Jirkacek

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26
    • 30.11.2020  09:55
    Pod vodou (2020)

Snímek Pod vodou jsme si doma vybrali z nabídky společnosti HBO zcela záměrně, jelikož se nám žánr Sci-Fi líbí ze všech nejvíce. Nicméně nových filmů s takovou tématikou zase tak moc není a tak jsme se docela těšili na tento filmový počin z roku 2020. Zároveň jsem byl zvědavý, zda 95 minutový snímek přinese do branže něco nového, což se povedlo pouze částečně. Vše začalo na nejhlubším místě na Zemi, tedy v Mariánském příkopu 10 kilometrů pod vodou na podmořském vědecké laboratoři Kepler, jenž byla obklopena naprostou temnotou, svírána strašlivým tlakem, přičemž se teplota okolní vody blížila nule. Výzkumný tým prováděl sondážní vrty, když po necelých pěti minutách filmu přišlo nečekané a ničivé zemětřesení. Tedy žádné chození okolo horké kaše, ale na věc se šlo pěkně zostra, což mne docela potěšilo. Přežila hlavní hrdinka filmu strojní inženýrka Norah Price (Kristen Stewart) a její kolegové Rodrigo (Mamoudou Athie) a Paul (TJ Miller), kteří se vydali do únikové šachty. Tam však zjistili, že všechny únikové moduly již byly vypuštěny. Poté narazili na kapitána Luciena (Vincent Cassel) a společně odešli na velitelský můstek, kde našli bioložku Emily Havershamovou (Jessica Henwick) a inženýra Liama ​​Smitha (John Gallagher Jr.), kteří se neúspěšně pokoušeli navázat kontakt s povrchem. Lucien navrhl s pomocí skafandrů přejít přes oceánské dno k vrtné stanici Roebuck 641 v naději, že se odtamtud dostanou v záchranných modulech na povrch. Když sestoupili dolů na dno oceánu v nákladním výtahu, Rodrigova vadná helma praskla pod tlakem vody a mně se tak potvrdilo, že černoch v takových filmech vždy umírá první. Přeživší posádka pak při dalším sestupu zahlédla nouzový maják z jednoho z únikových modulů a tak se Smith a Paul vydali zjistit, jestli někdo další přežil. Když dorazili na místo, našli mrtvé tělo, z něhož se vynořil tvor podobný vetřelci a zaútočil na ně. Smith stvoření zabil a vzal ho dovnitř výtahu. Haversham zkoumala tvora a uvědomila si, že něco takového ještě nebylo nikdy objeveno. Pětka se vydala na mořské dno, ale během chůze stanice Kepler explodovola a téměř je pohřbila v troskách. Smith byla zasažen, ale Price a Lucien ho zachránili. Podařilo se jim dostat se přes přístupový tunel na mezistanici, kde si mohli dobít a vyčistit obleky. Zjistili však, že Smithův kyslíkový čistič je z trosek těžce poškozen. Na cestě přístupovým tunelem byl Paul napaden neznámým tvorem, stažen pod vodu a zabit. Než tým opustil přístupový tunel, zjistili, že Smithův poškozený kyslíkový modul způsobil, že se dusil toxickými výpary. Price, Lucien a Haversham, nebyli ochotni nechat zemřít dalšího člena posádky a souhlasili, že pomohou Smithovi pomohou. Čtyři vyrazili přes oceánské dno, ale v tom se objevil humanoidní tvor a stáhl Smitha do jeskyně. Lucienovi se podařilo dostat Smitha ven, ale sám byl tažen tvorem spolu s Price nahoru takovou rychlostí, že hrozilo, že jim prasknou skafandry. Lucien se obětoval a pustil se lana, aby Price zachránil, čímž mne překvapil, když takové známé jméno jako Vincent Cassel nepřežilo. Naše hlavní hridnka pak sama dorazila na opuštěnou stanici Shepard, kde našla starý plán původního vrtného místa a vyměnila svůj poškozený potápěčský oblek za jiný. Pak pokračovala směrem k Roebuckovi a po chvíli se opět sešla s Havershamovou a Smithem. Následně Když vstoupili do Roebucku, kde narazili na hnízdo humanoidních tvorů visících ze stropu a pokusili se proklouznout kolem, ale zvuk Havershamové kyslíkového alarmu stvoření probudilo. Price byla částečně pohlcena jedním z tvorů, ale podařilo se jí ho zabít výstřelem ze své světlice. Poté vystřelí druhou světlici do dálky a viděla, že se tvorové stávají starodávným titánským tvorem Cthulhu. Těm třem se podařilo dosáhnout únikového modulu na stanici, ale Price zjistila, že funkční jsou pouze ze třech. Price se podařilo nemocného Smitha a Havershamovou zachránit a sama zůstala na stanici. Price cítila blížící se smrt a tak spustila přetížení jaderného jádra Roebucku, což mělo za následek masivní výbuch, který ji, Cthulhu a stvoření zabilo a umožnilo únikovým modulům dosáhnout na povrch. A byl konec filmu, který se podobal takovému podmořskému vetřelci a nic nového nepřinesl. Pouze mne překvapilo, že dvě nejznámější jména ve filmu Kristen Stewart a Vincent Cassel nepřežila. Jinak děj nebyl špatný, docela napínavý, bez zbytečných dialogů o minulosti, ale vadily mne zmatené záběry pod vodou, kdy nebylo prakticky nic vidět. Ale i tak jsem si film celkem užil a děj jsem nebyl schopen předvídat. Suma sumárum, snímek Pod vodou ode mne získal tři podvodní hvězdy ***.

• 20.10.2020  14:57

Americký snímek Sněhurka a lovec jsem si koupil v srpnu 2020 na blu-ray nosiči a o dva měsíce později jsme se doma na tento fantasy snímek podívali. Hned na začátku se přiznám, že z pohádek jsem už vyrostl a fantasy není můj nejoblíbenější šálek kávy. Přesto se budu snažit tento filmový počin z roku 2012 hodnotit spravedlivě. Začátek snímku vycházel ze známého příběhu o sněhově bílé holčičce, jenž byl okořeněn trochou akční podívané. Poté přišla na řadu krásná Ravenna (Charlize Theron), kterou byl nejraději políbil, ale to bych se zároveň podíval smrti do očí. To Sněhurka (Kristen Stewart) mi už tak přitažlivá nepřišla, přesto jsem jí držel palce, když unikla po dlouhých letech z vězení ve věžičce hradu, jehož se po vraždě manžela a Sněhurčina otce zlá královna zmocnila. Ve vládnutí jí pomáhal bratr a věrný přisluhovač Finn (Sam Spruell), který sněhovou dívku hledal a hledal. Mezitím Sněhurka i s pomocí odvážného lovce (Chris Hemsworth) utekla k trpaslíkům, kteří k těm pohádkovým měli hodně daleko. S jejich přispěním a také díky kamarádovi z dětství princi Williamovi (Sam Claflin) s jí podařilo na konci filmu zlou, ale krásnou Ravennu přemoci a ujmout se vlády. Dobře to tedy z hlediska děje dopadlo, pro mne už to tak skvěle nedopadlo s pocity, které jsem se závěrečnými titulky nabyl. Měl jsem dojem, že se filmařům podařilo do 121 minut namíchat pouze známý pohádkový příběh a několik akčních scén, kterým mělo atraktivitu zajistit mnoho digitálních efektů. Nic víc, nic míň a tak jsem jen hloupě zíral na obrazovku naší televize a po dvou hodinách jsem si řekl, že to mám za sebou. Přesto investice do modrého disku nijak nelituji a kdo ví, třeba se na tuto pohádku v digitálním hávu zase podívám. Suma sumárum, snímek Sněhurka a lovec ode mne získal tři sněhové hvězdy ***.

• 11.10.2020  18:43
    Vraždy mezi muškáty (TV seriál) (2008)

Německý kriminální seriál Vraždy mezi muškáty, velmi laděný do komediální roviny, se docela usídlil na obrazovce naší televize, neboť si jej oblíbila ženská polovina naší rodiny. V podstatě jsem tak byl postaven před hotovou věc, jelikož jsem chtě nechtě musel shlédnout tento seriál rovněž, tedy jeho první dvě řady. A to hned dvakrát ! Vraždy mezi muškáty jsem pokaždé bral jako slušný krimi seriál pro odreagování na několik večerů a nečekal jsem od něj žádný velký kulturní zážitek. Snad proto jsem si jej docela užíval, ovšem při druhém sledování jsem se už poměrně nudil. Nicméně mi v hlavě navždy utkvělo několik hlášek - například o tetě kachně nebo já budu Schaferem a on šéfem. Dokonce jsem se naučil dvě věty v polském jazyce : epszy wróbel w garści niż gołąb na dachu (lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše) a dabel nie tak groźny jak go malują (ďábel není tak strašný jak se o něm říká). Ústřední postavou byla komisařka Sophie Haasová (Caroline Peters), jenž byla z Kolína přeložena na venkov, kde nastupuje jako vedoucí policejního oddělení. Počáteční šok z místních poměrů je značný. A nejen na její straně. Zvlášť když se rozhodla objasnit staré případy. A pak už to jelo, jedna vražda za druhou, jakoby je přitahovala. Ve vyšetřování jí pomáhal nadstrážmistr Dietmar Schäffer (Bjarne Mädel) a nejmladší kolegyně Bärbel Schmiedová (Meike Droste). A také největší drbna ve vesnici a Dietmarova manželka Heike Schäfferová (Petra Kleinert), která se do všeho pletla. Občas na pomoc zaskočil bývalý šéf oddělení, toho času v důchodu Hans Zielonka (Michael Hanemann) nebo jeho syn a komisař v Koblenzi Andreas Zielonka (Max Gertsch). V seriálu se nezapomnělo ani na milostné pletky, zejména Haasová měla hned několik partnerů, například zmíněného Andrease či místního veterináře dr. Jochena Kautha (Arnd Klawitter), což s nelibostí nesl její otec Hannes Haas (Hans Peter Hallwachs), bývalý lékař v důchodu. Nesmím zapomenout na ultra pomalu důchodkyni paní Zieglerovou (Kulla Jossifidis), která v seriálu neřekla ani slovo, jen se ploužila po ulicích se svým chodítkem. Zkrátka seriál to nebyl špatný, ale ani mne nijak nenadchnul. Suma sumárum, krimi seriál Vraždy mezi muškáty ode mne získal dvě muškátové hvězdy **.

• 11.10.2020  17:36
    České tajemno (TV seriál) (2020)

Dokumentární seriál České tajemno mne ke sledování nalákal jednoznačně kvůli člověku, který tak říkajíc v dobrém vše spískal. Tím nebyl nikdo jiný než spisovatel, záhadolog a scénárista Arnošt Vašíček. Bývaly doby, kdy jsem byl na jeho názory velmi zvědavý a věřil jsem jeho hypotézám možná více než on. S přibývajícími roky, zkušenostmi a vědomostmi se však na ty stejné názory dívám s mnohem větším despektem a zapojuji selský a hlavně svůj rozum. Každopádně jeho zkušenosti z cest a nabyté vědomosti stále velmi obdivuji a velice rád bych si s ním sedl na několik piv a hodil řeč, či spíše bych naslouchal jeho příběhům. Co se týče seriálu České tajemno, mám na něj rozporuplné názory - na jedné straně stojí můj obdiv k již řečenému a chválím odvahu za vyslovené názory, na druhé některé z nich musím v mírným úsměvem zavrhnout jako nesmysl a přejít je v tichosti, abych neurazil. Některé díly se mi hodně líbily, hlavně ty o zámku Moravský Krumlov a Kravaře, kde se objevil známý alchymista Michal Sendivoj ze Skotska či o věčně záhadných templářích. Na opačné straně oblíbenosti a nejméně věrohodné pak byl díl Prokletá hrobka o hledání hrobu hunského krále Attily poblíž Frýdku-Místku. Tradičně jsem hltal informace o řádu templářů, který považuji za jeden z nejzáhadnější spolků v historii a v tomto díle se objevil další hrad a to Veveří u Brna, kde jsem již několikrát byl. Dalším takovým místem byl Radhošť, které se také v jednom z dílů objevil - není však nadto vidět vše na vlastní oči, což bych u upírů, fextů a vlkodlaků rozhodně nechtěl. Suma sumárum, České tajemno stojí určitě za shlédnutí, sám jsem jej viděl už dvakrát a v budoucnu nevylučuji i další podívání, přičemž bych si přál přidat další díly. Po prvních šesti částech uděluji seriálu České tajemno pět českých hvězd *****.

• 7.9.2020  21:04
    Doktor Martin (TV seriál) (2015)

Seriál Doktor Martin se prohnal obrazovkou naší televize již dvakrát a strávili jsme tedy u něj celkem 64 večerů, během nichž jsme se rozhodně nijak nenudili. Ponořili jsme se totiž celkem hluboko do beskydské vesničky Protějov, kde se odehrával jeden příběh vynikajícího doktora s příšernou povahou, který se vrátil do místa svého dětství z Prahy. V hlavním městě vykonával dlouhé roky operace na chirurgickém stole, přičemž byl považován za experta svého oboru. Jednoho dne ho však dostihla nemoc z povolání a zničehonic začal mít strach z krve. Proto se vrátil do Protějova nebilo do Velkých Karlovic, kde začal vykonávat praxi obvodního lékaře po smrti starého doktora Šimka (Jan Hraběta). Arogantní a ironický doktor Maritn (Miroslav Donutil) sice profesně zvládal i ty nejsložitější případy, v běžné komunikaci s lidmi byl ale jako slon v porcelánu. Mezi své nové spoluobčany nezapadl a často si svým přičiněním komplikoval i ty nejjednodušší životní situace. Už ve vlaku neudělal zrovna nejlepší dojem na místní učitelku Lídu Klasnovou (Jitka Čvančarová), se kterou se ovšem později sblížil a dokonce spolu měli dítě. Jejich vztah byl ale velmi komplikovaný a rozhodně nebyl nijak nalajnovaný. Lída Beskydy miluje a nikdy by odtud neodešla. V doktoru Elingerovi nalezne zalíbení, ale jeho společenská neohrabanost a neschopnost projevovat city jsou pro rozvoj jejich vztahu takřka nepřekonatelnou překážkou. Výraznou roli v seriálu sehrála zdravotní sestřička Irena Bezáková (Gabriela Mihalčínová), která byla hodně mladá a občas se nezdála jako zkušená. Měla černé vlasy a nosila vždy trička a sukně. Objevila se v každé epizodě. Svou práci má těžce na háku, stejně jako svého šéfa. Většinu času telefonuje a řeší své milostné vztahy. V Protějově ji ale, na rozdíl od doktora Elingera, mají všichni rádi.Velmi se mi líbil Tomáš Topinka (Robert Mikluš) alias místní policista, který byl velice bláznivý a občas se ostatním zdá být opravdu za blázna, některé případy i zkazil. Zádumčivý a někdy i trochu natvrdlý místní policista. Potýká se s nedostatkem sebedůvěry. Kvůli tomu nemá ani příliš štěstí v lásce, ale o to víc vzruchu kolem sebe občas natropí. Později o něm vznikl seriál Strážmistr Topinka který byl natočen také v Protějově, který jsem také ohodnotil a okomentoval. Dále zde často byl Antonín Brázda (Norbert Lichý) jako nešikovný instalatér, který měl syna Miloše. Nosil vestu a tričko a bylo mu asi 51- 55 let. Občas svojí práci zkazil, jednou omylem vytopil ordinaci Dr Martina, nicméně se jevil jako kladná postava. Nepřehlédnutelný hřmotný a užvaněný rozumbrada a také šprýmař, který to nikdy nemyslí zle. Je to právě on, kdo vám o dění ve městečku řekne první i poslední. Svérázný podnikatel, který v něm dřímá, se nikdy jen tak nevzdává. Jeho syn Miloš (Tomáš Měcháček) byl také instalatér, samozřejmě byl mladý a líbila se mu sestřička Irena, se kterou se dal později dohromady, když pracoval jako počítačový génius. Jejich vztah ale zažívá časté vzájemné turbulence a dost často musí jeden druhého přesvědčovat, že jsou pro sebe tím pravým životním partnerem. Jednou z nejvýraznějších postav byla Marie Loukotová (Jana Štěpánková) jako teta Doktora Martina, mající farmu v Protějově, přičemž Martin vždycky za ní jako malý jezdil. Nejvíce se na její farmě objevovali slepice. Tetička Marie se s ničím moc nemaže, na první pohled ji nic nerozhází, ale dřímá v ní citlivá duše, která se čas od času prodere na povrch. Svého synovce Martina zná určitě nejlépe z místních obyvatel. Nesmím zapomenout na bláznivého hajného Radka Horáka, správce lesů a CHKO, jenž vždycky u sebe nosil flintu. Byl blázen a myslí si že bydlí s medvědem a vyskytl se ve čtyřech epizodách. Bydlí v domku na samotě kousek od městečka Protějov, rodinu nemá. Svůj malý pozemek se správcovským domkem má důkladně oplocený, vršky plotu dokonce obehnané ostnatým drátem. Na první pohled vypadá jako typický ošlehaný zálesák, jenž komentuje dění v městečku s bohorovným nadhledem, ve skutečnosti se ale ukáže, že není psychicky zdaleka tak vyrovnaný, jak se zdá. Je to samozřejmě opět doktor Elinger, který Radkovu chorobu diagnostikuje a pomůže jej tak zachránit. Dále se zde velmi často objevila trochu komická, ale velmi svědomitá místní lékárnice Sandra Kunešová (MILENA STEINMASSLOVÁ). Na rozdíl od většiny ostatních je fanynkou doktora Elingera, kterého obdivuje nejen jako schopného lékaře, ale i jako muže. Zdá se, že pro něj má slabost, takže kdykoliv má příležitost, snaží se ho zaujmout, ať už nejnovějšími lékařskými poznatky, nebo svým podivuhodným šarmem. Kvůli svým zdravotním potížím s krkem nosí Sandra neustále krční límec. V první řadě se v několika dílech objevil Slovák Dan Lipovský (LUKÁŠ LATINÁK), bývalý přítel Lídy, se kterou se znal od narození, chodili spolu do školy a později, když jim bylo dvacet, spolu nějakou dobu měli vážný vztah. Dan pak dal přednost kariéře architekta a odešel do Bratislavy. Teď se vrací zpátky do městečka kvůli zdravotnímu stavu jeho matky. Líbila se mi také Karolína Sovová (EVA LEINWEBEROVÁ) jako nadšená moderátorka protějovských dvacetiminutovek, které vysílá pravidelně z improvizovaného rozhlasového studia v kanceláři městské radnice. Z původně informačních sdělení do místního rozhlasu vytvořila oblíbené městské rádio, v němž vede rozverná interview se známými zdejšími osobnostmi. Jejím hostem byl i doktor Elinger. V druhé řadě seriálu se objevila Edita Sedlecká (Vilma Cibulková) jako bývalá vysokoškolská láska doktora Martina. Potkávají se po letech. Edita vede v nedaleké okresní nemocnici výzkum. K Martinovu překvapení o něj projeví i po letech zájem. Rovněž se zde objevil Michal Mejzl (Vojtěch Kotek) jako kuchař v nové restauraci Antonína Brázdy. Pohledný mladík s temnou minulostí. Yvona Petrželová (SABINA REMUNDOVÁ) byla kuchařka v místní základní škole, která se snaží zhubnout. Má obézní a hyperaktivní dceru Denisu, kterou se snaží zklidnit, aby nemusela být přeřazena do jiné školy. Podniká proto různé manévry, ale v závěru se ukáže, že za hyperaktivitu Denisy může vlastně ona sama. No a tak bych mohl pokračovat ve vypisování dalších a dalších postav, který bylo opravdu mnoho a sem tam se v tomto seriálu objevilo i známé jméno - EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ jako Alžběta Lipovská, MILAN KŇAŽKO jako bývalý přítel Marie Loukotové Ján Kováč, VÁCLAV KOPTA jako učitel protějovské školy Robert Fiala, LENKA VLASÁKOVÁ jako nová doktorka Diana Dobiášová, která přišla do Protějova místo odcházejícího Martina, JIŘÍ KLEM jako zkrachovalý farmář Lukáš Vlach, ZUZANA BYDŽOVSKÁ jako porodní asistentka Daniela Králová, ZUZANA KRONEROVÁ jako nová kuchařka Květa Zahálková v restauraci u Antonína Brázdy, ZUZANA NORISOVÁ jako matka jednoho z nepřizpůsobivých žáků v protějovské škole Vlková, IVA JANŽUROVÁ jako čerstvá vdova Sekyrková trpící halucinacemi, JIŘÍ PECHA jako Jan Sekyrka, JANA ŠULCOVÁ jako paní Kloudová, která se stará o invalidního muže upoutaného na vozík kterým byl JAN VLASÁK, dále tu byl LUDĚK SOBOTA jako bláznivý nový ředitel školy, JANA SYNKOVÁ jakoo Bety Slámová, či DANA BATULKOVÁ jako majitelka jednoho z Protějovských hotelů Karin Vajdušová. Celkem mne seriál bavil, i když mne arogance hlavní postavy pěkně štvala, což na druhou stranu znamenalo, že Miroslav Donutil svou roli zahrál skvěle. Naopak vůbec se mi nelíbila Jitka Čvančarová, která se k doktorovi podle mne vůbec nehodila. Škoda, že seriál s druhou řadou skončil tak nějak v autu a dál nepokračoval. Těch večerů před obrazovkou s doktorem Marinem mohlo být i více. Suma sumárum, seriál Doktor Martin ode mně získal tři doktorské hvězdy ***.

