Koruna - Země nikoho (2020) (epizoda)

Dokonce jsem si dovolila doufat, že všechno dobře dopadne. Turné po Austrálii byl úspěch na všech stranách. Diana s Charlesem si konečně promluvili mezi čtyřma očima, dohodli se, že se budou podporovat, skoro to vypadalo až moc růžově. Společnej tanec byl krásnej, Charles se překousnul a odmítnul zavolat Camille, ale samozřejmě se všechno posralo. Nakonec je to založený na skutečných událostech, takže dobrýho konce se můžeme rovnou vzdát. Charles je známej žárlivec a nedokáže snést, že Diana je víc populární, i když Anglii právě zachránila vliv v Austrálii. Když se vám směje publikum, je to sice nepříjemný, ale něco se prostě musí překousnout. A královna dělá všechno ostatní, jenom aby nemusela nikoho emočně podpořit. Objímání a projevy vděčnosti se do královsky rodiny nehodí. Takže všechno při starým. Hodnocení: na začátku seriálu jsem královnu zbožňovala a nemyslela jsem si, že někdy změním názor, ale stalo se/10

Koruna - Michael Fagan (2020) (epizoda)

Pořád nemůžu uvěřit, že se něco takovýho stalo, i po závěrečných titulkách s opravdovýma fotkama. To je bizár jako z nějakýho románu. Taky jsem hned pádila na Wikipedii, zajímavý počtení mimochodem. Fagan se dostal do Buckinghamskýho paláce ke královně dokonce dvakrát. Dvakrát! Válka o Falklandy je vyhraná a Thatcherová si dál vede svoji politiku, kdy se polovina země topí v nezaměstnanosti. Její odvaha, a jak dobře vyřešila situaci s Falklandami, je obdivuhodná, ale co se týká politiky, tam už je to trochu sporný, ale do toho radši nebudu zabíhat. Hodnocení: Rule, Britannia! Britannia, rule the waves/10

Koruna - Oblíbenci (2020) (epizoda)

Představte si, že máte čtyři děti a nevíte o nich absolutně nic. Tak velký nic, že musíte požádat správce, aby vám vypsal jejich koníčky. Jako pardon, ale královna má hodně důvodů pochybovat, jestli je dobrou matkou. Krize jménem Diana a Charles se pomalu ale jistě prohlubuje. Chápu, že Charles má problémů dost a není šťastnej, ale tady stojím na straně královny. Můžou to spolu aspoň zkusit a nějak spolu vyjít. Kromě královniných oblíbenců zavítáme taky na Falklandy a za ztraceným synem premiérky, kterej je jen tak mimochodem mimořádně arogantní debil. Opravdu Thatcherová řekla svoji vlastní dceři, že je moc omezená? Chudák holka... Hodnocení: Thatcherová je v seriálovým podání skvělá, ale za manželku bych ji nechtěla/10

Koruna - Pohádka (2020) (epizoda)

Už cítíte to drama? Já ho totiž cítím na sto honů! Diana a Charles, to bude něco! Tohle definitivně otevře starý rány v královský rodině. Tvůrci kopou do vosího hnízda, čemuž naprosto fandím, není nad správnou kontroverzi. Netvrdím, že si to nepřibarvujou, ale jsem ráda, že se nebojí pořádně do toho šlápnout. Diana s Charlesem se nikdy neměli vzít, to zaprvý. Ty dva spolu nemají nic společnýho. Diana se snaží všem zalíbit a Charles miluje Camillu a chce žít na samotě u lesa. Dva lidi, který by nemohli bejt víc jiný. A oba ve vztahu náležitě trpí. Obou je mi líto, a nejhorší na tom je, že už víme, jak to skončí a že nás nečeká pohádkovej konec. Hodnocení: Kdy už konečně začnou poslouchat Margaret?/10

Koruna - Balmoralská zkouška (2020) (epizoda)

Zapomněla jsem zmínit ještě jednoho velkýho hráče - Thatcherovou! Jak jsem na ni mohla zapomenout! Dočkali jsme se Železný lady. Politika stranou - herečka ji hraje bravurně, včetně hlasu a všech drobných pohybů a nuancí. Vím, že je Koruna hlavně o královský rodině, ale nevadilo by mi, kdybysme dostali víc Thatcherový a jejího manžela. Oni mají tak dobrou dynamiku, jejich rozhovory bych poslouchala třeba hodinu. Cesta na zámek ve Skotsku mě zároveň pobavila, ale taky jsem skoro fyzicky cítila trapnost, když museli hrát chlastací hru, nebo šli na jelena a premiérka si vzala modrej kabát. Nedivím se, že odtamtud vypadli co nejdřív to šlo. Existuje ten test? Protože bizarnější věc jsem snad ještě neviděla. Představte si, že pozvete svýho premiéra, aby si s váma zahrál flašku. A Charles má po ptákách. Rodina dala jasně najevo, že je to Diana nebo nikdo, a tragédie začíná. Hodnocení: nevím, jestli chci sledovat drama mezi Dianou a Charlesem, to bude bolestivý/10

Koruna - Osobní strážce (2020) (epizoda)

