom je vedľajšia linka a pestré vykreslenie postavičiek ohľadom pátrajúceho šerifa, ktorý slušne ťahajú príbeh z druhej strany. Jednoducho jeden z nestárnúcich žánrových klenotov.

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12