• 27.8.2020  22:42
    Morgan (2016)

Žánr Sci-Fi mne vždy bavil ze všech nejvíce a tak jsem si nemohl ujít nabídku americké produkce, která vytvořila roku 2016 snímek s jednoduchým názvem Morgan (Anya Taylor-Joy). Toto jméno patřilo uměle vytvořenému člověku s označením L-9, jehož zplodil tým vědců v tajné laboratoři na odlehlém místě v lese. Pět let Morgan rostla jako z vody, až se v takto krátkém časovém úseku z ní stala téměř dospělá dívka, tedy spíše hybridní biologický organismus se schopností samostatného rozhodování a sofistikovaných emocionálních odpovědí, který byl chytřejší než člověk a rychle se všemu učil. Jednoho dne však při rozhovoru s doktorkou Kathy Grieffovou (Jennifer Jason Leigh) zničehonic na ni Morgan zaútočila a bodla ji tužkou do oka. Do objektu byla proto pozvána Lee Weathersová (Kate Mara), aby posoudila, zda je Morgan nebezpečná či se jednalo o ojedinělé selhání psychiky mladé dívky. Po příjezdu Le zahájila vyšetřování a tak se dozvěděla, že Morgan zaútočila, když jí bylo zakázáno opustit svůj pokoj poté, co zabila na vycházce jelena nabodnutého na padlý strom. Vědci vychovali Morgan po dvou neúspěšných pokusech a většina ji považovala za své dítě, takže Grieffová bránila Morgan navzdory zranění a její opatrovatelka Amy Menserová (Rose Leslie) chtěla pokračovat výletech. Menser slibovala dívce, že ji vezme k nedalekému jezeru, které popisovala jako úžasné místo. Přestože Morgan považovala Chengovou (Michelle Yeoh) za svou matku, vědkyně neměla o projektu dobré myšlenky a přiznala Weathersové, že ukončila výlety, protože bylo kruté ukazovat Morgan svět, do kterého nemohla vstoupit. Alan Shapiro (Paul Giamatti), expert na psychologii a umělou inteligenci, přijel posoudit Morgan a během hovoru se jí posmíval, takže ho dívka zničehonic zabila. Weathers Morgan po krátkém útěku uspala výstřelem z pistole a rozhodla, že je příliš nepředvídatelná a musí být zlikvidována. Vědci odmítli zabít Morgana a chtěli utéct s Morgan. Jenže ta se po probuzení domnívala, že ji zradili, a tak většinu z nich zabila, zatímco vedoucí projektu doktor Ziegler (Toby Jones) spáchal sebevraždu. Následně se vydala do domů vědců zabít i svou matku Cheng a pak Morgan podstoupila souboj s Weathersovou. Když ji unikla, Morgan prchla s vyděšenou Menserovou, kterou považovala za skutečného přítele. Obě ženy odjeli autem, záhy je však začala pronásledovat Weathersová a odborník na výživu Skip Vronsky (Boyd Holbrook), který správně usoudil, že Morgan donutil Menserovou, aby ji vzal k jezeru. Zde došlo k závěrečnému souboji mezi Weathersovou a Morgan, přičemž nakonec byla umělá inteligence utopena v jezeru. Poté došlo k velkému překvapení, když Weathersová zastřelila Menserovou a Vronského. Samozřejmě jsem se ptal proč a odpověď jsem dostal až v samotném závěru celého filmu o délce 92 minut. Celkově jsem byl jeho úrovni zklamán, možná mě měl varovat nízký rozpočet 8 milionů dolarů a nízké hodnocení zde na ČSFD. Vše mi připadlo moc laciné a nezáživné, takže jsem byl zklamán a mé špatné hodnocení nezachránilo ani ono závěrečné překvapení. Spíše mi film připomínal klasickou vyvražďovačku ve stylu deseti malých černoušků. Sum sumárum, snímek Morgan ode mne získal jen jednu umělou hvězdu *.

• 25.7.2020  21:59
    Strážmistr Topinka (TV seriál) (2019)

Československý seriál Strážmistr Topinka se stal v roce 2019 jakýmsi volným pokračování jiného seriálu ze stejného prostředí s názvem Doktor Martin, což jsem přijal s povděkem a docela jsem se na další příběhy začal těšit. Dobrodružství příšerného doktora jsem totiž sledoval, i když mi prostředí ordinace a nemocnice nedělalo zrovna dobře. Naštěstí vše bylo vyváženo atraktivním prostředím valašských Velkých Karlovic, kde se seriál odehrával, pouze byl změněn název obce na Protějov. Hned po několika dílech jsem zjistil, že režisér Petr Zahrádka a scénáristé Tomáš Končinský, Štefan Titka, Tomáš Hodan, Hynek Trojánek, Tomislav Čečka ještě přidali na humoru a vytvořili tak velmi lehkou zábavu pro nás věrné diváky. Prim tentokrát hrál jediný představitel Protějovské ruky zákony, kterým nebyl nikdo jiný než policista Tomáš Topinka (Robert Mikluš), který v podhorském městečku řešil nejrůznější případy. Jednalo se o velmi lehké zločiny, jako krádeže a sousedské spory, až tedy na díl Zločin na tanečním parketu, kde došlo i na vraždu. Většinou se však jednalo o zábavné vyšetřování, ve kterých se sem tam mihla postava ze seriálu Doktor Martin, ale ty důležité postavy byly zcela nové. V úvodní epizodě byl noci z protějovské pošty ukraden bankomat. Strážmistr Topinka se vrhl se zápalem sobě vlastním do pátrání po zlodějích. Po několika neúspěšných pokusech o dopadení pachatelů to byla nakonec paradoxně Irena (Gabriela Mihalčínová), sestřička doktora Elingera (Miroslav Donutil), která Topinku navedla na správnou stopu. A dala mu tak šanci předvést se i před kolegy z ostravské kriminálky. V druhém díle do Topinkova domu i života se nečekaně vrátila jeho matka Marie (Veronika Freimanová), které vyhořel penzion, jenž provozovala, a přišla tak nejen o své podnikání, ale i o střechu nad hlavou. Svěřila se Tomášovi se svým podezřením, že její penzion někdo podpálil. Topinka započal vyšetřování a vybral si k tomu řadu nezvyklých metod, kterými chtěl postupně vypátrat možné podezřelé. Ale pátrání nikam nevedlo a iniciativy se nakonec ujala sama Marie, která vymyslela důmyslný plán vedoucí k odhalení skutečných pachatelů. A Topinka se v mezičase sbližoval čím dál víc s místní pošťačkou Lucií (Jenovéfa Boková). Ve třetím díle byla na můstku přes potok, přesně na hranici dvou policejních rajonů – Tomáše Topinky (R. Mikluš) z Protějova a jeho slovenského kolegy Ľubomíra Ostrého (M. Geišberg) ze sousední Brehové – nalezena mrtvola ovce. Konkurenční dvojice policistů zjistila, že nejde o první případ, a vydala se po stopách masového ovcovraha. K objasnění případu pomohla nakonec konzultace s ne zrovna vstřícným doktorem Martinem Elingerem (M. Donutil), Irenin (G. Marcinková) rázný zásah a postřeh Topinkovy matky Marie (V. Freimanová). Ve čtvrtém díle z ordinace Martina Elingera zmizely kyvadlové hodiny. Topinkova stopa mířila za majitelem muzea kuriozit v nedalekých Zábředlicích (Pavel Nový). Během vyšetřování ale zjistil, že bude muset opět nedobrovolně spojit své síly se slovenským kolegou Ostrým (M. Geišberg). Po sérii dramatických nedorozumění a zběsilé honičce byl nakonec odhalen překvapivý pachatel krádeže Elingerových hodin a Tomáš Topinka se tak mohl úspěšně revanšovat doktoru Martinovi. V pátém díle Protějovský starosta Brůžek (Miloš Vávra) dal dohromady fotbalovou jedenáctku a chystal se na zápas s týmem ze sousední Brehové. Klíčový hráč domácího týmu, starostův syn, měl ale před zápasem zdravotní potíže, kvůli nimž skončil v nemocnici. Topinka (R. Mikluš), který fotbal nehrával, jej měl nahradit. Když dorazil ale na zápas, zjistil, že místní fotbalový tým byl pravděpodobně otráven. Hlavním podezřelým byl samozřejmě tým soupeřů. Topinkovi se ale nakonec s pomocí doktora Elingera a díky informacím od lékárnice Kunešové (M. Steinmasslová) podařilo odhalit skutečný zdroj a překvapivou příčinu vyřazení protějovského fotbalového týmu ze zápasu.V šestém díle byl v ostravském klubu je zavražděn protějovský podnikatel Čihák. Vyšetřování případu se ujal major Hrubý (J. Bartoška) a jeho kolega Vébr (Marek Taclík) z ostravské kriminálky. Podezření padlo na dvojici protějovských podnikatelů, kteří stejně jako Čihák obchodovali s lihem a v poslední době mezi sebou vedli konkurenční boj o zakázky do zahraničí. Mezitím se celý Protějov připravoval na tradiční Sousedské slavnosti. Major Hrubý oslovil Topinku, aby byl kriminalistům nápomocen při jejich sledovací akci během slavností. Do průběhu Sousedských slavností ale zasáhl nájemný vrah, který chtěl zabít dalšího z dvojice podezřelých podnikatelů. A byl to právě Topinka, který se odhodlal zasáhnout a za dramatických okolností nejen zneškodnit vraha, ale i zachránit milovanou pošťačku Lucii. V sedmém díle byla na jedné z protějovských křižovatek slavnostně instalována figurína policisty s podobou Tomáše Topinky, která měla zpomalovat dopravu. Ale figurína hned první noc po instalaci zmizela a Topinka se pustil do pátrání. Nebyla to ale zdaleka jediná věc, která se v Protějově ztratila. Někdo kradl zdánlivě nepotřebné staré věci a na místě zanechával pokaždé stejný vzkaz. Vše se začalo vyjasňovat ve chvíli, když starosta prodal jeden místní starý dům, o který měla zájem Marie pro své podnikání i major Hrubý na důchod, neznámému kupci z Bratislavy. Topinka přišel na to, že motiv ke koupi této nemovitosti vede do historie Protějova a odhalil nečekaného pachatele krádeží. V osmém díle si Marie Topinková otevřela penzion, ve kterém si major Hrubý doživotně pronajal pokoj k užívání. Jednou ráno Marii probudil rozezlený soused Robert Fiala (V. Kopta), kterému někdo zničil bicí v jeho nedaleké zkušebně. Na místo přijel přivolaný Tomáš Topinka a začal vyšetřovat. Z výpovědí svědků vyplynulo, že Robertovo hraní na bubny bylo pro mnohé sousedy včetně Marie, majora Hrubého a dalších hostů penzionu nesnesitelné. Jedna z ubytovaných, paní Nosková, byla ale přesvědčena, že se v penzionu dějí ještě mnohem horší věci. Z vedlejšího pokoje zaslechla rozhovor o vraždě. Okruh podezřelých, kteří mohli Fialovy bubny úmyslně zničit, se postupně zužoval a odhalení skutečného pachatele bylo pro všechny naprosto nečekaným překvapením. V devátém díle byla ve vlaku mířícím do Protějova ukradena vzácná historická známka jednomu z cestujících panu Tyčkovi. Lucie Mazalová, která byla rovněž jednou z pasažérek, přivolala na nádraží Tomáše Topinku. Ten se iniciativně ujal vyšetřování případu, zadržel vlak, z něhož udělal místo činu a začal s výslechy. Nepříjemné bylo, že jednou z možných podezřelých byla právě i jeho Lucie. Navíc se opět setkal také s Klárou Volnou (E. Maximová), bývalou policistkou, kterou kdysi zatkl a která se do Protějova vracela po propuštění z vězení, a to celou situaci ještě zkomplikovalo. Případ se zamotával a na nádraží postupně dojela i Marie Topinková s majorem Hrubým. Ten navrhl, aby byla ve vagónu, kde k odcizení došlo, provedena rekonstrukce. Lucie si s Klárou evidentně nepadly do oka a začaly mezi sebou soupeřit. Vzácná známka byla nakonec náhodou objevena, ale rozuzlení celé zapeklité krádeže mělo ještě úplně jiné, nečekané vysvětlení. Asi nejslabší díl pro mne byl ten desátý, v němž měl správce CHKO Radek Horák (T. Jeřábek) vidění – zářící lesní přízrak ho varoval, proto narušil lov místních myslivců a svým poněkud expresivním chováním poskytl Topinkovi důvod, aby ho odvedl na vyšetření k doktoru Martinovi. Elinger jej prohlédl a doporučil Tomášovi, aby s Radkem raději přes noc zůstal u něj doma, kdyby se jeho stav třeba náhle zhoršil. V noci u Horáka na zahradě oba probudil světélkující přízrak. Vypadalo to, že Horákovo vidění bylo skutečné. Tomáš se neznámý objekt pokusil dokonce natočit kamerou, aby měl důkaz pro ostatní. Když pak další den s Lucií projížděl záznam, ukázalo se, že to bylo svítící divoké prase. Topinka se rozhodl sabotáž se světélkujícím prasetem řešit a zahájil pátrání. Podezřelý byl pytlák ze sousedních Zábředlic i podnikatelka Šindelářová, kteří se poměrně nedávno dostali s Radkem do konfliktu. Topinka vyhlásil policejní akci, které se účastnili i místní myslivci a také Lucie, která nakonec svítící prase k překvapení všech zastřelila. Zbývalo už jen odhalit, komu stálo za to nebohé zvíře natřít barvou a vysílat ho do noci strašit v lese. V jedenáctém díle se při příležitosti chystané výstavy o Protějově zjistilo, že v místní knihovně byla odcizena památná medaile Františka Josefa I. Podezřelá je v prvé řadě nová knihovnice Klára Volná, která se vrátila teprve nedávno z vězení a střídala do důchodu odcházející knihovnici Zdenu. Případu se opět ujal se zápalem sobě vlastním Tomáš Topinka. Výslechy všech, kteří byli v inkriminovanou dobu v knihovně, ale nepřinesly žádný pokrok v pátrání. Ukázalo se, že okruh podezřelých může být díky hojně navštěvovanému čtenářskému kroužku, který vedla v knihovně právě Klára, daleko větší. Ten navštěvovali převážně muži, kterým Klára imponovala. I přesto ale mnozí Protějované považovali Kláru stále za potenciální zlodějku. Zjistil se rovněž, že Kláře kdosi posílá i výhružné dopisy. Topinka si myslel, že jejich autora vypátrá podle identifikace písma. Ke všemu se ještě v penzionu Tomášovy matky Marie objevila podivná dáma, která už na pohled svým jednáním vzbuzovala podezření a Tomáš zjistil, že se ho dokonce pokouší sledovat. Ve dvanáctém díle byl v protějovském kostele odcizen jeden z barokních obrazů s vyobrazením Křížové cesty. Krádež vyšetřoval nadporučík Vébr z ostravské kriminálky a Topinka, jenž mu asistoval, začal s výslechy místních spoluobčanů. Vébr zatím zpovídal lékárnici Kunešovou, která večer před krádeží hrála s farářem v kostele vědomostní kvíz. Odcizený obraz se záhy našel v zastavárně. Policisté tam dokonce nalezli téměř polovinu obrazů z křížové cesty, které zde údajně donášela nějaká žena. Při srovnání maleb se ale zjistilo, že v kostele visí už jen jejich nepříliš povedené kopie. Farář při výslechu tvrdil, že o ničem nevěděl. Lucie pak Tomášovi poradila, aby ohledně padělaných kopií kontaktoval svého bratra Reného. Ten mu vytipoval možného podezřelého falzifikátora – výtvarníka Kabáta. Topinka s bratrem malíře navštívil a viděl, že zrovna maluje další z obrazů z cyklu křížová cesta. Ten se ale bránil, že to dělá na zakázku. Topinka musel tedy vypátrat skutečné objednatele. Nakonec přece jen přišel na jednu stopu a dostal také nabídku do Ostravy na kriminálku. Ve třináctém díle byl Topinka zdrcen, že Lucie odmítla jeho nabídku k sňatku. Tomášovy nevyužité snubní prstýnky ale nakonec použil major Hrubý a požádal Marii o ruku. Lucii navštívil její manžel Mojmír Máslo, který chtěl dceru Rozárku do své péče a od Lucie alimenty. Mezitím už Marie rozjela přípravy na svatbu, což Tomáše poněkud překvapilo, stejně jako nabídka od Hrubého, aby mu šel za svědka a vzal do úschovy svatební prstýnky. Lucie chtěla s Tomášem nutně mluvit, ale Topinka se setkání vyhýbal. Večer se náhodou v hospodě seznámil Mojmír s Tomášem a oba si postěžovali na své životní trable se ženami. Ve skutečnosti si ale Máslo potřeboval Topinku jen otestovat. Další den volala Lucie Tomáše, aby jí přijel na pomoc právě s manželem. Tomáš se tak nečekaně všechno dozvěděl a musel řešit Máslovo obvinění, že byl Lucií napaden. Jenže do toho zjistil, že mu byly odcizeny prstýnky pro Marii a Hrubého. Nastal den svatby a na Tomášovi bylo, aby našel nejen ztracené prstýnky, ale především vyřešil pro Lucii, Rozárku i sebe problém s Mojmírem Máslem. Skoro všechny díly byly pro mne zajímavé a celkem i vtipné, takže jsem těch něco přes 50 minut u každého dílu vydržel. Z dalších rolí bych jmenoval postavy filmového komisaře Majera (Tomáš Hanák) a jeho pomocníka strážmistra Štrose (Robert Nebřenský), kteří byli Topinkovým vzorem, i když sami pouze hráli své role ve filmu. Suma sumárum, seriál Strážmistr Topinka ode mne získal tři topinkové hvězdy ***.

• 25.7.2020  21:13

Československou komedii „Já to tedy beru, šéfe...!“ z roku 1977 jsem viděl poprvé jako školní dítko někdy v osmdesátých letech 20. století na obrazovce prvního programu ČST a matně si vzpomínám, že se mi už tehdy film líbil. Proto jsem se na něj o pár let později podíval znovu a po převratu v roce 1989 asi ještě jednou, ale od té doby moje oči na dvojici náborářů Luděk Sobota a Petr Nárožný nespočinuly. V zájmu objektivního hodnocení a napsání důvěryhodného komentáře jsem se rozhodl podívat se něj znovu a po uplynutí 92 minut jsem svého rozhodnutí nijak nelitoval. Vše začalo založením Výzkumného oddělení náboru pracovních sil v Pragokovu, což měli na svědomí Láďa Pitras (Luděk Sobota) a Oto Vacák (Petr Nárožný). Pro získávání pracovníků nedostatkových profesí si oba náboráři vypracovali účinné, i když často až nelegální metody. Svářeče Niederleho (Karel Augusta) například tajně sledovali, až se jim podařilo nahrát na magnetofon jeho roztoužené namlouvání kolegyně Aničky Vitlichové (Hana Brejchová). Hrůza z žárlivé manželky Boženy (Dana Hlaváčová) snadno Niederleho přiměla k nástupu do Pragokovu. Vhodné topiče pro nepřetržitý provoz získali náboráři v manželském páru Nyklíčkových, jejichž spory by mohly brzy přerůst v násilí - žena (Božena Böhmová) nastoupila na denní a muž (Jiří Lír) na noční směny. Láďova žena Renáta (Iva Janžurová) musela opustit práci v propagaci. Hrozilo, že jim její jedovatá matka (Marie Rosůlková), hlídající syna Ivánka, zničí rodinu. Renatin šéf Saša Paul (Josef Větrovec) ji nerad propustil, ovšem za podmínky, že za sebe sežene náhradu. Pitras sehnal na její místo nepohlednou Myriam Hornovou (Alena Vránová). Brzy se ukázalo, že jde o ženu atraktivní, používající zošklivují převlek jen jako ochranu před žárlivým ex-manželem (Milan Neděla). Renáta na ni začala záhy celkem bezdůvodně žárlit, i když jí samotné dělalo dobře dovření jejího kolegy Filipa Vaněčka (Lubomír Lipský). Temperamentní jeřábnice Križuchová (Jana Kasanová), úspěšně přetažená do Prahy z Popradu, se rozhodla svést usedlého plešatého Vacáka. Ohrožené manželské štěstí Pitras i Vacák nakonec úspěšně zachránili, ale jen za cenu velkých ústupků vůči Vacákově manželce Květě (Míla Myslíková). Podlehli však vydírání náborářů z konkurenčního podniku Vogela (Václav Lohniský) a jeho spolupracovníka (Vladimír Hrubý), kteří si jejich metody pečlivě zdokumentovali. Napříště z Pitrase a Vacáka budou po přeškolení zedník a pokrývač a ředitel Pragokovu Richter (Zdeněk Dítě) tak přišel o dva výborné náboráře. Film tak trochu nešťastně skončil, ale celkově jsem z něj měl dobrý dojem a velice jsem se pobavil. Vzhledem k tomu, ve kterém roce scenárista a režisér Petr Schulhoff snímek Já to tedy beru, šéfe…! natočil, snese i v 21. století srovnání s jinými českými komediemi, které této mnohdy dokonce ani nesahají po kotníky. Za mně tedy velká spokojenost ! Suma sumárum, komedie „Já to tedy beru, šéfe...!“ ode mne získala čtyři náborářské hvězdy ****.

• 11.7.2020  16:54

Snímek Dračí války jsem vlastnil mnoho let na DVD, avšak celou tu dobu jsem se na tento korejský film s několika málo americkými herci nepodíval. Nejsem totiž příznivcem epických příběhů a fantasy filmů, nicméně jsem se rozhodl dát dračímu příběhu šanci a jednoho večera se jeho děj objevil na obrazovce naší televize. Vše začalo představením Ethana Kendricka (Jason Behr), který se živil jako reportér jedné amerického televize. Jednoho dne se nachomýtl k záhadné události, která mu připomněla 15 let starý zážitek z dětství, kdy se svým otcem přišel do obchodu starožitníka Jacka (Robert Forster). Zde Ethan otevřel záhadnou truhlici, která se rozzářila modrým světlem. Překvapený Jack mu pak prozradil, že je její původní majitel Haram, znovuzrozený, aby chránil korejskou dívku Yuh-Yi-Joo před hadím monstrem Burakim, které se chce stát drakem, k čemuž potřebuje dívčinu sílu. Tehdy také Ethan dostal od Jacka Haramův medailon a dozvěděl se, že Yuh-Yi-Joo se nyní jmenuje Sarah a žije v Los Angeles. O patnáct let později si díky tomuto příběhu uvědomil, že se Buraki skutečně vrátil a s pomocí nedůvěřivého kamaráda a kameramana Bruceho (Craig Robinson) začal Sarah hledat. Zjistil, že se jmenuje Davisová, a pochopí, že není sám, kdo po ní pátrá. Nakonec ji našel v nemocnici a dostal se k ní díky Jackovi, který se vydával za doktora. Vzápětí však budovu napadl Buraki, nicméně se Ethanovi podařilo dívku dostat na poslední chvíli do bezpečí. Vysvětlil jí, kým je, kdo je ona i o co vlastně jde, a s pomocí hypnoterapeuta (Holmes Osborne) jí pomohl obnovit vzpomínky na život nešťastné Yuh-Yi-Joo (Hyojin Ban Narin). Energie, uvolněná jejím tělem během hypnoterapie však přilákala monstrum, které zničilo dům a pronásledovalo dvojici v ulicích města. Jack sice varoval Ethana, že Yuh-Yi-Joo musí naplnit svůj osud a zemřít, Ethan ji ale chtěl chránit za každou cenu. Situace se zhoršovala a když monstrum napadly armádní vrtulníky, povolal Buraki znovuzrozenou Atroxovu (Michael Shamus Wiles) armádu dávných humanoidních rytířských válečníků, která vstoupila do města, připravena pomoci hadímu monstru v boji s americkou armádou. V ulicích se rozhořela krutá bitva mezi lidmi a zloduchy, kterým pomáhali malí okřídlení draci se odpalovači raket na zádech. Navzdory ztrátám tato armáda přemohla lidské síly, zatímco Ethan a Sarah unikli z města, ale následně je Bulcos zajali a odvezli do pevnosti uprostřed temné pouštní krajiny. Tam se Buraki vynořil, aby se zmocnil Sarah, když najednou Ethanův medailon uvolnil energii, která zničila armádu Atrox. Ethan se poté pokusil zabránit Burakimu v zabití Sarah, ale byl drakem sražen. V tu chvíli se se z pevnosti vynořil Dobrý Imoogi, kterému měla moc v Sarah udělena a napadl Burakiho. Oba draci pak svedli několikaminutový souboj a vypadalo to, že zlo vyhraje. Buraki znovu přiblížil k Sarah, která se obětovala a dala svou sílu dobrému drakovi, který pak zvítězil a stal se nebeským drakem. Následně se ze Sarah stal duch, jenž Ethanovi řekl, že zase setkají a že se budou stále milovat. Pak drak odletěl na nebesa a také Sarah zmizela mezi mraky. Vzápětí se za Ethanem objevil Jack a připomněl mu, že „dostali velkou čest“, aby se zúčastnili této transformace, a zmizel. Ethan po zašeptání „Sbohem starému muži“ odešel do pouště a byl konec. Byl jsem rád, že jsem konečně věděl, proč je čínský drak natolik podobný svým tělem "hadovi", ale jinak se mi film vůbec nelíbil. Bylo v něm sice mnoho digitálních efektů, které by mne o deset let dříve jistě oslnily, ale z dnešního pohledu už jen toto nestačilo, aby mne více zaujaly. Film měl celkem 107 minut a už nejméně půl hodiny před koncem jsem se modlil, aby se objevily závěrečné titulky a já mohl jít spát. Pozitivní na tom bylo, že jsem neusnul už u televize, protože mne docela zaujal souboj americké armády s černými rytíři, ale to bylo asi tak všechno. Suma sumárum, snímek Dračí války ode mne získal jednu dračí hvězdu *.

