dawe04

dawe04

David Bulawa

okres Ostrava

homepage

30 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Vetřelci (1986)

  Dokonalý akční film s nejhrůznějším a nejkrásnějším monstrem všech dob. Pasáž, kdy Ripleyová bojuje s Královnou je pro mne jedna z nejlepších, co jsem kdy viděl. "Get away from her, you bitch!"

 • poster

  Jurský park (1993)

 • poster

  Utržený ze řetězu (2005)

  Závěrečné titulky. Ticho. Vstávám. Tleskám. --- Tak silný emocionální dojem ve mne dlouho žádný film nevyvolal, stejně mě žádný film tak nepobavil propracovanými bojovými scénami asijského ražení a milými humornými prupovídkami. Pravda, příběh se čas od času nevyhýbá klišé, ale mně je to naprosto fuk. Kontrast skotského chladného maloměsta a hřejivé laskavosti postavy Morgana Freemana, zákeřné vypočítavosti padoucha skvěle zahraného Bobem Hoskinsem a otevřené a živelné Kerry Condon, či brutální animální souboje v aréně a melancholické poznávání krás všedního života. Ano, jsem unešen a výkon Jeta Liho v jeho herecké poloze (tedy mimo bojové scény) mi po jeho "kamenných tvářích" vykouzlil ten poťouchlý, vítězný úsměv, následován výkřikem "Tak on přece jen umí i hrát!!!" --- O 2 měsíce později. Úvodní titulky...

 • poster

  3-iron (2004)

  .......................................................................................................................... ...........................................................Nádhera.

 • poster

  Sedm samurajů (1954)

 • poster

  Schindlerův seznam (1993)

 • poster

  Pohraniční pásmo (2000)

  ...Právě jsem zjistil dvě věci: Miluju Chan-wook Parka a že si přátelství dost nevážím. Neskutečný emocionální zážitek.

 • poster

  Má je pomsta (2002)

  Pomsta plodí pomstu a ta zase další pomstu dokud to neskončí tou nejhorší možností...Park vytahuje symboly a emoce skrz detailně propracované obrazy a do závěru nenechá diváka vydechnout v opět duširvoucím finálním vyúčtování. Opět perfektní herecká sestava, nečernobílost jednání postav a pomalé proplétání osudů hlavních mstitelů kazí možná ta doslovná závěrečná pointa. Já tvé obrazy chápu, Parku:-)

 • poster

  Nebeský oceán (2010)

  I slepému a hluchému je jasné, že je to tak trochu citová vydíračka (jak napsal Bluntman, vyhlídka smrti a autismus jdou přebít těžko), ale mě to naprosto okouzlilo. Strašně mě potěšilo Jetovo komorní herectví, rád bych ho v podobných rolí vídal častěji. To co ale předvedl Wen Zhang v roli Dafua, neuvěřitelný výkon (ocení zejména lidé obeznámeni průběhem autismu). Jednoduché, ale maximálně účinné.

 • poster

  Šťastni spolu (1997)

  Neuvěřitelně intimní sonda do jednoho destruktivního vztahu dvou gayů. Fai si uvědomuje realitu kolem sebe, tvrdě pracuje a i když zklamal otce, není to špatný člověk. Jeho slabinou je láska k Po-wingovi. Po-wing je přesný opak Faie. Žije bohémsky, kašle na ostatní a nechá se obskakovat. Jehou výhodou je láska k Faiovi. Může takový vztah fungovat? Přesně to se Wong Kar-wai snaží pomocí netradiční režie a kamery, spousty přepínání barev a filtrů, ukázat, ale zároveň hlavním hrdinům nepřihazuje žádné berličky či pochybné zvraty. Jako nezúčastněný pozorovatel zobrazuje plynutí vztahu, už tak netradičního (na filmový průmysl) v špinavě exotickém Buenos Aires. Hlavní představitelé milostné dvojice, čínské megahvězdy Leslie Cheung a Tony Leung jsou výborní, přirození a hlavně sympatičtí, což napomáhá přesunutí na plátno s hrdiny i přes jejich občas "špinavé" jednání. Stejně skvělý je i začínající Chen Chang v roli Faiova kamaráda Changa. Wongovi se povedlo vytvořit ojedinělý zážitek, pořádně blízko se dostat k divákovi i přes absenci hysterických či okatě umělých podpůrných událostí ve scénáři. Tohle není filmové drama, tohle je život.