Čtvrtá série pořádně rozjela příběhový linky hned ze začátku. Máme se na co těšit. Do hry vstupuje Diana a už teď je jasný, že to nedopadne tak růžově, jak to vypadá (a že to vypadá velice romanticky), mám nutkání doufat, že se dočkáme dobrýho konce a všichni budou žít šťastně až do smrti. Nevím, jestli se těším, nebo se mám bát, protože můj oblíbenec Charles z toho určitě nevyjde jako hrdina. Na Dianu vybrali skvělou herečku, casting opět bezchybnej, už teď jsem si ji zamilovala. Nechci moc rozebírat smrt dědy Dickieho, poslední, co chci, je řešit politiku, takže to vezmu z hlediska seriálu. Dickieho jsem měla ráda od začátku, jako jedinej chápal Charlese, poskytoval mu podporu a teď chudák nemá nikoho. (Mimochodem scéna s lodí opravdu dechberoucí.) Jeho táta na něj žárlí, to je strašný samo o sobě, ale on se ještě opováží zdůraznit, že nemá projevovat emoce. Rodičovství královský rodiny v praxi... Hodnocení: královsky perfektní/10

Koruna - Cri de Coeur (2019) (epizoda)

Tak tomu říkám konec! Jako na kolotoči, to vám řeknu. Jednou jste dole, jednou nahoře. Už jsem si říkala, že je Margaret konečně šťastná, její manžel si našel ženskou, ona si našla chlapa (Co si budem, nemá právo bejt naštvanej, když ji v jednom kuse podvádí a ona to udělala jednou. Klasickej scénář - dokud to dělají oni, je to v pořádku, jak jim to druhej vrátí, tak je to najednou na rozvod.). A pak to přišlo. Jako vždy sračky spadly do větráku a novinář všechno viděl. A rozhovor královny a Margaret na konci mě skoro dohnal k slzám. Taky koukám, že bejt premiérem Anglie se moc nevyplácí, všechny chytne nějaká nemoc, ten Londýn je snad prokletý místo. Hodnocení: konec třetí etapy je za náma, jde se na další!/10

Oppenheimer (2023)

Na Oppenheimera jsem šla s vysokým očekáváním i přes posledního nepovedenýho Teneta, ale jak se říká, i mistr tesař se někdy utne a Nolan je pořád zárukou kvality. To nic nemění na tom, že je film těžkej na zhodnocení, protože jsem si ho zároveň zatraceně užila, ale mám k němu i dost výtek, který bohužel nemůžu opominout, i kdybych chtěla. Kamera je nádherná, a když říkám nádherná, tak taková, že to musíte vidět na vlastní oči. Létající částice, výbuch atomový bomby - naprostá pastva pro oči. Stejně tak herecký výkony, Cillian Murphy jako vždy bez chyby, Emily Blunt i přes nevelkou roli ovládla každou scénu, především tu ve výslechový místnosti (ještě teď mám husí kůži). Ale tohle všechno by nemělo takovej dopad bez hudebního doprovodu, kterej ve vás dokáže vzbudit pocit úzkosti na hraně panický ataky. Samotná postava Oppenheimera byla taky zvládnutá bravurně. Bez toho, aby se vám snažili podsouvat názor, kterej si máte udělat sami. (Ano, tenhle kousek vás donutí přemýšlet.) Na druhou stranu přebíhání mezi dějovými linkami mi střídavě přišlo zajímavý a zmatený. Děj měl spád zhruba do výbuchu, potom už se opírá jenom o pořádně hutný dialogy, kdy jsem měla problém sledovat, kdo je kdo, kdo je proti komu a o co vlastně jde. S tím souvisí i počet postav, kterej se za tři hodiny opravdu nedá zapamatovat, ať se snažíte jakkoliv. Hlavně pokud se neorientujete už před filmem. Takže pro co nejlepší zážitek doporučuju pilný studium projektu Manhattan před začátkem filmu. Hodnocení: Největším hříchem ale zůstává sex scéna s komunistickou milenkou. Smysl mi pořád uniká./10

Koruna - Zápletka (2019) (epizoda)

To byla zase skvělá epizoda! Je vidět, že ať je v čele jakákoliv vláda, vždycky to v nějakým aspektu stojí za hovno. Premiér je ovšem mimořádný debil. Místo, aby si vážil práce lidí a trochu je odměnil, když ještě ke všemu pracují v podzemí, což s sebou nese velký zdravotní rizika, radši odstřihne elektriku celý zemi. Přemítáte taky někdy nad tím, jestli politikům zbyly nějaký mozkový buňky? Každýho by napadlo, že to lidi ještě víc nasere a ekonomika půjde samozřejmě taky víte kam. Hodnocení: Kdyby tehdy nechali Charlese žít podle svýho, možná by byl klid, k dramatu s Dianou by nedošlo a oba by žili šťastně až do smrti. Ale aspoň máme na co koukat./10

Koruna - Rozkolísaný člověk (2019) (epizoda)

Zdá se mi to, nebo v tomhle seriálu pořád někdo umírá na rakovinu? Vím, že je to založený na skutečnosti, ale začíná to bejt nějaký podezřelý, aby je tam někdo netrávil. (;☉_☉) Vsadím se s vámi, že v každý sérii několik lidí umře na rakovinu. Tentokrát přišla na bývalýho abdikátora. Toho jsem v první sérii fakt neměla ráda - zatrpklej a prohnanej dědula, ale aspoň to vypadá, že se ve stáří změnil k lepšímu a uvědomil si, co udělal špatně (i když podle toho rozhovoru si nejsem tak jistá). Proč dal královně přečíst dopisy od Charlese? Musel vědět, že řeči o změnách ji akorát naserou… A jak sama řekla, je to soukromý, nic jí do toho není. Hodnocení: už je ve hře Camilla, taky cítíte to drama?/10