• 9.7.2020  20:23

Snímek 10 000 př. n. l. z roku 2008 jsem měl doma na DVD několik let, než jsem se rozhodl se na něj podívat. Nic jsem od něj neočekával, tyhle filmy z pradávných dob byly vždy zvláštní a navíc jsem si jej pustil protože jsem fakt už nevěděl, na co se mám dívat. Možná proto mne po počátečních rozpacích a pomalém rozběhu postupně začal čím dál více zajímat a nakonec z toho vylezlo lehce nadprůměrné hodnocení. Ale nepředbíhejme. Snímek se logicky začal odvíjet v období kolem roku 10 000 př.nl, kdy kmen lovců a sběračů zvaný Yagahl, žil v Uralských horách a přežíval díky lovu mamutů. Kmen byl veden lovcem, který zabil mamuta jednou rukou a získal tak Bílý oštěp, odznak šéfa kmene. S kmenem žila Old Mother (Mona Hammond) se šamanistickými schopnostmi. Když počet mamutů začal ubývat, vůdce vesnice našel jednoho dne mladou dívku jménem Evolet (Camilla Belle), která přežila masakr své vesnice, kterou podle staré matky napadli„čtyřnozí démoni“. Ti se měli v jejich vesnici objevit poté, co kmen Yagahl podnikne svůj poslední lov. Prorokovala, že kdokoli zabije vůdce démonů, získá Evolet i Bílý oštěp a stane se náčelníkem další vesnice. Kmen věřil, že „démoni“ jsou mamuti, jejichž návrat je zachrání před hladověním. Šéf nevěřil proroctví a odešel najít mamuty. Svůj bílý oštěp a syna D'Leh (Steven Strait) svěřil do péče svého přítele Tic'Tica (Cliff Curtis ), který neměl prozrazovat důvod jeho odchodu. Zbytek kmene, včetně D'Lehova rivala Ka'Rena (Mo Zinal) věřil, že D'Lehův otec byl zbabělec a uprchl. Postupem času se do sebe D 'Leh a Evolet zamilovali a uběhlo mnoho let. Když se mamuti konečně vrátili, D'Leh lovil s muži kmene pod vedením Tic'Tica a dokázal jednoho zabít náhodou, čímž neúmyslně vyhrál Bílý oštěp i manželství s Evolet. Vesnice věřila, že se proroctví Staré matky naplnilo, ale D'Leh sžírala vina za to, že Bílý oštěp nezískal spravedlivě. Poté, co mluvil s Tic'Ticem, vzdal se tohoto symbolu a manželství s Evolet. Následující den napadli tábor lupiči na koních, zajali Evoleta a několik dalších a zabili mnoho lidí z kmene. D'Leh, Tic'Tic, Ka'Ren a mladý chlapec Baku (Nathanael Baring) se rozhodli zachránit svého spolubojovníka Yagahla, ale Evolet byla znovu chycena s Ka'Renem a Bakuem během útoku nebezpečných dravých ptáků na otroky a Tic'Tic byl zraněn. Při lovu spadl D'Leh do jámy neboli hluboké pasti na chytání mamutů. Ta se záhy začala plnit vodou kvůli dešti a v tom si mladík všiml, že dole je s ním šavlozubý tygr, kterému hrozilo utopení. D'Leh se rozhodl ho zachránit a tygr pak utekl pryč. Následně se Tic'Tic zotavil a společně se vydali do vesnice, ve které se dozvěděli o proroctví od Naku, dalšího kmene, když se zde objevil tygr a zachránil oba před zabitím. Podle pověsti kdokoli mluví se šavlozubým tygrem, pomůže osvobodit jejich lidi. D'Leh si uvědomil, že proroctví je o něm, když přišel tygr, kterého zachránil, a odmítl ho zabít. Také se dozvěděli, že D'Lehův otec (Kristian Beazley) byl hostem Naku a jejich vůdce Nakudu (Joel Virgel), dokud nebyl zajat otrokáři a Tic'Tic konečně D'Lehovi odhalil, proč jeho otec odešel. Několik kmenů se spojilo, aby pronásledovali lupiče pod vedením s D'Leha. Po dlouhém putování našli lodě, na kterých drželi zajatce a aby je dostihli, museli projít pouští do neznámé země, ze které se vyklubal Egypt. Ten byl ovládán tajemnou postavou známou jako „Všemohoucí“, vysoký muž s modrýma očima, který se oblékal do dlouhých bílých šatů a skrýval se za závojem. Byl to poslední ze tří králů a poslední z Atlanteanů. Unesení lidé zde pracovali jako otroci při stavbě pyramidy. Válečník Warlord (Affif Ben Badra), který unesl Evolet, se snažil ji donutit, aby ho milovala. Okamžitě se ale dozvěděl Všemohoucí a tak ho nechal zatknout. Během nočního průzkumu se D'Leh dozvěděl o Všemohoucím a o osudu svého otce, který zahynul jako otrok. Vzápětí byli průzkumníci spatřeni strážemi, kteří byli zabiti Tic'Ticem, ale jeden z nepřátel jej ještě stihl bodnout a následně muž podlehl svému zranění. Jeden kněží (Farouk Valley-Omar) věřil, že Evolet je předurčena zabít Všemohoucího,na základě jizev po biči na jejích rukou, které náhodou odpovídaly hvězdám, které nazývaly „Mark of Hunter“ a starověkého proroctví, které předpovídalo pád jejich civilizace. Všemohoucí si uvědomil, že Evolet je pouze ženou skutečného lovce. D'Leh zahájil povstání mezi otroky a zabil mnoho vojáků všemohoucího, i když byl Ka'Ren přitom zabit. Všemohoucí nabídl Evolet a další lovce D'Lehovi výměnou za to, že zruší svou vzpouru. D'Leh předstíral přijetí, ale Všemohoucího zabil vzápětí kopím. Během následující bitvy byla Evolet zabita válečníkem, který pak byl zabit D'Lehem, ale dívka byla probuzena k životu, když se pro ni stará matka sama obětovala. Když byl Všemohoucí mrtvý a jeho civilizace zničena, Yagahl se rozloučil s ostatními kmeny a vrátil se domů se semeny, které jim dal Naku, aby mohli začít nový život. Tak se vlastně z lovců stali zemědělci a tak nějak jsem z filmu cítil ještě další myšlenky s poselstvím, který mi však pořád unikaly. Když začalo povstání, vzpomněl jsem si na jeden díl oblíbeného seriálu Hvězdná brána, v němž populární čtveřice cestovala časem do starého Egypta, v němž mělo dojít zrovna k povstání a svržení falešných bohů. Zvláštní náhoda, že ? Když to tak vezmu kolem a kolem, po přežití první půlhodiny to byl celkem slušný film režiséra Rolanda Emmericha a po 109 minutách jsem byl s jeho kvalitou průměrně spokojen. Na závěr bych si ještě dovolil poznámku, že mamuti byli opravdu o hodně větší než dnešní sloni a nejlépe to člověk zjistí v brněnském muzeu Anthropos. Suma sumárum, snímek 10 000 př. n. l.ode mne získal tři předpotopní hvězdy ***.

• 8.7.2020  16:50
    Utajený seznam (TV film) (2018)

Televizní film Utajený seznam jsme si vybrali z nedělní nabídky TV stanic, abychom si po náročném týdnu odpočinuli a případně se trochu zabavili. Naším cílem bylo prostě tupě zírat na televizní obrazovku a sledovat alespoň trochu zajímavý děj filmu, který trval celých 87 minut. Naše očekávání se nadmíru podařilo, protože se u Utajeného seznamu nedalo nic jiného ani dělat. Leccos napovídal i originální název Sleeper tedy Spáč, přičemž se v tomto duchu odehrával celý děj. Za celou dobu jsem u sebe nezaznamenal žádné rozrušení, jak by se na thriller slušelo, dech jsem měl pravidelný a i když jsem tedy ani na chvíli neusnul, moc mne to celé nebavilo. Fil začal představením manželské dvojice Jonesových Jennifer (Kara Killmer) a Freddyho (Brett Donahue), která zrovna slavila sedmé výročí svatby. Freddy svou ženu ujišťoval, že je naprosto šťastný, proto ji zarazilo, když ho náhodou spatřila na ulici, jak se hádá s jinou ženou. Přitom jí lhal, že je zrovna v práci. Jennifer musela přijít na to, co všechno před ní její muž skrývá a tak se také dělo v následujících minutách filmu. Dosud bylo manželství pro Jennifer Jones jako žít v pohádce, ale když zjistila, že je těhotná, začala pochybovat, jestli je opravdu šťastná a jestli už láska mezí ní a manželem Freddym dávno nevyhasla. Nakonec takové myšlenky zahnala a brala je jen jako známku sedmileté vztahové krize a byla ráda, že Freddy se s ní cítí dobře. Jenže události nabraly nečekaný spád, když Jennifer odhalila několik Freddyho nevinných lží. A když následkem náhlé nehody Freddy upadl do kómatu, Jennifer se musela s jejich neshodami vyrovnávat sama. Zatímco Freddy ležel bezvládně v nemocnici, Jennifer se ocitla v centru mnohem komplikovanějšího příběhu. Během pátrání po tom, jakou minulost její manžel vlastně měl, ji přivedlo mezi ruské agenty KGB, o kterých neměla dosud žádné potuchy. Záhadně se také chovala maminka jejího manžela Barbara (Barbara Gordonová), která syna navštívila v nemocnici a pak hledala něco v garáži u jejich domu. Záhy se setkala s ruskou agentkou Annou (Rayisa Kondracki), která byla onou záhadnou ženou, s níž se pohádal na ulici její manžel. V té chvíli jí šlo o život a byla ráda, že měla po ruce svou kamarádku Connie (Mylène Dinh-Robic), která k ní ráda zašla na pokec a které se mohla se vším svěřit. Totéž však neřekla detektivovi Brentovi (Mark Camacho), který přejetí jejího manžela vyšetřoval a teprve později se mu svěřila. Bylo zjištěno, že manžela přejel bohatý internetový podnikatel Arthur Stern (Joe Cobden), kterého Freddy vydíral. Policistu však mezitím vystřídala FBI a ta nakonec nešťastné Jennifer pomohla. A nejen jí. Dopadlo to pro některé zúčastněné dobře, ale já jsem většinu filmu nudil a s radostí jsem přivítal konec. Děj jsem lehce předvídal a kdybych byl stejně úspěšný u čísel do sportky, byl bych bohatší než Babiš. Nicméně podruhé už tento film vidět nechci. Suma sumárum, nepovedený televizní film Utajený seznam ode mne získal jen jednu utajenou hvězdu *.

• 3.7.2020  19:18
    Kožené slunce (TV film) (2002)

Snímek Kožené slunce z roku 2002 jsem si jako bývalý hráč fotbalu a jeho současný pozorovatel a kritik nemohl nechat ujít, zvláště když takových kopacích filmů je jako šafránu na hřišti. Byl jsem zvědavý, jakou formu režisér Karel Kachyňa zvolí, čili jestli se děj bude věnovat pouze fotbalu nebo i jiné problematice života na vesnici. Po 82 minut jsem musel konstatovat, že to vlastně bylo tak nějak napůl, když třeba takové vztahy v rodinách přímo s kopáním do míče souvisely. A myslím si, že se film povedl na výbornou co se týče zábavy, jisté logiky a objasnění toho, jak to v takovém vesnickém fotbale chodí, i když vše bylo hodně směřováno do komediální formy. Bohužel více se film už chválit nedá, bylo to právě jen o té legraci na fotbalovém pozadí, ale to mně vůbec nevadilo, jen to nestačilo na lepší hodnocení, než tři hvězdy. Film nám představil fotbalový tým SK Vrátno, který se pohyboval na posledních pozicích tabulky okresního přeboru a bojoval tak o přežití. Aby se nepropadli do poslední ligy, byli jeho funkcionáři ochotní snad úplně ke všemu - koupit nového brankaře Šlemendu (Kamil Halbich), na kterého ovšem neměli peníze a problém byl také s jeho nadměrným holdováním alkoholu. V předposledním zápase neváhali podplatit kapitána protivníka ze Semic (Daniel Tůma), aby zápas pustili a dokonce si málem za sponzora vzali majitele pohřebního ústavu Ryšánka (Rudolf Hrušínský). Ale všechny snahy nebyly nic platné, poslední prohraný zápas ještě ztvrdila insultace rozhodčího Bivoje (Roman Skamene). Funkcionáři i fandové dali fotbalu vše, co mohli. Řidič rozpadajícího se autobusu Škoda 706 RTO Vlastimil Rokos (Milan Šimáček) dojezdil a svůj vůz odevzdal do šrotu, předseda klubu Jaroslav Vazač (Jan Hrušínský ml.) se hodlal věnovat své rodině dceři Aleně (Lucie Vondráčková), manželce (Simona Stašová) a nastávajícímu zeti Slávkovi Žemličkovi (Jan Teplý), který jakožto útočník ze sousední vsi gólem v posledním zápase poslal v derby Vrátno do pralesní ligy. Dále tu byl věrný fanoušek, jemuž nikdo neřekl jinak než docent (Jan Hraběta), který při zápasech pokuřoval doutník a diskutoval s rozhodčími, dále děda a bývalý předseda klubu Stehlík (Lubor Tokoš), jenž neunesl sestup a zemřel přímo v autobuse. Nemohu vynechat ani Miroslava Hracha (Zdeněk Palusga), který dělal pomezního rozhodčího a pro klub žil svým srdcem či na babku Zobalku (Jiřina Jirásková), která totéž dělala úplně jiným způsobem. Z hráčů nejvíc vynikal útočník Zdeněk Zobal (David Novotný), který si zahrál také v seriálu Okresní přebor o několik let později, stejně jako Ondřej Vetchý, jenž si v Koženém slunci střihl roli trenéra klubu Bíny. Pro trénování byl tak zapálený, že si ani nevšiml, jak mu manželku (Pavlína Mourková) přebral jeho soused a opravář aut Tonda Hájek (Pavel Nečas). Objevil se tu nestárnoucí Jan Skopeček jako otec syna fotbalového brankáře z Vrátna Lojzy Švece (Jiří Ployhar), Mojmír Maděrič v roli dozorčího Lišky z fotbalového svazu, Jaromír Dulava jako místní farář, Alena Mihulová jako manželka řidiče autobusu a nakonec bych ještě jmenoval Barboru Hrzánovou jako manželku opilce Šlemendy. Ale beznaděj a deprese všem po sestupu do pralesní ligy dlouho nevydržela, za pár týdnů zase vyráželi za tím magickým kusem kůže neboli za fotbalovým míčem, když začala nová sezóna. Pro to byla celých 82 minut zajímavá podívaná, pro mnoho jiných nefotbalových diváků to musela být docela nuda, i když hodnocení zde na ČSFD nebylo až tak úplně špatné. Suma sumárum, fotbalový snímek Kožené slunce ode mne získal tři kožené hvězdy ***.

• 30.6.2020  17:07
    Ve stínu (2012)

Na snímek Ve stínu z roku 2012 jsem se chtěl podívat už dříve a to pěkně ve světle našeho obývacího pokoje, ale teprve když jsem jej našel v nabídce společnosti NETFLIX, rozhodl jsem se už jeho shlédnutí neodkládat. Druhý den po sobě jsem tak viděl film, věnovaný obětem politických procesů z padesátých let 20. století, které vykonstruovala komunistická mašinérie. Upřímně, vždycky mi bylo z takových věcí špatně a ta nespravedlnost mne doháněla k zoufalství, takže ani po Tmavomodrém světě a poté po filmu Ve stínu mi nebylo vůbec dobře. Druhý jmenovaný film mne navíc deptal skvělou hudbou od dvojice Jan P. Muchow, Michal Novinski a celé to skvěle podtrhl režisér David Ondříček, jemuž se podle výborného hodnocení zde na ČSFD podařilo vytvořit opravdu hodnotné dílo. Vše začalo v Československu v roce 1953 v období před měnovou reformou. Po smluveném znamení se v noci za deště vloupali dva muži do zlatnictví a jeden z nich, tlusťoch Janata (Norbert Lichý) násilím rozbil trezor a druhý Kirsch (Miroslav Krobot) ukradl zlato. Druhý den ráno poručík Beňo (David Švehlík) z pražské kriminálky vyzvedl svého šéfa, kapitána Jaroslava Hakla (Ivan Trojan). Detektiv se rozloučil s manželkou Jitkou (Soňa Norisová) a synkem Tomem (Filip Antonio) a odjel na místo činu, kde podle stop potu odhadl, že pachatelem byl kasař Janata. Našel tu také malé kožené pouzdro. Beňo hádal účel pouzdra, ale kapitán šel najisto. Oba dorazili do bufetu v továrně a chytili tu kriminálníka Karlose (Hynek Čermák). Přinutili ho prozradit někdejšího kasaře Kirsche. Na toho se pak ptali na Židovské obci a vzápětí Hakl muže objevil pod postelí. Pouzdro bylo na kasařův amputovaný prst. Kirsch tvrdil, že strávil včerejší noc na záchytce, avšak když kapitán našel ukryté šperky, byl zatčen. Následně Jitka doma mluvila o strachu z měnové reformy, ale manžel to bagatelizoval a odjel na záchytku. Ráno se na stanici Bezpečnosti objevili estébáci v čele s primitivním Barešem (Marek Taclík) a přebrali Kirschův případ. Podle Haklova velitele, plukovníka Pánka (Jiří Štěpnička), šlo o politiku, když se přes Židovskou obec údajně pašovaly ven cennosti na financování sionistického teroru v Palestině. Kapitán nadřízenému tvrdil, že Kirsch má alibi, jelikož byl opravdu na záchytce a získal svolení na případu dál tajně dělat. Kirsche, zpracovaného estébáky, vyšetřoval major Zenke (Sebastian Koch) z východoněmecké kriminálky, přidělený do Prahy kvůli akci proti sionistům. Muž všechno přiznal, ale podle majora bylo jeho svědectví k ničemu. Velitel Státní bezpečnosti (Richard Stanke) trval na tom, že operace musí být dovedena do úspěšného konce. Potom Beňo ke kapitánově nelibosti ubytoval Zenkeho u jeho sousedky Bárové (Jaroslava Adamová). Jitka měla pocit, že se jí manžel odcizuje a když se s ní chtěl pomilovat, vyrušil je muž na pavlači. Tím byl Karlos, který Haklovi prozradil, že Janata žije se ženou, která se ve výzkumném ústavu stará o pokusné psy. Kapitán za ní hned odjel a družka (Simona Babčáková) kapitánovi přiznala, že Janata odešel s nějakými muži a ukázala mu poloprázdnou krabičku s náboji a nápisem Ottova. Ráno Janata, ozbrojený samopalem, přepadl s komplicem poštu v Ottově ulici, kam právě přivezli peníze. Při střetu s policistou z doprovodu peněz vyšla ze samopalu rána, která zabila komplice. Vzápětí na místo dorazí řidič z tatraplánu, jenž přivezl lupiče. Zabil policistu svou pistolí, vydloubne kulku z jeho těla a svědky postřílel samopalem. S Janatou a lupem zmizel těsně předtím, než na poštu dorazil Hakl. Ten na místě činu objevil další kulky z pistole. Záhy sem dorazil Bareš se Zenkem a Beněm. Estébáci opět přebrali případ. Potom řidič shodil Janatu i se samopalem z viaduktu pod vlak a Hakl požádal balistika Víťu (Kryštof Mucha), aby mu tajně udělal analýzu střel z pošty. Pak šel za Janatovou přítelkyní a objevil ji zabitou na půdě, přičemž ho vzápětí někdo omráčil. Když se probral, byly stopy zločinu zahlazeny. Doma předstíral před Jitkou, že se nic nestalo. Druhý den Bareš se Zenkem zajistili na hranicích osádku sanitky Židovské obce, v níž byly „objeveny“ peníze z poštovního lupu, takže následovalo zatýkání na Židovské obci. Velitel StB ocenil Zenkeho pomoc, ale zároveň mu vyhrožoval, že ho může kdykoliv poslat do Moskvy. Podle Víti vyšly střely z pistole, používané u StB, přesto se balistik navzdory riziku pokusil zjistit, komu patří. Jitka se v domovní prádelně sblížila s německým sousedem. Pak se Hakl sháněl na patologii po mrtvé ženě, ale sem přivezli jen Janatovu mrtvolu. Cestou domů viděl kriminalista ze schodiště Zenkeho při holení a pod jeho podpažím zahlédl vytetovaný znak SS. Doma se kvůli sousedovi pohádal s Jitkou a řekl jí, že je to esesák. Manželka předtím mluvila o tom, že chce za vyzvednuté úspory koupit Slavíčkův obraz. Muž odešel na oslavu šéfova povýšení a od Beňa se dozvěděl, že případ přepadení pošty bylo uzavřeno s tím, že pachatelem byl Janata s komplicem. Kapitán oznámil Pánkovi, že chce svědčit u soudu s Kirschem a poté ho nadřízený ho představil sovětskému veliteli Morozovovi (Sergej Reiter). Hakl se později na dvoře porval se Zenkem, který mu tvrdil, že věci někdy nejsou takové, jak na první pohled vypadají, a doporučoval mu, aby především chránil svou rodinu. Po ošetření na pohotovosti šel Hakl přespat k Beňovi a náhodou našel jeho průkazku StB. Ráno odešla Jitka s Tomem do školy, přičemž jí u vchodu dal Víťa obálku pro manžela. Žena se později rozmyslela a vrátí se domů. Když sem přišel Hakl, viděl odjíždějící sanitku a pak se dozvěděl, že podle sousedky Jitku přepadl v bytě lupič. Hakl spěchal do nemocnice, ale žena spala, vzápětí mu někdo vyhrožoval. Při návratu narazil kapitán na Pánka, který sám vedl vyšetřování vloupání. Ten mu řekl, že prokurátor nedovolil jeho svědectví a že bude vypovídat jen Zenke. Kapitán po jeho odchodu našel v šuplíku peníze a dal je policejnímu fotografovi Jílkovi (Martin Myšička), jemuž důvěřoval a jenž mu sdělil, že ho sháněl Víťa. Požádal ho, aby za ně koupil obraz od Slavíčka. Kapitán doma učil Toma prát se a ráno s ním marně hledal v práci Víťu. Tajně sebral jeho sešitek a začal se obávat o svůj i o synkův život. Napadl nevinného řidiče, který ho na ulici kvůli jeho nepozornosti málem i s dítětem přejel, protože věděl, že ho sledují estébáci. Doma synek řekl otci, že maminka mluvila s nějakým pánem a pak Hakl našel obálku s důkazy v jeho školní tašce, kam ji Jitka dala. V soudní síni Bareš povídal Zenkemu o průběhu procesu, s tím, že po svědectví bude Němec odvezen na hranice se SRN a vyměněn. Hakl řekl Tomovi, že ho ráno pošle k babičce a vyprávěl mu, že musí bojovat s podobnou krakaticí, o níž mu četl v knížce; možná to bude jednou právě on, kdo krakatici definitivně zničí. Kapitán se na chodbě domu bavil se Zenkem, který mu ukázal fotku své ženy a dcerky. On po válce skončil na Sibiři a teď dostal šanci vrátit se k rodině. Hakl mu dal důkazy a chtěl, aby je použil ve svědectví a zachránil tak pět nevinných židů. Ale Němec věděl, že systém si nemůže dovolit prohru a opět varuje kolegu - k čemu mu bude, když se zachová čestně, ale zemře kvůli tomu, když ho synek potřebuje živého. Ráno Hakl unikl sledovačům do bufetu za Karlosem. Při procesu proti „sionistickým kontrarevolucionářům“, kteří chtěli propašovat uloupené peníze do ciziny, aby Izrael mohl páchat na Blízkém východě teroristické činy, Zenke svědčil podle dohody. Všichni obvinění přiznali vinu. Soudce (Ondřej Malý) odložil vyhlášení rozsudku na druhý den. Pánek zapíjel úspěch s Morozovem a Barešem, když se tu objevil Hakl. Měl důkazy o vrahovi z pošty a měl je dobře ukryté. Vzápětí obvinil ze zločinů svého nadřízeného. Ten volal na hranici, ale dozvěděl se, že Zenkeho výměna právě proběhla. Němec měl Haklovu obálku. Naštvaný Morozov přikázal zrušit proces. S plukovníkem si to prý vyřídí Moskva. Bareš s kolegou odvedli Hakla a později ztýranému muži píchli injekci, po níž zemřel. Později se Jitka vrátila se Tomem domů, přičemž ji doprovázel Jílek. Žena doma uviděla Slavíčkův obraz. Druhý den byla vyhlášena měnová reforma. Na Jitku se na ulici snášejí bezcenné bankovky. Tom se chystá pomoci šikanovanému školákovi a byl konec filmu, jenž byl věnován obětem politických procesů 50. let a všem statečným lidem, kteří se rozhodli bojovat proti nespravedlnosti. Podle mého názoru režisér David Ondříček natočil čistý žánrový snímek, jenž je v naší současné kinematografii výjimečný. Tento film by se měl zařadit do školních osnov a nahradit hrdinské eposy o husitech a jiných devastujících hnutích našeho národa. Brr, ještě teď mne při psaní komentáře mrazí v zádech. Suma sumárum, detektivní příběh s politickým pozadím a názvem Ve stínu ode mne získal čtyři stínované hvězdy ****.

