• Krátkometrážní

Dobrovolná oběť (2006)

Není to horor, ani krimi, ani thriller, je to drama. A drama hodně pomalé, zdlouhavé. Řemeslně není příliš co vytýkat, tohle vám zkrátka buď padne do nálady, nebo nepadne. Mne to spíše minulo.

Ples příšer (2001)

Ples příšer je hrozně pěkně natočený, Marc Forster zde předvedl fakt hodně dobrou práci. Za zmínku stojí i scénář (nominovaný na Oscara), který mě hned v několika momentech překvapil zajímavým zvratem, naopak Halle Berry, která si za svůj výkon Oscara odnesla, mě štvala v podstatě každou minutu, kterou se na plátně objevila. Zdá se mi, že té svojí postavě příliš života nevdechla, působila na mne hodně umělým dojmem, a je tak jedinou vadou na kráse jinak excelentního filmu.

Podezření (1990)

Velmi příjemný soudní thriller. Harrisonu Fordovi zabijou kolegyni a milenku a podle důkazů to vypadá, že ji zabil on. Je blázen? Nebo to na něj navlíknul některý z jeho kolegů? Anebo je to nějak jinak? Film s tímto mystériem zachází dost vychytrale, až do poslední scény jsem netušil, jak se to rozuzlí. No a rozuzlilo se to vskutku zajímavě, pointa překvapila. Silný čtyři hvězdy.

Danza macabra (1964)

Naivní černobílý gotický horůrek s pěknou atmosférou, ale celková míra naivity a blbosti chování hlavní postavy zde už přesahuje tu hranici, kterou jsem ochotný akceptovat.

The Sleeper (2012)

The Sleeper je napodobenina laciných vyvražďovaček z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let (namátkou Black Christmas), přičemž vypadá jako napodobenina laciných vyvražďovaček z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. To jinými slovy znamená, že přes všechnu snahu nepůsobí úplně jako laciná vyvražďovačka z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let (což se například v subžánru okultního hororu povedlo Westovu Domu ďábla). Doufám, že je ten rozdíl jasnej :-) Jinak k filmu: herci slabí, gore málo, vražd málo (navíc vrahoun většinou jen jednou praští kladivem a je hotovo), vrahounův vzhled poměrně znepokojivej. Zhruba dvě třetiny stopáže jsem byl spíš rozmrzelej, ale musim uznat, že závěrečná čtvrthodinka šlape hodně dobře - kdyby měl takovou atmosféru celý film, byl bych asi značně spokojenej.

Nebezpečná metoda (2011)

Pohříchu nevzrušivé. Nebezpečná metoda je sice formálně jen těžko napadnutelný film, u kterého budou filmoví teoretici nejspíš slastí vrnět, ale kdybych mu dal vyšší hodnocení, lhal bych sám sobě. Prostě se mi nelíbil, nepřišel mi ani trochu zajímavý a představa, že bych se na něj musel dívat znova, mě docela děsí. Stará Cronenbergova úchylnost a podvratnost se ztratila pod tunou akademicky precizního make-upu, už si jen tak pokojně bublá hluboko pod povrchem. A mne nebaví ji hledat.

Úkryt (2011)

O filmu jsem před zhlédnutím takřka nic nevěděl (krom nástřelu námětu a pozitivních recenzí) a vám doporučuju to samé, takře přestaňte číst, hned teď :). Hodně velký unikum v rámci subžánru "hlavní hrdina je (možná) blázen". Michael Shannon je ženatý s Jessicou Chastain (mimochodem skvělé herecké výkony, oba dva) a má hluchoněmou dcerku. A apokalyptické vize o jakési superbouři, která nepřinese nic dobrého. Jeff Nichols (režisér i scenérista) zvolil zajímavý přístup, kdy o sobě nechává hlavní postavu pochybovat. Ale blázni si většinou nemyslí, že jsou blázni, což v divákovi budí poměrně oprávněnou obavu, že se nakonec fakt něco semele. Hlavně ale neočekávejte katastrofický snímek - Take Shelter je z větší části tíživé rodinné konverzační drámo, sem tam obohacené nějakým takřka hororovým výjevem. V závěrečných patnácti minutách mě několikrát (ne)příjemně zamrazilo, na čemž nese velký podíl vynikající soundtrack. O úplně poslední scéně by se dalo dlouze diskutovat (nakolik ji brát doslovně / co případně symbolizuje), za což taky palec nahoru. Veliká spokojenost, ale nebude to zdaleka pro všechny. 9/10

Den otců (2011)

Pro me očistec, ale fanoušci Tromy by asi měli být spokojení, ačkoli je Father's Day oproti starším tromáckým kouskům (které jsem viděl) podstatně méně fekální a vulgárně komediální.

Sekta (1991)

Vlastně docela hodně znepokojivé (jakmile někomu začnou lézt brouci do tělních otvorů, končí veškerá sranda!) a místy atmosférické a nechutné, ale jako celek působí film strašně rozsekaně, necelistvě a roztahaně. Spíš zklamání.

Vražda na objednávku (1954)

Hitchcock s přehledem. Vražda na objednávku je přesně takový ten typický hitchcockovský zábavný thriller, který mám rád. Tentokrát sice jen v kulisách jednoho bytu (lépe řečeno jednoho pokoje), takže to vše spíš trochu připomíná divadlo, ale nevadí. Btw záporák Raye Millanda je úžasný sympaťák.