Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Krimi
  • Akční
  • Animovaný

Poslední recenze (111)

plakát

Summit (2017) 

Snímek zajímavý, ale tak trošku samoúčelný. Film ukázal, jak to asi chodí v jihoamerické vysoké politice a to v prostředí fotogenických a tajemných And. Dozvěděli jsme se také, že režisér Mitre umí točit politické drama, herci umí civilně hrát, scénárista umí psát realistické dialogy, ale to je tak nějak všechno. Což samozřejmě někdy stačí. Ale na konci filmu cítíte takový ten nepříjemný otazník: co mi tím vlastně tvůrci chtěli říct? Měl jsem zkrátka pocit, že film tak nějak skončil v půlce příběhu a ta spousta nedokončených příběhových linek působily, jako bychom koukali na pilotní díl seriálu z dílny Netflixu, nebo že můžeme brzo očekávat nějaké další pokračování. Skoro to až vypadalo, jako by si scénárista nevěděl rady se svojí vlastní fantazií, podobně jako se to třeba stalo kultovnímu seriálu Ztraceni.

plakát

Na shledanou tam nahoře (2017) 

Omlouvám se za případné spoilery. Dlouho jsem z kina neodcházel tak rozladěn, jako po tomhle filmu. Knihu jsem nečetl a ani číst nebudu a pokusím se vysvětlit proč. Ne náhodou jsou doposud uvedené Dupontelovy filmy tak špatně hodnoceny. Režisér, scénárista a zároveň hlavní protagonista mě nepřesvědčil ani v jedné z těchto rolí. Začněme samotným příběhem. Ten začíná na konci první světové války a rozvíjí se hlavně po ní. První záběry ze zákopů a zákopových bojů vypadají velmi realisticky a divákovi se při těžké heroické hudbě tají dech. To až do chvíle než přijde na řadu dech koňský. Hlavní hrdina je zasypán zeminou, kde mu je jediným zdrojem kyslíku právě koňská zdechlina. Scéna, jak z Revenanta, ovšem s tím rozdílem, že by jej natáčel někdo z Monty Pythonů. Takže z existenciální tragedie se najednou stává černá komedie. Fajn, může být. To by ovšem nesměl film pokračovat dál. Druhý z hrdinů přijde o kus obličeje, což musí být jistě nepříjemné. Ovšem z tohoto druhého hrdiny se tak nestává jen stvůra fyzická, ale i duševní. Sebestřednost, sobectví, arogance, marnivost atd. jsou této postavě naprosto tolerovány, protože je prostě postižená a nevíc je ještě umělcem. Tito lidé si přece zaslouží dvojnásob uctivého zacházení. Dokonce ikdyž vymyslí podvod, kterým napálí pozůstalé po padlých z války, je to naprosto v pořádku. Přece vymyslel brilantní plán, jak někoho podfouknout (zvláště ty bohaté) a to my máme rádi. Dokonce jeho přítel napadá veterány z války, aby je připravil o jejich peníze. Ale fandíme těm roztomilým podvodníčkům. Jednak jsou to hlavní hrdinové, pak k nim také na návštěvu přišla roztomilá holčička, která jako jediná rozumí mluvě postiženého a především ten padouch, proti kterému bojují, je ještě mnohem horší oni sami. V jedné osobě jde o krvežíznivého velitele ze zákopů, chamtivého podnikatele v pohřebnictví (kde je společníkem otce postiženého) a záletníka, který podvádí svou krásnou ženu (jež je zase sestrou toho postiženého). Proto jistě odpustíme hlavnímu hridnovi, kterého hraje Dupontel, že zapříčiní padouchovu smrt. Jenže, jak s dějem dál? Zatím tam není žádné morální ponaučení, kterým bychom mohli obhájit existenci tohoto filmu a zřejmě i knihy. Nebojte, na konci se klišoidní dramtičností nešetří. Aby dal zfetovaný postižený hrdina svému otci životní lekci, že vztahy jsou víc než peníze, spáchá přímo před ním sebevraždu. Dupontel prchá se služebnou padoucha a tou malou holčičkou do severní Afriky, kde je dopaden a vyslýchán. Řeknete si, že je konečně spravedlnosti učiněno za dost. Jenže velitel četníků během vyprávění hrdiny zjistí, že jedním z vojáků, se kterým Dupontel bojoval, byl jeho synem. Pak následuje scéna, jak vystřižená z devádesátkových krimiseriálů, kdy nechá Dupontela prchnout s desetimnutovým náskokem. Byť jsou film a jeho předloha zasazeny do doby 100 let zpátky, spíše vypovídá o dnešní bezpohlavní době bez jakýchkoli ušlechtilých hodnot a idejí. 10%

plakát

Kořen všeho zla? (2006) (TV film) 

Viz komentář mistra Splashera. Jen doplním, že jsem věřící a přesto uznávám, že Dawkins výborně ukázal, jak většina světových náboženství (trvající stovky let) udělala pro přiblížení Boha lidem mnohem méně než kritický ateismus, který je tu na planetě podstatně kratší dobu. Díky tomu si totiž můžeme uvědomit na čem by měla víra stát. Že je to věc emocionální i racionální zároveň.

Poslední hodnocení (3 465)

Smoke (1995)

03.08.2021

Pehavý Max a strašidlá (1987)

29.07.2021

matka! (2017)

29.07.2021

Anna Kareninová (1997)

18.07.2021

Válka Roseových (1989)

10.06.2021

Útěk z vězení v Dannemoře (2018) (TV seriál)

02.06.2021

Otcové a dcery (2015)

25.05.2021

Boží mlýny (2021) (TV seriál)

23.05.2021

Farářův konec (1968)

22.05.2021

Reklama

Reklama

Reklama