• 30.6.2020  12:23

Snímek Tmavomodrý svět z roku 2001 jsem viděl poprvé asi o 3 roky později v autobuse, s nímž jsem cestoval na firemní školení značky MIELE, které probíhalo po tři dny na krásném Šiškově mlýně. Sledoval jsem jej pozorně, ale mé myšlenky rovněž odbíhaly ke školení a můj oblíbený bowling, který jsme si po dva večery ve mlýně zahráli. Když se Tmavomodrý svět objevil na konci roku 2008 na DVD nosiči, neváhal jsem a koupil si jej, přičemž jsem jej strčil doma do šuplíku, kde ležel dalších 12 let. Obal jsem nikdy neotevřel, i když jsem se na film chtěl ještě jednou podívat, abych jej správně ohodnotil a napsal k němu zasvěcený komentář. Objevil jsem jej totiž v nabídce společnosti NETFLIX a tak jsem neváhal a mimořádně povedené válečné drama s milostným příběhem od Jana a Zdeňka Svěrákových jsem shlédl podruhé. Film vyprávěl o československých letcích za druhé světové války ve Spojeném království, pro které měl být poctou za jejich hrdinství. Začátek filmu mne zavedl do roku 1950, kdy byl František Sláma (Ondřej Vetchý) vězněm na hradě Mírov a bojoval se zápalem plic. Na marodce se setkal s německým lékařem MUDr. Blaschkem (Hans-Jörg Assmann), který ho ošetřoval, a dalším vězněm Vildou Houfem (Miroslav Táborský), jimž vyprávěl svůj příběh válečného pilota bojujícího za svoji vlast ve Spojeném království. Děj vyprávění začal okupací v roce 1939 po Mnichovské dohodě. Hlavním hrdinou byl důstojník československého letectva František Sláma (Ondřej Vetchý), jenž musel spolu se svou posádkou předat olomoucké letiště německé armádě při okupaci Československa v roce 1939. Opustil svou lásku Haničku (Linda Rybová), které nechal svého psa, aby se o něj starala, což pro mne byla nejvíce dojemná scéna celého filmu. Jak ten pes hleděl a nechápal, proč jej jeho páníček opouští, to mi vehnalo slzy do očí a rázem jsem byl rád, že naše tři kočičky doma můžu kdykoliv pohladit. Sláma s mladým nadějným letcem Karlem Vojtíškem (Kryštof Hádek) následně utekl do Spojeného království, kde se s dalšími Čechy a Slováky připravoval na boj proti nacistům. V týmu dále byli bojácný zrzek Bedřich Mrtvý (David Novotný), hudebně nadaný Jan Machatý (Oldřich Kaiser), svérázný moravák Jura Sysel (Radim Fiala) a malíř Tamtam (Lukáš Kantor). Přátelství obou mužů později rozdělil osobní spor, vzniklý ze vztahu k půvabné Angličance Susan (Tara Fitzgeraldová), nad jejímž domem byl sestřelen mladší z pilotů při souboji s Němci. Ač bylo jejich přátelství zasaženo náklonností k Susan, která se po seznámení zamilovala do Františka, zachránil Karel Vojtíšek svého druha Františka Slámu, kterému se při návratu z Francie přes Kanál zadřel motor poškozený buď střepinou flaku nebo v nějakém předchozím leteckém souboji. Sláma vyskočil na padáku, spadl do moře a začal nafukovat záchranný člun, který ale praskl. Bez člunu by v ledové vodě brzy ztratil vědomí a utonul. Vojtíšek, ve snaze pomoci svému druhovi shozením vlastního člunu, zachytil při nízké ostré zatáčce koncem křídla o vlny a zřítil se. Prudkým nárazem zřejmě omdlel, zůstal v letounu a zahynul. Člun zůstal na vodě, což Slámovi umožnilo přežít a byl konec velmi dojemného příběhu, který mne téměř rozplakal. Se závěrečnými titulky ve mne zůstalo mnoho smutku, zlosti z nespravedlivého komunistického vězení a také z hrůz války, kterou bych nikdy nechtěl zažít. Když jsem tak přemýšlel o průběhu filmu, bylo to vlastně velmi smutné 112 minut dlouhé dílo, které se podařilo velmi dobře natočit a to za poměrně hodně peněz. Hlavní hrdina Franta totiž postupně přišel o všechno. Nejdříve o iluze, když se rozhodnl pro útěk z obsazovaného protektorátu do Polska, po smrti Karla o nejlepšího přítele, pak o svou anglickou milenku, které se vrátil její dlouho nezvěstný manžel, o svou českou princezničku Haničku (Linda Rybová), která na něj nedokázala čekat, psa Barču, která už chtěla zůstat s novým pánem a o svobodu, když ho komunisté zavřeli do vězení. A nakonec také o posledního ze svých kolegů a pozdějšího vězně Jana Machatého (Oldřich Kaiser), který zemřel po zmlácení dozorci na krvácení do mozku. Už předtím však v Anglii zahynuli všichni další piloti. Přesto jsem rád, že bylo jeho prostřednictvím poukázáno na nelidské zacházení s válečnými hrdiny ze západní fronty druhé světové války. Jedinou výtku bych měl snad jedině k leteckým scénám. Piloti létali na stíhačkách Supermarine Spitfire proti německým Messerschmitt Bf 109, sestřelovali střední bombardér Heinkel He 111, též doprovázeli Boeing B-17 Flying Fortress a chránili poškozený North American B-25 Mitchell. Podle mého názoru mohly být scény delší a lepší, ale vzhledem k náročnosti celého projektu chápu jejich krátkost. Suma sumárum, válečný film Tmavomodrý svět ode mne získal pět tmavomodrých hvězdiček *****.

• 24.6.2020  19:51

Snímek Vražda na jachtě jsme si doma vybrali z nabídky společnosti NETFLIX tak nějak ze zoufalství, jelikož jsme chtěli nechat odpočinout naše mozky, lehce je vypláchnout a nad ničím moc nepřemýšlet, což se povedlo pouze částečně. Zároveň jsme se chtěli zasmát a pobavit se u nějakého slušného filmu a to se nám splnilo jen částečně. A ještě jeden důvod jsem ke shlédnutí filmu měl, když jsem zjistil, že si hlavní role střihla dvojice dobrých komiků Adam Sandler a Jennifer Aniston, které jsem měl vždy celkem rád. V té chvíli byla volba výběru jasná a děj se rozběhl na obrazovce naší TV. Na začátku jsme se seznámili a Nickem Spitzem (Adam Sandler), což byl průměrný newyorský policista, který se svou manželkou Audrey (Jennifer Aniston) měl brzy oslavit patnáct let od svatby. Audrey si vždy přála výlet do Evropy, který se ovšem nikdy neuskutečnil. Nick jeden večer pod nátlakem souhlasil, že pojedou, čímž odstartoval soukolí nečekaných událostí. Během letu do Evropy v letadle potkali šarmantního Charlese Cavendishe (Luke Evans), anglického vikomta, který je pozval na luxusní jachtu svého strýce a miliardáře Malcolma Quince (Terence Stamp). Na palubě jachty se Nick a Audrey setkali s Cavendishovým bývalou snoubenkou Suzi Nakamura (Shiori Kutsuna), jeho bratrancem Tobeyem Quincem (David Walliams), herečkou Grace Ballardovou (Gemma Arterton), černošským plukovníkem Ulengou (John Kani), jeho bodyguardem Sergejem (Ólafur Darri Ólafsson), Mahárádžou (Adeel Akhtar), řidičem závodního automobilu Juana Carlosem (Luis Gerardo Méndez) a samozřejmě jejich hostitelem Malcolmem Quinceem. Na setkání v salonku starší miliardář všem oznámil, že jeho nová manželka Suzi bude jediná, kdo obdrží jeho dědictví, protože věřil, že ostatní o něj předstírají zájem jen kvůli jeho penězům. Než však mohl změnit závěť a podepsat svou novou vůli, světla zhasla a když se znovu roozsvítila, ležel Quince mrtvý na podlaze, probodnut vlastní dýkou. Nick, který lhal Audrey o tom, že je detektivem NYPD, nařídil uzamčení místnosti a hosté se vrátili do svých pokojů. Později v noci našli hosté Tobeyho, Quinceho jediného syna, mrtvého kvůli zjevné sebevraždě. Po příjezdu do Monte Carla byly hosté vyslýcháni inspektorem de la Croix (Dany Boon), který věřil, že Nick a Audrey jsou vinni z vraždy. Na Grand Prix v Monaku, se Nick a Audrey vyptávali ostatních hostů z jachty, co si sami myslí o vraždě. Té noci je Sergej zavolal do svého pokoje, kde jim řekl, že se Quince oženil s plukovníkovou snoubenkou, zatímco plukovník byl v kómatu. Žena pak zemřela a spolu s ní údajně mrtvě narozené dítě. Tak měl voják motiv k vraždě, nicméně vzápětí někdo klepal na dveře a záhy byl Sergej zavražděn. Naši hrdinové statečně vylezli z okna a vysoko nad zemí lezli po římse. Cestou spatřili plukovníka, jak si čistí zuby a pak vlezli do vedlejšího volného pokoje. Do něj však záhy vstoupil Maharádža a herečka Grace, kteří se líbali a málem se začali milovat. Tím byli všichni tři vyloučenu z podezření, že by někdo z nich zabil Sergeje. Potom dvojice odešla z pokoje pryč a naši hrdinové je brzy následovali. Odešli do restaurace, kde ve zprávách viděli, že de la Croix na ně vydal zatykač. Audrey z relace zjistila, že Nick není vlastně detektiv a také že lhal o jejich cestě do Evropy. Sympatická Audrey zklamaně opustila restauraci a odjela pryč s Cavendishem. Nick následoval Suzi do knihovny, kde znovu potkal Audrey, která mu řekla, že v budově je také Cavendish. Uvědomili si, že Cavendish a Suzi jsou stále zamilovaní a pravděpodobně vrahové. Pár pak byl nucen uprchnout z knihovny, když na ně střílel skrytý útočník a pak se setkali s Juan Carlosem. Vzápětí byla na ulici zabita Suzi, kterou zabil maskovaný vrah. Nick a Audrey šli do Quinceova domu, aby čelili Cavendishovi, ale našli ho otráveného. Pár pak svolal de la Croix a zbývající hosty, plukovníka, Grace, Mahárádžu a Juana Carlose, kteří všichni měli alibi. Nick a Audrey usoudili, že Grace je vrah, protože pomohla Tobeymu zhasnout, ten zabil strýce a sama ho pak zabila tak, aby to vypadalo na sebevraždu. Grace se pak přiznala, že je Quinceovo dítě, které „zemřelo“ a že jeho peníze jí skutečně patří, i když popírala, že je vrahem. Audrey však prokázala její vinu, když si herečka musel sundat klobouk, pod nímž ukrývala zranění, které jí Nick způsobil v roli maskovaného zabijáka a byla zatčena. Zatímco slavili, Nick a Audrey se dozvěděli, že Grace měla další alibi a musel tam být další vrah. Uvědomili si, že Juan Carlos je druhý vrah, který vinil Quince za nehodu, kterou měl jeho otec, když ztratil obě nohy. Závodník držel jako rukojmí de la Croix a snažil se ujet autem. Za nimi se pustil Nick a Audrey a nastala divoká honička, která skončila havárií vraha. Juan Carlos však ještě z vraku vystoupil a mířil na všechny pistolí, jenže jej vzápětí srazil autobus. De la Croix děkoval páru za záchranu a pomohl Nicka povýšit na detektiva. Film skončí tím, že Nick a Audrey pokračovali ve své dovolené na palubě legendárního Orient Express s laskavým svolením Interpolu. A byl konec ztřeštěné komedie, která rozhodně nebyla nijak špatná, ale na můj vkus byla příliš ukecaná. Dialogy zabily takřka celý děj a tím mi tato komedie připomínala francouzské Návštěvníky. Škoda, mohlo to být ještě lepší. Na závěr si ještě dovolím podotknout, že to zde Jennifer Aniston moc slušelo. Suma sumárum, komedie Vražda na jachtě ode mne získala tři monacké hvězdy ***.

• 21.6.2020  21:09

Snímek Jedna ruka netleská jsme si doma vybrali z nabídky společnosti NETFLIX tak nějak ze zoufalství, jelikož jsme chtěli nechat odpočinout naše mozky, lehce je vypláchnout a nad ničím moc nepřemýšlet, což se povedlo pouze částečně. Zároveň jsme se chtěli zasmát a pobavit se u nějakého českého filmu a to se nám splnilo jen částečně. A ještě jeden důvod jsem ke shlédnutí filmu měl - před lety jsem viděl jen jeho část a to zrovna, když si Isabela Smečková-Bencová v roli Martiny nechala od svého psa olizovat svoji vagínu. To mne sice v té chvíli zaujalo, ale poté celý děj upadl do zapomnění až do okamžiku, kdy jsem jeho název uviděl na NETFLIXU. V té chvíli byla volba výběru jasná a děj se rozběhl na obrazovce naší TV. Hned na začátku nám byl představen mladík Standa (Jiří Macháček), který se v nákladním voze cestou ze Slovenska vyptával nevrlého řidiče Jana (David Matásek), proč vezou v několika klecích pro kuřata jiné ptáky. Řidič ho nabádal, aby se o tom na hranicích nezmiňoval, nebo mu usekne ruku. Nicméně celníci si toho všimli… – Šéf Zdeněk (Ivan Trojan), majitel vegetariánské restaurace Magická zahrada, Standovi navrhl, aby vzal vinu za pašování dravých ptáků na sebe. Za to dostane po vypršení trestu náležitou peněžní odměnu. A tak byl Standa odsouzen na tři roky. Poté v televizi zval moderátor (Vladimír Dlouhý) diváky ke sledování pořadu Načapám tě! – Ostříhaný Standa po propuštění (za vzorné chování mu byla polovina trestu prominuta) okamžitě zavolal Zdeňkovi. Ten se opětovně ujišťoval, že mladík určitě nikomu nic za celou dobu neprozradil, a domluvil si s ním schůzku. Právě jel autem a manželka Sandra (Klára Pollertová–Trojanová) se zlobila, že používá mobil, když je s ní a jejich dětmi Davidem (Martin Janda) a Nikolkou (Sára Voříšková). – Standa, který neměl kam jít, se ohřál v zahrádkářské kolonii u ohně přátelského bezdomovce (Radek Holub). Zdeněk ráno cvičil na terase na hrazdě a Sandra kárala desetiletou dcerku, že se obléká podle svého. Jako její matka ví, co je pro ni nejlepší. Standa se probudil do chladného rána. Zahlédl prchajícího zloděje (Dimo Lipitkovský) s videem, pronásledovaného ochrankou. Prostrčil plotem klacek a podrazil muži nohy. Zloděj spadl a video se rozbilo. Standa pak muži z ochranky Ondřejovi (Marek Taclík), před vedoucím supermarketu (Zdeněk Suchý) měl dosvědčit, že zloděje dohonil on. Cestou se však lupiči podařilo želízka odemknout, spoutat Standu a Ondřeje k sobě a utéci. Vedoucí neschopného Ondru vyhodil z práce. Zdeněk se na schůzce se Standou opětovně ujišťoval o jeho mlčenlivosti a řekl, kde mu večer předá peníze. Kladl mu na srdce, že musí přijít sám. V neosobním interiéru Zdeňkovy vily ukazoval Sandřin bratr (Martin Myšička) neteři počítačovou hru. Sandra to neviděla ráda. Byla proti počítačovým hrám i proti televizi. Bratrovi se zdála podrážděná a nervózní, a dal jí proto prášky. Muž byl psycholog a vyprávěl o tom, že mnoho případů šílenství začíná tím, že dotyčný chce být někým jiným. Standa se v hospodě Ondřejovi svěřil, že má večer dostat peníze a plánoval cestu do Mexika. Na opuštěném továrním dvoře se za tmy podle plánu sešel se Zdeňkem. Ten mu peníze předal, ale vše překazil Ondřej, který ho sledoval a chtěl ho „chránit“. Zdeněk přivolal z úkrytu Jana, ten mladíky svázal a naložil do auta. Když se začali po cestě hádat, zalepil jim ústa. Ondřej vyskočil za jízdy z vozu. Rozvázal se a zastavil auto, řízené moderátorem pořadu Načapám tě! Vyhodil překvapeného muže z vozu a usedl za volant. Přítelkyně Martina (Isabela Smečková-Bencová) a Andrea (Kristina Lukešová), hledali v lese s baterkami muchomůrky. Chtěli si uvařit houbový čaj. Zaslechli hlasy a vzápětí viděli spoutaného Standu vysoko nad řekou na staré přehradní hrázi. Ve chvíli, kdy se Zdeněk rozhodl, že už Standu vystrašili dost, pustil Ondřej prázdné auto směrem k nim. Chtěl opět zachránit přítele, avšak vůz narazil do zábradlí, Standa se zřítil dolů a vyděšení Zdeněk s Janem jen zírali do černé tmy pod sebou. Standu našly sběračky hub. Odlepily mu z úst náplast, ale k tomu, aby ho vytáhly z vody, se neměly. Standa začal volat o pomoc a zbrklý Ondra se rozběhl a skočil za ním. Moderátor našel své auto na mostě. Ondra si v podkroví za asistence Andrey zašíval obyčejnou jehlou a bez nitě ránu na čele. Když Zdeněk bral u pumpy benzin, zahlédl v televizi rozhovor s moderátorem pořadu Načapám tě! Redaktorce (Tatiana Dyková) se nelíbilo, že pořad narušuje soukromí a že jeho autoři snímají lidi skrytou kamerou. Vyptávala se moderátora, zda jemu by to nevadilo. Muž se místo odpovědi klidně svlékl donaha a řekl tazatelce, že v jednom pořadu použil i záběry své dcery. Moderátor dotlačil vůz k chatě. Martina byla jeho dcera. Když ho Ondra zahlédl, zpanikařil, vyskočil zavřeným oknem ven a zmizel v lese. Omámený Standa se po houbovém čaji připravoval na střeše chaty ke vzlétnutí, ale místo toho se zřítil na moderátora, který se ho snažil uklidnit. Zlomil mu ruku a rovněž zmizel v lese. Sandra se zlobila, že Zdeněk přišel domů pozdě, ačkoliv byl čtvrtek. Dvojice se pak chladně milovala. Pro moderátora přijela sanitka. Standa se vzpamatoval vysoko na stromě. Vyděšeně se spustil dolů, kde narazil na Ondřeje. Vrátili se spolu k dívkám. Standa vyprávěl, jak se dostal do vězení. Čtveřice se zavázala přísahou, že vypátrá, co za činností bývalého Standova šéfa vězí. Sandra chtěla u snídaně na manželovi vysvětlení, co znamená vzkaz, že má připraveného medvěda. Muž zmateně vypráví cosi o cirkusu. David by tam chtěl jít, ale Sandra o tom nechce ani slyšet. Cirkus je podle ní zlá a odporná atrakce, kde se týrají zvířata. Čtveřice mladých lidí našla v seznamu adresu Zdeňkovy restaurace Magická zahrada. Báli se, aby je tam nepoznali, a tak navštívili Standova otce (Jan Tříska), herce, aby jim pomohl s převleky. Ochotný muž při tom s gustem recituje Shakespeara. Sandra vyučovala děti doma. K záhadně mizejícím věcem v domácnosti (nářadí, sekyrka, lano) přibyla i Davidova učebnice fyziky. Syn musel za trest zůstat „po škole“. Když Standa, Ondřej a dívky v Magické zahradě zjistili, že je to vegetariánská restaurace, nechápali, proč Zdeněk dovážel kuřata a dravce. Ondřej z toalet vlezl oknem do jakési chodby a posléze se v podzemí dostal do mrazáku s masem. Popral se tu se dvěma kuchtíky (Pavel Kuřák, Karel Vávrovec). Ti ho zde zavřeli a řekli to Zdeňkovi. Když se Ondra neobjevil, šel Standa ohlásit jeho zmizení na policii, ale tam ho nebrali vážně. Standa v zákulisí travesty show, kde účinkoval jeho otec, viděl pořad Načapám tě!, v němž moderátor nechal natočit Martinu při masturbaci se psem. Pochopil, proč dostal od dívky facku, když jí na ulici ukazoval bílého pudla. Půjčil si od vstřícného otce videokameru a šel hledat kamaráda. Zdeněk poslal Jana do mrazáku vyslechnout Ondru a komplic měl vetřelci useknout za trest ruku. Sandru probudil zlý sen. Vtrhla do dětského pokoje. David visel hlavou dolů z mučícího stroje, který sestrojila Nikolka. Matka ihned odvezla děti k bratrovi. Jan nešťastnou náhodou usekl ruku sobě a Ondřej utekl. Zdeněk našel v mrazáku končetinu, zatímco Jan zmizel. Psycholog byl nadšen Nikolčiným „tvůrčím myšlením“. Doporučil Sandře, aby dětem koupila televizi jako další komunikační prostředek pro rozšíření obzoru. Standa se při hledání kamaráda dostal v podzemí do hodovní síně. Zdeněk zde za doprovodu Wagnerovy hudby promlouval od řečnického pultíku k tichým hostům u bohatě prostřeného stolu. Vizáží i gestikulací připomínal Adolfa Hitlera a při projevu občas přecházel do němčiny. Řeč přerušil příchod rozčilené Sandry s dětmi. Ty začaly nadšeně oždibovat upečenou ruku, kterou našly pod stříbrným poklopem na stole. Byly zde i medvědí tlapy. Sandra omdlela. V prázdné síni Zdeněk vztekle likvidoval zbytky hostiny. Standa vylezl z úkrytu a ukázal mu, že vše natočil otcovou videokamerou, schovanou na stole v míse s ovocem. Zdeněk zapálil místnost politou benzinem. Zapalovač strčil Standovi do ruky. Na policii sledoval zatčený Standa z cely televizní pořad Načapám tě! Moderátor nechal pustit kazetu, kterou mu donesla dcera, ačkoliv nevěděl, co na nahrávce je. Byl šťastný, že za ním dívka po letech přišla. Zatčený vykřikoval, že teď všichni uvidí důkaz jeho neviny, ale na obrazovce se objevila travesty show s jeho otcem. To viděla i Nikolka s Davidem, kterým právě Sandra pustila novou televizi, i Jan s ovázaným pahýlem v nemocnici. Ondra se sblížil na lavičce v parku s Andreou. Zdeněk popíjel u bezdomovce, kde před pár dny našel útočiště Standa. Martina ve vězení navštívila rozpačitého Standu, který se jí omlouval za omyl s kazetou. Až ho pustí, má jí zavolat. Na rozloučenou mu dala pohlednici z Mexika, na které je z druhé strany přilepen malý pilník. A byl konec černé komedie, která sice získala nějaké to ocenění, ale mně se líbila tak nějak napůl. Měl jsem totiž v sobě smíšené pocity - kladného hrdinu smolaře hrál mně nesympatický Macháček, záporného nacistu zase můj oblíbený Ivan Trojan. Samotný děj mi připadal jaksi neuspořádaný a moc rozlítaný, spousta věcí skončila bez vysvětlení. Humor nebyl špatný a některé absurdní situace mne hodně rozesmály, takže až tak špatný film to nebyl. Nejvíce mi líbil Ivan Trojan, když předváděl před večeří Hitlera, byl v té roli naprosto perfektní a to zvedlo moje hodnocení o jednu cípatou. Suma sumárum, komedie Jedna ruka netleská ode mne získala tři netleskající hvězdy ***.

• 16.6.2020  20:02
    Doblba! (2005)

Snímek Doblba! jsme si doma vybrali z nabídky společnosti NETFLIX tak nějak ze zoufalství, jelikož jsme chtěli nechat odpočinout naše mozky, lehce je vypláchnout a nad ničím moc nepřemýšlet, což se povedlo pouze částečně. Zároveň jsme se chtěli zasmát a pobavit se u nějakého českého filmu a to se nám bohužel nepodařilo z této komedie vůbec vytáhnout. Přiznám se, že jsem se předem vůbec nedíval na hodnocení tohoto filmového počinu ze života a teprve při psaní komentáře jsem vlastně zjistil, jak nevalné zde na ČSFD vlastně je. Bohužel musím s většinou hodnotících diváků souhlasit, neboť film nesplnil vůbec svůj účel, navíc komedie Petra Vachlera zrovna moc nemusím. Tato černá komedie se odehrávala o vánocích v rozvětvené rodině Mukových a začala představením této podivné famílie. Hlavním hrdinou byl Karel Muk (Jaroslav Dušek), obyčejný chlapík s jednoduchými sny, žijící poněkud stereotypním manželským životem s Terezou (Lenka Krobotová), nevlastní matkou Karlovy dcery Valinky (Valerie Vachlerová). Karel pracoval dlouhá léta jako správce hřbitova a s oblibou říkal : Jistá je jen smrt, ale nikdy si nepřipustil, že by se ho mohla nějak dotknout. Nebylo toho moc, za co by se ho dalo pochválit. Bratr Robert Muk (Petr Čtvrtníček) byl naopak sebevědomý a praktický podnikatel a jeho manželkou je peníze nade vše milující Věra (Nela Boudová). Nejmladší Pavel (Marek Daniel) tíhl k východním filozofiím a jakoby se stále nemohl rozhodnout, zda najít smysl života v ochraně šumavských hvozdů nebo v erotických hrátkách se sekretářkami. Jednoho dne, krátce před Vánocemi spadla rodině Mukových do klína nečekané dědictví. Babička (Olga Schmidtová), matka Karlova otce Josefa (Vlasta Dušek), dostala totiž jednoho dne dopis z Vídně, v němž jí jakýsi šlechtic odkázal hrobku v Čechách. Jelikož nikdo nevěděl, kdo byl otcem jejího jediného syna Josefa, Karel s Robertem usoudili, že by to mohl být právě zmíněný šlechtic. Zároveň je ale napadlo, že by babičce nemuseli nic říkat a hrobku tiše zpeněžit. Dokonce vymysleli fintu, aby babička podepsala listinu o jejím prodeji, když údajně podepsala přihlášku na zájezd k pyramidám do Egypta. Když Karel s Robertem řekli svým manželkám o podfuku s hrobkou, Tereza i Věra byly ostře proti a nakonec odmítly jet na Vánoce k rodičům svých manželů a rozhodly se Štědrý den oslavit jen s Valinkou. K rodičům odjel Karel a Pavel, Robert měl přijet později. Nepřítomnost žen omluvili bratři Valinčinou nemocí. Rodina se ale začala hádat, hlavně když Pavel vybalil dárek pro babičku, kterým byl náhrobní kámen, který si vždy přála. Otec Josef, který měl slabé srdce, začal pořádně ze vzteku popíjet tvrdý alkohol a nakonec s láhví vyrazil do tmavé noci. Poté co spatřil Ježíše ho na rohu ulice postihl infarkt a zemřel. Karel se ho vypravil hledat a našel ho mrtvého ležet na sněhu. Nemohl tomu věřit a na místě se motal tak dlouho, až do něj málem narazilo auto, kterým přijížděl Robert. To sice narazilo jen do zdi, ale Karel se lekl tak, že upadl a vypadal jako mrtvý. Zděšený Robert se okamžitě vrátil do Prahy a manželce namluvil, že nikam kvůli náledí nejel. V novinách se pak psalo o dvojnásobné smrti v rodině Muků a Robert se snažil tvářit, že se ho neštěstí hluboce dotklo. Přiměl dobráckého Pavla, aby mu natlučené auto dovezl do servisu a ten měl po cestě oplétačky s policií. Otec Josef a syn Karel zatím vedle sebe leželi v mrazicím boxu krematoria, kde se Karel nečekaně probudil. Polozmrzlý se dostal ven, bloudil městem a nakonec se rozhodl jet domů. Tam ale oknem spatřil Roberta a brzy pochopí, že jeho žena je mu s bratrem už dlouhou dobu nevěrná. Tato pro něj šokující skutečnost mu konečně otevřela oči a pochopil, co má v životě skutečně smysl a hodnotu. Následně odjel Robert se svou milenkou Terezou na jakýsi večírek v luxusní restauraci, kde se zúčastnili sezení s vědmou a v té chvíli začala Tereza partnera podezírat, že měl v nehodě prsty. Pohádali se a z restaurace odjeli jeho druhým autem, přičemž měli cestou nehodu. Tereza ji odnesla jen zhmožděninami a škrábanci, které ji ošetřil její známý doktor Čepek (Tomáš Matonoha), zato Robert zůstal upoutaný na invalidní vozík a všechny jeho peníze mu byly k ničemu. Tímto způsobem tak i on poznal skutečné důležité hodnoty života. Karel se po pohřbu svého otce ujal výchovy své dcery Valinky novým způsobem a tak vlastně jen Josef neměl šanci zlepšit své puntičkářské chování, kterým otravoval život své matce a také manželce Anně (Věra Křesadlová). z dalších rolí vynikali zejména dva pohřebáci (Cyril Drozda a Josef Polášek), kteří byli naprosto excelentní. Jinak se mi film líbil jen tak napůl, rozhodně nebylo moc se čemu smát, spíše to bylo celé takové smutné a některých postav mi bylo opravdu líto, takže jsme se moc nezasmáli. Nicméně já jsem si vzal významné ponaučení, že jsou v životě důležité věci a pak je všechno ostatní. Celkově se mi líbil film až o smrti tatínka Josefa, do té doby to bylo smutné a zdlouhavé. Až poté dostal děj náležitý spád a na scénu se dostali i zmínění dva pohřebáci. Ti byli super, jinak nic moc. Suma sumárum, černá česká komedie Doblba! ode mne získala dvě zblbnuté hvězdy **.

• 15.6.2020  13:45

Snímek Zoufalé ženy dělají zoufalé věci jsme si doma vybrali z nabídky společnosti NETFLIX tak nějak ze zoufalství, jelikož jsme chtěli nechat odpočinout naše mozky, lehce je vypláchnout a nad ničím moc nepřemýšlet, což se povedlo pouze částečně. Zároveň jsme se chtěli zasmát a pobavit se u nějakého českého filmu a to se nám bohužel nepodařilo z této komedie vůbec vytáhnout. Přiznám se, že jsem se předem vůbec nedíval na hodnocení tohoto filmového počinu ze života a teprve při psaní komentáře jsem vlastně zjistil, jak špatné zde na ČSFD vlastně je. Bohužel musím s většinou hodnotících diváků souhlasit, neboť film nesplnil vůbec svůj účel, navíc komedie Filipa Renče zrovna moc nemusím. Tato trapná komedie začala narozením smolařky Olgy Halíkové (Klára Issová), která prodělala bez následků unikátní čelní porod, u něhož malý Michal Benda, syn gynekoložky Bendlové. (Václav Vašák). Měla svéráznou rodinu v městečku Pecka, přičemž pro ni v dětském věku měly význam jediní dva kluci - Benda a chlapec, kterému říkali Borůvka. Ale ti měli zájem jen o starší děvčata. Olga měla matku (Alice Bendová), která měla radši trpaslíky a sestru Romanu (Sarah Aratóová), které se bála. Babička (Zdenka Procházková) se vyžívala ve čtení o živelných katastrofách a otec (Jiří Dvořák) se bál stáří. Nejlepší kamarádka Milada byla asi jediná, se kterou si rozuměla. Když šli spolu na zábavu, Olga se tam opila, byla poté odtažena domů, kde Milada přišla na to, že Olga opilost simulovala. Měla totiž potíže se spodním prádlem, a než aby to přiznala, raději se dělala opilá. Záhy po maturitě unikla s kamarádkou Miladou (Aneta Krejčíková) do Prahy, kde se obě živily jako prodavačky v oddělení dámského spodního prádla v obchodním centru. Právě tady se setkala Olga s Ondřejem Kalendou (Matouš Ruml). Vzali se a měli spolu syna Martina (Jindřich Žampa). Manžel ji pak vzal s sebou na podnikovou oslavu, kde se Olga představila jako psycholožka, i když byla devět let doma na mateřské. Potom tedy vystudovala psychologii, ale během studií se s ní manžel rozvedl, když si našel milenku Veroniku (Marie Renčová). Zoufale toužila nalézt dalšího muže a marně hledala mezi náhodnými známostmi. Pak Olga náhodou potkala Bendu a v taxíku, jako řidiče, Borůvku (Martin Kraus). Ten se stal režisérem, ale občas si musel přivydělat jako taxikář. Olga si s ním užila velmi divokou noc. Oba si spolu začali užívat, ale na jedno další „užití“ se Borůvka nedostaví. Přišel až o hodně později, kdy si Olga pozvala kolegu psychologa PhDr. Daniela ( Petr Vacek), ale Borůvka ji přemluvila na natáčení filmu – dokumentu o Huculech. A tak se Olinka ocitla až kdesi na Ukrajině, kde si užila s hlavním představitelem role Orestem (Marián Mitaš). Následovalo dobrodružství se synem na vodě a pak domácí oslava, na které došlo k pádu z kola. A tak se Olga ocitla v nemocnici. Aby toho všeho nebylo málo, následovaly další zážitky, během nichž došlo na další setkání s Michalem Bendou, nyní již doktorem. Tou dobou Olga zjistila, že její syn je již dospělý a musí se ženit. Jen jí drobet vadilo, s kým, neboť to byla Veronika, bývalá milenka jejího bývalého manžela. Když se Olga uzdravila, dala se dohromady s Bendou a následoval další porod, tentokrát synovy manželky Veroniky. A byl konec pro mne docela špatné komedie, kterou bych nazval spíše smutnou, jelikož popisovala příběhy smolařky Olgy. Její životní strasti opravdu nebyly příliš k smíchu a navíc mám raději příběhy více vymyšlené a bezstarostné. Tady těch strastí bylo až příliš. Dalším problémem pro mne byla celá plejáda vyloženě nesympatických herců, mezi něž bych zařadil tyto jména : Klára Issová (prodavačka, později psycholožka Olga Halíková), Matouš Ruml (Ondra Kalenda, Olžin manžel), Lenka Vlasáková (doktorka Bendlová, Michalova matka), Alice Bendová (Olžina maminka), Pavel Kříž (farář/démon/svatý Petr), Petr Vacek (psycholog PhDr. Daniel), Gabriela Ježková (pacientka Ševčíková), Petr Koza ( PhDr. Stoklásek, malý muž na přednášce), Halina Pawlowská (ruská zákaznice). Takový výčet negativ prostě nemohl v mém případě přinést dobré hodnocení. Suma sumárum, hořká komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci ode mne získala jednu zoufalou hvězdu *. Kaňkou na kráse pro mne byla řada nesympatických herců v čele s Klárou Issovu

• 15.6.2020  11:25

Snímek Malé dohazovačky jsem kdysi zahlédl v televizi a jaksi mi utkvěl v paměti, když jsem malinkou část děje chvíli sledoval. Od té doby uběhlo pár měsíců a vzpomněl jsem si na něj poté, co jsem na tuto rodinnou komedii náhodou narazil na youtube. A protože mne tenkrát průběh filmu docela zaujal, okamžitě se rozběhl na obrazovce naší televize. Vše začalo představením devítiletého sirotka Amandy Lemmonové (Mary-Kate Olsenová), kterou se chystala adoptovat rodina Butkisesových, známá svým sbíráním dětí (Harry - Ernie Grunwald ) a Fanny Butkis - Ellen-Ray Henessy). Malá dívka si přála, aby ji adoptovala hodná sociální pracovnice sirotčince Diane Barrows (Kirstie Alley), která by to chtěla udělat, ale úřady by ji nesvěřily kvůli jejímu nízkému platu a také nebyla vdaná. Jednoho dne děti ze sirotčince odjely na letní tábor, který na svých pozemcích u jezera nechal postavit bohatý vdovec Roger Callaway (Steve Guttenberg), který bydlel ve velkém domě naproti jezeru. Netrvalo dlouho a Amanda potkala jeho dceru Alyssu (Ashley Olsen), která jakoby jí vypadla z oka a která se právě vrátila z internátní školy, jen aby zjistila, že se její otec chce oženit s Clarice Kensingtonovou (Jane Sibbett), které šlo hlavně o jeho peníze. Obě dívky se ihned domluvily na výměně svých pozic, aby poznaly jiný život. Zatímco Amanda prožívala bohatý životní styl Alyssy, ta se nastěhovala do tábora. Obě se zároveň seznamovaly s rodiči druhé a zjistily, že Roger a Diane by byly perfektní pár. V zoufalé snaze je spolu seznámit, dívky naplánovaly setkání mezi Diane a Rogerem a doufaly, že se do sebe zamilují. Po tom, co se Roger a Diane jednou odpoledne skvěle bavili a koupali spolu v jezeře, Clarice donutila Rogera, aby posunul svatbu z příštího měsíce na další den. Amanda v roli Alyssy zjistila, že Clarice plánuje její odeslání do internátní školy v Tibetu po svatbě s Rogerem. Mezitím Alyssa jako Amanda byla odvezena do rodiny Butkisů, přičemž vzápětí vyšlo najevo, že jejich adoptované děti využívají jako lacinou pracovní sílu v rodinné firmě na zpracování kovů. Zhruba dvě hodiny před svatbou Amanda prozradila rodinnému komorníkovi Vincenzovi (Philip Bosco) , že není Alyssou. Vincenzo pak navštívil Diane v sirotčinci a vyprávěl jí o tom, co se dozvěděl. Diane dorazila do kovošrotu Butkisů pomocí vrtulníku, aby vyzvedla skutečnou Alyssu a přivedla ji na svatbu. Mezitím se Vincenzo a Amanda snažili svatbě zdržováním zabránit. U oltáře Roger váhal, aby řekl: „Já ano,“ a přitom vzpomínal na všechny dobré časy, které měl s Diane a uvědomil si, že se do ní zamiloval. Diane najednou vtrhla do kostela s Alyssou a v tu chvíli Roger přiznal svou lásku k vychovatelce ze sirotčince. Poté ponížená Clarice obvinila Alyssu, že sabotovala jejich svatbu, ale Vincenzo ji zastavil. Když Clarice odcházela pryč uličkou, skutečná Alyssa vystoupila zpoza Diane a Clarice pochopila, že existují dvě Alyssy. Pokusila se dívce dát facku ale Diane včas vystoupila vpřed a klidně ji řekla, že má něco na zubech. Ponížená Clarice pak odcházela z kostela, přičemž jí Alyssa ještě více ztrapnila tím, že jí roztrhla svatební šaty. Překvapený Roger tak pochopil, že měl celou dobu u sebe Amandu a uvědomil si, že obě dívky uspořádaly jejich setkání. Poté se Roger a Diane políbili a nastoupili na kočáru taženém koňmi a řízeným Vincenzem, aby projeli Central Park. A byl konec svěží komedie, která mne velice bavila a ze srdce jsem se několikrát zasmál. Nevědomky jsem malým dívkám držel palce a přál si, aby vše dobře dopadlo, což se také stalo. Z toho jasně vyplývá, že mě děj do sebe vtáhl jako mohutný šluk kuřáka, který si vychutnával svou oblíbenou cigaretu. Zkrátka mne film velmi bavil a určitě se na něj s odstupem času zase někdy podívám. Suma sumárum, komedie Malé dohazovačky ode mne získala čtyři dohozené hvězdy ****.

• 12.6.2020  20:02

Komedie Tenkrát na východě z roku 2000 mne nedlouho svém natočení zaujala a velice pobavila, ovšem od té doby se mi jaksi ztratila z očí. Po letech jsem si na ni vzpomněl a rozhodl se na ni podívat podruhé. Po uplynutí 110 minut jsem musel konstatovat, že jí roky roky neubraly nic na kráse a opět jsem se výborně bavil. Vlastně mne komedie s Jackie Chanem skoro vždy pobavily a osobně považuji tuto westernovou komedii za jednu z nejlepších, kde se tento mistr bojového umění, herec, režisér, producent, kaskadér, komik, akrobat, filmař, scenárista, podnikatel a zpěvák objevil. Navíc zde dostal výborného parťáka v osobě Owena Wilsona, který byl v podstatě jeho přesným filmovým opakem. Zkrátka si myslí, že se celé toto dílo zasazené do Nevady a dalších částí amerického Západu 19. století, režiséru Tomovi Deyovi povedlo. Film se začal odehrávat v roce 1881 v Číně, kde žil Chon Wang (Jackie Chan) jako člen čínské císařské gardy v Zakázaném městě. Poté, co princezna Pei-Pei (Lucy Liu) za pomoci svého zahraničního lektora Andrewse (Jason Connery) utekla do Spojených států, čínský císař poslal tři ze svých strážců (Cui Ya Hi, Eric Chen, Jü Žung Kuang) a královského tlumočníka (Henry O), aby ji získal. Když Wang nedokázal zastavit její útěk, trval na tom, aby se připojil k misi. Královský tlumočník, Wangův strýc, mu umožnil je doprovázet, ale po příjezdu do Nevady přepadl jejich vlak psanec Roy O'Bannon (Owen Wilson) a jeho gang. Wallace (Walton Goggins), nový člen Royova gangu, zabil Wangova strýce a Wang, zručný válečný bojovník, se odtrhl od gangu před odpojením vlakových vozů a ujel na lokomotivě. Wallace převezal gang a Roy zůstal pohřben až po bradu v poušti. Mezitím si Pei-Pei myslela, že unikla z dohodnutého manželství v Číně, ale po příjezdu na jedno místo zjistila, že ji ve skutečnosti unesl Lo Fong (Roger Yuan), zrádce, který kdysi také uprchl ze Zakázaného města. Wang našel Roya a chtěl od něj zjistit kudy se vydat do Carson City. Roy mu řekl, že město je na druhé straně hor a Wang nechal Royovi v ústech dvě hůlky, aby se sám vykopal. Na druhé straně hor Wang zachránil chlapce Siouxů z kmene Crow a nevědomky si vzal dceru náčelníka Siouxu Falling Leaves (Brandon Merrill) během divokých oslav. Poté Wang odjel na koni se svou manželkou do malého města a setkal se s Royem v hospodě, čímž vyvolal rvačku v baru. Oba byli posláni do vězení a navzájem si vyprávěli své příběhy. Roy tak uslyšel zmínku o zlatém výkupném a nabídl Wangovi, že mu pomůže najít princeznu. Poté, co jim Falling Leaves pomohla uprchnout z vězení, Roy trénoval Wanga střílet a jiné kovbojské triky. V Carson City, Roy zjistil, že na něj i na Wanga byla vypsána odměna za dopadení, což se vzápětí stalo, protože je našel spojenec Lo Fonga maršál Nathan Van Cleef (Xander Berkeley). Za dramatických okolností se jim podařilo uniknout a schovali se v nevěstinci, do něhož Roy často chodil. Zde si odpočinuli a také řádně opili, což využil Van Cleef k jejich snadnému zatčení. Následně měli být oběšeni, ale znovu je zachránila indiánka Falling Leaves. Za městem se zastavili a protože Wang v bordelu zaslechl, jak Roy prostitutce říkal, že Číňan není jeho přítelem, rozhodl se hledat princeznu sám. Tu našel v pracovním táboře, který vel Lo Fong a řekl jí, aby s ním utekla, ale to nemohla udělat, protože by Lo Fong začal zabíjet ostatní vězně. Vzápětí byl Wang objeven a zaútočil na něj proradný Lo Fong, před nímž ho zachránil Roy, který svého přítele sledoval. Další den, císařská gardyapřinesla zlato do kostela v Carson City, aby vykoupila Pei-Pei ze zajetí, ale výměna byla komplikována Wangem a Royem, kteří se ve svatostánku zničehonic objevili. Wang řekl svým kolegům ze stráže, že jim nedovolí vzít princeznu proti jejímu přání. Když stráže a Lo Fong bojovali, přijel Van Cleef a zapojil se do přestřelky s Royem, který vše přežil bez úhony a zastřelil Van Cleefa přes šerifskou hvězdu. Wang bojoval s císařskými strážemi, když Lo Fong pronásledoval Pei-Pei do zvonice kostela, ale Wang přesvědčil své stráže, aby ho místo toho nechali jít na pomoc Pei-Pei. Wang a Lo Fong dosáhli zvonice a Pei-Pei byla zraněna. Wang demontoval zvon a způsobil tak, že lana uškrtily Lo Fonga. Císařská garda souhlasila s tím, že umožní Pei-Pei zůstane v Nevadě a odměnila Wanga a Roye zlatem. Vzápětí Wallace a jeho gang dorazili do kostela a požadovali, aby Roy a Wang vyšli a bojovali, ale ocitli se obklopeni Siouxy. Na čínské kulturní oslavě Roy sdílel vášnivý polibek s padajícími listy, zatímco Pei-Pei objala Wanga. Roy, který pak prozradil své skutečné jméno Wyatt Earp a spolu s Wangem se stali šerify. A byl konec perfektní komedie, která mne opravdu potěšila svým kvalitním dějem, napínavými souboji a ostrým vtipem. Suma sumárum, komedie Tenkrát na východě ode mne dostala čtyři východní hvězdy ****.

• 9.6.2020  19:52

Snímek Rallye smrti 2 z roku 2010 jsem si koupil lednu 2020 na blu-ray disku za směšně nízkou cenu a tak jsme se doma na tento akční snímek samozřejmě časem podívali. Z názvu mi bylo celkem jasné, o co ve filmu hlavně půjde, ale pochopitelně jsem byl zvědavý, do jaké omáčky režisér Paul W.S. Anderson celý děj zasadil, což jsem zjistil už během sledování prvního dílu. Ten jsem si pochopitelně pustil před tímto druhým dílem, abych jaksepatří zachoval správný průběh děje, ale záhy jsem u dvojky pochopil, že tomu tak docela není. Dvojka totiž svými událostmi předcházela první části, která se odehrávala v roce 2012, kdy kolaps americké ekonomiky a následné zvýšení míry kriminality vedlo k vystavění privatizovaných věznic. Film začal představením velmi dobrého řidiče Carla "Luke" Lucase (Luke Goss), jehož si najal známý mafián Markus Kane (Sean Bean) na přepadení banky. Když však jeho komplicové banku vykrádali, do budovy náhodně vstoupili dva důstojníci. Luke jim vysílačkou řekl, aby vypadli ven, oni to ale odmítli. Vzápětí dovnitř padl také Luke, což mělo za následek smrt jednoho ze tří kompliců. Luke zabil jednoho z důstojníků a zmlátil jeho pomocníky, aby splnil Markusovo přání. Luke byl nakonec zajat policií po zběsilé honičce v autech a odsouzen na doživotí. O šest měsíců později byl Luke převezen na terminálový ostrov, který byl pod kontrolou Weyland Corporation. Ta pořádala Death Match, televizní soutěže pay-per-view, kdy byli vybráni dva odsouzení a byli nuceni bojovat proti sobě, dokud jeden druhého nezabil nebo se nevzdal. Vězňům byl umožněn přístup ke zbraním nebo předmětům k obraně, které mohly být použity během boje a to šlápnutím na označenou desku v aréně. Luke se setkal s muži, kteří se nakonec stali jeho posádkou v automobilovém závodě. Šéfem stáje byl Goldberg (Danny Trejo), dále Lists (Fred Koehler) jako nadšený sběratel dat, který se jako jediný herec objevil ve všech čtyřech filmech a Rocco (Joe Vaz), který je později zradil. Moderátorkou šílených závodů byla Jonesová (Lauren Cohan), bývalá Miss Universe, která ztratila svou korunu kvůli obvinění ze sexuálního vztahu se všemi porotci. Nyní pracovala pro Weyland Corp, aby vytvořila zisk od platících odběratelů za zhlédnutí Death Match. Luke byl ve sprchách osloven Jonesovou, aby bojoval také, ale on to odmítl. Jako pomstu Jonesová zmanipulovala jeden souboj, v němž se velkému černochovi jménem Big Bill měl postavit drobný Lists. Když to uviděl Luke, skočil do arény, abysvému příteli pomohl a k nim se připojila Katrina Banksová (Tanit Phoenix), odsouzená žena, která později jezdila s Lukem jako navigátorka. Během boje mezi Lukem a odsouzeným vypukly nepokoje kvůli rasovému napětí, protože Luke byl bílý a druhý usvědčený byl černý. Odsouzení rozbili plot, aby se dostali dovnitř, a někteří z násilníků zaútočili a snažili se znásilnit odsouzené ženy. Katrina se bránila a pomáhala ostatním ženám, které byly poté evakuovány. Když stráže zasáhly, Luke se vzdal. Markus, který se obával, že Luke bude vyměňovat informace o svých zločinech za imunitu, objevil jeho přítomnost na terminálovém ostrově a sledoval smrtící zápas. Markus na Lukovu hlavu vypsal odměnu 1 milion dolarů a přesvědčil některé vězně, aby ho zabili. Mezitím Jonesová přišla s plánem na zvýšení svých zisků přeměnou Death Match na „Death Race“, kde soutěžící budou muset závodit tři dny. Osoba, která by dokázala vyhrát pět závodů, bude propuštěna z vězení. Luke se připojil k závodu, během kterého se ho ostatní vězně pokoušejí zabít, aby získal Markusovu odměnu. Odsouzené ženy byly přivedeny zpět jako navigátorky pro každého závodníka a Katrina byla spárována s Lukem. Během prvního závodu Luke zasáhl mezi dvěma dalšími závodníky a zachrání život 14 K (Robin Shou), o kterém bylo známo, že je spojen s triádou. Na druhém závodě selhalo Lukovo auto (sabotáž) a havaroval poté, co byly zasaženy raketou vystřelenou Big Billem, který byl později zabit vlastní navigátorkou poté, co zabil svou posádku v garáži. Lukeova posádka spolu s Katrin přiběhla k hořícímu autu Lukea a snažila se ho zachránit, ale bylo příliš pozdě a všichni byli přesvědčení, že Luke je mrtvý. Ve skutečnosti přežil s rozsáhlými jizvami na tváři. Připojil se k závodu jako nová postava "Frankenstein" s maskou, která skrývala jeho identitu před ostatními. Když začal třetí závod, Lukeovi noví přátelé z triády zabili Markuse v jeho domě. Následně Lists zabil zrádce Rocca, který manipuloval s Lukovým autem a Luke zabil Jonesovou tím, že ji přejel autem , než začal závodit s ostatními konkurenty. A byl konec. Nic moc jsem od filmu po první části neočekával, snad kromě pořádné akční podívané a tak jsem nebyl zklamán, když se mi vlastně ani nic jiného nedostalo. Surové souboje, nemilosrdné zabíjeni a zběsilé honičky v upravených autech byly prostě tím nejvýraznějším prvkem filmu a mně bylo docela líto, že ten sci-fi prvek byl naprosto zatlačen do pozadí. Vadily mne také chaotické záběry kamery, takže jsem si nemohl řádně vychutnávat souboje na trati a samotný příběh bylo tedy pořádně otřepané klišé. Celkově to však mohlo dopadnout ještě hůře a tak jsem byl rád, že to režisér natočil tak jak to natočil. Suma sumárum, snímek Rallye smrti 2 ode mne získal tři rallyeové hvězdy ***.

• 2.6.2020  18:09
    Saw 5 (2008)

Snímek s poněkud divným názvem Saw 5 z roku 2008 jsem nemohl opomenout po shlédnutí předchozích čtyř dílů, které jsem ocenil třemi hvězdami a ten čtvrtý dvěma cípatými. Doufal jsem, že si i pátá část udrží nastavenou laťku a docela jsem se na pokračování těšil, i když zrovna horory nijak nevyhledávám. Dokonce tento druh filmového žánru nemám příliš v lásce, nikoliv snad protože bych se při nich bál, ale ty krvavé mi připadají ubohé a čím více červené tekutiny při něm vyteče, tím horší hodnocení pak ode mne ten horor dostane. Naopak mne velice baví ty duchařské s pořádným napětím a když se děj odehrává v nějakém opuštěném domě, starém příbytku, sirotčinci potažmo psychiatrii, moje filmové srdce jásá a těší se na jeho shlédnutí. Nicméně krvák Saw 5 pro mne byl určitou povinností, neboť jsem jej v prosinci 2019 získal za směšně nízkou cenu na blu-ray disku. Po uplynutí 92 minutového napínavého hororu Saw 5 jsem ale nabyl dojmu, že toto pokračování bylo celkem zbytečné, i když právě v něm bylo mnoho vysvětlování vzniku celé série ze všech částí. Film začal probuzením odsouzeného vraha Setha Baxtera (Joris Jarsky), jenž byl připoutaný ke stolu pod kyvadlem. Nahrávka ho informovala, že se může uvolnit rozdrcením rukou mezi dvěma lisy. Učinil tak, ale čepel se stále otáčela a nakonec ho rozřezala na dvě poloviny, což někdo sledoval dírou ve zdi. Pak jsme se přenesli do továrny na balení masa, kde agent FBI Peter Strahm (Scott Patterson) zastřelil Jeffa Denlona (Angus Macfadyen) ze třetího dílu a pak byl zavřený v nemocnici. Objevil skrytý východ a diktafon, který ho nutil, aby zůstal v nemocnici, ale ignoroval ho a v tunelu na něj někdo zaútočil. Probudil se s hlavou utěsněnou v krabici naplněné vodou, ale přežil provedením tracheotomie perem. Venku detektiv Mark Hoffman vzápětí předal zachráněnou malou Corbett Denlon (Niamh Wilson) policii a tvrdil, že jsou jediní přeživší, ale byl šokován, když se objevil na svobodě také kolega Strahm. Během pozdější tiskové konference byl Hoffman povýšen na poručíka a připisovalo se mu uzavření případu. Ve své kanceláři našel poté poznámku s nápisem „Vím, kdo jste“, a dozvěděl se o smrti Lindsey Perezové ze čtvrtého dílu (Athena Karkanis), zatímco sebral Strahmův telefon. V nemocnici Strahm řekl Hoffmanovi, že Perezové poslední slova byla „Detektiv Hoffman“ a ptal se, jak unikl z pasti sériového vraha. Strahma navštívil také jeho šéf Dan Erickson (Mark Rolston), který ho poslal na lékařskou dovolenou. Jenže ten začal silně podezřívat Hoffmana z účasti na vraždách a sebral v archivu spisy o minulých obětech a začal je zkoumat sám. V podzemní místnosti se pak pět lidí probudilo s límci spojenými s řeznými lištami uzamčenými kolem jejich krků, které se daly odemknout klíči, umístěnými ve skleněných krabicích na druhé straně místnosti. Videopáska jim sdělila, že všech pět bylo spojeno a byli vybídnuti, aby „dělali opak“ svých instinktů v průběhu hry. Bylo jim také řečeno, aby vyřešili hádanky a opustili místnosti dříve, než vyprší časovač a výbušniny v každém rohu místnosti jejich těla roztrhají. Mallick (Greg Bryk) byl žhář, který aktivoval časovač a všichni museli sáhnout po svém klíči, ale dráty byly spojeny s ostatními účastníky, takže museli jít jeden po druhém. Každý dokázal dosáhnout svých klíčů, s výjimkou Ashley (Laura Gordonová), bývalé hasičské inspektorky, které nože uřezaly hlavu. Čtyři pokračovali do další místnosti, kde se dozvěděli že nadzemní sklenice obsahují klíče ke třem úkrytům, v nichž se měli schovat před dalšími výbuchy. Charles (Carlo Rota), investigativní novinář, udeřil Mallicka a začal rozbíjet sklenice jednu po druhé. Brit (Julie Benz), viceprezidentka pro nemovitosti a Luba (Meaggan Good), urbanistka, každý našla klíč a Charles vyzval Mallicka, aby ho Luba udeřila a nechala zemřít, když ho pak zabily bomby. Ve třetí místnosti muselo být k plné vaně připojeno pět krátkých kabelů, aby se dveře odemkly. Z toho usuzovali, že někdo bude muset zůstat ve vaně, zatímco ostatní dva uniknou, takže Luba zaútočila na Mallicka, aby použila jeho tělo k uzavření obvodů, ale Brit ji bodla a pomocí jejího těla otevřeli dveře. Ve čtvrté místnosti Mallick a Brit našli stroj vybavený pěti kotoučovými pilami a kádinkou, která potřebovala k otevření dveří deset litrů krve. Brit se snažila použít klíče z první místnosti k otevření dveří, ale viděla, že všechny klíče jsou stejné, Mallick si všiml pěti děr a uvědomil si, že všech pět z nich mělo spolupracovat, aby přežilo hru: v první v místnosti, mohli použít klíče od sebe k odemknutí límců, ve druhé místnosti byly kryty dostatečně velké pro více než jednu osobu a ve třetí místnosti stačilo připojit kabel k sobě, aby se otevřely dveře. Brit také zjistila jejich spojení: všichni byli zapojeni do požáru budovy, který zabil osm lidí. Když neviděli jiné možnosti, obětovali své ruce, aby poskytli krev potřebnou k opuštění místnosti. Mezitím se Strahm dozvěděl, že Baxter zabil Hoffmanovu sestru a byl propuštěn z vězení. Aby se Hoffman pomstil, unesl a zabil Baxtera pomocí pasti kyvadla, aby vraždu svedl na Jigsaw. Z flashbacků se ukázalo, že byl později unesen Johnem Kramerem, který vydíral Hoffmana, aby mu ve vraždách pomáhal. Sestavili většinu her společně s tím, že Hoffman poskytoval policejní spisy. Strahm si nakonec uvědomil, že všichni měli v továrně zemřít, s výjimkou Corbetta a Hoffmana, kteří se zdáli být hrdiny. Jeho aktivity brzy přitáhly Ericksonovo znepokojení, když manželka mrtvého vraha Jill Tucková (Betsy Russell) obdržela krabici a videokazetu jako Johnovu poslední vůli a Ericksonovi tvrdila, že ji Strahm sleduje. Poté, co Hoffman zavolala Ericksonovi, aby mu řekl o Strahmově teorii druhého komplice, se Erickson pokusil zavolat Strahma, ale Hoffman, který měl Strahmův mobilní telefon, ho vypnul. Erickson se pak přes sledovací službu dostal do pozorovací místnosti a našel mobilní telefon a jeho vlastní personální složku, kterou obstaral Hoffman. Také našel Brit, které se podařilo doplazit se ze čtvrté místnosti poté, co Mallick omdlel ze ztráty krve. Erickson žádal telefonicky o jejich lékařské ošetření a mezitím Strahm následoval Hoffmana do zrekonstruované plynárny a našel podzemní místnost obsahující průhlednou krabici plnou střepů z rozbitého skla. Hoffmanova páska naléhala na Strahma, aby vstoupil do krabice, jenž mu měla poskytnout bezpečí. Ten ale radu neposlechl a zaútočil na Hoffmana. Po krátkém boji zavřel Hoffmana do krabice, která utěsnila východ z místnosti. Hoffman mu ukázal na diktafon a tak si Strahm poslechl celý vzkaz, který ho varoval, že pokud nevstoupí do krabice, zemře a Jigsawův odkaz se vzápětí stal skutečností. Krabice byla bezpečně spuštěna do podlahy a poté se stěny místnosti sevřely a rozdrtily Strahma, který se neúspěšně pokusil uniknout skrz stropní mříží. A byl konec děsivého příběhu, který mi však moc nepřipomínal horor, jako spíše hru na kočku a na myš. Podle mého názoru režisér David Hackl natočil celkem zbytečný film, a na první část rozhodně neměl tu správnou tajemnou atmosféru. Spíše se snažil vysvětlit, proč vlastně vrah své hrůzné dílo konal a také jaké okolnosti všemu předcházely a podobně. Na můj vkus bylo v pátém díle příliš mnoho prolité krve a nepracovalo se už s napínavou atmosférou jako na začátku. Také mi nemohly uniknout velké nelogičnosti, které byly nápadné jako ponorka na pláži. Podle mého názoru jsem právě viděl druhý nejslabší díl celé série, ale jednou to prostě muselo přijít. Suma sumárum, snímek Saw 5 ode mne získal dvě zabité hvězdy **.

• 27.5.2020  18:08

Dobrodružný film Mumie se vrací z roku 2001 jsem viděl poprvé nedlouho po jeho natočení prostřednictvím DVD disku, který jsem si neváhal koupit asi o sedm let později. Stejně jako první díl, tak i toto pokračování mne okamžitě uchvátilo a já měl po dlouhých letech konečně pocit, že Indiana Jones dostal v tomto žánru důstojného nástupce. Podobný pocit ve mne zůstal i po druhém shlédnutí a když jsem si tento skvělý snímek koupil v červnu 2019 na blu-ray disku, tak jsme se na něj doma podívali potřetí. I po tolika letech jsem si pamatoval některé vtipné hlášky, které mi prostě utkvěly v mé hlavě, nicméně jsem se nijak nenudil a film si náležitě užíval. Příběh o délce 125 minut se začal odvíjet v roce 3067 př. n. l. v egyptských Thébách, kde válečník známý jako Král Škorpion (Dwayne Johnson) vedl svou armádu k dobytí známého světa. Ta ale byla poražena a prchal do pouště Ahm Shere, kde postupně vymíral jeden voják za druhým, až zbyl jen král. Když se blížila smrt, král Škorpion požádal boha Anubise o pomoc při porážce nepřátel výměnou za svou duši. Ten jeho přání vyslyšel a vytvořil oázu, kde se král zachránil a schoval v pyramidě. Následně jej Anubis postavil do čela armády a když Škorpion svého cíle dosáhl, Anubis si vzal jeho duši a jeho armáda se obrátila v prach, ze kterého vznikla. Asi o 5000 let později, v roce 1933, prozkoumávali Evelyn (Rachel Weisz) a Rick O'Connellovi (Brendan Fraser) spolu se svým synem Alexem (Freddie Boath) jinou pyramidu, kde nalezli Anubisův náramek a pak na ně zaútočili tři padouši. Když se jim ubránili, měli co dělat, aby se zachránili před vodou z Nilu, která do pyramidy vnikla poté, co sebrali náramek z podstavce. Potom se vrátili do Londýna, kde malý Alex nasadil na ruku Anubisův náramek a ten mu ukázal cestu do oázy Ahm Shere. Právě probíhal egyptský rok škorpiona, takže Alex měl sedm dní na to, aby se tam dostal, jinak by ho náramek, který si teď nemohl sundat, osmý den při východu slunce zabil. Ve stejnou chvíli oživl Král Škorpion a Anubisova armáda a do jejich domu vtrhla banda lotrů vedená Lock-Nahem (Adewale Akinnuoye-Agbaje), aby se zmocnila náramku. Následoval souboj mezi Evelyn a bandou, přičemž sympatické hrdince pomáhal starý známý z prvního dílu náčelník Medjai Ardeth Bay (Oded Fehr). Mezitím si v horním patře užíval Evelynin bratr Jonathan (John Hannah) s jakousi dívkou, když do pokoje vnikl proradný kurátor Britského muzea Baltus Hafez (Alun Armstrong) se svou společnicí Meel Naisovou (Patricia Velásquezová). Ti zase svedli napínavý souboj s Rickem, který sice zachránil švagra, ale nikoliv svou ženu která byla unesena do britského muzea. Vzápětí zde proběhlo oživení dalšího starého známého Imhotepa (Arnold Vosloo) a reinkarnace jeho lásky Anck-su-namun (Patricia Velásquezová). Ten měl Škorpiona porazit, což by mu dalo moc nad jeho armádou. Poté oživlá mumie přikázala Evelyn zabít, ale to už dovnitř vtrhl Eric a Bay, kteří ji zachránili před plameny. Jenže vzápětí byl unesen Alex proradným Lock-Nahem a byl donucen spolu s lotry cestovat do Egypta a ukázat jim cestu do pyramidy v Ahm Shere. Samozřejmě se za nimi vydali Alexovi rodiče a také Bay, kteří jednoho dne přišli do osady, kde se setkali s Ericovým starým známým Izzym. Chlapíka si najali i s jeho vzducholodí, aby jim lotři nezmizeli. Sám synek jim postupně na každém místě nechal stopu, aby jej snáze našli a zároveň Ardeth poslal zprávu svým medžájským přátelům, aby se připravili k boji proti vzkříšené Anubisově armádě. Během cesty vyšly najevo neznámé části Evelyniny i Rickovi minulosti. Evelyn byla v minulém životě dcerou faraona Setiho I. (Aharon Ipalé), která střežila Anubisův náramek, a Rick byl medžáj, který měl chránit Evelyn. Mezitím Imhotep povolal z podsvětí duši Anck-su-namun a umístil ji do Meely Nais. Když obě skupiny dorazily do oázy, kde se nacházela Škorpionova pyramida, lidé ze sekty byli napadeni mumifikovanými pygmeji a později také Rickem, Evelyn, Jonathanem a Ardethem. Všichni z příslušníků sekty byli zavražděni mimo jejich vůdce Hafeza. Rick potom zachránil Alexe a donesl ho do pyramidy těsně před svítáním, aby ho náramek nezabil. Alex pak byl konečně schopen ho sundat. Před pyramidu pak ale dorazil Imhotep a Anck-su-namun, která Evelyn probodla a ta zemřela. Hafez sebral náramek a použil ho k oživení Anubisovy armády, které se pak postavili medžájové. Když Imhotep vešel do pyramidy, aby se postavil Škorpionovi, přišel o svou moc - Anubis chtěl, aby se mu postavil jako smrtelník. Přidal se k nim i Rick. Král Škorpion byl nyní z poloviny člověk a z poloviny škorpion. Imhotep pak ztratil odvahu a slíbil Škorpionovi poslušnost, a tak se Škorpion zaměřil na Ricka. Mezitím Jonathan zaměstnal Ankc-su-namun, zatímco Alex použil Knihu mrtvých, aby oživil svou matku. Ta se pak dala do boje s Anck-su-namun. Ve stejné době Ardeth a další medžájové porazili první vlnu Anubisovy armády, ale pak se objevila její další část - tentokrát mnohem větší, ale i tak byli připraveni se jí postavit a položit svůj život. Rick mezitím podle nástěnných maleb přišel na to, že Škorpiona může zabít Osiridovým kopím, které měl celou dobu u sebe Jonathan. Když ho Jonathan Rickovi hodil, chytl ho Imhotep. Rick ho ale pak od Imhotepa získal a Škorpiona porazil a pak jemu i jeho armádě přikázal, aby se vrátili zpátky do podsvětí - těsně předtím, než se armáda dostala k medžájům. Škorpionův chrám se pak začal hroutit a všichni se chystali utéct, ale otevřela se brána do podsvětí - do které spadli Imhotep i Rick. Ricka zachránila Evelyn, i když on sám ji posílal pryč, aby zachránila sebe a Alexe. Oproti tomu Anck-su-namun nechala Imhotepa zemřít i přes jeho žádosti o pomoc. Sama pak byla sežrána masožravými skaraby. Rick, Evelyn, Jonathan a Alex se dostali na vrchol pyramidy, kam pro ně přiletěl Izzy. Rodina se potom rozloučila s Ardethem a byl konec perfektního dobrodružného filmu, který se mi velmi, velmi líbil. Tyhle honby za pokladem jsem miloval už od dětství, když jsem viděl první díl zmíněného Indiana Jonese. Ve filmu jsem podruhé zaregistroval britskou herečku Rachel Weisz, která čím byla starší, tím více se mi líbila, třeba v Agoře zcela excelovala. Suma sumárum, snímek Mumie se vrací ode mne získal čtyři mumifikované hvězdičky ****.

• 24.5.2020  16:40

Americký dramatický snímek s kriminální zápletkou a názvem Talentovaný pan Ripley jsem si koupil v lednu 2020 na blu-ray disku spolu s dalšími 29 filmy za velice výhodnou cenu. Pochopitelně jsme se doma na tento film podívali, nicméně se dobrovolně přiznám, že bych asi normálně tento snímek z roku 1999 neshlédl, protože jsem nikdy neměl rád psychologické náměty ve filmovém průmyslu. Přesto mne potěšilo hvězdné obsazení Matt Damon, Jude Law, Cate Blanchett a hlavně moje kdysi oblíbená Gwyneth Paltrow, takže se docela brzy po koupi disk s tímto filmem roztočil v našem přehrávači a začal se odvíjet 139 minutový kriminální příběh, jehož hlavním hrdinou byl Tom Ripley (Matt Damon), který se snažil vydělat si na živobytí v padesátých letech v New Yorku tím, že využíval hojně svůj talent, spočívající padělání, lhaní a vydávání se za někoho jiného. Během práce na večírku ho oslovil zámožný stavitel lodí Herbert Greenleaf (James Rebhorn), kteří věřil, že Ripley chodil na Princetonskou univerzitu spolu s jeho synem Dickiem. Greenleaf proto najal Ripleyho k cestě do Itálie, aby zde přesvědčil Dickieho (Jude Law) k návratu domů do Spojených států a za to Ripleymu zaplatil 1000 dolarů. Ripley návrh přijal, ačkoliv na Princeton nikdy nechodil a s Dickiem se nikdy nesetkal. Krátce po svém příjezdu do Itálie Ripley zinscenoval náhodné setkání na pláži s Dickiem a jeho přítelkyní Marge Sherwoodovou (Gwyneth Paltrow) a rychle se vetřel do jejich životů. Na jednom ze svých výletů se Dickie a Ripley setkali s Dickieho přítelem Freddiem Milesem (hilip Seymour Hoffman), který se k Ripleymu choval se špatně skrývaným pohrdáním. Věci se začaly měnit poté, co místní dívka, se kterou Dickie čekal dítě, spáchala sebevraždu utopením poté, co ji Dickie odmítl finančně pomoci. Brzy nato měl Dickie už dost svého nového přítele, protivila se mu jeho neustálá přítomnost a dusivá závislost na něm, zvláště poté, co zjistil, jak Ripley lhal ohledně jejich společných dní na Princetonu. Ripleyho vlastní city byly zkomplikovány jeho vlastní touhou zachovat si bohatý životní styl, kterým žil Dickie a jeho rostoucí sexuální posedlostí ke svému novému příteli. Jako gesto k Ripleymu ho Dickie pozval na krátké prázdniny do San Rema. Najali si malou loďku a vypravili se na moře. Dickie vybouchl vzteky, když ho Ripley konfrontoval ohledně jeho chování a začali se na lodi prát, když Ripley udeřil Dickieho veslem. Dickie na něj zaútočil a chce ho vyhodit z loďky, která plavala v hlubokém moři, ale Ripley Dickieho ubil veslem k smrti. Chtěl skrýt svůj zločin, proto potopil loď, v níž stále ležel mrtvý Dickie a sám plaval ke břehu. Když si ho hotelový recepční spletla s Dickiem, tak si Ripley najednou uvědomil, že si může přivlastnit Dickieho identitu. Padělal jeho podpis, upravil svůj pas a začal žít z jeho příspěvků. Používal Dickieho psací stroj ke komunikaci s Marge a přiměl ji myslet si, že ji Dickie opustil. Dokonce se přihlásil do dvou samostatných hotelů, jednou jako on sám a jednou jako Dickie a poté posílal zprávy mezi "těmi dvěma muži" prostřednictvím hotelového personálu, aby vytvářel iluzi, že je Dickie stále naživu. Ripley si později pronajal drahý byt v Římě a strávil osamělé Vánoce tím, že si pro sebe nakoupil drahé dárky. Ve stejný den navštívil Freddie nový Dickieho byt a okamžitě se stal vůči Ripleymu podezřívavý, protože byt nebyl zařízen v tom, co on považoval za Dickieho styl, ačkoliv se zdálo, že Ripley perfektně zkopíroval Dickieho oděvy a způsoby. Při cestě z bytu se Freddie setkal s paní domácí, která o Ripleym mluvila jako o "signoru Greenleafovi". Freddie se okamžitě vrátil, aby konfrontoval Ripleyho, který ho ale přepadl a umlátil hlavou sochy. Během několika příštích týdnů se Ripleyho existence stala hrou na kočku a myš s policií a Dickieho přáteli. Jeho nesnáze byly komplikovány přítomností Meredith Logue (Cate Blanchett), dědičky, se kterou se setkal při příjezdu do Itálie a které se představil jako Dickie Greenleaf. Ripley byl donucen napsat Dickieho jménem sebevražedný dopis na rozloučenou a přestěhoval se do Benátek. V rychlém sledu ho konfrontovali Marge, Dickieho otec a americký soukromý detektiv Alvin MacCarron (Philip Baker Hall). Zvláště Marge podezřívala Ripleyho zapojení do smrti Dickieho a když vyjádřila své podezření, byl Ripley připraven ji zabít. Nepodařilo se mu to, protože do bytu vstoupil Peter Smith-Kingsley (Jack Davenport), jeden z Marginých přátel. Další den šel Ripley na schůzku a americkým detektivem, přičemž MacCarron prozradil, že se pan Greenleaf rozhodl Ripleymu dát podstatnou část Dickieho příjmů, aby se italská policie nedozvěděla o dřívějších ošklivých činech jeho syna, jako například na útok na studenta Princetonu. Ripley se vydal na plavbu se Smithem-Kingsleym, který byl nyní jeho milencem a zjistil, že na palubě je také Meredith. Ripley si uvědomil, že je nemožné zatajit před Smithem-Kingsleym to, že se vydával za Dickieho, protože se Meredith a Smith-Kingsley znali a určitě si během plavby vymění pár slov. Toto dilema nemohl vyřešit zavražděním Meredith, protože ona cestovala s rodinou, která by si velice rychle všimla jejího zmizení. Film skončil tím, že plačící Ripley škrtí Smithe-Kingsleyho v posteli a poté šel sám do své kajuty. Tenhle konec mne fakt naštval, jelikož nechal pootevřená vrátka tak, abychom si my, chudáci diváci sami domysleli, co se asi mohlo dít dál. Takové fantazírování nemám rád a považuji ho slabost spisovatelů, který napsal knihu, sloužící poté k ztvárnění filmového díla. A štáb s kamerami také neměl koule na to, aby nějakou verzi dokázal divákovi předložit. Nebavila mne ani první hodina filmu, během níž Ripley žil s Dickiem a Marge pod jednou střechou. Děj začal být zajímavý až poté, co mladík zabil svého kamaráda a začal žít jeho život boháče. Dalším negativem pro mne byly homosexuální narážky, při nichž mi vstávaly chlupy po celém těle hrůzou, co se bude dít. Naštěstí jsem byl nechutných scén ušetřen. Jako pozitivum vidím jednoznačně herecký výkon Matěje Démona, jehož postava nevýznamného Ripleyho byla opravdu démonicky zahraná. Opravdu jsem obdivoval, jak dokázal být i něčím jiným než mladým vzdělaným blonďáčkem s chlapeckým obličejem, vždycky tak usměvavým, sympatický a se vším souhlasícím. Byl přesně takový, jak si všichni přáli, aniž by si všimli, že je to až podezřelé. Talentovaný chlapík Tom Ripley měl totiž výjimečnou schopnost splynout s prostředím natolik, že za chvíli zapomněli, že se zjevil odnikud a že jej nikdy předtím neviděli. A pokud se jej pokusili vyhodit, nastaly potíže. Pro mne bylo vždy zatraceně těžké hodnotit tyhle psychologické filmy, jejichž průběh mne často nudil, přesto byl nějakým způsobem zajímavý. Musel jsem tedy udělat jakýsi kompromis, protože se závěrečnými titulky ve mne převládaly smíšené pocity. Suma sumárum, snímek Talentovaný pan Ripley ode mne získal tři talentované hvězdy ***.

• 23.5.2020  18:01
    Mumie (1999)

Dobrodružný film Mumie z roku 1999 jsem viděl poprvé nedlouho po jeho natočení prostřednictvím DVD disku, který jsem si neváhal koupit asi o čtyři roky později. Film mne okamžitě uchvátil a já měl po dlouhých letech konečně pocit, že Indiana Jones dostal v tomto žánru důstojného nástupce. Podobný pocit ve mne zůstal i po druhém shlédnutí a když jsem si tento skvělý snímek koupil v červnu 2019 na blu-ray disku, tak jsme se na něj doma podívali potřetí. I po tolika letech jsem si pamatoval některé vtipné hlášky, které mi prostě utkvěly v mé hlavě, nicméně jsem se nijak nenudil a film si náležitě užíval. Příběh o délce 125 minut začal v Egyptě přibližně v roce 1290 př. n. l., kde měla žena faraona Sethiho I.(Aharon Ipalé) jménem Anck-su-Namun (Patricia Velásquez) milence velekněze Imhotepa (Arnold Vosloo), ačkoli se jí žádný jiný muž než faraon nemohl dotýkat. Když na to faraon přišel, jeho žena s milencem ho zabili. Anck-su-Namun spáchala sebevraždu s tím, že ji Imhotep později měl oživit. Ten proto unesl její tělo do Hamunaptry, města mrtvých, kde začal s oživovacím obřadem. Před dokončením byli ale odhaleni Sethiho vojáky a duše Anck-su-Namun se musela vrátit do podsvětí. Za svá provinění byli Imhotepovi kněží mumifikováni zaživa a samotný Imhotep byl postižen kletbou Hom Dai, takže mu byl vyříznut jazyk a byl zaživa pohřben s brouky požírajícími lidské maso. Kletba dávala Imhotepovi věčný život, aby své utrpení prožíval navěky. Jeho sarkofág pod sochou boha Anubise byl střežen medžaji, potomky strážců faraona. Pokud bude Imhotep někdy osvobozen, síly, které způsobily jeho nesmrtelnost mu dovolí spustit na Egypt vlny destrukce a smrti. Pak jsme se přenesli do roku, kdy potomci faraonových strážců medžájové čelili velké hrozbě. Do Hamunaptry se dostala cizinecká legie, na kterou museli Medjai vyslat velký počet lidí, aby je pobili. To se jito odmítl s tím, že zemřou v poušti. To, že je nechal žít, jim však přidělalo později potíže. V roce 1926 se britská káhirská knihovnice a budoucí egyptoložka Evelyn Carnahanová (Rachel Weisz) dostala ke složitému klíči a mapě, o nichž její bratr Jonathan (John Hannah) tvrdil, že je našel v Thébách. Když zjistil, že mapa odhaluje cestu do Hamunaptry, Jonathan prozradil, že vše ve skutečnosti ukradl od uvězněného Američana Ricka O'Connella (Brendan Fraser). Rick jim řekl, že ví, kde se město nachází, protože jeho jednotka Francouzské cizinecké legie náhodou našla legendární město, když utíkala před Araby. Rick se s Evelyn dohodl, že jí pomůže najít Hamunaptru pokud ho zachrání před oběšením. Rick potom vedl výpravu do ztraceného města, při které narazil na výpravu lovců pokladů vedenou slavným egyptologem Allenem Chamberlainem (Jonathan Hyde) a provázenou Beni Gaborem (Kevin J. O'Connor), zbabělým Rickovým kolegou z legie, jenž také znal polohu města. Po dramatické plavbě na lodi, která shořela po útoku medžajů, se výpravě podařilo dojít do Hamunaptry kde byly obě skupiny napadeny medžaji vedenými vojákem Ardethem Bayem (Oded Fehr). Ten je varoval před zlem, které ve městě číhalo. Místo aby se řídili jeho radami, pokračovaly obě skupiny ve vykopávkách, obě v odlišných částech města. Evelyn hledala knihu Amun-Ra, která dokázala vzít život, ale místo toho náhodou narazí na Imhotepovy ostatky. Druhá skupina zase narazila na truhlu obsahující Knihu mrtvých spolu s kanopami s orgány Anck-su-Namun. Každý z členů výpravy si jednu z kanop vzal jako kořist. V noci Evelyn vzala druhé výpravě Knihu mrtvých a nahlas přečetla jednu stránku, čímž probudila Imhotepa. Ačkoli se obě výpravy vrátily do Káhiry, Imhotep-mumie pronásledovala Američany, kteří otevřeli truhlu a pomalu se s každým zabitým regeneroval. Beni setkání s Imhotepem přežil díky tomu, že mu slíbil věrnost a pomoc najít Američany a kanopy. Společně s Benim se vydal do Káhiry, kam uprchli archeologové, kteří truhlu našli a otevřeli. Jedním z nich byl Burns (Tuc Watkins). Poté co ho Imhotep vysál a vzal si jeho kanopu, vběhli do místnosti Rick s Evelyn. Imhotep Ricka odhodil stranou, šel k Evelyn a chtěl ji políbit. Vzápětí za sebou uslyšel hudbu, ohlédl se a spatřil kočku chodící po klávesách piana. Vyděsil se (kočky byly ve starém Egyptě strážci podsvětí, a dokud se nezotaví, bude se jich bát) a utekl. Večer našel v ulicích Káhiry egyptologa Chamberlaina, vysál ho a sebral mu kanopu a knihu mrtvých. V okně za sebou uviděl Ricka a Jonathana a vypustil na ně hejno masožravých skarabů. Skarabové sice Ricka ani Jonathana nedostali, ale napadli všechny lidí na ulici, ti následně začali Imhotepovi sloužit. Sám Imhotep vniknl v podobě písečné bouře do hotelového pokoje a vysál hledače pokladů Hendersona (Stephen Dunham). Dostal se do vedlejší místnosti, kde spala Evelyn a začal ji líbat. Vzápětí byl vyrušen Rickem. Jelikož měl Rick u sebe kočku, byl Imhotep nucen uprchnout. Následně spolu se svými otroky napadl muzeum, kam Rick a ostatní uprchli. Těm se sice podařilo uprchnout v autě, ale nakonec byli imhotepovými otroky chyceni. Chvíli na to k nim přišel Imhotep, který mezitím vysál dobrodruha Danielse (Corey Johnson), čímž se kompletně zotavil. Nabídl Eveleyn, aby šla s ním, a na oplátku ušetří její přátele. Nicméně poté co Evelyn souhlasila, nařídil svým otrokům, aby je zabili. Evelyn se domnívala, že kniha Amun-Ra dokáže Imhotepovi znovu vzít život, když mu ho dokázala Kniha mrtvých dát. Imhotep Evelyn unesl do Hamunaptry, protože ji hodlal obětovat při oživování Anck-su-Namun. Rick a Jonathan ho pronásledovali v letadle, které pilotoval válečný veterán Winston Havelock (Bernard Fox), který byl pilotem v 1. světové válce, kterou přežil a zůstal v Káhiře, kde si neustále stěžoval právě na to, že nezemřel v boji a že "zahnívá chlastem a nudou". Když za ním přišel Rick O'Connell s Jonathanem Carnahanem a Ardethem Bayem s prosbou, jestli by je nevzal do Hamunaptry na nebezpečnou misi, neváhal a usedl s nimi do vlastního letadla. Během letu je ale napadl Imhotep v podobě hrozivé písečné bouře a kvůli němu letadlo havarovalo. Winston pád nepřežil a spolu s kusem letadla bylo jeho tělo pohlceno tekutým pískem. Ostatní však přežili a vydali se do města mrtvých zachránit Evelyn, což se po souboji s Imhotepovými mumiemi povedlo a Imhotep se stal smrtelným díky knize Amun-Ra, ze které Evelyn přečetla příslušnou pasáž. Rick ho pak zabil Když Imhotep opouštěl svět živých, sliboval odplatu. Beni omylem spustil starověkou past a byl sežrán brouky požírajícími lidské maso a Hamunaptra byla poté pohlcena pískem. Evelyn, Rick a Jonathan uprchli a odjeli pryč na velbloudech proti západu Slunce obtěžkáni poklady, které předtím Beni vynosil z podzemí. A byl konec perfektního dobrodružného filmu, který se mi velmi, velmi líbil. Tyhle honby za pokladem jsem miloval už od dětství, když jsem viděl první díl zmíněného Indiana Jonese. Ve filmu jsem poprvé zaregistroval britskou herečku Rachel Weisz, která čím byla starší, tím více se mi líbila, třeba v Agoře zcela excelovala. Suma sumárum, snímek Mumie ode mne získala pět mumifikovaných hvězdiček *****.

• 22.5.2020  20:47

Českou komedii Vrásky z lásky jsem si koupil v květnu 2020 za velice výhodnou cenu na blu-ray disku a vzhledem k osobnímu převzetí v Olomouci jsem modrou krabičku získal opravdu za hubičku. Za pár dní jsme se doma na tento celkem slušně hodnocený film podívali a já byl hlavně zvědavý, jestli české dílo z roku 2012 obstojí v konkurenci s těmi o 30 - 40 let staršími. Velkou perličkou pro mne byl fakt, že se po čtyřiceti letech v jednom filmu opět sešli bývalí manželé Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová. Příběh začal představením postaršího učitele v důchodu Oty (Radoslav Brzobohatý), který se kvůli špatnému zraku přestěhoval do bytu k synovi Janovi (Ivan Trojan) a jeho manželce Martě (Lenka Vlasáková). Zde v Praze pár dní bydlel proti své vůli a čekal na plánovanou operaci zákalu, přičemž svým spolubydlícím značně komplikoval a znepříjemňoval život. Jednoho dne si vzpomněl na setkání s herečkou Janou Furtákovou (Jiřina Bohdalová), se kterou zažil před 40 lety milostný románek a rozhodl se ji vyhledat. Ta v té době žila v ústavu sociální péče v Jeseníku a stále vymýšlela něco, co zavdávalo příčiny ke stížnostem na její osobu. Vrchní setra Málková (Taťjana Medvecká) jí to neustále vytýkala, ale míjelo se to účinkem. Jednoho večera k ní na pokoj dali paní Jižnou (Jiřina Jirásková), což se paní Furtákové nelíbilo a tak jí začala vyprávět o krádežích, znásilnění a muži se sekerou v ruce. Druhý den opět vedla hudebně recitační kroužek a dosti lidem vynadala. A tak jí hlavní šéfka kroužek zakázala, načež Jana nasimulovala sebevraždu. A pak ji přišla pozvání na konkurs do Prahy, což jí dalo opět po letech naději, zahrát si ve filmu. Další den za ní dorazil Oto, který ovšem hledal paní Jeanne DeFuro, což bylo umělecké jméno paní Furtákové. Nebyl však puštěn šéfovou dovnitř, jelikož ta herečce podával sedativa, aby od ní měla pár dní pokoj.Teprve později odpoledne jej za ní pustila sestřička Táňa (Anna Geislerová). Oni si dali rande večer u brány a paní Jana toho využila k útěku. Ukradli služební dodávku, ale moc daleko nedojeli, když sjeli do příkopy. Ráno zkoušeli stopovat a když jim zastavilo policejní auto, odvezlo je na nádraží. Dále jeli vlakem, jenže pod ten někdo skočil a oni opět zamířili k silnici, kde marně čekali v dešti na autobus. Ze zoufalství se vetřeli do kabiny kamionu, jehož řidič (Marek Taclík) zastavil, aby si ulevil. Během jízdy se však s řidičem pohádali a tak je vysadil kdesi ve Východních Čechách u silnice. Večer konečně dorazili na hotel, kde společně přespali ve vší počestnosti a ráno Jana zmizela, aby včas dorazila do Prahy na konkurs. Mezitím Oto zavolal synovi, aby pro něj přijel, což se také stalo. Během cesty jej přinutil jet do Prahy, aby vyhledal Janu, která mezitím neuspěla na konkursu kvůli svému vysokému věku a kritice režiséra (Radim Špaček). Otovi se skutečně podařilo zklamanou Janu najít a aby si něco neudělala, najal ji na soukromou práci. Měla hrát jeho přítelkyni. Ona s tím souhlasila, ale pak Oto po operaci oslepl a vypadalo to, že Jana odejde pryč. Všechno nakonec dobře dopadlo a já byl po 101 minutách velice spokojen. Ostatně jsem ani nic jiného neočekával, protože film režíroval můj oblíbený jmenovec Jiří Strach, jehož díla se mi vždy líbila. Docela mne překvapilo, kolik známých a dokonce slavných hereckých jmen se v této komedii či road movie po česku objevilo. Jmenoval bych třeba doktora v sociálním ústavu (Viktor Preiss), asistentku režiséra (Tatiana Dyková-Wilhelmová), dva z mnoha policistů (Oldřich Navrátil) a (Robert Jašków), zaměstnance vrakoviště (Otmar Brancuzský), průvodčího ve vlaku (Radek Holub), ředitele divadla (Martin Stropnický), vrátného v divadle (Josef Somr), jednoho z důchodců v ústavu (Jan Skopeček), jednu z hereček na konkursu (Jaroslava Obermaierová), prodavače v autobazaru (Matěj Hádek) či cestujícího ve vlaku (Jiří Dvořák). Kolikrát to byly doslova štěky či několika sekundové záběry, přesto se tito a mnoho dalších herců neváhalo natáčení zúčastnit. Já byl opravdu velice spokojen a své malé investice do modré krabičky jsem nijak nelitoval. Suma sumárum, komedie Vrásky z lásky ode mne získala tři zvrásněné hvězdičky ***.

• 19.5.2020  21:04

Film Cesta do lesa jsem musel shlédnout, jelikož jsem předtím viděl jakousi první část s názvem Cesta z města, která byla natočena roku 2000. O dvanáct let později natočil režisér Tomáš Vorel starší volné pokračování a opět se v něm objevila celá škála známých herců. Tentokrát však hlavní roli neztvárnil Tomáš Hanák, který nikdy nepatřil mezi mé oblíbené herce. A je to škoda, protože jeho příjmení je mi sympatické, vzhledem k tomu, kde jsem se narodil. Každopádně mi ho bylo v prvním díle líto, pracovat v IT firmě bych nechtěl ani náhodou a tak se mu nedivím, že utekl na venkov, kde poznal naprostý opak toho, co dosud ve městě zažíval. Pokud by se tedy režisérovi povedlo přinutit nás k zamyšlení, zda je život v obklopení digitální techniky ten správný, nebo jestli je lepší žít jako naši předkové, možná film splnil svůj účel. Já si myslím, že pravda je někde uprostřed, nikdy není nic jen černé nebo bílé - podívejte se třeba na zebru. A víte, že její pruhy jsou nejen černé, ale i hnědé nebo šedé ? Ale to jsem odbočil do jiných končin, než je český venkov. Na začátku filmu jsme se dozvěděli, že Honza Marák (Tomáš Hanák) dávno rezignoval na kariéru „ajťáka“ a koupil chalupu na konci malé vesnice, kde se zabydlel se svoji ženou Markétou (Bára Schlesinger), dcerou Anynou (Anna Linhartová) a synem Sayenem (Vojta Vovesný). Honza pracoval v lese jako pomocný dělník, spravoval cesty, oplocenky, těžil dřevo, pomáhal lesákům. Markéta se živila masážemi a alternativním léčením pacientů, kteří za ní dojížděli na chalupu. K tomu používala různé psychotropní rostliny a houby, což vedlo ke konfliktu se starousedlíky a poté s protidrogovou policií. Dcera Anyna navštěvovala přespolní ZDŠ, kde však stále propadala, protože se toulala po lesích a místo z učebnic se učila z přírody. Mezi starousedlíky patřila také zemědělská rodina Papošova. Ludva Papoš (Bolek Polívka) měl svůj statek a polnosti, celý rok se staral o úrodu nebo chodil střílet divočáky nebo chlastal v hospodě. Jeho žena Vlasta (Eva Holubová) pracovala jako lesní dělnice. S dalšími ženami z vesnice sázela stromky, čistila les od náletových křovin, pálila dřevo, sbírala šišky. Jejich syn Ludva jr. (Tomáš Vorel jr.) na statku s rodiči nebydlel a s otcem sedlačit odmítal. Vystudoval vysokou lesnickou, takže pracoval jako adjunkt v revíru Josefa Cvrka (Jiří Schmitzer) a bydlel na hájence uprostřed lesa, sám se svým psem. Po práci chodil střílet škodnou, když tu se jedné noci potkal s divoženkou Anynou, vegetariánkou, která ho za zabíjení lesních zvířat nenáviděla. Děj se odehrával během čtyř ročních dob a skládal se více méně z drobných epizod. – Zaťatá ochránkyně přírody Anyna a lesník Ludva se do sebe po četných sporech do sebe zamilovali, zatímco Marákovi se dostávali do problémů: samorostlá léčitelka Markéta byla obviněna z výroby drog a Honza byl přistižen při krádeži dřeva. Zdálo se, že jim nezbývá nic jiného, než opustit vesnici, kde je podle Maráka nikdo neměl rád. Nakonec zasáhli Papošovi a vše se urovnalo. Film tak po 110 minutách skončil a já měl pocit, že příliš brzy, neboť některé fakta nebyla zcela vysvětlena. Režisér Vorel se tentokrát natočil vážně míněnou komedii naplněnou křečovitým didaktismem. Mluvilo se zde o nejrůznějších nešvarech, spjatých se současným lesním i polním hospodářstvím (o kůrovci, o dotacích z Evropské unie, o přemnožené zvěři, o pěstování nenáviděné řepky), ale i o přírodním léčitelství a o potížích s úřady. Vcelku dobře podané mezilidské vztahy se tak bohužel utápějí v přívalu jiných informací. Výsledkem je pramálo důvtipná podívaná, jíž příliš nepobavila, ani mne nezklamala. Oproti prvnímu dílu jsem tak přidal ještě jednu cípatou. Suma sumárum, snímek Cesta do lesa ode mne získal tři lesní hvězdy ***.

• 17.5.2020  08:42

Americká komedie Slečna Drsňák z roku 2000 se stala objektem mého zájmu hlavně kvůli dvojici herců, kteří ztvárnili hlavní role v tomto celkem povedeném oddechovém filmu. První byla agentka FBI Gracie Hartová v podání Sandry Bullockové a druhým zkušený stylista Victor Melling, jehož si střihl můj oblíbený herec Michael Caine. Volba tohoto filmu proběhla jednoho večera, když jsme dostali chuť na nějaký nenáročný snímek se slušnými herci a náhodou jsme tuto komedii objevili v nabídce HBO. Rozhodnutí pak bylo rychlé a tak se vzápětí začal na naší obrazovce odvíjet příběh kombinující kriminální zápletku a komediální prvky. Příběh začal krátkou scénou z dětství Gracie Hartové, která se na školním hřišti zastala chlapce, kterého měla ráda a jenž byl šikanován spolužáky. Ten se však cítil ponížen, protože byl zachráněn holkou, a naštval se na ni, přičemž ho dívka praštila do nosu. Pak jsme se přesunuli do současnosti, v níž byla Gracie Hartová zvláštní agentkou FBI. Uprostřed jedné akce se zločinec začal dusit jídlem a Gracie se rozhodla mu pomocinavzdory rozkazu nadřízeného Harryho McDonalda (Ernie Hudson). V důsledku toho byl její kolega postřelen a naše hrdinka pak byla převelena na kancelářskou práci. Krátce na to dostala FBI zprávu o plánovaném bombovém útoku na 75. ročník soutěže Miss USA v San Antoniu. Vyhrožoval známý domácí terorista, který si říkal Občan a své plány dával najevo pomocí šifer. Operace byla vložena do rukou Graciina spolupracovníka Erica Matthewse (Benjamin Bratt). Přestože se Gracie neměla zapojovat do vyšetřování, ukázalo se, že má lepší schopnosti, než Eric, který začal spoléhat na její rady. Jedním z Graciiných nápadů bylo nasadit do soutěže agentku v převleku. Eric s kolegy potom hledali vhodnou adeptku a Eric nakonec vybral právě Gracie. Přípravy Gracie na soutěž, která se chovala jako kluk, se ujal Victor Melling, jehož reputace byla poškozena poté, co si jeho poslední svěřenkyně stěžovala na jeho metody. Gracie dělalo problémy chovat se a oblékat jako účastnice Miss a zároveň měla vůči ostatním soutěžícím předsudky, jelikož byla velká feministka. Gracie reprezentovala New Jersey pod jménem Gracie Lou Freebushová a ohromila publikum hrou na sklenice s vodou a lekcí sebeobrany. Postupně se nečekaně spřátelila s dalšími soutěžícími. Během vyšetřování se objevilo několik podezřelých včetně ředitelky soutěže a dřívější vítězky Kathy Morningsideové (Candice Bergen), jejího nepříjemného asistenta Franka Tobina (Steve Monroe), tradičního moderátora soutěže Stana Fieldse (William Shatner), který měl být stejně jako Kathy nahrazen mladším, a Miss Rhode Island Cheryl Frasierové (Heather Burns), jež v minulosti působila jako radikální aktivistka hájící práva zvířat. Občan byl mezitím zatčen kvůli nesouvisejícímu případu. Gracie začala podezírat Kathy Morningsideovou a začala se bát o bezpečnost dívek. Její šéf se ale domníval, že se zatčením Občana byl případ vyřešen a odvolal ji z mise. Gracie se ale rozhodla pokračovat ve vyšetřování sama. Eric ji nejdříve nepodpořil, ale pak došlo k tomu, že její podezření byla správná a vrátil se za ní do San Antonia. Gracie nakonec skončila v soutěží druhá, zvítězila Cheryl. Gracie zjistila, že Frank Tobin je syn Kathy Morningsideové, což nikdo netušil, a oba se společně vydávali za Občana, když hrozili útokem na soutěž. Protože měla být Kathy po soutěži propuštěná, rozhodla se synem zabít na pódiu čerstvě korunovanou vítězku - výbušninu umístili do vítězné korunky. Gracie na vše ale přišla a společně s Ericem jejich plán během finálové ceremonie zmařili. Graciiny spolusoutěžící ji pak stihli zvolit ještě Miss Sympatie, než Gracie s FBI odjeli pryč. Potom komedie po 106 minutách skončila a jelikož jsem se v jeho průběhu několikrát od srdce zasmál, film tak splnil dokonale svůj účel. S trochou napětí v rámci vyšetřování se tak rozhodně nejednalo o podprůměrný snímek, jak by se mohlo zdát dle hodnocení ostatních diváků zde na ČSFD. Já byl rozhodně spokojen a rád se brzy podívám na další pokračování. Suma sumárum, Slečna Drsňák ode mne získal tři drsné hvězdy ***.

• 14.5.2020  17:37
    Saw 4 (2007)

Snímek s poněkud divným názvem Saw 4 z roku 2007 jsem nemohl opomenout po shlédnutí předchozích tří dílů, které jsem ocenil shodně třemi hvězdami. Doufal jsem, že si i čtvrtá část udrží nastavenou laťku a docela jsem se na pokračování těšil, i když zrovna horory nijak nevyhledávám. Dokonce tento druh filmového žánru nemám příliš v lásce, nikoliv snad protože bych se při nich bál, ale ty krvavé mi připadají ubohé a čím více červené tekutiny při něm vyteče, tím horší hodnocení pak ode mne ten horor dostane. Naopak mne velice baví ty duchařské s pořádným napětím a když se děj odehrává v nějakém opuštěném domě, starém příbytku, sirotčinci potažmo psychiatrii, moje filmové srdce jásá a těší se na jeho shlédnutí. Po uplynutí 92 minutového napínavého hororu Saw 4 jsem nabyl dojmu, že toto pokračování bylo celkem zbytečné, i když právě v něm bylo asi nejvíce vysvětlování vzniku celé série ze všech částí. Film začal pitvou Johna Kramera (Tobin Bell), který byl zabit na konci druhého dílu a před svou smrtí spolkl kazetu s nahrávkou, potaženou voskem. Ta byla při hnusné pitvě objevena a tak byl k tělu přizván detektiv Mark Hoffman (Costas Mandylor), který ke svému překvapení z nahrávky zjistil, že navzdory skládačkovy smrti budou hry pokračovat. Jinde se mezitím dva muži - jeden se zašitýma očima, druhý se zašitými ústy - probudil v mauzoleu , připoutaní u krku řetězy k navijáku. Oslepený muž zpanikařil a aktivoval naviják, pak zaútočil na druhého muže, který ho zabil, aby od něj získal klíč, kterým si odemkl řetěz a tak se osvobodil. Čtyři dny po smrti policistky Allison Kerryové (Dina Meyerová) v předchozím filmu našel tým SWAT vedený Hoffmanem a důstojníkem Danielem Riggem (Lyriq Bent) její tělo a Hoffman varoval Rigga, aby neprocházel nezajištěnými dveřmi, aby se k ní dostal. Vraždu také vyšetřovali agenti Peter Strahm (Scott Patterson) a Lindsey Perezová (Athena Karkanis). Strahm si všímal fyzických omezení Johna a Amandy Youngové a spekulloval, že byl zapojen třetí komplic a brzy se podezřelým stal Rigg, který si za šest měsíců od zmizení detektiva Erica Matthewse (Donnie Wahlberg) vytvořil posedlost neustále zachraňovat oběti. Tu noc byl Rigg napaden ve svém domě a když se probudil, sledoval video od Jigsaw, z něhož se dozvěděl, že Eric je stále naživu a má devadesát minut, aby ho zachránil a s ním také detektiva Hoffmana. Mezitím musel hrát svou vlastní hru, aby překonal svou posedlost. Rigg vzápětí našel prostitutku jménem Brenda (Sarain Boylan), přivázanou k židli v obývacím pokoji a omylem aktivoval past, která jí pomalu strhávala vlasovou pokožku. Dokázal ji osvobodit, ale pak ji zabil v sebeobraně, když na něj zaútočila nožem, aby se vyhnula zatčení. Rigg byl poté veden do motelu a instruován, aby unesl majitele Ivana Landsnessa (Marty Adams), jenž byl sériovým násilníkem. Přinutil Ivana zamknout se do pasti na hotelovém pokoji, která k úniku vyžadovala, aby si záměrně vypíchl obě oči jako odplatu za fotografování a videozáznam svých zločinů. Ivan však si oslepil jen jedno oko a tak ho past roztrhala na kusy. Dále byl Rigg veden do školy, kde jednou vyšetřoval zneužívání mladé žákyně, které spáchal její otec, ale nebylo prokázáno. Rigg záhy zjistil, že rodiče holčičky byli probodnuti kovovými hroty. Otec Rex (Ron Lea), již zemřel na vykrvácení a jeho také zneužívaná manželka Morgan (Janet Land) zůstala naživu právě na jeho úkor, když si vytáhla šípy z těla a tím ho zabila. Rigg jí dal klíč k uvolnění, poté zapnul požární poplach a odešel na místo svého závěrečného testu. Při vyšetřování v Riggově bytě agenti našli vodítko, které je vedlo k Jill Tuckové (Betsy Russell), Johnově bývalé manželce. Jill prozradila, že John pracoval ve stavebnictví a potratila svého syna Gideona po sedmi měsících, kdy ji Cecil Adams (Billy Otis), drogově závislý, bouchl dveřmi do žaludku, zatímco ukradl léky z její rehabilitační kliniky. Ztráta jejich syna zničila jejich manželství a přiměla Johna, aby se zbláznil a zahájil své zabijácké testy. V motelu se agenti dozvěděli, že místnost byla pronajata právníkovi jménem Art Blank (Justin Louis), Johnovu partnerovi z jeho předchozí práce a přeživšímu v mauzoleu na začátku filmu, který zmizel dva týdny před tím. Art byl odhalen jako muž, který dohlížel na aktuální hru, když Erikovi podal zbraň. Ve škole se agenti dozvěděli, že všechny tři oběti, spolu s Jill, byly Artovými klienty. Strahm a Perezová našli loutku a magnetofon v jiné místnosti, kde si agentka poslechla tajnou zprávu a předpověď, že Strahm zabije nevinnou osobu. Vzápětí tvář loutky explodovala a zranila Perezovou ve tváři. Po její hospitalizaci v nemocnici se Strahm zuřivě ptal Jill, co mu zatajila. Dozvěděl se, jak John ukončil svou práci s Artem poté, co upadl do deprese, a že se Cecil stal první obětí Johnových „her“. Strahm propojil svůj příběh a předchozí vodítko s Gideon Meatpacking Plant, místem Riggova závěrečného testu. Strahm dorazil do místnosti hned po Riggovi, přičemž se zde objevil také Jeff Denlon (Angus Macfadyen) , který hrál hlavní roli v Saw III. Našel ho v nemocnici z předchozího filmu, kde ležely mrtvé mrtvoly Johna, Amandy a dalších a byl nucen zabít Jeffa v sebeobraně, když žádal svou dceru zpět. Nyní bylo zřejmé, že k tomu došlo v okamžiku, kdy Jeff zabil Johna a Amandu v Saw III . Mezitím Art vytáhl zařízení, které ho osvobodilo. Rigg je našel a křičel na Erica a nakonec byl zastřelen Ericem, aby mu zabránil vstoupit do místnosti příliš brzy, ale když v poslední vteřině odpočtu vnikl dovnitř, uvolnil dva nadzemní ledové bloky, které se zhouply dolů a rozdrtily Ericovu hlavu. Rigg vystřelil a zabil Arta, protože věřil, že je za hru zodpovědný. Jenže vzápětí se z Artova magnetofonu dozvěděl, že jeho zásah a pokračující posedlost zachraňováním lidí způsobily Ericovu smrt. Hoffman, skutečný komplic, se uvolnil ze židle, ale nechal Rigga krvácet. Scéna se poté v márnici omezí na Hoffmana a odhalí, že po událostech filmu došlo k Johnově pitvě. A byl konec děsivého příběhu, který mi však moc nepřipomínal horor, jako spíše hru na kočku a na myš. Podle mého názoru režisér Darren Lynn Bousman natočil celkem zbytečný film, a na první část rozhodně neměl tu správnou tajemnou atmosféru. Spíše se snažil vysvětlit, proč vlastně vrah své hrůzné dílo konal a také jaké okolnosti všemu předcházely a podobně. Na můj vkus ve čtvrtém díle bylo příliš mnoho prolité krve a nepracovalo se už s napínavou atmosférou jako na začátku. Také mi nemohly uniknout velké nelogičnosti, které byly nápadné jako ponorka na pláži. Podle mého názoru jsem právě viděl nejslabší díl celé série, ale jednou to prostě muselo přijít. Suma sumárum, snímek Saw 4 ode mne získal dvě vražedné hvězdy **.

• 13.5.2020  17:37

Pátý díl série Scary Movie 5 z roku 2013 jsem nemohl opomenout poté, co jsem shlédl všechny předchozí díly, které jsem ocenil dvěma hvězdami a druhou část jsem vhodil do odpadu. Donutila mne k tomu zvědavost, kam se páté pokračování zařadí a jelikož jsem předem věděl, že se jedná o parodii, neočekával jsem žádný hluboký umělecký zážitek, ale spíše jsem se chtěl zasmát a dobře pobavit. Při sledování prvního dílu jsem se opravdu několikrát zasmál, ale u toho druhého jsem byl znechucen sprostými scénami a velice, převelice pokleslým druhem zábavy. Třetí díl byl už zase slušný a překvapilo mne v něm slušné herecké obsazení. Bohužel čtvrtý díl mne velmi zklamal a získal ode mne jen jednu hvězdičku. Doufal jsem tedy, že kvalita pátého dílu naváže na úroveň těch lepších částí a že se sem tam zasměji, což se nakonec i stalo. Pátá část parodovala hlavně filmy Paranormal Activity, Mama, Lesní duch, Zrození Planety opic, Černá labuť, Počátek a Chata v horách. Objevily se zde i odkazy na film Den, kdy se zastavila Země a knihu Padesát odstínů šedi. Na začátku Charlie Sheen a Lindsay Lohan spolu podivným způsobem souložili a vše nahrávali na více než 20 kamer vedle postele. Oba vyzkoušeli několik prvků z gymnastiky, jízdy na koni a pak se u nich objevili klauni, kteří skočili pod prostěradla. Sheen byl přitahován do vzduchu paranormální silou a poté hozen na zdi, police a dveře, dokud znovu nepřistál na posteli. Lohan byla vyděšená, takže se rozhodla jít domů, když ji najednou posedl ďábel, vznesla se do vzduchu a zabila svého potřeštěného milence. Vzápětí jsme se dozvěděli, že Sheenovo tělo bylo nalezeno téhož dne, ale ještě několik dní se bavilo, přičemž jeho tři děti byly shledány nezvěstnými, Lohan byla znovu zatčena a za nalezení pohřešovaných děti byla vypsána odměna. O několik měsíců později kráčeli Ja'Marcus (Snoop Dogg) a D'Andre (Mac Miller) v lesích Humboldt County v Kalifornii, aby si zde ukradli konopí. Po úspěšné krádeži utekli a schovali se v chatě v lese. Po vstupu uviděli tři podivná stvoření, což byly Sheenovy děti a za odměnu je předali úřadům. Divoké děti byly umístěny v izolaci ve výzkumném středisku pro vývoj dětí na několik měsíců, dokud nebyly považovány za dostatečně schopné, aby se vrátily do rodinné péče. Když Sheenův bratr, Dan Sanders (Simon Rex) a jeho manželka Jody (Ashley Tisdale) je přišli vyzvednout, bylo jim řečeno, že je mohou získat, pokud budou souhlasit s pobytem ve velkém příměstském domově střední třídy vybavené bezpečnostními kamerami. Jody se zdráhala děti nejdříve převzít, ale brzy změnila názor. Ve snaze získat si náklonnost svých nových dětí, Jody začala chodit na konkurzy baletního představení Swan Lake a byla obsazena do hlavní role jako Černá labuť. Mezitím docházelo v jejich domě k bizarním paranormálním aktivitám a nakonec se od dětí dozvěděli, že útoky má na svědomí „ mama “, prokletá matka dětí, která se snažila se je dostat zpět, aby mohla obětovat sebe i děti. Maria (Lidia Porto), hispánská služebná v jejich domě, experimentovala s různými rituály, aby zahnala zlé duchy. Během dne byl Dan frustrovaný malým pokrokem svých testovaných subjektů ve výzkumném zařízení primátů, aniž by si uvědomil, že jeden z šimpanzů jménem Caesar byl ve skutečnosti mnohem chytřejší než on. Jody a Dan s pomocí její blízké kamarádky Kendry Brooksové (Erica Ash), která se Jody setkala v baletu, musela rychle najít způsob, jak zrušit kletbu a zachránit svou rodinu. Hledali pomoc u šílence Blaina Fuldy (Katt Williams), z něhož se však vyklubal podvodník. Poté zkusili štěstí u extraktora snů jménem Dom Kolb (Ben Cornish), který jim pomohl pochopit, že řešení jejich problémů spočívá v tajemné knize zla. Jody a Kendra knihu našli daleko od domova v jedné chatě, kde se setkali se čtyřmi lidmi. Když holky ve sklepení četly zaklínadla, nahoře se pak začala čtveřice mladých lidí mezi sebou požírat, ale naše baletky si toho vůbec nevšimly a odjely pryč. Když se vrátily k dětem, osvobozená Mama" vzala děti na útes, aby je obětovala. Jody nedokázala zrušit kletbu čtením z knihy, ale podařilo se srazit zlého ducha do Ja'Marcus a D'Andreho bazénu, kde plaval žralok, který ji potom sežral. Jody si uvědomila lásku k svým adoptivním dětem a svou velkou baletní roli věnovala Kendře, která tančila ve stylu striptérky. Představení bylo dobře přijato publikem, v němž seděly Jody, Dan, děti, rodina Kendry a Madea. Vypravěčem příběhu byl celou dobu Caesar, který potom divákům sdělil, že lidé by si měli užívat času, který mají na Zemi, a říká, že lidoopy jednoho dne ovládnou svět. Další potrhlé pokračování parodie mne naštěstí nezklamalo jako čtvrtý díl a dokonce jsem na něm našel pár pozitivních věcí. Překvapilo mne opravdu hvězdné herecké obsazení, i když si někteří herci či herečky zahráli pouhé štěky. Nejvíce mne potěšilo, že zase bylo čemu se zasmát jako v prvním díle a že scénář měl jakoustakous hlavu a patu. Suma sumárum, parodie na horory Scary Movie 5 ode mne získala dvě paranormální hvězdy **.

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26